Onderzoek naar selectief toelaten televisiepiraten IEBEL JUBILEERT MET FEESTELUKE PRUZEN. Sonavcnlura koopt klooster oor uitbreiding college -- BURGERLIJKE STAND ONDANKS ERBOD VAN ECHTER Rieco, Robbert en Ronald kruipend naar Scheveningen - 4-, imeri 1 Boi Tall LEIDEN Geboren: Renso Edwin, z.v. F. J. M. Smits en C. E. Antho- niesse; Jacob Harmen, z.v. J. van Rijn en N. Krijgsman; Annemarie, d.v. A. Rotteveel en J. M. M. de Rid der; Titia Marie, d.v. J. A. Kruithof en J. Jansen; Lars, z.v. R. W. de la Rie en J. van Es; Manfred, z.v. J. C. Sopjes en M. Naranjo Zapata; Mi chael, z.v. T. M. Golverdingen en J. P. van Malssen; Astrid Theresia, d.v. P. F. M. Berg en M. P. W. l'Ami; Mattheus Jacobus, z.v. K.J. Zwerus en P. van der Wart; Bartek, z.v. F. A. E. Sollie en K. M. Szaryriska; Mark, z.v. C. P. Velthuijzen en H. J. Stouten; Sharon, d.v. P. Lux en M. Kromhout; Jessica, d.v. W. P. van der Valk en J. P. Barnhoorn; Sharon, d.v. H. F. M. Broekhof en T. H. M. Horn- men; David Arthur, z.v, W. J. Duin dam en M. E. Mamahit; Lotte Han nah, d.v. S. Bronsgeest en T. M. van der Spek; Martinus Johannes, z.v. H V. van Oosten en M. J. G. van o Wilh*!- mus, z.v. A. H. W. van der Voorn en J. M. G. van Dorp; Peter Cornelis. z.v. B. C. Hoogervorst en C. J. J. Overdijk; Joost Maarten, z.v. F. W. Bok en S. Oost; Eduard Winnifred, z.v F. P. van Leeuwen en M. A. M. Tukker; Martinus Johannes, z.v. J. H. Brussee en W. Boting; Job Hendrikus Petrus, z.v. D. van Berkel en M. A. G. Duivenvoorden; Aafke Henderika, d.v. W. Schutten en T. G. Oomkens; Wijnand Tjeerd, z.v. J. Trippenzee en M. E. Jonk; Bas, z.v. H. A. Solleveld en E. Nanninga; Robert Paul, z.v. A. C. Dourlein en W, J. C. van den Berg; Alexander Michael, z.v. A. C. Dourlein en W. J. C. van den Berg; Eveline Marjolein, d.v. W. van Schie en M. G. Troost, Diana, d.v. D. Leij- deckers en A. Zwanenburg; Xander, z-v. P. H. M. Stolwijk en L. C. Lek; Marcus Adrianus Cornelis, z.v. B. Wijnands en C. W. A. Zandbergen; Ingrid Elisabeth, d.v. M. Rhijnsbur- ger en P. A. Joziasse; Floyd Gijsbert, z.v. H. A. B. van den Wijngaard en S. Haasnoot. Overleden: J. M. Schouten, geb. 26-9- 1949. vrL echtgen. van J. C. M. Ver- del; M. A. Hoogland, geb. 13-12-1906. vrl. geh. gew. m. H. Klijzing; M. Bui- ter, geb. 28-3-1887, vrl. geh. gew. m. A -Dik*.» O Vf>lthiiii7«»n peb 11-8- 1907, man; B. Weeda, geb. 11-7-1922, man; C. C. van den Berg, geb. 6-6- 1911, vrl. geh. gew. m. A. Broekhof; M. van der Maden. geb. 29-8-1910, man; G. W. van der Linden, geb. 22- 2-1906, man; J. Ouwehand, geb. 19-3- 1896, man; A. Spaargaren, geb. 19-11- 1907, man; J. Neuteboom. geb. 31-10- 1889, man; A. L. H. Aarts, geb. 29-3- 1982, man; E. van Nieuwenhuizen. geb. 20-6-1898, vrl. geh. gew. m. N. Weeda; C. C. Calkhoven, geb. 3-8- 1911, vrl.; R. den Dulk, geb. 8-3-1908, vrl. geh. gew. m. J. J. G. de Cler; W. P. Doof, geb. 13-1-1902, man; M. van Heuven, geb. 18-12-1887, vrl.; A. •Stouten, geb. 3-9-1930, man; C. S. M. Arnoldus, geb. 24-3-1913, vrl. geh. gew. m W. Prins; L. Steenvoorden, geb. 3-10-1905, man Gehuwd: H. Olivier en R. M. Buijs; P. K. Jasperse en E. H. Koedijk; J. Ratté en G. W. Los; R. van den Berg en L. F. Klingeman; R. A. Epskamp en A. E. M. van den Berg; E. C. Mar tel en F. M. Sluiter, J. Th. van Egdom en J. W van Malde; C. J. Gallachef en A M B. Nierop; J. P D M. van Berge Henegouwen en B. J. M. Bloe men; W. Snellenberg en J. Verstee- gen; W P. van Hulten en A. A. M Economisch wel en wee Aan de Haarlemmerstraat 275 heeft Kees Scheffer, die ook reeds een winkel heeft in de Groenesteeg 84-86 een kaas- en delicaboetiek (kaas. noten, vleeswaren en