Jaap van der Veen (38): ex-tuinder per 1 mei voorzitter Landbouwschap Weerstam tegen aanleg rijksweg 1 groeit Heemtuin Hofstedepark kost meer Eerste paal 61 woningen t Lien w 't T Tevergeefse actie tegen Tulip Time festival Rob Strik wint halve marathon Drie Molencross EN tbre arsn inds vdA etee sta? inge n, I af] n V en 1 (g inir ilen )me oopl 'per inir. ar" HAZERSWOUDE Hazerswoudse afdefi van D'66 is en blijft tegeta-p stander van de aanleg v 1 be een nieuwe rijksweg door het Hazerswout )E1 grondgebied. De Den oofc craten spreken over eerk: „overbodige en milieuvi sscl storende weg". :ht lge P' (dei im it. nda In het ontwerp-bestemmin p, plan Landelijk Gebied is (- tracé van rijksweg 11 al als te werken verkeersgebied m genomen. Daarom heeft D*t- (die in juni zal meedoen lild de gemeenteraadsverkiei intii gen) onlangs een officieel m zwaarschrift ingediend bij gemeenteraad tegen genoeiu bestemmingsplan. De bezi Ar ren tegen rijksweg 11 woró^* li JSV ''zij' in dit schrijven als eerste noemd, D'66 blijft voorstander van omleidingsweg om Alphen den Rijn en een omleiding nieuwe aansluiting op rijks 4 bij Zoeterwoude-RijnOl^j Het gedeelte tussen Zoel ese woude-Rijndijk en Alphen A den Rijn moet als tracé u ;s^ den geschrapt, aldus D'66. De Nederlandse Spoorwe j mogen, volgens de Demo* ten, pas tot verdubbeling de spoorlijn (Leiden-Alpl overgaan, als er voor de houders aan de Rijndijk doende veetunnels gebouwd. Die spoorverdub Cf ling moet trouwens zodf worden dat het mogelijk vf' bij Hazerswoude-Rijndijk station in te richten, n _H] Donderdag 15 april om i worden de bezwaren D'66 in het Michelshuis het belangstellend publiek gelicht. De leiding van de jeJ eenkomst berust bij Ki Q Dekker, de voorzitter var afdeRng en lijsttrekker tijtj de komende verkiezin voor de gemeenteraad. wï>n KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het door de Kouder- kerkse raad vastgestelde be drag voor de aanleg van een natuurtuin in het Hofstede park is bij lange na niet vol doende. De raad had hiertoe f 1000,- beschikbaar gesteld en was tevens bereid een eenvou dig pad en een afscheiding aan te leggen. Uit het overleg met het Water schap De Oude Veenen en het Hoogheemraadschap van Rijn land is evenwel gebleken, dat voor de aanleg van het pad de kade verhoogd dient te wor den. Dit ophogen, inclusief de aanleg van het pad gaat 10.000,- kosten. Aanvullende werkzaamheden, zoals talu daanpassing van de vijver,' aanvoer veengrond etc. vergen nog eens een bedrag van 5.750,-. Totale kosten: 15.750,-, waarbij wel dient te worden opgemerkt, dat de kade in de toekomst toch had moeten worden opgehoogd op last van het Waterschap. Dit Gezien Koudekerkse financiën' zal de kommissie PBAZ wel licht vanavond wat moeite hebben met het voorstel van B. en W., alsnog een aanvul lend krediet beschikhaar te stellen. EEN DERDE HUIZEN NOG NIET VERKOCHT LEIDSCHENDAM De de toekomstige bewoners gaat Leidschendamse wethouder bestaan uit inwoners van H.L. van Dongen slaat donder- Leidschendam en de Haagse dag 22 april de eerste paal regio. Voor een klein aantal voor de' bouw van 61 wonin- geldt vrije vestiging. Het rijk gen in de wijk 't Lien, direct verleent tien tot achttien mille achter de koningin Julianaflat subsidie op deze huizen, in Leidschendam. In totaal Alle woningen zijn ontworpen zijn 59 woningen premie-B als eensgezinswoningen met koophuizen. Exploitatie Vast- voor- en achtertuin. De helft goed Holland (EVH) uit Gouda van het aantal huizen krijgt de is de opdrachtgever. Volgens woonkamer aan de kant van een woordvoerder van de pro- de tuin en de rest een huiska- jectontwikkelaar ziin er al mer aan de straat. 