G verbiedt invoer oederen uit Argentinië uidpoolgebied mogelijk bij Falkland-crisis betrokken Iritten ongerust over mariniers en burgers op Falkland Eilanden ITENLAND s ritten: blokkade succes li ROT Standbeeld bezet Meeste Britten tegen oorlog met Argentinië Britten vorderen nog een lijnschip leidsecourAnt DINSDAG 13 APRIL 1982 PAGINA 9 IDEN Groot Brittannië kt zich bezorgd over het *13 ijn van zevenentwintig ,-#g inklijke Mariniers en der- Vif burgers, onder wie enke- den van een filmteam van Joordengelse commerciële aatschappij Anglia TV. m Een deel van deze mensen be vond zich op het eiland South Georgia, dat door de Argentij nen San Pedro genoemd wordt en tien dagen geleden door hen bezet werd tijdens een bestorming van de Fal- klanden. Lucinda Buxtori, dochter van An- glia-TV president Lord Buxton, filmde met haar assistente Annie Price op South Georgia dieren en planten, toen de Argentijnse inva sie daar begon. Üp dat barre eiland werden bovendien 22 van de 27 ontbrekende koninklijke mariniers door de Argentijnen krijgsgevan gen gemaakt. Vijf of zes andere mariniers zouden geweigerd heb ben zich over te geven op het hoofdeiland van de Falklanden, waar ze ria verloop van tijd tóch Alle andere Britse mariniers zijn op gevangen genomen werden. die manier door de Argentijnen in vrijheid gesteld. Afgelopen donderdag deelde het Argentijnse ministerie van Buiten landse Zaken mee, dat de Britse ge vangenen naar Argentinië overge bracht gingen worden. Later zou den ze naar Montevideo kunnen reizen, om vandaar per vliegtuig terug te keren naar het vaderland. Londen is echter elk spoor van de veertig achterblijvers bijster ge raakt. South Georgia ligt op meer dan 800 mijl van Port Stanley, de belangrijkste haven van de Fal klanden. Volgens het Britse minis terie van Defensie werden sedert 7 april praktisch géén Argentijnse vaartuigen meer waargenomen in de verbodep zóne van 200 mijl rond de eilanden. Het is niet uitgesloten, dat de Ar gentijnen hun Britse gevangenen per vliegtuig weggebracht hebben. Donderdagavond werd evenwel uit Buenos Aires gemeld, dat op bevel van de militaire autoriteiten van Argentinië de Britse gevangenen verdeeld waren geworden over di verse Argentijnse oorlogsschepen. Londen leidde daaruit af, dat Ar gentinië hen als gijzelaars wilde gerbuiken om te voorkomen, dat zijn vaartuigen door de Royal Navy onder vuur genomen zouden wor den. Groot-Brittannië heeft nu een be roep gedaan op het Internationale Rode Kruis om de zevenentwintig vermiste soldaten en dertien bur gers op te sporen. correspondent Koninck) SSEL/BUENOS AI- De tien landen de Europese Gemeen- hebben zaterdag Pasen besloten tot volledig verbod op import uit Argentinië, s voor het eerst in 25-jarige geschiede- sch at de EG een derge- het strafmaatregel tegen rden luitenlandse mogend- t Ru treft. Het embargo is 'kers!russel gepresenteerd een daad van Europe- lidariteit met een van EG-lidstaten, die toffer is geworden een gewapende aan- ip zijn grondgebied." van de straf is Ar- inië tot onmiddellijke [trekking uit de Falk- Eilanden te dwingen lcler<ldus de kans op oor- bbenje verkleinen. De re in Buenos Aires het besluit van de een daad van hevige omische agressie" ge- het id. Ze heeft aange- igd uit vergelding het handelembargó ei} 8 de invoer van goederen uit de EG stop te zetten. Nadere bijzonderheden daarover heeft ze echter nog niet bekend gemaakt. Wel heeft ze andere lan den in het bijzonder ontwikkelingslanden opgeroepen zich aan te sluiten bij de veroordeling van de daad van de EG „in de bevoegde interna tionale forums". Het invoer-verbod zal reeds donderdag of vrijdag a.s. juri disch van kracht worden. Het geldt alle producten van Ar gentijnse oorsprong, die nog niet onderweg zijn naar Euro pa. De maatregel kan Argenti nië, dat ongeveer twintig pro cent (d.w.z. voor