ÏL600 schoolkinderen in de pan van het verkeersexamen r oningbouwvereniging Alkemade budt Casper nog even buiten de deur amco-personeel irhuist mee Actie voor Tondo tijdens corsofestival Vorderingen twee panden overwogen -'AD/REGIO GIN" LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 APRIL 1982 PAGINA 3 Uissement door lauratie Hartebrugkerk )EN Hoofdaannemer A. Langeveld van gtauratie van de Hartebrugkerk aan de iemmerstraat is failliet. De aannemer it, dat hij door dit karwei ten gronde is ge- De vier onderaannemers van Langeveld n thans vrijwel geen enkele kans meer »ld te ontvangen voor hun werkzaamhe- Ènkele maanden geleden voerden zij actie de kerk en noemden het kerkbestuur mo- yerantwoordelijk. ijer onderaannemers hebben gezamenlijk 425.000 gulden tegoed. Het kerkbestuur dit geld wel betaald aan de hoofdaanne- jnaar deze heeft nimmer zijn onderaanne: voor hun werk een vergoeding gegeven. h jgens meent de heer Langeveld nog steeds on van het kerkbestuur tegoed te hebben, is die door het kerkbestuur met klem van ind wordt gewezen. ruwst* 13.06 efc uit: Dingt OrkK BI 'ara)' diplorr Oegstgeest in actie voor Polen OEGSTGEEST Een plaatselijk Comité Hulpverle ning Polen is onlangs in Oegstgeest opgericht. Behalve vertegenwoordigers van de kerken hebben daarin on der anderen burgemeester Scheenstra en wethouder mevrouw Blom-de Koek van Leeuwen zitting geno men. Dit in navolging van andere gemeenten in de re gio zoals Leiderdorp, Valkenburg, Sassenheim, Kat wijk en Benthuizen. Het comité is in het leven geroe pen omdat verdere hulpverlening voor Polen gewenst is. Medicijnen en andere medische goederen verdienen prioriteit en gerichte acties voor kinder- en bejaarden tehuizen dienen eveneens overwogen te worden. Voor Koninginnedag ontvangen de Oegstgeesternaren een speciale folder met een envelopje, waarin men een be drag aan geld kan stoppen. De gevulde enveloppen kunnen gedeponeerd worden in stembussen die overal in de gemeente opgesteld staan. Voor elke 25 gulden kan een voedselpakket worden samengesteld. De hulp goederen zullen naar Torun verzonden worden. De ac tie loopt van 30 april t' t en met 7 mei. Gerard Bartels lijsttrekker Gemeentebelangen RIJNSATERWOUDE Ge- rard Bartels gaat als lijsttrek ker van Gemeentebelangen de komende gemeenteraadsver kiezingen tegemoet. De heer Bartels zit momenteel al in de raad. Zijn fractiege noot Lodewijk Bruins staat als tweede op de lijst. Derde en vierde staan Gre Franse en Jan Dur. Het belangrijkste programmapunt van Gemeen tebelangen is het zelfstandig blijven van Rijnsaterwoude. Voorts kondigt de partij aan de gemeentelijke belastingont wikkelingen nauwgezet te zul len blijven volgen. ZILVEREN TULPEN VOOR ZUID-AFRIKAANSE KOREN SASSENHEIM In een tot de nok toe gevuld Tripo dia zijn gisteravond de zilveren tulpen van het Tulip Time International Music Festival uitgereikt. Vooraf gaande aan de prijsuitreiking werd nog een geva rieerd programma uitgevoerd met onder andere de Zuidafrikaanse Pahama-Boys Choir uit Randfontein, het juniorkorps DVS uit Katwijk, het meisjesteam uit Houston (USA) en de harmoniekapel Crescendo uit Noordwijk.De zilveren tulpen waren er voor de show groep Fentassy uit Den Haag, de drumfanfare Rijn- tamboers uit Zoeterwoude, het Eerste Haagse Harmo nie Orkest. Ook beide Zuidafrikaanse koren ontvin gen een zilveren tulp. Dit waren het Hoër Meisies Skool Bloemhof uit