Kwaliteit wagenpark gaat hard achteruit Paprikaprijs onder grote druk IN EN OM DE KAS Zaaien Boomkwekerijprodukten en tuinplanten bij VBA SCHRIKBARENDE TOENAME VAN KLEINE GEBREKEN Op het terrein van de Verenigde Bloemveilingen in Aals meer (VBA) wordt op 20 april een nieuwe hal voor de ver handeling van boomkwekerijprodukten en tuinplanten in gebruik genomen. Deze hal, waarin de produkten op opti male wijze kunnen worden aan- en afgevoerd, beslaat een oppervlakte van 4.000 m'. Door de speciale constructie wordt het voor boomkwekerijprodukten en tuinplanten be nodigde buitenklimaat er zo natuurgetrouw mogelijk bena derd. De heer Ir. J. E. C. Spithoven, voorzitter van het Produkt- schap voor Siergewassen, verricht dinsdag de officiële ope ning van deze hal en het ernaast gelegen buitenterrein van 6.500 m'. Met dit nieuwe verhandelingspurt voor boomkwe kerijprodukten en tuinplanten, waarvoor in oktober 1981 de eerste paal werd geslagen, was een investering van ruim 2,5 miljoen gemoeid. Het nieuwe gedeelte, gelegen aan de noord-oostzijde van het VBA-complex, biedt tevens plaats aan Cultra Tuinplanten een groothandel in boomkwekerij produkten en tuinplanten, die hier zijn klanten via het cash- en carry-systeem van een totaalassortiment voorziet. Bijna drie jaar geleden begon de VBA met de verhande ling van boomkwekerijprodukten. Deze activiteit werd enerzijds beschouwd als een completering van het assorti ment sierteeltprodukten, dat onder de noemer „de drie B's" (bloemkwekerij-bloembollen-boomkwekerij) wordt verhan deld. Daarenboven werd verwacht dat deze aanpak een in noverende invloed zou hebben op de totale verhandeling van boomkwekerijprodukten en de doorzichtigheid van de markt in deze sector. Nu de periode van projectmatige aan pak is afgesloten mag geconcludeerd worden dat met deze stap aan de verhandeling van boomkwekerijprodukten een nieuwe dimensie is gegeven. Het groothandelscentrum Cultra, dat in 1980 in het VBA- complex werd geopend, biedt detaillisten in onder meer de bloemen-, tuin- en levensmiddelenbranche de gelegenheid op efficiënte wijze hun inkopen in de groene sector te ver richten. In een ruimte op de eerste verdieping van het VBA-gebouw werd daartoe een compleet assortiment bloe men, bollen, potplanten, tuinplanten, bomen, heesters en bloembinderij-artikelen bijeengebracht. Het groothandelscentrum Cultra wordt geëxploiteerd door acht afzonderlijke groothandelaren, ieder met hun eigen specialisatie, die hun detailhandelsklanten volgens het cash- en carry-systeem bedienen. Hun inkopen verrichten de groothandelaren in snijbloemen, pot- en tuinplanten dage lijks ter plaatse, bij de VBA. Op deze wijze kunnen detaillis ten die niet in de gelegenheid zijn zelf hun inkopen „voor de veilingklok" te doen, toch iedere dag hun keus maken uit een scherp geprijsd, veilingvers assortiment. Parkeren, inkopen en inladen geschiedt daarbij in een overdekte hal op de eerste etage, bereikbaar via een oprit. Voor Tupla b.v., de groothandelaar die zich in het Cultra „binnengebeuren" bezighield met de verkoop van tuinplan ten, perkplanten, bomen, heesters en artikelen voor tui naanleg, bleek de ruimte op de eerste etage niet geschikt. Er was voor de buitenprodukten duidelijk behoefte aan een verkoopruimte op het buitenterrein van de VBA. Sinds kort beschikt Tupla (Cultra Tuinplanten) nu in de nieuwe hal over een aanmerkelijk grotere en klimatologisch betere verkoopruimte en een buitenpresentatie. LAND EN TUINBOUW/VERKEERLEIDSE COURANT ZATERDAG 17 APRIL 1982 PAGINA De Rijkspolitie constateerd steeds meer gebreken aan de auto. Voorbeeld van breedwerpig zaaien. In een eigen tuintje .zich uiteraard aan de breedte van de tuin aan als het er< Jhoe breedwerpig moet worden gezaaid. Het paprikaseizoen is te leurstellend begonnen. Vooral de groene papri ka's kregen de