Moeilijke positie voor gevluchte Poolse zeelieden in R'dam Ontzag voor Rob Clerc Win Remmerswaal naar St. Petersburg Prins Claus „informeel" in wapenfabriek Haarlems raadslid bekent brandstichting Actiegroep „Stop Amelisweerd": minister loog Opgraven radio-actief KEMA- afval kost zes miljoen "b NVP gaat zich alleen richten op pleeggezinnen Jaar lang vermiste Zoetermeerder moest zich om de twee dagen op politiebureau melden BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 APRIL 1982 PAGIN, 'a[J HAARLEM Het 32-jarige Haarlemse raadslid J.B. heeft tegenover de politie in zijn woonplaats bekend dat hij op 7 april in zijn eigen woning brand heeft gesticht. Omtrent het motief is nog niets met zekerheid be kend. Zeker is, aldus de politie, dat de psy chische toestand van B. „een niet onaanzien lijke rol heeft gespeeld bij wat er is gebeurd". Op 6 en 7 april woedden branden in de wo ningen van twee leden van de raadsfractie van D'66. In beide woningen werden brand haarden gevonden. Surinamers dringen aan op vrijlating journalist DEN HAAG De Landelijke Organisatie van Surinamers in Ne derland (Loson) heeft vanmorgen in een peti tie, die werd aangebo den aan de Surinaamse ambassadeur in ons land, bij de militaire bevelhebbers in Suriname aange drongen op de onmiddellijk vrijlating van de Surinaamse journalist Bram Behr, de hoofdredacteur van het in Parimaribo verschijnende weekblad Mo Kro. Behr werd vorige week opgepakt. Hij mag geen bezoek ontvangen. Zijn drukpers is in beslag genomen. Er is echter, volgens de Loson, geen officië le beschuldiging tegen hem ingediend. Wel zou tegen familie, vrienden en kennissen zijn gezegd, dat hij, Behr, het militaire gezag zou hebben bele digd. In zijn laatste publicaties heeft Behr kritiek geleverd op de onlangs van kracht geworden overgangsgrondwet, die volgens hem als zwaarste juri disch document te licht is. Behr heeft naam gemaakt in Suriname met het boek „Terreur op Uitkijk", waarin hij verhaalt over de moord op een landbouwer begin oktober, waar bij een lid van de militaire politie was betrokken. Die is.begin februari dit jaar tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld. ROTTERDAM De in totaal 58 Poolse zeelieden die sinds de omwenteling in Polen politiek asiel hebben gevraagd in Rot terdam, verkeren in een nogal uitzichtloze positie. Op de Nederlandse sche pen is praktisch geen werk te krijgen en het langdurig werken op een buitenlands schip kan hun aanvraag voor politiek asiel in ons land negatief beïnvloeden. Sinds het uitroepen van de staat van beleg hebben hon derd Polen, onder wie 58 zee lui, in ons land politiek asiel aangevraagd. Volgens een woordvoerder van Justitie zijn het er wellicht meer, „omdat sommigen hier illegaal zijn; ze worden immers toch niet te ruggestuurd". Volgens de woordvoerder zijn binnenkort wel enkele beslissingen te ver wachten over de Polen in ons land, „want deze situatie kan niet eeuwig duren". Hij sprak het gerucht tegen dat de vluchtelingen naar hun land terug moeten wanneer de staat van beleg in hun vaderland plotseling zou worden opgehe ven. Onder de zeelui, die in december, januari en februari in de Rotterdamse haven poli tiek asiel hebben gevraagd (van wie sommigen met vrouw en kinderen), bestaat grote angst hiervoor Onder hen doet het verhaal de ronde dat twee van hun collega's die on langs door Zweden zijn terug gestuurd, op de kade door de Poolse militairen standrechte lijk zouden zijn doodgeschoten. Zeelieden vallen in Polen on der de krijgswet. DEN HAAG Het ministerie van verkeer en waterstaat wil niet ingaan op aantijgingen