Beatrix: Nederland en YS hebben vertrouwen in elkaar fieidaeSowiwnt |laad van State verdrinkt in het werk Tuinders in EG moeten strijdbijl begraven" 800 Groene vingers schreven een boek. weer ^oldoende mogelijkheden oor hinderlaag KON-journalisten Nederland en Amerika Correctie noodzakelijk Minister wil advies over herziening decoratiestelsel IINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 APRIL 1982 PAGINA 9 blitie „arresteert" us met voetballers RECHT De Utrechtse politie heeft leren veertig jeugdige Franse voetbal- [S met hun bus en al naar het hoofdbu- i iu gebracht. De jongens waren op ooptocht in de binnenstad geweest. De S Utie had al enkele aanhoudingen ver- Jit, maar toen winkeliers uit de omge- vi ng bleven klagen, werd de hele bus 'i jar opgebracht. het fouilleren van de jongens en het órzoeken van de bus kwamen diverse betaalde kledingstukken boven water, oral sportkleding. De jongens die in het 1 asweekeinde in verschillende plaatsen Nederland speelden, vertrokken na een reprimande uiteindelijk met enkele vertraging richting Parijs. Zesduizend bedden minder in gezondheidszorg EMMEN Minister Gardeniers van volksgezondheid heeft gisteravond na een werkbezoek aan Drenthe tij dens een persgesprek meegedeeld dat er in de gezondheidszorg geen 8000 bedden zullen verdwijnen zoals eerder was aangekondigd, maar 6000 bedden. Gardeniers verwacht dat zo'n 5000 bedden zullen vrijkomen door fusies of verbouwingen van zie kenhuizen. Verder denkt de minis ter aan invoering van het per zie kenhuis of regio verschillende ver- pleegtarief. Dat kan wellicht meer fianciële ruimte scheppen voor per sonele bezetting. Momenteel is er een groeiend aantal werkloze, pas gediplomeerde verpleegsters. Bonden wijzen nieuwe spoorweg-cao af UTRECHT Na de vervoersbon den FNV heeft ook de Federatie ve Spoorwegvakvereniging FSV (4.000 leden) het resultaat van de cao-onderhandelingen met de Ne derlandse Spoorwegen afgewezen. Evenals de vervoersbonden acht de FSV acties niet uitgesloten. De bonden zijn zwaar teleurgesteld over het ontbreken van concrete toezeggingen over een toeslag voor bezwarende werkomstandig heden en over het nog steeds ont breken van de garantie dat de NS'ers in de zomer drie weken onafgebroken vakantie kunnen nemen. Ook heeft de NS gewei gerd toe te zeggen dat bij ziekte 100 procent blijft uitbetaald. Wellicht PvdA-partijraad over kabinetsakkoord AMSTERDAM De PvdA gaat waarschijnlijk een partijraad bijeen roepen om zich uit te spreken over het door het kabinet bereikte ak koord over de Voorjaarsnota. Het partijbestuur buigt zich vanavond over deze kwestie en zal vermoede lijk besluiten tot het houden van een adviserende partijraad, op 24 april. Dit heeft een woordvoerder van de PvdA meegedeeld. De PvdA is voor al ontevreden over de koopkrachtda ling van de minima, die 1,7 tot 1,9 procent bedraagt. In het regeerak koord was min één procent afgespro ken. Premier Van Agt verwacht dat de hogere inkomens er dit jaar „be duidend minder" dan de afgesproken vier procent op achteruit gaan. Opvouwbaar vliegtuigje gestolen BAARLO Uit een loods in Baarlo (Limburg) is maandag ht belangrijkste gedeelte van een op vouwbaar vliegtuigje gestolen. Met het vliegtuigje zou een vlieg- demonstratie gegegeven worden. Volgens een woordvoerder van het bedrijf Windmill, de eigenaar, kan er met het gedeelte dat gesto len is niet zonder meer gevlogen worden, omdat de motor niet is meegenomen. Het vliegtuigje is met motor 16.000 gulden waard en weegt 70 kilo. Er mag mee wor den gevlogen boven dunbevolkte gebieden en niet verder dan vijf kilometer