Stellenbos en het Pahama-Boys Choir uit Randfontein. Prijzen waren er ook voor de majorettes Litte Degrees (Leiden), The Angels (Lei den), de Horijnia's (Katwijk), Midi Degrees (Leiden), De Klinkertjes (Katwijk), Fourty Four Degrees (Lei den) en Pauline (Leiden). B en W Sassenheim willen minder uren vakonderwijs SASSENHEIM Bezuinigingen van het rijk mogen niet wor den afgewenteld op de gemeenten. Deze mening van B en W vormt de achtergrond van het raadsvoorstel om het vakonder wijs op de scholen volgend schooljaar terug te brengen van 44 naar 29 uren. De gemeenteraad krijgt dit voorstel dinsdagavond voorgelegd. Vanaf 1 januari van dit jaar worden de vakonder- wijsuren (lichamelijke oefening en handenarbeid) niet meer ver goed uit het gemeentefonds, maar via een nieuwe landelijke re geling. Dat betekent dat dat de gemeenten aanzienlijk minder geld hiervoor krijgen en dat ze als ze het aantal bestaande uren willen handhaven zelf meer moeten bijdragen. B en W van Sassenheim vinden dat geen terechte zaak. „Hoewel wij van mening zijn dat het geven van vakonderwijs voor de expressievakken een goede zaak is, zien wij ons genoodzaakt het aantal uren op de openbare scholen te bepalen op de landelijke vergoedingsnorm". Het gevolg hiervan is dat ook het bijzonder onderwijs het met minder vakuren zal moeten doen, omdat zij recht hebben op een gelijke vergoeding hiervoor. ,p[JIDEN Ruim ander- fduizend leerlingen de Leidse lagere iüjolen worden momen- geplaagd door zenu- n, omdat vanaf maan de jaarlijkse verkeer- ens worden afgeno- Een fietsrit door speciaal bewegwij- stukje Leiden, onder ziend oog van posten- moeders, vaders en :s opa's. [eveer vijftien jaar geleden im een einde aan het ctische verkeersexamen in ,r(len. Over de vraag waar- het praktische examen ijds doodbloedde, tast me- iw L. Charité van de Ise politie volledig in het ter. In elk geval pakte zij_ draad drie jaar geleden" r op. Onderwijzers en ou ogame ico [1 dercomité's lieten doorsche meren, dat zij best weer een praktisch examen aan het theoretische gedeelte (dat had in al die jaren stand weten te houden) gekoppeld zouden willen zien. Mevrouw Charité gaf de plannen nader vorm. Jaren geleden bestond de toets voor de schoolgaande jeugd uit het maken van een wandeltocht door de Leidse binnenstad. Vandaag de dag gaat dat geheel anders. De binnenstad is taboe. Te ge vaarlijk en bovendien is het voor veel scholen „een mijl op zeven" om er te komen. „De verantwoording van een exa men in de binnenstad wilde ik niet op me nemen. Dus heb ik drie jaar geleden de kaart van Leiden gepakt en daarop alle scholen aangekruist. Zo doende kwamen vijf duidelij ke concentraties tevoorschijn, In die vijf gebieden worden routes uitgezet voor de prakti sche examens," aldus me vrouw Charité. Twee jaar geleden namen 23 scholen aan het herlevende examen deel. Vorig jaar klom dat aantal tot 47. Dit jaar is de rek er nagenoeg uit: alle 54 scholen (op één na) doen ver keersexamen. Grote dag Het examen heeft de gemoe deren van vele schoolgaande Nederlanders bezig gehouden. Bij de ouderen ligt nog vers in het geheugen, dat een heuse agent op school een verkeers- lesje kwam afdraaien. En tij dens de grote dag van het examen, werd in iedereen, die zich toevallig op straat ver toonde een spion gezien. Ver moedelijk zou deze haarfijn aan de politie zou overbrieven wat er zoal voor „ernstige fouten" waren gemaakt. Ook