van de Actiegroep „Stop Amelis- weerd", dat minister Zeevalking de Tweede Kamer verkeerd heeft voorgelicht over de noodhaak van de aanleg van Rijksweg A-27 door het bos bij Amelisweerd. De minister verklaarde dat hij alternatieven voor de aanleg van de weg had bekeken, maar dat die niet bruikbaar waren. De ac tiegroep zegt nu dat de minister die alternatieven nooit heeft be keken. De Actiegroep zegt dit op basis van stukken die men, door gebruik te maken van de wet Openbaarheid van Bestuur van het ministerie heeft losgepeuterd. In die stukken blijkt vol gens de Actiegroep nergens dat Zeevalking alternatieven voor de A-27 heeft laten bekijken. „De Tweede Kamer is bedonderd", aldus een woordvoerder van de Actiegroep. Men heeft inmiddels Kamerleden van de regeringspartijen Partij van de Arbeid en D'66 en oppositiepartij PPR bereid gevonden een nieuwe discus sie over de A-27 in de Kamer op te starten. Op 9 maart van dit jaar ging de Tweede Kamer, na tien jaar lang beraad, met de stemmen van CDA, VVD, SGP, GPV en RPF voor, akkoord met de aanleg van de A-27 door het bos van Amelisweerd, nadat Zeevalking de Kamer had laten weten dat alternatieven voor de aanleg van de weg er niet waren. Zeevalking weigerde ook een nadere studie naar de A-27. Dat werd hem gevraagd door zijn (D'66) partijgenoot Tommei. Een woordvoerder van Zeevalking zegt desgevraagd geen boodschap te hebben aan de stellingname van de Actiegroep. De zaak is afgedaan met het besluit van de Kamer, zo meent hij. Adjudant voor de koningin 1 Luitenant-kolonel der Fuseliers A. van Pelt is per 1 april '82 be noemd tot adju dant in gewone dienst van konin gin Beatrix. Adjudant voor de koningin 2 De majoor der speciale diensten der Cavalerie J. Brombacher is per 26 april '82 benoemd tot ad judant van konin gin Beatrix. (Van een onzer verslaggevers) It op Op het terrein van de KEMA in Arnhem wordt radio-actief afge graven. Dat gebeurt in een speciale, overkapte, ruimte met de hand en in speciale kleding. Het zand wordt op de lopende band afgevoerd en daarrja gemeten op radio-activiteit. De operatie kost zes miljoen gulden. DEN HAAG Omdat het werkbezoek van prins Claus op ,ers maart aan Hollandse Signaal Apparaten BV (HS) in Hengelo „informeel en oriënterend" karakter had, was het niet n< vooraf mededelingen te doen. Pas naderhand heeft de rijksvi jj lichtingsdienst een perscommuniqué verstrekt. Volgens tgei woordvoerder van de RVD is dat bij informele bezoeken- leden van het koninklijk huis gebruikelijk. HSA maakt ondermeer radar-vuurgeleidingssystemen, die stemd zijn voor Argentinië. Een groep van tweehonderd Aq tijnse militairen krijgt een opleiding bij het bedrijf voor het dienen van de apparatuur. Zoals bekend zijn in verband mei iT crisis rond de Falkland-eilanden de leveranties van militair terieel aan Argentinië stopgezet. De woordvoerder liet doorschemeren dat de kans op demoni i ties aan de poort van de fabriek ook een rol gespeeld heefi het organiseren van het informele bezoek. Bij een zogenai „open" bezoek worden altijd wel mededelingen vooraf gedi Premier Van Agt beperkt zich in een zeer summier antwoori vij vragen van de PvdA-Kamerleden Buurmeijer en Van Bergh tot de opmerking dat de rijksvoorlichtingsdienst „op gebruikelijke wijze bekendheid heeft gegeven aan dit werk ;\V zoek". ;u: de ie ëli rert n< d ni a ARNHEM Op het KEMA-terrein.in Arnhem begint maandag een zes miljoen gulden kostende operatie die omkleed is met unieke veiligheids maatregelen en voor schriften. Dan begint het opgraven van radio-actief afval dat daar door KEMA-medewerkers tus sen 1956 en 