zo'n 6 miljard gulden) van zijn totale jaarex port in de EG-landen afzet, economisch zwaar treffen. Be langrijke Argentijnse export producten zijn vlees- en vis- conserven, groenten, fruit en leder. Van de tien EG-lidsta ten is Nederland de derde handelspartner van de Argen tijnen. In 1981 beliep onze in voer uit Argentinië bijna 1 miljard gulden, terwijl de Ne derlandse export naar dat land een waarde van 335 miljoen gulden vertegenwoordigde. De EG heeft een oproep gedaan aan Canada, Australië, Nieuw- -Zeeland en de Verenigde Sta ten om zich bij het Europese import- embargo aan te slui ten. Canada en Nieuw-Zeeland hebben inmiddels aan deze op roep gehoor gegeven. Eerder hadden deze landen al hun ambassadeurs uit Argentinië teruggetrokken. Japan heeft tot nu toe Argentinië alleen gewaarschuwd dat de onder linge betrekkingen gevaar lo pen als de crisis over de Falk land Eilanden langer voort duurt. Volgens Japan moet Argentinië voldoen aan de VN-resolutie die terugtrek king eist van de Argentijnse troepen van de Falkland Ei landen. De EG-strafmaatregel tegen Argentinië laat de uitvoer naar dat land onverlet, behal ve dan de wapenzendingen die mefeen na de Argentijnse in val op de Falkland Eilanden reeds waren stopgezet. Ook het kapitaalverkeer bij voorbeeld ten behoeve van in vesteringen in Argentinië blijft onbelemmerd. Tot een uitsluitende invoerstop is be sloten omdat die het gemakke lijkst is te controleren, Argen tinië het meest direct treft en voor de EG-lidstaten het min ste gevaar van onderlinge one nigheid oplevert. Een en ander is het resultaat van de ervarin gen met de goeddeels mislukte EG-handelsembargo's tegen de Sowjet-Unie en tegen Iran. Van Nederlandse diplomatieke zijde wordt er in Brussel op gewezen dat de maatregel te gen Argentinië alle EG-lan den, inclusief Nederland, ster ker betrekt bij de Falkland- -crisis, dan formeel reeds ge beurde door de onderschrij ving van de resolutie 502 van de Veiligheidsraad, die de on middellijke terugtrekking van de Argentijnse troepen van de Falklands eist. Van „bemidde- ling", zoals Amerika's minister van Buitenlandse Zaken Haig die aanbiedt, kan thans van Europese zijde geen spraike meer zijn. Daarom ook is met de Britse regering afgesproken dat deze haar EG- partners voortdurend zal blijven inlich ten over haar beleid, inclusief het militaire optreden van En geland. Bij dat alles blijft al leen Londen Uiteraard verant woordelijk voor de praktische, stragegische en tactische be slissingen die het autonoom neemt. Blunder De Britten, die zeer tevreden zijn met de Europese solidari teit, hadden overigens ook ge wild dat de EG- landen hun ambassadeurs uit Argentinië zouden terugroepen. De mees te lidstaten, waaronder Neder land, wilden echter de moge lijkheden tot dialoog met het Argentijnse bewind niet afbre ken. In dit verband wordt in Brussel gesproken over de „blunder" van Belgie's minis ter van Buitenlandse Zaken, Tindemans, die als enige het Engelse voorbeeld heeft ge volgd en de Belgische ambas sadeur uit Buenos Aires heeft teruggeroepen. Zulks zonder overleg met zijn collega's in de EG-ministerraad, waarvan Belgie thans het halfjaarlijkse voorzitterschap bekleedt. De sanctie-maatrégel tegen Argentinië is in de loop van de vorige week uitgewerkt door de permanente vertegenwoor digers (ambassadeurs) van de lidstaten bij de EG in Brusel. Het resultaat van hun moeiza me besprekingen kreeg zater dag de goedkeuring van de verantwoordelijke ministers in de verschillende hoofdsteden. Deze werkwijze bleek veel vlotter te verlopen dan de spe ciale vergaderingen van de tien ministers-, die voor zulke gelegenheden bijeen plegen te worden geroepen en meestal in onenigheid eindigen. Dit maal kon geen Europese mi nisterraad plaatshebben omdat de Britse minister van Buiten landse Zaken, Pym, onmoge lijk