heeft iemand later bekend, dat hij destijds voor het exa men was gezakt, omdat hij nog maar pas had leren fiet sen en zodoende zijn hand bij het afslaan niet durfde uit te steken. Als de schoolkinderen op de dag van de waarheid het slaap uit de ogen wrijven, is me vrouw Charité al bezig met de voorbereiding van het exa men. Met speciaal voor de toets vervaardigde verkeers- bordjes (op palen met een be tonnen voet) rijdt zij door de desbetreffende wijk om een parcours uit te zetten. Om streeks acht uur worden ou ders verwelkomd. Deze vijf tien behulpzame vaders, moe ders en zelfs een enkele en thousiaste grootouder worden ergens op het parcours ver dekt opgesteld. Op een lijstje dienden zij de fouten te tur ven, die de voorbijfietsende rugnummers hebben ge maakt. Terwijl de controleurs over het traject worden ver spreid, worden de fietsen van de deelnemers aan een onder zoek onderworpen. Een bel, reflector en wit spatscherm mogen niet op de respectieve 'vélo's' ontbreken. Ook de stuurinrichting mag geen spe ling hebben. Het komt voor, dat er een fiets wordt 'afge keurd'. De eigenaar mag het dan op de tweewieler van een kameraadje proberen. „Als de fiets slecht is, kan ik niet te gen het kind zeggen: „ga jij toch maar fietsen". Want ik heb dan nog wel een politie pak aan," licht mevrouw Cha rité toe. Nadat de voorbereidingen zijn getroffen, gaat om de minuut een deelnemer van start. Met een overdreven uitgestoken hand gaan de kinderen de eerste bocht door om tien mi nuten later iAs een klasge noot ook maar een fractie in de weg staat al even over Maandag is het weer zover: het verkeersexamen. dreven bellend de finishlijn te passeren. Wie onderweg ver keerd dreigt te rijden, wordt door een vriendelijke contro leur weer in goede banen ge leid. Zo zal geen van de deel nemer meer dan tien minuten nodig hebben. Ongeveer 90 procent van hen slaagt voor .het praktische examen (voor het theoretische gedeelte ligt dat percentage op ongeveer 75). Mevrouw Charité ziet de ko mende examens vlotjes verlo pen, maar zij hoopt wel, dat het overige verkeer in de wij ken rekening houdt met de examenkandidaten. Leiden Noord bijt maandag de spits af, dinsdag gevolgd door het Morskwartier. Volgende week donderdag zal het (landelijke) schriftelijke gedeelte de kin deren de nodige hoofdbrekens kosten. De dag daarna rijdt de Merenwijk in de praktijk en de maandag en dinsdag daar op zijn de Professorenwijk en Leiden Zuid-West aan de beurt. Als mevrouw Charité in de avonduren van dinsdag 27 april de laatste kandidaat heeft becijferd, hebben ver moedelijk een dikke veertien honderd Leidenaartjes recht op een fraai, 'praktisch' ver- keersdiploma. ÏRDRACHT GAI'S JAAR UITGESTELD K.r de lOFARENDSVEEN «na - Woningbouwvereniging «-iade heeft de overdracht i[e jnien aantal Gemeenschap en Antenne Inrichtingen kabelexploitant Casper aximaal een jaar uitge- 11.02 par aanleiding van de fel- /ARAjtiek, die over de uitslag ""'"ie door de bouwvereni- litgeschreven enquête is in. De woningbouwve- wchioJng wil de juridische as- (kro)|j van de overdrachten leskundigen laten bekij- [Casper heeft inmiddels |weten, dat zij die nu bij van proef gebruik ma- 'Jan kabeltelevisie en zich j oor 26 april als abonnee piarM n opgegeven, van het sona met worden afgesloten. bekend schreef de wo- j mwvereniging een jaar n een enquête uit, waar- .pde'ird gevraagd of men de i7.oo nde GAI's wilde