ntvoerders van Moro In Italië voor rechter die zekerheid hou je? Sharon naar Kairo voor bespreking grensgechil in emiddeling van Haig alkland-crisis in impasse Verrijkt Europees uranium naar Z-Afrika Buitenland lodsecourAn WOENSDAG 14 APRIL 1982 PAGINA 11. "hr-democraten niet in egering EI Salvador ;AN SALVADOR De christen-demo- iratische partij in El Salvador heeft gis- eren ontkend dat er een akkoord is be- eikt over de vorming van een regering /an nationale eenheid in El Salvador. aiders van rechtse partijen hadden eer- Ier gemeld dat er overeenstemming was oereikt over vorming van een regering waarin de christen-democraten deelne men. Zij lieten doorschemeren dat er liteindelijk geen overeenstemming was iver een „rechtvaardig" regeringsak- [oord. veroordeelden de „verblinding en Onverzoenlijkheid" van de twee belang- »te rechtse partijen. VLIEGRAMP IN OOST-TURKIJE ANKARA Een transporttoestel van de Amerikaanse luchtmacht met 28 mensen aan boord is dins dagmiddag ruim zestig kilometer ten westen van de Oostturkse stad Erzincan neergestort. Hoewel na het ongeluk onmiddellijk een red dingsactie op gang is gekomen, tast men over het lot van de inzitten den nog in het duister. Dit is be kend gemaakt door de Amerikaan se ambassade in Ankara. Het vlieg tuig dat tien bemanningsleden en achttien passagiers vervoerde, maakte een vlucht van Erzurum naar Erzincan. De passagiers waren vermoedelijk allen burgers in dienst van het Amerikaanse minis terie van defensie. Mensenrechtenfeest voor Van Boven GENEVE Een aantal bij de Ver enigde Naties aangesloten organisa ties hebben voor Theo van Boven, de ontslagen directeur van het VN- bureau voor de mensenrechten een „mensenrechtenfeest" aangekon digd. De avond, met toespraken, zang en dans, wordt op 23 april ge organiseerd uit protest tegen het niet verlengen van de ambtster mijn van Van Boven die in mei asf- loopt. Het plan komt voort uit „er kenning van de moedige strijd die van Boven heefft gevoerd geduren de zijn hele ambtsperiode als hoofd van het bureau. De Wereldraad van kerken en de Internationale Commissie van juristen zijn mede organisatoren van het feest. Mogelijk vervroegde verkiezingen in Israël TEL AVIV De Israëlische premier Begin is van plan op twee november al gemene verkiezingen te houden. Dit neeft een hoge regeringsfunctionaris gis teren laten weten. De parlemenatire basis van Begin's Li- koedblok is momenteel te smal om een goed functioneren van de regering te wwarborgen. In een interview zei vice- premier Ehrlich gisteren, dat „wij tot de conclusie zijn gekomen dat een regering, die steunt op een meerderheid van een zetel, onmogelijk door kan gaan". Ehr lich voorspelde dat Likoed in de volgen de verkiezingen meer dan 50 zetels zou winnen en de oppositionele Arbeiders partij 42 zetels. «Tan onze correspondent Cees Manders) DME Vandaag is voor let Romeinse Hof het Mo to-proces begonnen, het tèlangrijkste proces dat foit tegen de Rode Briga- in hun nu twaalfjarige ichiedenis is gevoerd, drieënzestig terroristen eten zich verantwoor den voor de moord op fldo Moro, hun meest il- stere slachtoffer, en or alle andere moorden, jjitvoeringen en aansla- i die door hen in de pe- de van 1978 tot 1980 Ijn gepleegd. Aldo Moro, vijf keer premier, V leider van de oppermachti- fe christen-democratische par- Tj, werd op 16 maart 1978 Jochtends vroeg op de hoek n zijn eigen straat door de •de Brigades ontvoerd. Zijn lOrte, vijf zwaargewapende litiemannen, werd in enkele londen neergemaaid. Moro s de bekendste persoon die b terroristen hebben kunnen Itvoeren, en daarom ook ver- fzaakte zijn verdwijning zo- lel beroering in Italië. Als (utelfiguur in de politiek had hij maandenlang