Panel publiciteit ofwel: wie schrijft die blijft Nieuw. Het'Minder-Per-Maand'Plan van Renault. 071-122244 BINNENLAND. !E Mevrouw Nap vraagt uw mening en drukt die af Dood dissident u Havemann verliest? voor discussie tussen Oost en Weii? kunst en kunstenaars I „KLEINTJES" Marine Accu's Accu specialist Groenen Magic bus 128.- 152.- 196.- Tel.beantw. LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 APRIL 1982 PAGI1 WOERDEN Een niet al te grote advertentie in de kranten wees onlangs ee nieder er op dat er van „Nederland een fijn land is te maken, waar me met z'n allen naast elkaar en met elkaar kunnen le ven". Brieven te richten aan een BV in oprichting, Panel-Publiciteit. Nu is het al eens eerder ge beurd dat slimme fabri kanten hun produkten de oplossing voor al Neer- lands vraagstukken vin den en er zijn zelfs fabri kanten die ooit hebben beweerd dat Nederland alleen dén een fijn land kan worden om in te le ven, te wonen en te wer ken, als je de lopende bandmaaksels die uit hun werkplaatsen en fabrie ken lopen de voorrang geeft boven anderen, die misschien wel beter zijn en goedkoper, maar niet van Nederlands fabrikaat. Zelfs in de nieuwste ge schiedenis herhalen alle dingen zich en niets men selijk is ons vreemd. De nieuwsgierigheid wint het echter vaak van het gezond verstand. En met die gedachte in het achterhoofd - een ge dachte waarop trouwens een hele ideologie berust - toch maar even Panel-Publiciteit BV i.o. gebeld, achter welke fraaie naam zich mevrouw C.Nap-Nijsse (54) in Woerden blijkt te verschuilen. De volgende dag brengt de postbode reeds een zeer fraai in goud, blauw en rood uitge voerde folder, benevens enke le felblauwe en eng oranjerode schrijfmachinevellen. Die laat ste vellen even latend voor wat ze zijn, wordt de blik in de ochtendstond meteen getrof fen door de vrome heilwens die ons van de gouden folder wordt toegeworpen: „Pax Vo- biscum", „vrede zij met u". „Vrede is geen onnatuurlijke toestand! Oorlog komt niet van een buitenaardse macht! Moe ten wii voor vrede werken of - en zullen wij de daadwerkelij ke oorzaken van oorlogsdrei ging opsporen en bestrijden Vrede zij met u!" Dat is de let terlijke tekst van bladzijde 2 van de folder. Is Panel-Publi citeit soms een verlengstuk van de Vredesbeweging? Nee, zegt de folder, „Panel-Publici teit vertegenwoordigt in ge nerlei opzicht enige kerkelijke en/of politieke richting!" „Pa nel-Publiciteit is wellicht een laatste instrument om de mensheid aan te tonen dat Oude Fundamentele Wetten niet straffeloos verloren kun nen gaan in de resultaten van ononderbroken poepelderij, Zijnde een paniekerige war winkel van wetgevingen (of het is het wet-opleggin- gen? In deze warwinkel weten reeds nu zelfs de wet- producenten al niet meer op welke plank de zoetigheden hadden moeten staan. Panel- Publiciteit wil geenszins de publieke verachting bevorde ren voor die gentlemen, die de publieke spreekgestoelten be mannen maar slechts de gele genheid bieden tot het op ver standelijke manier aantonen hoe onredelijke wetten en on verstandige reglementen, pri vate initiatieven en 'werklust stranguleren met uiteindelijk fatale gevolgen". Maar toch die vredesgedachte: „Geen fatsoenlijk mens wil oorlog. Oorlog is moord, gefi nancierd door diefstal en zo kostbaar dat de mensheid er aan dreigt ten onder te gaan. De produktie en distributie van oorlogsmiddelen is kost baar en vermindert de wel vaart Tot de meest bekende resultaten behoren vliegende kogels, vallende bommen, con centratiekampen, vluchtelin genkampen, honger, koude en ellende. Wie zijn dan de onfat soenlijke mensen die de fat soenlijke mensen bestelen ten bate van oorlogsmiddelen en ten koste van vrede en wel vaart? Tot de