3anenverlies in gezinsverzorging s „desastreus rts beschermde erknemers met waardeloos" rapport Extra partijraad PvdA over Voorjaarsnota V &D en dienstenbonden weer rond de tafel Lubbers verontrust over anti-Amerikaans vandalisme CBR maakt fraude met rijexamens onmogelijk liljoenenfraude bij pensioenfonds IKON: resultaten van onderzoek nogal pover weer in NNENLAND DONDERDAG 15 APRIL 1982 PAGINA 9 detineerden R'dam an w.c.-potten stuk pTERDAM Een aantal gevangenen in Rotterdamse Huis van Bewaring heeft .dagavond uit protest tegen de slechte hy- ische situatie twintig w.c.- potten kapot- agen. Volgens de Rotterdamse afdeling de vereniging voor rechtshulp is de actie ijpelijk. Behalve dat toiletdeuren niet op kunnen, onderdelen ontbreken en dat de ites stinken, zijn er groeiende spanningen ien de gevangenis. Directeur Koehorst, de actie afkeurt en maatregelen tegen de ers niet uitsluit, beaamt het argument van rerenigirfg. Volgens hem moeten de ge- genen veel te lang wachten op overplaat- naar elders, hetgeen wordt veroorzaakt overvolle gevangenissen en politiebu- s| Bovendien is bijna de helft van de ge- I narden verslaafd, zonder dat behande- plaatsvindt. WOERDEN De di rectie van het waren huisconcern Vroom en Dreesmann en de dienstenbonden van FNV en CNV zullen morgen of maandag, op uitnodiging van de V D-directie, de vastgelopen cao-on derhandelingen her* vatten. De diensten bonden hebben giste ren in Woerden beslo ten voorlopig alleen „zachte" acties te voe ren in het concern - zoals werken volgens het boekje - om de heersende onderbe zetting aan het licht te brengen en de vak- bondseisen kracht bij te zetten. De werkgelegenheid bij V D is de grootste zorg van de achterban van de bonden. Het warenhuisconcern zou al geruime tijd bezig zijn het personeelsbe stand geruisloos in te krimpen, wat jaarlijks zo'n 800 mensen hun werk kost De dienst verlening aan de klant zou hier onder lijden, terwijl de werknemers op hun tenen moeten lopen, zo luidde de veelgehoorde klacht op de vergadering giste ren. De top van het concern heeft volgens de bon den een verkeerde in druk van de gang van zaken in de warenhui zen, omdat „hoog be zoek bij bedrijfsvisites steeds in de watten ge legd wordt door de be drijfsleiding". „Als An ton Dreesmann een fi liaal komt bezoeken, dan worden van de an dere winkels en afde lingen werknemers ge leend om de indruk te wekken dat er volop personeel aanwezig is. Ze houden zichzelf ge woon voor de gek", al dus een werkneemster van V D. Alle pindakaas komt uit Argentinië DEN HAAG Alle pindakaas komt uit Argentinië, zo heeft minister Van der Stoel van buitenlandse zaken gisteren meegedeeld aan de vaste kamercomissie voor buitenlandse zaken. De bewindsman wees erop dat het door de EG-landen afge sproken handels- en wapenembargo tegen Argentinië ongeveer twintig procent van de Argentijnse export zal treffen. Volgens Van der Stoel is de politieke schokwerking van dit besluit in Argentinië niet onaan zienlijk geweest. De Nederlandse regering heeft Groot-Brittannië geen blanco cheque gegeven voor haar verder optreden tegen Argentinië. Vander Stoel zei de commissie dat hij in EG-verband heeft voorgesteld dat het Verenigd Koninkrijk de EG-part- ners zal consulteren over zijn verdere plannen. HAVENSTAKING ROTTERDAM VOORLOPIG VAN DE BAAN ROTTERDAM Een staking in de Rotterdamse haven is voor lopig van de baan. Kaderleden van de Vervoersbond FNV heb ben gisteravond besloten het ultimatum, dat vandaag afliep, op te schorten. De Vervoersbond FNV-leden willen eerst duidelijk heid over mogelijke verbeteringen binnen de cao's in de stuk- goedsector, de containers, graanoverslag etc. Het totale onder handelingsresultaat moeten de bonden daarna weer overleggen aan de leden. De havenwerkers voelen er niets voor om voor arbeidstijdverkorting en verlaging van de VUT-leeftijd van 62 naar 60 jaar in actie