emelvarend ESTEC met raket satelliet in Pieterskerk :en warnecke Jlfwy r- CÉIftv kunst en kunstenaars Van der Plas opent tegen Silva Boys VOOP BIJ WARNECKE ÏNIEKE RUIMTEVAARTTENTOONSTELLING Sfeervolle Johannes Passie in Zoeterwoudse dorpskerk WAD LEIDSE COURANT DINSDAG 13 APRIL 1982 PAGINA 3 Y t Benoemingen Dr. C. van Bree is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der Letteren op het vakgebied van de Ne derlandse Taalkunde aan de Leidse rijksuniversiteit. Hij volgt prof. dr. B.C. Damsteegt op. Mevrouw dr. C. W. Fock is benoemd tot gewoon hoogleraar in de fa culteit der Letteren op het vakgebied kunstgeschiede nis. Zij volgt prof. TH.H. Lunsingh Scheurleer op. Dr. R.R. Grimm is benoemd tot opvolger van prof. dr. J.R. Smeets bij de faculteit der Letteren op het vakgebied van de Franse Letterkunde. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap houdt vanavond een lezing met als onderwerp 'Aquarius stelt nieuwe eisenDe bijeen komst heeft plaats in De Vikingzaal van hotel Nieuw Mi nerva, Vrouwesteeg 11 in Leiden en begint om acht uur 's avonds. De lezing is voor iedereen toegankelijk. Tip-Top 25 jaar Het Leidse autoverhuurbedrijf Tip Top bestaat deze maand 25 jaar. Onder leiding van eigenaar J.J. Dekker is het bedrijf uitgegroeid tot één van de grootste Leid se verhuurbedrijven waaraan in de loop der jaren een plaatwerkerij en spuiterij zijn toegevoegd. De cliënten van Tip Top krijgen 16 april van drie tot vijf uur een receptie aangeboden in het auto-centre aan de St Aag tenstraat 4. Ter gelegenheid van de heuglijke gebeurte nis rijdt dezelfde middag een dubbeldekker door Lei den waar iedereen vrij in mag stappen. LCKV De Leidse Chr. Kampeervereniging (LCKV) opent zater dag 17 april het verbouwde en gerestaureerde onderkomen aan de Vestestraat 2. Een groep vrijwilligers is achttien maanden met het opknappen van het pand bezig geweest. De officiële opening heeft plaats om half zes. Jazz Jazzzolder Hot House, gevestigd in het pand van het LVC aan de Breestraat 66 houdt zaterdag 17 april voor de derde keer een Leidse Jazzavond. Om tien uur be gint het musicale festijn met de groep Bries met Thijs de Boer op gitaar, Peter Siebrands op contrabas en Ro bert Francissen op drums. Om kwart voor elf volgt een jamsession met onder meer Erik Willem se, Erik Pluyter en Huub Walter. LEIDEN Het Katwijkse Van der Plas, dat op de laatste speeldag zo verras send nog de Leidse zaal- voetbaltitel veroverde, zal morgen voor de eerste maal aantreden in de pro motiecompetitie waarin drie plaatsen in de inter regionale klasse van Di strict West 2 te verdienen zijn. Van der Plas opent die wedstrijdenreeks om 20.30 uur in de Haagse sporthal Zuidhage met een duel tegen de Haagse titelhouder Silva Boys. Het resterende programma voor de Katwijkse kampioens- ploeg: maandag 26 april: FC Grovo (Gouda) - Van der Plas, De Sniep, 20.00 uur; woensdag 12 mei: Van der Plas - De Maas (Rotterdam), Cleijn Duin, 20.00 uur; woensdag 19 mei: Van der Plas - Dordrecht, Cleijn Duin, 20.00 uur. Koolmonoxyde bijna fataal LEIDEN De politie heeft zondagmorgen een 20-jarige jongen en een 17-jarig meisje bewuste loos aangetroffen in een huis te Oegstgeest. Kool monoxyde, afkomstig uit een geiser, was de oor zaak. De politie kreeg 's morgens een telefoontje. De jongen bleek nog maar net in staat het adres door te geven. De