|g £eidóc<3outcmt Als anti-militaristen al met geweld dreigen vacht hartelijke ntvangst in VS AMERIKA UIT DE GRATIE ZATERDAG 17 APRIL 1982 respectievelijk afkomstig uit het Gelderse plaatsje Buren en Oud- -Vossemeer op het eiland Tholen. Cornelius Vanderbilt Amerika's eerste multimiljonair was van Nederlandse afkomst, zo ook auto- ionier Chrysler, schrijfster Pearl uck, tv-vermaardheid Walter Cronkite en in de filmbusiness on der anderen Humphrey Bogart, Ce cil B. de Mille, Audrey Hepburn en Henry Fonda. Zeer recentelijk in het nieuws was Jack Lousma, piloot van het ruim teveer tijdens de zojuist succesvol afgesloten derde proefvlucht. De uit Friesland afkomstige Lousma is intussen met zijn vrouw door de koningin uitgenodigd voor een klein diner, dat woensdag ten huize van de Nederlandse ambassadeur zal plaatsvinden. In totaal wonen in Amerika zeker 7,5 miljoen men sen van Nederlandse afkomst. Koningin en prins arriveren van daag (zaterdag) al in de Verenigde Staten. Tijdens het weekend zullen ze de vermoeienissen van de reis en het tijdsverschil van zeven uur te boven kunnen komen in het prachtige, historische plaatsje Wil liamsburg, een paar uur rijden ten zuiden van Washington. Zondaga vond arriveert het koninklijk ge zelschap in Washington, maar het bezoek zal pas maandagochtend of ficieel beginnen met een ontvangst op het Witte Huis. Het driedaags programma in Was hington is van zeer belangrijk kali ber. Een van de hoogtepunten wordt de toespraak van de konin gin tot het Amerikaanse Congres, een in Amerikaanse ogen zeer hoge eer, die ook haar grootmoeder (in 1942) en haar moeder (in 1952) te beurt viel. Het laatste staatshoofd, dat het congres toesprak, was de in de Verenigde Staten zeer populaire voormalige Egyptische president Sadat. Donderdag is het koninklijk paar de hele dag in Philadelphia, ruim 200 jaar geleden de eerste hoofd stad van de Verenigde Staten. Daar zal minister-president Van Agt zich bij het gezelschap voegen, een ont wikkeling die de organisatoren hier uitermate heeft verrast. De premier legt vervolgens een aantal als privé bestempelde bezoeken af en is volgende week zondag in New York om er deel te nemen aan een massale fietstocht door de vijf buurtschappen van New York City. Koningin Beatrix is de dag ervoor dan alweer naar Nederland vertrokken. Twee maanden later keert het ko ninklijk paar terug voor een min der formeel bezoek van twee we ken, waarbij vooral aandacht be steed zal worden aan de concentra ties van Nederlandse emigranten her en der in het land. Koningin Beatrix zal bij die gelegenheid een eredoctoraat in ontvangst nemen aan de vermaarde Hutgers-univer- siteit in New Jersey. Deze eretitel was al beloofd aan koningin Wil- helmina, toen deze in 1942 de Vere nigde Staten bezocht. Door de oor logssituatie was koningin Wilhel- mina niet in staat de universiteit te bezoeken. Ook later is het er niet meer van gekomen. Kleindochter Beatrix zal dat verzuim in juni goedmaken. DICK TOET DEN HAAG „Feestvieren met Amerika is misplaatst", zo motiveerde de actiegroep „Onkruit" vorige week de ge deeltelijke sloop van het mi niatuur-Witte Huis in Madu- rodam. „Dit moet met alle middelen worden bestreden. Het Witte Huis moet worden vernietigd, niet vereerd. Elke V.S.-propaganda moet worden aangepakt". Gespierde taal, zeker voor idealis ten die zich ten doel hebben gesteld het militarisme te bestrijden; en dat nu juist vanwege de gewelddadig heid ervan. Maar goed. De konin gin begint maandag officieel in Washington aan haar staatsbezoek en als iemand daar vraagt waaruit het anti-Amerikanisme van haar onderdanen dan wel blijkt, heeft ze in elk geval een extreem voorbeeld bij de hand. Naast de stormloop op het Amerikaanse consulaat in Am sterdam natuurlijk, waar de boel op 27 februari kort en klein werd ge slagen. Niet alle Nederlanders uiten hun ongenoegen over onze bevrijders van 1945 zo drastisch. Maar dat dat ongenoegen in heel brede lagen van de bevolking wortel heeft ge schoten, lijkt onbetwistbaar. Vol gens een recente enquête die het bureau Interview uitvoerde in op dracht van de Volkskrant, vindt ruim een derde van de Nederlan ders het