oorlogszuchtig zijn de Britten 'Invincible' begint aan laatste fase atijns-Amerika als een blok achter Argentinië Engeland stuurt nog meer troepen naar F alkland-Eilanden Ejitenland LEIDSE COURANT DINSDAG 20 APRIL 1982 PAGINA 11 mg «rt ''e si n; onze correspondent Ro- Simons) JDEN Volgens pro- t nu ionele opinie-onder- [ers zoals Gallup en i is de doorsnee Brit ucli nenteel zo oorlogs- ■ergjitig gestemd, dat hij van i liever wenst dan een •Taa^tscheepse militaire val op Argentinië, lup meent te weten vooral de Britse Con- ratieven. Liberalen en ''ers met de sabel klet- i; de Britse socialisten rentegen voelen min- voor bloedvergieten, ri, die de huidige gees- esteldheid gepeild voor het Londense kblad The Economist, eert dat 28 procent ide bevolking Britse itaanvallen op Argen- e militaire installaties goedkeuren. Van elke Britten is er dus één liginjdood en vernieling wil J"En uit wraak voor de entijnse bezetting van e eilanden met nau- gks 1800 inwoners, bij- 13.000 kilometer ver Groot-Brittannië. Britse troepen Argentinië envallen zal volgens de a Mori 21 procent van de Iking van het Verenigd Koninkrijk die invasie goed keuren. De firma Gallup van haar kant zegt dat bijna acht van elke tien Britten de mili taire maatregelen van de rege ring Thatcher onderschrijven. Steeds volgens Gallup zou een ruime meerderheid van de Britse bevolking zich achter premie: Thatcher scharen, als deze bevel gaf om Argentijnse oorlogsschepen aan te vallen, of de Argentijnen met geweld te verjagen van de Falkland Eilanden. Het lijdt geen twijfel, dat de uitslagen van dergelijke opi nie-peilingen in ruime mate de krijgshaftigheid weerspiegelen van Britse tapkaststrategen die, bij borrel en pint, altijd bereid zijn een oorlogszuchtig antwoord te geven, wanneer ze er om gevraagd worden. Premier Thatcher heeft die strijdlust veertien dagen gele den ontketend door te zweren, dat de Falkland Eilanden bevrijd zouden worden. Drei gen met oorlogsgeweld was toen voor de Britse regerings leidster het enige middel om aan het bewind te kunnen blij ven. De media namen haar krijgs gehuil onmiddellijk over. Zij verkondigden, dat de eer van Groot-Brittannië gewroken moest worden, zelfs al ging het in feite om een bagatel. De Britse man in de straat laat zich altijd bijzonder snel beïn vloeden door vaderlandslie vende hersenspoelingen. Na een paar dagen huilde hij lus tig mee met de wolven. Het Richard Hardy, die werkzaam is op de nu gesloten Britse ambas sade in Argentinië, praat hier met zijn opgeluchte Argentijnse bruid Astrid Posse. Gisteren traden zij in het huwelijk. Oorspron kelijk zouden zij op 14 mei trouwen, maar de dreigende oorlog tussen Argentinië en Engeland heeft hen doen besluiten eerder in het huwelijksbootje te stappen. jingoïsme, zoals de imperialis tische politiek in het koloniale Engeland heette, werd ijverig aangewakkerd door de kran ten, radio en tv, die in de meeste gevallen rotsvast sche nen te geloven, dat zij op die manier de mensheid dienden. Geen vrees De enorme afstand tussen Groot-Brittannië en Argenti nië is erg bevordelijk voor de krijgshaftigheid van de gewo ne Brit. Hij hoeft immers niet te vrezen dat de Argentijnen hun vloot en luchtmacht naar Engeland zullen sturen. Maar het feit dat zijn eigen strijd krachten Argentinië wél kun nen aanvallen, maakt hem ge weldig trots. In die mogelijk heid ziet hij opnieuw de supe rioriteit van het Britse ras. „Binnenkort zullen wij de Ar- gies (Argentijnen) mores le ren", is tegenwoordig in bijna alle café's van Groot Brittan- nië hét onderwerp van de dag. Aan de vreselijke gevolgen die een dergelijk optreden zou kunnen hebben, wordt nauwe lijks gedacht. De mogelijkheid van Britse verliezen komt ner gens ter sprake. Niemand her innert zich nog de talrijke po litieke en militaire blunders van vroeger. De man