doelstellingen van Panel-Publiciteit zou be- horen het aantonen van de oorzaak van een oorlogsdrei ging komt, hoe oorlogsdreiging opgebouwd wordt en wie dat doet. Panel-Publiciteit zal ie dereen de gelegenheid bieden rondborstig en vrijelijk zijn of haar mening te uiten teneinde duidelijk te stellen, dat de eco nomische repressie, crisistijden en uiteindelijk oorlogstoestan den niet gezonden worden door boze goden, maar gescha pen worden uitsluitend en al leen door menselijk wange drag". Blijft nog de vraag wat Panel- Publiciteit aan al deze warrige misstanden denkt te doen. Simpel: iedereen schrijft ge woon naar Panel-Publiciteit, „want de zwijgende meerder heid mag niet langer zwijgen, moet spreken, moet zelfs op- spreken". Panel-Publiciteh gaat een blad uitgeven waar al die brieven, zowel gemeende als querulante in komen. „Niet belangrijk is prachtig proza, belangrijk is uw vrije ongecen sureerde meningsuiting. Dit is ieders gelegenheid om zijn of haar stem te laten horen. Op verzoek is anonimiteit gega randeerd". En daaronder dan: „Sponsorcontacten gezocht voor Panelpublikaties". Een wat zenuwachtige me vrouw Nap wilde ons in eerste instantie nauwelijks telefo nisch te woord staan. Als de storm van de eerste week en Rubliciteit wat is geluwd, gaat et beter. Er is ook wat veran derd: De BV i.o. gaat niet door en wordt een sticnting, dat be tekent in elk geval dat er lid maatschappen kunnen komen en dat er donaties zullen kun nen worden geaccepteerd. En die vrede „Ik heb altijd al een grote vredesbeweging wil len makem maar ik heb nog veel meer in gedachten. Ik krijg gelukkig heel veel reac ties op de advertentie, maar ik sta er alleen voor en het heeft me alles gekost wat ik heb. Ik ben blut, maar ik heb het graag voor het goede doel over". Ontevredenen aller provincies verenigt u en schrijfNodig „Anders gaan we ten onder", zegt mevrouw Nap. Wie schrijft, die blijft. GERARD CRONé JSS lenl oed' De Oostduitse dissident Robert Havemann (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De bekende Oostduitse dissident pro fessor Robert Havemann is in Oost-Berlijn op 72-ja- rige leeftijd overleden. Met zijn dood die on danks een langdurige ziekte toch nog onver wacht kwam is een be langrijk vertegenwoordig er van de richting die de starre Oost-West verhou dingen wil doorbreken van het politieke toneel verdwenen. De schrijver en wetenschaps man Havemann, die ondanks zijn overtuigd Marxisme nooit zijn kritiek op het beleid van de DDR onder stoelen of ban ken stak, heeft door zijn kriti sche houding niet alleen zijn leerstoel in de chemische na tuurkunde verloren, maar ver bleef de laatste jaren boven dien steeds in een soort huise lijke gevangenschap die hem door de autoriteiten was opge legd. Dat was vooral het geval nadat hij onverbloemd zijn misnoegen had uitgesproken over de verbanning van zijn boezemvriend, de dichter-zan- ger Wolf Biermann die in 1976 tijdens een toernee door de Bondsrepubliek de terugreis in zijn land werd ontzegd (vorige week werd overigens bekend dat Bierman verrassenderwijs naar de DDR is mogen reizen om zijn zieke vriend Have mann te bezoeken het bleek een afscheidsbezoek te zijn' Dat Havemann nooit gearres teerd is en altijd enigszins om zichtig werd behandeld door de Oostduitse autoriteiten werd voornamelijk veroor zaakt door het feit dat hij tesa- men met de huidige staats- en regeringsleider van de DDR, Erich Honecker door de Nazi's in het tuchthuis Brandenburg- -Gorden gevangen werd ge houden, wat een band voor het leven schiep. Havemann kwam nog zeej| cent, eind maart, nieuws, toen hij via de FJ furter Rundschau een opj deed aan het Westen opkomende vredesbewegiii de DDR te ondersteunen! om daar via