1973 is begra ven. Waar in het verleden de plastic huisvuilzakken ge vuld met licht radio-actief afval simpelweg door tuinlie den met een kruiwagen wer den begraven, daar wordt nu een speciaal voor dit doel ontworpen machine ingezet, waarbij iedere zak uitermate streng wordt gecontroleerd, terwijl bovendien al het zand dat destijds in de 22 kuilen is gestort minitieus op radioac tieve straling zal worden on derzocht. In totaal zal 1400 cm3 grond moeten worden' gecontroleerd. „Een knieval voor de politiek", noemt G. van der Lugt, stralingsdes kundige van de KEMA de o- peratie. De KEMA meent dat het radio-actieve afval geen enkel gevaar voor mens en milieu oplevert. Het destijds begraven van licht radio-ac tief afval op eigen terrein kwam enige tijd geleden, ge ruchtmakend in de publici teit, toen een ex-werknemer van de KEMA de dood van zijn zoon in verband bracht met het spelen van het kind in en rond de kuilen waarin het afval werd gedeponeerd. Als gevolg daarvan zou het kind later aan kanker zijn overleden. De KEMA ont kent dat er een verband zou kunnen bestaan. DEN HAAG Het be stuur van de Nederlandse vereniging voor pleegge zinnen (NVP) wil zich in de toekomst uitsluitend richten op pleegouders en pleegkinderen. Tot nu toe behartigt de vereniging ook de belangen van adoptie-ouders, jarenlang gebeurde dat zelfs vrijwel uitsluitend. Het lijkt het bestuur de beste oplossing dat adoptie-ouders zich aansluiten bij een vereni ging die speciaal voor adoptie-ouders is. Overi gens zijn slechts 500 leden van de vereniging plee gouders, 2500 zijn adoptie ouders. Op 8 mei zullen de leaen in Utrecht beslissen op welke groepering de ^vereniging. vereniging zich verder zal richten. De vereniging richtte zich on geveer dertig jaar geleden al leen op pleegouders en -kinde ren, maar door de grote toe stroom van adoptie-quders in de jaren zestig werd de vereni ging steeds meer vereenzel vigd met adoptie. Nu wil het bestuur dat het pleegouderge zin weer centraal komt te staan. Mogelijk zullen zich daardoor meer pleegouders zich als lid aanmelden. „Pleegouderschap en adoptie zijn heel verschillende dingen. Bij pleegouderschap wordt ge werkt met andermans kinde ren. De natuurlijke ouders, als die er zijn, blijven een belang rijke rol spelen. Mensen die een pleegkind in hun gezin op nemen, zijn het erover eens dat een kind beter af is in een gezin dan in een tehuis", aldus In Nederland verblijven onge veer 9400 kinderen in tehui zen, waarvan 2400 beneden de twaalf jaar. Bij vrijwillige plaatsing in een pleeggezin wordt de plaatsing verzocht door ouders, maatschappelijk werk of arts en dus niet als maatregel uitgesproken door de rechter. De NVP verwacht dat, nu bij vrijwillige plaatsing de plee gouders niet langer worden begeleid door de hulpverleners van de voogdijverenigingen of de raden van kinderbescher ming, zij moeten terugvallen op het algemeen maatschappe lijk werk. Daar zal niet veel van terecht komen, nu de ge meenten moeten bezuinigen. Om de leden zoveel mogelijk informatie en inspraak te ge ven heeft de NVP in het land een aantal bijeenkomsten ge organiseerd. Stemerdink: Amerikaanse munitie nog steeds welkor^; DEN HAAG/DELFZIJL De regering zal alles doen f een volgend munitietrans l*; vanuit de. Eemshaven i Duitsland mogelijk te ma als Amerika om toestemrr voor zo'n transport vri [j-J1 Alle maatregelen die bin5bu het vermogen van de betiinst ken bewindslieden liggen, 'we len dan worden getroffen het transport ongestoord ten verlopen. Dat schrijft staatssecrel Stemerdink (defensie) n namens de ministers Zee|7®( king (verkeer en