lillillgCIlMB Radio Phoenix tien jaar ziekenomroep in Leidschendam Voor Pietje Precies. iS" £eidóe <3owia/nt Provincie verscherpt toezicht op financiën GFH.I.USTRFFKIT S)e £ekLcke Sou/iant "NIET ALLEEN MAAR PLAATJES DRAAIEN" Charles Gerrits geboeid door Antwerpse havengebied gevoerd NA MILJOENENVERLIES IN MONSTER LEIDSCHENDAM „We willen af van het beeld, dat een ziekenomroep al leen maar plaatjes draait. Natuurlijk is het een be langrijk onderdeel maar we willen de patiënten meer en meer aanwezig laten zijn op plaatsen waar ze zouden kunnen zijn als ze toevallig niet in het zie kenhuis lagen. In hun ei gen gemeente bijvoor beeld maar ook op festivi teiten als het Voorhout- festival, Koninginnedag en zoiets als de opening van het Palace-gebied in Scheveningen. Voor men sen, die zich erg betrok ken voelen bij wat in hun gemeente gebeurt, hebben we het wekelijkse pro gramma 'Regiokontakt'. Geen zware politieke dis cussie natuurlijk, het moet lichte kost blijven, meer zoiets als achtergronden van LeiNo. Vorig jaar was de ontvangst van konin gin Beatrix in het Con grescentrum een topper die we deden in samen werking met de Haagse Rano-ziekenomroep. De koningin heeft de zieken toen nog via onze micro foon toegesproken. We werken uitstekend samen met de Rano, helemaal geen concurrentie, we be schouwen ons zo'n beetje als de NOS in ziekenom- roepland. Per slot verzor gen we samen acht zie kenhuizen en drie verzor gingstehuizen". Aan het woord Rob Scholtes, een van de medewerkers van het eerste uur van Radio Phoenix, de ziekenomroep die het Leidschendamse zieken huis Antoniushove verzorgt, maar ook het Bethlehem- en het Diaconessenziekenhuis en het verzorgingstehuis 'De Mantel' in Voorburg. Het be gon allemaal met de nauwe lijks twintigjarige Jan van Erp die in 1972 St. Antoniushove (toen nog in Voorburg) bin nenliep met de vraag of de di rectie iets voelde voor een ra dioprogrammaatje voor de zie ken. Met enkele leden van het verplegend personeel en wat bij elkaar geraapte apparatuur stelde hij een bandprogramma samen waarmee Radio Antoni ushove was geboren. Volgende week viert Radio Phoenix, zie kenomroep voor de regio, zoals de naam sinds 1974 luidt, het tienjarig bestaan in een studio, die wat technische ver worvenheden betreft maar nauwelijks afwijkt van een re gionale omroep. Vijfendertig medewerkers zijn op vrijwilli ge basis enthousiast in de weer om de zieken vijfentwintig uur per week verstrooiing, ont spanning en informatie te ge ven. Verhuizing Bij de verhuizing van het zie kenhuis naar Leidschendam kreeg Radio Phoenix wat^ meer ruimte, maar die moest toch altijd worden gedeeld met de bezigheidstherapie en de patiëntenbibliotheek. De ont wikkeling naar een meer vol wassen omroep ging echter snel. Het sigarenkistje met knoppen werd vervangen door een echt mengpaneel, de eer ste Revox-bandrecorder werd aangeschaft en bij de PTT werd een muzieklijn gehuurd, waardoor het Bethlehem-zie- kenhuis in Den Haag kon worden gekoppeld aan de ap paratuur in de studio. De zendtijd werd uitgebreid en het bejaardentehuis De Mantel kreeg wekelijks een eigen live-programma dat speciaal aan de wensen werd aange past. Met uitzendingen naar het Diaconessenhuis in Voor burg en meer zendtijd werd de wen (veelal 's nachts, want men vond dat de luisteraars hun radio geen uur mochten missen) kwam in 1980 de nu ruime en bijzonder goed inge richte studio gereed. „We hebben nu ook tijd voor een regionaal sportprogram ma, waarin de activiteiten van speciaal de plaatselijke sport verenigingen worden belicht. In de Radiosportkrant, die we samen met de Rano doen kan de Leidschendammer bijvoor beeld horen wat RKAVV heeft gedaan en de inwoner van Voorburg krijgt informa tie over Wilhelmus. Donder dags hebben we zoals gezegd Regiokontakt met interviews en de laatste nieuwtjes uit de gemeenten". Voor de op klas sieke muziek ingestelde pa- w- moderne studio van de Leidschendamse ziekenomroep Radio Phoenix. tiënt heeft Radio Phoenix we kelijks een speciaal program ma en voor de liefhebber van