politie spoedde naar het be treffende pand, aan de Oranje- laan in Oegstgeest. Op aanbel len werd niet gereageerd. Daarop werd een ruitje inge slagen en de agenten namen binnen poolshoogte. In de slaapkamer werden een jon gen en een meisje bewusteloos aangetroffen. De eveneens gearriveerde Eerste Huldienst verleende hulp. Uit een geiser in de aangrenzende badkamer bleek koolmonoxyde te zijn ontsnapt. Daardoor raakten de jongen en het meisje enigszins beneveld. Zij hadden zo snel niet in de gaten wat er aan de hand was en belden de politie. Warnecke Lingerie geeft u 15, terug voor uw oude (panty-)korselet, als u nu een goed passend nieuw koopt. Dit voorjaarsvoordeel geldt t/m 24 april a.s. Profiteer snel van deze 'inruil aktie'. Breestraat 126, Leiden Jurriaan Schrofer zal eind april het voorzitterschap van de Federatie van Kunstenaars verenigingen neerleggen. Hij heeft deze functie zeven jaar Vervuld na eerder al op ande re wijze binnen de organisatie actief te zijn geweest. Pianist Fred Oldenburg geeft op vrijdag 16 april een „wit concert" in de Nieuwe Kerk te Den Haag. Op zijn programma staan werken van Chopin, Pijper, Schat, Schön- berg en Strawinsky. Dylan Thomas is op zaterdag 17 april onderwerp van een avond in de Haagse Kunst kring, Denneweg 64. Tjebbe Westendorp (Universiteit van Leiden) houdt een korte inlei ding op het werk van de be roemde dichter en schrijver, waarna een film over hem wordt vertoond. ïbraak IIDEN Een pand aan Zeewier is in de nacht' zondag op maandag «Joor inbrekers bezocht. video-recorder en bijbe- orende banden, ter waarde an 6000 gulden, een gouden jrloge en 2500 gulden baar ld zijn ontvreemd. Het ge ile huis werd doorzocht. De irekers verschaften zich toegang door een schuif- ir aan de tuinzijde van de ling te forceren. Paaswake op televisie onderbroken LEIDEN De paaswake, die zaterdag rond middernacht op Nederland 1 werd uitgezon den, is gedurende drie minuten onderbroken geweest. De oorzaak is, dat andere kanalen na afloop van de programma's dermate snel werden uit geschakeld, dat een verkeerd kanaal als het ware werd meegetrokken. De kabelexploitant Casema heeft zijn excuses aangeboden voor de foutjes, die tot op heden zijn gemaakt. Het zijn echter „kinderziekten, die binnenkort tot het verleden gaan behoren". In de toekomst kan de vergissing niet meer gemaakt worden, omdat de kabel dan vanuit een centraal punt landelijk wordt uitgeschakeld. Nat pak LEIDEN Een 29-jarige Leidenaar heeft van nacht een nat pak opgelopen, nadat hij in het water langs de Stille Rijn terecht was gekomen. De man had vannacht om kwart over één een ruit van een café aan de Vrouwensteeg inge gooid. De kastelein en zijn twee zoons waren weinig gelukkig met de actie van de man en gingen hem achterna. De gealarmeerde politie ontdekte de heren op de Stille Rijn. De 29-jari- ge Leidenaar lag op de grond met een nat pak en een bloedende hoofdwond. Volgens de bar keeper zou de man zijn gestruikeld en in het water gevallen. De Leidenaar verklaarde later dat hij de ruit had ingegooid omdat de barkee per een vriend zou hebben mishandeld. Hij kon zich niet precies herinneren wat er daarna was gebeurd, maar hij overweegt aangifte van mis handeling te doen. Engelse rugbyspeler steelt fiets LEIDEN Een 23-jarige rugbyspeler uit Nottingham is door de politie aangehouden, omdat hij in