watei en Van Thijn (binnenlai. zaken), in antwoord op vr^^ die de VVD-fractieleider OUJ gel heeft gesteld over het doorgaan van het tweede nitietransport. Het mislukken van zakelj^. onderhandelingen tussen Amerikanen en de sti doorsbedrijven was er de zaak van dat het transport doorging. Van de zijde va overheid is alles gedaan tpa rd« rd delingen een schade 70.000 gulden. Deze kostei1 stonden voor het merer v uit de huur en vervoerk< van reeds bij buitenlay spoorwegen bestelde waj^r.' De NS hebben een deel va schade bij de verlader kul ')n^ verhalen. Staatssecretaris Sterner ?J ontkent dat het tweede rr 'ni! tieschip naar Duitsland n ?r uitwijken omdat de ver vergunning te lang uitb KT Ook is het volgens de windsman niet waar dat het uitblijven van de ver ,,n' ning de stuwadoorsbedri andere afspraken gingen ken. „Zowel de Amerik stuwadoorsbedrL wisten dat de regering i de met het transport", Stemerdink. Ook was hurr kend dat er al de nodige bereidingen waren getrofl L< ZOETERMEER De Zoetermeerder Charles Gerrits die na een jaar lang spoorloos verdwenen te zijn geweest gisteren door de politie in Zoeter- meer werd aangehoudén, blijkt zich tijdens zijn ver blijf in België verschillen de malen bij de politie on der de naam Ping Swam Li gemeld te hebben zon der dat de Rijkswacht hem, ooit als de vermiste C. Gerrits herkende. Dit terwijl de Interpol foto's en beschrijvingen naar alle grote politie-bureaus in Europa had gestuurd. De in Indonesië geboren Gerrits heeft een half jaar in een huis voor landlo pers gewoond. Daarna werd de ex-NS employé opgenomen door een groep Jehova's getuigen. Een Antwerpse kennis van de familie Gerrits belde vorige week naar Nederland dat hij Charles in de havenstad had gezien. Zijn familie haalde hem daarna op uit België. Zoals wij gisteren al meldden, hield de Zoetermeerse politie Gerrits aan na een tip van ie mand dat hij en zijn vrouw, naar hun woning in Zoeter- meer zouden komen. Tijdens het verhoor op het Zóetermeerse bureau bleek dat Gerrits zijn geheugen kwijt is. Zelfs zijn eigen familieleden herkende hij nauwelijks. Mysterie De 30 jarige ex-NS-onder- houdsmonteur verdween vorig jaar 12 mei opeens op een my sterieuze wijze nadat hij voor een werkopdracht was wegge roepen. Sindsdien is hij als vermist opgegeven. Nu blijkt dat hij twee dagen later be wusteloos in Antwerpse straat werd aangetroffen. Een zie kenwagen vervoerde hem naar het Ziekenhuis Stuiven- berg. Na de opname kwam hij bij de Antwerpse Bijzondere Opsporings Politie (BOP) te recht omdat hij geen identi teitspapieren had. Omdat hij geen vaste verblijfplaats had werd hij naar een huis voor landlopers gebracht. De Zoe termeerse politie verklaarde gisteren dat hij in de Antwerp se gevangenis zou zijn opgeno men. De directeur van die in richting verklaarde echter nooit een C. Gerrits of een Ping Swam Li in zijn gevange nis gehad te hebben. Rond de jaarwisseling werd hij opgeno men door Antwerpse Jehova's getuigen. Om de twee dagen moest hij zich bij de Rijks wacht melden omdat hij nog Identiteitscrisis Gerrits verblijft nu vrijwillig in het Zoetermeerse politiebu reau om zijn „Identiteitscrisis" zoals een woordvoerder van de politie het noemde, samen met de recherche op te lossen. Waarschijnlijk wordt hij nu naar een aantal plaatsen geleid om zijn geheugen wat op te frissen. De politie vond hem „apathisch" reageren op vra gen omtrent zijn verblijf in België. Hoe de onderhouds monteur is verdwenen, en wie het briefje heeft geschreven waardoor Charlie vorig jaar uit huis werd geroepen voor een klus voor de NS zijn nog steeds