Israëlische militairen dodentwee Palestij nen B Londen pessimistisch over bemiddeling van Haig Banken verlagen hypotheekrente ■■r Demonstratie in Warschau tegen dood mijnwerkers Den Uyl: ziekengeldmaatregelen geven lastenvermindering van 700 miljoen Zaterdag 17 april 1982,72e jaargang no. 22246 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes /0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57.35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0.75. Zaterdag Ned. I om 20.15 uur speelfilm „Zet 'm op Cleo". Ned. II om 20.27 uur laatste deel „Ten oosten van Eden". Zondag „De dag na Trinity", documentaire over Oppenhei- mer en de atoombom op Ned. I om 22.20 uur. Ned. II om 21.15 uur tweeluik Berlijn-Amsterdam. Droog weer en zonnige perio den. Middagtemperatur van 9 tot 14 graden. Matige noord oosten wind. Zon op: 06.41, onder: 20.40. Schev. hoog water: 9.04 en 21.41, laag water: 4.08 en 16.50 uur. JJjjJj 'isschien een pen oie zomer" Volgens professor Hugo die verbonden is aan het weer- instituut van de Leuvense iwkn e^s'te't> hebben we kans op een istische zomer. lw||j itspraken. die hij zich tegenover j i® laatste Nieuws heeft laten ont- J n, zegt hij dat de ervaring van de ~u* en inzake het weer niet onder- S°E f dient te worden. „Veel boeren net ui gezien de relatief zeer zachte s niet roge temperaturen dit jaar in fe- nochl ri al gezaaid. Ook in de jaren 1959 natie 176 was de februarimaand uitzon- >-190 jk zacht. Toen kregen we telkens prachtige zomer. Deze ervaring ogen houdende, moeten we dus iten dat de kans op een mooie zo- groot is", aldus professor Poppe. Politie zoekt naar identiteit bedelaar NIJMEGEN De politie van Nijmegen is sinds 23 maart naarstig op zoek naar de identi teit van een ongeveer dertig jaar oude man die vermoedelijk uit een Afrikaans land afkomstig is. De man, die geen enkele taal machtig lijkt te zijn, werd gevonden terwijl hij aan het bedelen was. De sociale dienst heeft zich inmiddels over hem ontfermd en de man ondergebracht in een opvangtehuis. De politie heeft kenners van ver schillende Afrikaanse talen naar de man toege stuurd en ook iemand die Papiamento spreekt, maar niemand slaagde erin om met hem in contact te komen. Volgens een politiewoord voerder is hij niet doof. Ook schrijvend is nie mand er tot nu toe in geslaagd tot hem door te dringen. Het woord „manikoi", dat hij kort ge leden in zijn handpalm schreef, bracht de poli tie evenmin verder. Rodriguez Porth president Salvador SAN SALVADOR De rechtse politicus Antonio Rodriguez Porth wordt president vasn El Salvador. Dit is gisteren bekend ge maakt door leiders van de Conservatieve Nationale Verzoeningspartij (PCN). De be slissing zou genomen zijn tijdens geheime onderhandelingen tussen de Christen-De mocraten, de Nationale Republikeinse Al liantie (Arena) en de PCN. Rodriguez Porth wilde al in 1972 president worden. Hij voerde toen een verkiezings campagne onder het banier van de rechtse Volkspartij. Vorig jaar stapte Porth over naar de ultrarechtse Arena-partij. Met de keuze van Porth is voor de Christen-Demo craten de hoop vervlogen op een belangrijke rol in een zogenaamde „regering van natio nale eenheid". AMSTERDAM De Rabohypotheekbank en de ABN hebben verlaging van de hypotheekrente aangekon digd. Bij de Rabohypotheekbank gaat maandag de rente op nieuwe hypotheken met een half procent tot 10,2 pet. omlaag. Het gaat hierbij om leningen van drie of vijf jaar vast met maandeliike betalingen. Dezelfde hypotheken met betaling per halfjaar achteraf hebben een rente van 10,5 pet. De combi- of tophypotheek draagt een rente van 10,45 resp. 10,75 pet. Ook de ABN kondigde aan, dat zij diverse hypotheek tarieven met een half procent