uit Londen weg kon. nze correspondent Ro ger Simons) DEN/BUENOS AI- Volgens het Britse ;terie van Defensie is piaritieme blokkade le Falkland Eilanden compleet succes. De of vier Britse atoom- rzeeërs, die daar. nu luilleren, hebben in ngeving van de Fal- "en nog geen enkel »itijns schip opge- t. Vrijwel de gehele Intijnse vloot zou te- ijn „in de haven", tinië heeft laten we- (nijnenvelden te heb- aangelegd. Niet dui- is waar, op het land :ee. Het officiële Ar ise persbureau Te- lam citeerde gisteren mili taire kringen in Buenos Aires, die voorspeldden dat Engeland zware ver liezen aan mensenlevens^ en materiaal zal lijden, als' het ppogt de eilanden te heroveren. De Britse blokkade is op paas maandag onmiddellijk na mid dernacht (plaatselijke tijd) be- gonnén. pe Britten hebben hiervoor een zóne van 200 mijl rond de Falkland Eilanden tot verboden gebied uitgeroepen. Zij noemen het de MEZ (Mari time Exclusion Zone). Argenti nië reageert hierop zoals Lon den het verwacht heeft. Het houdt zijn marine binnen en vermijdt althans voorlo pig een confrontatie met de geduchte Britse atoomonder zeeërs. Het ministerie van Defensie in Londen zegt nog steeds, dat 3 logsspel uit de kt DEN In Engeland is ideospel waarin Britse^ eeërs Argentijnse oor-' hepen tot zinken bren- it de markt genomen, na- hefige kritiek op was geleverd door onder andere politici. Het socialistische La gerhuislid Cryer bijvoorbeeld had gezegd, dat alles wat men sen aanmoedigde oorlog te zien als een spel, veroordeeld diende te worden, „vooral op een ogenblik waarop een mili tair conflict dagelijks dichter bij komt. om het even welk Argentijns schip tot zinken gebracht zal worden als het zich in het ver- bopden gebied waagt. De atoomonderzeeërs zoeken eerst via een ruimtesatelliet contact met het marinehoofdkwartier in Londen, dat dan onmiddel lijk naar-» premier Thatcher belt, om haar te vragen of het bevel tot de aanval gegeven imag worden. De atoomonderzeeërs kunnen vijandelijke schepen duidelijk waarnemen tot op een afstand van 60 kilometer. Hun vermo gen om veilig onder water te blijven wordt alleen beperkt door de omvang van de voor raad levensmiddelen en drink water, die zij aan boord heb ben voor een bemanning van telkens ongeveer 110 koppen. Aangezien de grote Armada van Britse oppervlakteschepen ten vroegste pas over een week zal aankomen bij de Fal klanden, kan de Argentijnse luchtmacht deze eilanden voorlopig verder bevoorraden. Zodra de Britse vliegdeksche pen zich tr plaatse bevinden, komt er ook een blokkade in de lucht. De getalssterkte van het Argentijnse bezettingsleger op de Falklanden wordt door Londen momenteel op 10.000 manschappen geschat. De ei landen hebben nauwelijks 1800 inwoners, die de Britse nationaliteit genieten. J«ivft*. Een groep Argentijnen heeft tijdens een demonstratie dit weekeinde een standbeeld tegenover de woning van de Argentijnse president tijdelijk in bezit genomen. De demonstratie vond plaats tijdens het onderhoud dat pre sident Leopoldo Galtieri had met Alexander Haig. De Amerikaanse minister Haig wordt door premier Thatcher be groet bij Downing Street 10, waar beiden gisteren meer dan elf uur zouden discussPeren over de Falkland-crisis. (Vervolg van de voorpagina) LONDEN, BUENOS AIRES Minister Haig had. toen hij gis termorgen in Londen aankwam, allerlei Amerikaanse voorstel len bij zich, die echter stuk voor stuk onaanvaardbaar bleken voor de regering-Thatcher. Dat is een gevolg van de dure eed, die de Britse premier tien dagen geleden gezworen heeft dat de door Argentinië bezette Falkland Eilanden bevrijd zullen wor den. Voorlopig verandert er daarom niets aan de Engelse oor logsvoorbereidingen. De indrukwekkende Britse Armada blijft koers zetten naar de Falkland Eilanden, die sinds gistermorgen geblokkeerd worden door kernonderzeeërs van de