„Laat verdraagzaamheid en geduld dialoog Nederland VS bepalen wr T i m m 4A Joodse fanatici dreigen met zelfmoord Van der Stoel voert „pittig" gesprek over El Salvador Koloniaal diner bevestigt vriendschapsbanden Verenigde Staten-Nederland Willy Brandt: crisi biedt mogelijkheid tot hervorming BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 20 APRIL 1962 PAGINA 1 IRAANSE EX-MINISTER BEKENT KOMPLOT TEHERAN De voormalige minister van buitenlandse zaken van Iran en ex-vertrou weling van Khomeini, Sadegh Ghotbza- degh, heeft gisteravond in een televisie-in terview erkend, dat hij een komplot voor bereidde om de ayatollah en de voornaam ste leiders van de Islamitische Republiek te ver-moorden. In een 15 minuten durende uitzending zei Ghotbzadeh, wiens arrestatie op 10 april officieel gemeld werd, dat hij de samenzwering drie maanden geleden op touw had gezet met Iraanse legerofficieren. Ghotbzadegh zei bovendien dat twee reli gieuzen als bemiddelaar waren opgetreden tussen hem en ayatollah Madari, de hoogste sji'ietische leider na Khomeini. „Volgens die bemiddelaars keurde Madari de poging oriv de regering omver te wewrpen goed", zoLzei Ghotbzadegh. Glemp volgende week naar paus VATICAANSTAD De primaat van de Poolse ka tholieke kerk, aartsbis schop Glemp, zal volgende week een bezoek brengen aan het Vaticaan voor overleg met paus Johan nes Paulus II. Dit is bekend gemaakt door de secretaris van de Poolse bisschoppenconfe rentie, bisschop Dabrows- ki, die gisteren in Rome. aankwam. Glemp zal vol gens hem waarschijnlijk op 26 april uit Polen ver trekken. Dabrowski zelf blijft minstens twee weken in het Vaticaan. Neger en vrouw in de ruimte Voor het eerst in de ge schiedenis van de Ame rikaanse ruimtevaart zijn een neger en een vrouw uitverkoren voor vluchten in de ruimte. Het zijn S. Bluford, een luitenant-kolonel bij de luchtmacht van wie nog niet bekend is wanneer hij precies als astronaut zal optreden, en dr. Sally Ride, een natuur kundige die reeds vol gend jaar bij de zeven de vlucht van de space- shuttle in actie zal ko men. Z-afrikaanse troepen doden SWAPO-strijders WINDHOEK Legereenheden die on der Zuidafrikaanse leiding staan, hebben gisteren in het noorden van Namibië acht guerrillastrijders van de SWAPO, de Namibische bevrijdingsorganisatie, ge dood. Afgelopen weekeinde werden in hetzelfde gebied zes SWAPO-strijders ge dood. Volgens het communiqué werden giste ren zes guerrillastrijders in het blanke boerendistrict bij Tsumeh in de val ge lokt en gedood. Twee anderen werden doodgeschoten bij een schermutseling met troepen van het leger op een boerde rij in hetzelfde gebied. Aan de kant van de Zuidafrikanen zouden acht doden ge vallen zijn. Westeuropeanen demonstreerden in Oost-Europa MOSKOU In verscheidene Oost- europese hoofdsteden hebben West europeanen gisterochtend korte de monstraties gehouden tegen de hon ger in de wereld en de bewapenings wedloop. In Moskou wilden zeven pacifisten uit Italië, Spanje, Frankrijk en België op het Rode Plein een spandoek ont vouwen met de woorden Vrede, Brood, Ontwapening en pamfletten uitdelen. Zodra het spandoek was on trold, werden zij gearresteerd. Het Russische ministerie van buitenland se zaken maakte later bekend, dat de zeven in de loop van gistermiddag zijn vrijgelaten. Zij moesten vanoch tend de Sovjet-Unie verlaten. Manifest Vlaming in Frankrijk DIKSMUIDEN De mingen hebben een mani gepubliceerd, waarin zij Franse overheid vragen volkseigene, de taal, gesd denis en cultuur van Franse Vlamingen te erk De voornaamste Vlaai culturele genootschappen Frankrijk hebben dit nu fest gepubliceerd ter gek tf neheid vain de vierde vla •e volksuniversiteit, zojuist in Hazebrouck beëindigd. Het is overgt li men door het orgaan van s van de belangrijkste Vlaaant bewegingen