rank Rijkaard: "Toch heeft SV meer ipvoetballers an Ajax" arrie Koolhof: „Soms denk ik, dat 5t allemaal te snel met mij gaat" Studio Sport rijp voor hobbyistische rariteiten kabinet ZATERDAG 17 APRIL 1982 Studio Sport mag sinds afgelopen woensdag wat mij betreft worden bijgezet in het hobbyistische rariteitenkabinet. Althans in elk geval zo lang ene Mart Smeets daar de lakens mag uitdelen. Dat Smeets niet valt vrij te pleiten van persoonlijke voorkeuren is al geruime tijd bekend. Welnu, dat mag; niemand kan zich er tenslotte op laten voorstaan altijd even objectief te werk te gaan, sterker het geeft soms wel een aardige jus aan een commentaar als een verslaggever hoorbaar meeleeft met hetgeen zich afspeelt. Smeets echter drijft door, slaat over, kortom gaat zich aan persoonlijke betrokkenheid te buiten. Maar. en dat is dan waardoor Smeets zich zo langzamerhand op zijn minst wat irritant maakt, het voortvarende enthousiasme waarmee hij zijn „eigen" sport becommentarieert is bij andere onderwerpen totaal verdwenen. Die voorziet hij van een ijzig onderkoeld sarcastisch sausje, waardoor hij terecht en begrijpelijk bij velen in het verkeerde keelgat schiet. Zoals bij mij afgelopen woensdag. In de introductie van de aflevering van Studio Sport werd al gemeld dat aan het eind van het programma iets lekkers voor de basketballiefhebbers zat Nou, dat was inderdaad smullen geblazen. Want wat had Mart Smeets er bij de leiding van zijn „club" doorheen gedrukt? Een echt dunkfestival! Voor diegenen onder u die niet weten wat een dunkfestival is even een korte uiteenzetting. Dunken hoort, dat had u kunnen raden, bij basketbal. Dunken is het op een zo spectaculair mogelijke manier door het netje gooien van de bal. Is dat alles, zult u vragen. Ja, dat is inderdaad echt alles. Maar Studio Sport besteedde er wel tien kostbare minuten zendtijd aan om dit ooit als geintje in de basketballerij geopperde idee in de huiskamer te brengen. En het commentaar van Smeets liep weer over van superlatieven bij de superacties van deze superatleten. „Let eens op het handje aan de ring", kraaide Smeets en „Kijk eens naar die fraaie draai" en „Dit is toch ongelooflijk". Het was inderdaad ongelooflijk dat aan dit totaal van amusementswaarde gespeende (sorry voor de echte basketbalfreaks, maar die zijn er zonder twijfel zelf bij geweesten van een ongekend hobbyisme getuigende „evenement" zo veel aandacht werd besteed. Waarbij ik dan voor het gemak nog maar even voorbij ga aan de weinig hobbyistische wijze waarop alle reclameboodschappen uitgebreid door de camera werden meegenomen. Dat was puur vakwerk. Zouden de op Kamervragen zo tuk zijnde volksvertegenwoordigers nog iets van zich laten horen Maar even terug naar dat goede dunken, hetgeen zoals u duidelijk zal zijn geworden iets heel anders is dan goed dunken. Wat kregen we te zien: tweehandige dunks, ruggelingse dunks, in terdunks en als climax (ik hoor Smeets nog in extase raken) de dunk met twee ballen. En met dat laatste onderdeel diskwalificeerde Smeets zélf zijn hele item, want kon met alle voorafgaande onderdelen nog enigszins de schijn worden opgehouden dat het elementen betrof die je ook in een normale wedstrijd kunt zien, een basketballer die plotseling met twee van die projectielen aan de zwier gaat..., nou ja. Neen, geef mij de Harlem Globetrotters dan maar. Maar dat laat Studio Sport niet zien, want dat is alleen maar show en Smeets en zijn confraters pretenderen serieus bezig te zijn. Nou, vergeet het maar, dat serieuze. Egotripperij en hobbyisme vieren hoogtij. Kijk, AVRO's Sportpanorama komt er rond voor uit dat ze daar een showprogramma maken. Daar kun je dan ook beelden zien van lieden die van een toren van honderd meter hoogte in een tien centimeter diep badje duiken ot van een motorrijder die in een race-auto om zijn as wentelend achteruit rijdend tracht over een stapel van vierhonderd dubbel gespiraalde bedmatrassen te springen. Maar dat weten we inmiddels van de AVRO. Het wordt tijd dat ze het bij Studio Sport, dat toch al niet meer zo'n best