Royal Navy. In een reactie daarop hebben de Argentijnen al hun oorlogssche pen uit de wateren rond de falkland Eilanden teruggetrokken. Groot Brittannië is nog steeds bereid een vreedzame oplossing na te streven voor de Falkland-crisis, maar de boodschap van Londen aan Buenos Aires blijft ongewijzigd: „Trek uw troepen terug, of wij zullen ze zelf verdrijven van de Falkland Eilan den". Haig en zijn medewerkers waren gisteravond laat de overtui ging toegedaan, dat zowel de Britse premier als de Argentijnse president zich laten leiden door interne moeilijkheden en niet door de internationale risico's van een oorlog tussen beide lan den. Premier Thatcher van haar kant weet, dat ze ontslag zal moéten nemen, als ze de Falkland Eilanden overlevert aan Ar- fentinië. President Galtieri van Argentinië is van oordeel, dat ijn junta niet langer aan het bewind zal kunnen blijven als hij de Argentijnse troepen terugroept van de Falkland Eilanden; Beide politici zetten, zo meent men in Londen, uit zuiver eigen belang het leven van duizenden Britten en Argentijnen op het spel. Een meerderheid van de Britten, 57 procent, is overigens tegen een gewapend conflict met Argentinië, aldus een peiling van het televisiestation ITV. Van de Britten zou 37 procent wel bereid zijn te vechten. Terwijl president Galtieri en minister Haig op Paaszaterdag in Buenos Aires beraadslaagden, betoogden voor hun plaats van bespreking aan het Plazo de Mayo, naar schatting 200.000 Ar gentijnen voor de inlijving van de eilanden bij Argentinië. De betogers hadden gehoor gegeven aan een oproep van de politie ke partijen, de vakbonden en sportbonden. Zij riepen aan een stuk door Argentina, Argentina. Over de besprekingen werd niets bekend gemaakt. Hoewel de regering van Londen weigert te onthullen welkê struikelblokken een vreedzame oplossing van het geschil in de weg staan, is het duidelijk, dat vooral de soevereiniteitskwestie wederzijdse concessies onmogelijk maakt. Haig heeft voorge steld, dat de Argentijnen het door hen pas veroverde gebied zou den ontruimen, terwijl de Britten hun marine terugroepen. Op de Falkland Eilanden zou dan een gezamenlijk £,atijns-Amèri- kaans en Europees leger gestationneerd worden. Ondertussen komen de Falklanden tijdelijk onder Brits-Argentijns bestuur, terwijl de vlag van Argentinië er blijft wapperen. Morgen zal het Britse Lagerhuis in speciale zitting bijeenkomen om over de zaak te praten. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De Oeganda (17000 ton), een Brits lijnschip dat gebruikt werd voor school reizen in het Middellandse Zeegebied, is door het ministe rie van' Defensie in Londen gevorderd om bij de Falkland Eilanden dienst te doen als hospitaalschip. De 944 Britse schoolkinderen en 315 volwas sen passagiers, die zich aan boord bevonden, zijn vandaag in Napels aan land gezet en vandaar naar huis gevlogen. De jeugdige passagiers waren een week geleden uit Venetië vertrokken voor een cruise van dertien dagen. Tengevolge van de vordering krijgen ze niets te zien van Rhodes, Tur kije en Italië. Een deel van hun reiskosten, die 310 pond bedroegen, wordt terugbe taald. De Oeganda is speciaal voor dergelijke schoolreizen Uitge rust met slaapzalen in plaats van gewone kajuiten. Het schip zal in Gibraltar ingericht worden als hospitaalschip. Het krijgt ook een speciale lan dingsplaats voor hefschroef- vliegtuigen, die gewonde mili tairen zullen aanvoeren. Zodra hij gereed is voor zijn nieuwe taak. zal de Oeganda met militaire en burgerlijke doktoren, die zich vrijwillig hiervoor aangeboden hebben, verpleegsters, verplegers en ander medisch personeel, naar het zuidelijke deel van de At lantische Oceaan varen om zich daar bij de Britse Armada van meer dan veertig oorlogs bodems en diverse burgerlijke schepen te voegen. De Oeganda werd ten tijde van de