26 wonin- veertig huizen verkocht. De gen krijgen een carport voor koopprijzen liggen tussen de de deur, vijf woningen een ei- 168.000 en 190.000 gulden. De gen garage, rest van de woningen ver wacht de EVH ook makkelijk Binnen krijgen de woningen te verkopen. Begin volgend allemaal een open keuken. De jaar worden de eerste wonin- woonkamer meet vijf bij zes gen opgeleverd. meter. Op de eerste verdieping De wijk krijgt het karakter komen drie slaapkamers, van een tuindorp met rustige waarvan de grootste 4.40x2.80 buurtstraten, singels en in de meter meet. De zolder kan verre toekomst veel groen. Het eventueel als vierde slaapka- bestemmingsplan biedt de aan- mer gebruikt worden, staande kopers de mogelijk- In oktober begint de EVH met heid in een later stadium de een tweede bouworojekt in 't achtertuin met drie meter te Lien. In totaal komen daar verlengen. Het merendeel van nog 64 woningen bij. Automobilist gewond door stenengooiers NOORDWIJK Een 27-jari- ge man uit Noordwijkerhout is zaterdagnacht met ernstig hoofdletsel in het Academisch Ziekenhuis opgenomen, nadat een groep jongens zijn auto met straatstenen bekogelde. De man reed op de Abraham van Royenweg en was op weg naar huis toen zonder aanlei ding stenen naar zijn auto werden gegooid. Een van de klinkers kwam via de zijruit tegen zijn hoofd. De Noord- wijkse politie zoekt getuigen van dit voorval zich te melden via het telefoonnummer 01719-11100. Autodief aangehouden ALPHEN De rijkspolitie in Hazerswoude heelt afgelopen nacht een 19-jarige Alphenaar aangehouden, die in een gesto len auto rondreed. De auto had hij weggenomen op de Lu pinesingel in Alphen. De eige naar zag hem wegrijden en waarschuwde de politie. LEIDEN/REGIO LEIDSE COURANT Buttons tegen uitbreiding raadhuis Hazerswoude HAZERSWOUDE Een dezer dagen worden buttons op de markt gebracht als protest tegen de plannen van de meerder heid van het gemeentebestuur van Hazerswoude om het ge meentehuis uit te breiden tegen een bedrag van 3,3 miljoen gul den. Voor dit bedrag wordt dan tevens een openbare bibliotheek in het gebouw ondergebracht. De tekst op de buttons stemt overeen met die is aangebracht op dè affiches die her en der in de gemeente hangen als protest tegen het hoge bedrag dat ingevolge het meerderheidsbesluit vén de gemeenteraad zal worden uitgetrokken. Voorbeeld: ,/3,3 miljoen voor de uitbreiding gemeentehuis? Ja. déaaéóg!" Een volgende onderneming van de groepering die zich afzet te gen het plan. is een actiedag. Op een nog nader te bepalen da tum zal een aantal activiteiten worden ontplooid, die een protest tegen de plannen van de meerderheid van de raad beogen te zijn. De initiatiefnemers hopen het programma mede te „vullen" met muziek. Geslaagde actie voor El Salvador HAZERSWOUDE Op hetzelfde tijdstip als bij voorbeeld in Washington en Amsterdam waren van af donderdagavond acht uur tot zaterdagnacht twaalf uur Hazerswoude- naren bijeen in de dagka pel van het ontmoetings centrum Het Anker. De groep van twaalf personen was ni?r om met elkaar en met belangstellenden stil' te staan bij de gebeurtenis sen in El Salvador. Zij de den dit door gesprekken, luisteren naar muziek (het jongerenkoor van de paro chie HH Michael en Ber- nardus verzorgde een op treden), bidden, mediteren en vasten. Opzet van de actie, in Hazerswoude en elders: een oproep om geweld en onderdrukking te staken in het Midden- amerikaanse land. Na af loop van de manifestatie in Het Anker reisden de Hazerswoudenaren die aan de actie „Vasten voor El Salvador" meededen, naar Amsterdam, waar de groep met onder andere oud-minister Marga Klom- pé en IKV-secretaris Mient-Jan Faber een af sluitingsplechtigheid had in de Mozes en Aaron- kerk. Eivol op Duinrell WASSENAAR On- danks sneeuw- en ha gelbuien in de morgen van Eerste Paasdag vonden toch nog zo'n vijfduizend kinderen met hun ouders de weg naar Duinrell om Martin Brozius' pro gramma „Zoek-je-rot' bij de wonen. Onder begeleiding van de paashazen Dumpy, Dompy en Pluisje zochten zij naar de tienduizend eieren, die in het bos onder de bladeren en in de bo men waren verstopt. Brandweerauto belandt in sloot ZOETERWOUDE Door nog onbekende oor zaak is Eerste Paasdag brand uitgebroken in een