wijnen) geopend. Onlangs is aan de Boter markt 26 in een eerder leegge komen winkelpand de koffies hop „Fenix" gevestigd. De winkel in biologische dy namische levensmiddelen „De Zaailing" aan de Hooigracht 34 is verplaatst naar de Hooi gracht 41. De apotheek Herdingh en Blanken is van de Hogewoerd 171 verplaatst naar het Leven daal 161, alwaar de apotheek onder de naam „De Aloe" zal worden vonrtneret LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 APRIL 1982 PAGINA 3 5IDEN Onderzocht |prdt momenteel of het ilbaar is, dat de kabel lectief toegankelijk ge- lakt wordt voor televi- «piraten. Dit ondanks de ;enschap, dat de rech- r dit „selectieve piraten- Bid" zal veroordelen. I is onder meer in Den lag gebeurd. lens de vergadering van de jeerscommissie stadskabei Igisteravond werden nogal Tklachten gespuid over het telbeleid'. Ten eerste wa- ren de aanwezige abonnees van het kabelnet het er niet mee eens, dat het net na beëindiging van de legale pro gramma's wordt afgesloten. Dit afsluiten gebeurt om tele visiepiraten te beletten op het net in te breken. Deze maatre gel werd genomen, nadat de rechter in een kort geding (aangespannen door de Neder landse Bioscoopbond) had be paald, dat geen speelfilms ille gaal over de kabel mogen wor den uitgezonden, indien daaro ver auteursrechten verschul digd zijn. Aangezien de tijd na het kort geding dringde de kabel moest binnen 4 weken ontoegankelijk gemaakt zijn voor speelfilms werd beslo ten de zendmast van de Ge meenschappelijke Regeling Antenne- energievoorziening (de gemeenten, die aangeslo ten zijn op de zendmast in Oegstgeest) af te sluiten na af loop van de uitzendingen. Een andere methode zou kunnen zijn, dat er iemand bij de knoppen geplaatst wordt, die de piraten pas uitschakelt, zo dra speelfilms worden uitge zonden. Dit kost echter aan merkelijk meer dan de huidige regeling. Er zijn stemmen, die beweren, dat op de kabel wordt mge- zou de PTT bezwaar kunnen seind. Dit zou in het verdrag maken, omdat de telegraaf- en van Rome zijn vervat. Om trent dit vraagstuk heerst nog de nodige onduidelijkheid. Wethouder J. Fase verklaarde, dat een onderzoek naar selec tieve afsluiting gaande is. „Maar ook al zouden we tot de conclusie komen, dat het haal baar is, dan nog is het zeer wel mogelijk, dat het praktisch niet uitgevoerd kan worden," aldus de wethouder. Met name zou het plan praktisch onuit voerbaar zijn, omdat de Hoge Raad reeds heeft uitgemaakt, telefoonwet dan wordt over treden. Ook waren er klachten over de fouten, die gemaakt worden bij de afsluiting. Zo is het voorgekomen, dat program ma's gestoord of voortijdig uit geschakeld worden. Volgens wethouder Fase komt daar binnekort een einde aan. Het ministerie van CRM posteert een man aa de knoppen, die alle kabelnetten in Nederland vanuit een centraal punt al leen voor de legitieme pro- framma's vrijgeeft, ënslotte beweerde een van de aanwezigen op de publieke tri bune, tijdens de vergadering van gisteravond, dat door het afsluiten van de kabel tele tekst op de buis niet meer ont vangen kon worden. Van de zijde van de „gemeenschappe lijke regeling" werd echter be weerd, dat teletekst helemaal niet dag en nacht ontvangen kan worden. Na verdwijning van het testbeeld, komt ook aan teletekst een einde. Dus zou de afsluiting van het ka belnet de uitzendingen van te letekst ook niet in de weg staan. Het rijksmuseum van Volkenkunde aan de Steenstraat 1 vertoont zondag 18 april vanaf drie uur in de aula een film over het leven en werken van de Dajaks in een dorp van 450 inwoners op Noord-B om eo. De film, die veertig minuten duurt, wordt