gewerkt aan de grote doorbraak in de Ita liaanse politiek: de verzoening met de communisten, en juist op die 16de maart zou de Ita liaanse communistische partij haar vertrouwen geven aan een christen-democratische re gering (die van Andreotti) om samen de problemen waarmee het land toen worstelde op te lossen. De regering kreeg die dag inderdaad het vertrouwen van de communisten in het parlement, maar nu om krach tiger het hoofd te kunnen bie den aan de noodsituatie die was ontstaan door de ontvoe ring van Moro. Vijfenvijftig dagen later, op 9 mei 1978, werd zijn met kogels door boorde lijk gevonden in een oude auto, door de moorde naars geparkeerd in een straatje op gelijke afstand van de hoofdkwartieren van de christen-democratische partij en van de Italiaanse commu nistische partij. De christen-democratische re gering had elke vorm van on derhandeling met de terroris ten geweigerd en koos dus voor de harde lijn, Moro's smartelijke oproepen aan rege ring, partij en de paus ten spijt. Zijn gevangenis, «en comforta bel appartement op hemels- Twee vrouwelijke leden van de Rode Brigades die vandaag te recht staan, Anna Laura Baghetti (rechts) en Adriana Faranda, links. Deze 31-jarige terroriste wordt ervan verdacht in het bezit te zijn geweest van het wapen waarmee Moro werd doodgescho ten. Ook was zij betrokken bij een schietpartij op het gebouw van de christen-democratische partij in Rome, waarbij twee men sen omkwamen. breed vier kilometer van de plaats van de ontvoering, werd nooit gevonden, hoewel een gigantische politiemacht half Rome van kamer tot kamer en van huis tot huis doorzocht. De terroristen hadden hun onder neming uitstekend georgani seerd en bleven ongrijpbaar. Ze wilden de onmenselijkheid, de verrotting en de corruptie van de Italiaanse politiek aan de kaak stellen, en deden dat met de ontvoering van de eni ge politicus die nog menselijk was, schone handen ha'd en zich nooit aan corruptie had schuldig gemaakt. Moro ging in zijn brieven aan de buiten wereld wel zo ver dat hij velen in zijn partij beschuldigde van onzuiver handelen, maar de christen-democratie als idee en partij bleef hij trouw. Ont hullingen van terroristen ach teraf wijzen op het respect dat Moro met zijn waardige en moedige houding bij zijn ont voerders afdwong, maar dat mocht hen er uiteindelijk niet van weerhouden hem te do den. In het proces dat waarschijn lijk enige maanden kan gaan duren, treden 63 verdachten op onder wie enkele „groten" van het Italiaanse linkse terro risme, zoals Moretti (een „his torisch" leider van de Rode Brigades), Gallinari (de man die Moro doodde), Savasta (de ontvoerder van generaal Do- zier) en Peci (de eerste terro rist die „berouw" kreeg). Maar veel commentatoren zijn het erover eens dat er in het pro ces eigenlijk een verdachte over het hoofd wordt gezien: de Italiaanse staat. Want bij alle verhoren van terroristen en getuigen (meer dan 2QQV.al duidelijker moeten wordeirbf de staat wel genoeg gedaan heeft om Moro te redden, of Italië had kunnen en had be horen te onderhandelen óf concessies had moeten doen. Alan Goodman, de Amerikaans-joodse immigrant die af gelopen zondag zijn machinepistool leegschoot op Pales- tijnen In Oost-Jeruzalem, werd gisteren voor een recht bank in Jeruzalem geleid op verdenking van moord. Bij het betreden van de rechtszaal riep Goodman om „recht vaardigheid voor de nationale bevrijding". Arabische landen sluiten ambassades in VS voor een dag (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Vele Arabische landen hebben vandaag voor 24 uur hun diplomatieke vertegenwoor diging in de Verenigde Staten geslo ten „uit solidariteit met het Palestijn se volk en uit protest