behou- 20.23pesteid werd, dat indien uitslag zou blijken, dat ins 51 procent van de schrevenen zou kiezen behoud, de overdracht ag 3 Gei 2 Caf r [BONDEN NIET GESCHOKT: aan Casper niet door zou gaan. Dit met de aantekening, dat de voorstanders gezamenlijk de kosten voor instandhouding van GAI's zouden moeten be talen. Negentien procent van de aan geschrevenen bleek voor de komst van Casper, 33% sprak zich uit voor handhaving van de GAI's en 48% reageerde niet. Toen de woningbouwve reniging uit die cijfers conclu deerde, dat de meerderheid zich niet had uitgesproken voor instandhouding van de GAI's begonnen de moeilijk heden. Actiegroepen, zoals „Houdt Casper buitende deur", staken beschuldigende vingers uit en stelden, dat men de cij fers verkeerd interpreteerde. Volgens de lezing van de ac tiegroepen was de enquête ge heel verkeerd van opzet. De vraag had moeten luidden of men Casper wenste en niet of de GAI's instand gehouden moesten worden. Het welles- nietes duurde voort en de wo ningbouwvereniging hield zich in tegenstelling tot de anti-Casper bewegingen ei genlijk opvallend stil. Gisteren EN/DEN HAAG.De oliemaatschappij Aramco korte termijn geen nieuwe arbeidsplaatsen voor n opleveren. De vakbonden verwachten, dat alle *neelsleden van het momenteel in Den Haag ge tilde bedrijf mee naar Leiden „verhuizen". Overi- waren zowel de vakbonden als de gemeente Den niet op de hoogte van het plan van de Arabische chappij om naar Leiden te verhuizen (zie de L.C. luisteren). ii agse wethouder C. Blankestijn (economische zaken) noemt T' eer betreurenswaardig" dat de oliemaatschappij Aramco Leiden verhuist. Hij noemt de verhuizing „schadelijke" Ie Haagse werkgelegenheid, omdat hierdoor een aanzien- 8 teveelheid arbeidsplaatsen verloren gaat. „We hebben zeer ief geprobeerd om Aramco hier te houden. We hebben ier a vijf alternatieve vestigingsplaatsen aangeboden. We TrO0 n nog onlangs met de directie van Aramaco over de moge- ii erhuizing gesproken, maar kennelijk had men toen al dui- voor Leiden gekozen", aldus Blankestijn. jnstenbonden CNV en FNV nemen de verhuizing niet zo op. De bonden redeneren, dat er slechts sprake is van een itsing en niet van een verlies van arbeidsplaatsen. Leiden stellen de bonden, zo dichtbij Den Haag, dat dat voor de 1 emers niet op onoverkomelijke bezwaren hoeft te stuiten, inden zij dat „uiteraard de reiskosten en eventuele ver sten moeten worden vergoed". De directie van Aramco oegezegd om tegen de tijd dat de plannen wat meer zijn erkt, de verhuizing speelt pas over twee jaar, contact met op te nemen om er nog nader over te praten. .den werd de stilte doorbroken. Beweringen als zou de Wo ningbouwvereniging met de cijfers van de enquete hebben gemanipuleerd, werden van de hand gewezen. De heren N.J. Verhaar, en J.W. Kret, respec tievelijk voorzitter en admini strateur van de woningbouw vereniging, stelden, dat de op zet van de enquête vooraf niets aan duidelijkheid te wen sen over had gelaten en dat de cijfers voor zich spraken. Bo vendien hadden de leden van de enquête-commissie, door de leden van de woningbouwve reniging aangewezen perso nen, de cijfers geïnterpreteerd. Dat men dan achteraf met kri tiek aankomt is voor het twee tal onbegrijpelijk. „De bouw vereniging is afgeschilderd als een instantie, bij wie de goede wil ontbreekt om de bestaande systemen te handhaven, ter wijl wij juist alle aangeslote nen de