Friezen moeten de kans geven m iets van dit mbt te maken afgeluisterde lagenaar daagt linisters oor rechtbank - BINNENLAND/BUITENLAND" ons 11 £eldóe(Somcmt CAO-OVERLEG OMROEP WEER AFGEBROKEN Geweld in Libanon blijft, ondanks staakt-het-vuren Italië wil matigende rol spelen bij EG-embargo weer Laat de schilder het beschermen. LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 APRIL 1982 PAGINA S 'een maagd Maria, el oogaandoening Van onze correspondent Jan Drummen) RIJS Tientallen personen hebben zich Frankrijk onder behandeling van oogspe- listen moeten stellen als gevolg van net- tsverbrandingen door het kijken naar de waar de Maagd Maria zou verschijnen of enen zou geven. tens een oogspecialiste in St. Etienne is aantal van de verbrandingsverschijnse- die zij onder behandeling heeft gehad, ïnitief en ongeneeslijk. Het betreft geen ile blindheid, maar zogenaamde blinde kken op het netvlies. Vele mensen waren ir de plek der verschijningen gekomen, jat een 14-jarig meisje, Blondine Piegay uit Talaudiere, had verklaard in de tuin van 11 vader 31 verschijnselen van de Heilige i, alkagd gehad te hebben. sririj m- IANS WIEGEL NA BENOEMING: Moordenaar-schrijver krijgt vijftien jaar NEW YORK De Amerikaan Jack Abbott is door een rechtbank in New York veroordeeld tot een gevange nisstraf van minimaal 15 jaar, wegens doodslag op een hulpkelner. Abbott kreeg grote bekendheid door zijn boek „In the belly of the beast", dat hij tijdens eerdere verblijven in de gevangenis schreef. De bekende schrijver Norman Mailer was een grote aanhanger van hem en zag Ab bott als zijn „beschermeling". Abbott had in juli vorig iaar na een ruzie de 22-jarige hulpkelner Richard Adan met messteken om het leven ge bracht. Hij zat toen net een half jaar in een halfopen strafinrichting in New York, waar hij met hulp van Mailer naar was overgeplaatst. „Sovjet-Unie versterkt militair potentieel" MOSKOU De Russische mi nister van defensie, maarschalk Oestinov, heeft gisteren erkend dat de Sovjet-Unie haar militair potentieel versterkt. De verant woordelijkheid daarvoor legde hij echter bij het Westen. Oestinov, die ook lid is van het Politbureau, hield gisteren in Sotchi aan de Zwarte Zee een redevoering, waarvan het pers bureau TASS melding maakte. Volgens de maarschalk kunnen alleen onderhandelingen tussen Oost en West, die uitgaan van het principe van gelijke veilig heid, een uitweg bieden uit de huidige wapenwedloop. Ontslag 60 man bij Laurens mogelijk ingetrokken DEN HAAG Het is niet uitge sloten dat het eerder aangekon digde ontslag van zestig werkne mers bij de Haagse sigarettenfa- briek Laurens wordt ingetrokken. De directie van de fabriek heeft de Voedingsbond FNV gistera vond toegezegd alles in het werk te stellen om de gedwongen ont slagen te voorkomen. De bond en de directie komen op 27 april op nieuw bijeen voor overleg. Meeste Westduitsers voor handhaving Amerikaanse troepen BONN Meer dan tachtig pro cent van de Westduitsers is voor handhaving van de Amerikaanse troepen in de bondsrepubliek. Dit is het belangrijkste resultaat van een opiniepeiling, dat gisteren in Bonn werd bekend gemaakt. Slechts achttien procent van de 2010 ondervraagden Westduisters bleek voor vertrek van de Ame rikaanse soldaten uit hun land. Het opinieonderzoek wees tevens uit dat metname de wat oudere Westduitsers zich het duidelijkst hebben uitgesproken voor hand having van de Amerikaanse troe pen in de bondsrepubliek. ERONGEN „Laten de •iezen ons de kans geven om een tijdje inwerken iets dit