Reagan in moeilijk parket door Falkland-crisis Al a ieuw strijdpunt PvdA kan doodvonnis kabinet betekenen JNENLAND/BUITENLAND otariële Broederschap tilt niet zo zwaar aan beschuldigingen kt: ir LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 APRIL 1982 PAGINA 7 helpe •su«( er HAAG Het oude edwaardige aan ambt ian slijtage, de klach- rer slecht functione- worden veelvuldiger ernstiger. Misschien imdat het ambt al zo en in deze oude niet meer in deze iast, niet open genoeg is. Misschien ook zijn jtarissen slechter ge en of blaast de con- it de fouten van en- mevrouw Slis- im bijvoorbeeld - te- op en geeft het hele iaat daarmee een on- lende. Na een aanval et notariaat door de erdamse wethouder Schaefer heeft nu ook de Consumentenbond enige kritische kanttekeningen geplaatst bij het functio neren van „de" notaris. Enkele grote minpunten volgens de Consumenten bond: de tarieven zijn on duidelijk; rentevergoedin gen van door de notaris te beheren gelden zijn even min helder; aan de dienst verlening bij boedelschei dingen hapert nogal wat en de tuchtregeling is voor de consument volko men ondoorzichtig en ze ker niet open genoeg. Gevraagd aan de Koninklijke Notariële Broederschap hoe dat consumentenonderzoek is over gekomen. Secretaris mr. P.C.T. Hengeveld: „Er zijn en kele klachten waarop ik graag wil ingaan, zoals die over de tarieven en het tuchtrecht Voor de koop en verkoop van onroerend goed en voor hypo theken en veilingen gaat het verwijt namelijk niet op, want de tarieven daarvoor liggen vast Wat de andere verrich tingen van de notaris betreft daarvoor zijn zogenaamde mi nimum-tarieven. Het kan best zijn dat mensen ervaren dat het testament van de buurman duurder is geweest dan dat van henzelf of andersom, maar dat is dan een gevolg van het feit dat aan het ene testament meer werk is ver richt Het tuchtrecht en dat geef ik graag toe, is nu nog een ouder wetse regeling. De klager krijgt zelden of nooit iets van de afloop te horen. Er wordt een uitspraak gedaan, waarbij de beklaagde al dan niet straf wordt opgelegd. De kamer is geheimhouding verschuldigd. Daar zijn we het zelf als nota rissen niet mee eens, en van daar dat wij de minister heb ben gevraagd de wet zodanig te willen veranderen, dat die openbaarheid erin wordt ge bracht en dat de klager hoor en wederhoor kan krijgen. Dat wetsontwerp heeft inmiddels de Raad van State reeds gepas seerd, dus ik denk wel dat het één dezer dagen als wet zal worden ingediend". Maar toch vasthouden aan die tuchtrechtspraak? e Velperplein een ge- volgende regels lijn „Ik geloof dat het heel goed is dat vrije beroepsbeoefenaren voor typisch vaktechnische za ken een gespecialiseerde rechtspraak hebben". De dichter J. Greshoff schreef ooit over de notabelen op het Arnhemse T" dicht De eraan ontleend: „De dominee, de dokter en de notaris, die denken dat uw dichter niet goed gaar is, maar het kan verkeren!" Men vervange het woord „dichter" door „consument", en de situatie van het moment is duidelijk. Laten we de do minee even buiten beschou wing, op artsen en notariaat is min of meer dezelfde kritiek van consumentenzijde: te wei nig openheid, te weinig „greep" bij fouten. Vooral het tuchtrecht lijkt daar toch schuldig aan. Mr. Hengeveld: „Ik kan me le vendig voorstellen dat er zo gedacht wordt, vandaar dan ook ons voorstel voor dat nieu we wetsontwerp. Die greep op het notariaat mag er gerust zijn, want de notaris heeft een open ambt, hij is er voor het publiek. We moeten als nota riaat niet de indruk wekken dat we een besloten