Met uw krant naar Londen ander invloed bestrijden Christen-Turken zijn flW'TEK «BEU'RS Ongeldig verklaren ijbewijs kan rijden voorzichtig optimistisch DRIE JAAR NA BEZETTING VAN DE ST. JAN: GOUDA 10 11 12 Londen mag zich In een nog steeds toenemende belang stelling verheugen. De Britse hoofdstad heeft dan ook veel te bieden. Om ook u in de gelegenheid te stellen kennis te maken met deze wereldstad, hebben wij in sa menwerking met Maaskantreizen een drietal weekend trips naar Londen georganiseerd. De vrijdagen 30 april, 28 mei en 18 juni reizen wij per luxe touringcar van Maaskant via Zeebrugge en Dover naar Londen. Terugreis de zondagen 2 mei, 30 mei en 20 juni. De kosten bedragen 260 p.p. op basis van een tweeper soonskamer met douche en toilet In het Queens Hotel. Toeslag éénpersoonskamer 50. In deze prijs zijn begrepen het vervoer per bus en per boot naar Londen en terug, het verblijf in het Queens Ho tel. twee maal Engels ontbijt en twee maal diner in dat hotel, een stadstour door Londen, een bezoek aan Wind sor voor ca. 5 kunt u daar Windsor Castle bezoeken, het verblijf van de Britse koninklijke familie en een be zoek aan de befaamde markt In Petticoat Lane. Het vertrek is vrijdagochtend 8 uur van de parkeerplaats voor het Centraal Station In Den Haag en om half negen van het gebouw van het Rotterdams Nieuwsblad aan de Coolsingel in Rotterdam. De bus zet de passagiers op zondagavond weer op deze plaatsen af. Inlichtingen en boekingen: Telefonisch (na 9 uur; van maandag tot en met vrijdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie: 070-190.696 of 190.698. Wie In of bij Den Haag woont, kan op bovengenoemde dagen ook terecht bij onze stadsvestiging in Den Haag: Spuistraat 71 (op de hoek van het Spui). IlNNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT n ZATERDAG 10 APRIL 1982 PAGINA 9 jpriet fARNSVELD Autorij- ;eld h srs onder invloed van >okbo erke drank moeten ein- elkaa elijlc eens verantwoord hebb orden behandeld. De 30t v inpak is nog steeds ge- En w cht op bestrijding van b erschijnselen en te wei- niig op een werkelijke op- n issing van de problemen, e oorzaak van het bui- tnsporig drinken van al- >hol wordt teveel buiten (Bschouwing gelaten. Dat zeer in het kort de me- ing van dr. D. van post°Ven* directeur van het olitiestudiecentrum heef Wansveld. Hij onder zoekt samen met drs. J. Grcfeld het verband tus sen drankmisbruik en het weikloos of arbeidsonge schikt zijn. Beid? heren ontdekten dat af- gekeirde werknemers en in iets nindere mate werklozen vaak teveel alcohol drinken, waarloor ze zich als autorij ders onveilig in het verkeer gedragen. De beide weten schappers noemen dat een zeer gevairlijke ontwikkeling. „Zwar straffen" is meteen de kreetdie wordt gehoord. Maar oud-plitiecommissaris Van Ooijei blijkt een andere me ning te hebben. „We vragen SCHOUWBURG COMPLE 48 s'andhouders bieden u een huis vol verrassingen, van vroeg 17e eeuw t.e.m Art Deco. 7 paas 7 paa. zaterdag zondag naandi april april ipril [11-18 uur 11-18 uur 11-'8 uur ons af, nu het verband tussen een gestoorde arbeidsrelatie en alcoholgebruik bestaat, of het strafrechtelijk vervolgen van deze vrij grote groep mensen wel de juiste oplossing is. Met het bestraffen voeg je alleen maar leed toe aan degenen die zich toch al uitgestoten voelen. Hun feitelijke problemen wor den er niet mee opgelost. Leg je hun een zware straf op, dan heb je alle kans dat ze ook of nog meer wraakgevoelens te gen de maatschappij gaan koesteren". Vrije tijd Dr. van Ooijen die in Gent promoveerde op het proef schrift Verkeer en Alcohol denkt dat het buitensporige al coholgebruik veelal een gevolg van een vrijetijds-probleem is. „Ben je pas werkloos of ar beidsongeschikt, dan gaat