REGIOt JOURJNflflL i „Ons Stekkie" krijgt steun van links Nieuwkoopse jazznacht met bekende namen Nieuwkoop zoekt naarstig naar nieuwe bouwlokatie DEKENAAT ALPHEN VOERT ACTIE VOOR ERITREESE KINDEREN IN STRIJD OM EIGEN ONDERKOMEN Zoeterwoudse speelzaal op zoek naar peuters Provincie rooide 877 bomen in 1980 r-H®.- Meisjes „De Schakel" winnen paasvoetbaltoernooi D'66 Hazerswoude wil betere ontsluiting poldergebied LEIDEN/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 APRIL 1982 PAGINj Jeugdraad Hazerswoude buigt zich over „jaarlijks probleem" HAZERSWOUDE De problemen, die zich in Ha zerswoude haast traditie getrouw in de Oudejaars nacht voordoen komen vanavond ter sprake in de Jeugdraad. De gemeente Hazerswoude heeft in het verleden al de nodige pogingen ondernomen orn de jeugd er toe te bewegen zich tijdens de jaarwisseling te onthou den van het plegen van vernielingen en andere on rechtmatigheden. De laatste maal stelde de gemeente de jongeren zelfs een beloning in het vooruitzicht als zij zich koest zouden houden. Het plan mislukte ech ter en het geld. dat aanvankelijk voor extra jeugdac- tiviteiten gereserveerd was. kon worden aangespro ken om de schade aan gemeentelijke eigendommen te vergoeden. De raad vergadert vanaf acht uur in het gemeentehuis. ALPHEN AAN DEN RIJN De elf parochies van het dekenaat Alphen aan den Rijn zijn een actie gestart voor een onder wijsproject in het Oost- Afrikaanse Eritrea. Men wil in totaal 63.000 gulden bijeen brengen. Van dat geld zullen tenten en schoolbenodigdheden voor lager onderwijs in het Eritreese Vluchtelin genkamp Solomuna ge kocht worden. Eritera ligt aan de kust van de Rode Zee. Hoewel het land sinds dc jaren vijftig officieel zelfbestuur heeft, is het door Ethiopië ingelijfd. Een situatie, die geleid heeft tot het ont staan van twee bevrijdingsbe wegingen. Deze groepen heb ben sinds 1978 hun krachten tegen het Ethiopische leger ge bundeld en strijden nu geza- mclijk voor een vrij Eritrea. In een aantal delen van het land heeft dat reeds succes opgele verd. In die bevrijde gebieden worden sociale programma's op het gebied van onderwijs, gezondheid en industrie opge steld. Door dat initiatief genie ten nu zo'n 2500 Eritreese kin deren onderwijs. Voor de ruim 3500 kinderen, die buiten het land in vluchtelingenkampen verblijven, waaronder Solu- muna, is die „luxe" niet weg gelegd. De parochies van het dekenaat Alphen willen daar verandering in brengen. De actie is gestart onder het motto „Om het recht van de zwakste". Buiten stortingen op girorrekening 616743 t.n.v. co mité Vastenactie en Rabo- banknummer 3016.76.208 kan men een bijdrage geven in de diverse kerken. Om de men sen aan de actie te herinneren zijn in de kerken Ethiopische Hongerdoeken opgehangen. Dorpen verstoken van televisie door kabelbreuk TER AAR Door een breuk in de hoofdkabel van de PTT zijn inwo ners van een aantal dorpen in de Rijnstreek, die aangesloten zijn op kabelexploitant Casper, gisteravond verstoken gebleven van televisie beelden. De breuk in de kabel ontstond gisteravond rond kwart over zeven ergens tussen Ter Aar en Alphen aan den Rijn. De oorzaak van de breuk was vanmorgen nog niet be kend. Naar verwachting kunnen inwoners van Nieuwkoop, Noorden, Ter Aar, Zeven hoven, Nieuwveen en Leimuiden vana vond weer beelden ontvangen. HAZERSWOUDE Par tij van de Arbeid en Poli tieke Partij Radikalen uit Hazerswoude onderschrij ven de wens van de jonge- rensociëteit „Ons Stekkie'' om