Kerk in El Salvador sterk verdeeld door burgeroorlog IN EN OM HET HUI i Honderdduizenden deelnemers aan Paasmarsen in Europa •floriadeè TOF VOOR TIENERS BUITENLAND /IN EN OM HET HUIS LEIDSE COURAN" DINSDAG 13 APRIL 1982 SAN FRANCISCO GOTE- RA Een plotselinge plof verbreekt de stilte in de donkere ruimte achter het kerkportaal. „Niets aan de hand", zegt de Ier se pater O'Neill met zach te stem. „Het is een man go die op de dakpannen valt". Het volgende geluid is wel echt. „Dat is een M- 16 geweer", zegt hij zon der een spoortje twijfel in zijn stem als drie luide knallen in de nacht uit eenspatten en langzaam wegsterven. Pater Peter O'Neill en zijn twee colle ga's zijn zo langzamerhand experts in het herkennen van de nachtelijke gelui den in San Francisco Go- tera, het kleine stadje dat dienst doet als hoofdstad van de provincie Morazan. Toen ze hier bijna tien jaar geleden kwamen, was San Francisco een rustig stadje waar slechts zelden buitenstaanders kwamen. Het ligt in het hart van een van El Salvadors arm ste streken, een gebied met ruige, stoffige heuvels waar een handjevol boe ren met moeite genoeg mais en bonen voor eigen gebruik verbouwt. Ongeveer drie jaar geleden be gonnen hier de eerste mucha- chos (guerrilla's) te verschij nen. Het terrein, de grens met Honduras en de armoe van de streek maakten de provincie tot een gunstige springplank voor guerrillabewegingen. De drie priesters en de drie non nen die aan de overkant van de straat wonen in een huis naast d? kerk zitten nu mid den in een zich nog steeds uit breidende oorlog. De bioscoop van het stadje wordt gebruikt als barak. Als je door de zij vleugel van de kerk loopt en door de deur naar buiten kijkt, zie je achter prikkeldraad rijen matrassen en slapende solda ten op de stenen vloer van wat vroeger een park was. Achter het huis van de pries ters staat de plaatselijke school, eveneens een barak, 's Nachts horen ze daar geweer schoten, overdag is het waar schijnlijker dat het het geronk van een helicopter is die landt op het pleintje, of het geden der van de nieuwe vrachtwa gens die president Reagan vo rig jaar aan El Salvador heeft geschonken. Vooral de laatste paar dagen voor de verkiezin gen waren de activiteiten niet van de lucht. De priesters wis ten dat er iets te gebeuren stond toen de school werd overgedragen aan de keurtroe pen van de Atlacatl brigade, de eerste van de speciale een heden die in de Verenigde Staten zijn opgeleid. De mili tairen kwamen net op tijd voor de acties van de guerril la's tijdens de verkiezingen. Sluipschieters Die bewuste zondag en de daarop volgende maandag werd er zowel overdag als 's nachts volop geschoten in en rond de stad. Niemand kon precies zeggen hoeveel guerril la's er in de heuvels waren gearriveerd. Er waren maar een paar constant rondzwer vende sluipschieters nodig om talloze militairen uit te scha kelen. Het lichaam van een werd vlakbij het centrum ge vonden. Maar het leger ver loor minstens vier man, te oor delen naar de houten kruisen buiten de barakken drie dagen later. De geruchten wilden dat het aantal slachtoffers aan bei de kanten veel groter was. Drie kilometer buiten San Francisco hielden soldaten bij een wegversperring reizigers tegen die naar het noordelijk deel van de provincie wilden. In 14 van de 26 steden werd er niet gestemd vanwege de ge vechten. Hier zijn de guerril la's actief in „bevrijd gebied" waar het leger nooit komt en „gecontroleerd gebied" waar het leger overdag nog wel kan komen, maar waar het