odem voormalige gasbriek nauwelijks verontreinigd s 1DIGROS ,eiden koopt grond ran Leidse Baan >OK ROOMBURG NIET BEDREIGD DOOR ERNSTIGE VERVUILING - DE MOEITE WAARD! LET OP DE PRUZEN EN ZIE HOEVEEL! HET SCHEELT! eioe BLOEM-\ POTTEN AUGURKEN GOUDA'S QlORtE GAMKome oavm KM8BE!MW£$ BROSNCFTEN zak irsöue jo/ier- tPAPti "Parkeerexperiment terrein hoogheemraadschap geslaagd in, STAD leidse courant donderdag 15 april 1982 pagina 3 lEN HAAG/LEIDEN Leiden kan overgaan tot de aankoop h enkele stukken grond in de Stevenshofjespolder, die zij no- heeft voor woningbouw. De grond is momenteel nog in ei- Indom van de provincie Zuid-Holland, die er de Leidse Baan 5de aanleggen. Nu deze weg van het Streekplan Zuid-Hol- bd-West is afgevoerd staat aankoop door Leiden niets meer in weg. Tijdens de volgende week te houden vergadering van Mvinciale staten komt het voorstel aan de orde de grond aan Jeiden te verkopen voor ruim een half miljoen gulden. Tijdens Ln onlangs gehouden provinciale commissievergadering sprak iet CDA Statenlid P.G.J. Bakker zich overigens uit voor een pchtstreekse verkoop van een deel van de grond aan de Neder- Jndse Spoorwegen, die op dat gedeelte een spoorlijn gaat aan- Cor Vergeer SP-lïjsttrekker LEIDEN De 35-jarige Cor Vergeer is gekozen tot lijsttrekker van de Socialistische Partij (SP) tijdens de komende ge meenteraadsverkiezin gen. Deze politieke groe pering rekent erop na de verkiezingen in de Leid se raad vertegenwoor digd te zullen zijn. Cor Vergeer. Vernielingen aan bouwmaterialen LEIDEN Twee 17-jarige jongens hebben gisteren ver nielingen aangericht aan bouwmaterialen, naar zij ver klaarden „uit protest, omdat door de bouw van woningen speelruimte verloren gaat". Rioolputten en rioolpijpen werden door de knapen ver nield. Dat gebeurde aan de Hoge Morsweg omstreeks ze ven uur. Een omwonende alarmeerde de politie, die de vernielers even later aan de Turkooislaan aanhield. De schade bedraagt ongeveer vierduizend gulden. Foutief inhalen ALPHEN AAN DEN RIJN Een 29-jarige vrachtwagen chauffeur uit Hoevelaken heeft gistermorgen een onge luk veroorzaakt op de Steek- terweg in Alphen. De man passeerde een tractor en dwong daardoor een tegenlig ger tot een uitwijkmanoeuvre. De personenauto kwam daar bij terecht tegen een trottoir band en rolde een aantal ma len zijwaarts op de weg. De bestuurder, een 25-jarige Alp- henaar bleef ongedeerd, zijn auto werd flink beschadigd. De vrachtwagenchauffeur reed door, maar kon aan de hand van zijn kenteken, dat door getuigen werd genoteerd, worden opgespoord. J(ÈIDEN Het terrein 'njan de voormalige gasfa- riek aan de Langegracht niet ernstig verontrei- >°r gd. Uit een „globaal bo- monderzoekje" is geble- en, dat „zeer lokaal eni- verontreiniging is aan- terdfctroffen, maar er hoéft en delijkerwijs geen vrees 'gfc bestaan voor - ernstige VJ! irontreiniging door scha lk tlijke stoffen." Dat icer hrijft de afdeling mi- cel i suzaken van de gemeen- vise in een notitie naar aan- iding van vragen van de Irf n 66 raadsleden J. Hoeke- n a en M. Witteveen. it dat onderzoek is gebleken dat er geen teerputten of - tanks meer in de grond zitten. Eind maart heeft de Heidemij het onderzoek verricht in ver band met het planten van een aantal bomen achter het Stads- bouwhuis. Van twee bodem monsters worden op dit mo ment chemische analyses ge maakt, die moeten uitwijzen wat de aard is van de „plaatse lijke verontreiniging" en de mate waarin die stukjes grond verontreinigd zijn. Het resul