Qowuvnt Londen twijfelt nog over voorstellen van Haig Navo niet Warme lucht geneest neusverkoudheid gebaat bij kritiekloze bewondering" 5d Nijpels >pvolger van lans Wiegel Ómdat kwaliteit nu meer dan ooit efjBtli belangrijk is... Iggpi' M Meubelfabriek Oisteiwijk iouds college rijgt 150.000 ulden toegeworpen MASSAMOORD DOOR LEGER EL SALVADOR België levert Arie O. uit taags raadslid na anrijding mishandeld PvdA-fractie houdt vast aan min 1 pet ADVERTENTIE. Hlj|, Dinsdag 20 april 1982,72e jaargang no. 22248 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers<Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56^per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, telf 071-122248. Losse nummers 0,75. schokkend relaas naar aanlei ding van foto's over de recente geschiedenis op Ned. I om 22.10 uur. Ned. II om 22.45 uur „Televi- sier Magazine" over het be zoek van koningin Beatrix aan Amerika. HET WEER Droog weer met enkele wol kenvelden maar ook zonnige perioden. Minima rond 2 gra den, mogelijk nachtvorst en enkele mistbanken. Middag- temperatuur rond 14 graden. Weinig wind. Zon op 06.32, onder 20.47 uur. Tbonaangevend in eiken. Berkel; Noordeindseweg 116 Beverwijk: Parallelweg 100 oudse ambtenaren kruipen over de grond om de 0.000 gulden aan losse geldbiljetten op te ra- in, die een boze Gouwenaar even eerder in het zicht van de leden van het college van burge- eester en wethouders had geworpen. De ander- ilve ton ontving de 45-jarige Gouwenaar voor n perceel grond, dat door de gemeente na een nflict van vijftien jaar via een gerechtelijke uit raak, werd onteigend. De man is niet tevreden et het bedrag. De verbouwereerde burgemeester horste de vergadering een half uur om de amb- laren het geld te laten oprapen en de geld ooier vervolgens het stadhuis uit te zetten. Pieter Menten in het ziekenhuis DEN HAAG Pieter Menten, de 82-jarige verdachte van oorlogsmis daden uit Blaricum, is opgenomen in een Haags ziekenhuis om daar een korte medische behandeling te on dergaan. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van justitie van morgen bevestigd. Menten lag tot voor-kort in het penitentiair zieken huis van de Scheveningse strafge vangenis. Menten mankeert volgens de woordvoerder van justitie niets ernstigs. „De behandeling kan echter niet in het ziekenhuis van de gevan genis worden uitgevoerd". Menten is in 1981 veroordeeld tot tien jaar ge vangenisstraf. Justitie wil de naam van het ziekenhuis om veiligheidsre denen niet bekendmaken. SAN SALVADOR Salvadoraanse regeringstroepen hwebben afgelopen zondag in het oostelijke dorp Bar rios 48 leden van boerenfamilies vermoord. Dat hebben twee boeren, die aan de slachting konden ontsnappen, gisteren tegenover verslaggevers verklaard.. De helft van de slachtoffers waren vrouwen en kinderen. De boeren 2eiden dat regeringssoldaten Barrios bin nentrokken en 48 mensen uit hun huizen sleepten. Ver volgens werden zij gedwongen op de grond te gaan lig gen. Even later werden zij doodgeschoten. Journalisten in het gebied hebben gezegd, dat zij voetsporen afkom stig van legerlaarzen hebben gezien en lege hulzen van mortieren hebben aangetroffen op de plaats waar de massamoord plaats vond. ANTWERPEN Meesteroplichter Arie O., alias Heer Olivier, zal in september door de Belgische justitie over de grens worden gezet. In oktober moet Heer Olivier in Amsterdam terechtstaan, onder meer voor zijn aandeel in de oplichting van ex-notaris S.