Van Agt dreigt met verlaging uitkeringen Toch ooggetuige van dood IKON- journalisten Acties bij V D op komst Pi li ■minium irabische landen stellen sraël verantwoordelijk oor aanslag in Jeruzalem irkiezingskoorts in Indonesië Woensdag 14 april 1982,72e jaargang no. 22243 Uitgave W^slerpers, behorende tot Sijthofi Pers. Apothelceredijk 34. 23J2 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hooidredacteur: IJ. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag -van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0.75. De NOS brengt vanavond het Engelse tv-spel „Ongetrouwd" op Ned. I om 20.00 uur. Op Ned. II om 20.32 uur deel 2 van „Goliath Awaits", om 21.25 uur „Countdown" met The Rolling Stones en Orche stral Manoeuvres In The Dark en om 22.10 uur „Weegschaal" HET WEER Wolkenvelden maar vrijwel overal droog. Minima rond 2 middagtempera tttr rond 12 graden. Kleine kans op nacht vorst. Weinig wind. Zon op 06.45, onder 20.37 uur. Scheve- ningen hoogwater 07.47en 20.22, laagwater 03.30 en 15.54 uur. illen met imbrandt ,grl3 HAAG - De PTT beha voor degenen die ,ervvi( huis antiek of nostal- dstrii hebben ingericht, On de „aangepast" tele- onde itoestei ontworpen. Ie Ro apparaat, getooid met naam „Rembrandt", de (1 379 k it in tegenstelling tot lang tot nu toe gebruike- mariIS' aan da abonnees LorT acht, en niet toch uurd. De prijs van het de s I*1' dat vandaag op Ie var narkt komt en waarop pakte iaar garantie wordt t heel *ven> is Z695'-- NOS moet KNVB betalen AMSTERDAM De NOS zal de KNVB moeten gaan betalen voor het rechtstreeks uitzenden van voetbal- reportages. Dit heeft de rechtbank te Amster dam bepaald in een ge rechtelijke procedure, die de omroepstichting tegen de voetbalbond had aangespannen. Vrijheid van nieuwsga ring geeft de omroep geen aanspraak op het kosteloos gebruik ma ken van andermans prestaties, aldus de rechtbank. Benzineprijs vrijdag omhoog DEN HAAG Sn- perbenzine wordt vrijdag zes cent duur der en gaat dan maxi maal 167,6 cent per li ter kosten. Normale benzine en twee takt worden zeven cent duurder. Die komen dan op resp. op 162 en 180 cent Dieselolie en petroleum worden 2,4 cent duurder, huis brandolie L9 cent De prijs van lpg blijft ongewijzigd. Reagan: 19 april vriendschapsdag Nederland-V.S. WASHINGTON De Amerikaanse president heeft gisteren 19 april uitgeroepen tot de Neder lands-Amerikaanse vriendschapsdag ter gelegen heid van het tweehonderdjarig bestaan van de di plomatieke betrekkingen tussen de twee landen. Het is dan de tweede dag van het staatsbezoek van koningin Beatrix aan de VS. In een speciale pro clamatie zei Reagan dat het op 19 april tweehon derd jaar geleden is dat Nederland en de Verenig de Staten diplomatieke betrekkingen aangingen. „Dit is de langste onverbroken, vreedzame relatie van de Verenigde Staten met welk land dan ook", aldus Reagan oin zijn verklaring. Brabant volgestouwd met lawaaisporten TILBURG Volgens de Brabantse milieu federatie BMF zit Noord-Brabant „volge stouwd",, met lawaaisporten en terreintjes waarop die sporten kunnen worden beoe fend. Volgens de BMF is er sprake geweest van wildgroei omdat slechts enkele terrei nen voor lawaaisporten planologisch juist zijn aangelegd. Van de 116 gemeenten die de vragenlijst hebben ingevuld hebben er 66 een of meer cross-terreinen voor moto ren aangewezen. In werkelijkheid zijn er 140 van die terreinen in die gemeenten, al dus de BMF. Daarvan liggen er 44 in of bij een bos. Heel wat terreinen liggen binnen vijfhonderd meter van een woonwijk. Nieuw onderkomen Raad van State nu al te klein DEN HAAG Het nieuwe onder komen van de Raad van State aan de Kneuterdijk in Den Haag, dat be gin volgend jaar wordt betrokken, blijkt nu al te klein. De Raad heeft, sinds vijf jaar geleden tot nieuw bouw werd besloten, er zó veel per soneel bijgekregen, dat de ruimte- firoblemen nog lang niet zijn opge- ost. In het vandaag verschenen jaar verslag van de Raad valt te lezen dat vorig jaar het aantal personeelsleden met tien procent is gestegen tot 547. In 1975 werkten er nog maar 129 mensen bij de Raad. En de werk zaamheden nemen nog steeds toe. s WW-PREMIE EXTRA OMHOOG inen de Sc an W inijde en d hikkin te de terda plaat le wii Zuid DEN HAAG Als