een dronken bui een fiets heeft gestolen. Het Engelse team speelde een wedstrijd tegen het Leidse rugbyteam. De bezoekers delf den echter het onderspit. Dat was voor een deel van het team aanleiding het verdriet te verdrinken. De benevelde gemoedstoestand bracht de 23- jarige Brit ertoe op de Bree straat een fiets te stelen. De man was op weg naar hotel Minerva, waar hij logeerde. Vrouw „vangt" gestolen brommer LEIDEN Een vrouw heeft zaterdagmiddag een 13-jarige jongen in de kraag gevat, die zij op haar onlangs gestolen bromfiets voorbij zagkomen. Toen de knaap eenmaal voor bij was, sprintte de damer ach ter haar brommertje aan. Dat gebeurde in de Merenwijk. Zij kreeg de jongen te pakken en nam hem mee naar huis. Ver volgens werd de politie gebeld. De jongen verklaarde de bromfiets van iemand te heb ben gekocht. De juistheid van die bewering wordt momen teel onderzocht.. Gewestelijk OrkesLen diverse solisten op zeer vriendelijke wijze het meesterwerk van Joh. Seb. Bach uitgevoerd. Ruim anderhalf jaar geleden begon „Zingt dan Heere" met de voorbereidingen voor de bepaald niet te onderschatten lijdens-passie. Het koor had een driedelige taak: ten eerste leidt het het werk in met de geweldige majestueuze koor proloog „Herr, unser Her- rsc'her". Vervolgens zong het de koren die voortkomen uit het Evangelieverhaal, de ko ren van het volk, de Joden en de krijgsknechten. „Zingt den Heere" zong ook de koralen waarin het antwoord van de gemeente op het door de Evangelist verkondigde woord van God werd gegeven. De passie werd sfeervol besloten met het t roostvoUe slotkoor bij Christus" graf. Met koorproloog „Herr, unser Herrschner" ging het koor pri ma van start; het is namelijk pen erg moeilijk stuk met lan ge rijen van 16e noten. Het koor „Zingt den Heere" zat van begin af aan op een prima niveau; het juiste ritme had den de dames en heren snel te bestaat slechts met een enorme inzet uit te voeren. Ik ben dan ook zeer tevreden omdat de. passie vocaal technisch zeer hoge eisen stelt. Het is een werk dat zich voor een traditie leent. Misschien krijgen we nog wel eens een herhaling''. Daarmede verwoordde Wim de Ru zijn gedachten dat het zeker niet bij die ene keer mag blijven. niet gestart was, maar ter voorbereiding al wel een satel liet in de nok van de kerk was gemonteerd, zijn twee adspi- rant-echtparen loodrecht on der de satelliet in de echt ver bonden. Aulich: „Ze vonden het prachtig. Het heeft allebei iets met de hemel te maken"! In de Pieterskerk, temidden van de vele imposante pilaren, is tijdens de expositie van 17 juni tot 4 juli onder meer een vijf meter hoog modél van de raket ARIANE, „de trots van Europa", te zien. Daar naast modellen van satellieten, Spacelab én Spaceshuttle. Er zijn doorlopende video-shows en ook geven specialisten van ESTEC tekst en uitleg. Het meest unieke van de tentoon- stellig is wellicht, dat alles over de Europese ruimtevaart onder één dak verenigd is. Op de tentoonstelling zijn ook bij voorbeeld Fokker, het KNMI, de Sterrewacht Leiden, het Huygens laboratorium en het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie vertegenwoor digd. Speciaal voor de tentoon stelling heeft ESTEC een bouwplaat vervaardigd, die alle bezoekers aangeboden krijgen. Daarmee kan ESTEC's meest recente satel liet (die nog niet gelanceerd is) worden nagebouwd. De grootste