in België. (Vervolg voorpagina) WASHINGTON Koningin Beatrix zei tijdens het staatsdi- ner dat verdraagzaamheid steeds een van de kenmerken is geweest van de Nederlandse samenleving. Zij sprak de hoop uit dat „verdraagzaam heid, openheid en geduld, ken merken blijven can ons inter nationaal samengaan". De vor stin gaf tijdens het diner de meest uitgebreide toespraak van de dag. Ze zei verder „een levendige herinnering te be waren aan de genegenheid die zowel mijn moeder als mijn grootmoeder koesterden voor president Franklin D. Roose velt. Een van de laatste brie ven die Roosevelt schreef in het begin van 1945, twee da gen voor hij stierf, was gericht aan mijn grootmoeder, aan wie hij de verzekering wilde ge ven, dat de hulpverlening aan Nederland, dat honger leed en werd onderdrukt, zijn volle aandacht had. U kunt er zeker van zijn, schreef hij, dat ik mijn land van afkomst nooit zal vergeten". Tijdens haar tafelrede ging de vorstin ook in op de rol van de VS in de beide Wereldoorlo gen, de rol van de NAVO na de Tweede Wereldoorlog en de Marshallhulp, die zij een „schitterend voorbeeld van Amerikaans staatsmanschap" noemde, omdat met dit hulp plan „niet een patroon werd opgelegd, maar respect werd getoond voor de eigen waar den van de Europese samenle ving". Het galadiner, waarbij de ko ningin en mevrouw Reagan respectievelijk in mosgroen en turquoise waren gekleed, werd bijgewoond door bijna twee honderd gasten, onder wie de meeste leden van de Ameri kaanse regering, prinses Christina en Jorge Guillermo, filmacteur Charlton Heston en de in Amerika zeer gevierde Nederlandse kunstschilder Willem de Kooning. Na het di ner speelde jazz-pianist George Shearing en zong bassist Brian Torff in de East Room. Vóór het diner wisselden het ko ninklijk paar en de Reagans geschenken uit. President Reagan gaf koningin Beatrix een deeltje van het vermaarde Amerikaanse Steuben-kristal. Een soortgelijk cadeau bracht mevrouw Reagan vorig jaar zomer mee voor het huwelijk van prins Charles en lady Dia na. De koningin gaf president Reagan twee zilveren kande laars uit 1782 van de Friese zilversmid Pieter Meeter. Ko ningin en prins en de Reagans wisselden ook fraai ingelijste foto's uit. President Reagan werd door de koningin onder scheiden met „de Orde van de Nederlandse Leeuw" en me vrouw Reagan met de Ko ninklijke Huisorde. Deze met een schitterende len tezon overgoten eerste dag van het staatsbezoek, was begon- De grote organisatrice achter het feest gisteravond, mevrouw Roberta Enschede uit Wassenaar, lacht breeduit. Daar was alle reden voor: na een half jaar voorbereiding verliep alles op rolle tjes. Van links naar rechts: congreslid Gilman, de echtgenote van de Haagse burgemeester mevrouw Scbols. mevrouw Enschede en het congreslid Hoyer. nen met een ceremoniële ont vangst op het Witte Huis. Ko ningin en prins lunchten ver volgens op het State Depart ment, waar minister Haig van wege zijn bemiddeling in het conflict rond de Falklands-Ei- landen verstek moest laten gaan. In de middag legde de koningin een krans op de na tionale begraafplaats in Ar lington, bezocht het nabijgele gen Nederlandse carillon, dat dertig jaar geleden door ko ningin Juliana is geschonken en opende een tentoonstelling van de vermaarde Nederland se „Stijl"-beweging in een van de vooraanstaande musea van Washington. Het carillon, dat door duiven, bezuinigingen en nalatigheid de laatste jaren ernstig in verval was geraakt, was door een actie van een aantal particulieren en banken in Washington te elfder ure in volle glorie hersteld. In zijn welkomstoespraak gis terochtend bij het Wittte Huis,' herinnerde Reagan eraan dat Nederland een van de eerste landen was, waartoe de eerste Amerikanen zich voor hulp richtten. „Nederland heeft een blijvende stempel op ons land