-S., die voor drie miljoen gulden werd „getild". Heer Oli vier werd in oktober vorig jaar in Antwerpen wegens oplichting, valsheid in geschrifte en bedrieglijke bankbreuk veroordeeld tot vier jaar en 5.000 gulden boete. Het Begische rechtsstelsel ken „gratieverlening" als de ver oordeelde een bepaald deel van zijn straf heeft uitgezeten. Evenals in Antwerpen het geval was zal Heer Olivier voor de Amster damse rechtbank worden verdedigd door de Maastrichtse strafpleiter mr. M. Moszkowicz. LONDEN Groot-Brittan- nië heeft zich in een eerste voorlopige reactie gereser veerd getoqnd over de voor stellen van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig inzake de Falk land-crisis. Haig, die naar Washington is afgereisd om president Reagan verslag uit te brengen, kwam tot zijn voorstellen na drie dagen van overleg in de Argentijn se hoofdstad Buenos Aires. In een verklaring uitgege ven na het kabinetsberaad in Londen, dat de hele avond duurde, staat dat de voorstellen „op het eerste gezicht niet tegemoet komen aan de eisen die in het parle ment tot uitdrukking zijn gebracht, in het bijzonder de noodzaak de wensen van de eilandbewoners als het be langrijkste te beschouwen". De voorstellen worden in Londen echter ook niet zon der meer van de hand gewe- De inhoud van de vredes voorstellen is niet officieel bekendgemaakt. Volgens de berichten in de Argentijnse pers zou tegemoet gekomen worden aan een belangrijke Britse eis, namelijk terug trekking van de Argentijnse troepen van de eilanden. Voorts zou er een periode moeten komen van geza menlijk Brits-Argerrtijns be heer van de Falkland Eilan den onder supervisie van de Verenigde Staten en de Ver enigde Naties. Dit laatste zou volgens politieke bronnen in Londen voor de Britten ac ceptabel zijn. Maar terwijl premier Thatcher ook ak koord zou kunnen gaan met uitstel van een definitieve beslissing over de sleutel kwestie van de soevereini teit, schijnen de moeilijke punten in de voorstellen van Haig te schuilen in de wijze waarop uiteindelijk over de toekomst van de eilanden wordt beslist en de termijn waarbinnen de kwestie moet zijn opgelost, aldus de bron nen. Groot-Brittannië heeft de bewoners van de Falkland Eilanden herhaaldelijk ver zekerd dat de eilanden niet tegen hun wil aan Argenti nië zullen worden overge dragen. Intussen heeft Argentinië gevraagd om een bijeen komst van de Organisatie voor Amerikaanse Staten (OAS). De vertegenwooordi- ger van Argentinië noemde het de eerste stap om een be roep te kunnen doen op het verdrag van Rio de Janeiro uit 1947, waarbij de Latijnsa- merikaanse landen elkaar steun beloven. Pagina 11 Zijn de Britten oorlogszuchtig Latijnsamerikaanse lan den als een blok achter Ar gentinië „Invincible" begint aan laatste fase Koningin Beatrix en president Reagan, gisteren bij de ontvangst van onze vorstin voor de ambtswoning van de Amerikaanse president. In zijn toespraak zou Reagan de negentiende april uitroepen tot de officiële dag van de vriendschap tussen het Nederlandse en het Amerikaan se volk. KONINGIN BEATRIX TIJDENS STAATS-DINER: (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Nadat de me dische wetenschap eeu wenlang tevergeefs naar een geneesmiddel voor de meest verspreide aandoe ning verkoudheid gezocht heeft, is een Fran se medische ploeg met as sistentie van Israëliërs er in geslaagd een eenvoudig en afdoend middel tegen neusverkoudheid en hooi koorts te vinden Een groep medici en onderzoe kers van het Parijse Pasteu r-Instituut heeft met hulp van Israëlische onderzoekers een kubus van 15 cm geconstru eerd waardoor vochtige war me lucht