grootste klappen te incasseren. De prijsvorming is zeer slecht geweest. Ook in de afge lopen week waren de re sultaten nu niet direct om over naar huis te schrij ven, want de markt zakte nog verder in. Voor een kilo groen werd er ge middeld 3,70 betaald. Als er gekeken wordt naar de prijs van vorig seizoen dan is er sprake van een groot verschil, want toen lag de prijs op f 6,40 per kilo. Ook bij de rode sorteringen vielen de resultaten tegen. Voor een kilo rood werd er f 7,50 betaald. Vorig jaar lag de prijs op 10,30. De eerste gele paprika's werden redelijk betaald, maar daar is inmid dels ook alweer een flink stuk af. De gemiddelde prijs be droeg 7,25 per kilo. Over de hele linie zijn de resultaten dus niet best te noemen. Voor deze gang van zaken zijn er een aantal oorzaken aan te wijzen. Het aanbod van rood en geel is groter als vorig sei zoen. Alleen het aanbod van groen is wat voorzichtiger op gang gekomen, maar dit is in middels bijgetrokken. Een tweede oorzaak is gelegen in het feit, dat er op de West- Duitse markt sprake is van een aanmerkelijk grotere con currentie dan vorig jaar. Dit komt wekelijks neer op zo'n 400 ton. Hierdoor blijft de Hollandse export achter bij die van vorig seizoen. Deze concurrentie wordt vooral on dervonden van landen als Spanje, Italië en de Canari- sche Eilanden. De overige Hollandse export valt ook kleiner uit als vorig jaar. Lan den als Engeland en Scandi navië namen maar de helft af in vergelijking met vorig sei zoen. Alleen Finland nam meer Hollandse paprika's af. Men kan zich toch afvragen of er voor dit produkt sprake is van een druk door de eco nomische problemen in de verschillende Europese lan den. Veel Europese huisvrou wen zullen zuiniger met hun budget om moeten springen, waardoor het niet uitgesloten is dat men genoegen neemt met een wat mindere, goed kopere kwaliteit, of door de Biadplukken in de paprikak paprika helemaal van het boodschappenlijstje te schrap pen. Met een groeiend aanbod in het vooruitzicht lijkt er in deze toch wel zorgelijke situa tie weinig verbetering op te treden. Tomaten De opleving op de tomaten- markt is slechts van korte duur geweest, want in de af gelopen week zakten de prij zen fors. Voor de A-export werd er 3,60 per kilo be taald, terwijl er in de week ervoor 4,52 per kilo werd betaald. In vergelijking met vorig jaar is dit resultaat om te huilen, want toen lag de prijs nog op f 6,22 per kilo. Sinds de instelling van de in voerheffing is de conourrentie van Marokko sterk terugge vallen en is met 450 ton onge veer even groot als vorig sei zoen. Een andere belangrijke oorzaak van deze tèrugval in prijs is het snel groter wor dende Hollandse aanbod. In de eerste volle week van april sprong de aanvoer met 2 mil- J'oen kilo omhoog en kwam ïiermee uit op 4,3 miljoen kilo. In vergelijking met de zelfde week van vorig iaar werd er bijna 1 miljoen kilo meer aangevoerd. Deze ont wikkeling valt te verklaren uit de toegenomen belangstel ling voor de stookteelt. Dit weer als gevolg van de gunsti ge resultaten van vorig sei zoen. De oppervlakte zeer vroege stooktomaten (poten in december) groeide met 13%, dit komt neer op 62 ha. (totale oppervlakte 540 ha.). Bij de vroege stookteelt (poten in ja nuari) deed zich dezelfde uit breiding voor. Zo was er be gin februari 1140 ha. gepoot tegen 1010 ha. in het vorige seizoen. Bij de vleestomaten valt er een min of meer zelfde ontwikkeling waar te nemen. In de eerste week van april werd er 675 ton aangevoerd tegen 250 ton vorig jaar. Ook hier nam de prijsdruk in de afgelopen week verder toe. Voor de sortering BBB daalde de prijs naar 4,36. Ook hier neemt de prijsdruk toe door het groeiende aanbod. Komkommers Op de komkommermarkt is het beeld wat minder somber, hoewel er ook hier sprake is van grotere aanvoeren in ver gelijking met vorig seizoen. Op deze