ingeleid door de con servator van de afdeling Zuidoost Azië van het mu seum, drs. JJ3. Avé. Orgelwedstrijd De 11-jarige Leidse Jacqueline Si era is er in geslaagd de finale te bereiken van het Yamaha Electrone Festival. De finale wordt op zondag 18 april in Rotterdam gehouden. Jacqueline Siera is leerling van de piano- en orgelhandel W. Barning. Volksdatisinstuif Het LVC aan de Breestraat houdt zondag 18 april een volksdansinstuif. Op het programma staan oude en nieuwe dansen. Het dansensemble Proznik presenteert dansen uit Bulgarije. De instuif begint om zeven uur. Fantastische vertellingen Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 staat in de week van 19 april tot en met 24 april in het teken van de verbeelding met drie fantastische vertellingen. Maandag 19 april wordt de film „La femme aux bottes rouge" van Juan Bunuel met Catherine Deneuve en Fernando Rey ver toond. De film handelt over een rijke kunstverzamelaar die geobsedeerd raakt door een vrouw die in het geheim verliefd is op een uitgever. Een en ander leidt tot een moord, die op surrealistische wijze tot een ontknoping komt tijdens een spelletje schaak. Dinsdag 20 april staat de film „El Topo" van Alexandro Jodorowsky op het pro gramma. Dit is een gruwelijk surrealistisch spectakel dat zich afspeelt in het Zuidamerikaanse landschap. Donder dag 22, vrijdag 23 en zaterdag 24 april wordt de film „Het dak van de walvis" van de gevluchte Chileen Raul Ruiz met onder anderen Willeke van Ammelrooij vertoond. Centraal in deze film staat de ontdekking van een oude Zuidamerikaanse taal die in het geheim door Indianen werd gebruikt. De films worden elke avond twee maal vertoond en wel om acht uur en om kwart over tien. Overconsumptie Onder de titel „Je kunt het maar beter in huis hebben brengt kindertheater NJT uit Den Haag maandag 19 april in de Waag een voorstelling over het thema over- consumptie in onze maatschappij. De voorstelling be gint om half acht Het is de eerste maal dat .Je kunt bet maar beter in huis hebben" voor publiek wordt ge speeld. De voorstelling is bedoeld voor kinderen vanaf tien jaar. De toegangsprijs is twee gulden vijftig. Een scene uit „Je kunt het maar beter in huis heb ben". NDE VAN HALVE EEUW FRANSISCAANSE ACTIVITEITEN ni IDEN Het Bonaventu- wijs op katholieke grondslag looster aan de Marien- ^over lstraat wordt op 1 juni op- even. Het bestuur van de tijd - lerlandse Fransiscanen Neder ft besloten het klooster te ■ogran k°Pen aan het Bonaven- aeollege, dat de ruimte gebruiken voor de op- van het groeiende aan- eerlingen. Ook de kapel lij de koop betrokken en vanaf die datum niet lan- meer voor kerkelijk ge- isiiik beschikbaar zijn. Daar- ni e komt een einde aan rdenki n een halve eeuw Fran- pi aanse activiteit in Leiden. feite trekt de orde der zich nagenoeg eel terug van het Bonaven- a-college. Die ontwikkeling Blues 6ru'me hjd geleden al inge- lst Op dit moment is alleen de ard. - derator nog een Fransis- Bovendien is het aantal liscanen in Nederland lienlijk teruggelopen, ter- de vergrijzing toenam. Het ,03 Rifolg is, dat er nu geen apart 1.301 s meer nodig is om paters- "ncr' snten te herbergen. Acht _c le bejaarden van de Fran- anen worden onderge- dpers« tht in twee panden aan de isburgerweg. 