tegen de onge rechtvaardigde acties tegen heilige is lamitische plaatsen in Jeruzalem". Dit heeft een woordvoerder van het bureau van de Arabische Liga in de VS bekend gemaakt. De Arabische landen protesteren met hun actie tegen de schietpartij op de voor moslims heilige Tempelberg-in Jeruzalem, waar een Israëlische sol daat van Amerikaanse afkomst afge lopen zondag een bloedbad aanricht te. Gisteren werd voor de derde opeen volgende dag in de bezette gebieden gedemonstreerd tegen de beschieting op de Tempelberg. Volgens een Israë lische woordvoerder in Jeruzalem werden bij bloedige botsingen zeker 24 Palestijnen door kogels gewond, nadat Israëlische militairen met geweld een betoging wilde tegenhou den. Hierbij zouden ook vier soldaten gewond zijn geraakt. Op de westelij ke Jordaanoever vielen in de steden Nabloes, Ramallah, Bethlehem en Hebron zes gewonden door kogels van Israëlische militairen. Het Democratisch Front voor de Be vrijding van Palestina (DFLP)heeft gisteren in een verklaring gezegd een Israëlische patrouille te hebben over vallen. Alle leden van de patrouille zouden zijn gedood of gewond voor de overvallers zich terugtrókken in Jordanië. De verklaring werd in^de Syrische hoofdstad Damascus vér- spreid. Volgens het DFLP was de ac tie een vergelding voor de aanslag op de Tempelberg. KAIRO De Israëlische mi nister van defensie, Sharon, zal morgen Kairo bezoeken om het grensconflict tussen beide landen te bespreken. Dit heeft gisteren een woordvoer der van het Egyptische minis terie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. Gisteren zei Sharon nog dat de terugtrekking uit de Sinai zou moeten worden uitgesteld, wanneer geen oplossing wordt gevonden voor het grensge schil met Egypte over een stuk grondgebied bij Eilath. De af gelopen twee dagen is de span ning tussen Israël en Egypte gestegen, nadat de joodse staat Egypte ervan beschuldigde het Camp David-akkoord te schenden. De terugtrekking van Israël moet overeenkom stig dit akkoord voor 26 april plaatsvinden. In een interview met het dag blad Ha'aretz zei premier Be gin gisteren, dat Israël zijn verplichtingen zal nakomen, maar dat er wel problemen zijn die met Egypte en de VS besproken moeten worden. De VS vinden de tussen Israël en Egypte gerezen problemen zo belangrijk, dat zij gisteren on derminister van buitenlandse zaken, Stoessel, voor bemidde ling naar het Midden-Oosten hebben gestuurd. De Israëlische grieven, zoals ze worden geformuleerd in inge lichte kringen, zijn drieledig: „Egypte schendt het verdrag door meer troepen langs de grens in de Sinai te statione ren dan is overeengekomen; Egypte doet net of het niets weet van wapensmokkel door Palestijnse guerrillastrijders van het Egyptische deel van de Sinai naar de Gazastrook; Egypte draagt voor de Israëli sche regering onaanvaardbare ideeën aan wat betreft de rechten van het Palestijnse volk". In Jeruzalem neemt men dat de probelem over de grens tussen beide landen van ondergeschikt belang zijn. [GRATIS TELEVISIE T)OR FALKLANDERS BUENOS AIRES Generaal Mario Benjamin Menen- dez, de nieuwe militaire gouverneur van de Falkland Ei- landen, heeft zijn manschappen opdracht gegeven al het mogelijke te doen om de eilanders voor zich te winnen, j aldus een Engels echtpaar dat tijdens de invasie op de ei landen op bezoek was. Hij heeft elk gezin televisie be loofd en beloofd dat er binnenkort technici komen om een steunzender te plaatsen. Ook zou hij zijn mannen op dracht hebben gegeven de eilanders zoveel mogelijk van dienst te zijn. Zelfs voor alledaagse bezigheden als het voeren van kippen zouden de Argentijnse militairen zich ^hebben aangeboden. Falklanders „bereid Argentijnen te