kans hebben geboden zich uit te spreken. Dat de uit slag op een minder gunstig percentage voor handhaving is uitgekomen, is niet onze schuld", aldus de heren Ver haar en Kret. Woningbouwvereniging Alke made stelt de overdracht nu dus voorlopig uit. Men wil ju ridisch advies inwinnen en niet langer, zoals.men tot nu toe steeds heeft gedaan, blind varen op hetgeen Nieuwkoops burgemeester en jurist Seïntra namens Casper hen ten aan zien van eigendomsrechten van GAI's steeds heeft voorge houden. Seintra voorzag na melijk totaal geen moeilijkhe den bij de overdrachten van mensen met een koopwoning, die tevens aangesloten zijn op een gemeenschappelijke an tenne. Nu blijken echter de teksten van de overeenkom sten niet eensluidend en moe ten deze stuk voor stuk nader bekeken worden. En dat is, zo meent de bouwvereniging, een zaak van deskundigen. Vrij van gevolgen is het be sluit van de woningbouwvere niging niet. Casper komt voor hogere kosten te staan, omdat een deel van Alkemade later dan gedacht van kabeltelevisie wordt voorzien en daar Casper een gemeenschappelijke rege ling is, zullen deze hogere las ten door de deelnemende ge meenten moeten worden be taald. Voorts rijzen er door het besluit een aantal technische problemen, zoals bij het mini ster systeem, dat zich achter de LTS bevindt en geen afzon derlijk afsluitingen van het Caspernet toelaat. Dat kan tot gevolg hebben, dat een aantal bewoners van de straten: Praam, Watergang en Vlet die kabeltelevisie willen, hiervan verstoken zullen blijven. HOGE RENTE, DIRECT OPVRAAGBAAR. Girosparen op de Sterrekening. Simpel via het giroboekje, voordelig dankzij de huidige rente van liefst 10%. En te allen tijde direct opvraagbaar tegen 2% kosten over het opgenomen bedrag. Bel nu 020-5918013 voor de folder. Bij een minimum inleg van f 50,- profiteert u tevens van de tijdelijke openingspremie van f 7,50. postgiro rijkspostspaarbank De 20-jarige Anne-Marie Veltmans uit Hamilton, Nieuw Zee land die de bloemenkoningin van het corso zal zijn LISSE Het Bloemencorso van de Bollenstreek krijgt een nieuwe dimensie door de actie „Vrouwen in Nederland voor vrouwen in Tondo", die donderdag tijdens het corsofestival in de Hobaho-hallen wordt gestart. Dit nationale project rond de krottenwijken van Manilla, de hoofdstad van de Fi lippijnen, is een initiatief van de oud-Lisser missionaris pa ter Cor Lagerwey. Mies Bouwman zal dit door radio en tele visie ondersteunde project om kwart over elf 's morgens openen. Bij de actie wordt niet alleen „gebedeld", zoals pater Lager wey het uitdrukt, maar er staat iets tegenover. Hij zal in de Hobaho-hallen ook de wereldprimeur van De Pampedie brengen. De Pampedie is een serie van twintig met elk 24 kaarten, waarin allerlei wezenlijke zaken met betrekking tot de menselijke samenleving naar voren komen vanuit de achtergrond dat een tijdperk begonnen is waarin de mensen samen iets willen gaan doen voor vrede en welzijn op de wereld. „Dit is iets nieuws, iets prils, dat in Lisse begint en over tien jaar wereldwijd bekend is,„ aldus pater Lagerwey, die het werkstuk van de auteur Harry Smeets betiteld als „loopplank tussen de glimlach van de bloemen hier en de glimlach van de armen in Tondo". Hij voerde al eerder in Lisse acties om de 178.000 krottenwijkbewoners van Tondo te helpen bij een ontwikkelingsproject. Hyacinten Zoals het er nu naar uitziet zal het vijfendertigste bloemen