1927 namen de Fransisca- de taak op zich om een d1 voor middelbaar onder in Leiden op te richten. Aan vankelijk werd gebruik ge maakt van het gebouw van de Kweekschool voor de Zeevaart aan het Galgewater. De toen malige directeur, pater De Goede, en de eerste paters/le raren vestigden zich in de pas torie van hun medebroeders aan de Haagweg. Al snel was het pand te klein en besloten werd om een nieuwe school met kapel te bouwen op de verlaten tennisbanen achter de Rijnsburgerweg. Tevens werden een klooster en kapel gebouwd. In april 1933 werden klooster en kapel ingewijd. Het klooster diende als woon huis voor «Ie paters/leraren en voor de paters, die in Leiden gingen studeren. Paterschool In de loop der jaren hebben ongeveer veertig paters les ge geven op het Bonaventuracol- lege. Tot enkele jaren geleden waren de rectoren van de school paters. De school werd dan ook als een patersschool beschouwd, hoewel het aantal paters, dat tegelijk aan de school verbonden is geweest, nooit groot was (hoogstens gedurende een jaar zeven man). Toch drukten zij een stempel op de school. Uiter aard doordat de directeur/rec tor een pater was en doordat de meeste buitenschoolse acti viteiten door paters werden georganiseerd. De school maakte een uiterst voorspoedi ge groei door en is nu een vol wassen instituut met 108 do centen. Alleen de moderator (geestelijk adviseur) is mo menteel nog Fransiscaan. De functie om onderdak te bieden aan paters, die aan de univer siteit studeren, "behoort nu ook tot de verledëh tijd. Kenmerkend voor de Fransis canen was hun grote pastorale bewogenheid (de broeders, die in huis en in de kapel hun werk hebben verricht, waren belangrijke schakels in het ge heel). De paters werden in de verre omstreken van Leiden gevraagd voor het leiden van geestelijke oefeningen: lijdens meditaties, tridua, veertigu rengebeden, liefdadigheidspre- ken, bezinningsdagen, missie- preken, conferenties, begelei ding van religieuzen en zo voort. Zo kon het door die be wogenheid gebeuren, dat op 27 augustus 1957 voor het eerst sinds vier eeuwen weer de Heilige Eucharistie werd ge vierd in een café te Woubrug- ge: boven op de tapkast. In Woubrugge bestaat nu een bloeiende parochie, die nog steeds wordt bediend door een Fransiscaanse pastor. In het Diaconessenhuis werd de eer ste Heilige Eucharistie ge vierd, nadat een pater de gees telijke verzorging van de ka tholieke patiënten op zich had genomen. Ook in het Acade misch Ziekenhuis werd een Fransiscaan opgenomen in het team van geestelijke verzor gers. Kapel De kapel heeft een aparte plaats ingenomen. In de eerste jaren heeft de kapel voorna melijk ten dienste gestaan van de schooljeugd. De schoolmis was in die tijd nog een alge meen aanvaard verschijnsel. Daarnaast werd de kapel al snel ontdekt, door mensen, die er hun huwelijk wilden laten inzegenen of hun kinderen wilden laten dopen. Menig maal zijn volwassenen in de kapel gedoopt. Eén maal heeft er zelfs een priesterwijding plaats gehad en nu nog wordt de kapel elke maand gebruikt door de Poolse kolonie van Leiden en omgeving. Ook nog wekelijks wordt er de integra le latijnse liturgie gevierd. Aan dat alles komt binnenkort een einde. Maar voordat het zover is, willen de bewoners van het klooster nog eenmaal de Heilige Eucharistie vieren met allen, die zich met hen verbonden voelen. Dat zal ge beuren op een nog nader te bepalen datum in mei. Jlnforrr provi Siebel bestaat 70 jaar. Alle reden voor feeste- "'riicft beid. Alle reden voor veel interessante aan- ■adijdingen èn een schitterende jubileumaanbieding. En niet alleen op haar verjaardag zelf, vindt •el. Het hele jaar door, elke maand opnieuw, rt Siebel haar jubileum met steeds andere, fraaie ibiedingen. Kortom, een groots jubileum van de juwelier de grootste keuze in briljant, goud en horloges. Bassende n695. mMuld 1 2.03 3.03 Tros Wit- of geel gouden stijlvolle hanger met een loepzuivere briljant van 0.08 kar. 395,- SIEBEL HEEFT ER MEER VAN. Wit- of geel gouden ring met 5 loepzuivere briljanten (022 kar.) 1075,- Honderden variaties in speelse colliers. Dit wit- of geel gouden staafjescollier van250.