groep zijn, die maar wat voor zichzelf zit te verzinnen en daar plezier in heeft ook. Als dat zo is, dan is het fout en moet dat verande ren. Het notariaat moet passen in de maatschappij". Slordig en traag Er wordt de notarissen ook verweten dat de ze slordig en traag zouden zijn. „Slordig kan altijd, er worden altijd fouten gemaakt, maar dat trage is vaak het gevolg, zeker bij boedelscheidingen, van het feit dat er een onge looflijke hoeveelheid papier over de tafel gaat bij de nota ris. Niet voor niets is de aan giftetermijn voor successie rechten acht maanden. Traag heid kan dus de notaris niet helpen. Bij echtscheidingen is vaak de onenigheid tussen fiartners, het betwisten van al- erlei dingen, een oorzaak van vertraging. Voor die rentever goedingen geldt dat de notaris aan de cliënt afdraagt wat hij aan rente over het geld krijgt Er zit dus beslist geen winst marge tussen". GERARD CRONÉ ikom s VOOfcj, HING TON Zoals ak was het ook deze de Amerikaanse am- deur bij de Verenig- aties, Jeane Kirkpa- die een blunder be en de diepe verwar- onthulde waarin de ing-Reagan verkeert het uitbreken van 'alkland-crisis. Toen afgelopen weekeinde een vraaggesprek 'gevraagd waarom ze een diner van de Ar- jnse ambassade was n op de avond dat de en landden op de ei- n, antwoordde zij: ^Argentijnen zeggen al ïonderd jaar dat die len van hen zijn. Ais landen van Argenti- i jn, dan is het statio- van troepen daar lad van gewapende lie". Ze leek slechts uit het veld geslagen de vragensteller op- te dat hetzelfde ge had kunnen worden de nazi-bezetting van tot Tsjechoslowakije ende Sudetenland voor de Tweede We- Drlog. Maar toch was levrouw Kirkpatrick namens haar land resolutie 502 van de [heidsraad stemde de Argentijnse werd veroor- ze moet dus heel geweten hebben het allemaal om EER Alexander Haig betreft, vo«n pendeldiplomatie in- ilingejs heeft hervat, zijn vu- sa.&jwens is waarschijnlijk 9 urett allemaal over waait. jals niemand in Europa 9 ur( in El Salvador had ge- voordat Reagan het dra- 9 ur( toevoegde aan de in- onale agenda, hadden 6 ur< erikanen nog nooit van 9 ur< kland Eilanden gehoord president Galtieri over at een invasie. Het idee re twee landen in Mid- Zuid-Amerika nog 111e diplomatieke energie opeisen, zou achttien en geleden door ieder- ir het land der fabelen rwezen. bs is in hoge mate sym- voor de knoeiboel van erikaanse buitenlandse en voor de groeiende Iussen Reagan en de pu- opinie. Hoewel er over lkland-crisis nog geen «dingen zijn gehouden, aanwijzingen dat de liteit van de president Zuidatlantische oceaan impopulair is als zijn ist in Midden-Amerika. de gemiddelde Ameri- komt de hele kwestie p een betrekkelijk een- 6 vraag: steun ie het 'aarmee je ondanks alle een neo-fascistische militaire dictatuur die zijn eigen men sen martelt en vermoordt, die een zwak plekje heeft voor oude nazi's en graan verkoopt aan Moskou? Veel verder komt de man in de straat niet. Bij het verhitte debat dat nu wordt gevoerd in het Witte Huis en het ministerie van buitenlandse zaken voelt hij zich nauwelijks betrokken. Pendeldiplomatie Dit in tegenstelling tot tal van Amerikaanse beroepsdiploma ten die de laatste ronde van pendeldiplomatie met nauwe lijks verbloemd afgrijzen vol gen. Enerzijds menen ze dat Haig een doodlopende weg is ingeslagen nu hij probeert te bemiddelen tussen twee lan den die doelen nastreven die elkaar absoluut uitsluiten. An derzijds zien ze Haigs zwerf tocht over de wereld als het zoveelste voorbeeld van een onderneming die ten koste gaat van de