niet meer op steun van de bevol king kan rekenen. Het groot ste gedeelte van dit gebied is verboden terrein voor de priesters die hebben besloten dat het verstandiger is om hun contacten met hun oude paro chianen te verbreken. Voorbij is de tijd dat ze in een open jeep of te paard door het ge bied reden op weg naar neder zettingen met tot de verbeel ding sprekende namen als Je- sucito, Piedra de Luna en Cha parral. Mensen die dag in dag uit door guerrillagebied reizen zouden heel goed over waar devolle informatie kunnen be schikken, zo redeneert het le ger. Onwetendheid is daarom het beste devies. Activiteiten beperkt De oorlog heeft de activiteiten van de priesters aan banden gelegd en het feit dat ze op goede voet staan met de mees te passerende journalisten is slechts een schrale troost. Net als de meeste Europeanen in Latijns-Amerika kwamen ze hier naar toe nadat het Twee de Vaticaanse Concilie het concept van de bevrijdingsthe ologie had gelanceerd. Voor die tijd beperkte het mis siewerk van de Franciscanen zich voornamelijk tot zuidelijk Afrika. Het was traditioneel en nogal betuttelend. In El Salvador begonnen de pries ters zich al snel onder de ar men te mengen. Ze richtten „christelijke gemeenschappen" op die begonnen met bijbel klassen, maar later ook aan volwassenen lees- en schrijf- lessen gingen geven. Hieruit ontwikkelde de verspreide be volking van de dorpen zich tot samenhangende groepen. „In het begin hebben de rijken misschien gedacht dat de kerk gebruikt zou worden om de ar men te verzoenen met hun lot", legde een andere Europe se priester die in El Salvador werkt, uit. „Maar het tegen overgestelde gebeurde. Toen de mensen zich begonnen te organiseren, stuitten ze op het feit dat veel van hun proble men direct met politiek te ma ken hadden. Eisen om te ko men tot lagere kunstmestprij- zen, grondprijzen en waterprij- zen zorgden voor de eerste botsingen met de regering". Toen de regering daarop rea geerde met onderdrukking en geweld, kwamen de mensen op voor hun rechten. Sommige priesters werden beschuldigd van sabotage en binnen de kerk ontwikkelde zich een openlijke politieke scheuring ten aanzien van de aard van het pastorale werk. Drie van El Salvadors bis schoppen zijn conservatief. Een van hen, de bisschop van San Miguel, is een kolonel in het leger. Oscar Arnulfo Ro mero, de aartsbisschop van San Salvador die twee jaar ge leden werd vermoord, was de uitzondering. Hij preekte en gedroeg zich meer als de meerderheid van de parochie priesters dan als de kerkelijke leiders naar wie hij veronder steld werd zich te richten. Zijn opvolger, aartsbisschop Rivera, is voorzichtiger en intellectue- ler. De scheuring tussen de kerkhiërarchie en de paro chiepriesters is groter gewor den net zoals de oorlog om zich heen heeft gegrepen. Vele priesters hebben het land na de moord op Romero verla ten. In datzelfde jaar werden er nog eens twee vermoord alsmede drie Amerikaanse nonnen en een pastoraal wer ker. Vorig jaar kwamen drie priesters om het leven. In San Francisco Gotera laat een zus ter uit het Engelse Swansea, die lichamelijk veel sterker moet zijn dan ze eruit ziet want anders zou ze hier niet volhouden, ons een gedenk plaat in de kerk zien. De plaat is gewijd aan Norberto Cruz, een priester die een belangrij ke rol speelde in de onafhan kelijkheidsoorlog tegen Spanje 150 jaar geleden. „Ze maken hier zoveel herrie over die on afhankelijkheidspriesters, maar als een priester zich van daag de dag met politiek be