in de straat is er van overtuigd, dat de Britse strijdkrachten on overwinnelijk zijn. Zij bestaan alleen uit professionele militai ren, die hun beroep vrijwillig gekozen hebben. Niemand hoeft dus te vrezen, dat van Kardinaal Hume over reis paus (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De rooms-katholieke kardinaal Basil Hume heeft gistermiddag op een persconferentie in Westminster toegegeven, dat het bezoek dat Johannes Paulus einde mei zou brengen aan Engeland, Schotland en Wales, afgelast zal worden als het tussen Groot-Brittannië en Argentinië tot een oorlog komt. Kardinaal Hume zei, dat hij er nog niet officieel over gepraat heeft met de paus. Persoonlijk is de kardinaal evenwel van oordeel, dat een Brits gewapend con flict met Argentië het voorgenomen bezoek van de Heilige Vader aan Engeland, Schotland en Wales onmogelijk zou maken. Britse zijde jonge rekruten zul len sneuvelen. De ware bedoelingen van de regering-Thatcher schijnen het Britse volk echter te ont gaan. De regering doet trou wens ook geen moeite om de gewone man minder oorlogs zuchtig te maken. Hoe weinig belangrijk de Falkland Eilan den voor Groot-Brittannië zijn, wordt nergens onder streept. In het conflict met Ar gentinië gaat het alleen om de Britse eer en het feit dat 1800 Falklanders de Britse nationa liteit genieten. Niemand bekent, dat Londen die 1800 „Keipers" zoals de Falklanders vaak genoemd worden (kelp is een groot soort zeewier dat vroeger op de Falkland Eilanden geoogst werd) in feite schromelijk ver waarloosd heeft. Op oost en west Falkland heersen nog middeleeuwse toestanden. Er zijn praktisch geen sociale voorzieningen. De bevolking neemt er voortdurend af. Niet meer dan 40 of 50 Falklanders bezitten een stukje grond. Praktisch alles is er eigendom van de Falkland Islands Com pany, een maatschappij ge sticht door ondernemende Britse kooplui, die in 1852 van koningin Victoria een konink lijk handvest heeft gekregen. De meeste Falklanders zijn arme lieden. Hoewel de regering de bevol king in een oorlogszuchtige stemming gebracht heeft, doen zich de laatste dagen toch te kenen voor die er op wijzen, dat sommige Britten eindelijk beginnen na te denken over de mogelijke dramatische ge volgen van een gewapend con flict. Een lezer van The Guar dian schreef vandaag: „Ik vrees dat de wereldopinie zich snel tegen Groot-Brittannië zal keren als Argentijnse schepen tot zinken gebracht worden. Ik vrees ook, dat de Britse o- penbare mening zich tegen onze regering zal kanten, als onze schepen naar de kelder gaan". Op de BBC-radio werd gistera vond de brief van een luiste raarster voorgelezen, die daar in de schijnheiligheid van pre mier Margaret Thatcher scherp op de korrel nam. „In het recente verleden heeft de premier gezegd: „God, maak van mij een instrument van uw vrede", aldus deze dame. „Dé premier heeft zich ook herhaaldelijk uitgesproken te gen het gebruik van geweld. Maar nu predikt ze zelf niets anders dan geweld. Ze zegt, dat ze ten strijde trekt tegen de Argentijnse dictators, die nochtans kortgeleden nog goe de klanten waren van de Brit se wapenindustrie. Hoe kan mevrouw Thatcher een atmos feer scheppen waarin een vreedzame oplossing van de Falkland-crisis mogelijk is, wanneer ze zelf dreigt met geweld en bovendien de Britse oorlogsmachine op gang brengt. Oorlog lost niets op; hij brengt alleen fysische en mo rele verwondingen toe. Na ie dere oorlog moet toch een re geling getroffen en een ver drag afgesloten worden. Laat ons dus voor de Falkland-cri sis een oplossing zoeken zon der oorlog, zelfs al duurt dat zoeken lang. Wij weten im mers allemaal, dat oorlog veel te gevaarlijk is voor de mens heid..." t rins Andrew iopt zelfde 'ilsico als ■Were ldaten Andrew, tweede in lijn van Engelse troon- lgers, een „veilige" krijgt als het tot een ipend