trekpleister is wel licht Wubbo Ockels, de Friese ruimtevaarder, die waarschijn lijk als eerste Europeaan de ruimte in gestuurd gaat wor den. Tijdens de expositie houdt Ockels op de donderdagavon den lezingen. Vooral dan zal de Pieterskerk bestormd wor den. „Toen hij eens handteke ningen uitdeelde," licht me vrouw Graf toe, „was het zo overstelpend druk, dat het precies leek, alsof de Rolling Stones een concert gaven." De toegangsprijs bedraagt an derhalve gulden. De baten zijn bestemd voor de Pieterskerk. Mevrouw Graf: „ESTEC kost het evenement alleen maar geld. Voor dit soort evenemen ten is een klein bedrag uitge trokken. Maar tegelijkertijd is het een soort investering. De gemiddelde Nederlander be taalt drieguldenvijftig belas ting aan ESTEC. Hij heeft er dan ook recht op te zien wat er met dat geld gebeurt." WIM BUNSCHOTEN w00f 1ETERWOUDE Na hel niwrt er fijn uitgevoerde koraal atorifn het einde van de Johannes lie beloonden de ruim 200 loos luisterende belang- nden met een ovationeel A. plaus de Zoeterwoudse ig: fistelijke zangvereniging ^en HeereOnder lei- ng van dirigent Wim de Ru ni» id\het circa 50 leden tellende "or in samenwerking met het pakken en de beweging tussen koor en Gewestelijk orkest was - alhoewel dirigent Wim de Ru slechts éénmaal met het orkest had gerepeteerd - zeer verdienstelijk. Met de inbreng van zangkoor „Zingt den Heere" was dirigent Wim de Ru uitermate tevreden. De Ru: „De Johannes Passie is zeer, zeer moeilijk en voor een koor dat louter uit amateurs t'Ü IOORD WIJK/LEIDEN De jaarlijkse tentoon- gelling van ESTEC, het gg uropese ruimtevaartkun- r tiige brein, wordt in juni ess< i de Pieterskerk gehou- aanen. Het bastion van het ^MLuropean Space and technology Centre BTEC), veilig inge- ran lemd tussen Noordwijks dimmen, laat tijdens deze ve"pmerkelijke tentoonstel- s e' ng aan de buitenwacht er' en wat Europa op de rond en in de ruimte zoal nderneemt. Ook de stronaut Wubbo Ockels, ™He meest populaire lucht- irder na Pim Sierks, ift acte de présence. 'EC is een minder onneem- :e vesting dan doorgaans dt gedacht. Wie er naar wil, moet uiteraard een •raakje hebben, maar een jite aan Heineken of Sik- is geeft waarschijnlijk nog t problemen. Enig geuni- aeerd machtsvertoon is op complex niet te signaleren. :hts een onschadelijk ogen- beveiligingsbeambte op eerste gezicht meent men et een parkeerwachter van )en te hebben pendelt af —éi toe op een degelijk rijwiel issen de gebouwen heen en eer. Verder moeten rood-wit iblokte slagbomen voorko en, dat bezoekers ongecon- iiver oleerd brutaal naar binnen Op uiven. „Bezpekers vullen een 7.30 iefje in en daarmee willen ,n'2e voorkomen, dat mensen he€i lek raken," aldus mevrouw ersuGraf (afdeling externe be- jekkingen). Eenmaal binnen, andelend over de enorme Sai(J|)lle gangen, verbaast de niet Top gewijde zich over het techni- i: de he vernuft, dat in deze gi- ra9n ntische futuristische kraam- jmer~ aan de lopende band Cjnf et levenslicht ziet. mo' ^langstelling ndin 5 belangstelling voor wat er 11 deze internationale 'denk- S I"' geb urt, is enorm. Vorig 30 ar, tijdens de open dag, kreeg - 2 STEC 13.000 bezoekers te erwerken in een tijdsverloop van zes uur. Behalve de open dagen wordt jaarlijks een ten toonstelling gehouden. De grootste tot nu toe wordt ko mende zomer in dé Leidse Pieterskerk gehouden. Eerde re