hooiberg aan de Gerderwoudseweg, die ei gendom was van de heer M. Ammerlaan.De Leidse brandweer was snel ter plaatse en had de brand spoedig onder controle. Hoewel de schade gering was, beloopt deze naar schatting toch in de enkele tienduizenden guldens. Nadat de spuitgasten het karwei hadden geklaard en men huiswaarts keerde, moest een zeston? brandweerauto op de zeer smalle Broekwég uit wijken voor een tegenligger waarna het ge vaarte in de berm terecht kwam en vervolgens in het water belandde. Twee kraanwagens van de Zoeterwoudse firma Van Marwijk hebben de auto van de spuitgasten weer op het droge ge zet. Het verkeer op de smalle polderweg onder vond hiervan de nodige hinder. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. DINSDAG 13 APRIL 1982 PAGINA I Misdaadpreven tie Donderdag 15 en vrijdag 16 april staat op het mark tterrein in Noordwijk een bus van de politie waarin voorlichting wordt gegeven hoe kleine misdrijven kunnen worden voorkomen. Tachtig procent van de in Nederland gepleegde misdrijven worden vaak alleen maar gepleegd omdat de gelegenheid zich voordoet. In de bus kan informatie worden verkregen ovet preven tie betreffende inbraken, diefstal, vandalisme, agres sieve verkoopmethoden en zakkenrollerij. De bus is open van twaalf tot zes uur. 1ST (t VOO un jan Tij. romini jcolaa: erken Voor c verd aardig ilie Oï waar n in n", al. •rland a 20 j intal I ns ge IEN h olitieh e Rob oorbij echtsp - late. De 'preventiebus'. 75 jaar De Marechausseevereniging bestaat 15 april 75 jaar. Dat is reden voor een feestje. Op de verjaarsdatum zal in het so ciaal-cultureel centrum De Schel ft aan de Maandagsewete- ring in Noordwijkerhout een receptie worden gegeven van olksu vijf tot zeven i Pauzeconcerten In het interkerkelijk centrum „De Schakel" in Leid- schenhage zal met ingang van 15 april iedere donder-^ttrel dagmiddag tussen kwart voor één en halt twee klassie ke muziek zijn te beluisteren. Personeel van in de na bijheid gelegen kantoren en bedrijven zullen bij deze j^htsp pauzeconcerten tevens in de gelegenheid zijn kennis te maken met andere aktiviteiten van „De Schakel". De toegang is vrij, voor koffie wordt gezorgd. Expositie Mevrouw G. van der Lecq-De Knikker, raadslid in de ge- a".^6 meente Hazerswoude, opent donderdag 15 april om 20.15 M uur een expositie in Het Anker aan de Chopinlaan in Ha- zerswoude-rijndijk. De tentoonstelling is ingericht doork mensen, die de cursus spinnen, verven en weven onder lei-T ding van Mieke van Tilburg hebben gevolgd. De expositie wordt gehouden onder auspiciën van Culturele Raad van Hazerswoude en duurt tot 3 mei. Woon Expo Burgemeester S.H. Scheenstra opent donderdagmiddag de Woon Expo Oegstgecst Dat gaat gebeuren in 'i Camphuys aan de Rhijngeesterstraatweg 43 in Oegst- geest Deze woningexpositie is bedoeld om toekomstige kopers van 28 premiewoningen in deelplan II en 44 premiewoningen in deelplan III van het plan Haas- wijk gedurende meerdere dagen uitvoerig voor te lich ten over de woningen en de financiering. De Woon Expo is geopend op donderdag en vrijdag van vier tot negen uur en op zaterdag van elf tot vier uur. Op Je negenenzestigste met het Sassenheimse Ter Leede 13 kampioen wor den, gebeurt niet ledereen. Wel „Ome Jaap" Crooy. De oudste actieve voetbal ler van Nederland won met „zijn" dertiende met 4-1 van ARC 17 en veroverde door die overwinning In zijn vijfenvijftigste voetbal seizoen nog voetbaltitel... KATWIJK Een klein groepje jongeren heeft gis teravond tevergeefs ge probeerd om het tiende Tulip Time muziekfestival te verstoren. Agenten in burger en geüniformeerde leden van de Katwijkse politie hielden de jonge ren buiten de deuren. Het Breed Komitee Zuidelijk Afrika heeft geen directe actie ondernomen tegen het muziekfestival waar ook dit jaar weer twee Zuidafrikaanse koren een optreden zullen verzor gen. Een aantal leden van het ac£ tiecomité was wel aanwezig op het Hoornseplein maar toen het