taat van deze analyses zal op korte termijn bekend zijn, maar verontrustende conclu sies worden niet verwacht. De gasfabriek stond tot halverwe ge de zestiger jaren achter het huidige Stadsbouwhuis, waar nu parkeerplaatsen en het Huigpark zijn. i^En en en iterbe 12.02 12.3! sprek t .EAC) S) SP aspreli konsu 1 rnall: DUBBELE KL//P- 5ÖD6B. 250&&M IB HAALHETBIJ I KATWIJK aan ZEE: Visserijkade 2 SASSENHEIM: ''J loofdstraat 284 NOORDWIJK: Kerkstraat 20 OUDE 7! WETERING: Meerkreuk 0 LÈIDEN: Langegracht 3 «LEIDERDORP: Winkelhof 70 sn he* Hoekema en Witteveen* stel den hun vragen naar aanlei ding van een melding van deze krant, dat in een flink aantal gemeenten in Neder land zeer schadelijke stoffen als benzeen en tolueen in de grond zijn aangetroffen waar vroeger gasfabrieken stonden, terwijl de gemeente Leiden bodemonderzoek op korte ter mijn aan de Langegracht niet nodig achtte. (Zo wil men in Den Helder de grond voor twee miljoen gulden schoon maken en heeft de provincie Utrecht de gasfabriekterreinen bovenaan de lijst met schoon te maken gebieden gezet. In Delft is de grond onder de voormalige gasfabriek afge graven.) De provincie Zuid-Holland had de gemeenten gevraagd alle terreinen aan te melden, die mogelijk vervuild zouden kunnen zijn. De provincie wil hiermee op een rijtje krijgen hoe ernstig de grond in Zuid- Holland verontreinigd is. De gemeente Leiden stuurde de provincie een lijst met daarop de voormalige vuilstorten in Roomburg en de Merenwijk, autosloperijen van Opdam aan de Vlietweg en die aan het Trekvaartplein, het opslagter rein van oude metalen Gijzenij bij De Zijl en de geluidswal aan de Dr. Lelylaan. Na over leg met de provincie is de laat ste weer van de lijst afgevoerd. Alleen de sloperij aan het Trekvaartplein en de vuilstort in Roomburg kwamen voor onderzoek op korte termijn in aanmerking. De gasfabriek aan de Langegracht kwam op clie lijst echter niet voor. De gemeente achtte dit niet nodig, omdat het afval van het» pro ductieproces in teertanks werd opgeslagen waarna het per boot werd afgevoerd. Bij gasfa brieken elders in het land bleef het chemische afval in teerputten op het terrein aan wezig. „Bij de bouw van het Stadsbouwhuis is de grond ge deeltelijke afgegraven en wer den alle oude funderingen, rioleringen en leidingen ver wijderd", aldus mulieuambte- naar G. in 't Veld in de notitie. Omdat ook de teertanks wer den verwijderd was er voor de gemeente geen aanleiding het terrein als mogelijk ernstig verontreinigd te beschouwen. Een reden was ook dat men eerst ervaring met bodemon derzoek in Roomburg wilde opdoen. Overleg met de pro vincie heeft er toe geleid dat het terrein aan de Lange gracht nu toch bij de provincie wordt aangemeld, zodat er op lange termijn toch nog een diepgaand bodemonderzoek verricht kan worden, mocht de provincie dat noodzakelijk vinden. Roomburg Het bodemonderzoek van de de voormalige vuilstortplaats in Roomburg is inmiddels af gerond. In dit geval gaat het wel om een diepgaand onder zoek, waar de gemeente 100.000 gulden voor beschik baar had. Het definitieve rap port is nog niet binnen, maar wel is al duidelijk dat de vuil stortplaats geen ernstige ver ontreiniging heeft veroor zaakt. Het onderzoek dat in Roomburg is verricht, heeft als conclusie opgeleverd dat de stortplaats „een gering effect" heeft op de grond en het grondwater. Het ontwikkelen van dit gebied loopt hierdoor geen gevaar. Eind deze maand of begin vol gende maand wordt begonnen met een bodemonderzoek