Rijvers wil met drie spitsen spelen om barst bij AZ '67-Feyenoord Ajax zakelijk ■Rentree ran ichrijvers egen PSV Fraaie prestatie Daphne Jongejans DINSDAG 13 APRIL 1982 VVOLLE Kees Rijvers Beft, nadat hij voor de iendschappelijke inter- ind Nederland-Grieken morgenavond op het <>V-terrein in Eindhoven erder afzeggingen binnen reeg van Ronald Spelbos Jan Peters (de beide tèlers van AZ'67 zijn ge- esseerd), gisteren op- euw een bedankje incas- iren. imon Tamahata speelt oensdagavond met Stan- ard Luik de competitiewed- rljd tegen Mechelen. ijvers: „In Glasgow, na de Ierland tegen Schotland, eb ik met Simon afgespro- en, dat hij er in Eindhoven zou zijn. In het weekeinde loot Standard Luik even- om zijn competitiewed- |d te verplaatsen naar isdagavond. De thuis- kan dat in België doen. lenk dat de verre uitreis de Europa Cup tegen lamo Tiblisi nog in de be- L zit en dat daarom tot uit- is overgegaan". Rijvers heeft geen poging bij de Bel gische club ondernomen om Tahamata alsnog los te we ken. „Er komen mogelijk be langrijkere momenten, waar op we een beroep op Stan dard moeten doen", aldus de bondscoach. De afzegging van Tahamata opent de weg voor Ajacied Gerald Vanenburg om zijn debuut in Oranje te maken. Oorspronkelijk wilde Rijvers hem als wisselspeler de sfeer laten proeven, maar met het drietal afzeggingen worden jongere spelers onmiddellijk in het „diepe" gegooid. De bondscoach weer: „Het is in derdaad een erg jong team, dat nu op het veld staat, met achterin de nodige routine. Anderzijds krijgt de jeugd nu de kans om te laten zien, of ze al rijp zijn voor dit werk. Naast Rijkaard en Kieft hoop ik, dat er nog enkele jeugdi gen, en met name voorin, door zullen breken". Daaraan dankt ook Pier Tol van AZ'67 zijn uitverkiezing. Na enkele malen bij de selec tie te zijn geweest en door al lerlei omstandigheden te hebben bedankt, krijgt de Alkmaarse linksbuiten mor gen tegen Griekenland zijn revanche van Rijvers. Op rechts staat voorin Ruud Gul- lit van Haarlem. Min of meer ook een debutant. Vorig Jaar viel hij in tijdens de vriend schappelijke Interland tegen Zwitserland. Gullit krijgt zijn kans om van het begin af aan mee te doen, omdat Tscheu La Ling momenteel gebles seerd is. „Anders had ik be slist voor Ling gekozen", al dus Rijvers. In de spits staat de topscorer uit de eredivisie Wim Kleft. Gestand Waarmee Rijvers zijn belofte in Glasgow gestand doet. Daar beloofde hij in Eindho ven in ieder geval met drie spitsen te zullen spelen. De bondscoach benut de oefe ninterland vooral om zijn ge dachten over de speelwijze van Oranje in de toekomst, zoals hij dat op papier heeft staan, in de praktijk te bren gen. Piet Wildschut, die bekend staat om zijn aanvallende stijl, maakt daarom na lange tijd weer zijn rentree. Op links staat Jan Poortvliet, van origine een middenvelder, die daarmee Hugo Hovenkamp heeft verdrongen. Hoven- kamp voldeedin Schotland niet aan de verwachtingen van Rijvers. Op het middenveld heeft Rij vers naast de jeugdige Rijk aard en Vanenburg, gekozen voor Willy van de Kerkhof. De laatste is lange tijd uit de gratie van de bondscoach geweest, maar krijgt als erva ren kracht naast de twee Aja- cieden voor eigen publiek een kans. Als vervanger van Simon Ta hamata heeft Rijvers Jurrie Koolhof, ook van PSV, opge roepen. De selectie bestaat 'uit vijftien spelers. De bonds coach vond het voor deze wedstrijd niet noodzakelijk om een vijfde wisselspeler op te roepen. HENK WAGEMAN KMAAR Scheids- :hter