te komen. De havenwerkers hebben er de afgelopen week sterk op aangedrongen te gaan onderhandelen. Dat gaat de Vervoersbond FNV dan ook doen. „We gaan nu kij ken of de werkgevers inderdaad nog wat te bieden hebben", al dus een woordvoerder. Het personeel van het containerbedrjjf ECT is niet bereid te gaan staken. Dat bleek gisteravond op ledenvergadering van de Vervoersbond FNV. Het personeel vindt dat de bond naar dp werkgevers toe moet om te onderhandelen. HAAG „Of het een verlies van 4.500 CRM) banen is of (Centrale Raad Gezinsverzorging), is allebei desastreus. moeten er alles aan om te voorkomen ir zoveel banen in de iverzorging verloren en proberen het geld ns anders vandaan te Dat zegt het amerlid Joop 41. Hij wordt na- :elijk bijgevallen "race Cotterell van ook lid van de Vaste 'commissie voor Cotterell noemde de CRM-plannen in een radio-programma „onzin nig en onaanvaardbaar". „Een gigantisch probleem is echter, aldus Erica Verkerk (VVD), „waar het geld van daan moet komen". Cotterell en Worrell weten dat ook nog niet. De beide CDA-woord- voersters Andela-Baur en Cor- nelissen waren de Kamer is met paasreces niet voor commentaar bereikbaar. Voor lichter Cees Storm van de Centrale Raad vreest echter dat zij hetzelfde standpunt als CDA-staatssecretaris Hans De Boer zullen innemen. De Vas te Kamercommissie vergadert op 28 april. Daarvóór al zetten de gezinsverzorgers acties op De Raad presenteert de bezui niging als een plotseling op duikende korting, maar Wor rell meent dat het gewoon een uitvloeisel van eerdere over schrijdingen van de begroting. In de CRM-notitie van De Boer staat dat 90 95 miljoen bezuinigd moet worden. Daar van moet 50 miljoen worden gerealiseerd door alpha-hulp- verlening (eenvoudiger en dus goedkopere hulp), terugdrin gen van indirecte kosten en natuurlijk verloop. De rest moet, aldus De Boer, door 4 a 4.500 gedwongen ontslagen op jaarbasis geregeld worden. De Centrale Raad hanteert an dere cijfers en berekeningen: weg te werken tekort 80 mil joen, dat is 8.000 banen. Daar komt bij: geld voor wachtgel dregelingen, dat binnen de ei gen begroting moet worden gevonden, hetgeen resulteert een verlies* van 12.800 ba- Verkerk vindt zelfs de CRM- cijfers pessimistisch en meent dat overheveling van gezins verzorging naar alpha-hulp wel degelijk kan. „Er wordt een zwaardere hulpvorm ge bruikt dan nodig is". Als er in derdaad niet bezuinigd kan worden zonder zoveel ge dwongen ontslagen, dan is Verkerk bereid om te kijken of het geld ergens anders van daan kan komen. „Maar dat is verschrikkelijk moeilijk. Het is een soort Salomonsoordeel wat je moet vellen. Want bij het sociaal-cultureel werk, het buurtwerk, de hele reute-me- teut, daar valt ook bijna niks meer te halen". Cotterell en Worrell kunnen dat alleen maar beamen. Koningin Beatrix en prins Claus hebben vandaag op Paleis Huis ten Bosch de Amerikaanse familie Zweifel, bouwers van het miniatuur Witte Huis, dat onlangs door leden van de Aktiegroep Onkruit in Madurodam ernstig beschadigd werd, ontvangen. DEN HAAG CDA-fractie- voorzitter Ruud Lubbers is ernstig verontrust over bepaal de vormen van wat hij „van dalisme" noemt. Hij doelt met nam? op acties gericht tegen de regering van de Verenigde. Staten, zoals het vernietigen van een miniatuur Witte Huis en het verbranden van Ameri kaanse vlaggen. In schriftelijke vragen aan premier van Agt dringt Lub bers aan op krachtige maatre gelen tegen dit soort daden. Lubbers meent dat „de geloof waardigheid van het handha ven van de rechtsorde in ons land" in diskrediet wordt ge bracht. Ook vreest hij dat er in het buitenland een blaam op ons land wordt geworpen. Hij wijst op de mogelijke invloe den op de publieke opinie in de Verenigde Staten, als dit soort daden op vele miljoenen televisieschermen wordt ver toond. De anti-militaristische actiegroep Onrkuit vernielde vorige week in