moeit, kun je maar beter je mond houden en maken dat je wegkomt", zegt ze om er met een enorme grijns aan toe te voegen, „het is bijna genoeg om je aan de drank te helpen". Katechisten Nog kwetsbaarder dan de Sal vadoraanse priesters zijn de kathechisten, gewone boeren die de bijbellessen gaven en de officieuze organisatoren wer den van de plaatselijke ge meenschappen. Sinds de junta de staat van beleg heeft afge kondigd en alle openbare sa menscholingen heeft verbo den, hebben ze hun cursussen voor volwassenen moeten sta ken. De priesters in San Fran cisco waren vorige week nog met afgrijzen geslagen over de recente moord op het gezin van een van hun beste kate chisten, Andres Perez. De poli tie arresteerde hem met zijn vrouw en zuster, vermoordde de twee vrouwen voor zijn ogen en miste hem slechts op een haartje. Hij wist de tou wen waarmee hij was vastge bonden los te maken en rende de nacht in vlak voor hij aan de beurt was. Een andere ka- thechiste die zichbaar nerveus was om met verslaggevers te praten, zei dat ze niet begreep waarom het leger bang was voor haar werk. „Als priester of katechiste" zei pater O'Neill later, „leer je mensen om onaf hankelijk te denken. Je moe digt hen aan zelfstandig te zijn. De autoriteiten zijn veel banger voor ideeën dan voor wapens". Een groep denonstranten tegen kernwapens op weg naar de vliegbasis Volkel. „VOOR VEEDE EN ONTWAPENING" de E Pa vol! impc is (Van onze correspndent Ami van Vre) BONN Naar sciatting meer dan 300.000 mersen hebben vanaf Goede Vrijcag tot giste ren deelgenomen ;an de tallo ze Paasmarsen lie in de Bondsrepubliek wren georga niseerd. De grootte demon straties „Voor Vrde en Ont wapening" werdei gehouden in het Ruhrgebiec, in Ham- JAZEKER. ZE STAAN AL IN VQLE BLOEI. TULPEN. NARCISSEN. HYAINTEN. BEKIJK VAN 8 T/M18 APR. DIE BINNENTENTOONSTELLING'IET EEN BONTE REEKS BOLBLOEMENJP DE... burg, Frankfurt en West-Ber- lijn. De belangstelling in Beie ren was tamelijk gering. De marsen, die sterk herinner den aan soortgelijke evene menten uit de 50'er en 60'er ja ren, waren door verschillende groeperingen georganiseerd, van communisten tot SDP-FDP-jongeren (Juso's en Judo's), georganiseerde werk- nemersjeugd en kerkelijke groepen. Zij richtten zich meestal eenzijdig tegen de Amerikaanse- en NAVO-poli- tiek. Ook vooraanstande sociaal-de mocraten voerden ondanks de afwijzende houding van de partij bij de manifestaties het woord. Onder hen bevonden zich o.a. het presidiumslid Er- hard Eppler en de SPD-voor- zitter van Saarland, Oskar La- fontaine, beiden fervente be strijders van het zgn. NAVO- -dubbelbesluit tot plaatsing van nieuwe atoomraketten. Lafontaine noemde in Duis burg, een van de etappe-plaat sen van de grote Paasmars „Ruhr '82" elke nieuwe atoomraket een bedreiging voor Duitsland en hij riep ook de Sowjet- Unie op om zijn SS-20-raket af te bouwen. Te gelijkertijd verklaarde hij zich nadrukkelijk solidair met de (onderdrukte) vredesbeweging 25- at c str< in de DDR die opereert het motto „Vrede schi zonder Wapens" en het l 1 se woord „Zwaarden buit< Ploegscharen". In het Ru tref bied traden als spreken juss der op, de Berlijnse oud-1 !en meester pastor Alberts, d ijj-, nlnoo TTfo P L- ologe Uta Ranke-Heini en de DDR-schrijver Sti Heym. Slecht weer hindert demonstranten ALMELO GehinderJdus het slechte weer hebben e V( ren ongeveer 1200 men \q j -. „i i EC toff een ip z vai inië [trel Eilf he Almelo gedemonstreerd het UCN-project (uraniu rijking) in deze stad. marktplein trok een