huidige Amerika een groot gevaar voor de wereldvrede. Bijna de helft vindt dat West-Europa het voor zijn defensie zonder Ameri kaanse hulp zou moeten kunnen stellen. Terwijl 55 procent zegt thans meer kritiek op de V.S. te hebben dan enkele jaren geleden. Nu kenmerkt onze kijk op Uncle Sam zich al twee eeuwen lang door een mengeling van afkeer en be wondering. Afkeer is er steeds ge weest van de veronderstelde cul tuurloosheid onder de bewoners van de Nieuwe Wereld. Cowboys en zakenlui waren het, die musi ceerden op een piepende zaag en voor wie de dollar de maat van alle dingen was. Barbaren, die alle voe ling met twintig eeuwen Europese kunst en cultuur hadden verloren. Dank zij de Amerikaanse litera tuur, de jazz, de film is dat beeld inmiddels enigszins bijgesteld. Toch zijn niet weinigen nog steeds ge neigd om „Dallas" en „Peyton Pla ce"* te zien als typerend voor het geen Amerika op kunstzinnig ter rein te bieden heeft. Tegenover de minachting voor het cultuurbarbarisme is ook in ons land echter van oudsher bewonde ring gekoesterd voor het democra tisch gehalte van de Amerikaanse samenleving. De democratische rechten en vrijheden zoals die de Amerikaanse burgers ruim 200 jaar geleden in hun grondwet werden toegekend, kenden destijds in Eu ropa hun weerga niet. Amerika werd tot voor kort door bijna ieder een gezien als het land van de vrij heid, van de gelijke kansen voor „iedereen die wil werken". In het begin van deze eeuw begon bewondering te groeien voor nog een ander wezenskenmerk van de Amerikaanse maatschappij. Haar grensverleggende prestaties op het gebied van wetenschap en tech niek. Prestaties die gedurig nieuwe stimulansen gaven aan de industri ële ontwikkeling, zowel daar als hier, waardoor de welvaart van ve len sterk kon toenemen. Ook van daag de dag lijkt onze waardering voor het technisch vernuft van de Amerikanen nog volop aanwezig. Even is er gediscussieerd over de vraag of de almaar voortschrijden de techniek en de steeds harder hollende industriële ontwikkeling ons juist niet in het verderf zouden storten. Maar aan die discussie heeft de economische recessie snel een eind gemaakt. Innovatie, tech nisch industriële vernieuwing, is opnieuw het parool. En in Ameri ka, déér wordt geïnnoveerd. Keerzijde De van de aanvang af als negatief ervaren keerzijde van de industria lisering, is de commercialisering die ermee gepaard ging. Massa-con sumptie, schreeuwerige reclames en het adagium „time is money" le ken het leven in Europese ogen tot een oppervlakkige aangelegenheid terug te brengen. Wel de Coca Cola maar niet de „Cocacolarisering", al dus de nog immer wijdverbreide, wellicht niet helemaal logische op vatting. De Tweede Wereldoorlog maakte aan alle mogelijke vormen van anti-Amerikanisme een tijdelijk einde. De cultuurloosheid van de nazi's was bepaald van een andere orde en taassaconsumptie werd tij dens de hongerwinter wel heel node gemist. Mei 1945, toen de geallieerden onder aanvoering van de yanks ook ons land uit de klau wen van Hitier bevrijdden, ontwik kelde de sympathie voor Amerika zich tot innige vriendschap. Een vriendschap die de aansluiting van Nederland bij de door Amerika ge domineerde Noord Atlantische Verdrags Organisatie (NAVO) tot een vanzelfsprekendheid maakte. Amerika stond het goede voor, dat was bewezen. En het werd in de ja ren na de oorlog nog eens extra aangetoond toen de gigantische economische steunoperatie op gang kwam, die bekend werd onder de naam „Marshall-plan". Aan de noodzaak van een doeltreffend vei ligheidsbeleid werd al helemaal niet getwijfeld. De SS-laarzen dreunden nog na en in Korea be gon het opnieuw zeer angstig te rommelen. Spijtig was wel, dat Washington ons land niet steunde in de pogingen Nederlands-Indië te behouden. Maar van een goede vriend moet je wat kunnen velen en het koloniale tijdperk liep toch ook inderdaad op zijn eind. In het begin van de jaren zestig ar riveerde op de universiteiten de eerste studentengeneratie, die aan de bevrijding nauwelijks nog enige persoonlijke herinnering bewaarde. Als kleuter was de kritische Neder lander, laten we hem Jan-Willem noemen, nog gekiekt hoog op een