treffen komt bij Falkland Eilanden. Dit u „ft zijn commandant, ph Wykes-Sneyd, ge el. De 22-jarige prins is j enant en co-piloot van 820e helicoptersqua- 'ister aan b°°rd van de In- het irible dat als voornaam- I vc taak heeft het opsporen po vernietigen van onder- Er5, maar °°k kan wor- ingezet bij een eventu- landing. ns Andrew wordt niet Iers behandeld dan an- en en heeft geen spe- e privileges in het adron waarbij hij zich ;en maanden geleden sloot Commandant kes-Sneyd: „Als het tot ie komt zal ik hem >r opdrachten uitzenden als ieder ander in het 'uitnader. Ik heb geen spe- >sett e instructies voor hem (R)piloot Als hierover een [issing zou vallen, zou duidelijk van hoger- id komen. „Wat opera- iele vluchten betreft igt hij net als ieder an- We hebben piloten verschillende soorten aring en ik deel de ta- _|i overeenkomstig in". J nmandant Wykes- :yd zei dat hij zijn jong en minst ervaren pilo- g> natuurlijk niet de vJ eilijkste opdrachten zou fen. „Hij is tweede pi- t en pas 22 jaar. Uiter- d zou ik hem omdat hij zo jong is niet de eilijkste taken geven, ar er ziin geen normale V rationele missies waar- hij als lid van de be- ;olnning niet zou kunnen li*I* hemen. Hij is een ui- loesjt bekwame jonge man, capabel in de lucht", commandant van het Ie squadron heeft een Ie ond respect voor de Ar- iezii tijnen, met name voor wapens en schepen. Teg 2oU het kunnen weten, roen it dertien jaar geleden s «fcft hij als ambtenaar op ministerie van defen 11 in het kader van de ex- 1 en tbevordering verschil- Jde schepen aan de Ar- in 1 tijnse marine verkocht lant PYRIGHT THE GU I'DIAN tfur nog 5de is geen sprake van dat De grote psychologische mijlpaal in de missie van de Engelse armada is be reikt. Het eerste vaste land, dat we zagen het eiland Ascension mag na twaalf dagen varen niet meer zijn dan een kaal vulkaanlandschap midden in de Atlantische woestenij, van hier wor den we wel voor de laat ste keer voor de opdoe mende strijd in het zuiden bevoorraad. Voor zo lang als het duurt gaat alle aandacht uit naar de heli kopters die met grote net ten als boodschappenman den onder hun buik heen en weer pendelen tussen de schepen en de kust In de meeste opzichten is het eiland Ascension, waar een Van verslaggever aan boord van de INVINCIBLE Brits-Amerikaanse basis is ge vestigd, een ongastvrij oord met kale, rode bergen waarop het wemelt van de Ameri kaanse antennes die de ruim- tevaartvluchten van de NASA beluisteren. Maar als het bier, de kogels en de tabak aan boord worden gebracht, begint men te denken dat er geen be ter en vriendelijker gastver blijf mogelijk is. De enige on vriendelijke aanblik vormen de haaien wiens rugvinnen van de vroege morgen tot de late avond door het verbazing wekkend blauwe water klie ven. Er weerklinkt wat boos ge mopper als bekend wordt dat de plaatselijke toeslag wegens het bereiken van land die varieert van 3.50 pond (bijna zeventien gulden) tot 4.90 pond (ruim 23 gulden), belas tingvrij door de regering is verlaagd tot een pond (bijna vijf gulden) ongeacht rang. Had de regering met gezegd dat er bij deze operatie niet op een paar gulden gekeken zou worden? De officiële verkla ring luidt dat de toeslag be doeld is als compensatie voor de wisselkoers op het vaste land en natuurlijk zijn er maar Op het vllegdekschip de Hermes, dat op weg naar de Falkland-Eilanden Is, werden gisteren door de god van de zee Neptunus de opvarenden ontgroend, die voor het eerst de evenaar passeerden. weinigen die toestemming hebben om te profiteren van de twijfelachtige genoegens die Ascension, een eiland dat van Engeland is, maar wordt gebruikt door de Verenigde Staten, te bieden heeft. Het eiland is het laatste be voorradingsstation. Van nu af aan zijn we helemaal op ons zelf aangewezen. Als we na 8000 mijl bij de Falkland Ei landen arriveren, is er nie mand anders tot wie we ons voor bevoorrading kunnen wenden. 