de Westduits dio en tv in Oost-Duitj zelf bekendheid aan te g „Van een vrije vredesbj ging in de DDR kunnen s internationale impulsen^ gaan om de krachten vooj vrede in de wereld tot J overwinning te helpen enl ons allen voor de vernietig te bewaren", aldus Havem die een van de mede-ondj kenaars van het zogenai Berlijnse vredesappèl was.] Pianist Fred Oldenburg geeft op vrijdag 16 april een „wit concert" in de Nieuwe Kerk te Den Haag. Op zijn programma staan werken van Chopin, Pijper, Schat, Schön- berg en Strawinsky. Toneelgroep Randstad speelt op vrijdag 16 en zaterdag 17 april in het Ned. Congresge bouw te Den Haag „Onze beste vrienden" van Reginald Rose in de regie van Gaston van Er ven. >0 Toneelvereniging St. Bo „v tius geeft op zaterdagavon f^( april in de Laetitiazaal, 1 &tai Hovylaan 4, een opvtx d van De moordenaar jar groep, thriller van Philip n en John Boland, geregiss door J. van Hagen. Ornis Internationale Gal "aa Javastraat 17 Den Haag, e vie seert van 17 april t/m 8 schilderijen en tekeningen Chaja Polak. ld' LEIDSE COURANT WATERSPORT Grati accu's testen, monteren en uw autoinstallatie doormeten, laden. Nieuwe Rijn 106, Hoek Langestraat. Tal.: 071-12055. B VAKANTIEVERBL. BINNENLAND Holten in de bossen, nabl) de Holterberg, dichtbij zwembad en manege, staan voor u te huur: vrijst. eomf. bungalows, voorzien van 2/3 slaapk.. douche, toilet, keuken (m. koelk.J, zitkamer en t.v. en goe de verw. Nog vrij voor 24 Juli en na 7 aug. Int. bij de 05483-1834. extra'sweekend v.i 250,- alMn In bungalow met c.v.. kleuren tv en radio, soms open haard. Te vens luxe villa's. Noord-Holland. Buitenplaats Andijk a. Usaelmeer met gratis zwemmen In een sub tropisch verwarmd verwarmd zwembad. Gelderland. Buitenplaats De Bosch berg nabij Elburg a. Veiuwe- Veluwe,. Voorthuizen bung. m. verwarming. Zeeland. Yerseke a. Oosterse heide Loosdrecht. Appartementenhotel De Waterwolf. Texel, week v.a. 450.- in appartement of luxe villa. Sneekermeer. Luxe buitenhuls met garage, eigen aanlegsteiger. Jarino Rekreatie 05908-16866. Na kant.u. 05908-19598. Ouddorp Vakantiemotel Oostduin. Oost- dijkseweg 47-51, 3252 LL Goe de Reede. Tel. 01879-1271. 3/6-pers. appartementen, 3/6- pers. zomerhuisjes. Prijzen riéren van f 135 tot 675 per week in het hoogseizoen. Moge lijkheden voor groepen. Speciale vakantieaanbieding Huur stacaravans 75 korting op nog rest. weken vanaf 5 pers. 350 p.w., met alle comfort. Pinksteren vanaf 145. Vraag folder. Camping „De zorg- vlledt", Wateren 5. Drenthe. Tei. 05212-7258 of 05612-368. Busreis enk. prijs Tanger 250.- Birmlngham Alicante 350,- 175.- 225.. Ook goedkope vtuchten. Magic Bus. Nieuwstraat 6H, Den Haag. Tel. 070-654824; Rotterdam 010-132304. Mooiste Keukenshowroom van Zuid-Holland Plavuizen - open haarden - badkamers - parket. LHK Keukens Productieweg 2'4, Industrleterr. „Oe Grote PokJer" bij Helneken - Zoeterwoude Volg de gem. borden. En gros. Tei. 071-896188. Openingstijden van dinsdag tot zaterdag van 9-17.00 uur. Grote bingoavond A.s. donderdag 15 april, aanvang 20.00 uur. Gezellig avondje uit? Komt u dan naar de Leidse Schouw Lange Scheistraat 5b. Leiden. Grote prijzen o.a. radio-cass., tulnameubiernent, fietsen, klokken en andere grote prijzen. Oe Bingo-vrienden. Inkoop goud briljant. Wij betalen u de hoogste dagkoers. Tijdaiijk kunt u ons vinden in: Hotel Nieuw Minerva. Boommarkt 20, di. t/m za. van 10.00 lot 17.00 uur. Vlechtscherm voor uw tuin speciale aanbie ding 180x180 cm 34.50. Schaarhek aanbieding 60x250 cm. Tijdelijk 17.95. Grlffloen's tulncen- trtzm. Leldseweg 520, Voor- Naaimachines: Opgelet!! Zig-zag-naalmachlnes. als nieuw 175,-, 195,-. Volaut. zig zag-naaimachine (vrije arm). Siersleken, blindzomen