van een door de vlieger bij de Rijksluchtvaardienst aange vraagd veldje. DEN HAAG Het is juist dat er zich spannin gen voordoen in de be trekkingen tussen Ne- lerland en de Verenigde Itaten. We hebben de laatste tijd meer moeite elkaar te begrijpen dan kort na de oorlog, toen we allen bezig waren met de wederopbouw en wij er dezelfde ideeën op na hielden. Maar ook tussen Europese landen zijn verschillen ontstaan. De basis van de betrek kingen tussen Nederland en de VS is trouwens nog steeds goed en positief, zo merkt koningin Beatrix op in een inter view met hoofdredacteur F.A. Hoogendijk van El- seviers Magazine aan de vooravond van haar ver trek (zondag a.s.) naar de Verenigde Staten. „Onze fundamentele waar den zijn dezelfde en wii heb ben vertrouwen in eikaars democratieën. Dat geldt ook voor onze economische stel sels, anders zou er over en weer niet zoveel geïnves teerd worden", aldus konin gin Beatrix. Op de vraag welke verkla ring zij er voor heeft dat de Nederlanders zich vooral in de laatste haren kritischer ten opzichte van de VS heb ben opgesteld zegt de konin gin: „Het is een ontwikkeling die zich in geheel Europa voordoet. Europa wil zich on afhankelijker in de wereld gaan opstellen. Tegelijkertijd doen wii ons best om een eenheid binnen Europa op te bouwen, hetgeen niet gemak kelijk is en lang zal duren. Dit proces brengt een onaf hankelijker houding ten op zichte van de Verenigde Sta ten met zich meer". Over de kritiek die in beide landen op elkaar wordt geuit zegt Beatrix: „Ik weet niet wat de oorzaak van deze kri tiek is. Indien er een goede verstandhouding tussen twee landen bestaat (en de Ameri kanen en de Nederlanders zijn immers al zo lang goede vrienden?) zouden wij over en weer in een openhartig gesprek met elkaar over pro blemen moeten kunnen pra ten. Een open gesprek kan ook kritiek met zich mee brengen, net zo goed als het een naar elkaar luisteren in houdt". Op een vraag over de vredes bewegingen en de pacifisti sche tendens van de laatste jaren verwijst de koningin naar uitspraken van de mi nister van buitenlandse za ken dat wij niet neutraal zijn. „De vredesbewegingen moe ten onafhankelijk van ons huidige collectieve verdedi gingssysteem worden gezien. Het valt echt niet te ontken nen dat in een aantal Euro pese landen een reële angst heerst voor een steeds verder gaande kernbewapening. Die angst is wellicht ook te ver klaren uit het feit dat Europa in een zeer kwetsbare positie verkeert. Door de geschiede nis heen heeft Europa als continent vele oorlogen ge kénd, waaronder een aantal zeer gruwelijke. Wij zijn dus erg gevoelig voor de realiteit van geweld en vernietiging en alle schrikbeelden van oorlog". Op de vraag van Hoogendijk of zij zich kan voorstellen dat de Amerikanen het ontstaan van steeds meer vredesbewe gingen met argusogen bekij ken, antwoordt zij: „Ik kan mij voorstellen dat zij er zich zorgen over maken, maar het is toch zo dat wij allen toe werken naar een beperking van de kernbewapening Ik denk dat wij door moeten gaan op deze weg en een op lossing voor dit dilemma moeten proberen te vinden". nst HAAG Voor de tuin- in Nederland en de ande- EG-landen is het nu de igste tijd om de strijdbijl te 'raven. Dat zei voorzitter gewoning van de Vereni ng van Bloemenveilingen in derland (VBN) gisteren. Europese Commissie gaat larschijnlijk akkoord met n compromis over wat ja- nlang het grote strijdpunt of k ■ngfrkt IETERMEER Alleen een omvattende herverdeling werk kan de arbeids- enigszins herstellen. kan onmogelijk in één er gerealiseerd worden en odzakelijke inleveren doet te zwaar