W ereldhandelscentrum wellicht in Alkemade REGIOUOURINAAL Sociale Dienst krijgt hoognodige uitbreiding^ Alternatieven uitbreiding Hazerswouds raadhuis „De Hoeksteen" wint Paasvoetbaltoernooi Hoogmadese arken moeten verhuizen ALPHEN SPREEKT 16 MILJOEN VAN RESERVES AAN VOOR NEGEN NIEUWE PROJECTE LEIDEN LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 APRIL 1982 PAGINA „Doe Maar" in „De Schakel" LANGERAAR De Tilburgse forma tie „Doe Maar" treedt zondagavond op in het Langeraarse Jongerencentrum De Schakel. Doe Maar is momenteel een van de populairste groepen van het land. Drie elpees („Doe Maar", „Skunk" en „Doris Day en andere stukken") en de nodige hits („32 jaar", „Smoorverliefd" en „Doris Day") heb ben er voor gezorgd, dat de groep bij optredens steeds weer met luid gejuich onthaald wordt Of er nu zoals vrij dagmiddag tijdens het No Nukes festi val in de Utrechtse Irenehal voor 25.000 mensen, of zoals later die dag in de Leidse Stadsgehoorzaal voor zo'n duizend mensen wordt opgetreden, het enthousiasme blijkt keer op keer enorm. En dat zal zondag vanaf half negen ongetwijfeld eveneens het geval zijn. Uitbouw raadhuis kan goedkoper HAZERSWOUDE PvdA en PPR te Ha- zerswoude vinden de uitbouw van het ge meentehuis noodzake lijk, „maar niet voor 3.300.000.-". De-oppo sitie wil het desbetref fende raadsbesluit te rugdraaien. Voorstel van de PvdA en PPR: een miljoen gulden minder aan de uit bouw van het gemeen tehuis besteden en dit geld aanwenden voor andere belangrijke al gemene voorzienin gen. Nieuwkoop en Noorden binden de strijd aan NIEUWKOOP/NOORDEN Aan de reeds zeven eeuwen du rende rivaliteit tussen Nieuwkoop en Noorden moet maar eens een einde komen. Dit heeft de werkgroep speciale activiteiten van het comité „700 jaar Nieuwkoop" bepaald. Daartoe houdt de werkgroep een touwtrekwedstrijd tussen Nieuwkopers en Noordenaren; tussen Platvissen" en „Koeten", zoals men elkaar schertsend noemt. De wedstrijd-van-de-waarheid wordt 12 juni tijdens de braderie in Noorden gehouden. Om de uitslag van de strijd voor een ie der zichtbaar te maken worden, binnenkort in beide dorpen ere poorten opgericht. Aan de poort van het winnepde dorp zal een erekrans worden opgehangen. Zij, die zich geroepen voelen de eer van hun dorp hoog te houden en de „Platvissen" dan wel de „Koeten" een lesje te leren, kunnen zich opgeven bij: Koos Smit, Zuideinde 189 in Nieuwkoop en Gerrit Kas, Voorweg 28 in Noorden. Om te voorkomen, dat de strijd voortijdig losbarst, worden Noordenaren en Nieuwkopers verzocht zich in hun ei gen dorp te geven. Men' dient zich voor 15 mei op te geven. Zuidhollandse veehouder heeft te weinig grond DEN HAAG De gemiddelde Zuidhollandse veehouder heeft te weinig grond. Dit geeft onzekerheid over de overlevingskan sen en leidt tot uitermate hard werken tegen een meestal karige beloning. Veehouderijen dienen daarom minstens 25 ha grond te hebben, in een straal van 1000 meter van de boerderij. Om dat te berei ken moet verder onderzoek worden gedaan naa* de mogelijkhe den van verplaatsing van de boerderijen. Dit schrijven Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in de pro vinciale beleidsnota Veehouderij, waarin een aantal sociaal-eco nomische aspecten van de landbouw in deze provincie op een rijkje worden gezet. Centraal punt daarin vormt de werkgelegen heid. Mogelijkheden om die veilig te stellen en te vergroten ziet de provincie in energiebesparing, nieuwe landbouwmethoden, bedrijfsvergroting, verhoging van de draagkracht van veen grond en verbetering van wegen. ALKEMADE Alkema de dingt behalve Leiden, Sassenheim, Hillegom, Aalsmeer en Hoofddorp mee naar aanwijzing tot vestigingsplaats van een op te richten Wereldhan delscentrum. Het gemeen tebestuur houdt voor dit doel het terrein nabij Café-Restaurant „De Fransche Brug" beschik baar. Zoals bekend heeft men, bij gebrek aan belangstelling, het plan laten varen om op die plaats een bungalowpark aan te leggen. Mocht het toekomstige Wereldhan delscentrum onverhoopt