ambt te maken. Mijn uw en ik voelen ons echt lis in Friesland. We zijn er ijd al graag, onze kinderen |k, en we gaan dan ook met 1 plezier en blijdschap aan ize nieuwe taak beginnen", istermiddag ontvingen de ""D-fractieleider Hans Wie- en zijn nieuwe echtgenote vaderlandse pers, nadat ingin Beatrix omstreeks If drie de benoeming van [iegel tot Commissaris der tningin in Friesland met r handtekening had be machtigd. e Friese nationalisten (Frisk itionale partij) hebben in- iddels laten weten niet be- ald blij te zijn met de be aming van Wiegel. Fractie- dster in de Friese Staten, Krol-Benedictus, deelde J ee dat Wiegel in het geheel III! et past in de geschetste pro- schets. Ook de fractieleid- r van het CDA in de Friese ten, D. de Graaf-Nauta, te vens lid van de donderdag naar Den Haag afgereisde vertrouwens-commissie was verrast door de benoeming. Ze vroeg zich af of het besluit, al niet was gevallen voordat de vertrouwenscommissie bij minister Van Thijn gearri veerd was. De Friese Staten hadden unaniem de vroegere minister van sociale zaken ge noemd als eerste man. De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft „met grote te- leursteling" kennisgenomen van de benoeming van Wie gel. In een gistermiddag uit gegeven verklaring herinner de de fractie aan de unanieme voorkeur van de Friese Sta ten voor CDA-kandidaat Al- beda. Bij zo'n eensgezindheid moeten er goede redenen zijn om daarvan af te wijken, al dus de CDA opvatting. Wiegel kan zich voorstellen dat men in Friesland met ge mengde gevoelens aankijkt tegen de benoeming van een 40-jarige commissaris, die geen echte Fries is. „Ik be grijp dat men zegt: moet zo'n man nu naar Friesland. Maar laat men mij op mijn daden beoordelen, aldus Wiegel. De nieuwe commissaris zal zich niet laten verleiden om eventueel een ministerspost te aanvaarden als zijn partij mo gelijk al binnenkort weer in de regering komt. „Nee", weert hij af, „dit pand is geen doorgangshuis, wel zal ik van uit Leeuwarden met belang stelling het Haagse gebeuren blijven volgen. Later, zeg op mijn 52ste misschien, wil ik best een andere functie bekle den. In zijn algemeenheid denk ik dan weer aan een mi nisterschap, een lidmaatschap van de Raad van State of een ambassadeursschap". Dinsdag besluit de kamerfrac tie van de VVD over Wiegel's opvolger. Voor die functie cir culeren enkele namen: de fractieleden Nijpels, Koning (oud-staatssecretaris van bin nenlandse zaken) en Nelie Smit-Kroes (oud-staatssecre taris van verkeer en water staat). Wiegel zal de beslissen de vergadering nog bijwonen. Het gezin Wiegel ontving gisteren in Amerongen de vaderlandse pers en poseerde tuin voor de fotografen. Publieke spraakverwarring VORIGE week zaterdag constateerden wij in deze kolom dat het Tweede Kabinet Van Agt ten langen leste was toege komen aan het uitstippelen van een herkenbaar beleid op so ciaal-economisch gebied en tot de eerste onvermijdelijke en pijnlijke keuzen. We schreven dat op basis van hetgeen toen bekend was geworden over de beslissingen, die het kabinet eind vorige week had genomen voor de vooijaarsnota. De brief die premier Van Agt deze week over de kabinetsbeslui ten aan de Kamer stuurde, logenstraft die conclusie niet: er blijkt inderdaad sprake van ingrijpende, veel omvattende plannen die eindelijk enige richting geven na de bijna ander half jaar van beleidsmatige windstilte op sociaal-economisch gebied. Maar wat wel reden tot grote twijfel geeft, is de wijze waarop sinds vorige week de diverse ministers uit het