programma was sinds er een 'leegloop aan mensen ontstond, anders gaan doen of er gewoon recht voor uitkomen dat ze een kopie maken van Sportpanorama. In dat laatste geval kunnen we nog een paar mooie onderwerpen tegemoet zien. Al naar gelang de invloed van de dienstdoende redacteur groot is (lees: hij zijn hobbyisme het meest overtuigend uitdraagt) krijgen we dan ongetwijfeld items als „de beste service uit het „volleybal", „de beste crossbackhand" in het tennis „de beste fokbehandeling bij het overstag gaan bij het zeilen, „de beste zweepbehandeling" bij de paardekoersen, „de beste grimas bij de opslag" bij tafeltennis, „de beste duik" bij de start van een zwemwedstrijd en „de beste schotpoging op de lat" bij voetbal. U ziet, het aantal onderwerpen is legio. Het scherm is vrij voor Studio Sport TINUS L. BUYS ERDAM Wanneer ir morgen in het tot de plaats bezette Olym- Stadion van Amsterdam igt PSV op verlies te zet- zo een belangrijke slag an in de strijd om de jtel, zal dat voor de ilkenners in Nederland iepaald als een verras- :omen. De reehtgeaarde )ber van het spel zal er edelijk ook niet veel op hebben. De hoofdstede- ormatie speelt immers al ïlang vrijwel steeds ver- lijk voetbal en zorgt er dat ook het publiek de naar sommige velden nassaal weet te vinden, uiteraard vooral een ver van Johan Cruijff, Neer- jeste en misschien daardoor •len ook lastigste voetballer den. De laatste jaren slaagde stro er vaker in op negatie- ie in de publiciteit te komen het leveren van flonkeren- tieve prestaties. Maar, een- jrug bij de club uit De Meer 11 ook de grootste sceptici sie al snel wijzigen. Cruijff ök op 35-jarige leeftijd nog arant voor subliem spel en mogelijk nog aardiger is: hij leel Ajax en in wat mindere et totale Nederlandse voet- de jonge talenten bij Ajax, onder regie van Cruijff in ntempo ontwikkelt tot een is Frank Rijkaard. De in de damse Kinkerbuurt geboren d is met zijn negentien jaar i de belangrijkste exponen- de jonge garde bij Ajax, die >onheid van het spel zelfs laten prevaleren boven het it. Rijkaard: „Toch is dat na- niet het geval. Ook bij ons elangrijkste dat we punten maar als we dat kunnen or ook nog eens erg creatief dan is dat alleen maar leuk jmen". van het Braziliaanse elftal tiet echter overdreven, als beweerd dat het huidige >n uitzonderingspositie in de indse eredivisie inneemt en net name concurrent PSV een ploeg, die avontuurlijk voetbal niet uit de weg gaat. „De afstand tussen ons en PSV is volgens mij helemaal niet zo groot als sommige mensen momenteel wel denken. Ook PSV kan erg creatief spelen. Ik vind dan ook niet, dat je die gas ten zomaar even kunt uitvlakken. Ze hebben erg veel talent en bo vendien het voordeel, dat ze ook op de bank een paar heel goede spe lers hebben zitten. Als je alles op een rijtje zet, heeft PSV zelfs meer topvoetballers dan wij". Frank Rijkaard gaat er dan ook be paald niet van uit, dat Ajax morgen in het Olympisch Stadion een walk-over zal beleven. Ook al door de grotere ervaring van de meeste spelers van PSV acht hij de Eind- hovenaren in de mogelijk alles be slissende competitietopper verre van kansloos. „Er valt gewoon niets van te zeggen. PSV zal er on getwijfeld alles aan doen om er voor te zorgen, dat wij niet in ons spel zullen kunnen komen, maar hoe ze dat precies willen oplossen, weet ik natuurlijk ook niet. Het wordt een kwestie van afwachten. Als je me zondag om kwart over vier weer vraagt, weet ik het resul taat. Ik hoop alleen dat de sterkste wint". De inmiddels drievoudig interna tionaal is een te nuchter persoontje om zijn hoofd voor de competitie klapper op hol te laten brengen. Als je hem mag geloven heeft de confrontatie van zondag hem tot gisteren ook amper bezig gehou den. Rijkaard zegt, geen last te heb ben gehad van een verminderde concentratie voor Nederland-Grie kenland, in tegenstelling tot diver se andere Oranjeklanten van Ajax en PSV, die zichtbaar niet met een optimale instelling aan die test van het Nederlands elftal begonnen. Frank Rijkaard: „Natuurlijk speelt die wedstrijd van zondag wel door