corso dit jaar niet zonder de zo broodnodige hyacinten ko men te zitten. „Nog één mals regentje in het weeleinde en we zijn gered", meldt corsovoorzitter Warmenhoven. Hoog uit zal men niet alle kleuren van de ontwerpen van „Bloe- menfeest-Fotofeest" dat zaterdag 24 april door de streek rijdt, kunnen realiseren. Wel ziet het ernaar uit dat men op tijd over de 4.000 manden bloemen voor de twintig praal- en 21 luxewagens zal kunnen beschikken. De gemeente Noordwijk doet dit jaar ook iets extra's aan het bloemencorso. Diezelfde zaterdagavond wordt in de Gras- hoekhal een „Holland-avond" gehouden voor alle bezoekers van het bollendorp. Naast de diverse activiteiten zal de Big Band Bollenstreek daar een optreden verzorgen. LEIDEN De vorderingscommissie boog zich gister middag in een hoorzitting over de mogelijk vordering van de panden Haven 40a en Nieuwe Mare 5. Beide panden zijn aan studenten verhuurd, terwijl de eige naar dat volgens de gemeente niet had mogen doen. Het pand Haven 40a is in handen van de heer Tia uit Den Bosch. In het pand wonen zijn zoon en nog een aantal studenten. In 1979 vroeg de heer Tia een woonvergunning voor zijn zoon, maar die werd door de gemeente afgewezen, omdat de zoon niet economisch aan Leiden gebonden was of er langdurig woonde. Eind 1979 stemde gemeente met de restauratie van het pand in en gaf om die reden uitstel voor het verlenen van de woonver gunning. Omdat na de voltooiing van de verbouwing werd ge constateerd, dat het pand weer aan studenten was verhuurd, ter wijl daar geen vergunning voor was, droeg de gemeente vorde ring van het pand bij de commissie voor. Volgens eigenaar Tia handelt de gemeente erg onredelijk: „Ik heb vier ton aan het pand en aan de restauratie besteed om mijn zoon onder te brengen. En nu moet hij er opeens uit." Tia is van mening dat het in dit geval om een bedrijfspand gaat de be nedenverdieping wordt niet bewoond en dat zijn zoon als huurder het recht heeft het pand onder te verhuren. Ook aan de Nieuwe Mare wordt volgens de gemeente illegaal verhuurd. Volgens het daar geldende bestemmingsplan is alleen gezinsbewoning in het pand toegestaan. Eigenaar Sloos zei, dat hij er ook een gezin in wil laten wonen: „Wanneer de huurders vertrekken, gaat mijn zoon trouwen en dan kan hij erin. Dat is de bestemming van het pand". m? '-m MAANDRENTE- DEPOSITO 5 JAAR VAST Maandrente-deposlto's van Staal Bankiers. Een toonbeeld van eenvoud met die, als vanouds bekende, hoge rentevergoeding. Bedragen kunt u giraal via bank- of postrekening overboeken of storten aan onze kas. Gedurende de gehele looptijd geldt het aanvankelijk vastgestelde rentepercentage. De rente wordt maandelijks overgeboekt naar uw bank- of postrekening. Uiteraard kunnen ook maandrente-deposito's geplaatst worden voor 2,3, en 4 jaar vast met naar looptijd variërende rentepercentages. U kunt bedragen vanaf f. 10.000,- overboeken op onze bankrekening nr. 26.64.57.282 of op onze postrekening nr. 473501 onder vermelding van maandrente-deposito en de door u gewenste looptijd. Bel voor meer informatie onze afdeling spaargelden. De heren Drs. D.C. van Enthoven, F.C.A. van der Hoeven en Mej. J. Voogt kunnen u volledig informeren, •tussentijdse wijzigingen voorbehouden. |«?J gggggg \kndaag bankieren als vanouds. Lange Houtstraat 8, Postbus 327, 2501 CH Den Haag. tel. 070-469480.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3