over een goed clubge bouw te kunnen beschik ken. De zelfstandigheid van „Ons Stekkie" moet daarbij gewaarborgd zijn. menen beide linkse groe peringen. „Het moet mo gelijk zijn dat het Stekkie en het Michelshuis, die immers beide een andere doelstelling en een andere doelgroep hebben, naast elkaar en zonder concur rentie kunnen werken en bestaan". Omdat de thans in gebruik zijnde accommodatie aan de Dorpsstraat/Vincent van Goghstraat voor de vele activi teiten die worden ontplooid, niet meer geschikt is, heeft het bestuur van „Ons Stekkie" plannen gemaakt voor nieuw bouw op dezelfde plek. De kosten hiervan worden ge raamd op 275.000.-. De jonge- rensoos zal zelf een bedrag van J 100.000.- financieren. Gemeente en andere overhe den zullen moeten meewer ken, deels door een garantie voor een lening, deels door subsidies. De gemeente zal te vens een bouwvergunning moeten verlenen. Een andere zaak speelt, aldus PvdA en PPR in „Anderzijds", een rol bij de beoordeling door de gemeente. Want het be stuur van het Michelshuis wil dit ook al verouderde gebouw vervangen door een multi functioneel centrum. Het be stuur van „Ons Stekkie" wil een multifunctioneel centrum. Het bestuur van „Ons Stek kie" wil in geen geval hiervan deel uitmaken. Zelfstandig wil de jongerensoos beslissen over haar ruimte en het gebruik hiervan. Jeugdwerk en andere activiteiten in één gebouw zijn slecht te combineren. Iets wat het provinciaal opbouworgaan in een aan Ben W uitgebracht advies eveneens heeft gesigna leerd. Jeugdsoos 't Pluutje, dat aan de Rijndijk een onderko men heeft in het multifunctio neel centrum Het Anker, kan daarover uit eigen bittere er varing meespreken. The Seventy Five Jazzband, één van de optredende jazzgroepen tijdens de Nieuw- koopse Jazznacht. NIEUWKOOP De Jaz- zsociëteit draagt haar steentje bij aan de viering van het zevenhonderd ja rig bestaan van de ge meente door een jazz nacht te organiseren. Dat gebeurt op 4 juni in res taurant Plaszicht. Hoogte punt van dit gebeuren vormt het optreden van Greetje Kaufeld en The Seventy Five Jazzband. Voorts zijn er optredens te verwachten van de dixie- landmuziek ^spelende West Coast Jazzband, de Ameri kaanse vocalist Joe Burner, de eveneens uit Amerika af komstige formatie Sandie Mosse Quinet, het trio Robby Agerbeek en de tenor-saxo fonist Ferdinand Povel. Met dit grootse programma hoopt de Stichting Jazz Nieuwkoop de jazzmuziek in Nederland te promoten. Bo vendien hoopt zij en batig saldo bijeen te krijgen en daarmee een daadwerkelijk bijdrage te leveren aan de viering van het zevende eeuwfeest door dit geld be schikbaar te stelllen voor de inrichting van het Nieuw koopse Smederijmuseum. Omdat de jazznacht in eerste instantie een feest voor Nieuwkopers is, kunnen in gezeten nu reeds kaarten voor het gebeuren reserve ren. Met dient dan contact op te nemen met Stichting Jazz Nieuwkoop, Mozartlaan 8 in Nieuwkoop. Overigens is de jazznacht niet de enige bijdrage van de Stichting Jazz aan de viering van het 700-jarig bestaan van de gemeente. In augustus vallen er optredens te ver wachten van de formatie Jo seph Lamm en Pia Beek. ZOETERWOUDE Als het aantal peuters, dat ge bruik wil. maken van peu terspeelzaal „Drie turven hoog" aan de Hoge Rijn dijk te Zoeterwoude, niet toeneemt, zal dat vrijwel zeker betekenen dat de speelzaal tenminste één dag in de week de deuren moet sluiten. Peuters van twee jaar en ouder kun nen tot nu toe vier och tenden per week in De Eendenkooi, waar