Koreaanse oorlog al eens als hospitaalschip ge bruikt. Het Britse ministerie van Defensie vindt het daar voor veel beter geschikt dan het luxueuze koninklijke jacht Britannia, dat sneller bevoor raad zou moeten worden om dat het veel kleiner is. Het an dere opgevorderde lijnschip van de rederij P. and O., de Canberra, wordt uitsluitend gebruikt als troepenschip en militair ontspanningscentrum. Britse journalist ontvlucht Argentinië na bedreigingen BUENOS AIRES De Britse journalist James Neilson, hoofdredacteur van de Engels talige Buenos Aires Herald in de Argentijnse hoofdstad, heeft Argentinië verlaten naar aanleiding van herhaalde be dreigingen met de dood. Vorige week besloten de di stributeurs van kranten in Ar gentinië de Herald te boycot ten tot de Falklandcrisis met Groot-Brittannië achter de rug is. De Heruld heeft een oplage van 17.000 exemplaren is is voor 60 procent in Amerikaan se en voor 40 procent in Ar gentijnse handen. HAAG In weten- pel ij ke kringen, bij de 2 uorganisaties en het terie van buiten zaken leeft de dat het huidige ge- tussen Groot-Brit- en Argentinië over F alkland-Eilanden iet laatste land zal uitgebreid tot het lgebied, ongeacht loop van het huidi- iflict. Tot dusver is ntarctisch gebied, i il er verschillende tt aanspraak op ma- levrijwaard gebleven eweld en exploitatie, i hiervan is niet al- het ijzige klimaat ook de ongebruike- mate van internatio- wetenschappelijke ïwerking. ntarctisch Verdrag van as een diplomatiek suc- larbij in principe werd teld dat het Zuidpool- nooit gemilitariseerd worden. Deze harmo- achtergrond zou echter verstoord kunnen wor- s Argentinië en Enge- aags raken in de Zuide- tlantische Oceaan, inde reden dus om na der op de problematiek v.an dit gebied in te gaan. Zo zijn er overeenkomsten tussen de ter ritoriale bestuursvormen op de Noord- en Zuidpool die een vreedzame uitweg zouden kunnen bieden voor de Falk land Eilanden. Lijnrecht te genover de Zuidpool, in de Ba- rentszee, vormt de Spitsber gen-archipel een voorbeeld van een bestuursvorm die zeer dicht komt bij de „twee vlag- genoplossing", welke een mo gelijkheid is voor de Falkland Eilanden. Gedoeld wordt op een overeenkomst waaronder Argentinië de soevereiniteit krijgt pver de eilanden, maar ze voor een aantal jaren aan Engeland verpacht. Na eeu wen van betwiste soevereini teit werd in 1920 in het Sval- bardverdrag besloten dat de Spitsbergen-archipel bij Noor wegen hoorde, maar dat alle contractpartijen waartoe nu ook de Sovjet-Unie, Engeland en de Verenigde Staten beho ren gelijke toegang moeten hebben tot de kolen en even tueel aanwezige olie. De eilan den werden ook gedemilitari seerd. Actief gebruik De Russen maken van deze rechten actief gebruik door op een deel van het eiland Spits bergen kolen te delven, hoe wel dat economisch onmoge lijk rendabel kan zijn, terwijl de Noren aan de andere kant van het eiland mijnen exploi teren. Van tijd tot tijd breekt er onenigheid los over het be stuur, zoals toen de Sovjet- Unie protesteerde dat de nieu we luchthaven neerkwam op een militaire installatie. Deze regeling houdt al ruim zestig jaar stand. Op Spitsbergen staan de leden van twéé vijan dige militaire allianties niet al leen tegenover elkaar, ze wo nen in hetzelfde gebied en werken dagelijks samen. De Engelse belangstelling voor Spitsbergen ontstond tijdens de jacht op walvissen waarvan lampolie, cosmetica en corset- ten werden gemaakt. En het was opnieuw de walvissen- jacht die Engeland er in 1908 toe bracht voor het eerst aan spraak te maken op een gebied in de Zuidpool. Het had het oog laten vallen op een stuk tussen de twintig en tachtig graden westerlengte, waaron der ook het Antarctisch schiereiland viel dat tot aan Zuid-Amerika reikt. Sindsdien hebben verschillende landen delen van het gebied opgeëist, soms belendend, soms, zoals