markt is er echter sprake van een aanmerkelijk kleinere concurrentie. De ex port van Griekenland naar West-Duitsland loopt nog steeds terug en een land als Roemenië levert bijna niets in vergelijking met vorig jaar. De aanvoer van dit land komt duidelijk later op gang als ge volg van een teeltverlating. De prijzen daalden in de afge lopen week wel. Zo varieerde de prijs voor de sorteringen van 36 tot 76 van 63 cent tot f 1,04 per stuk. Vorig seizoen schommelde de prijs van 76 cent tot 1,31 bij een kleiner aanbod. In de komende week zal de aanvoer verder groeien en moet er op een beperkte prijsdaling gerekend worden. Overige gewassen Van veel gewassen kan er ge zegd worden dat de aanvoer duidelijk in de lift zit en dit heeft weer tot gevolg dat er voor de meeste gewassen sprake is van dalende prijzen. Voor sla varieerde de prijs van 16 tot 32 cent per krop. Het grote aanbod van auber gines ging tegen aanmerkelijk lagere prijzen van de hand, de prijs daalde van 4,44 naar /3,90 per kilo. Koolrabi wist zich met een prijs van 93 cent per stuk aardig te handhaven. In vergelijking met vorig sei zoen werden er ruim 6 mil joen stuks per week minder aangevoerd. Rettich daalde in prijs naar 50 cent per stuk. Deze prijs lijkt niet veel te veranderen. Andijvie bracht 1,10 per kilo op, door een groter aanbod wordt er op een lagere prijs gerekend. Naast de aanvoer van bloemkool van onder glas wordt er ook weer bloemkool van buiten aangevoerd. Dit is de zoge naamde winterkool die hoofd zakelijk uit Zeeland komt. De prijs varieerde van 1,70 tot f 3,80 per stuk. Bospeen oracht 2,52 per bos op. Raap stelen zijn goedkoop er werd 13 cent per bosje betaald. Tot de dure groentesoorten beho ren broccoli met een prijs van /8,30 per kilo en snijbonen die 10,55 per kilo opbrach ten. Te duur Remvoering op tijd vervan gen is aanzienlijk goedkoper dan dat men te lang blijft doorrijden. In het algemeen is het zo dat regelmatige contro le op den duur kostenbespa rend werkt. Vaak denkt men dat een autobedrijf als het onze te duur is. Dat men al een kapitaal kwijt is als men auto alleen maar in de garage zet. Dat fabeltje wil ik graag de wereld uit helpen". Het feit dat het Nederlandse wagenpark op de verkeerde weg is, kan echter niet naar het land der fabelen worden verwezen. Luitenant Klomp, hoofd verkeerszaken van het district Nijmegen van de Rijkspolitie komt met een somber verhaal. „Gebreken aan auto's vertonen een stij gende lijn. Hoewel ik van het. afgelopen jaar nog geen exac te gegevens heb vermoed ik dat het aantal auto's dat ge breken vertoont 20 procent hoger ligt dan het jaar daar voor. Ik heb het nu over auto's die gebrekkig onder houden worden en niet over echte lijken. Gebrekkig on derhoud wil zeggen dat die auto na een reparatie weer aan het verkeer kan deelne men". BTW-tarief „Autorijden wordt steeds duurder. Benzine mag dan iets goedkoper zijn geworden en inmiddels weer duurder, daar staat tegenover dat auto's die op LPG rijden meer belast worden. Er wordt steeds meer gebeunhaasd met als gevolg dat de risico's groter worden. Op den duur zou de automo bilist slechter uit kunnen zijn. Het enige wat daar aan te doen valt, is het verlagen van het BTW-tarief op onder houdsbeurten. Op die manier kan de regering het beunha zen op grote schaal voorko men. Met die periodieke keu ring erbij ben je dan op de goede weg".' „De periodieke keuring wordt gekoppeld aan geselecteerde garagebedrijven. Bedrijven die over een minimum-uitrus ting moeten beschikken. Als de onderhoudsbeurt wordt be trokken bij die periodieke gen nemen steeds meer keuring, dan verlicht dat de Dat houdt in dat wij extrj kosten op het autorijden. Het tent moeten zijn op autom is moeilijk te zeggen om de listen die zich aan achten hoeveel kilometer een auto- lig onderhoud schuldig mobilist zijn auto moet laten ken. Ik