de speelzaal is gevestigd, te recht. Elke maandag, dinsdag, don derdag en vrijdag van kwart voor negen tot kwart voor twaalf worden de peuters on der deskundige leiding van twee leidsters, Henny en Wil. bezig gehouden met knippen, plakken, kleien, fietsen enz. Op die manier krijgt het kind op zeer jeugdige leeftijd al een beheersing van zijn motoriek en spelenderwijs al enige so ciale vaardigheden. Ouders, die wat meer willen weten over speelzaal „Drie turven hoog" zijn altijd welkom op de tijd dat de peuters aanwezig zijn. De kosten per ochtend bedragen 6.25 per peuter. Na dere informatie en inschrijf formulieren zijn verkrijgbaar bij Joke van Hofwegen, Omn- jelaan 28, telefoon 071-411313; Aleid Bombeke, Margrietstraat 1. telefoon 071-410909; Carla van der Poel, Nassaulaan 29, telefoon 071-892624. DEN HAAG De provincie haar weggehaalde bomen. De Zuid-Holland heeft in 1980 gerooide bomen moesten 877 bomen gerooid en er 1715 worden weggehaald wegens geplant. Dit blijkt uit de Bo- werkzaamheden aan de we menbalans 1980, een over- gen waarlangs ze stonden, zicht waarin de provincie re- wegens ziekte, storm en ver- ke „schap aflegt over de door keersschade en aantasting door insecten. De provincie is bij de vervanging van deze bomen steeds uitgegaan van het motto dat voor elke ver dwenen boom er twee terug dienden te komen. - Een beeld van het paasvoetbaltoernooi. ALKEMADE De finale van het paasvoetbaltoer nooi voor meisjesteams van Alkemadese scholen eindigde gisteren in een doelpuntloos gelijkspel voor de r.k. basisscholen „Sint Joseph" uit Roelof a- rendsveen en „De Scha kel" uit Oude Wetering. Pas na het nemen van strafschoppen kon „De Schakel" zich winnaar van het toernooi noemen. Het waren gisteren spannende, sportieve en vlot verlopende voetbalwedstrijden, die de meisjes bij mooi droog weer en voor een flink aantal toe schouwers speelden. De tien meisjesploegen waren verdeeld over twee poules. Winnaars van de eerste poule werden de basisscholen „Sint Bavo" uit Oud Ade en „Sint Joseph" uit Rijpwetering. In d-? tweede poule bleken teams van de Sint Josephschool uit Roelofarendsveen en „De Schakel" uit Oude Wetering de beste. De vier genoemde ploegen kwamen in de finale tegen elkaar uit, waarbij „Sint Bavo" het met 02 moest af leggen tegen „De Schakel". De beide Sint Josephscholen speelden verbolgens doelpunt loos gelijkspel, waarna de school uit Roelofarendsveen na het nemen van strafschop pen, zich winnaar mocht noe men. Hierna speelden teams van de Rijpweteringse Sint Jo sephschool en de Oud-Adese Sint Bavoschool om de derde en vierde plaats, hetgeen ein digde in een 10 stand ten gunste van Sint Bavo. Door het vlotte verloop van het toernooi kon de voorzitter van de schoolvoetbalcommis- sie K.N.V.B., afdeling Leiden, de heer A. A. N. Bijman, pre cies op schematijd de prijzen uitreiken. Hij deed dit nadat hij de deelnemende scheids rechters, begeleiders en E.H- .B.O'ers en gastvereniging D.O.S.R. bedankt had voor de medewerking. De winnaar van het paasvoet- oaltoernooi voor meisjes gaat niet naar de streek- en lande lijke finales. Deze finales zijn namelijk, waarschijnlijk dit jaar voor het laatst, uitsluitend toegankelijk voor jongen steams. Rommelmark t Handbalvereniging „O.A.S.E." uit Oud Ade houdt vr( dag 16 en zaterdag 17 april een rommelmarkt in hi Dorpshuis van Oud Ade. De rommelmarkt is vrijdi van zeven tot negen uur geopend en zaterdag van hi elf tot een uur. De opbrengst van het