fakkeloptocht naar het complex op het indust igd rein. Aan een demonstra gen kernwapens in Volk men ook soldaten in deel. Bij de poorten vliegbasis Volkel werde zen gescandeerd en ball opgelaten. Volkel was ui zen als demonstratie L,nZ( omdat men vermoedt kernwapens opgeslagen De organisatoren hadde meer demonstranten wacht. de Y* all 1. DEI T steri Wassen: bijna een wetenschap Veel mensen denken: stop maar een hooggeprezen wasmiddel in de wasmachine, draai de knop om die de verkoper mij heeft aangewezen en mijn tafellakens en onderbroeken wor den schoon. Het Instituut voor Huishoudtechnisch Advies in Den Haag zegt: „Wassen lijkt zo makkelijk, maar hoe meer je erover nadenkt, hoe ingewikkelder het wordt". Vandaar de brochure „Wasmiddelen", niet alleen interessant voor de nieuweling of de perfectionist, maar ook voor degene die al jaren lang naar eigen genoegen „wast". Gebombardeerd met merken wasmiddelen als we zijn, is het nuttig te weten dat het grootste deel uit de lab's komt van fabrikanten als Hen kei, Kortman en Schulte, Proctor en Gamble, Unilever. Klei nere fabrikanten zijn Klok, Rhenus en Senzora en super markten die eigen namen op de producten zetten. Verhelderenderwijs: alle wasmiddelen hebben hetzelfde doel, dramatische verschillen daartussen zijn er minder dan de re clame ons wil instampen. „Extra bleekkracht, „veilig voor uw was", zijn ook maar opgeplakte kreten. Wel van belang is de wezenlijke informatie over gewicht, doseervoorschrift naar waterhardheid. Men hoeft zich niet te laten beïnvloeden door soms zeer klei ne verschillen in samenstelling, waar het feitelijk om gaat is de „wasactieve" stof, die het wasmiddel bevat en die ervoor zorgt dat de textielvezels of bij wolwas de wollen vezels, door en door nat worden, het vuil los maken en weg te spoelen, want dit mag niet grauw neerslaan op het wasgoed. Net als bij cosmetica en cocktail het geval is, bestaat een was middel uit veel bestanddelen. In dit geval: bleekmiddel, enzy men, witmakers, fosfaten, alkalische stoffen, schuimregulator, soms parfum. Te grote hoeveelheden fosfaat in het opper vlaktewater in de natuur kunnen zoals bekend ernstige ge volgen hebben. Vooral in ondiep stilstaand water treedt snel overbemesting op. De Nederlandse situatie is in dit opzicht zeer ongunstig. We hebben veel ondiep stilstaand water dat een dikke sliblaag op de bodem vertoont, opeenhoping van fosfaat mogelijk maakt. Vooral in de Friese- Overijsselse- Noord en Zuidhollandse meren en in het IJsselmeer. Fosfaten komen voor 40 procent door de wasmiddelen in het milieu terecht. De overige 60 procent komt van menselijk afval (keukenresten ook), industrie en landbouw. Ook via de grote rivieren stroomt nogal wat vuil naar binnen. Het zou er dus naar toe moeten het fosfaatgehalte in het afvalwater te ver minderen. Men zoekt ook driftig naar fosfaatvervangers. Op het moment beschikken we over NTA, Citraat, Zeoliet, CSMO, Soda en andere stoffen. Wasmiddelfabrikanten zijn echter over deze stoffen zeer zwijgzaam. NTA (trinatrium ni- trilotracetaat) werd het meest onderzocht (vooral in USA en, Canada) en blijkt tenslotte geen schadelijke bijeffecten voor de gezondheid te hebben, hoewel men die een tijdlang kan kerverwekkend achtte. Dit is echter ontzenuwd. In Neder land zijn alle vier de stoffen bekeken voor de Rijksinstituten voor de Volksgezondheid en de Drinkwatervoorziening, die tevreden waren met de resultaten van het onderzoek. Van andere fosfaatvervangers weet men minder af, vooral