accepteren' LONDEN De meeste bewoners van de Falkland Eilanden zouden het niet erg vinden onder Argentijnse vlag te moe ten leven zolang ze hun eigen toekomst kunnen bepalen. Dit is de mening van Edmund Carlisle die eigenaar is van een schapenboerderij op de eilanden. Carlisle, die na de bezet ting met een Argentijns vliegtuig naar Buenos Airos is ge vlogen en van daaruit naar Engeland ging, zei dat de eiland bewoners geen oorlog wilden. „Wat de mensen bovenal wil len is stabiliteit". Volgens de Engelse gouverneur van het eiland. Rex Hunt, weet Carlisle niet wat er onder de bewo ners leeft, maar Carlisle bleef bij zijn standpunt en zei dat op enkele uitzonderingen na de meesten menen dat de eilanden onder de Argentijnse vlag beter af zouden zijn. piai :chni r(Van onze correspondent Roger Simons) DNDEN In plaats van pnieuw naar Buenos Ai es te vliegen is de Ameri - aanse staatssecretaris van n uitenlandse Zaken Alexander Haig gistera- °Ptlmlsme nie' °P zUn md naar Washington te- Plaats was- Argentinië rne iggekeerd om president lagan verslag uit u opjrengen over zijn bemid- 1)11 ïlinspoging inzake de «tlkland-crisis. Voor zijn Vertrek uit Londen ver- Moi laarde hij op het vlieg- met aid van Heathrow, dat n ijn pendeldiplomatie op Jea mstige moeilijkheden gestuit, maar dat hij )ch weer over enkele ieuwe ideeën beschikte ïdunn dat hij weer „snel" K Buenos Air,es zou te- „c, Ugkeren. Haig had giste- gerhuis, dat op verzoek van ing ren zijn vertrek uit Lon den voortdurend uitge steld voor het bespreken van nieuwe voorstellen. In Londen werd na het vertrek van Haig ver klaard dat „lichtvaardig hoopt niettemin dat Haig zijn missie zal hervatten. De Organisatie voor Ameri kaanse staten (OAS) heeft gis teren „haar hulp en samen werking" aangeboden tenein de de Falkland-crisis tot een goed einde te brengen. De Britse premier mevrouw Thatcher heeft een beroep op Brazilië gedaan zijn invloed aan te wenden om Argentinië „te doen begrijpen dat dit land zich houdt aan internationale verplichtingen". Premier Thatcher heeft vanmiddag verslag uitgebracht in het La- oppositieleider Michael Foot in buitengewone zitting bijeen kwam. Haig had na afloop van zijn bezoek in Londen gisteravond verklaard: „Het gevaar neemt voortdurend toe. Wij moeten dus dringend een politieke op lossing vinden op basis van re solutie 502 van de Veiligheids raad". Bedoelde resolutie eist de ontruiming van de Falk land Eilanden door alle Ar gentijnse militairen en ambte naren. Het feit, dat Haig niet teruggekeerd is naar Buenos Aires, wiist op een praktisch totale mislukking van zijn vre desinitiatief, zo stellen Lon- dense waarnemers. Haig was oorspronkelijk van plan gisteravond terug naar Aires te vliegen. Toen zen, stelde hij zijn vertrek uit. Zolang de missie van goede diensten van de Amerikaanse minister voortduurt, zal de Ar gentijnse marine een incident met de Britse marine vermij den,^zo heeft een hoge Argen tijnse militair verklaard. Groot-Brittannië heeft naar verluidt vier onderzeeboten, waarvan twee met kernaan drijving in de wateren rond de Falkland Eilanden gestatio neerd. Argentinië gaat overi gens onverwijld door met het aanvoeren van versterkingen op de eilanden. Er zouden per dag meer dan honderd vluch ten worden uitgevoerd voor het aanvoeren van versterkin gen. De Britse vloot ontvangt vol gens het Amerikaanse tv-sta- tion ABC hulp van de VS, de voorstel om de Falkland landen tijdelijk te laten bestu- de Russen voor I t volgen van ren door de Verenigde Staten, de Britse vloot, zo deelde een Groot Brittannië en Argent.4-1 ander Amerikaans tv-staion, nië kordaat van de hand we- NBC, mee. Douwe Egberts koffie, lekkere koffie. #IA AMERIKAANSE BEMIDDELING