kabi^ net zich in het openbaar hebben uitgelaten. Het blijkt dat be langrijke ministers als Van Agt en Den Uyl het bereikte ak koord verschillend uitleggen, respectievelijk over concrete maatregelen opzettelijk in het vage blijven. Wat te zeggen van een minister van sociale zaken die almaar heendraait om de toch concrete vraag of hij nu de echte minima dan wel alle minima nog zoveel mogelijk in hun koopkracht wil be schermen? Een minister die over die vraag onduidelijk blijft, is op dat moment niet echt sociaal. Hij wekt verwachtingen die hij niet waar kan maken. Hij suggereert namelijk alle mi nima nog te kunnen beschermen, terwijl hij beter weet: het is onbetaalbaar. De schaarse middelen zullen moeten worden gericht op de echte minima, op hen die van een minimum inkomen ook nog anderen dan alleen zichzelf moeten onder houden. En zo staat het ook in de brief van premier Van Agt. EEN ander voorbeeld van de vaagheid van de ministers is de onduidelijkheid over de vraag of nu wel of niet in princi pe is besloten tot het invoeren van het kostwinnersbeginsel in de sociale zekerheid, een uitgangspunt waardoor uitke ringstrekkers die géén kostwinner zijn meer zullen moeten - inleveren dan andere uitkeringstrekkers. De CDA-bewinds- lieden menen dat dit principe-besluit genomen is, die van PvdA en D'66 zeggen van nie«. Niettemin is in de brief van Van Agt voor volgend jaar wel een post van 700 miljoen gul den opgevoerd voor het kostwinnersbeginsel. Hoe kan een minister met zo'n post akkoord gaan en vervolgens beweren dat er geen principe-beslissing over het kostwinnersbeginsel is genomen? Kortom, er valt niet te ontkomen aan de indruk dat mi nisters van de PvdA en onder hen vooral weer Den Uyl trachten uit te komen onder het akkoord, dat ze zelf vorige week in het kabinet sloten. Ons gematigd enthousiasme van eind vorige week over de kabinetsbesluiten is door de verto- ningen van afgelopen dagen fors getemperd. Bovendien: wat de Nederlandse samenleving nodig heeft, is een kabinet dat A eens duidelijk maakt waar het staat. Met een duidelijk positie,-, kiezend kabinet en een die uitgangspunten ondersteunend., parlement kunnen maatschappelijke groeperingen zich de moeite van het almaar protesteren besparen, zodat men ein delijk eens aan het werk kan gaan. Vorige week leek er even een duidelijkheid te ontstaan, waaraan ook de maatschappe lijke en sociale organisaties behoefte hebben. Die duidelijk heid heeft het kabinet voor een goed deel door de eigen pu blieke spraakverwarring weer weggeveegd. Daarmee is de kans op door overwicht afgedwongen maatschappelijke con- sensus weer goeddeels verspeeld. t DEp irscl an i! dejj, id Wi I aai de: - kvol wacl jigh< L n pi HAAG De Hagenaar A. v. Wijk, die volgens zijn zeggen ar lang door de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) is uisterd, heeft de rechtbank in Den Haag verzocht een voor- getuigenverhoor tegen de BVD te gelasten. Verder vordert Wijk 250.000 gulden schadevergoeding bij de Staat wegens chtmatige inbreuk in zijn privé-sfeer. Amsterdams advocatencollectief dat deze zaak in opdracht Van Wijk en zijn vriendin bij de rechtbank aanhanging gemaakt, heeft dit gisteren bekendgemaakt. Van Wijk de rechtbank gevraagd om onder anderen als getuigen op epen de minister van Binnenlandse Zaken Van Thijn, en de malige ministers van dit departement Geertsema, De Gaay- man en Wiegel. Ook is gevraagd minister-president Van in het getuigenbankje te laten plaatsnemen. IVD wordt ervan beschuldigd Van Wijk elf