Henk van Etteko- was de man waar het rdagavond allemaal draaide In de topper '67Feyenoord, die predikaat overigens imer verdiende. De enaar, die eerst onder ilaus van het 'normale iliek' het veld met de ee elftallen na het zo- ilste bom-lncident van seizoen had verlaten en ivolgens na een kwartier is teruggekeerd, lichtte afloop zijn handelwijze burgemeester van Alk- en een politiechef vertel- mij dat de trein van de jorters van Feyenoord nog klaar stond. Als ik de wed- |d had gestaakt, zouden zij zeker een uur vrij-af heb- gekregen. Gevreesd werd ze In dat uur onoirbare din- zouden doen en dat er nog ör rotzooi zou ontstaan. Wel ik gezegd dat bij een her- jing, de maat voor mij echt lp zou zijn". Ér i Ettekoven wenst op korte fnijn overigens duidelijkheid Ie gedragslijn die eidsrechters moeten volgen het gooien van zwaar kali- Het arbitrale trio stapt het veld af na het bomincident. V.l.n.r. Van de Hoof, scheidsrechter Van Ettekoven en Nisselooy. ber vuurwerk. Van Ettekoven wil een nieuwe reglementering. „Ik vind persoonlijk dat na het gooien van dit soort bommen de wedstrijd onmiddellijk en definitief moet worden ge staakt", aldus Van Ettekoven, die zich dus zelf onder druk van burgemeester en politie niet aan deze stellingname hield. De eredivisie werd dus zater dagavond voor de zoveelste keer dit seizoen opgeschrikt door een explosie van 'abnor maal' kaliber toen vanuit het supportersvak van de Rotter dammers twee minuten na de rust een explosief voorwerp op het veld werd geworpen, vlak bij Jan Peters en Ben Wijnste kers. Scheidsrechter Van Ette koven zag zich genoodzaakt het duel definitief te staken. Even later, toen hij met de rest. van de betrokkenen de cata comben van de Alkmaarder-, hout had opgezocht, kwam hij op zijn beslissing terug en werd het duel alsnog hervat. Het Feyenoord-legioen, dat zich klaarblijkelijk niet alleen in vak S van de Kuip thuis voelt, zou later nogmaals optreden, maar toen was Van Ettekoven de boosdoener. Hij verzuimde Feyenoord één minuut voor tijd een strafschop toe te ken nen bij een duidelijke handsbal van Hugo Hovenkamp. Dat was fout, maar tegelijkertijd maar goed ook. Want dan had Feyenoord met 1-1 kunnen ge lijkspelen, en met dat resultaat zou de Rotterdammers toch veel te veel eer zijn toebe deeld. Van Ettekoven was weinig spraakzaam over die laatste minuut, waarin hij Feyenoord van een strafschop beroofde. Terwijl doelman Hans Koning - die de geblesseerde Eddie Treijtel verdienstelijk verving -. omhoog sprong en spits Jupp Kaczor met hem omhoogklau- terde, kon Feyenoorder Henk Duut de bal richting doel kop pen. Hovenkamp sloeg het le der weg en Van Ettekoven, die op nauwelijks tien meter van het strijdtoneel stond gepos teerd, wees naar de stip. Om nog geen tel later op grens rechter Van Nisselrooy af te stevenen, die hem adviseerde de elfmetertrap niet toe te ken nen. Van Ettekoven schoof de zwarte piet in deze emotionele sfeer liever in de vingers van één van zijn assistenten en handelde dus laf. Dat vonden een paar supporters van Feye noord ook, dus die stormden na afloop het veld op om dat Van Ettekoven („het zicht werd mij ontnomen door een spe ler") in woord en gebaar dui delijk te maken. Gelukkig werd dat laatste dank zij ingrijpen van de spelers tot een mini mum beperkt. Geen recht Maar, zoals gemeld, Feye noord had geen recht op een punt. De Rotterdammers wa ren overigens wel voor de hal ve winst naar Alkmaar geto gen. Want duidelijk was de voornaamste