onopgeloste raadsels. Twee rechercheurs van de Zoetermeerse politie gaan van daag naar Antwerpen om de zaak verder uit te zoeken. Tot nu toe is er nog niet van een strafbaar feit gebleken. Vandalen actief in schoolgebouw LEIDEN Vernielingen zijn tijdens de paasvakantie aange richt in de school „De Manse" aan het Kiljanpad.Een draaita fel en bijbehorende geluid boxen ter waarde van 1000 gulden zijn gestolen. Tevens ontstond 2500 gulden schade ten gevolge van vernielinge- nen. Zo werd een houten fiet senhok vernield, alsmede rui- strating gedeeltelijk openge broken. De deuren en ramen van het gebouw zijn met verf beklad. Inbraak in kunsthandel LEIDEN Schilderijen en prenten ter waarde van 16.000 gulden zijn gistermorgen ont vreemd uit een kunsthandel aan de Borneostraat. De inbre kers zijn binnengekomen na het forceren van de deur van het pand. Onder meer zijn kostbare werken van de hand van de schilders Goosen en Van Dijk gestolen. GOTHENBURG De West duitser Paul Schockemöhle heeft de eerste dag van het concours hippique van Go thenburg beheerst. Hij won twee springconcoursen, die echter nog niet meetellen voor de strijd om de wereldbeker. (Van onze honkbalmedewer ker) WASSENAAR De Was- senaarse profhonkballer Win Remmerswaal ver trekt morgenavond naar de Amerikaanse staat Flo rida, waar hij weer voor St. Petersburg gaat spelen. Remmerswaal, die ooit in de hoogste Amerikaanse prof-afdeling hééft ge speeld, zal daar in de 'Rookie League' uitko- „Eigenlijk begin ik weer he lemaal opnieuw", aldus Rem merswaal. „In Florida zal ik van een opgelopen arm-bles- sure bij moeten komen, maar ik moet er wel hard aan wer ken om hogerop te klimmen in de Red Sox-organisatie". De Red Sox-organisatie be staat uit het in de Major Lea gue uitkomende Boston Red Sox. Hierna volgt Pawtucket in de AAA-league, Bristol (AA-league), Winterhaven (A-league) en tenslotte St. Petersburg in de Rookie Lea gue. In Amerika kent men geen club-promotie/degrada tie, maar spelers- promotie- /degradatie. De lagere clubs in een proforganisatie zijn verplicht de betere spelers door te laten stromen naar hoger uitkomende teams. Het uiteindelijke doel van een speler en organisatie is uiteraard de Major League ('De Show'). Win Remmerswaal, die deze hele ladder al eens heeft doorlopen, geeft toe: •„Het is weer terug naar af, maar het feit dat ze me nog een keer vragen, geeft toch hoop voor de toekomst". Sportwereld DOORN Ex-topzw< Ronald Woutering heeft eerste twee onderdelei een internationale n vijfkamp-wedstrijd in de leiding in het klassei Bij de ploegen leidt Ned< BOBLINGEN Karin vestein van VELO is tweede ronde van het pees kampioenschap ton uitgeschakeld d< Westduitse Mechteld man: 12-10, 10-12, 7-11 KLAZIENAVEEN In de achtste ronde van het kens spannender wordende Nederlands kampi schap dammen heeft Rob Clerc met zijn snelle winning op niemand minder dan de Leidse wiskul docent Evert Bronstring algemeen groot ontzag il boezemd. Hij liep een puntje weg van Jannes van Wal, die weer eens met pijn een moeizame remise te bereiken tegen Ruud Palmer. Hans Jansen, het genie uit Emmen, blijft in de nek van de lopers hijgen ondanks zijn remise tegen Bies, die netjes c 1 vierde plaats in het klassement bleef staan, maar wel gezels - - heeft gekregen van jeugdkampioen Rob Heusden. Heü 4 kreeg zijn winst cadeau van de tegenstander Smeenk, di< hoofd in tijdnood niet koel kon houden. Stond: 1. Clerc 13; 2 Van der Wal 12; 3. Jansen 10; 4. Bies e Palmer 8; 7. Stokkel en Bronstring 7; 9. Van der Borst Smeenk 5; 12. Luteyn 4.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10