jaar vanuit de ;fJng van zijn overbuurvrouw te hebben afgeluisterd met be- van richtmicrofoons, film en infraroodapparatuur. Deze die eveneens als getuige is opgeroepen, heeft het advoca- llectief verklaard dat zij voor deze faciliteiten een vergoe de BVD kreeg van drie vierhonderd gulden per md. ndré Hazes geen kassa- ïagneet voor circus ISTERDAM De première van het Nationaal Show Cir- ,die gisteren in Breda had moeten plaats hebben, is voor- ig uitgesteld tot half mei. Producer Joop van den Ende ft hiertoe besloten, omdat de resultaten tot nog toe ver er zijn te optimistisch gebleken verwachtingen zijn ge- zen. Iré Hazes blijkt 's avonds in de piste niet de onweer- nbare publiekstrekker te zijn en de matinées, waarin het ij vnsduo Bassie en Adriaan het middelpunt vormen, wor- tot nog toe matig bezocht. gaat veranderen, verwacht van den Ende, als de TROS ;nenkort begint met de nieuwe televisieavonturen van ie en Adriaan. Waarbij hij wel de kanttekening maakt- de recessie de belangstelling voor het circus duidelijk nt. Hazes niet de voorspelde kassamagneet blijkt te zijn wijt nan het feit, dat diens fans niet circusminded zijn en hun 1 liever zien optreden in een disco. ADVERTENTIE: L-yC k cf O cJ-\ kyi— ispel van Neil Simon JC LUTZ MAR JA LIEUWEN SIMONE ROOSKENS :*gie/Lo van Hensbergeo oninklijke schouwburg nsdag 20 en woensdag 21 april 20.15 uur tel. kassa 469450 HILVERSUM De cao-on derhandelingen in de omroep zijn gistermiddag opnieuw af gebroken. De bonden zullen nu op korte termijn de leden bijeen roepen om zich te bera den over eventuele acties. Daarbij zijn werkonderbrekin gen en kortere of langere sta kingen niet uitgesloten, aldus woordvoerder Engelsman. De vier hoofdpunten waarover opnieuw geen overeenstem ming kon worden bereikt zijn: arbeidstijdverkorting in 1983 tot 36,5 uur, het instellen van programmastatuten, prijscom pensatie en volledige uitbeta ling van het ziekengeld. Woordvoerder Spaan heeft na mens de werkgevers meege deeld dat de huidige financiële situatie dergelijke verbeterin gen niet toelaat. den over een nieuwe cao wor den maandag voortgezet. Be stuurder B. van Zweden van de Dienstenbond FNV vindt het een goed teken dat de be sprekingen niet zijn afgekapt Er bestaat verschil van me ning over de berekening van de loonkostenstijging. Ook de cao-onderhandelingen in de bouw zullen volgende week worden voortgezet. Vol gens een woordvoerder van de Bouwbond FNV is voorname lijk gesproken over de eis van de bond de werkweek terug te brengen tot 38 uur. Tientallen Palestljnen, Turken en Marokkanen hebben gisteren in Den Haag gedemonstreerd tegen de onderdrukking van het Palestijnse volk in de door Israël bezette gebieden. Aanleiding voor de demonstratie vormde de aanslag van afgelopen zondag in Jeruzalem, waarbij drie Palestijnen om kwamen en vele gewonden vielen. Op het ministerie van buitenlandse zaken werd een petitie aan geboden. Hierin werd gevraagd de Nederlandse ambassadeur uit Israël terug te roepen en de eco nomische betrekkingen tussen Israël en de EG aan de orde te stellen. BEIROET In Libanon is het ook gisteren weer zeer onrustig gebleven, ondanks het door Syrische troepen afgedwongen staakt-het-vuren. De strijd tussen links-Libanese groeperingen en sji'ieti- sche moslims eiste op nieuw doden. Het aantal slachtoffers van de zwaar ste gevechten sinds maan den is 'gekomen op 59 en 149 gewonden. Een staflid van de Franse ambassade in Beiroet en zijn zwangere vrouw zijn in hun appartement doodgeschoten door een onbekende, die