groepje dronken en agres sieve ordeverstoorders voor de deuren van Tripodia ver scheen trokken zij zich onmid dellijk terug. Het Breed Komi tee Zuidelijk Afrika had eer der al wel door middel van een advertentie in een plaatse lijk weekblad geprotesteerd te gen de komst van de Zuidafri kaanse koren. Zij riepen de bevolking op om het festival te boycotten, zoals dat ook dit jaar weer door het gemeente bestuur is gedaan. Van de raadsleden was alleen Dick van Duyn (Vrije Sociaal De mocraat) bij de opening. In zijn openingstoespraak be steedde VVV-voorzitter mr. J. van der Plas aandacht aan de acties die zich rond het Tulip Time Festival hebben afge speeld. Zo werden er afgelo pen week pamfletten ver spreid waarin jongeren werd opgeroepen om „stenen te gooien en gratis bier te drin ken" tijdens de openings avond. Eén van die pamfletten werd bij de heer Van der Plas in de brievenbus gedeponeerd. „Terreuracties van pressie groepen wijzen wij af", zei hij gisteravond, „en ik betreur wat er zich aan de vooravond van het festival heeft afge speeld. Ons streven is alleen het kweken van begrip tussen ideologieën en rassen, het doel is te komen tot één wereld van vriendschap". Tijdens de openingsavond van het muziekfestival was een vertegenwoordiger van de am bassade van Zuid-Afrika aan wezig in de overigens maar voor een deel door het publiek bezette zaal. De aanwezigen konden gisteravond kijken naar optredens van de Ron- nebydraget Musikskolan uit Ronneby (Zweden), het Kat wijkse majorettenpeloton The Flying Stars, de Bloemhof Girls High School Choir uit Stellenbosch (Zuid-Afrika) en de Plymouth and District Youth Music Concert Band uit Plymouth (Groot Brittannië). Jan Wondergem lijsttrekker PvdA KOUDEKERK AAN DEN RIJN De PvdA, afd. Koudekerk, heeft haar verkiezingsprogramma en kandidatenlijst vastgesteld voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. Eerst op de lijst is Jan Wondergem, 8 jaar lid van de raad, gevolgd door Donald Patiwael, eveneens raadslid.Afdelingssecretaris Marcel Tensen is derde. Verder komen nog op de lijst voor: Ruud Moonen, af delingsvoorzitter, Wim v. Vegten, Bert van 't Woud, Eric Mart ha en Henk Molleman. De socialisten hebben momenteel drie zetels in de Kouderkerkse gemeenteraad, waarvan één wordt bezet door wethouders Fred Kimpel. Deze zal zich, om persoon lijke redenen, niet meer herkiesbaar stellen. DEN HAAG „We .wor den tegenwoordig op het ministerie van Economi sche Zaken met alle égards behandeld. De ex portcijfers maken indruk. Vroeger heerste er een sfeer van: de landbouw, nou ja. Die houding is ra dicaal veranderd". Jaap van der Veen (38), sinds 1 januari 1981 voorzitter van de Christelijke Boeren en Tuinders Bond (CBTB) als op volger van drs. Piet Bukman (de huidige voorzitter van het CDA) en met ingang van 1 mei tevens voorzitter van het Landbouwschap, is merkbaar in z'n nopjes met de waarde ring voor de niet geringe pres taties van de Nederlandse boer en tuinder, want niet alleen zorgen de 150.000 agrariërs er voor dat de burger weldoor voed door het leven gaat, bo vendien levert de boereen fikse positieve bijdrage aan de kwakkelende economie. Positief exportsaldo Van der Veen: „De totale ex port, inclusief aardgas, be-' draagt 160 miljard. De land bouw neemt daarvan 39 mil jard voor z'n rekening, dat is bijna een kwart. Het positieve exportsaldo van de landbouw sector is 13 miljard, dat is dus na aftrek van de import. Dat zijn cijfers die er niet om lie gen. En we zitten nog niet aan de top. De export van land- bouwartikelen kan nog verder worden opgevoerd. De groei zit er lekker in". De kersverse CBTB-voorzitter is het prototype van de succes volle Nederlandse boer. Een noeste werker met een calvi nistische inslag. Geen gezeur, aanpakken. Dertien jaar gele den verdiende hij nog z'n brood als tuinder in Marknesse (Noordoostpolder), nu gaat hij op voet van gelijkheid om met ministers, politici, hoogleraren en andere