verlaagt. Voor het eerst sinds lange tijd is nu een van de tarieven weer onder de 10 pet gekomen. Het gaat hierbij om hypotheken met een jaar vaste rente, die van 10,3 naar 9,8 pet gaat. De bank verwacht, dat binnenkort een aantal spaarta- rieven eveneens zullen worden gewijzigd. I JERUZALEM In de door Israël bezette gebieden zijn gisteren twee Palestijnen door Israëlische militai ren doodgeschoten. Tijdens de beto- gingen van gisteren tegen de aan- mm slag in Jeruzalem raakten nog eens 16 mensen gewond. Sinds zondag is het dodental gestegen tot drie. >ie- baa et Een Israëlische legerwoordvoerder zei dat een 16-jarige jongen werd gedood toen een een groep Palestijnen demonstreerde bij een moskee in Gaza-Stad. Het tweede gaf slachtoffer uit de Gazastrook, een jongen van 18 jaar, werd in een heup geschoten en stierf aan zijn verwondingen op weg het ziekenhuis. De Israëlische minister van binnelandse zaken. Burg, heeft gisteren de beschuldi- >StcI]gjngen weersproken van een gepensio- Dor nou- hebben optreden tegen de droezen op de geannexeerde Golanhoogte. Het voormali ge hoofd van de Israëlische inlichtingen dienst, Abraham Ahitoev, heeft gisteren in een artikel in het dagblad Ha'aretz de huidige „onderdrukkingspolitiek" van Is raël in de bezette gebieden van de weste lijke Jordaanoever en in de Gazastrook veroordeeld. Ahitoev nam ontslag na de aanslag in juni 1980 op de burgemeesters van Nabloes en Ramallah. Een officieel onderzoek naar de daders van deze aan slag werd zonder opgaaf van redenen af gebroken. Volgens de pers leidde een van de sporen naar een Israëlische groep reli gieuze activisten. In de noordelijke Sinai, waar het Israëlsi- che leger bezig is met de ontmanteling van de nederzettingen, is gisteren een Is raëlische generaal aan de dood ontsnapt De Israëlische radio berichtte dat leden van de extreem-joodse Kach-beweging een vuurbom naar de auto van de gene raal hebben gegooid. Staatsbezoek aan Amerika Koningin Beatrix en prins Claus mogen in Washington, Philadelphia en New York rekenen op een hartelijke ont vangst. Aldus meldt onze correspondent Dick Toet op de voorpagina van onze bijlage Finale naar aanleiding van het staatsbezoek dat het koninklijk paar aan Amerika brengt. Hoogtepunt daarbij is ongetwijfeld de toespraak die konin gin Beatrix zal houden tot het Amerikaanse Congres, een eer die ook haar grootmoeder en haar moeder te beurt viel. Op dezelfde pagina een poging van onze verslaggever Wil lem Scheer om het toenemend anti-Amerikanisme in ons land in een historisch perspectief te plaatsen. VERDER IN FINALE Strijd tussen huisartsen en apothekers nog niet uit gewoed. Robert Paul laat landgenoten bij bosjes in zijn tongval lopen. Muur van wantrouwen scheidt nog altijd Israël en Egypte, kaas ende rijsttafel". Oma Keasberry eet graag erwtensoep met rijst en sambal. Vraaggesprek met Frank Rijkaard van Ajax en Jurrie Koolhof van PSV. „Je hebt bloembollen, Khomeini vernedert Irak Iraakse krijgsgevangenen worden gedwongen posters vast te houden van ayatollah Khomeini en andere vooraanstaande leiders van de heersende sji'ietlsche geestelijkheid in Iran. De „ceremonie" is een verdere vernedering voor Irak. sinds Iran enkele weken geleden aan een offensief in de nu al bijna twintig maanden durende Golf-oorlog Is begonnen. ,Meer dan 200.000 vluchtelingen door Cuatemalaanse geweld" GUATEMALA STAD De Guatemalaanse bisschoppen heb ben gisteren gezegd, dat al meer dan 200.000 boeren naar de buurlanden zijn gevlucht, om te ontkomen aan het toenemende politieke geweld in hun land. Volgens de bisschoppen zijn wel licht al meer dan een miljoen boeren van hun kleine stukje grond veijaagd en is de kerk met een telling begonnen om het