beroep op het so- ariteitsgevoel van de gemid- EN HAAG De Raad van State wordt overspoeld door het k. De afdeling voor geschillen van bestuur heeft al een reeks oatregelen moeten invoeren - om de nog steeds wassende oom administratieve beroepen in goede banen te leiden. De - deling rechtspraak meent dat „de grens van het mogelijke" om ob-kwesties (administratieve rechtspraak) binnen een aan- ardbare termijn af te handelen, gevaarlijk dicht is genaderd, it blijkt uit het jaarverslag 1981 van de Raad, dat vandaag is ihenen. V' 'tb tussen EG-tuinders was: de Nederlandse tuinders-gasprijs. Die is volgens de andere EG- landen door subsidie van de Nederlandse overheid veel te laag en werkt dus concurren tievervalsend. De Nederlandse tuinbouw had volgens vele deskundigen juridisch sterke troeven in handen, maar een politieke oplossing verdient volgens de voorzitter toch de voorkeur. Hij ziet in een geza menlijk streven naar op brengstverbetering kansen voor alle partiien. De tuinders uit de noordelijke EG-landen moeten volgens Hogewoning daarom ophouden tegen elkaar te ageren. Een procent verho ging van de opbrengstprijs in de bloemisterij leidt bijvoor beeld tot een inkomensverbe- terng van ruim 3000 gulden per tuinder. Ook andere vor men van samenwerking ziet hij wel zitten. Laat tien man het werk van negen man doen' delde werknemer. Er zou een soort arbeidstijdverkorting op afbetaling mogelijk moeten worden gemaakt om een socia le ramp te voorkomen. Dat is de mening van de scheidende voorzitter van het algemeen werkeloosheidsfonds K. Le- win. Het fonds beheert de gel den van de werkloosheidswet. Hij pleitte ervoor het werk van negen mensen over tien te verdelen. Die kunnen dan alle tien een redelijk inkomen ver dienen, premies en belastingen kunnen omlaag, en het pakket diensten en goederen, waar van wij meer dan de helft ex porteren blijft gelijk, aldus Lewin. Blusboot voor het „grote werk" WARMOND Op werven In Warmond en Gorinchem wordt de laatste hand gelegd aan blusboten voor de grote rivieren. De boten worden gestationeerd in Dordrecht en Gorinchem. Bij de afdeling geschillen van bestuur kwamen in het verslag jaar iets meer dan 5.200 beroepen binnen, terwijl er op 1 januari van dat jaar nog bijna zesduizend wachtten op afhandeling. Aan het eind van 1981 was de achterstand opgelopen tot 6.800 zaken. Om niet te verdrinken in het werk krijgen beroepen op de wet ruimtelijke ordening en de woningwet een eenvoudiger en dus kortere behandeling. Bovendien zal het werk van de afdeling geschillen van bestuur worden verdeeld over twee kamers. Om het kaf van het koren te scheiden bestaan er plannen om een „eerste instantie" in het leven te roepen die arob-kwesties bekijkt alvorens de Raad van State eraan te pas komt. Volgens de vice-president van de Raad, mr. W. Scholten bestaat er nog verschil van mening over de plaats waar die „eerste instantie" binnen de rechterlijke macht moet komen. De Raad betreurt het, ook in het verslagjaar weer te weinig tijd te hebben gehad om de stukken van de rijksbegroting te bestu deren. 