niet aan Alkemade ge gund worden, dan zal het gemeentebestuur het ter rein beschikbaar stellen voor de bouw van wo- ningwet- en premiekoop woningen. Een Wereldhandelscentrum in Eoelofarendsveen zien burge meester en wethouders overi gens wel zitten, als een „leuke aanvulling op N.A.K.G., N.A.K.S. en het Laboratorium voor Weefselkweek". Het cen trum zou afzetbevorderend, imago-versterkend en samen bundelend werk gaan verrich ten ten behoeve van de zich steeds meer internationalise rende handel in sierteeltge wassen. Er komen permanente exposities in en handelsfirma's kunnen zich er vestigen. De functies van het geplande Wereldhandelscentrum liggen op de eerste plaats op het in formatieve vlak en pas op de tweede plaats op het commer ciële vlak. Afweging Op dit moment zit het wel of niet doorgaan van het centrum in een precair stadium, want bij de afweging van mogelijk heden, kosten, exploitatiebases en deelnemers is gebleken dat niet alle deelnemende landelij ke organisaties even enthou siast zijn over het plan. De be langrijkste organisator en gro-, te man achter de schermen, ingenieur H. de Boon, zegt er van: „Het wordt een moeizame bevalling om alle landelijke organisaties definitief mee te krijgen. We zijn in een politiek krachtenveld terechtgekomen. Mocht ons Wereldhandelscen trum in landelijk verband ech ter niet van de grond kunnen komen, dan is het niet on denkbaar dat andere organisa ties in Nederland het initiatief Het terrein op de hoek van de Floraweg en het Westeinde dat het college van B en W wil reserveren voor het Wereldhandelscentrum. overnemen. Met „andere" be doelt hij organisaties op lokaal niveau met hetzelfde effect. De keuze van de vestigings plaats zal op een later tijdstip gedaan worden. De heer De Boon geeft de voorkeur aan een neutrale plaats, die geen binding heeft met sierteelt, zoals dat in Eoelofarendsveen wel het geval is. Roelofarends- veen heeft echter als groot voordeel haar gunstige ligging ten opzichte van snelwegen en Schiphol. Hillegom blijkt ook erg aantrekkelijk te zijn voor de vestiging van het centrum, omdat deze gemeente het royaal gehuisveste Internatio nale Centrum voor Bloembol lencultuur reeds herbergt. In genieur H. de Boon vertelt dat Nederland thans twee Wereld handelscentra heeft: één in Amsterdam, die het vooral zoekt in de verhuur van kan toorruimten en één in Rotter dam die ook die kant op gaat. Over de hele wereld bestaan er 35 van dergelijke centra. Daar wordt getracht het za kenleven te helpen en te on dersteunen, onder meer met behulp van handelsmissies. Het plan voor een „Commo dity World Trade Centre" is, volgens de heer De Boon, in Amerika.al positief ontvangen. Zelf opbrengen Het geplande centrum zal selfsupporting moeten draaien; in eerste instantie zal de sier teeltbranche het echter met behulp van aanloopsubsidies, zelf moeten opbrengen. De ex- ploitatieopzet is nog steeds niet rond. Diverse beleggers heb ben hun interesse getoond, maar de organisatoren gaan voorzichtig te werk en kunnen nog steeds alle kanten uit Het is duidelijk dat ze in deze tijd van economische recessie niet over een nacht ijs gaan, getui ge het feit dat inmiddels al zo'n tweeënhalf jaar aan het project gewerkt wordt. „Maar het moet er komen", besluit De Boon. „De positie van Ne derland als belangrijkste ex porteur van sierteeltgewassen kan alleen versterkt worden door zo'n Wereldhandelscen trum, dat behalve afzetbevor derend en imago-versterkend, tevens samenbundelend kan werken tussen bollen, bloemen en bomen". illllllllllllllllllllllllll HAZERSWOUDE De actiegroep die zich beijvert om de be volking van Hazerswoude erop te wijzen dat de uitbreiding van het gemeentehuis voor een prijs van 3.3 miljoen gulden veel te veel van hel goede is, heeft bij monde van Aartjan Pannebakker enkele alternatieven openbaar gemaakt. De actievoerder: „Wij willen echt niet beweren dat er niets behoeft te gebeuren met het gemeentehuis, maar het wat genuanceerder „omspringen" met miljoenen in deze tijd van