Amerikaanse tank, zeker, maar die foto zat in een stoffig album in de studeerkamer van pa. Terwijl de krant foto's bracht van een Ameri ka, dat her en der in de wereld poogde conflicten in het eigen voordeel te beslechten. Conflicten waarmee de V.S. op de keper be schouwd, niets te maken had. Ame rika was zowel economisch als mi litair een agressieve grootmacht, vond Jan-Willem. Even agressief eigenlijk, als de Sovjet-Unie. Vietnam Toen de Vietnam-oorlog steeds he viger werd, en de kritiek daarop in de V.S. zelfs naar Europa over waaide, kwamen er steeds meer Jan-Willemen. De gruwelijke beel den die de, inmiddels ook uit Ame rika overgewaaide, televisie van het drama bracht, leidden tot de conclusie: „Johnson moordenaar!". Heel in het begin werd er opgetre den tegen die kreet. Er was duide lijk sprake van „belediging van een bevriend staatshoofd". „Johnson molenaar" luidde toen de tijdelijke variant. Tijdens het bewind van diens opvolger echter, werd de kreet „Nixon moordenaar" (men schrijve: Nion, met op de plaats van de puntjes twee fascistische ru nentekens) een veel gebruikt stop woord. „Bedenk wel even dat die zelfde Amerikanen ons van het fas cisme hebben bevrijd", zei Jan- Willems vader toen nog. Maar de zoon antwoordde: „Als iemand vandaag in het water springt om een spartelend kind te redden, geeft hem dat nog niet het recht er de volgende dag een ander kind in te gooien". Wat aanvankelijk onbestaanbaar had geleken, werd een feit. Ameri ka verloor de Vietnam-oorlog en iedereen erkende, dat de vele tien duizenden doden een volkomen zinloos offer waren geweest. Wie toen twintig was, associeerde de V.S. op de eerste plaats met deze waanzin, pas daarna met de Twee de Wereldoorlog. Na Vietnam kwam Watergate met zijn af luisterschandalen, waardoor de twijfel aan de integriteit van de „grote broer aan de overkant", ten overvloede, nog eens extra werd gevoed. Jan-Willems vader voert aan: „Hou wel in de gaten dat het in Amerika allemaal open en bloot in de krant komt". Zijn zoon: „Boe venstreken blijven boevenstreken, ook als je ze erkent". Stabiel Inmiddels kende Europa al dertig jaar vrede. Vooral West-Europa. Een opstand in Hongarije werd bloedig neergeslagen, daarna in Tsjechoslowakije, rond Berlijn was er een crisis geweest, maar de toe stand als geheel bleef toch zeer sta biel. Dank zij de NAVO met zijn Amerikaanse generaal aan het hoofd? Maar waarom ging die NAVO toch almaar door met het opvoeren van de bewapening? Het ene wapensysteem was nog niet in gevoerd of het volgende werd al weer aangemaakt. Hoeveel atoom raketten waren er nu al niet? En steeds kwamen er maar nieuwere, nog verfijndere bij. In een situatie die stabiel was, waarin hoege naamd geen oorlog dreigde. Het Amerikaanse NAVO-hoofid legde nog maar weer eens uit, dat ook de Russen steeds weer nieuwere wa pens produceerden en dat de afwe zigheid van de oorlogsdreiging juist te danken was aan de afschrikwek kende werking van de nucleaire wapens. Wellicht, maar was de be wapening zelf niet aan het uit groeien tot de grootste bedreiging? September 1981 verhuist Jan-Wil lems vader naar het bejaardente huis. Zelf loopt hij kort daarna mee in de grote Amsterdamse vredesde monstratie. Samen met zijn zoon, die gewoon Willem heet en intus sen de leeftijd van achttien jaar heeft bereikt. Is Willems vader anti-Amerika? Dat zou hij zo niet willen zeggen. Hij heeft grote waardering voor het technisch kunnen aan de overkant van de* Oceaan. Is een liefhebber van „het andere Amerika", van de litera tuur, de beeldhouwkunst, de jazz. Maar wijst de V.S. als dominante partner binnen de NAVO van de hand. Een veiligheidsbeleid is no dig, erkent hij, maar dat zou in Eu ropees verband moeten worden ge organiseerd. Zonder een Amerika, dat in El Salvador een herhaling dreigt op te voeren van het drama in Vietnam. En bovenal zonder een president Reagan, die in de sociale uitkeringen van zijn land het mes zet om met een enorme verhoging van het defensiebudget de wapen race nog eens extra vaart te geven. Zoon Willem is radicaler. Hij heeft nooit, maar dan ook niet in de ver ste verte, ervaren dat militair geweld heilzaam kan