hoogwaardigheids bekleders. Hij heeft daar geen enkele moeite mee. „Je moet jezelf blijven", is zijn devies. Ouderlijk bedrijf Jaap van der Veen werd op 11 februari 1944 in het Friese Oosterbierum geboren. In 1956 pachtte zijn vader een volle- grondstuinbouwbedrijf bij Marknesse. Zoon Jaap volgde de lagere tuinbouwopfeiding en daarna de MULO. Vervol gens ging hij op het ouderlijk bedrijf werken en voltooide tegelijkertijd een schriftelijke studie HBS-B. De militaire diensttijd werd plotseling afge broken door het overlijden van z'n vader. Omdat er op dat moment geen andere mo gelijkheden waren nam Van der Veen jr. in 1964 de leiding van het bedrijf over. „Eigen lijk wilde ik gaan studeren, maar dat ging door deze on voorziene omstandigheid niet door", stelt de CBTB-voorzit ter met de hem typerende nuchterheid. Vijf jaar ervoer hij wat het in nisatie actief. „Ik kwam", licht hij toe, „op een bepaald mo ment voor de keuze te staan: of een volledige bestuursfunc tie of de tuinderij. Beide wa ren niet te combineren". Hij koos voor het eerste en werd met ingang van 1 februari 1969 full-time secrtetaris CBTB-IJsselmeerpolders. Ruim twee en een half jaar la ter werd hij secretaris van de Nederlandse CBTB, hoofd functie tuinbouw en in april 1980 volgde z'n benoeming tót algemeen secretaris van de Nederlandse CBTB. En als klap op de vuurpijl werd-hij in december 1980 gekozen tot voorzitter van deze club in na volging van illustere namen als prof. A.I. Dieperihorst (niet te verwarren met de bekende senator), mr. Barend Biesheu vel, drs. Rinze Zijlstra en drs. Piet Bukman. Treffend detail: alle CBTB-voorzitters zijn af komstig uit de AR. Jaap van der Veen zet die traditie voort. Ondanks de geschetste komee tachtige carrière staat de aan staande Landbouwschapsvoor- zitter met beide benen op de grond. Op de vraag wat het grote verschil tussen de huidi ge baan en zijn vroegere be roep van tuinder, antwoordt z'n vrouw Jacomien, met wie hij in 1966 in het huwelijk trad, spontaan: „De vakantie. Op de tuin konden we slechts een paar dagen stelen. Nu gaan we er met het hele gezin (ouders en de kinderen Marij ke (15) en Klaas Johan (13)) een paar weken tussenuit". De halve marathon, van de 18e Drie Molencross van de Aarlanderveense KPJ is gewonnen door Rob Strik uit Baarn in een tijd van 1.11.20. Aan dit jaarlijkse evenement, dat onder zeer slechte weersomstandig heden werd gehouden, de den 330 personen mee. De overige uitslagen waren: 2 km. Jongens: 1. Patrick v.d. Jagt uit Ter Aar; 2. Arno Oostdam uit Bode graven; 3. Erik Bakker uit Voorhout. 2 km. meisjes: 1. Sandra Hens uit Maar- sen; 2. Connie de Wit uit Zwammerdam; 3. Ria Na- sierkhan uit Den Haag. 5 km. dames: 1. Marian KelJ- zer uit Rotterdam; 2. Lia v.d. Jagt uit Ter Aar; 3. Monlek Combee uit Am stelveen. De winnaars bij 9 km. dames en heren wa ren: 1. Gerard Tas uit Pijn- acker; 2. Ruth Stlgter uit Linschoten; 3. Sj. van Schie uit Warmond. De winnaars van de halve ma rathon waren: 1. Rob Strik uit Baarn in 1.11.20; 2. A. Stigter uit Ter Aar In 1.13.32; 3. J. v. Engelen uit Alphen in 1.14.03; 4. Rob van Schoten uit Alphen in 1.15.39; 5. M. Droog uit Waddinxveen in 1.15.48. de praktijk van alledag bete kent om kleine zelfstandige te zijn. Hard werken en weinig verdienen, daar kwam het in feite op neer, hoewel er uit zijn mond geen klacht komt. Relativerend merkt hij op: „Ach, het viel best mee. In de winter maakte ik gemiddeld 50 en in de zomer 60 uur. Daar ben je mee opgegroeid. Boven dien moet je het niet overdrij ven. In fysiek opzicht is het een hard bestaan maar er staan andere voordelen tegen over. Je vrijheid, het buitenle ven. M'n huidige functie is ook veeleisend, alleen op een an dere manier". Traditie Behalve op het bedrijf was Jaap van der Veen in de orga- Jaap van der Veen (hier op de foto met zijn echtgenote): de nieuwe voorzitter van Landbouwschap.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4