bezuiniging is toch op zijn plaats". In plaats van de uitbreiding tegen een bedrag van 3.3 miljoen gulden, waaraan de meerderheid van de gemeenteraad goedkeu ring heeft gehecht, wil hij de dienst gemeentewerken gehuisvest laten in het souterrain van het flatgebouw aan de Willem Kloos- straat. Daarnaast is hij er voorstander van om de dienst sociale zaken van het gemeentehuis over te brengen naar bijvoorbeeld een woonhuis in de wijk Rhynenburch. Pannebakker: „Dit geeft minder drempelvrees om daar binnen te stappen". Naar zijn me ning zou in het gemeentehuis de thans aanwezige nutteloze ruimte kunnen worden weggewerkt door een herindeling te la ten plaatsvinden, onder meer door gebruik van licht verplaats bare wénden. ALKEMADE Het paasvoetbaltoernooi voor jongens is gisteren, mede dankzij het mooie weer en een be hoorlijk aantal toeschouwers, een gezellige happening geworden met een verrassende uitslag. De Ter Aarse lagere school „De Hoeksteen" werd winnaar en mag volgende week uitkomen in de streekfinale, die even eens in Alkemade gehouden zal worden. De einduit slag was daarom zo verrassend, omdat de sterkste ploeg in 1980 en 1981, de Roelolarendsveense Sint Joseph- school, nu een, overigens toch nog eervolle, vierde plaats veroverde. De tweede en derde plaats werden behaald door de Langeraarse school „Aeresteyn" en „Ter Does" uit Hoogmade. De deelnemende jeugdige voetballers waren verdeeld in vier poules van elk vier ploegen. De ploegen, die eerste en tweede werden in elke poule, gingen door in kruisfinales. Dat waren: de Veense en Ripse Sint Josephscholen, „Aeresteyn" uit Langeraar, de Mariaschool uit Roelof arendsveen, „De Schakel" uit Oude- Wetering en Leimuiden, „De Hoeksteen" uit Ter Aar en, last but not least, „Ter Does" uit Hoogmade. Na de kruisfinales ble ken „Aeresteyn" en „De Hoeksteen" de sterksten. Zij kwamen daardoor in de finale met het genoemde resultaat. In tegenstelling tot het voetbaltoernooi voor meisjes, dat eergis teren gehouden is, bleek het schema gisteren te strak opgesteld te zijn en liep het geheel nogal uit Dat was voor wethouder H. M. L. van Du] - P**ija nende team van de Ter Aarse school „De Hoeksteen" nogal wat L. van wat later tijdstip" dan gepland, de leden van T.A.V.V. zaten, zei de wethouder dat T.A.V.V. het toernooi gewonnen had van Alpior. In het team van de Lange raarse school „Aeresteyn", die tweede geworden was, zaten na melijk veel leden van laatstgenoemde voetbalclub. De sportivi- teitsbeker ging dit jaar naar het voetbalteam van de Veense Ig- Vr> S&# 4jr Een gedeelte van de Bruine Wetering, waar de woonboten al zijn verdwenen. HOOGMADE De ongeveer 15 woonarken in de Bruine Wetering moeten verhuizen. Het gaat om een tijdelijke ver- 'plaatsing, die noodzakelijk is in verband met het afdammen van de vaart. Dat afdammen 'gebeurt op last van het Water schap De Oude Veenen. De dam zal achter de molen wor den aangelegd. De provincie moet het plan om de Bruine Wetering af te sluiten echter nog goedkeuren. Vooruitlo- nd op die beslissing heeft it waterschap in oveiïeg met de bewoners besloten dé woonboten volgende week al te verplaatsen. Dit om de zaak snel te kunnen af handelen. Het water waarin de woonar ken thans liggen is door de provincie overigens aangewe zen als „uitstervingsgebied", hetgeen aangeeft, dat men het aantal woonboten in dat ge bied wil terugbrengen naar nul. Dit met het oog op de zo genaamde horizon-vervuiling. De huidige bewoners van de arken mogen gewoon blijven liggen, maar indien men tot verkoop van de drijvende wo ning overgaat, vervalt de lig plaats. Door deze regeling is het aantal woonarken in de Bruine Wetering de afgelopen drie jaar van 25 teruggelopen tot 15. Enquête Bewoners van Lisse worden vanavond en zaterdag op de Kanaalstraat ondervraagd naar hun ervaringen rij' met de afsluiting van deze straat Het resultaat van dit eb onderzoekje wordt beirokken bij de beslissing over de /ijd definitieve afsluiting van deze straat voor verkeer op koopavonden en