Madurodam een replica van het Witte Huis. Die actie was bedoeld als protest tegen de feestelijkhe den rond het 200-jarig bestaan van de diplomatieke betrek kingen tussen Nederland en de VS. Premier Van Agt heeft voor deze daad zijn excuses aangeboden aan president Reagan. RIJSWIJK Het aan vraagformulier voor een rijexamen moet per 1 mei weer zijn voorzien van twee pas foto's inplaats van één. Daarmee wordt de „verwisseltruc" bij rijexamens onmogelijk. Het is namelijk gebleken dat meer dan eens bij aanvraag van het rijexa men niet de pasfoto van de aanvrager was opge stuurd, maar van iemand (een kennis) die uitste kend kon autorijden. Die bakte dan met opzet niets van zijn theorie, maar slaagde uitstelend voor het praktijkgedeelte. De „echte" aanvrager kwam de theorie dan overdoen, slaagde ert kreeg later het zo begeerde papier in de bus. Nu wordt een van de twee foto's door het CBR gewaarmerkt en op het examenformulier gehecht. De tweede komt na het slagen voor het examen en het vergelij ken door het CBR op het rijvaardigheidsbewijs. 'ECTEUR TOT TUCHTCOLLEGE: HAAG Mogen werk- rs als ze menen dat erk hen ziek maakt met voorbijgaan van de jfsarts door een andere laten onderzoeken? En deze arts de resultaten lat onderzoek dan door- naar bijvoorbeeld een Over deze vragen zich gisteren het Me- Tuchtcollege buigen aanleiding van een van de Zuidhollandse cteur voor de volksge- ïeid. L. Buysert tegen de rdamse huisarts D. de otterdamse arts heeft be- 980. na toevallig contact', werknemers gekeurd van hemisch bedrijf Cyana- n de Botlek, die aanhou- klachten hadden over gezondheids Vierent- ide result&tén ns toeg&auii£d aap dè triebond klacht e inspecte^j^bver^ni^ n mei '81^ingediend lat de arts Öë'bedrijfsarts, beidsinspectie en de be- geneeskundige dienst nee heeft gepasseerd, ins Buysert had de arts r bedrijfsgeneeskundige ervaring of kennis van vergil- ten een rapport opgemaakt dat volgens de inspecteur nog „waardeloos" was ook. De arts zou het rapport ook zonder waarborgen hebben doorgege ven aan de vakbonden, het geen door de advocaat van de arts werd bestreden. Er waren volgens deze wel degelijk (na gekomen) afspraken gemaakt. Districtsbestuurder Piet Scheele, die als getuige was opgeroepen, kon zich de juiste gang van zaken niet meer pre cies herinneren. De Industrie bond heeft later in een bro chure wel gebruik gemaakt van de resultaten van het on derzoek. Scheele zelf jaren lang in de Botlek gewerkt zei dat de bedrijfsgeneeskundi ge diensten in Rijnmond on voldoende tot hun recht ko men, omdat ze te veel aan de :hand van -de bedrijven lopen. Bovendien houden ze zich te weinig bezig met arbeidsom standigheden en te veel met ziekteverschijnselen. In de be drijfsgeneeskundige dienst waarbij Cyanamid is aangeslo ten hebben bonden en werk nemers amper invloed, hoewel ze formeel in het bestuur zijn vertegenwoordigd. Een groot aantal werknemers heeft daar door volgens Scheele het ver trouwen in de bedrijfsarts ver loren. Huisarts De Jong voeg de daaraan toe dat er in de chemie weinig bekend is over de schadelijkheid met name op langere termijn van de bij de processen gebruikte stof fen. De advocaat van de huisarts, mr. W. Bekenkamp, zei dat De Jong het vertrouwen in de ge neeskunde zeker niet heeft ondermijnd. Hij is zich daaren tegen bewust gewest van zijn maatschappelijke verantwoor delijkheid. Het is van groot be lang dat werknemers die met hun medische klachten geen gehoor vinden bij de directie van een bedrijf, de bedrijfsge- neeskundie dienst of de arbeidsinspectie, zich kunnen laten ondersteunen door een onafhankelijk arts, aldus Be kenkamp. In 1981 heeft TNO een rapport afgerond dat een vernietigen de kritiek bevatte op de gang van zaken bij de verbetering van de arbeidsomstandigheden bij Cyanamid. De directie wor stelt momenteel met de uitvoe ring van 120 aanbevelingen van TNO. Uitspraak van het