de neusgaten inge blazen wordt. De temperatuur van deze lucht is 43 graden en is in feite een toepassing van het oude systeem van inhale ren. Het was namelijk sedert jaar en dag bekend dat de vi rus die de neusverkoudheid veroorzaakt, niet tegen zekere temperaturen bestand is. Door nu driemaal een half uur met twee tussenpozen van het apparaatje gebruik te maken wordt neusverkoudheid, maar ook chronische hooikoorts bij meer dan 75 procent van de daaraan lijdenden genezen. Tegen het eind van dit jaar zullen er in Frankrijk 200.000 apparaten op de markt komen; zij worden door Israëlische in dustriëlen gefabriceerd, aange zien de Franse industrie er geen belangstelling voor toon de, vermoedelijk twijfelend aan de doeltreffendheid. N HAAG De heer A.J. i Duist, Haags gemeente- dslid van het CDA en kort iden benoemd tot burge ester van de Friese plaats ijerksteradeel, is zondag- 'dag na een aanrijding door onbekend gebleven man Zijn gezicht geslagen en op grond gegooid. De politicus •st zich in het Westeinde kenhuis onder doktersbe deling laten stellen, maar na hechting van een ikbrauw weer naar huis. heer Van Duist werd in de nenstad van achter aange- en toen hij stond te wach- om verkeer van rechts voorrang te verlenen. Uitge stapt om de schade te regelen kreeg hij van de automobilist achter hem in plaats van naam en adres een rake klap op het gezicht en werd hij hardhan dig op de grond gesmeten. De chauffeur stapte hierop in zijn auto en verdween. Omstanders hebben het kenteken kunnen noteren. Door het onaangename voor val moest de heer Van Duist gisteravond zijn laatste verga dering in de Haagse raad voor de aanvaarding van het burge meesterschap in Friesland af zeggen. Afgezien van een ge- e. wollen oog maakten schaaf - De mishandelde nieuwe burgemeester van Tiet- jerksteradeel, de heer A. J. van Duist. wonden het hem moeilijk zich te bewegen. Vandaag doet hij bij de politie aangifte van de mishandeling. UTRECHT De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer houdt vast aan een koopkrachtverlies van de laagste inkomens dit jaar van maximaal min één pro cent. De socialisten voelen niets voor de gedachte van premier Van Agt om de min één procent alleen te la ten gelcjen als van een minimuminkomen meerdere personen rond moeten komen. „Alle laagste inkomerfs moeten beschermd blijven, want zo staat het ook in het regeerakkoord vermeld", aldus fractievoorzitter Wim Meijer na afloop van het fractie-overleg dat gisteren in Utrecht plaats had. Met de verschuiving van de premielasten voor een aantal sociale verzekeringen van de werkgevers naar de werknemers kan de PvdA alleen akkoord gaan als de werknemers een grotere me dezeggenschap krijgen over de besteding van de bedragen die de werkgevers als gevolg hiervan uitsparen. Ook vindt Meijer dat de zijns inzien^ forse besparing op de overheidsfinanciën ruim drie miljard gedurende dit jaar niet ten koste mag gtan van de werkgelegenheid bij <#e overheid. Raadslid D'66 liet miljoenenschuld na AMSTERDAM De fractie- voorzitter van D'66 in Haar lem, J. Bregman. is directeür geweest van een projectont wikkelingsmaatschappij die in 1973 failliet ging met nalating van een miljoenenschuld. Dit is gistermiddag bekend gewor den. Bregman zit al twee we ken in voorarrest omdat hij er van verdacht wordt drie bran den te hebben gesticht. Bregman had zijn bedrijf, Ja cob Bregman Projectontwik keling, aan de Egelantiers gracht in Amsterdam en han delde en bemiddelde in onroe rend goed. Het faillissement was vor de toenmalige curator, mr. J. Voute, geen aanleiding een strafrechtelijk onderzoek in te stellen. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON „Erkennend dat vooral in tijden van tegen spoed de eendracht voorop dient te staan,«beschouw ik plurifor miteit ook binnen ons Noordatlantis?:h partnerschap als natuur lijk en zinvol. Het verbond zou niet gebaat zijn bij kritiekloze wederzijdse bewondering". Dat zei koningin Beatrix gisteravond (afgelopen nacht Nederlandse tijd) tijdens het staatsdiner, dat president Reagan en zijn vrouw op het Witte Huis aan het ko ninklijk paar aanboden. „Wanneer de dialoog voortkomt uit oprechte motieven", zo ver volgde de vorstin „en gebaseerd is op wederzijds vertrouwen, zullen wij naar elkaar moeten blijven luisteren". In haar toe spraak met een opvallend politiek tintje draaide koningin Beatrix de rollen van de ontvangst op het Witte Huis in de och tenduren om. Toen had president Reagan zich met een verwij zing naar de strijd tegen de tirannie van totalitaire landen, even op meer politiek terrein begeven. Tijdens het met alle Reagan- glitter omgeven galadiner beperkte de president zich tot een vriendelijk gelegenheids speech. In haar tafelrede zei de vorstin verder onder meer, dat „wij het ideaal van een rechtvaardige en menswaardige samenleving niet kunnen bereiken zonder op te komen voor vrijheid en eer biediging van mensenrechten. Deze idealen moeten ook het grondthema zijn van onze wederzijdse samenwerking. Het spreekt echter vanzelf, dat dat thema bij onze beide volkeren, elk met hun eigen rijke geschiedenis, in verschillende variaties weerklinkt". Pag. 10: „Verdraagzaamheid en geduld..." Proclamatie Prinses Margriet neemt hier uit han den van twee leden van het Amerikaan se Huis van Afge vaardigden, de he ren Gilman en Hoyer, de gecalli- grafeerde procla matie in ontvangst, waarin het Congres onlangs de 19e april vaststelde als „Dag van Nederlands- Amerikaanse vriendschap". Dat gebeurde gistera vond in het Scheve ningse Kurhaus en niet in het Witte Huis, zoals de prin ses opmerkte, daar bij doelend op de plechtigheden die op hetzelfde mo ment in Washington plaatshadden ter gelegenheid van het staatsbezoek van haar zus Beatrix en haar zwager. Pagina 10 Kolo niaal diner beves tigt vriendschaps banden Verenigde Staten-Nederland. (Van onze parlementaire redactie) HAAG Drs. Ed H.T.M. Nijpels (32) wordt de we fractieleider van de VVD in de Tweede Ka- Hij volgt in die hoedanigheid Hans Wiegel op die ge week werd benoemd tot commissaris van de ingin in de provincie Friesland. eede-Kamerfractie van de VVD koos vanochtend in een korte vergadering unaniem voor Nijpels. Hoewel als moge opvolgers voor Wiegel de laatste dagen ook de namen te en waren van de kamerleden Henk Koning, Rudolf de Korte Neelie Smit-Kroes waren zij geen echte tegenkandidaten, ardus Hermannes Theresia Maria Nijpels werd op 1 april I in Den Helder geboren in een katholiek gezin met acht deren. Omdat vier van hen astma hadden, werd de zeelucht joedig ingeruild voor de gezondere atmosfeer rond Bergen Zoom. Daar stortte vader Nijpels zich in de gemeentepolitiek ileepte in 1958 al vier zetels met zijn Stadspartij in de wacht, n Ed behaalde zijn doctoraal examen en gaf vervolgens itschappijleer aan een lyceum in Roosendaal. Hij werd frac- oorzitter van de VVD in de gemeenteraad van Bergen op m. Ook is hij lid van de gewestraad West-Noord Brabant en van het bestuur van de AVRO. ina 9 Gematigd progressief binnen VVD

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1