zaterdagen. Grudziadz Het comité Leiderdorp Helpt Polen organiseert morgen eii overmorgen een inzamelingsactie ten behoeve van een noodlijdend verpleegtehuis voor bejaarden (175) in hei mi Poolse Grudziadz. Gevraagd worden de navolgende artike len: slaolie, frituurvet, rijst, waspoeder, toiletzeep, tandpaS' ta, tandenborstels, koffie, thee, shampoo, panties, sokken V en lakens. Inleveringspunten zijn de Oranjegalerij, de Hoogmadeseweg hoek dr. De Bruijnestraat, Winkelhof, De Funk in De Fuik De Amsterdamse funk- en showband „RMG the üp^L tightsn treedt morgen op bij sociëteit De Fuik in ge bouw Taberna aan de Oegstgeestse Julian al aan 1. De groep maakt zowel funk als dlsco-muziek en bestaat uit negen artiesten, waaronder twee zangeressen. De groepsleden dragen schitterende kostuums, vcrvaai digd door één van hen. De zaal gaat om negen uu open, kaarten kosten zes gulden vijftig en vier guldei voor leden en zijn te bestellen bij de SJJO, tel. 1547731 Optocht in Nieuwkoop In het kader van het 700-jarig bestaan van Nieuwkoop OC wordt zaterdag 11 september een grootse optocht gehou-10 den. De rondgang wordt georganiseerd door de werkgroep .gj< speciale activiteiten. Het ligt in de bedoeling, dat men in groten getale en liefst in historische kledij aan de tochl meedoet. Men kan zich zowel individueel als als groep aan- melden. Om een en ander ordentelijk te doen verlopen enen, alles tot in de puntjes te kunnen regelen dient de aanmel- sti ding reeds nu te geschieden. Aanmelden kan bij: C.N.M, ee; Vink, S. van Capelweg 17: Th. van de Helder, Voorweg 24 ezt beiden in Noorden of bij P. Kuyf, Wagnerstraat 35 in Nieuwkoop. Our House ,£zmotsz"is de nasun de van de popgroep die zaterdag or< avond optreedt in Jongerencentrum Our House in Roe- lofarendzveen. Het optreden begint om half negen. De toegangsprijs is zes gulden. Leden van Our House beta len vier gulden. Postagentschap De PTT wil op de Prins Frederiklaan in Prinsenhof in Leidschendam een tijdelijke postagentschap vestigen. Eer dere pogingen om met de winkeliers een postkantoortje in één van de winkelpanden onder te brengen zijn mislukte Het gemeentebestuur wil op het voetgangersgebied dertig vierkante meter verhuren, voorlopig voor drie jaar me een optie van nog eens twee maal vijf jaar, voor de prij van 750 gulden per jaar. Expositie Burgemeester J. ten Hei om half vier een tentoonstelling'ln Huize Driehof'aan de Dorpsstraat 27 in Hazerswoude-dorp. De expositii over Hindeloper Schilderkunst is ingericht door cursis ten van de dames N.B. Klerk-Kwakernaak en W IfindhorstSlappendel. De tentoonstelling duurt tot ei met 29 april en is dagelijks tussen tien uur 's ochtend en tien uur 's avonds te bezoeken. Bowlen met de NKJB NKJB-Hoogmade organiseert zaterda0 lingavond in Katwijk. Liefhebbers van de kegelsport kun nen zich opgeven bii A. van Leijden, Visserweg 6 in Hoog made (telefoon 01712-9304). De bus naar Katwijk vertrek om ne&en uur vanuit de Van Alcmaerlaan. Kaarten met toneelvereniging Toneelvereniging „Het Geestgrondtheater" houdt morgenavond een kaartavondje voor leden eij donateurs in m't Trefpunt"aan de Schoolstraat De eet ste partijen beginnen om acht uur. Deelnemers betalci drie gulden vijftig per persoon. Film in ,,'t Poelhuys" Gemeenschapscentrum „De Poel" geeft morgenavond weer een filmvoorstelling voor de jeugd in ,,'t Poelhuys' De keuze is ditmaal op een lachfilm geyallen. De filmvoor stelling begint om zeven uur. Bloemen en planten In het Oude Raadhuis in Warmond wordt vanavond een voorlichtingsbijeenkomst gehouden over bloemen en planten. De heer Wim Oudshoorn vertelt uitvoerig over groei en bloei van planten in de tuin. De bijeen w lenmst tv-crint sim aoh/ i>»r KV Aan '-1 komst begint om acht uur. Er wordt een toegangsprijs van een gulden vijftig Bcrek*n/f iraapvAoe man nog een kopje koffie krijgt Collecte ode thn te De collecte die vorige week voor de Nederlandse Hart- «rl stichting is gehouden in Zevenhoven heeft een bedrag van n 1479 gulden en 46 cent opgeleverd. Wouw" De Zoctcrwoudsc werkgroep Wouw" geeft zondag IS ht. april de laatste voorstelling van dit seizoen. „De Pop n c penkect" uit Voorschoten komt dan naar Ons Huis om n te spelen ,Het vrouwtje met de pukkel". De voorstel- w;r ling begint om half drie. De toegangsprijs is zoals ge- woon lijk twee gulden. t ni AT DUVM AAM TMPM BTTM tv* J„* «.