werken. Geweld roept altijd tegengeweld op. Door zelf te bewapenen provo ceert het Westen de Russen om het slechte voorbeeld te volgen. En éls het op een kwade dag tot een con flict mocht komen, is de vernieti ging van op zijn minst West-Euro pa een optimistische schatting. Willem is voor eerlijk delen en kleinschaligheid. Dus tegen het grootschalige, gewelddadige, patse rige Amerika, dat zijn eigen rijk dom nog niet eens met de miljoe nen armen in eigen land wenst te delen. April 1982 stelt Willem een com muniqué op: „Feestvieren met Amerika is misplaatst. Dit moet met alle middelen worden bestre den. Het Witte Huis moet worden vernietigd, niet vereerd". In het bejaardentehuis bromt zijn grootvader: „Als anti-militaristen al met geweld dreigen WILLEM SCHEER TNGTON Het staats ie van koningin Beatrix 'ns Claus aan de Vere- Staten, dat maandag of- begint, heeft de gemid- Amerikaan nog niet in en vlam gezet. Of dat zal gebeuren, is zeer lachtig, want als het niet om sporten als football ~nkbal, is in dit giganti- land weinig wijd ver- enthousiasme teweeg te en. anen richten hun belang teer in hoge mate op wat 'ie grote commerciële tv-be- n als opwindend voorschote- c grote drie ABC, CBS en hebben zich tot nu toe nog gewaagd aan het komende bezoek. al de heimelijke hang van merikanen naar het monar chale sprookje zal de tv-reuzen er vanaf maandag zeker toe brengen aandacht aan dit staatsbezoek te besteden. Het koninklijk paar mag in Washington, Philadelphia en New York rekenen op een hartelij ke ontvangst. Geen geweldige drommen mensen, maar wel een overvloed aan vriendelijke woor den. Hoewel Nederland hier te boek staat als de koploper in een zeer kritische Westeuropese kijk op het Amerika van Ronald Reagan, is Nederland nog altijd zeer populair in de Verenigde Staten. De vernie ling van het miniatuur Witte Huis in Madurodam heeft het hier alleen gebracht tot een minuscuul bericht je in de New York Times. De term „Hollanditis" is hier vrijwel uitslui tend bekend in politieke en diplo matieke kringen. sDe term lijkt in elk geval veel meer verbreid in Nederland zelf. Van een onbekend gebleven Nederlandse grappenma ker ontving de ambassade in Was hington onlangs een telegram van de volgende inhoud: „Kan niet ko men stop acute aanval van Hollanditis stop Trix". „In de liefde voor de vrijheid en bij de verdediging daarvan is Neder land ons voorbeeld geweest!", zei ooit Benjamin Franklin, een van de oprichters van de nieuwe repu bliek. Vrijheidsliefde, onderne mingslust en godvruchtigheid zijn nog altijd eigenschappen, die hier aan de Nederlander worden toebe dacht. De 200-jarige vriendschaps banden hebben bovendien geleid tot een belangrijke economische re latie. Nederland is de grootste bui tenlandse investeerder in de Vere nigde Staten, Amerika is dat in Ne derland. Meer dan 1000 Ameri kaanse bedrijven hebben banden met Nederland, ongeveer 1500 Ne derlandse bedrijven opereren in de Verenigde Staten. Tal van Amerikanen van Neder landse afkomst hebben grote be kendheid gekregen. De voorouders van drie Amerikaanse presidenten Martin van Buren en Theodore en Franklin Roosevelt waren erland en Amerika hebben de laatste tijd meer 'te elkaar te begrijpen", constateerde koningin ix deze week in een interview. Maar de Neder- rs onderling kunnen elkaar ook niet meer zo volgen. De grote groep landgenoten, die het waar niet altijd eens is met de Amerikaanse po- maar de VS desondanks een bijzonder warm toedraagt, begrijpt weinig of niets van het anti- rikanisme in ons land. (Daarmee doelen we uit- d niet op extreme voorbeelden als het verbran- an Amerikaanse vlaggen en het in elkaar slaan et „Witte Huis" in Madurodam, waar uiteraard enkel begrip voor kan worden opgebracht), ekeerd verbaast vooral de generatie die de "de Wereldoorlog niet of niet bewust heeft mee- akt zich over de warme gevoelens-door-dik-en- van de vrienden van Amerika. Ter verduidelij- van de uitgangspunten bijgaand een poging van verslaggever Willem Scheer, die niet van enige e ontbloot is. alle Nederlanders uiten hun ongenoegen over de houding Amerika zo drastisch

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15