in het geval van Australië en Noorwegen, samenvallend. Zowel de Argentijnse als de Chileense aanspraken vallen samen met de Engelse aan spraken en hebben betrekking op gebied dat zich uitstrekt van respectievelijk 25 tot 74 graden westerlengte en 53 tot 90 graden westerlengte. De Argentijnse aanspraak (maar niet die van Chili) wordt ruw weg begrensd door twee lijnen lopend van de Zuidpool tot aan het gebied verder noord waarts dat Argentinië bezit of opeist, dat wil zeggen het wes- ten van het vasteland en het oosten van de eilandgroep die nu inzet zijn van het geschil tussen Engeland en Argenti nië. Rond de Noordpool staat deze gewoonte om aanspraken te maken bekend als het „sec- tor-principe", een principe dat is ontwikkeld door de Sovjet- Unie ten tijde van de tsaar en dat sindsdien streng door het Kremlin wordt toegepast. In het Zuidpoolgebied is het principe niet op dezelfde ma nier toegepast en hoewel het de basis lijkt te vormen van de Argentijnse claim zou het En gelse ministerie van buiteland- se zaken zeggen dat dit niet meer is dan een geografische samenloop van omstandighe den en zeker geen wettig feit. Desalniettemin is het duidelijk dat, net als er goede militaire redenen kunnen zijn dat En geland onderscheid moet ma ken tussen de Falkland Eilan den enerzijds en Zuid-Georgia en de Sandwichgroep ander zijds, het onderscheid vandaag of morgen ook belangrijk wordt in het internationale recht. Voorlopig is het van be lang dat Zuid-Georgia buiten het bereik valt van Argentijn se vliegtuigen die vanaf het vasteland opstijgen. Maar het is tevens een basis en een com municatiestation voor het Bri tish Antarctic Survey en zou in deze contekst waardevol kunnen zijn hoewel het verder onbewoond is. Het Antarctisch Verdrag wordt wellicht in 1991 herzien op verzoek van een van de ad viserende partijen waartoe ook Argentinië behoort en dan unaniem veranderd. Maar het verdrag zelf gaat niet over gebiedsaanspraken of geschil len behalve dan dat het duide lijk stelt dat zulke claims voor lopig niet aan de orde mogen worden gesteld. Afgezien van alles wordt geen van de huidige aanspraken op het Zuidpoolgebied momenteel erkend door de Sovjet-Unie of de Verenigde Staten, die bei den het verdrag van 1959 heb ben ondertekend en onder- zoeksbases in het Zuidpoolge bied hebben. Dus als de Ar gentijnen zouden proberen hun huidige geschil te vertroe belen door ook claims te leg gen op gebied verder naar het zuiden, dan zouden ze niet meer alleen op verzet van het Engelse ministerie van buiten landse zaken stuiten. Hoe het ook zij, het gebied dat in het Verdrag wordt omvat, wordt begrensd op zestig gra den zuiderlengte. Komende winter zal het British Antarc tic Survey vier bases daar be mannen: Halley Bay aan de oostkant van de Weddellzee waar 19 geologen wetenschap pelijk onderzoek gaan verrich ten, Faraday aan de westkant van het Antarctisch schierei land waar 13 geologen aan het werk slaan, het vlakbij gele gen Rothera, waar eveneens dertien man naar toe gaan en van waaruit de luchtmacht van Survey wordt gesteund en Signy op de Zuidelijke Ork neys waar 13 biologen worden gestationeerd. De Argentijnen hebben acht bases in het verdragsgebied, die veel betekenend worden bemand door gewa pend marinepersoneel. Bij een bizarre gelegenheid bracht een van Galtieri's voorgangers een bezoek aan een van de bases" om daar een symbolische kabi netsvergadering op het ijs te houden. De enige Argentijnse basis die echt vlakbij een En gelse ligt is Orcadas, op de South Orkneys. Misschien wel gelukkig onder de omstandig heden ligt tussen die basis en het Engelse Signy 45 kilome ter met ijsbergen en zout wa- Het Zuidpoolgebied. Duidelijk is het gebied te zien waar Argentijnen, Chllenen en Britten gezamenlijk aanspraak op maken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9