gebeuren koi ten goede aan de handbalvereniging. Narcissus Onder de naam „Narcissus '82" wordt op de Keukenhof i Lisse van vrijdag tot en met maandag een narcissenten - toonstelling gehouden in het Koningin Juliana Paviljoei Door de medewerking van acht bedrijven worden daar 26 soorten narcissen getoond. Verder zullen een vijftienti bloembinders 10.000 narcissen verwerken. Als bijzondei heid zal een bloemstuk worden gemaakt van twee metc hoogte met daarin 2.000 narcissen. In het weekend zulle n< bloemschikdemonstraties worden gehouden. De tentoon stelling is dagelijks open tussen acht uur 's morgens half acht 's avonds. Kienavond [0U< Het carnavalsseizoen is dan wel over, maar de Lisset ieel broekse carnavalsvereniging De Rampestampers gaa ang toch door met het organiseren van activiteiten. Vrij un] dagavond om zeven uur begint er daarom in De AT koet een kienavond met daarbij een Rad van A tuur voor kinderen en om half negen voor vol\ nen. Satijn I laar nte, iriei Ie Fransje Brussaard exposeert tot en met 24 april in Galeri >ezo De A.A.P. aan de Heereweg 147 in Lisse met satijnei fanz wandkleden. Zij is al zeven jaar bezig met het werken aai litsl dit soort kleden. Het zijn over het algemeen zeer herken yeei bare schilderijen met als onderwerp vrouwen, die zich ii een paradijselijke omgeving bevinden. Geïnteresseerde kunnen elke zaterdagmiddag van een tot vijf uur terech in De A.A.P. frea pof Progressief Lisse jej De PvdA, PPR en PSP in Lisse, samenwerkend onde lehc de titel Progressief Lisse, zijn het eens geworden ove de kandidatenlijst bij de komende gemeenteraadsvei Dn kiezingen op 2 juni. De Lissese progressieven worde tnj; aangevoerd door Willem Rosdorff, Frans Prins, Jajunm van de Voet, Remi Peterse, Marianne Kool, Guus Meneer man, Sjaak Smakman, Frans de Haas, Gerry Blom ei -at< Hans Feyt. De PvdA heeft nu tweezetels in de raad, d en combinatie D'66/PPR heeft er een. Harlekino oort Harlekino aan de Achterweg in Lisse start na de paasvt et e kantie met verschillende creatieve mogelijkheden kleiei ang< weven, macramé, glasschilderen enzovoortsvoor jeugdi ewei gen en volwassenen. Dinsdagmorgen kunnen volwassen e :uw van kwart over negen tot kwart over elf terecht. Voor dtndji jeugd van 8 tot en met 12 jaar is dat dinsdagmiddag half vier tot half zes en woensdagmiddag van twee tot v/eèjna uur. de oudere jeugd is woensdagavond van zeven tot ne larli gen uur welkom. Voor volwassenen is er donderdagsmh at t dags van kwart over een tot half vier een volwassenencui itell sus haken voor beginners. Opgeven voor deze dagen ka erst< bij Harlekino. 02521-15575. irordi ndei enla insl; Midden Holland wandeltocht Wandelkring Leiden en omstreken houdt komei weekeinde de tweede Midden Holland wandeltocht. 1 afstanden, die gelopen kunnen worden zijn: 5,10,15. en 40 kilometer. De start van de tochten is bij de S/fc t Jozefzaal aan de Paradijslaan in Alphen. Zij die 40 koor lometer voor hun rekening nemen, kunnen tussen 9A 'mei en 10.00 uur vertrekken. Voor de overige tochten Jtaicht" tussen 9.00 en 14.00 uur gestart worden. De kosten voi jmni deelname bedragen 2 gulden 50 voor 5-, 10- en 15 Jcifjivak meterlopers, overigen betalen 4,50 gulden. 