tuchtcollege op 19 mei. SLAGE BIJSTAND MARECHAUSSEE OMHOOG RDWIJKERHOUT secretaris J. van Houwe- i (Defensie) verwacht voorstellen te kunnen, voor een verhoging van slage voor de bijstand van laussees. nigingen zullen echter, al- ran Houwelingen. dit jaar 'lgend jaar ook bij de ma rechaussee voelbaar zijn. De Marechausseevereniging is be reid te praten over „een rede lijke bezuinigingsbijdrage op basis van de arbeidsvoorwaar den". maar zal zich verzetten tegen de „amputatiepolitiek" van de rijksoverheid. JJat zei A. Ros. voorzitter van de vere niging. „Volgens een geruch tenstroom". aldus Ros. „dreigt de benarde financiële positie van de overheid de positie van de marechaussee op onaan vaardbare wijze aan te tasten. Als de taken van het wapen ter discussie komen te staan zal dat een funeste uitwerking hebben op het personeel". Vol gens hem is het voortbestaan dan zelfs in het geding. FNV-voorzitter Wim Kok, gezeten tussen zijn medebestuurders Bode (I) en Drabbe (r), reageert op de-brief van premier Van Agt aan de Tweede Kamer. (Van onze parlementaire re dactie) AMSTERDAM In mei zal er een extra partijraad van de PvdA worden gehouden over het pakket maatregelen dat het kabinet in de Voorjaarsno ta zal presenteren. Na langdu rig nachtelijk beraad heeft het partijbestuur van de PvdA daar vanochtend toe beslbten. Tot een inhoudelijk bestuur- soordeel kwam de PvdA-top vannacht nog niet. Vanavond zal verder worden vergaderd. Dan zal ook de politiek leider van de PvdA, minister Den Uyl, aan het beraad deelne men. Hij keert vandaag terug van een korte paasvakantie in Frankrijk. Ook fractieleider Meijer woont de beraadslagin gen bij. Alles wijst er op dat de PvdA-top intern verdeeld is over de, vraag wat men met het pakket maatregelen aan moet. Er zou een groeiende stroming zijn die de samen werking in het kabinet nu voor gezien wil houden. De extra partijraad moet een zwaarwegend advies geven aan fractie en bewindslieden over het al dan niet doorgaan in het huidige centrum-linkse kabinet. Dat die partijraad pas over enkele weken bijeen zal komen, hangt samen met het feit dat de werkelijke Voor jaarsnota pas in mei naar de Tweede Kamer zal worden ge stuurd. Daarmee verviel de noodzaak om op zeer korte termijn al een partijraad bijeen te roepen. FNV-voorzitter Wim Kok heeft premier Van Agt giste ren in een telëgram gevraagd om spoedoverleg nog voor het weekeinde met een ka binetsdelegatie onder leiding van Van Agt zelf. Aanleiding is de brief over de financiële problematiek in 1982 en 1983 die de premier dinsdag aan de Kamer heeft gestuurd. Die brief heeft bij de FNV grote verontrusting veroorzaakt én ernstige kritiek uitgelokt. In zijn telegram stélt Kok dat de voorgenomen beleidsaanpas singen onvoldoende zijn on derbouwd en uitgewerkt. VNO-voorzitter Van Veen is van mening dat ondanks ogen schijnlijk positieve eerste aan zetten om de marktsector te stimuleren, de ombuigingen waartoe het kabinet in de Vooijaarsnota heeft besloten nog steeds onvoldoende zijn om de investeringen werkelijk te bevorderen. Volgens de werkgevers wor den de lasten voor het be drijfsleven niet echt verlicht, maar vindt er hooguit een compensatie plaats van de ver zwaringen die op zouden tre den als de omstreden ziekte wetbezuinigingen door de Ka mer worden aanvaard. Van Veen kondigde aan dat het VNO opnieuw een klemmend beroep op de Volksvertegen woordiging zal doen deze maatregelen af te wijzen. Al leen dan kan er sprake zijn van een echte lastenverlich ting. ftioe; isch ten st€ STERDAM Twee itfictionarissen van het nfonds voor de :he bedrijven in terdam worden ver- lt van het aannemen steekpenningen, be- ngfraude en andere versaties. Daarmee is een bedrag van miljoenen guldens gemoeid. De verdachten zijn een 66-ja- rige man uit Bussum en een 35-jarige inwoner van Bun schoten. De eerste was direc teur beleggingen, de ander hoofd van