's Avonds vermaken de solda ten die geen dienst hebben, zich met vissen! Grote tonijn en rode brasem worden des kundig aan boord gehaald. Terwijl de communicatie tus sen de schepen die in de smo rende hitte helemaal verduis terd zijn, met lichtseinen wordt onderhouden, laat ie mand een soort ankertje zak ken met daaraan een groot sappig stuk vlees voor de haaien. Er ontstaat wat op schudding bij het vooruitzicht dat er werkelijk een haai ge vangen wordt De Invincible gaat bijna nooit voor anker omdat de bevoor rading geheel vanuit de lucht geschiedt. De meeste dagen doet het 20.000 ton wegende vliegdekschip niets anders dan voor en achteruit varen als een automobilist die in het stadscentrum naar een par- keerplekje zoekt. Er is een constante dialoog tussen de ka piteins van de vloot en schout bij nacht John (Sandy) Wood ward, die zijn wimpel heeft gehesen op de Hermes, ons zusterschip. Het plannen gaat dag en nacht door en het is moeilijk te begrijpen dat de soldaten die nog genieten van de tropische zonneschijn nu al orders krijgen voor de weers verandering onder het motto „kou kan dodelijk zijn". De or ders stellen onder meer dat bij aankomst bij de Falkland Ei landen de soldaten aan dek te maken krijgen met temperatu ren tussen de een en zeven graden Celsius en er wordt ge waarschuwd voor bevriezings verschijnselen en „contact met koud metaal" waardoor de huid aan het metaal kan plak ken. COPYRIGHT THE GUAR DIAN Haig op de terugtocht Omringd door vele veiligheidsagenten las de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Halg, gisteren in de stromende regen op het vliegveld van Buenos Aires een verklaring voor over de slopende onderhandelingen met de Argentijnse president Galtieri. Gisteren beëindigde Haig zijn besprekingen in Argentinië en vertrok vervolgens naar Washington. Haigs voorstellen werden eerst aan Londen voorgelegd. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Hoewel En geland zijn armada, die op weg is naar de Falkland- Eilanden, opgedragen zou hebben haar tempo te vertragen, stuurt het steeds meer troepen en marine vaartuigen naar die bestemming. Zowat 900 paracommando's zijn gis teren ingescheept in de haven van Huil. Nog meer soldaten vertrekken daar woensdag. Zij zullen aan boord van de gevorderd veerboot, de Europic Ferry, naar de Falkland Eilanden varen. Nog drie eenheden van de Royal Navy zijn uitgekozen om in het zuidelijke gebied van de Atlantische Oceaan dienst te doen als ambulance schepen. In geval van oorlog zullen zij gewonden overbren gen naar de hospitaalschepen Canberra en Uganda. Dit laat ste vaartuig is gisteren ver trokken uit Gibraltar. Het Britse ministerie van de fensie heeft nog twee koop- vaardijboten gevorderd. In het totaal werden al 39 burgerlijke schepen opgeëist wegens het Falldand-geschil. Het bericht dat de Britse ar mada momenteel minder snel vaart, is afkomstig uit Ameri kaanse bron. In Washington wordt verondersteld, dat En geland zijn oorlogsbodems op zettelijk trager naar de Falk land Eilanden doet varen, om de psychologische druk op Ar gentinië langer vol te kunnen houden en meer tijd te geven voor onderhandelingen over een vreedzame oplossing van het Falkland-geschil. Volgens berichten uit Was hington, die in Londen niet bevestigd of tegengesproken worden, zal de Britse armada het betwiste gebied niet berei ken vóór 28 april. Dat is onge veer een week later dan oor spronkelijk werd verwacht. AIRES Terwiil Engelands machtige armada op- par t naar de Falkland Eilanden en de „zenuwenoorlog" met w tinië steeds meer naar een echte oorlog groeit, wordt La- dit ^erika overspoeld door een golf van solidariteit De riva- nji Argentinië zelfs het Portugees sprekende Brazilië It linkse kritici van de rechtse