gedrukt", aldus de president. Koningin Beatrix zei haar be zoek te beschouwen „als een mijlpaal op een reis, die zo'n 200 jaar geleden is begonnen en waarvan het einde nog niet in zicht is". Reagan maakte er wat meer van dan een gele- genheidsspeechje door onder meer te zeggen dat „als totali taire landen wordt toegestaan militair superieur te worden, vrijheid en vrede uitsluitend zullen afhangen van de wel willendheid van tirannen". De ontvangst was zoals gebrui kelijk bij bezoeken van buiten landse staatshoofden aan de VS en zeer kleurrijke en uiter mate strak geregisseerde ge beurtenis, die van dichtbij kon worden gadegeslagen door honderden leden van de Ne derlandse vereniging in Was hington en door een grote groep Amerikaanse ambtena ren en hun gezinnen. Kleurrij ke erewachten van alle Ame rikaanse strijdmachten waren ter begroeting aanwezig. Tij dens het spelen van de volks liederen werden 21 saluutscho ten afgevuurd. Na de officiële ontvangst buiten vond in de particuliere vertrekken van het presidentiële ech'oaar van het Witte Huis nog een korte bijeenkomst plaats, die onge veer een half uur duurde. De Amerikaanse televisie schenkt intussen wat meer aandacht aan het staatsbezoek. ABC bracht zondagavond in het nationale weekend-nieuws een voor dit soort nieuwspro gramma's lang verslag van de aankomst van koningin en Erins op zondagmiddag. De abeltelevisie bracht een rechtstreeks verslag van de welkomstceremonie bij het Witte Huis. maar onderbrak de toespraak van de vorstin met reclame voor grasmaai- -machines. Koningin Beatrix krijgt een mantel aangeboden op het moment dat het gisteren In Washington even ging waaien. Het gebeuren speelde zich gistermiddag af bij een bezoek aan het carillon dat door Nederland aan de Amerikaanse hoofdstad Is geschonken. Terwijl prins Claus glimlachend toeziet, kijkt Beatrix op naar de klokken van het carillon. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Minister Van der Stoel van buitenlandse za ken heefi gisteren wat hij zelf noemde „een pittig gesprek" op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gevoerd over de problemen in Centraal Amerika in het algemeen en die in El Salvador in het bijzonder. „De grote emoties die bij ons bestaan over El Salvador, blijken ook in de Verenigde Staten te leven, de conclusies vallen echter nogal anders uit", aldus Van der Stoel. Opnieuw was hem opgevallen, hoe groot de Ameri kaanse vrees is, dat heel Midden Amerika in tien tot vijftien jaar een Cubaans karakter zou kunnen dragen. Bij afwezigheid van Haig (Argentinië) en diens plaatsvervanger Stoessel (Midden Oosten) sprak de minister op het State Depart ment met Lawrence Eagleburger, directeur Politieke Zaken en voormalig hoofd van de Europese afdeling. De bewindsman heeft de Nederlandse verontwaardiging overgebracht over het feit dat El Salvador niet bereid is de Nederlandse onderzoek commissie te laten praten met de sergeant en de soldaten, die de fatale schoten op de vier Nederlandse journalisten hébben ge lost. Volgens Van der Stoel was Eagleburger niet bereid op dit moment toe te zeggen een Nederlands verzoek om medewerking van de Salvadoriaanse regering te steunen. SCHEVENINGEN Prinses Margriet heeft gisteravond uit handen van twee leden van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden de gecalligrafeerde proclamatie in óntvangst geno men, waarin het Congres onlangs de 19e april vaststelde als „Dag van Nederlands-Amerikaanse vriendschap". Gisteren was het precies 200 jaar geleden dat de Staten Generaal van ons land John Adams erkende als gezant van de Verenigde Staten. De overhandiging van de proclamatie had plaats tijdens een ruim vier uur durend „colonial dinner" in het Kurnaus, georgani seerd door „The American Women's Club of The Haque" en het comité