doelstelling van trainer Vaclav Jezek het voor komen van doelpunten en niet het produceren van een treffer. Die eenvoudige, maar zeker te betreuren conclusie kon wor den getrokken uit de opstelling van Feyenoord. AZ '67 speelt al sinds tijden met twee spit sen. en daarom werden Kees Kist en Pier Tol met leder een bewaker (respectievelijk de goed spelende Henk Duut en André Stafleu) opgezadeld. Dat was niet zo vreemd, maar dat Jezek daarnaast ook nog de twee vleugelverdedigers Wijn stekers en Brard, die beiden slechts af en toe mochten op komen, én de Deen Ivan Niel sen in de achterste linie pos teerde, was minder begrijpe lijk. Achter werd het dus een twee tegen vijf-spelletje en daardoor was het ook logisch dat Feyenoord voorin op geen enkele manier een vuist kon maken. Daarom kon AZ vanuit het middenveld, met een ijveri ge Jan Peters en een af en toe toch weer subtiele Kristen Ny- gaard rustig gaan opbouwen. Er ontstonden kansen (Tol, Kist en Hovenkamp) en daar om kwam de treffer van Kist in de 37e minuut ook niet onver wacht. Weijsters stuurde Tol de ruimte in en deze bediende Kist op maat: 1-0. In de tweede helft - die dus ei genlijk pas In de 47e minuut écht begon - kreeg Feyenoord wat meer greep op de wed strijd. Pierre Vermeulen ver ving de zwakke Karei Bouwens (maar het had net zo goed een ander mogen zijn) en Feye noord kwam zowaar In een vrij korte periode nog tot een res pectabel aantal aanvallen. Maar daardoor kreeg ook AZ wat meer mogelijkheden. Tol (op de lat). Nygaard, Kist en Peters gingen er te nonchalant mee om. „En omdat die 2-0 niet snel genoeg kwam, ont brak bij ons de rust om de wedstrijd verder gemakkelijk uit te spelen", zou coach Georg Kessler, die ook Spel bos en Arntz nog wegens bles sures moest missen, later zeg gen. DENNIS MULKENS Scoreverloop: 37. Kist 1-0. Scheids rechter: Van Ettekoven. Toeschou wers: 12.000. AZ '67: De Koning; Van der Meer, Reynders, Metgod, Hovenkamp; Wei]sters, Peters (Stelnman), Ny gaard. Jonker; Kist, Tol. Feyenoord: Van Engelen; Wijnste kers, Stafleu, Nielsen. Duut, Brard (Troost); Hoekstra. Van Deinsen, Van Til;, Bouwens (Vermeulen), Kaczor. REDA De kans is root dat doelman Piet chrijvers zondag tegen SV zijn rentree in de oofmacht van Ajax - laakt. Schrijvers - „Ik as fit voor de wedstrijd mm gen NAC" - die enige &tD eken terug in het duel ff1 gen MVV aan zijn hand iblesseerd raakte, >eelt vanavond een am edstrijd met de Ajax-re- 0Ji srves en- aan de hand ga in dat optreden neemt S* jax-trainer Under een eslissing. Under: „Piet Lf eeft de hele vorige week lCn' getraind en is fit. laakt hij dinsdag een DC3yOede indruk, dan speelt I ij tegen PSV. Schrijvers gy' is m'n eerste keeper en rQ s hij gezond is, heb ik ^eer. reden aan Galjé de >orksur te geven", echiersplts Tscheu La ^ref ,n9» üie herstellende is ,m een gebroken neus- Dr een, zal de titanenstrijd |rijs gen de Eindhovenaren rglrmoedelijk vanaf de aSflank volgen. Linder: [Tscheu heeft al veertien ^Jagen niets gedaan en 3Wteft dus een conditione- achterstand. Voor de edstrijd tegen NAC erd hij door onze medi ae staf afgekeurd, om- et hij alleen met een lastic kap om zijn neus ïd kunnen spelen. Zo- eende had ik vanavond iaar over twee aanval- rs de beschikking, om- et Van Basten met de rA's mee is en Van 't ilp geblesseerd is. Of heu er tegen PSV bij zijn, valt op dit mo lt niet te zeggen. Ik eb er mijn gedachten eg niet over laten BREDA Terwijl NAC-Ajax (0-4) al lang tot het verleden behoorde, kwam een