broodnodige tijd tot nadenken. Ze zouden graag zien dat hij besefte wat hij bij de aanvaarding van zijn ambt beloofde: een duidelijke defi nitie van de prioriteiten* van de buitenlandse pplitiek van Amerika zodat er een door dacht antwoord is voor elke „onvoorziene gebeurtenis". De krantekoppen van de laat ste maanden tonen aan hoe versnipperd en kortstondig de Amerikaanse aandacht voor het wereldgebeuren is. Eerst was er de crisis rond Tsjaad en de oorlogsdreiging door kolo nel Khadaffy als gevolg waar van Amerika AWACS-spiona- gevliegtuigen en de tweeënt achtigste luchtmachtdivisie naar Egypte stuurde. De Afri kaanse crisis werd gevolgd door de crisis rond El Salvador waar Duarte niet opnieuw tot president werd gekozen. En ondertussen werd ook de drei ging die voor de Westerse we reld zou ontstaan als de aanleg van de Russische gaspijplei- ding door zou gaan, ruim schoots uit de doeken gedaan. De argumenten die nu worden aangevoerd in de Falkland- crisis moet men zien tegen deze achtergrond van panieke rige reacties. De voorstanders van het Atlantisch Bondge nootschap willen dat Reagan zijn aandacht gaat wijden aan het gebied waar volgens hen de Amerikaanse belangen het grootst zijn, dat wil zeggen En geland. Maar zij lijken voorna melijk te behoren tot de oude garde binnen het ministerie van buitenlandse zaken, dat wil zeggen tot de groep die daar al zat voor 20 januari 1981. Deze groep wekt de ach terdocht van de door Reagan in het zadel geholpen diploma- tên lieden die de oude garde beschouwt als ouderwetse in- stitutionalisten en mogelijk zelfs verkapte Democraten. De achtergrond van de door Reagan benoemde mensen is van groot belang bij het huidi ge geschil. Velen zijn afkom stig uit de zuidelijke en weste lijke staten en vertegenwoor digen waarden die zelfs in die gebieden doorgaan voor zeer conservatief. Hun geografische wortels zijn belangrijk: La- tijns-Amerika was voor hen altijd veel belangrijker dan Europa. Men verdraait hun opvattingen nauwelijks als men zegt dat de Atlantische Oceaan slechts aan hun oost kust grenst, terwijl de Span- 1'aarden de grootste afzonderlij- ce taalgroep in Los Angelos zijn. De verwarring begint al bij de top. Reagan is een Californi- sche president met een ultra conservatieve, op Europa inge speelde Amerikaan als minis ter van buitenlandse zaken. De filosofische lijnen beginnen onmiddellijk alle kanten op te gaan. En om deze wirwar nog gecompliceerder te maken ko men drie van Reagans vier be langrijkste adviseurs uit Cali- fornië en een uit Texas en woedt er tussen het ministerie van buitenlandse zaken en de adviseur voor nationale veilig heid een nimmer aflatende machtsstrijd. Aan de basis van dit onopge loste geschil liggen achtereen volgens de fundamentele onze kerheid of Amerika zijn aan dacht van de oude naar de nieuwe wereld moet verleg gen, de invoering van een on gewoon sterk ideologisch ele ment in de Amerikaanse bui tenlandse politiek, de nimmer aflatende interne bureaucrati sche strijd tussen de Democra ten en Republikeinen en het feit dat Amerika zich van oudsher niet op zijn gemak voelt met het kolonialisme. Dat hierdoor een dichte mist is ontstaan in Reagans gedach- tenwereld, lijdt geen twijfel. Zijn enige ferme verklaring kwam toen een verslaggever het Engels-Argentijnse geschil in een Oost-Westcontekst f«laatste en de president de ge- egenheid gaf Moskou in fer me bewoordingen te vertellen „zich er buiten te houden". Tot die tijd had Reagan wanhopig geprobeerd het conflict te ba gatelliseren, zonder overigens