kan het niet in nakijken. Dat hangt uiteraard centen uitdrukken, want van het type auto af, maar 1 is niet mijn afdeling, maai tot 20.000 kilometer moet men constateer dat het er wel aanhouden. Als die perio- wordt. De reden ligt voor dieke autokeuring er is, dan hand. De economische re< zijn we goed af. Kijk maar sie. Alles wordt duurder naar Duitsland. Daar heb je als eerste moet de auto het zogenaamde TUF-rapport onder lijden. Ik kan dat zijn vruchten afwerpt. dereen aanraden de auto „Hier heb ik nog wat cijfers, dig te laten keuren en In 1972 mocht in Duitsland de fabrieksvoorschriften 0.58 procent van de gecontro- volgen. Dit komt zowel leerde auto's niet meer aan veilgheid als de eigen het verkeer deelnemen. Dat is ten goede. Twee keer per nu 0.25 procent. De helft dus. de auto laten controleren Heb je een dergelijke ver- een specialist. Daar ben plichte keuring om de twee voor. De erkende garage jaar in Nederland dan is dat ik hoog aan. Hetzelfde een zeer goede zaak". voor de ANWB". De laatse instantie Erger cursussen die steeds meer Wachtmeester C. Versteeg genieten.. Daaruit van de Rijkspolitie is een man bewust budgetair die met de dagelijkse praktijk degelijk kan, maar men op de weg te doen heeft, wel weten hoe. De „Banden, schokbrekers, uitla- de automobilist daarbij ten, dempers en motorstorin- hulpzaam. goede tijd voor. Eigenlijk een heel eenvoudige uitstrooien en daarna een beetje onderwerken. Maar wat meer bij komen kijken. Om te beginnen kunnen we manieren zaaien: zogenaamd breedwerpig en op rijen, eerste betreft: de naam zegt het al, we strooien het zaad de armzaaien uit, zoals we bijvoorbeeld doen met we een gazon aanleggen. Voor heel wat gewassen is rijen echter veel praktischer; we kunnen tussen die felen, terwijl we breedwerpig gezaaide gewassen moe ten wieden. Als we op rijen zaaien is het goed even na te gaan onze smalste schoffel is. We maken dan in onze maakte grond geulen op zodanige afstand, dat de ruim tussen past. In die geultjes zaaien we dan, om 2 gens met de hark dicht te werken. Maar soms is het fijn. Bega dan nooit de fout, rechtstreeks uit het zakje Het resultaat is dan meestal, dat uw zakje leeg is, een of meer rijtjes op zaad wachten. Doe het zo: strooi zaad in de holte van uw linkerhand en neem een snufje tussen duim en vinger van de rechterhand wordt dan dunnetjes in de rijtjes uitgestrooid door duii vinger langs elkaar te wrijven en tegelijkertijd uw zijwaarts te bewegen over de zaaigeul. Bij breedwerpig zaaien helpt die truc niet; maar staat een ander „kunstje". Een kunstje, dat vooral wordt als we zomerwortelen breedwerpig willen zaaien men dan eenvoudig een oud pannetje of iets dergelijks daarin een paar handenvol wit of geel zand. Het vochtig zijn, dat het een beetje rol is; metselzand zand" is niet zo goed bruikbaar. Door dat zand nu mengen we ons zaad, goed door elkaar Vervolgens gaan we dat zand (met daarin verdeeld breedwerpig uitstrooien over ons zaaibed. Door de van het zand zien we precies of we een en ander over ons zaaibed verdelen. Als alles uitgezaaid is, ga behulp van onze schop het oppervlak netjes pletten. Voljg E theorie kweekt dit nieuwe capillaire kanaaltjes in de waardoor water makkelijker opstijgt en de bovenste laag1 ger blijft. Om dezelfde reden bewerken de boeren hun soms met zware ijzeren rolblokken. Spinaziezaad kunnen we een voorbehandeling geven, het sneller opkomt. Leg op een geschikte plek een natte en stort daarop de inhoud van ons pakje overheen komt weer een natte lap; we houden de lappemeer tig en kijken elke dag even. Al gauw zien we, dat onze sj rerd zaden gaan kiemen. Laat de kiemen niet te bestaat er namelijk kans, dat ze in onze natte groeien" of in elkaar verward raken. Op die kiemd zaad zal wat gauwer opkomen, tenminste.... als ijskoud voorjaarsweer is. Sommigen laten ook