waarin de in ons land verblijvende Amerikanen, politiek verdeeld in democraten en republikijnen, zijn verenigd ofwel „The Bipartisan Committee of The Netherlands". Eregasten wa ren twee nazaten van de eerste ambassadeur in ons land. de he ren Thomas en Charles Adams en hun echtgenoten. Voorts za ten aan premier Van Agt, de heer Van Vollenhoven, plaatsver vangend ambassadeur Boggs, de echtgenote van de Haagse bur gemeester mevrouw Schols, tientallen andere genodigden en ruim vierhonderd leden van de Amerikaanse gemeenschap in ons land, die raison van 75 gulden mochten genieten van ge rechten, die onder leiding van chefkok Jan Hekkelman waren bereid aan de hand van 200 jaar oude, uit de bibliotheek van het Congres opgediepte, recepten. Dat genieten werd overigens veelvuldig en langdurig onderbroken door speeches van plaats vervangend ambassadeur Boggs, de congresleden Gilman en Hoyer, de heren Adams, premier Van Agt en prinses Margriet. De vriendschapsbanden tussen de Verenigde Staten en ons land stonden daarin uiteraard centraal. Boggs en Van Agt herinner den ook nog even aan de actie van de vandalen, die vorige week de replica van het Witte Huis in Madurodam deels vernielden. Een laffe daad die totaal geen afbreuk doet aan de goede betrek kingen tussen beide landen, zo verzekerden beiden. Uit vrees dat Onkruit opnieuw zou toeslaan hadden enkele gasten zich bij het betreden van het Kurhaus jassen aan om geen verf of iets dergelijks op de avondkleding te krijgen. De beveiling rond het hotel was echter optimaal. Er behoefde niet gewied te worden. Foto's: Milan Konvalinka Prinses Margriet brengt een dronk uit op een voortzetting van de vriendschappe lijke betrekkingen tus sen de Verenigde Sta ten en ons land. AJCVT. 1 Do heren Thomas (links) en Charles Adams poseren hier mei Ie- p,„w K_ r.ml óen van de ..English Speaking Theatre o» Amsterdam", die tlf- PreI™®' J*j geoprek met de heer Zweifel, wiens model dens het banket een stuk opvoerden met in de hoofdrol John va" "e' w Huls vanaf mo'gen weer In Madurodam Is te be- Adarm zichtigen In het midden mevrouw Zweifel Premier Van Agt legt de heren Adams, Hoyer en Gilman uit wat er op de zilveren legpenning staat, die hl| hun gisteravond aan het slot van het banket schonk. Aan de ene kant de portretten van de eerste ambassadeurs, die van Adams en Van Berkel (de eerste gezant van Nederland In de VS) en aan de andere kant het embleem van het Bicentennial Committee YAMIT Ongeveer 2000 ex treem-nationalistische Israëli sche kolonisten in Yamit in de Sinai stevenen af op een con flict met de legereenheden, die tot taak hebben het gebied te ontruimen. De Sinai moet voor maandag aanstaande aan Egypte zijn teruggegeven. De gedwongen evacuering van zo'n 100 kolonisten verliep gis teren zonder incidenten. De ontruiming van de grootste nederzetting in de Sinai, Ya mit, is gisteren niet doorge gaan in verband met het drei gement van een kleine groep fanatici, die zeiden zelfmoord te zullen plegen als de ontrui ming zou doorgaan. Ook van daag zal Yamit niet worden ontruimd, omdat de joodse slachtoffers tijdens het bazi-re- gime worden herdacht De Israëlische radio en televi sie hebben hun uitzendingen gisteravond een minuut onder broken uit protest tegen de be perkingen, die de autoriteiten hebben opgelegd aan journalis ten in de Sinai. Het Israëlische leger had gisteren alle iourna- listen verwijderd uit het ge bied bij het begin van de eva cuatie van 100 kolonisten. Is raëlische hoofdredacteuren hebben premier Begin ge vraagd de maatregel van de minister van defensie onge daan te maken en de persvrij heid te herstellen. De regering heeft al eerder de persvrijheid aangetast toen journalisten werd verboden de wekenlange staking op de geannexeerde Golannoogte te verslaan. De Israël heeft