„1.n -i u t_ jz» l_:_.u j__ '133 ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphense college van B en W wil op korte termijn negen nieuwe projecten aan pakken. Daartoe wil het on geveer 16 miljoen gulden vrijmaken uit de reserves. In oktober besloot de Alp hense gemeenteraad nog geen beslissingen te nemen over het al of niet verwezen lijken van een aantal plan nen zoals een sociaal-cultu reel centrum, een nieuwe bi bliotheek of betere huisves ting voor de streekmuziek- school. Eerst wilden de raadsleden uitsluitsel hebben over de financiële situatie voor de komende jaren. Er moest een budgetprognose komen. Dit houdt in dat be rekend moest worden wat de inkomsten en wat de uitga ven in de komende jaren zul len zijn, welke reserves er nog zijn, wat daarvan be steed kan worden en welke f>lannen de raad dus kan rea- iseren. Deze budgetprognose is inmiddels gereed. Nieuwe vleugel Met de 16 miljoen gulden wil het college een nieuwe vleugel achter het oude raadhuis bou wen waar dan ook de afdeling burgerzaken een plaats kan vinden en de sociale dienst meer ruimte gaat krijgen. De kosten hiervoor komen, inclu sief een nieuwe telefooncen trale op 7 miljoen. Dan wil het college 4,5 miljoen besteden aan een nieuwe bibliotheek, 3 miljoen voor wijkvoorzienin- gen inclusief jeugdaccommo- daties, 915.000 gulden voor verbouwing van de school op het St Jorisplein om zo de streekmuziekschool een goede behuizing te geven, 1,8 miljoen voor verbouwing van het christelijk lyceum aan het Burgemeester Visserpark voor de scholengemeenschap Alba nia nae, 625.000 gulden voorbe- reidingskosten voor de bouw van De Kom, 1 miljoen voor het Park and Ride project, 1,3 miljoen voor uitbreiding fiets paden aan de Willem de Zwij- gerlaan en 500.000 gulden Voor et uitbreiden van parkeermo- gelijkheden in Alphen. In dit lijstje komt niet voor een nieuwe honkbalaccommo datie voor de Alphians. De raad had besloten het oude veld te laten renoveren maar na onderzoek is gebleken dat dit weggegooid geld zou zijn. Het veld zou te veel aan on derhoud kosten en dan toch nog niet voldoen aan de door de bond gestelde eisen. De sportstichting geeft als advies dan toch een nieuw veld aan te leggen zoals het oorspronke lijke plan was, echter met be zuinigingen. Maar voorlopig is hiervoor geen geld opgenomen in de raadsvoorstellen. Besnoeiingen Ook zal er weer gesnoeid moe ten worden in de ljjst tech nisch noodzakelijke voorzie ningen. Was het in het verle den de gewoonte dat 60% van de op deze lijst staande maat regelen werden uitgevoerd, nu is dat teruggebracht tot 36%. Minder kan echt aldus wet houder J. J. Goedhart van fi nanciën. Er moet in 1983 voor 7 miljoen gulden bezuinigd worden, wil ae planning van de gewenste projecten kloppen. De te bou wen projecten zijn allemaal geprojecteerd over een periode van vier jaar. De afdeling fi nanciën is erin geslaagd door de forse besnoeiingenvoor deze komende vier jaar een budgetruimte van zes miljoen te creëren. Dit geld zal ge bruikt worden als dekking voor renteverliezen en exj taiiekosten. Want als men van de reserves afneemt leest men ook de rente van kapitaal. Het college is het erover e itiel dat in ieder geval zo'n 14 J joen gulden aan reserves schikbaar moet blijven, gedeelte moet dan wel bruikt worden maar dat 1 men zien als een „spaarpoj ssie DC lid so st t nn< Alphen heeft dit in de go jaren bijeengespaard al' S wethouder Goedhart Zonf.ty deze spaarcenten kan er project verwezenlijkt won En buiten het plezier en lep mak dat de Alphenaren bepaalde projecten zullen 1 ben, komt het de werk) genheid zeer ten goede.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4