kiemen voor en aleer ze uitgezaaid worden. DEN HAAG Het gaat niet goed met de kwali teit van het wagenpark in Nederland. Steeds minder geld wordt uitgegeven aan het onderhoud van de auto. Autorijden is een dure zaak geworden en omdat niemand graag zijn voertuig van de hand doet, moet er op een of andere manier beknib beld worden. Gedeelte lijk tracht men dit op te vangen door zelf aan de auto te sleutelen, deels laat men de zaak op zijn beloop. De economische recessie drukt duidelijk zijn stempel op de huis houdportemonnee. Min der hard rijden levert een brandstofbesparing op en de auto zelf nakijken lijkt goedkoper dan een on derhoudsbeurt door een garage. Toch moet men dat niet overdrijven, want lang niet alle gebreken kan men zelf bespeuren. Het aantal kleine gebreken aan auto's neemt schrikba rend toe. Banden, uitlaten, handremmen en verlichting laten bij heel wat auto's te wensen over. Vaak merkt de automobilist dat zelf niet. Hij vergroeit als het ware met zijn voertuig. Daarnaast werkt de Staat de onveilig heid op de weg in de hand. De auto is een echte melk koe en de overheid trekt driftig aan de spenen van de auto-uier. Wie auto wil rij den moet steeds dieper in de buidel tasten, een buidel die toch al onderhevig is aan di verse aanslagen. In Den Haag tracht men het tij te keren door middel van een wet die een periodieke keu ring bij geselecteerde gara ges verplicht stelt In Duitsland en Zweden, waar men al een paar jaar een dergelijke wet kent, heeft dat tot succes geleid. Wij zullen echter nog enige jaren moeten wachten voor dat die wet ook hier van kracht wordt. Onderhoudsbeurt Gedurende de laatste jaren heeft de autofabrikant ook niet stilgezeten. Hij heeft ge constateerd dat de consument minder snel geneigd is zijn auto aan een onderhoudsbeurt te onderwerpen. Uit concur- rentieoverwegingen brengen de meeste fabrikanten een auto op de markt die pas na 20.00 km een grote beurt moet hebben. Met de nieuwe auto's zit het wel goed maar hoe is het gesteld met de oudjes? Zo wel de BOVAG-bedrijven als de technostations van de ANWB constateren in toene mende mate oudere auto's. Men wil langer met zijn voer tuig doen. Juist die wagens schreeuwen om een regelma tige onderhoudsbeurt. De heer De Graaf, een garage- chef uit Apeldoorn weet daar van mee te praten. Men is in derdaad veel minder snel met het aanschaffen van een nieu we auto. Als men bij ons een tweedehands koopt dan geven wij het advies om op gezette tijden- terug te komen voor controle. Maar we zien ze lang niet allemaal terug. Dat houdt voor ons in dat het werk in de garage wat terug loopt. Door middel van brie- factie proberen wij daar wat aan te doen. Wij sturen de mensen een brief en ik moet zeggen dat we positieve reac ties krijgen. Wij, als garagebe drijf moeten meer aan de weg timmeren. Het ligt in de be doeling dat we in de nabije toekomst met een zogenaam de uitlaatactie gaan starten. Laat men de uitlaat volledig vervangen, dan zal deze door ons gratis worden gemon teerd. Op deze wijze probeer je iets aan de beunhazerij te doen. Ook gaat men er toe over om bij quick-service-sta- tionnetjes de auto even te la ten doorsmeren. Komen men sen hier voor alleen maar olieverversen en wij constate ren dat er bijvoorbeeld een band verwisseld moet worden omdat er een snee in zit, dan hebben ze daar vaak niet op gerekend". Ook verlichting iaat dikwijls te wensen over. „Wat de nieuwe modellen be treft zien we een ander beeld dan vroeger. Toen waren de lonen minder hoog maar aan de andere kant moest er ook meer aan de auto gebeuren. Nu hoeven we er na 10.000km weinig aan te doen. Verder geven wij de klant het advies zich aan de fabrieksvoor schriften te houden. Het on derhoud is dan echter tot een minimum beperkt. Remmen en olie op tijd controleren.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8