'j 1al Hote Ruiten school ingegooid LEIDEN Elf ruiten van de Kristo Florusschool aan de Gabriël Metzustraat zijn in de nacht van maandag op dinsdag met stenen ingegooid. De scha de bedraagt 1.500 gulden. Terrasstoelen gestolen LEIDEN Dertig witte ter rasstoelen zijn tussen 7 en 12 april gestolen uit de Vrouwen- kerkkoorsteeg. De stoelen la gen met een ketting vast aan een hek. Feestweek bij jubilerende Corbuloschool ZOETERWOUDE Ter ge- legenheid van het tienjarig bestaan van de Zoeterwoudse lagere school Corbulo zal er van 24 tot en met 29 april een feestweek worden geor ganiseerd. Niet alleen de hui dige leerlingen en leerkrach ten zullen in de feestvreugde delen maar ook de ouders en alle oud-leerlingen. Er is een feestcommissie in het leven geroepen die al enige tijd druk bezig is met de voorbe reidingen van de diverse ac tiviteiten. Zo zal er een fancy fair met rommelmarkt worden gehou den op zaterdag 24 april, een sportdag, tekenwedstrijd, film en diavoorstelling van opna men die in de loop der jaren zijn gemaakt door leerlingen, leerkrachten en ouders, volks dansen en een barbecue voor de kinderen. De reünie voor oud-leerlingen staat op het programma voor dinsdag 27 april. Alle jongens en meisjes die in de periode 1972 t/m 1981 de Corbuloschool hebben verlaten zyn op die avond welkom. De feestcommissie zal trachten iedereen een persoon lijke uitnodiging te sturen, maar het is natuurlijk altijd mogelijk dat er mensen tussen wal en schip gaan vallen. Het project dat de leerlingen van de school dit jaar aanpak ken zal volledig in het teken staan van het jubileum met als thema 'feest'. Zoals gebruike lijk zal het project worden af gesloten met een tentoonstel ling; deze zal plaatsvinden tij dens de feestweek. NIEUWKOOP De heer Kuiper van het instituut Stad en Landschap heeft gisteravond voor de raads commissie voor ruimtelij ke ordening een uitge breide uiteenzetting ge houden over de mogelijke nieuwe bouwlokaties in Nieuwkoop. In feite zijn er drie keuzemogelijkhe den, echter alle met hun eigen specifieke proble men. De keuze van het bureau Stad en Landschap voor een nieuwe lokatie voor 700 inwoners is een combinatie van lokatie A (ten westen van de huidi ge nieuwbouw in de wij ken Bouwlust en de Riet landen) en lokatie C (ten oosten van de Oranje- buurt). Bij het huidige bouwtempo van ruim 70 woningen per jaar zal de nieuwbouwwijk „De Rietlanden" in Nieuwkoop rond 1986 zijn volgebouwd. Dat maakt het noodzakelijk, dat er nu een nieuwe bouwlo- katie door de gemeente wordt aangewezen, zodat tijdig be stemmingsplannen gereed zul len ziin en de gemeente pogin gen kan gaan doen om de noodzakelijke gronden te ver werven. Om een verantwoor de keuze te kunnen maken is het stedebouwkundig advies bureau Stad en Landschap door de gemeente ingescha keld, welk bureau nu een wo- ningbouwlokatienota heeft op gesteld. Aan de hand van deze nder p 20 'ant iet v >en /ach og v jn r ubbe rhel icht ong. en v, echt! nota wordt de bevolking de mogelijkheid gegeven „in te spreken" over de te maken keuze. Drie richtingen Uitbreiding van Nieuwkoop is in feite slechts in drie richtin gen mogelijk, aldus de nota. In het westen kan aansluitend aan de huidige nieuwbouw worden gebouwd (lokatie A). in het noorden kan een lokatie ontwikkeld worden aan de overzijde van de provinciale weg, aangrenzend aan de sportvelden (lokatie B) en in het westen kan Nieuwkoop aansluitend aan de Oranje- buurt worden uitgebouwd (lo katie C). De lokaties A en C lenen zich daarbij ook voor een meer beperkte bebouwing. Stad en Landschap heeft deze drie lokaties op vier hoofdcri teria vergeleken, namelijk op de gebiedskenmerken, gevol gen voor landschap en natuur, de bereikbaarheid en het ver keer, alsmede op de financiële