de bezuinigingen op de so ciale uitkeringen, waar toe het kabinet eind vo rige week heeft beslo ten, niet op tijd kunnen ingaan, komt er een al gehele verlaging van die uitkeringen. Dat dreige ment uit premier Van Agt in een brief aan de Tweede Kamer. Van Agt doelt hiermee op de in het kabinet overeengeko men invoering van een zgn. kostwinnersbegrip in de so ciale uitkeringen op 1 janua ri 1983 en een beperking van de boven-modale uitke ringen per 1 juli van dit jaar. Met deze bezuinigingen is in 1982 en 1983 in totaal 1,5 miljard gemoeid. Minister Den Uyl (sociale za ken en werkgelegenheid) moet de voorstellen voor deze bezuinigingen indienen en op tijd door de Tweede Kamer krijgen. Lukt hem dit niet dan zullen, zo blijkt uit de brief van premier Van Agt, al op 1 juli a.s. de bo ven-modale uitkeringen worden bevroren en zal op 1 januari 1983 een algehele verlaging van alle uitkerin gen worden doorgevoerd. Het doorsnijden van de kop pelingen zou daarmee een feit zijn. Naast dit dreigement kon digt Van Agt in zijn brief aan de Tweede Kamer nog een extra premieverhoging voor de WW aan. Werkne mers moeten op 1 juli 0,5 pet. meer premie gaan beta len. Dit percentage komt nog eens bovenop de verho gingen van de WW-, WAO- en ZW-premie voor werkne mers, die de evenredige ver lichting van de werkgevers lasten voor deze verzekerin gen moeten compenseren. De extra WW-premieverho- ging brengt dit jaar al ƒ0,5 miljard op. In 1983 kan, in clusief de doorwerking naar de ambtenaren en de uitke ringstrekkers, op 1 miljard worden gerekend. Hans Prade Surinaamse ambassadeur ontslagen DEN HAAG De Surinaam se ambassadeur in ons land. Hans Prade, is met ingang van 1 juni van dit jaar uit zijn functie ontheven. Prade heeft dit vanmorgen bevestigd. Drs. Prade, die in verband met de staatsgreep naar Suriname was teruggeroepen, zei vanmorgen „wel te hebben zien aanko men" dat de regering in Para maribo hem zou vervangen. Prade keert in juni terug naar Paramaribo. Hij weet nog niet wat voor functie hij daar krijgt. Prade ontkende overi gens dat zijn ontslag ook maar iets te maken zou hebben met de mislukte staatsgreep in Su riname vorige maand. VOORLOPIG ONDERZOEK WUST OP BEWUSTE AANSLAG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er bestaat mogelijk toch een ooggetui ge van de schietpartij op 17 maart in El Salvador, waar bij vier IKON-journalisten zijn omgekomen. Naar ver luidt beschikt de bevrijdingsbeweging in El Salvador over een verklaring van een boer uit die landstreek, die de gebeurtenissen heeft kunnen volgen. tV YORK De Arabi- landen hebben gis- Iw vond tijdens een I A I R^ebat van VN-Vei- A leidsraad Israël verant- rdelijk gesteld voor de etpartii afgelopen zon- jens in de Omar-moskee in thon t-Jeruzalem. Israël gecc ft de beschuldiging vaart [encj en verklaard dat '^ewJ hier gaat om een indi- j tal v ,ele actie van een niet arkoe eel toerekenningsvat- eleldi Israëliër. fnrrns ren W3S °Pn'euw on' g in de door Israël bezette den. Voor de derde ach- instreerd tegen de aanslag afgelopen zondag in Oost- alem, waarbij twee Pa- len en zo'n 120 anderen 3 de in^ll nvol6ende dag werd ge- van s te arathc gewond werden. Tijdens een betoging in de Gazastrook werd gisteren door Israëlische miliatiren een Palestijns jom- getje van zeven jaar neerge schoten. Op weg naar het zie kenhuis overleed hij door bloedverlies. De Veiligheidsraad kwam gis teravond bijeen op verzoek van Jordanië. De Marokkaan se ambassadeur voor de VN las een boodschap van koning Hassan voor, waarin stond dat de dader een reservist van het Israëlische leger is en dat dit de betrokkenheid van de Is raëlische autoriteiten aantoont. „Iemand die een dergelijke daad begaat kan niet geheel op eigen initiatief handelen", zo stondin de boodschap van Hassan. De Jordaanse afge vaardigde bij de VN, Noesei- beh, zei dat de Israëlische mi litairen de dader in beschger- ming hadden genomen en het vuur hadden geopend op de menigte bij de moskee. De-Is raëlische afgevaardigde, Blum, zei dat de dader „geestelijk ge stoord kan zijn en in een vlaag van waanzin handelde". Hij noemde de schietpartij „een verwerpelijke gebeurtenis". Voor de aanvang van het spoeddebat besloot de V-raad de PLO aan de discussie te