van de voormalige vuilstortplaats van Oegstgeest in de Meren wijk. Over andere lokaties. die de gemeente bij de provincie heeft aangemeld, is nog niets bekend, omdat daar nog geen onderzoek is gedaan. Een moeilijkheid is hierbij dat het om particuliere terreinen gaat. Milieuambtenaar In 't Veld geeft in zijn nota nog een pro bleem aan dat de gemeente heeft bij de beslissing wel of nieU aanmelden van lokaties waarvan redelijkerwijs ver moed kan worden, dat de grond ernstig vervuild is: „Moeilijkheid is dat in princi pe elk bedrijf waar met chemi caliën, oplosmiddelen enz. wordt gewerkt als potentieel verontreinigde lokatie kan worden aangemerkt. Een grens stellen is uiterst moei lijk." Bij het aanmelden van de gasfabriek wordt dit pro bleem aan de provincie voor gelegd. Lokhorstkerk In de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat heeft zondag 18 april een bijeenkomst plaats waar organist Wim van der Heijden speelt en Caroline van Ojen een aantal liederen ten gehore brengt De bijeenkomst wordt gehouden door de Doopsgezinde en Remon strantse Gemeenten, de afdeling Leiden en Omstreken van de Nederlandse Protestantenbond en de Vereni ging van Vrijzinnige Hervormden in Leiden en Oegst geest Prof. dr. P.A.H. de Boer spreekt over „Hoe over leeft ons geloof in deze tijd". De bijeenkomst begint om kwart voor acht en duurt tot ongeveer tien uur. Aansluitend zal maandagmiddag 19 april op het Stad huisplein een informatiewagen worden geplaatst waar belangstellenden informatie kunnen krijgen over de genoemde geloofsgroeperingen. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) houdt komende zaterdag om half ne gen een anderhalf uur durende wandeling door het duin gebied. Dit gebeurt onder leiding van ervaren gidsen. Aan melden kan vanavond en morgenavond van zeven tot acht uur op nummer 071-766130. De wandeling begint zaterdag om half tien. Voorjaarsbeurs De ruilclub Koningskerk houdt komende zaterdag een grote voorjaarsbeurs in de W. de Zwijgerschool aan de \V. de Zwijgerlaan 44. De beurs heeft plaats van tien tot vier uur. Verzamelaars van allerhande zaken zijn welkom. Sima vicollecte De Simavicollecte, die van 15 tot en met 20 maart in Lei den werd gehouden, heeft 16.931,21 gulden opgebracht. De opbrengst is 900 gulden hoger dan de collecte van vorig jaar. Wandeltocht Ook dit jaar neemt de Wandelkring Leiden en Omstre ken van de KNBLO deel aan de Tweedaagse van Die- kirch in Luxemburg op 22 en 23 mei. Deelname kost honderd gulden per persoon inclusief de busreis en de verblijfkosten. De afstanden zijn twintig en veertig ki lometer. Meer informatie is verkrijgbaar bij de KNBLO, Hackefortstraat 140 Den Haag, telefoonnum mer 070-948402. „Brede maatschappelijke discussie De JOVD houdt vanavond een discussiebijeenkomst over de „brede maatschappelijke discussie kernenergie". Hoofd personen in de discussie zijn de heren-De Braauw (van de stuurgroep voor de brede maatschappelijke discussie), Lindhout (Energiecentrum Nederland) en Becht (van het centrum voor energiebesparing te Delft). De bijeenkomst begint oni half acht en wordt gehóuden In de Bierdeghel aan de Vestestraat le Open dag clubhuis woonwagencentrum Het clubhuis in het woonwagencentrum aan het Trekvaart plein hield gisteren een „Open dag". In het clubhuis waren standjes ingericht van een aantal organisaties. Zo waren vertegenwoordigers van de Leidse politie, het algemeen maatschappelijk werk, de wetswinkel, ouders op herhaling, het bureau huisvesting