gisteren in j"«ï lem beroep aangetekend Qt het hoogegerechtshof ttei het besluit van de Israëli] regering geen journalisten te laten bij de ontruiming de Sinai. Israëlische minister veroordeeld TEL AVIV De Israeli minister van immigratie, ciale zaken en maatschappi werk, Aharon AboehatzeiipC gisteren veroordeeld we misbruik van vertrouwen S! diefstal. Op deze beschuldi gen staat een maximum(j| van zeven iaar. Morgen zal de straf woM uitgesproken. Leden van| raëlische regeringspartijen de oppositie nebben onmid"? lijk zijn aftreden geëist. Ii "1 geringskringen werd ontl^1 dat na Aboehatzeira's teruj15 den zijn Tami-partij, die drie leden in de Knesse vertegenwoordigd, zich ut' coalitie zal terugtrekken, regering-Begin zou dan meerderheid verliezen. Ifer derden verontwaardigde hangers van de ministerDn. monstreerden buiten het 'C1 rechtsgebouw toen het vc bekend werd. Een poV€ macht wist ongeregeldh te voorkomen. correspondent Ami van \^'at MUNCHEN „Ons partijcongres valt in een moeilijke tiid. hi van buiten op ons af komt, wordt door onze eigen tekortkoi nni gen aangevuld. Het dal waar we nu doorheen gaan, is diepe .jne onvriendelkijker waar wij de laatste 15 jaar doorheen moesl t fc Met deze sombere woorden begon SPD-voorzitter Willy Br zijn openingsrede op het congres van de Westduitse sociaal mokraten dat gisteren in München begon. e De rede was een twee uur durend zelfonderzoek naar de ot<,hc ken van de diepe crisis, waarin de SPD ainds de verkiezii tijr van de herfst 1980 is geraakt De eigenlijke politieke tegen^ v der, CDU- CSU, kwam nauwelijks in het verhaal voor. Teg zol porobeerde de voormalige bondskanselier de gedelegeerden hart onder de riem te steken en probeerden hij hen deels be ft I rend in de stemming te brengen voor een nieuw elan en mi nieuw begin, een „Aufbruch nach vom", waarmee aan de ii jn ne strijd over allerlei onderwerpen een eind gemaakt enftbe vertrouwen in de partij weer hersteld kan worden. Lje Maar al direct na zijn openingswoorden bleek dat het in 1 tijr chen uiterst moeilijk zal worden om deze „wederopstand py werkelijkheid te doen worden. Van verschillende kanten (o DL andere van de voormalige burgemeesters van Frankfurl Hamburg, Arndt en Klose) werd gistermiddag, toen het nog eens om omstreden vragen als a toom politiek en werkgele heid ging, heftige kritiek geuit op de partijleiding in Boni zich veel te veel met internationale zaken bezighoudt en di leen nog in staat is tot kortademige compromissen met de i g ringspartner FDP. I g In zijn rede benadrukte Brandt overigens het voornemen vi SPD om de coalitie met de liberalen voort te zetten. Teg waarschuwde hij de FDP echter met zoveel woorden om o ciaal-economisch gebied de problemen niet op conserva» wijze op te lossen, maar op constructieve hervormingen ai 'os sturen. In zijn vertwijfelde poging om de toestand in de paft lu verbeteren, greep Brandt zelfs terug naar zijn vroegere su üni formule „meer demokratie wagen" en hij poneerde in dit *me band de stelling dat de huidige economische crisis zelfs nk mogelijkheden tot maatschappelijke hervormingen biedt Iin Brandt bezwoer de gedelegeerden nog eens om deze partijbi #jj komst dan ook tot het congres van de werkgelegenheid U ken, omdat dit het grootste probleem van deae Mjd is en and de SPD hiermee het vertrouwen bij de kiezers terug kan Vas nen. Voorzitter Brandt verdedigde in dit verhand nog een ,eer zogenaamde „Dubbelbealuit" van de NAVO, omdat een oj!l z fing van dit besluit naar zijn woorden „de Sovjet-Unie het P231 zou kunnen leveren om niet meer serieus in Genève te kui mer onderhandelen en omdat het de Verenigde Staten aanleie- H zou kunnen geven om de zelfgekozen verplichting tot eref* onderhandelingen op te geven. 'erk

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10