'ervolg van de voorpagina) trschillende Gedurende tocht naar de ontmoe- igsplaats zijn er ver- L "ende mogelijkheden iweest om een hinder- ag voor te bereiden. Het iat vast dat de vier le- n van het IKON-team jn gedood door gericht lur uit handvuurwapens i mogelijk een mitrail- ur van het Salvadoraan- leger. Zij stierven op i plaats die hoogst aarschijnlijk 250 meter an het ontmoetingspunt as gelegen. De beschie- ng vond plaats van een Wand van 80 tot 100 me- t IKON-team is ofwel bij 'val op een legerpatrouille SOten, ofwel in een hin- gelokt, zo luidt de conclusie van het rapport. Zeer waarschijnlijk heeft de legerpatrouille het vuur geo pend. De verklaringen van officiële Salvadoraanse zijde zijn ten dele ongeloofwaardig en aanvechtbaar, ook al om dat enkele aanvankelijke verklaringen zonder omhaal zijn gewijzigd. Inmiddels zou het bevrij dingsfront in El Salvador een telegram naar de woord voerder van Buitenlandse Zaken hebben gezonden, waarin wordt verklaard dat de betreffende ooggetuige binnen tien dagen de Neder landse regering een verslag zal kunnen geven van datge ne wat hij gezien heeft. Ook zou het bevriidingsfront inmmiddels bevel hebben ge geven om alle informatie uit het betreffende gebied vast te leggen voor een nader on derzoek. De resultaten daar van zullen binnen afzienbare tj^l bekend worden gemaakt. ADVERTENTIE Groene vingers. Een onzichtbare band met je stukje groen. Hoe krijg je die? Het nieuwe Boek van de Maand licht een tipje van de sluier op. De samenstelster van het boek, An Rutgers van der Loeff, bezocht 80 succesvolle amateur tuiniers en deed hen het volgende voorstel: „Schrijf zelf iets over je betrokkenheid bij je tuin, pak een potlood en teken, of pak een penseel en schilder. En als je het niet kunt, laten we het door Marijke Heuff fotograferen. Het boek „Met mijn tuin in de wolken" dat zo ontstond, geeft ons een levend beeld van de mensen die uit niets een prachtig tuintje kunnen laten opbloeien. Vol liefde schetsen zij hun tuin, hof, i moesgrond, scheepsdek, groene dak- Jrri"oei goot of fleurig straattuintje.Wie het leest, wordt er door aangestoken. „Met mijn tuin in de wolken" is het nieuwe Boek van de Maand. T/m 9 mei 1982 f24,50 daarna f 15,40 duurder. De aanbieding geldt t/m 9 mei. Echter zolang de voorraad strekt VEEL Amerikanen zullen de door president Reagan uitge roepen „dag van de Nederlands-Amerikaanse vriendschap" met gemengde gevoelens ondergaan. De poging van konin gin Beatrix het Amerikaanse volk de achtergronden duide lijk te maken van sommige stromingen en ontwikkelingen in ons land zal dat niet kunnen voorkomen. Het merendeel van de Amerikanen zal te zeer zijn geschokt door twee recente gebeurtenissen in ons land: de schandelijke vernieling vorige week in Madurodam van de replica van het Witte Huis (in de VS een vermaarde bezienswaardigheid) en enkele weken geleden de verbranding van een Amerikaanse vlag bij een demonstratie voor het Amerikaanse consulaat in Amsterdam. Van de miljoenen Amerikanen die deze laatste onwaardige daad op hun tv-scherm hebben gezien, moeten velen zich diep gekrenkt hebben gevoeld in hun nationale gevoelens. En menigeen zal zich daarbij in een flits de beelden voor de geest hebben gehaald van de verbranding van Amerikaanse vlaggen, die de inleiding vormde tot de tragedie in Teheran. Nederland is een tolerant land. Er kan en mag veel, zonder dat de overheid ingrijpt en in het algemeen is dat een goede zaak. Het merendeel van het Nederlandse volk is die vrijheid ook waardig. Maar met bovengenoemde excessen is een handjevol lieden duidelijk over de streep gegaan. Niet alleen werd de openbare orde ernstig verstoord, maar de in cidenten hadden een veel verder reikend effect. Door dit soort gebeurtenissen wordt de publieke opinie over Neder land in een bevriend land als de Verenigde Staten overmatig en onevenwichtig beïnvloed. De Nederlandse overheid is kennelijk té tolerant. Men zal er beter op moeten toezien dat dit soort excessen, die de overgrote meerderheid van ons volk veroordeelt, wordt voorkomen. Daarmee is niet alleen de openbare orde en het rechtsgevoel in Nederland