zich vermoedelijk heeft voorge daan als iemand die bloemen kwam afleveren. Eenwoord. voerder van de Franse am bassade, die anoniem wenste te blijven, verklaarde dat de ambassadefunctionaris en zijn vrouw beiden door het hoofd waren geschoten. De woordvoerder zei er reke ning mee te houden dat de aanslag het werk is van de internationale terrorist Car los, die enkele weken gele den had laten w^ten aansla gen te zullen plegen op Fran se regeringsfunctionarissen als twee terroristen niet zou den worden vrijgelaten uit de Franse gevangenis. Vorig jaar september werd de Franse ambassadeur, Louis Delamare, in Beiroet door onbekenden doodgeschoten. (Vervolg van de voorpagina) LONDEN Het embargo dat de Europese Gemeenschap tegen Argentinië heeft afgekondigd, is gisteren van kracht geworden. Voorlopig gelden de sancties tot 17 mei. De Socialistische Partij van Italië (PSI) heeft gisteren bezwaar gemaakt tegen de Italiaanse deelneming aan het EG-embargo. De partij, die deel uitmaakt van de regering, meent dat de rege ring eerst het parlement en de politieke partijen had moeten consulteren alvorens in te stemmen met het EG-embargo. De Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Colombo, heeft, laten weten dat Italië in de EG een matigende rol wil spelen. Italië wordt heen en weer getrokken in de EG tussen zijn plicht van solidariteit met Engeland en zijn „hechte banden" met Ar gentinië, aldus Colombo. Twee technici van de Britse luchtmacht, die dinsdag toestem ming kregen van de Falkland-Eilanden te vertrekken, zijn gsi- teren gehoord op het Britse ministerie van defensie. Een woord voerder van defensie zei „zeer waardevolle inlichtingen" te heb ben ontvangen over de Argentijnse versterkingen op de eilan den. Zo zouden de Argentijnen, in tegenstelling tot eerdere be richten, nog niet bezig zijn met het verlengen van de landings banen van het vliegvelkd van Poret Stanley. Als het vliegveld nog niet geschikt is gemaakt voor grote toestellen kan de be voorrading van de eilanden maar met mondjesmaat geschieden, sind s de Engelse vloot afgelopen maandag een blokkade om de eilanden heeft gelegd. Werkgevers moeten vijf procent gehandicapten in dienst nemen DEN HAAG Werkgevers moeten op elke 20 werkne mers tenminste één gehandi capte in dienst hebben. Dit vijf-procent-quotum zal gelei delijk gestalte krijgen en moet» over vier jaar zijn bereikt. Dat is de hoofdlijn van het ont werp van wat arbeid gehandi capte werknemers (WAGW), dat minister Den Uyl van so ciale zaken en werkgelegen heid, zijn staatssecretaris Dales en minister Van Thijn van binnenlandse zaken gisteren bij de tweede kamer hebben ingediend. Met het ontwerp willen de be windslieden de deelneming van gehandicapten aan het ar beidsproces bevorderen. Voorts moet met behulp van de WAGW bereikt worden daC minder mensen een beroep op"" een uitkering doen. ADVERTENTIE Uw huis is waarschijnlijk uw meest waardevolle bezit. Dus is het dubbel en dwars regelmatig onderhoud waard. Natuurlijk, schilderen kost geld. Maar repareren is stukken duurder. Stel daarom samen met de schilder een onderhoudsplan voor uw huis op. Publikatie van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk (ZH). temp temp «lag Amsterdam onbew. 15 0 EekJe Eindhoven Oen Heider Helsinki Klagen turt Kopenhagen Lam bon Londen Luxemburg gehbew. 18 -On Munchen l.bew. Nice zw.bew. Oeto onbew. Parijs onbew. Pome onbew. Split gehbew. Stockholm l.bew Wenen onbew. Zurich onbew.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5