van de gemeente en van het Jonge- renadvies Centrum met allerlei materiaal over hun werk zaamheden present. Maar ook aan de creativiteit werd de nodige aandacht besteed. De belangstelling voor de open dag viel de organisatoren wat tegen. Men had met name gehoopt of wat meer bezoekers, die niet in het centrum wo nen. ONDANKS EXPLOITATIETEKORT LEIDEN Het experiment met het parkeerterrein van het hoogheemraadschap Rijn land aan de Boommarkt is ge lukt. Ondanks een exploitatie tekort en de vraag aan de ge meente om in het kader van een werkgelegenheidsproject een parkeerwacht beschikbaar te stellen, vindt de Stichting Leidse Binnenstad (SLB) dat het openstellen van het terrein een succes is. De SLB schrijft één en ander in een nota, getiteld "Leidse BinnenstadParkeren". In de nota stelt de SLB aan de hand van cijfers uit onder meer 1977, dat er een groot tekort is aan goede bereikbare parkeer plaatsen in de binnenstad met als gevolg ergernis bij bewo ners, bezoekers en bedrijven. „Door het tekort aan parkeer plaatsen mijdt de consument de binnenstad met negatieve gevolgen voor het bedrijfsle ven en de werkgelegenheid", aldus de nota. Het parkeerterrein van het Hoogheemraadschap biedt plaats aan 36 auto's. De SLB kwam vorig jaar met het hoog heemraadschap overeen om het parkeerterrein, dat op werkdagen door het personeel van het Hoogheemraadschap wordt gebruikt, op zaterdag van negen tot vijf uur en op koopavond van zes uur tot half tien voor het publiek open te stellen. De SLB zag dit als een experiment waarmee de winkeliers uit de binnen stad een bijdrage wilden leve ren aan het verminderen van het tekort aan parkeerplaat sen. Tevens wilde men erva ring opdoen met de exploitatie van een parkeerterrein. Verkeersborden Het terrein aan de Boommarkt ging 19 november vorig iaar open. Tot 31 januari werd er weinig van het terrein gebruik gemaakt: de bezettingsgraad was slechts 26 procent. Het ge volg was een tekort van 2072 gulden. Dit tekort wordt voor namelijk veroorzaakt door de loonkosten van de uitzend kracht, die het terrein tijdens de openingsuren beheert. Van af 1 februari steeg de bezet tingsgraad naar 50 procent. Dit door het plaatsen van ver keersborden als wegwijzer die overigens mede tot gevolg hebben dat tijdens werkdagen regelmatig automobilisten een gesloten slagboom op hun weg vinden en door reclame voor het terrein. In de nota wordt een aantal alternatieven opgesomd voor de manier waarop het terrein nu wordt geëxploiteerd. Besproken wor den (financiële) consequenties van het beperken van de ope ningsuren tot de piekuren op donderdagavond en zaterdag, het plaatsen van parkeerme- ters of een parkeerautomaat of het veranderen van het tarief van nu 1,50 gulden per uur naar 2,50 gulden per dag. Ge vraagd wordt om meer contro le van foutparkeerders, zodat de animo om van het parkeer terrein gebruik te maken zal toenemen. Palace Flophouse in Waaggebouw Met een Groene Betaalcheque en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verknjgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. De Waag was gisteren in de ban van Palace Flophouse. De zes musici van de groep uit de Achterhoek brachten krachtige vrolijke muziek ten gehore, die door hen zelf als „folkrock" wordt betiteld. Behalve het geluid van traditionele instrumenten als banjo, dwarsfluit en accor deon. weerklonken ook een moderne elektrische gitaar en een basgitaar gisteravond in de Waag.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3