- voor 199,- In zilver 39.- Briljant-oorknopjes. In wit- of geel goud met l briljant 169,-Met 2:29A-Met 3: 455.- Met 4; 745.- Klavertje vier. Brengt ook u geluk. Deze gouden oor knopjes in wit- of geel goud 87.- Jubileumprijs 69,- In zilver 15.- Bijpassende gouden hanger 59.- De aankomst van Han Snijders. Ton Kellerman en Rleco Vervoorn (rechts op de foto) in Oud Ade op 23 februari. LEIDEN Rieco Vervoorn (18), Robbert van Zijp (19) en Ro nald Nye (19) gaan het wereldrecord kruipen verbeteren. Op 22 juni vertrekt het drietal van restaurant De Doelen op het Leidse Rapenburg om twee dagen later, via Oegstgeest, Katwijk en Noordwijk, op de Scheveningse boulevard aan te komen. In to taal vijftig kilometer. Af te leggen op handen en knieën, krui pend dus. Het wereldrecord staat op naam van een Australiër met 42 afgelegde kilometers in drie dagen. Eerst een brokje recente geschiedenis. Dinsdag 23 februari '82. Drie jongens, onder wie Rieco Vervoorn, besluiten te kruipen van het Leidse station naar Oud Ade. Een afstand van acht kilo meter. Het idee was in een Leidse kroeg geboren. Waarom? „Gewoon, voor de lol", meldde de inventieve Han Snijders, nog voordat hij door de knieën ging om terug te gaan naar de peu terjaren en zich laag bij de grond voort te bewegen. Vele uren later dacht hij anders over zijn leurige inval. Het plezier was vergaan. Met de tong op de schoenen kwamen zij destijds aan in Oud Ade, meer dood dan levend. Oorspronkelijk had men het plan om de tocht naar Oud Ade te beschouwen als een training voor een kruiptocht naar Brussel. Na de acht kilometer en een paar weken rustig nadenken, bleek Manneke Pis toch een onbe reikbaar ideaal. Maar de wens om een kruiprecord te verbeteren bleef, zij het wat aarzelend, toch overeind. Op de 22-e juni moet het dan opnieuw gaan gebeuren. Rieco Vervoorn is de meest ervarene, dankzij de uitputtingsrace naar Oud Ade. Andere slachtoffers zijn Robbert van Zijp, een leerling van de Sportacademie aan de Haagse Laan van Poot, en Ronald Nye, ook een actief sporter. Zij zullen zich op die bewuste dins dag in juni voorzien van stevige handschoenen en met schuim- ruber versterkte kniestukken om zich vervolgens naar het pla veisel te buigen. Leider is opnieuw Harry Nelissen. Deze kok, actief in een Leids etablissement, werpt zich voor de tweede keer op als trainer en financieel vertrouwensman. Dat zit dus wel goed, want Harry is, blijkens mededelingen van zijn onder kruipers, zo gek nog niet. In elk geval slim genoeg om als leider op te treden en niet voor enige aandrang door de knieën te gaan. Het viertal wordt vergezeld door tenminste een honderd tal personen. Gewapend met leeftocht en diverse tenten zal deze groep de drie begeleiden en aanmoedigen. Selecties Leider Nelissen zegt dat het team is samengesteld na uitvoerige selecties. De drie beste kruipers uit Leiden en wijde omgeving zijn gekozen. Maar er staat de recordbrekers ook iets heel aardigs te wachten. Biergigant Heineken staat garant voor een beloning. Als het drietal de finish haalt, staat hen, behalve een heerlijk glas gerstenat, een cheque van een paar honderd gulden te wachten. Goed voor een onbekommerde vakantie om uit te rusten. De volgerscaravaan kan van leider Nelissen best nog wel wat versterking gebruiken. Voor iedereen, die de kruiptocht van zeer nabij wil meemaken, is een telefoontje naar Harry vol doende (071-124395).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3