gevolgen. De heer Kuiper zette uiteen, dat men daarbij toch wel op een aantal knelpunten was ge stuit. Bij bebouwing van loka tie A met 700 woningen wordt de Churchilllaan te zwaar be last. Bij lokatie B vormen de bereikbaarheid van de winkel en schoolvoorzieningen en het creëren van een buslijn grote problemen. Lokatie C tenslotte zal bij een bebouwing met 700 woningen grote nadelige effec ten hebben op natuur en land schap. De voorkeur van het buro gaat uit, zo stelde Kuiper, naar een combinatie met de lo katies A en C. De lokatie A (klein) zou dan niet verder volgebouwd mogen worden dan tot 450 woningen. Bij dit aantal blijft de verkeersproble matiek voor wat betreft de Churchilllaan dan nog binnen aanvaardbare grenzen. De lo katie C (klein) mag totaal 250 woningen omvatten, zo zegt de Stad en Landschap, om niet al te veel schade te doen aan na tuur en landschap. Bovendien behoeft dan geen dure extra ontsluitingsweg naar de Noor- denseweg te worden aange legd. Veranderingen Toegelicht werd verder nog, dat het niet goed mogelijk is om verder te kijken dar het jaar 1996 omdat de gangspunten van de sterk aan verandering hevig kunnen zijn in de van de komende 10 a 15 li 'Hier Geconcludeerd moet dan worden, dat de nota geen woord geeft op wat er na moet gebeuren. In feite W-- gesteld, dat de gecombinf JRS lokatie AC dan niet zo problemen uit te breiden dat eigenlijk ook niet uitgeweken kan worden lokatie B. De nota volsta;L mee te zeggen, dat over veer 6 jaar een nieuwe be; ffaf£ ning zal moeten worden g za maakt van het aantal wi gen dat in de negentiger nodig zal zijn. Of de geme raad daar ook mee zal v volstaan zal in de raadsv^ten dering van juni blijken, aan gaan nog vooraf de njg-mt lijkheid voor de inwoner schriftelijk op de nota te, geren en een hoorzitting i mei. Naar verwachting za* ha gemeenteraad in juni een tr?< nitief besluit over de ni "tter bouwlokatie nemen. uur -stelijl HAZERSWOUDE De Hazerswoudse afdeling van D'66 vindt (fat in het ontwerp van het bestem mingsplan Landelijk Ge bied te weinig de belan gen van alle burgers zijn afgewogen. De Democra ten zijn tot deze uitspraak gekomen nu ze hebben geconstateerd dat de ruil verkavelingsplannen on verkort in het bestem mingsplan zijn opgeno men. Als voorbeeld haalt Karei Dekker, de voorzit ter van de plaatselijke af deling van D'66, aan dat de ontsluiting van het pol derlandschap voor voet gangers en (vooral) wiel rijders vanaf de Rijndijk zonder meer slecht is. verspreide en „klandestiene" sierteeltgebieden krijgen vol gens de voorschriften dezelfde mogelijkheden voor het bou wen van opstallen als het ge concentreerde sierteeltgebied bij de Burgemeester Smitsweg en omgeving. Wel. zo merkt D'66 op: de sierteelt moet haar volle ontplooiing kunnen krij gen op de daarvoor aangewe zen gebieden nabij de Burge meester Smitsweg De Loete en de Voorweg. Toelaten van bebouwing op verspreide stuk jes als sierteelt in gebruik ge nomen weiland geeft, aldus de Democraten, een ernstige ver storing van het karakter van het open landschap, ontwerp-bestemmingsplan Landelijk Gebied mist node een studie in het van de verkeersproblemi viei in en om het dorp. Mogeli t hel den van een omleiding lis w; om het dorp kunnen tod plaa kunnen worden bestud den b aldus D'66. Het ter visie J l een de plan suggereert dat er den. problemen zijn. ietla 23 d d< d< de tnde Kei en swoo twe aris z »f kv kswe ovei Uw J to kon

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4