la ten deelnemen met dezelfde bevoegdheden als een VN-lid staat. Het van Jordanië af komstige voorstel werd met 11 stemmen voor, drie onthou dingen (Engeland, Frankrijk en Japan) en een stem tegen (VS) aangenomen. De zitting is verdaagd tot vanavond elf uur Nederlandse tijd. Pagina 11: Arabische landen sluiten uit protest tegen aan slag ambassade in de VS Tussen de strijd door... Tussen de gevechten door vermaken Salvadoraanse guerrillastrijders zich in hun kamp in de noordoos telijke provincie Morazan met een dansje op op ra- diomuziek. De (Belgische FAL) geweren worden daarbij niet terzijde ge legd. De provincie Mora zan geldt grotendeels als bevrijd gebied, waar de geregelde Salvadoraanse troepen zich nauwelijks nog durven te vertonen. UTRECHT Bij het wa renhuisconcern V D (19.000 werknemers) zijn de komende dagen acties te verwachten. Gistermid dag is een ultimatum van de dienstenbonden FNV en CNV veretreken, zon der dat een bevredigend antwoord van de V D- directie werd ontvangen. De bonden zouden van daag kiezen tussen de- bewapende troepen ties. Op 4 mei worden er hier een oogje in het zeil bij len de wacht in de stra- sinds lange tijd weer algeme- een demonstratie van de van Jakarta, dat gonst ne verkiezingen gehouden In Verenigde Moslim partij, die de verkiezingsmanifesta- Indpnesië. De politie houdt in de oppositie is. Politie pakt vijf helers LEIDEN De politie heeft tussen 22 maart en gisteren vier Leidenaars in de leeftijd van 22 tot 34 jaar en een 26-jarige man uit Amersfoort aangehouden wegens heling van gestolen goede ren. De mannen hebben een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Zij worden ervan verdacht gestolen goederen met een totale waarde van 130.000 gulden te hebben gekocht. Van de buit is maar een klein gedeelte teruggevonden. Het gaat onder meer om diefstallen van videorecorders, grote partijen snoep en kof fie. De politie hield vorige maand al drie mannen aan, die wer den verdacht van de diefstallen en inbraken. monstratieve acties met een „speels" karakter of stakingen bij de magazij nen en de transportafde ling. De drie voornaamste vakbond- seisen voor een nieuwe cao (38-urige werkweek, doorbeta ling van het volledige zieken geld en handhaving van koop kracht), worden door de V D-directie verworpen om dat zij een onaanvaardbare loonsomstijging van vijftien procent tot gevolg zouden heb ben. Vlak voor het verstrijken van het ultimatum hebben dr. A. Dreesmann en de diensten bonden nog via de telex gedis cussieerd over wat „construc tief" overleg eigenlijk is, maar men kwam er niet uit. De bon den willen niet opnieuw on derhandelen als ze bij voor baat water bij de wijn moeten doen en de directie ziet niets in „het aanhoren van een ritu ele herhaling van het eisenpa- ket". Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. Minister Van der Stoel heeft vanochtend de Tweede Kamer ingelicht over de voorlopige resultaten van het onderzoek, dat de regering naar de dood van de vier journalisten heeft ingesteld. Er zijn tot nog toe geen onomstotelijke bewijzen gevonden dat de vier IKON- journalisten door het Salvado raanse leger in een hinderlaag zijn gelokt toen zij op weg wa ren naar een ontmoeting met Salvadoraanse verzetsstrijders. Wel zijn er veel aanwijzingen dat de vier journalisten niet zijn gedood tijdens een „toe vallig treffen" tussen leger en guerrilla's. In de conclusies van het rapport wordt ver meld dat een doelbewuste aan slag op de vier journalisten niet mag worden uitgesloten. Pagina 9 Voldoende moge lijkheden voor hinderlaag Veel Nederlanders ontevreden over notaris DEN HAAG Een op de vier Nederlanders is slecht tot zeer slecht te spreken over de dienstverlening van de nota rissen. Dat blijkt uit een on derzoek dat de Consumenten bond onder haar leden heeft gehouden.Meer dan de helft van de klachten betreft de tra ge afhandeling van de notaris bij het verdelen van de goede ren bij een echtscheiding. In 65 procent van de" gevallen was de zaak na tien weken nog niet afgerond. Bijna de helft van de ondervraagden vindt de notaris niet open of onpartijdig genoeg; anderen vinden hem te traag of menen dat hij te weinig informatie geeft ,o-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1