enz. van 795,-. nu 395,-. Reparatie Ajn alle merken. Herenstraat 23. Lelden, tel. 071-132027 Autorijden, vinden we bij Renault, moet leuk blijven. Dus bouwen we hele zuinige auto's. En introduceren we nu, in samen werking met Renault Credit Nederland, een nieuwe financiering voor de Renaults 4,5 en 18: het 'Minder-Per-Maand' Plan. Het werkt simpel. U ruilt uw auto in, u krijgt een inruilprijs. En dan gebeurt er iets bijzonders. De Renaultdealer spreekt een vost inruil- bedrog met u af, dat u na de afgesproken financieringsperiode - in dit geval 36 maanden - voor uw Re nault terug krijgt. Een garantieprijs dus, die vast staat. Hier door blijft de allerlaat ste aflossing gegarandeerd. En wordt het bedrag per maand mede daardoor' ongelofelijk laag; kijk maar eens naar de rekenvoorbeelden hierboven. Het kan zelfs nog lager. Praten over deze nieuwe finanaering voor de Renaults 4,5 en 18. Wat let u? Ga nu naar de Renault dealer. R eken voorbeeld* Renault 4 Renault 5 Renault 18 Adviesprijs: 11.970,- 13.270,- 18.500,- Inruil/aanbetaling, stel: 5.150,- 5.120,- 9.350,- Restant te betalen: 6.820,- 8.150,- 9.150,- Garantiesom (exd. BTW) bij terugname auto, tevens laatste aflossing 5.600,- 6.700,- 6.300,- Maandlast over 36 maanden: 0Leiden; ELAM B.V„ Haarlemmerweg 2-4, Tel. 071-121210/143163/213341- FÜiaal: Leideseweg 422,Voorschoten, Tel. 071-763854. Graszoden tuinaarde, bielzen, levert, ver werkt v.d. Meer. Meestal goed koper .TeU)1719-13939:__ VLOOIENMARKT. Lekker rom melen, zoeken en vinden op de gezellige rommelmarkt en ruil beurs in de Waddinxveense vei linghallen, elke zaterdag van 8.00 tot 16.00 u. Bredeweg 23, int.: 01820-27752. Graszoden en bielzen. Griffioen's tuincen trum, Leidseweg 520, Voor schoten. type leger/politie (nylon), nuttig voor div. beroepen, prof. be scherming, voor slechts 150,- Tel. 070-87621% Ook te huur. Tel. 02522-10063. Gordijnen gratis gemaakt. Gor dijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis gelegd. Mateba KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat. van 9-11.30 en 2-4 uur. Maand.- en dond.avond van 19- 19.30. Fa. v. Berge Henegou wen, Schelpenkade 47. (reiden. Tel 120794. in glas of kristal. Er is reeds 36-dlg. kristallen glasservies voor 99.- bij: Oudshoorn, Haar- lemmerstr. 160, Lelden. Keuze uit meer dan 100 ver schillende serviezen in porselein of aardewerk. Er is een kompleet servies, 60-dlg., voor 12 pers. vanaf 199.- bij: Oudshoorn. Haarlemmerstr. 160, Leiden, T.M.T. heeft nieuwe collectie eiken bergmeubelen, bankstellen en eetkamers. Tijdelijk 10 tot 30% korting. IJzersterk huiskamer nytontapijt. 400 cm br. van 98.- voor 69.-. T.M.T. Voor complete woninginrich ting. Herengracht 6, Leiden. Tei. 120772. T.k. wegens samenwoning bijna complete inboedel 2-pers. bed, Engelse hangoor tafel, gasstel, boeken enz. Al leen zaterdag's tussen 11.00- 1S 00 uur ZI|!de.hR 63. Leiden Gero Sola, W.M.F. cassettes, verzil verd of edelstaal, met 20 tot 50% korting. Uit voorraad lever baar bij: Oudshoorn, Haarlem merstr. 160, Leiden. Lagostina Moonline en Classic roestvrijstalen pannen met 25 Jaar garantie! Er is reeds een 4-delige Lagostina kooksel voor 179.- bij: Oudshoorn, Haarlemmerstr. 160, Leiden. Show 1982 Tuinmeubelen, lage voorjaar- sprijzen, stoelen v.a. 29.75. Griffioen'situincentrum, Leidse weg 520. Voorschoten. Snel koken betekent 50% tijd, energie vi taminen besparen! Fissier. La gostina, Tefal. W.M.F. snel kookpannen van roestvrijstaal met 50 gulden korting. Reeds voor 99.- een r.v.s. snelkookpan bij: Oudshoorn. Haarlemmerstr. Kolenhaard il c HEUGAFELTTEGELS. red kleuren direct leverbaar, garantie. Gemakkelijk t i f ileyrfl r 1

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6