te weten hoe hij terechtgeko men was in dit gevaarlijke conflict Maar nu is het script dan toch zover dat hij moet kiezen tussen de oude en de nieuwe vlam. Keuze voor Engeland Algemeen wordt aangenomen dat hij uiteindelijk voor Enge land zal kiezen, niet zozeer omdat dat zijn innerlijke over tuiging is alswel omdat het po litieke en diplomatieke zelf moord zou zijn als hij het niet deed. De commentaren uit het Congres waren bijna allemaal tegen Argentinië gericht en Reagan kan nauwelijks blijven opkomen voor zelfbeschik kingsrecht voor de Afghanen als hij zich neerlegt bij de ge welddadige annexatie van de Falkland Eilanden. Er zijn reeds beschuldigingen geuit dat de schuld voor de crisis eigenlijk gezocht moet worden bij het Witte Huis. Had Reagan niet zo enthou siast Zuidamerikanen probe ren te rekruteren voor de anti communistische gelederen, zo luidt de beschuldiging, dan zou de regering-Galtieri het nooit hebben aangedurfd om de aandacht van de economische malaise af te leiden met een plotseling uitbarsting van be zorgdheid voor de Falkland Eilanden. En zo voegen de kri- tici eraan toe, samenwerking met militaire dictators is de prijs die de regering moet be talen voor het feit dat het niet inziet dat wat in Midden-Ame rika gebeurt weinig te maken heeft met Cuba en nog minder met het Kremlin. Als het no dig is het bolwerk der demo cratie te versterken, zo luidt de kritiek, dan zouden toch maar weinig mensen hun oog als eerste op Buenos Aires la ten vallen om dit te bereiken. De optimisten hopen dat de in gewikkeldheid van de Falk land-crisis de regering-Reagan ervan doordringt dat niet alles in deze wereld draait rond Oost-Westtegenstellingen. HAROLD JACKSON THE GUARDIAN BELASTINGVRIJ RENDEMENT Op de wereldgoederen- termijnmarkt zijn nog aanzienlijke winsten te behalen. LET WEL. er kunnen ook verliezen wor den geboekt. Dit komt vaak door onwetendheid. Wij van PIJNENBURG COMMODITIES zijn een gerenommeerd bedrijf en doen zaken op de belang rijkste beurzen ter wereld, NEW YORK. CHICAGO en LONDEN. Wij kopen en verkopen o.a. GOUD, OLIE. VEE en GRAAN. Met een gezamenlijk kapi taal, bijeengebracht door vele beleggers, maken wij gebruik van de voordelen die de grote en ervaren belegger heeft. Enkele van deze voordelen zijn: risico-spreiding een deskundig team moderne communi catie middelen Alles staat onder strenge en wettige controle. Winsten zijn belastingvrij. Met geringe deelname (v.a. 4.000) al grote mo gelijkheden. Looptijd 6 mnd. Hierna wordt er uitbetaald. Interesse? Vraag dan nu gratis en vrijblijvende brochure aan. Tel. 010-138236 117355/117356/ 117357 AVENUE CONCORDIA 68 3062 LL ROTTERDAM. Bereikbaar tijdens kan tooruren ma. t/m vrij. PJJNflNBUKS co/AMournsz Of stuur de coupon in een gesloten envelop op aan: ANTWOORDNUMMER 3106 3000 WB Rotterdam (postzegel plakken niet nodig) T Z w 0 o. o> sr w 3 j^c 8 I 3 c 1 i i *3 l er~ i I M I-? IC ruim 400 projecten In Alrtka, Azié en Lalijns-Amenka VASTENAKTIE GIRO 5850 te Zeist 41. HAAG Eindelijk een Velen in de samenle- laalden vorige week in «ge ochtend van Goede nog opgelucht adem. abinet had dan toch een gd en dit moeizame pro- erleefd. Op zichzelf, ge- e hele voorgeschiedenis laad een opmerkelijke lie. Commentatoren sta- un vreugde niet onder i of banken. Nu de for- dan eindelijk zijn beslag kregen zou het bereikte, ns aanvaardbare com- met kracht moeten n uitgevoerd, was een iring. Anderen wezen vredenheid op de lasten- iting die het bedrijfsle- wordt voorgehouden, weinigen keken ver- an hun politieke neus 'as