over de gevolgen op grote schaal voor het oppervlaktewater Fabrikanten zijn niet al te happig op onderzoekingen naar fosfaten en hun problemen, hoewel ze er wel aan meedoen. Er is ook niet voldoende bekend over de vervangende midde len en daarnaast dienen ze niet hun eigen belang, als ze op dit nog niet geheel bekende terrein opeens hun fosfaten moeten vervangen. Milieubeschermers gaan te keer tegen de in Ne derland grote hoeveelheden rondspokende fosfaten (1980 nog een fosfatennota van de Overheid) en men wilde een vijf-ja ren-plan beginnen met „eindpunt 0 fosfaten in 1985. De term „natuurzuivere" of „natuurlijke" zeepwasmiddelen vindt het IVHA „onzin". Wasmiddelen zijn nooit goed voor het milieu, alleen is het ene wat slechter dan het andere. Verschillen in grondstoffen houden verschillen in eigenschappen mee. Zo isj het ook met zeep- of synthetische wasmiddelen het geval. Inj de praktijk is daar echter weinig van te merken. Het IVHA1 geeft verder de raad goed te kijken of een echt „ZEEPwas-j middel" werkelijk geen fosfaten bevat. Soms zijn die wel aan het produkt toegevoegd (evenals detergenten). Het is aan te. raden goed te letten op de kleine lettertjes op de verpakking.I Meer over dit alles in de nieuwe brochure IVHA in „Wasmid delen. de was en het milieu", inl. 070-244320. TINY FRANCIS Katoen, piqué en plissé zijn aan de orde van de dag. Setjes van Nico Verhey. Sommige broeken hebben een ritssluiting achter, 130,-). Tuniekblouses hebben smokingkraagje en -Inzet. Foto's Foxy Fasion en C en A. Voorgebleekte denim is in de nieuwe tienermode 2 ,orl geliefd. Van deze stof: tuniekblouses met enorme tf" gestikte zakken en boothalzen, vierkant gesne lessen, korte jasjes met veel ritsen en drukk^ Sportieve sweatshirts of op-art truitjes passen er De mode van nu ligt de tie ners wel. Creatief combineren van bloesjes, jakjes, tunieks, hessen, T-shirts, netwerk truitjes, vestjes en broeken. Veel van die zaken zijn met een beetje handigheid zelf te maken. Lapje op de kop tik ken, achter de machine gaan zitten of de breinaalden laten tikken. Het kleurgamma is vrolijk; geen zee gaat te hoog. Er is vooral voor de jeugd enorm veel geel (goudgeel, ei geel, oker), er is aqua en ko balt, fuchsia, zeegroen, vurig rood en grasgroen en wie durft draagt al die kleuren door elkaar, hier en daar on derstreept met een contrast biesje of een brutaal randje. Een jakje van geblokte stof als een dambord staat ook leuk op een „hoogwater" (spijker broek, want zwart-wit kni poogt naar elkaar. Voorge bleekte denim, vroeger alleen voor werkmansgoed, is nu volkomen geaccepteerd. Ie dereen weet dat je ermee naar een discofeest kan gaan en er een mooie bloes op kan dra gen, desnoods met kant, ru ches of plissé's. De minimode voor hoogzomer loopt van superkort tot net boven de knie. Maar je moet er wel goede benen voor heb ben, want mini trekt de blik ken als een magneet naar je onderdanen. Zijn ze te dik of te dun, dan kan je ze beter wegmoffelen in een band- plooibroek. Truitjes in ballet- look zijn geliefd, jasjes die met twee knopen, éen rechts en één links, gesloten worden zijn dat óók. Rugdécollecté's kunnen niet diep genoeg zijn, vooral als ze samengaan met grote wijde poffende mouwen. Aan de voeten draagt de tiener platte sandalen (ballerina's). Siera den mógen niet alleen, ze móeten zelfs. En dan liefst zo opvallend en groot mogelijk. TINY FRANCIS De matrozenlook met broeken In alle denkbaare lengten,

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8