pogingen van het gemeen tebestuur om ESTEC naar de Airrail-manifestatie (vorig jaar in de Menken hal) te lokken, slaagden niet. „Op een derge lijke tentoonstelling komt ESTEC niet goed uit de verf. Ruimtevaart moet in een groot verband gezien worden. Het is bijvoorbeeld niet meer los te maken van sterrekunde. Bo vendien heeft ESTEC zoveel, te tonen, dat alleen grote ten toonstellingen geschikt zijn. We hebben in het verleden op beurzen gestaan. Behalve, dat de ruimte dan te beperkt is, dreig je onder te gaan in een andere materie. De tentoon stellingen zijn ook educatief gericht, ESTEC werkt niet commercieel, maar ontwikkelt allerlei produkten voor de mensheid. Met de commerciële produktie houden we ons niet bezig. Hier worden ideeën uit gedacht," aldus P.K. Aulich (externe betrekkingen). Ontwikkeling De ontwikkeling in de micro- elektronica is bijvoorbeeld voor een groot deel door de ruimtevaart ontstaan. Deze produkten zijn min of meer uit nood geboren. Maar ook ogen- schijnlij simpele attributen, die door de ruimtevaart zijn ont wikkeld, worden in het dage lijkse leven gehanteerd. „Een tefal-pan bijvoorbeeld. In de ruimte kunnen we geen vet smeren. Zodoende moest iets uitgedacht worden, dat een lage wrijvingscoëfficiënt had. En maar weinigen beseffen, dat de satelliet het mogelijk maakt, dat men zomaar naar New York kan bellen. De ver binding is vaak nog helderder dan wanneer je van hier naar Den Haag zou bellen. Ja, de ruimtevaart geeft belangrijke verbeteringen. Er zit eigenlijk geen grens tussen de ruimte vaart- en de gewone industrie. We gaan ook steeds verder. De derde wereld is steeds meer in staat zelf produkten te maken. Als de ontwikkeling stil staat, heeft het westen op een gege ven moment niets meer te ex porteren. Daarom ook blijven we steeds nieuwe dingen ont wikkelen. Daar drijft onze economie op. De mens ver langt steeds weer nieuwe din gen. Als je niet achter dat idee staat, kan je dit werk hier op 'ubbo Ockels In training. ESTEC niet doen," aldus Au lich. Vredelievend Mevrouw Graf en de heer Au lich, zoals de meesten bij ESTEC bezeten van het ge beuren in de ruimte, vertellen al met evenveel vuur, dat ESTEC een vredelievende or ganisatie is („dat moet u heel groot schrijven!"). ESTEC be treurt het „jammer en ge vaarlijk" dat wat de ruimte vaart ontwikkelt, ook gebruikt wordt voor niet vredelievende doeleinden. „Onze pot, die door de Europese belastingbe taler wordt aangevuld, moeten we zo efficiënt mogelijk aan de industrie teruggeven. •ESTEC houdt zich niet bezig met produktie en verkoop. Wel kijken we de industrie op de vingers om te zien of het goed gebeurt," aldus mevrouw Graf. In de Pieterskerk wordt straks in de zomermaanden een deel getoond van hetgeen aan de 'ESTEC-denktank' is ontspro ten. „Toen wij op Airrail niet aanwezig konden zijn," aldus mevrouw Graf, „werd beslo ten op een andere datum iets groots te doen. We voelen ons wel thuis in het Leidse. We vinden ook, dat als je hier iets organiseert, je het goed moet doen." Al eerder heeft ESTEC een raket en andere voor ho gere regionen bestemde objec ten in een kerk geposteerd'. Een van de jaarlijkse exposi ties werd in de Martinikerk gehouden en een kleine ten toonstelling in het kleine vis serskerkje te Noordwijk. Toen de tentoonstelling daar nog

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3