chansons. Arbeidsintensief Peter Coenen, ook iemand die al heel wat jaren meeloopt, wijst er op dat al die nieuwe zaken enorm arbeidsintensief zijn. „Voor de meeste pro gramma's zijn vier mensen te gelijk bezig. Op Koninginne dag zijn we zestien uur in de lucht, we werken dan met ze ker zeven radioploegen". Met enige trots zegt Coenen: „We zijn nu een levende organisatie geworden en daarmee hebben we ook een grotere verant woordelijkheid gekregen. De. mensen zijn ook bij ons kriti scher geworden en bovendien, je werkt met patiënten, de één is zieker dan de ander. We ko men ook geregeld de ziekenza len langs met de apparatuur". In Amsterdam is een conflict ontstaan tussen ziekenhuisdi rectie en de huisomroep toen medische toestanden werden belicht. „Aan medische onder werpen gaan we bewust voor bij", zegt Peter Coenen, „dat is onze taak niet en past trou wens ook niet in ons doel: het brengen van verstrooiing en ontspanning. Ik zie ook niet hoe dat zou moeten, je gaat toch geen controversiële din gen naar de bedden brengen, dat geeft toch onrust. Laat dat de krant maar doen". Radio Phoenix is veel te blij met de volgens Coenen en Scholtes uitstekende samenwerking met de ziekenhuisdirecties om die in gevaar te brengen. „We hebben alle mogelijke mede werking, ook op financieel ge bied, en dat is erg belangrijk omdat iedereen erg veel vrije tijd in Phoenix steekt. Als dat niet soepel loopt, zou je het al spoedig niet meer zien zitten". Peter Coenen wil nog wel iets kwijt over de volgens hem erg dure muzieklijnen van de PTT die, zo zegt hij, voor het liefda dige doel wel wat goedkoper mogen zijn dan voor de com mercie. Of de overbuurman aan de Leidschendamse Van Ruysdaellaan het punt maar eens in overweging wil ne men. Bij Radio Phoenix zijn nog geen nasporingen gedaan naar de luisterdichtheid op hun ka naal 4. „Dat is onbelangrijk", zegt Peter Coenen, „al doe je maar tien mensen een plezier dan is je werk al geslaagd". Wat de toekomst betreft wordt weliswaar gedacht aan video voor patiënten maar voorlopig is het vasthouden van het be reikte peil van de uitzendin gen het belangrijkst. De zieke nomroep zou zich eventueel ook op het televisiescherm uit de voeten kunnen, er zijn me dewerkers die dat aankunnen, maar video is voorlopig nog te duur. ZOETERMEERDER ALS CRIMINEEL BEHANDELD ZOETERMEER De blijf in Antwerpen nooit ruim een jaar vermiste door de politie geloofd NS-employé Charles Ger- toen hij zich voor Ping rits, die afgelopen woens- Swam Li uitgaf. Volgens dag weer in Zoetermeer vrienden van Gerrits uit opdook, is tijdens zijn ver- Zoetermeer werd hij tij- Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant Adres_ Postcode/Plaats - Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een schroevedraaierset naar: Plaats/Postcode_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. dens zijn verblijf in het gesticht voor landlopers regelmatig geboeid langs de pas aangekomen sche pen in de Antwerpse ha ven geleid. Aan de kapi teins werd dan gevraagd of zij deze man misschien kenden. Deze „verdach- tenshow" op de kades van de havens leverden echter nooit iets op. Het is de Zoetermeerse politie nog steeds niet duidelijk hoe Gerrits in België terecht is gekomen. Na zijn onvrijwillige verblijf in de „Rijksweldadigheidsin stelling" kreeg Gerrits van de rechtbank in Antwerpen een verblijfsplaats toegewe zen. Van daaruit moest hij zich om de twee dagen mel den. Toen Gerrits bij het O- penbaar Centrum voor Maat schappelijk Welzijn (OCMW) ging voor een uitkering, kreeg hij nul op rekest, om-, dat er nog geen duidelijkheid over zijn identiteit was. Daarna moest hij opnieuw bij de vreemdelingenpolitie aan kloppen. Of de Belgische justitie fou ten heeft gemaakt, is nog niet duidelijk. Alle betrok ken instanties verwijzen naar elkaar voor commen taar. Het Brusselse ministerie van justitie: „Als u wilt we ten of er fouten gemaakt zijn, moet u bij de minister zijn, want het is een politieke zaak", aldus een officiële persvoorlichter. Zelfs simpe le vragen als waar en hoe werd Gerrits aangetroffen