en beoordeelden het omis op de werkelijke isch tijdens het paasweekend 'gekondigde maatregelen bezonken waren, be de reacties anders te De van Van Agt en 'yl nageprate tevreden- Der doeg om in kritiek die "ame in werknemers- e vorm van woede aan- •et name de forse koop- ierlating van de lager betaalden stuitte op toene mend verzet. Halverwege de week wendde de FNV zich zelfs in telegrammen tot ka mervoorzitter Dolman en pre mier Van Agt, respectievelijk om de parlementare behande ling van de Voorjaarsnota uit gesteld te krijgen en om nog voor het einde van de week spoedoverleg te hebben over de aangekondigde bezuinigin gen. Ook de werkgevers wre ven het zand \uit de ogen en stelden vast dat van een echte lastenverlichting helemaal geen sprake is nu het financie ringstekort de rente hoog houdt en de lastenverzwaring in de omstreden ziektewet- voorstellen nog als een zwaard van Damocles boven het hoofd van het bedrijfsleven hangt. Storm Onder degenen die storm lie pen tegen het akkoord was ook de top van de Partij van de Arbeid. Partijvoorzitter Van den Berg riep tijdens het weekend al. uit dat de achter uitgang in koopkracht voor de laagstbetaalden voor hem niet te verteren was. Hij kreeg gaandeweg medestanders en in de vroege donderdagoch tend werd besloten een extra partiiraad over het brouwsel van het kabinet te laten beslis sen. Dat besluit viel bij poli tiek leider Joop den Uyl totaal verkeerd: „Eerst beslissen de PvdA-bewindslieden, daarna mag de Tweede-Kamerfractie wat zeggen en pas daarna mag het partijbestuur zich ermee gaan bemoeien". Een nogal wrange opmerking, die vrijdag in de vroege ochtend uit de mond van een der aanwezigen genoteerd kon worden en die de stellingname van Den Uyl in het nachtelijk beraad ver tolkt. Een kern van waarheid is daarin zeker aanwezig. Want wat is het resultaat van die twee lange nachten verga deren op het partijbureau? Men zat eindelijk weer „op één politieke lijn", dat wil zeg gen het PvdA-bestuur, de fractie en de bewindslieden in het kabinet. Zo verkondigde althans partijvoorzitter Max van den Berg na afloop van het beraad. Maar zo simpel is het niet. Er is duidelijk hard gebekvecht over een aantal netelige onderwerpen uit de Voorjaarsnota, die voor het partijbestuur eigenlijk niet te slikken zijn. Vandaar dat men donderdagochtend ook aan vankelijk besloot een extra partijraad over de Vooijaars- nota te houden. Verondersteld mag worden dat Den Uyl, die eerst in de loop van donderdag uit het buitenland terugkeerde, in de tweede vergadering met zijn vuisten op tafel heeft geslagen toen hij dat vernam. Een PvdA-stok achter de deur van de eigen bewindslieden, dat ging hem te ver. Den Uyl heeft Van den Berg c.s. blijk baar aan het verstand kunnen brengen dat hij zo niet kon werken. Hij had immers al aangekondigd dat hij aanvul lende maatregelen zou nemen om de koopkracht van de mi nima, die als gevolg van de be zuinigingen dit jaar meer dan één procent dreigt te dalen, weer op te vijzelen. Daar zou het partijbestuur eerst maar eens op moeten wachten, alvo rens met extra partijraden te gaan smijten, vond de PvdA- leider. En zo geschiedde. Uiteindelijk heeft het partijbe stuur onder aanvoering van Van den Berg noodgedwongen bakzeil moeten halen. Het eni ge dat men die tweede nacht neeft weten weg te slepen is een nogal cryptische verkla ring, waar ook Den Uyl en Meijer mee akkoord zijn ge gaan. En wat staat daar in? Het partijbestuur acht het „on denkbaar" dat het kabinet niet bereid zou zijn maatregelen te nemen om de koopkracht