zicht baar verbaasde Ajax-trainer Kurt Linder in de catacom ben van het sfeervolle NAC- stadion met een rake type ring van wat een weinig spec taculair treffen geweest was: „De situaties, waarin wij het moeilijk gehad hebben, had den we eigenlijk aan onszelf ën niet aan NAC te wijten. Concentratieverlies, slecht passen, dat soort dingetjes. Verder hadden we steeds grip op het spel", aldus de West duitser, die vervolgens tevre den constateerde, dat zijn ploeg klaar is voor het toptref- fen van komend weekend te gen PSV. „Zoals Ajax vana vond gespeeld heeft, heeft het een rijpe prestatie geleverd. Tenslotte is NAC altijd een moeilijke uitwedstrijd voor ons". Dat daar ditmaal geen sprake van was, was slechts ten dele de verdienste van Ajax. In te genstelling tot eerdere con frontaties aan de Beatrixstraat stelden de Bredanaars zich za terdagavond namelijk uiterst behoedzaam op. Met vooral veel mankracht in het door blessures verzwakte verdedi gingscentrum, waar bij afwe zigheid van Hans Neeskens (knieblessure), en Tom Smits (rugklachten) vleugelverdediger Ad Krijnen en Anton. Joore de scepter zwaaiden. Met Ton Cornelissen en Ton Sprangers - ook Guus van de Borgt - had NAC slechts twee man voorin. LONDEN Daphne Jon gejans is gisteren in de fi nale van de driemeter- plank in de strijd om de Europa Cup schoonsprin- gen als vierde geëindigd. Met haar puntentotaal (452,31) kwam de Haagse tot een topprestatie van internationaal formaat. Caroline Linthuis eindigde op' de achtste plaats met een to taal van 432,93 punten. De wedstrijd werd gewonnen door Martina Prober uit Oost- Duitsland met 597,85 punten. In de teamwedstrijd eindigde Nederland met 88 punten als achtste. Bij de heren zegevier de Thomas Knuths uit Oost- Duitsland in het torensprin- gen. In de teamwedstrijd werd Nederland met 62 punten twaalfde. Borg niet naar Roland Garros MONTE CARLO Björn Borg zal niet deelnemen aan de open Franse tenniskampioen schappen, die op 24 mei op de banen van Roland Garros in Parijs beginnen. De Zweed acht de voorbereidingstermijn op deze zware titelstrijd, die hij de laatste zes jaar op zijn naam bracht, te kort. „Licha melijk is Borg fit, maar door de pauze van vijf maanden' heeft hij moeite met de con centratie en de timing", aldus zijn trainer Bergelin. en dat bleek te weinig om Ajax-doelman Hans Galjé in 90 minuten zelfs maar één maal tot een serieuze krachtsin spanning te dwingen. NAC had bovendien veel te veel tijd no dig om van verdedigen op de aanval over te schakelen, waarbij de thuisclub dankzij haar opstelling Frank Rijkaard nog eens alle ruimte gaf zijn creativiteit in aanvallend op zicht te demonstreren. Maar tekenend voor de instelling, waarmee de Amsterdamse ti- telpretendent naar Breda afge reisd was, meldde de donkere voorstopper zich vrijwel uitslui tend bij hoekschopen en vrije trappen voorin. Voor techni sche hoogstandjes, die eerde re ontmoetingen tegen FC Den Haag, NEC en Sparta tot circu sachtige attracties gemaakt hadden, vond Ajax ditmaal geen tijd. Zakelijkheid was troef, waardoor de ruim 18.000 toeschouwers - het NAC-sta- dion was voor het eerst sinds twaalf jaar tot en met de laat ste plaats uitverkocht - zich te vreden moesten stellen met was kleine Ajax-kansjes. Op het moment dat de thuisclub evenwel de rust met een per spectief biedende 0-0 binnen bereik dacht te hebben, sloeg Ajax bij de eerste echte aanval alsnog toe. Johan Cruyff, vol gens goed gebruik ook in dit duel op grote afstand gescha