willen de Belgen niet beant woorden. DEN'HAAG De pro vincie zal zijn toezicht op het financieel beleid van de gemeenten nog ver scherpen. Dit naar aanlei ding van het verlies van ruim drie miljoen gulden dat de gemeente Monster leed, toen zij zogenaamd overtollig kasgeld tegen rente uitzette bij een bank die later failliet ging. Een andere Zuidhollandse ge meente leed door dat fail lissement een verlies van 400.000 gulden. De provincie heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat gemeenten moesten vragen om een onderpand als zij hun geld aan banken uitleenden. Vrijstelling hiervoor kon al leen worden verleend als het om beleggingen ging bij pu bliekrechtelijke lichamen, de Nederlandsche Bank NV, de NV Bank voor Nederlandse Gemeenten en de Nederland sche Waterschapsbank NV. Later werd die vrijstelling ook verleend voor beleggingen bij banken die voorkwamen in het register van de Nederland sche Bank NV. De gemeente Monster zette zijn geld uit bij de Amsterdam- American Bank, een in dat re gister voorkomende bankin- steling. Nu is gebleken dat die registratie geen enkele garan tie biedt, die banken kunnen óók failliet, wil het provinciaal bestuur dat het geld weer al leen wordt uitgezet bij de hier-, bovengenoemde banken en in stellingen. Anders geeft de provincie alleen goedkeuring indien er een onderpand door de banken wordt gegeven. Het beleggen van kasgelden zal nu wel steeds aan de gemeente raad moeten worden voorge legd, en niet alleen door het college van burgemeester en wethouders mogen worden be slist. Onder redactie van Ton Pieters. it di latei Tak i r va Jaargang 1912 van het ken, en daar zie ik alweer lijk. Kijk zelf maar eens, al agd „Geïllustreerd Zondags- een stomme lichtvlek op een je '12 nog in de herinnering. blad" begint nu al teke- fotografie „van den Fran- hebt. De Raadselredaetem npn van sliitapp tp vprtn- schen aviateur Mathieu, die kan ik niet overslaan. Ter nen Na een laar maan- den zonsverduistering zag", einde raad ontwierp hij ant U Sfü' ,,,t l Daarnevens stond een „ijs- woorden die iedereen kon den van raadpleging zie ^erg jn (jen Atlantische den bevredigen.: „Uwe ver ik, dat het ingebonden Oceaan", die de „Titanic" haaltjes ontvangen, ze zullei werk aan verval onder- parten speelde. En een foto wel een plaatsje krijger hevig is. Steeds maar cite- van de zeekapitein Smith, hartelijk dank. Ik meen u a ren en fotografieën laten die de Titanic commandeer- vroeger geantwoord te heb t verdubbelen, dat is toch de, en ermee tenonder ging. ben, dat wij uw rebus nier/ een zaak van „op den En ^et zwembad aan konden gebruiken en da langen duur". boord.... „Verwende millio- overigens toekenning var nairs gingen ten gronde!" prijzen niet aan particulie Vandaag geen herroepingen ren in handen kan gegevei of rectificaties. Het Zondags- Geen rectificaties, deze worden". Ik kan er geei blad schijnt zich sinds eind week. Hetgeen pleit voor de touw meer aan vastknopen april '12 redelijk goed ge- weergave van het „Getllu- Kijken we naar de plaatjes houden te hebben. Maar ik streerd Zondagsblad". Rare of: „sluiten we nog eens al hoef maar even opzij te kij- toestanden genoeg natuur- les berouwvol in": WBS DE VORSTELIJKE FAMILIE NAAR HET LOO: „H.M. de Koningin heeft dezer wederom Het Loo betrokken". Een jubelende menigte deed te 's Gravenhage I Gezin uitgeleide". DE ZWITSERS VAN PAUS: „De wacht In het Vaticaan naar men weet, in laatsten tijd hervormd kleding en diensttijd aanid. gaat. Nog Immer is de? kleurige en smaakvol! middeneeuwsche wacl een der werkwaardigh^J] den van 's Pausen iels". DE HOLLANDSCHE OVERWINNING OP HET VOETBALVELD TE „met eere hebben Zondag de Belgen te Dordrecht verloren, en de tweede ning der Nederlanders in dit seizoen op onze zuidelijke broeders Is al evenmin slissend als de eerste te Antwerpen. Onze foto geeft een aardig moment: de sche doelverdediger die op schitterende wijze den bal houdt". LEIDEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 APRIL 1982 PAGINj

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4