van alle minima op min één te houden. Ondenkbaar, maar misschien niet onaanvaard baar? Uit de verklaring valt aller minst af te lezen dat het nu weer koek en ei is tussen het partijbestuur en Den Uyl. Om elke letter lijkt een harde strijd te zijn gevoerd. Den Uyl heeft meer tijd gevraagd en ook gekregen. Overigens staan in die bewuste verklaring al leen nog maar afspraken over de koopkracht van de minima. De komende weken zullen in volgende vergaderingen onge twijfeld nog vele harde woor den vallen over zaken als het kostwinnersprincipe (niet aan vaardbaar) en de kinderbijslag (moet inkomensafhankelijk worden). Strijdpunt Vooralsnog is het Den Uyl weer gelukt de druk van de ketel te nemen en de partii die hem voor de voeten dreigde te gaan lopen, in ieder geval tij delijk op een zijspoor te zetten. De vraag is alleen: hoe lang is de PvdA nog bereid haar mi nisters te volgen? Het nu ge formuleerde „keiharde punt" roept herinneringen op aan de strijdpunten uit de verkie zingsstrijd. Toen garandeerde de PvdA de koopkracht van alle minima. In het regeerakkoord werd dit strijdpunt ingeleverd en wer den de minima op de min één lijn gezet. Door de Voorjaars nota komen ze tegen de min twee aan te hangen en dat is voor de PvdA-top nu dus „on denkbaar". Berekeningen van de sociale dienst in Rotterdam wijzen er echter op dat gezin nen die met een minimum moeten rondkomen er dit jaar zelfs rond zes procent in be steedbaar inkomen op achter uit zullen gaan, als men de stij ging van de woonlasten daar bij in aanmerking neemt. Het terugbrengen van die zes naar één procent is een miljoenen- verslindende operatie, waar het kabinet geen geld voor over heeft Minister Van der Stee liet deze week in een in terview al weten dat er hoog uit 50 tot 100 miljoen gulden voor een heel beperkte groep van zogenaamde echte minima inzit. Bovendien heeft vorig jaar een koopkrachtinjectie door een eenmalige uitkering voor die groep minima niet kunnen verhinderen dat hun koopkracht nog met 1,5 pro cent daalde. En toen zag hun inkomenspositie er heel wat beter uit dan nu. Conclusie: het „keiharde punt" van de PvdA-top lijkt een utopie. Politiek is de wens van de PvdA helemaal niet te verko pen. Max van den Berg ver klaarde na afloop van de tweede nachtelijke vergade ring dat over de koopkracht van de minima een keiharde afspraak in het regeerakkoord was gemaakt „Afspraak is af spraak. Wij staan daar politiek voor en houden het CDA daaraan", stelde hij strijdbaar. Nu heeft het CDA al een en ander maal laten weten alleen nog iets voor de beperkte groep van echte minima te willen doen. En bovendien kan datzelfde CDA met even veel recht de PvdA houden aan de afspraak in het regeer akkoord over het terugdringen van het financieringstekort tot 6,5 procent in plaats van de nu overeengekomen 8,25. Dar vergt alleen nog wel een extra bezuiniging van vijf miljard gulden en waar moeten die dan vandaan gehaald worden „Afspraak is afspraak" is dus wel een erg grote versimpeling van de politieke realiteit Als de verklaring van de PvdA-top zo vertaald moet worden dat de PvdA voorzet ting van samenwerking met CDA en D'66 in dit kabinet af hankelijk stelt van het bren gen van de koopkracht van alle minima op min één, dan is hiermee een begin gemaakt met het opstellen van het defi nitieve doodvonnis over dit kabinet. Of om PvdA-voorzit- ter Van den Berg te citeren: „Het zal zeker kunnen beteke nen dat er dan geen kabinet meer is." FRANS WEERTS ARJEN BROEKHUIZEN

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7