duwd door zijn tegenstander (ditmaal de jeugdige Alan Gou vernante) kromde de bal rich ting Dick Schoenaker, die het leer in een vloeiende beweging naar Willem Kieft doorkopte. Tegen dienst snoeiharde pegel had doelman Von Seljdlitz ze ven minuten voor rust geen en kel verweer: 1-0. NAC-tralner Jo Janssen over de rol van Gouvernante: „Ik had hem de opdracht gegeven, Cruyff niet stringent te dekken. Die man heeft namelijk zo veel vermogen, dat je als tegen- Johan Cruljff zet de Bredase verdediger Gouvernante op het verkeerde been. stander alleen maar voor schut kan gaan, wanneer hij dat wél doet". En over het uitblijven van pres sie van zijn ploeg: „Hoe moet je dit Ajax onder druk zetten? Er loopt daar zo veel kwaliteit. Wij hebben er echt van alles aan gedaan om er een wed strijd van te maken. Ik wil die blessures ook helemaal niet als excuus aanvoeren. Dergelijke dingen zijn inhaerent aan het voetbal, al maakt het je in de breedte natuurlijk wel zakker". Uit het boekje Een tweede aanval van Ajax uit het boekje had het treffen nog voor de thee kunnen beslissen. Johan Cruyff zette Lerby met een subtiel hakballetje aan het werk, waarna de aanvoerder het leer panklaar op het hoofd van Vanenburg deponeerde. De middenvelder, die geen moment zijn echte niveau be reikte, knikte echter in vrije positie over. Cruyff: „Toch liep het goed bij ons en het belang rijkste was, dat wij het duel on der controle hadden. Wij slaagden erin het opportunisti sche uit het spel van NAC te halen". Nu NAC halverwege de schade nog kon overzien, besloot Janssen - „iedereen had de vrijheid te gaan" - zijn man schappen via opportunistisch voetbal alsnog tot een spekta kel aan te zetten. Het tempo werd opgeschroefd, en met name terrier Koos Waslander en Willy Janssen meldden zich regelmatig aan het front. In de zesde minuut kreeg NAC zelfs een briljant uitzicht op de ge lijkmaker. Omdat Frank Rijk aard bij het openzetten van de buitenspelval als enige geen stapje naar voren deed, kreeg Ton Cornelissen een vrij veld voor zich, maar alleen voor Galjé lieten zijn zenuwen hem in de steek. Het zou het enige moment zijn, waarop NAC het publiek bracht waar het op re kende. Nuchter En uiterst professioneel en nuchter benutte Ajax vervol gens de ruimte, die NAC in haar offensieve drang de Am sterdammers noodgedwongen liet. Lerby en Kieft waren bin nen twee minuten verantwoor delijk voor 0-3, waarna Ajax 25 minuten voor sluitingstijd tot consolidatie overging, daarbij slechts gadegeslagen door Janssens equipe. Dat NAC, eerder dit seizoen nog goed voor 1-1 In Amsterdam, deson danks een viefde tegentreffer moest incasseren van de vooral offensief uitstekende Boeve - mag veelbetekenend genoemd worden voor de machteloosheid van de thuis club én de vorm van Ajax, dat in koelbloedigheid herinnerin gen opriep aan de ploeg, die in het begin van de zeventiger ja ren de wereld naar haar hand zette. TON TERPSTRA Scoreverloop: 38. Kleft 0-1; 64. Lerby 0-2,: 67. Kieft 0-3; 89. Boeve 0-4. Scheidsrechters: Geurds; toeschou wers: 17.500. Gele kaart: Kieft, Ophol (belden Ajax). NAC: Von Seydlltz; De Kroon, Krij nen, Joore, Jansen; De Schepper, Gouvernante, Waslander. Lokhoff; Cornelissen. Sprangers (Kotta). Ajax: Galjó; Ophol, Jansen. Rijkaard. Boeve; Schoenaker. Cruijfl, Vanen burg, Lerby; Kielt, Olsen. Rijvers heeft geen leergeld betaald Kees Rijvers' wegen blij ven ondoorgrondelijk. Het heeft er alle schijn van dat de bondscoach geen leergeld heeft be taald na