exacte aantal te kunnen vaststellen. Quatemala telt meer dan 7 miljoen inwoners. In hun gisteren gepubliceerde document stel len de bisschoppen dat het politieke geweld in Guatemala iedere maand aan ongeveer 300 mensen het leven kost WARSCHAU Ongeveer 500 Polen hebben gisteren in het centrum van Warschau de dood herdacht van negen mijnwerkers, die tijdens de gewelddadigheden na de af kondiging van de staat van be leg om het leven kwamen. Dê demonstratie was een van de grootste sinds de militaire autoriteiten op 13 december van het vorige jaar openbare bijeenkomsten verboden had den. De politie keek twintig minuten toe en verzocht ver volgens de demonstranten uit elkaar te gaan. Volgens getui gen hebben er zich geen inci denten voorgedaan. In de St-Janskathedraal in Warschau is gisteravond een mis opgedragen „op verzoek van de arbeiders van War schau ter ere van het vader land en de nationale eenheid". Meer dan 5000 mensen woon den de mis bij. De meeste van hen droegen het insigne van de verboden vakbond Solidari teit Zij zongen het volkslied en maakten het V-teken. Bisschop Dabrowski van Gnie- zno verwierp in zijn preek de noodtoestand, die „de mensen dwingt van dag tot dag te le ven". Hij bespotte de staat van beleg, „die voor militairen heel normaal is maar voor burgers wel wat anders". Da browski herinnerde verder aan de interneringen die men sen nog van vroeger kenden en van de film. Sommige geïn terneerden zijn nog niet terug gekomen, aldus de bisschop op ernstige toon. n Agt: dA-eis t in e i jd met orjaarsnota v« l€| HAAG De eis van het bestuur van de PvdA dat hte minima dit jaar geen koopkrachtverlies mo- ijden dan één procent is ns premier Van Agt niet ijd met het besluit van de ing, neergelegd in de ïarsnota. Het kabinet alleen besloten „een te ische daling" voor de mi- te voorkomen, ins Van Agt zijn twee n nog niet afgedaan: wat te drastische daling en ijn de echte minima. Het iet heeft nog niet beslist de grens ligt van de crachtdaling voor de mi- en of de alleenstaanden een minimuminkomen, dan wel uitkering, wel of ot de echte minima gere- moeten worden. De pre- verklaarde gisteren, na J van het kabinetsberaad, ie Voorjaarsnota met de echte minima volkomen iliik is en geen mogelijk- i biedt tot misverstanden, kijfhoek uit het kabinet angt volgende week dins- ÏWV en CNV over deze en de ziektewet. De t liet merken dat het tel van het CNV, om te op de prijscompensatie aats van de ziektewetpre- voor de werknemers te >gen, weinig kans maakt i regering. De minister- heeft die mogelijkheid lacht en verworpen. Van ees het verwijt van de inden, dat met hen van in geen overleg is ge- I, van de hand. „We heb- met niemand overlegd, rs waren we nooit ergens komen", zo zei de pre- ani< ie in illeea; eenfj ïale 33 76. ;el lF >5tl Emotie bij veteraan Een Canadese oud-strijder is zijn emoties niet meer de baas tij dens een plech tigheid In het IJs- selmeerdorpje Wilp, waar prins Bernhard een ge denkplaat onthul de ter nagedach tenis aan de 48th Highlanders of Canada. Dit regi ment speelde een belangrijke rol bij de bevrij ding van Wilp in april 1945. LONDEN Onbevestigde geruchten als zou de Argentijnse junta bereid zijn zich van de Falkland-Eilanden terug te trek ken, hebben gisteren op de Londense beurs gezorgd voor een stijging van de koersen. Ook het Britse pond, dat na de Argen tijnse invasie van 2 april enorm gedaald was, steeg weer in waarde. Het radiostation Independent Radio News meldde gisteren van uit Washington, dat daar geruchten de ronde deden dat de Ar gentijnse president Galtieri akkoord was gegaan met een terug trekking van de Falkland-Eilanden, mits Engeland zijn vloot zou terugroepen. Woordvoerders van de Engelse regering