militaire junta hebben de tijbij >ijl begraven. Bijna eensgezind hebben ze zich opgesteld j te hun in het nauw gebrachte broer die, hoe onverstandig n a andelwijze ook was, slechts terugnam wat altijd al van *as geweest een tafereel rijk aan ironie en paradoxen. Engeland wordt ojjel Zuid-Amerika bewonderd en gerespecteerd vanwege de het Pzame rol die het in de 19e eeuw heeft gespeeld toen veel fcui merikaanse landen zich probeerden los te weken van u-dei t Het continent is doortrokken van namen van Engelse, >e en Ierse helden die aan de zijde van de Amerikanen kerkelijk of met de mond streden voor hun onafhankelijk- Hoewel de „Malvinas" altijd al als Argentijns werden be schouwd in Latijns-Amerika, waren vele landen het niet eens met de gewelddadige manier waarop Galtieri ze „heroverde". Niet alleen waren ze het niet eens met zijn methode, ze twijfel den ook aan zijn motieven in een tijd van grote sociale onrust en economische malaise. Maar nu Engeland met geweld heeft ge reageerd, komen vele vreemde bedgenoten bijeen om hun af keuring uit te spreken over wat volgens hen een ouderwetse Eu ropese taktiek is. Net als vroeger, zo menen zij, laat de machtige Europeaan imperialistische kanonneerboten ops tomen naar een onafhankelijk, maar zwak Amerikaans land. Venezuela bijvoorbeeld herinnerde eraan dat de laatste keer dat Europeanen (in dit geval de Engelsen, Duitsers en Italianen) een vloot stuurde-om de haven La Guaira te blokkeren en te bom barderen omdat Venezuela hun geld schuldig was, alleen Argen tinië, zijn Zuidamerikaanse zusterland steunde. Deze morele schuld aan Argentinië moet worden ingelost, aldus het dagblad Diario de Caracas. De landen die het hiermee eens zijn, zijn van uiteenlopende po litieke kleur. Fidel Castro's Cuba en Argentinië hebben hun be trekkingen opgevoerd tot ambassadeursniveau na een langduri ge periode van verkilde betrekkingen. Tegelijkertijd bieden fel le anti-Castro Cubanen in Miama zich aan om voor Argentinië te vechten. In Midden-Amerika heeft Nicaragua, dat Argentinië bitter heeft gekritiseerd wegens zijn steun aan Somoza-aanhan- gers, zijn volledige steun gegeven aan het Argentijnse „recht om de eilanden te heroveren Nicaragua's aartsvijand, de Salvado raanse junta, heeft zelfs nog enthousiastere steun gegeven aan Buenos Aires, hetgeen te begrijpen valt gezien de militaire hulp van Argentinië aan EU Salvador. Ook Guatemala heeft j mee onrust i Guatemalaanse leger gelijksoortige militaire actie onderneemt om de vroeger Engelse kolonie waar het aanspraak op maakt te „heroveren'Dit lijkt echter onwaarschijnlijk daar Guatemala's nieuwe leider, generaal Efrain Rios Montt, zijn best doet om het mala heeft partii gekozen voor Argentinië en daar- l gezaaid in het buurland Belize dat bang is dat het Washington naar de zin te maken in de hoop dat Amerika dan besluit zijn militaire hulp te hervatten. Zelfs Mexico, lange tijd ongelukkig met de Argentijnse junta en zijn steun aan rechtse regimes in Midden-Amerika, heeft zich helemaal achter Buenos Aires opgesteld. Dichter bij huis kan Argentinië op meer dan morele steun reke nen als het werkelijk tot een gewapend treffen komt. Brazilië zou al beperkte militaire steun geven en Peru zou, hoewel de regering het ontkent, enkele van zijn Russische vliegtuigen naar het zuiden van Argentinië hebben gestuurd. Ook de Boliviaanse luchtmachtcommandant heeft vliegtuigen toegezegd, mocht Ar gentinië die nodig hebben, hoewel hij later werd overstemd door de Peruaanse president, Celso Torrelio. Alleen Chili zit in een moeilijk parket Verwikkeld in een acuut grensgeschil met Ar gentinië rond drie eilandjes in het Beagle-kanaal en met vele Chileense burgers in Argentinië is Chili buitengewoon zenuw achtig. THE GUARDIAN JOHN RETTIE

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11