vorige inciden ten, maar onverstoor baar verder gaat op zijn eigengereide pad. Voor de interland tegen Schotland eind maart nam Rijvers doelman Piet Schrijvers in zijn selectie op, hoewel de Ajacied kort tevoren een ernstige handblessure had opgelopen, die later zelfs een gebroken mid- denhandsbeentje bleek te zijn. Rijvers moest vervolgens een nieuwe doelverdediger aan zijn spelersgroep toevoegen. Vorige week ging Rijvers op een identieke toer door, terwijl er nog een heel competitieprogram ma moest worden afge- wérkt al een opstelling bekend te maken voor de wedstrijd tegen Grie kenland van komende woensdag. En wat moest worden gevreesd gebeurde inderdaad: drie van de opgestelde spelers moesten afzeg gen, Ronald Spelbos en Jan Peters van AZ '67 en Simon Tahamata van Standard Luik. Spelbos raakte zelfs al tijdens de training geblesseerd, waardoor hij eind vorige week alsnog werd ver vangen door Michel van de Korput. Peters liep een kwetsuur tijdens de wedstrijd van AZ '67 te gen Feyenoord en Taha mata moet in de Belgi sche competitie woens dag tegen Mechelen spelen. Met deze nieuwe voor beelden heeft Kees Rij vers 'aangetoond' dat het aan communicatie tussen Zeist en de clubs en internationals schort. Het fraaiste voorbeeld hiervan leverde de ach teraf zelfs wat lachwek kend aandoende brief wisseling tussen Cruijff en Rijvers op. Rijvers, die zijn laatste brief aan Cruijff later zelfs open baar maakte - hetgeen overigens ook een iet wat curieuze aanpak mocht worden genoemd verdedigde zich toen tertijd tegen de kritiek door te stellen dat hij louter inviteerde en er daarbij vanuit ging dat 'elke invitatie wordt aan genomen. Dat die veron derstelling onjuist was bleek door de affaire- Cruijff. Dat 'zo maar' uitnodi gen, zonder eerst rugge spraak te houden met club of speler, risico's in zich bergt is vorige week en afgelopen weekeinde opnieuw ge bleken met Spelbos, Pe ters en Tahamata. Op zich is het nog niet eens zó vreemd dat Rijvers een groep spelers be kend maakt voor er nog een hele competitieron de moet worden ge speeld; de uitverkoren spelers kunnen daar een bepaalde stimulans uit peuren. Maar het zo vroegtijdig fabriceren van een opstelling ge tuigt toch van een wat al te vrijblijvende houding. Die, als Rijvers zich zo blijft opstellen, ook in de toekomst problemen met zich zal meebren gen. Want zoals het ver leden heeft geleerd zijn de clubs, toch een niet onbelangrijke factor in het4 hele gebeuren, niet altijd even gecharmeerd van een bondscoach die op zijn eigen houtje maar wat aanmoddert. Voorbeelden als van Ajax, dat met weinig in stemming ziet dat een aantal jongere spelers naast hun toch al niet lichte programma ook nog eens op vertegen woordigend niveau extra in actie dient te komen, zijn er legio. Naast deze wat dubieu ze handelwijze van Rij vers dient evenwel te vens te worden gecon cludeerd dat de bonds coach inmiddels toch wat werk begint te ma ken met zijn vorig jaar na het échec in Parijs al aangekondigde verjon ging. Gaf zijn selectie voor 'Schotland' nog te veel oude namen te zien, voor het duel met Griekenland ligt het ac cent duidelijk op de jeugd. En daarmee heeft Rijvers een goede keuze gedaan, waarbij alleen maar mag worden ge hoopt dat als straks de wedstrijden om de kwa- lifikatie voor het toer nooi om het Europees kampioenschap moeten worden gespeeld die verjonging enige conti- nuiteit krijgt. Anders heeft het nog weinig zin.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13