zeiden gisteravond deze berichten niet te kunnen bevestigen. In de be richten van Independent Radio News werd geen melding ge maakt van de kwestie van de souvereiniteit over de eilanden. Terwijl de spanningen rond de Falkland-Eilanden verder oplo pen, is de Amerikaanse minister van buitenlansdse zaken, Haig, bezig met zijn tweede bemiddelingsronde. Gisteren voerde hij gesprek met president Galtieri. Over de „nieuwe ideeën", die Haig bij zich neeft om alsnog tot een compromis te komen is tot dusver niets bekend geworden. De stemming in Buenos Aires is, in de woorden van de Argentijnse minister van buitenlandse za ken Costa Mender, „vandaag wat optimistischer dan gisteren". In Londen daarentegen lijkt eerder een groeiend pessimisme te heersen over de kansen op een vreedzame oplossing. Volgens het Britse dagblad The Guardian vond premier Thatcher de „nieuwe ideeën" van minister Haig niet aanvaardbaar. De En gelse regering houdt onwrikbaar vast aan het standpunt, dat de Britse souvereiniteit en het Britse gezag over de eilanden her steld moet worden. Mocht Haig's missie mislukken, dan zou Londen zich voorbereiden op een langdurige blokkade van de Falkland-Eilanden, zo zeiden regeringsfunctionarissen gisteren in de Britse hoofdstad. De spanning nam gisteren toe, nadat Ar gentijnse vloot was uitgevaren. In Buenois Aires werd niet ge zegd welke bestemming de vloot heeft. digmg vr gehouden in Usnuaia op Vuurland. Het gaat om Simon JWin- chester van de Sunday Tin van de Observer. ?imes en Ian Mather en Anthony Prine Pagina 5: Italiaanse socialisten tegen EG-embargo. DEN HAAG De maat regelen die de regering zal treffen rond het zie kengeld zullen voor het bedrijfsleven een lasten verlichting van 700 mil joen gulden opleveren. staat in de nota naar aan leiding van het eindver slag van het wetsontwerp over de ziekengelden, die minister Den Uyl van so ciale zaken gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. De nota is in feite een ant woord op de vele kamervra gen naar aanleiding van cao onderhandelingen, waarbij werd overeengekomen dat de 100 procent ziekengeld uitkeringen voor de werkne mers gegarandeerd worden. De door de regering voorge stane korting op de zieken gelden en de daarmee beoog de verlichting van lasten voor het bedrijfsleven zou dan tenslotte teniet worden Den Uyl gaat er in zijn ant woord aan de Kamer van uit, dat in veel gevallen 100 pro cent netto doorbetaling van loon bij ziekte zal worden overeengekomen zonder dat er duidelijk uitzicht op is dat de structurele financiering hiervan volledig ten laste van de werknemers komt. Om die reden kondige pre mier Van Agt al op 13 april een verschuiving van pre mielasten van één procent van werkgevers naar werk nemers aan. Aan een verdere verschui ving binnen de ziektewet- premie wordt niet gedacht, omdat eigen risico-drager geen ziektewetpremie beta len. Bovendien geeft een verschuiving binnen de wao- firemie het voordeel dat de aagste inkomens worden ontzien, aldus Den Uyl. Schmidt: meer vertrouwen HAMBURG De westduitse bondskanselier Schmidt heeft gisteravond de Amerikaanse- Russische wapen be heersi ngs- onderhandeling besproken met de Amerikaanse gedele geerde Paul Nitze. De twee spraken gedurende twee uur over het verloop van de onderhandelingen in Genè- ve over kernwapens voor de middellange afstand. Nitze zei na het onderhoud dat hij bij Schmidt gewezen had op de Amerikaanse vastbeslo tenheid van het overleg in Ge- nève een succes van betekenis te maken. Schmidt op zijn beurt zei dat Nitzes mening zijn vertrouwen in het serieu ze en van verantwoordelijk heid getuigende Amerikaanse optreden in Genève had ver sterkt.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1