de afdeling lenin gen. Beide verdachten zijn nog niet gearresteerd. Wel zijn niet nader genoemde „spullen" in beslag genomen. Dat hebben het ministerie van financiën en de Hilver- sumse politie meegedeeld. De ex-directeur is enkele jaren geleden vertrokken toen bleek, dat hij zaken had ge daan met relaties van me vrouw Jos Slis-Stroom, die bij bepaalde transacties van het pensioenfonds als notaris optrad. De man werd ontsla gen omdat hij bij bepaalde beleggingen onzorgvuldig had gehandeld. Beleggingen pakten daardoor minder goed uit, maar volgens een bestuurslid van het fonds is van fraude nooit iets geble ken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De resultaten van het onderzoek naar de moord op de IKON-journalisten in El Salvador zijn nogal pover Het is niet gelukt de verdachten en getuigen in deze zaak te ver horen". Aldus reageerde IKON-radiodirecteur De Ronden giste ren op het door minister Van der Stoel uitgebrachte rapport over deze zaak. Van der Stoel heeft vandaag „een ernstig pro test" ingediend bij de Salvadoraanse zaakgelastigde in Neder land tegen de weigering van de autoriteiten in dat land om een verhoor toe te staan van de sergeant en de manschappen die op de Nederlandse journalisten hebben geschoten. „Ik neem dat de Salvadoraanse autoriteiten in hoge mate kwalijk", aldus de mi nister tegenover de vaste kamercommissie van buitenlandse za ken. IKON-directeur De Ronden vindt dat minister Van der Stoel de Verenigde Staten zo spoedig mogelijk moet vragen druk uit te oefenen op El Salvador, teneinde de moord op de vier journalis ten op te lossen: „Door druk van de VS is het destijds ook gelukt de moord op een aantal Amerikaanse kloosterzusters op te los sen". De Ronden vindt ook dat er specialisten voor het uitzoe ken van dit soort moordzaken ingezet zouden moeten worden en niet twee diplomaten die geen specialisten zijn op het gebied van ondervragingen en ander justitieel werk. Hij maakte ook bekend dat minister Van der Stoel gisteren per soonlijk het rapport heeft overhandigd aan de familieleden van de vier omgekomenen en over de conclusies van het onderzoek met hen heeft gesproken. Behalve de IKON-directie heeft ook de Nederlandse vereniging van journalisten (NVJ) met teleurstelling op de onderzoeksresul taten gereageerd. De NVJ zal minister Van der Stoel vragen „de; discussie over de bescherming van journalisten op gevaarlijke missies opnieuw aan te snijden" in internationale organen als de VN, de Unesco, etc. DROOG WEER DE BILT - Een hogedrukge- bied strekt zich uit van Enge land via onze omgeving tot in West Rusland en brengt in die streken zonnig weer. Toch zijn de middagtmeperaturen er niet hoger dan ongeveer 14 gr, want de lucht is van origine koud. Er kwam ook in de af gelopen nacht opnieuw nacht vorst voor. Een lagedrukge bied boven de Middellandse Zee brengt in Italië en op de Balkan veel bewolking en plaatselijk regen, alleen 'in Griekenland komen tempera turen boven de 20 gr voor. In Spanje is wel meer zon maar ook daar wordt het niet veel warmer dan ongeveer 16 gr. In onze omgeving blijft het weer in de komende dagen on der invloed van hogedrukge- bieden. Wel wordt morgen la ter op de dag een storings-ge- bied met wat meer bewolking verwacht. Daarna stroomt in het weekeinde tijdelijk wat koudere lucht uit over ons land maar de regenkansen blijven'klein. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam Lbew. De Bilt mist 11 Doelen onbew. Eel de niet ontv. 11 Eindhoven onbew 11 Den Helder mist 9 Lh. R'dam onbew 10 Twente onbew. 10 Vlissingen onbew. 9 temp temp «leg -1 0 n •2 Ou -On •2 0 n 10 3 0 mm zw.bew, 3 -3 i Kopenhagen regen Locamo geh be* Luxemburg onbew. onbew. 17 2 Oir geb.bew. 19 13 15 it zw.bew. 11 3 6 it -3 0 mm 10 0 mm zw.bew. 17 100.4 n Stockholm onbew. Casablanca nontv. Las Palmas h.bew

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9