htge f top Van onz corresp Dick Toet) l>« ASHINGTON Twee rnerikaanse bedrijven heb- to bemiddeld bij de levering meu an verrijkt uranium uit Eu Staten teweeg gebracht, omdat de Amerikaanse regering offi cieel geen levering van urani um aan Zuid-Afrika toestaat. Zuid-Afrika heeft altijd gewei- aan Zuid-Afrika. Het gerd het verdrag tegen de ver- jium is afkomstig uit Bel- spreiding van kernwapens te zij! Zwitserland en Frankrijk, ondertekenen. Intussen is ech- Iruipctic kpo' bïa- fanii kwestie heeft enige op- Mudding in de Verenigde $er gebleken dat de beide Amerikaanse bedrijven met hun bemiddeling de wet niet hebben overtreden. Een aantal leden van het Amerikaanse congres heeft daarom ge vraagd de wet te veranderen. Door een stagnatie in de ont wikkeling van kernenergie in' vele landen is op de wereld markt een enorm overschot ontstaan Over schotten uit Zwitserland en België worden op dit moment in Frankrijk verrijkt om ver volgens aan Zuid-Afrika gele verd te worden voor gebruik in de eerste Zuidafrikaanse kernreactor in Koeberg. De ontwikkeling van de kerne nergie in Zuid-Afrika wordt met grote zorg bekeken, omdat het land met hulp van Israël ook in staat wordt geacht thans, of in ieder geval op kor te termijn, kernwapens te ont wikkelen. De Europese leve ring wordt hier ook eigenlijk wel van het niet-ver- spreidingsverdrag af te willen. Het verdrag wordt op vele fronten ontdoken, zo meent men in de regering Reagan, vorige regering onder schouwd als een onderstreping Jimmy Carter maakte echter van de opvattingen van de re- de strijd tegen de verspreiding gering Reagan, die er nooit van kerntechnieken tot een een geheim van heeft gemaakt hoeksteen van haar beleid. Maar ook toen werd het ver drag al vele malen ontdoken. Westeuropese landen, zo me nen Amerikaanse deskundi gen, hebben een belangrijke rol gespeeld bij verontrustende atoomontwikkelingen in onder meer Irak, Argentinië, Brazi lië, India, Pakistan en Zuid- -Afrika. Poolse aarts bisschop streeft naar nationaal akkoord WARSCHAU De Pool se katholieke kerk heeft er gisteren bij de heersers van het land op aange drongen Lech Walesa en de overige geïnterneerde leiders van Solidariteit vrij te laten en met hen te gaan onderhandelen over een nationale overeen komst. De oproep is vervat in een do cument dat is opgesteld door de adviesraad van aartsbis schop Glemp en dat aan de 27 Poolse bisschoppen en het mi litaire bewind is toegezonden. In het document staat dat al leen een nieuwe sociale over eenkomst „de hoop van Polen kan doen herleven". In de brief van Glemp, gedateerd op 8 april, staat verder dat er „een grote en zich nog altijd verdiepende kloof bestaat tus sen de autoriteiten en het volk en dat tevens de symptomen van vijandigheid en zelfs haat toenenemen". Er moet een nationaal ak koord komen tussen de men sen met sociaal gezag, zo schrijft Glemp, die daarmee doelde op Walesa en andere vakbondsleiders. „Zij hebben in dit geval de betekenis van symbolen die talrijke sociale groeperingen vertegenwoordi gen". De brief vraagt om te ruggave van de rechten, die Solidariteit door de stakingen van 1980 had verkregen en die leidden tot het ontstaan van de eerste onafhankelijke vakbond !in Oost-Europa. Glemp leverde in zijn brief ook kritiek op Solidariteit. „Beide partijen misten begrip, goede wil en ook de moed". Door de afhankelijkheid van Polen van Moskou is volledige vrijheid bij het scheppen van een eigen toekomst niet moge lijk. „Geen macht in Polen be schikt over de vrijheid zijn problemen op te lossen, zelfs de huidige regering niet. De staat van beleg is door ztirakte veroorzaakt", aldus de brief.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11