je hoofd en wordl er in zo'n spe lersgroep bij Oranje oppervlakkig wel eens wat gezegd en een dolletje gemaakt, maar wat mezelf betreft ben ik pas sinds gisteren echt met de voorbereiding bezig. Akkoord, die wedstrijd tegen de Grieken was qua niveau niet erg geweldig, maar dat lag ook aan de tegenstander, die een beetje voor het doel bleef liggen. Ik vind echter, dat wanneer je met het Nederlands elftal speelt, je daar ook je gedachten bij moet houden. En is dat duel dan voorbij, dan kun je wel weer met de vol gende, van zondag, bezig zijn. Ik weet niet hoe het bij anderen is ge legen, maar zelf heb ik met die concentratie voor die interland niet zo veel moeite gehad". Aldus Frank Rijkaard, die op 17-ja- rige leeftijd van de toenmalige trai ner van Ajax, Leo Beenhakker, voor de leeuwen werd gegooid in een competitieduel tegen Go Ahead Eagles, bij die gelegenheid scoorde en in feite - behoudens een vrij lange blessureperiode - niet meer uit Ajax is weggeweest. „Beenhak ker heeft dan ook veel invloed op mijn carrière gehad", meldt Frank Rijkaard, „want hij heeft me ver trouwen geschonken en me de kans gegeven. Ik moet echter zeg gen, dat ik later ook met Kurt Lin- der en Aad de Mos prima ervarin gen heb opgedaan, want onder hun leiding heb ik alles weer verder kunnen uitbouwen". Zoals ook de rentree van Johan Cruijff voor hem het nodige rende ment oplevert. Al te veel woorden over de rol van de al bijna legenda rische nummer 14, wil Frank Rijk aard desondanks niet vuil maken. Bijna bij het kribbige af klinkt het: „Daar is al zóveel over gezegd en gesproken, dat iedereen zo langza merhand wel weet, dat hij bij ons de leider, de grote spelbepaler is. Net zo goed als het duidelijk is, dat het voor Ajax een heel goede zaak zou zijn, wanneer Johan nog een jaartje bijtekende. Zou hij na dit seizoen bij ons stoppen, dan valt er toch een hele hoop weer weg". Rijkaard beseft terdege, dat het leerproces ook voor hem nog lang niet is afgesloten, en acht het daar bij in het geheel geen bezwaar, dat hij in de voetbalmachine, die Ajax heet, de positie van voorstopper moet bezetten. „In deze fase van mijn ontwikkeling is het erg be langrijk, dat ik in de persoonlijke duels wat sterker word en tijdens een wedstrijd geconcentreerd blijf spelen. Als voorstopper krijg je daar prima de kans voor. Het is bo vendien niet slecht voor mij, dat ik niet dan weer hier, en dan weer daar speel, want dan kun je je nooit echt op iets richten". EM Begin maart nog hij als topscorer van ste divisie bij een voor erige weinig opvallend Woensdag debuteerde de tweede helft voor en zondag mag hij na- PSV een poging wagen posante zegereeks van it staan te brengen. Het lemaal snel met Jurrie of. Dat beaamt de 22-ja- Jit het Groninger Beerta ^jstige aanvaller zelf te grif. lenk ik wel eens, dat het lende jen allemaal té snel gaat", nog steeds in Arnhem itige Koolhof. „Tenminste je alles op een rijtje zet. sect^ ik er bang voor was dat ik nder goed aan zou kunnen, aar het probleem zal nu jrden, me op diverse fronten ,elkel|haven. Toen ik naar PSV voor mij het enige wat igeiing^r in de basisopstelling te 'den b ^at ^at andere er nu bij cte vo natuurlijk heel erg plezie- r ik houd er toch maar vast dat de terugval niet ijven. Toen ik destijds naar kantojm ging, heb ik dat wel ge- idereen zei toen, dat ik me :lub simpel waar zou moe- nnen maken, maar ik zat wedstrijd of tien op de kijken hoe de rest het hoeft mij dus niet te ver- 10e dicht overwinning en ïg bij elkaar liggen. Sport is itrekkelijk. Daarom kijk ik ok maar niet al te ver voor- it vaak pakken de dingen ders uit, dan je had ver kan er inderdaad over ten. Enkele maanden gele- >nd hij als scherpschutter eerste divisie volop in de telling bij FC Twente, dat b kans leek te maken om te lijven. Maar de transfer tenslotte toch af. „Omdat onredelijke salariseisen Idus de leiding van de En- club. De voetballer zelf: ijd ben ik er inderdaad als Iwolfje vanaf gekomen, als voor wie het voetbal pas op ede plan kwam. Niets is. Hinder waar. Ik heb in die gesprek gehad met mana- van