gemoeid, maar ook de positie van Nederland in de internationale be trekkingen. INDIEN de kabinetsplannen uit de voorjaarsnota ongewij zigd worden uitgevoerd, zal dat vrijwel zeker tot gevolg heb ben dat de laagstbetaalden er meer, en de beter betaalden er minder op achteruit gaan dan was voorzien. Het standpunt dat de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen van de barre economische omstandigheden zou daarmee geweld worden aangedaan. Daarom dient de Tweede Kamer het tot zijn taak te rekenen op dit punt in de kabinetsplan nen het een en ander recht te zetten. INMIDDELS blijkt uit dit deel van de plannen wel, dat het kabinet haastwerk heeft verricht, ondanks het feit dat men al maanden van tevoren wist dat er ingrijpende maatregelen van deze omvang moesten worden genomen. Het toont aan dat de ministers lange tijd de kop in het zand hebben gesto ken, en pas op het allerlaatst, toen geen vooruitschuiven meer mogelijk was, tot voorstellen aan elkaar en tot besluit vorming zijn gekomen. Ook voor de leden van dit kabinet kan en mag de nu bereikte overeenstemming op het punt van de inkomensmaatregelen immers geen resultaat vormen waarop men trots kan zijn. DEN HAAG Minister Van Thijn van binnenlandse za ken heeft vier personen van buiten de ambtelijke wereld gevraagd hem te adviseren over een herziening van het decoratiestelsel. De minister wil dat de mening van bui ten de ambtelijke kringen over de toekenning van ko ninklijke onderscheidingen meer tot haar recht komt. Hij verwacht het advies voor 1 januari. In deze voor het advies ge vormde commissie zitten het Tweede-Kamerlid voor de VVD mr. H. Koning, mw. P. Wassen (PvdA), oud-voorzit ter Emancipatiecommissie, mw. J. Soetenhorst (D'66) van het Sociaal en Cultureel Planbureau en g. Martijn (CDA), oud-voorzitter van het overlegorgaan van de drie vakcentrales in Noord- Brabant. Van Thijn meent dat veel ambtenaren een onderschei ding dragen tegen een rela tief klein aantal uit het be drijfsleven. Verder vindt hij het stelsel te ingewikkeld, onder meer vanwege het grote aantal rangen en stan den daarbinnen. Wolken velden DE BILT In de afgelopen nacht is er op veel plaatsen nachtvorst geweest. De mini mumtemperatuur was in het binnenland een tot drie gra den onder nul, maar aan de grond werd het op 10 cm hoogte op sommige plaatsen ruim zes graden onder nul. De nachtelijke afkoeling werd versterkt door weinig wind en een bijna onbewolkte hemel. Dit hing samen met een uitlo per van een hogedrukgebied bij Ierland, die zich via onze omgeving uitstrekt tot boven Polen. Een storingsgebied brengt wat neerslag op het noorden van de Noordzee; het komt vannacht en morgen dichtbij ons land te liggen. Omdat dan ook het hogedruk- centrum dicht bij ons land komt, blijft het vrijwel overal droog, maar er komen wel wolkenvelden. Die zullen de komende nacht de kansen op nachtvorst belangrijk vermin deren. In de komende dagen zullen hogedrukgebieden met zon in onze omgeving de over hand hebben, afgewisseld door zwakke storingen met tijdelijk wat meer bewolking. De tem- peratuuur wordt iets hoger. West- en Midden-Europa heb ben de komende dagen meer zon dan het Middellandse-Zee- gebied. In Noord-Italië en Noord-Joegslavië valt veel re gen, in Spanje is het niet meer dan ongeveer 15 graden. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam l.bew. Oe Bilt onbew. Doelen l.bew. Eindhoven n.ontv. Den Helder l.bew. temp temp el eg 2 -Urn burg h bew. 8 I Ou Athene I bew. 23 -On Barcelona m.regen 14 12 - n It On 12 On 10 On Werven Zurich

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9