Dalen en voorzitter dat er gewonnen wordt, is ontstel lend kritisch, ja, ik denk dat het publiek bij PSV niet gemakkelijk is, al moet ik eerlijkheidshalve zeg gen, dat ik daar nog geen optimaal beeld van heb. Daarvoor zit ik er eigenlijk nog te kort". Risico's Koolhof, die beseft dat hij wel in een voor PSV gunstiger periode de overstap had kunnen maken, („We scoren tegenwoordig moeilijk en gaan pas vrij-uit voetballen als dat eerste doelpunt eenmaal gevallen is") nam die eventuele „ongemak ken" echter op de koop toe. „Als ik topvoetbal kan halen, zal ik dat niet laten", was immers zijn devies. En "bepaalde risico's schuwde hij daarbij niet. Niet iedereen immers geeft een „zekere" baan bij de PTT op, in ruil voor een bestaan als full- prof, in een periode, dat het betaal de voetbal ontegenzeglijk kommer volle tijden doormaakt en ook de vaderlandse economie door een diep dal gaat „Dat heb'ik ook heel goed overwo gen, voor ik deze stap waagde. Ik ben zeker niet overhaast te werk gegaan, want dat zou alleen maar tot ellende hebben kunnen leiden", aldus de zichzelf als „grillig" kwali ficerende spitsspeler, die hoge ver wachtingen heeft van de competi tietopper in Amsterdam tegen Ajax, waarbij het zich in trainings kamp afzonderende PSV in de rol van underdog is gedwongen. Jurrie Koolhof: „In de voorbereiding voor Nederland-Griekenland, kon ie al heel goed merken, dat er iets leeft. De jongens onderling maakten over en weer allerlei opmerkingen, waaraan je kon merken, dat iets aparts staat te gebeuren. Die wed strijd, met ruim 60.000 man op de tribunes, moet volgens mij een enorme belevenis zijn, het mooiste wat je als voetballer in de eredivi sie kunt meemaken. Bij PSV is in elk geval iedereen er ontzettend mee bezig. Niemand gaat ervan uit, dat we Ajax zullen kloppen, maar er is ook niemand, die Ajax zomaar even de vrije doortocht zal verle nen. Natuurlijk is Ajax favoriet, als je naar de laatste weken kijkt Maar misschien is dat wel juist een voordeel voor ons. Ja, laten we het daar maar op houden naar de top van de eredivisie, had Koolhof ogenschijnlijk veel minder moeite dan spelers, die hem voor gingen. Toch erkent de blonde aan valler, dat de aanpassing ook voor hem tijd heeft gevergd. „Vergeet niet dat ik bij PSV ook eerst vier weken op de bank heb gezeten. In die tijd heb ik echter wel steeds de stimulans gevoeld om op scherp te willen staan, zodat ik er klaar voor was wanneer de trainer me nodig zou hebben. Maar natuurlijk heb ik wel aan die grote verschillen tussen PSV en Vitesse moeten wennen. Dat die er zijn merk je vooral op de training. Alles gaat veel sneller. Daarnaast krijg je bij een club als PSV vanzelfsprekend veel meer mogelijkheden om met voetballen bezig te zijn. Bij Vitesse trainde je als semi-prof een paar keer in de week. Dan zag je je ploeggenoten tegen kwart voor vijf in de kleed kamer en om vijf uur stond je op het veld. Nu train je zevenmaal in de week en praat je ook veel meer over je vak, wat uiteraard ook komt, omdat je gewoon meer tijd hebt om dat te doen. Waar ik aan moest wennen is het Eindhovense publiek. Dat rekent er namelijk op. Ferry Fransen van FC Twente en wat het geld betreft, dat ze me toen voor een driejarig contract boden, zag alles er naar het mij toescheen prima uit. Een goed salaris en ze kerheid voor drie jaar. Het pro bleem was echter, dat Twente me niet de baan voor halve dagen kon garanderen, die ik graag wilde, en bovendien vroeg ik om een huis daar in de buurt. Die zekerheid kon ik niet krijgen. Het zou later wel komen, maar in zo'n geval ben ik altijd bang dat van uitstel afstel komt' Dat de overgang van Vitesse naar Aanpassing Met de verhuizing van de eerste FC Twente geen doorgang vond, betreurt Jurrie Koolhof inmiddels al lang niet meer. PSV kon hem wèl een totaalpakket aanbieden, waarmee de voormalige Groninger vrede kon hebben. „Ja, achteraf heb ik er natuurlijk geen spijt van, dat ik niet in Enschede ben terecht gekomen. Maar dat kon ik toen uit eraard nog niet weten".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 21