het nog wel. Als je merkt dat je je sociale contacten verliest dan ga je ze juist zoeken, in het café bijvoorbeeld. En naarma te je dat vaker doet ga je ook steeds vroeger op de dag alco hol drinken, zo wordt wel be weerd. Om de draad op te ne men: met zwaar straffen van deze probleemgevallen los je niet zo bar veel op. Men is in het strafrecht meer en meer geneigd niet zoveel meer naar de persoon van de verdachte en diens achtergronden te kij ken. Maar naar het geval op zich: het rijden onder in vloed". Achtergronden „Misschien is er een betere op lossing te bereiken. Justitie en politie kunnen bepalen het rij bewijs van iemand ongeldig te verklaren. Inderdaad artikel 18 van de Wegenverkeerswet. Wel dat artikel moet veel meer worden toegepast dan tot nu toe is gedaan. Een verdach te kan zijn rijbewijs pas terug krijgen als hij kan aantonen dat alcohol geen probleem meer voor hem is. Deskundi gen van het Consultatiebureau voor Alcohol (en Drugs) kun nen hem hulp bieden." Rechters zeggen weieens dat het intrekken van de rijbe voegdheid het meest voor de hand zou liggen. Vindt Van Ooijen dat ook zo simpel? „Nee, zo simpel is het niet. Op deze wijze wordt er te juri disch geredeneerd. Ik denk aan de mogelijkheid een drie manschap in te stellen dat zou moeten kunnen zeggen hoe een geval kan worden afge handeld. Zet daarin eens een officier van justitie, een hulp verlener van het alcoholbu reau en een politieman. Ze moeten zich dan samen afvra gen of de man in positieve zin geholpen kan worden. Zoals het nu gaat wordt artikel 18, ongeldigverklaring van het rijbewijs dus, veelal te wille keurig toegepast. Dat moet, vind ik, het uitgangspunt voor het hele land zijn. Artikel 18 geeft de mogelijkheid de aan gehouden man te verplichten zich aan een onderzoek te on derwerpen. Ook de mogelijk heid dat men zich vrijwillig onder behandeling stelt van een consultatiebureau kan het probleem bij de kern oplossen. Zou de man weigeren zo'n be handeling te ondergaan dan kan hij nooit meer voor een rijbewijs in aanmerking ko men". Iedereen Alcohol en autorijden komt in alle sociale klassen voor. „Ja", zegt Van Ooijen, „wij moeten heel goed beseffen dat het ie dereen van ons kan overko men. Zwart-wit redeneren en zeggen dat er keihard gestraft moet worden zonder tijdens de rijopleiding voorlichting te ge ven over wat alcohol in het verkeer doet, is een te eenvou dige benadering". „Als het ene deel van de over heid hard straft en het andere in de voorlichting faalt, kun je moeilijk verwachten, dat het probleem van het rijden onder invloed en of medicijnen wordt opgelost. Ik stel daarom: zorg voordat het rijbewijs wordt uitgereikt, dat de aan staande autorijder volledig is ingelicht over de gevaren van alcoholgebruik in het verkeer. Dat gebeurt niet in Nederland, in tegenstelling met bijvoor beeld de Skandinavische lan den. We moeten met zijn allen veel meer over dat probleem praten. Al ben ik ér geen voorstander van, ik begrijp best dat men wel eens wil doorzakken. Maar laten we dan ons de gewoonte eigen maken niet achter een auto stuur plaats te nemen. Je kunt elkaar helpen al blijven er na tuurlijk mensen die stoer wil len blijven doen. Wel rijden onder invloed is niet stoer, maar stom". BOB BIRZA IIRECTEUR POLITIES^UDIECENTRUM IN WARNSVELD: Dr. D. van Ooijen: „On- geldigverklaren van het rijbewijs is beter dan het ontzeggen van de rijbe voegdheid om rijden on der invloed te bestrij den". ADVERTENTIE meel vordi ilaph p ma recies drie jaar geleden, asen 1979, trokken De ngeveer 250 Syrisch- afk rthodoxe christenen, die dun fvlucht waren uit e ürkije, de Sint Jan in a len Bosch binnen, om er manden te blijven zitten. ?ling adien volgden met P en ihrijnende regelmaat nnen erkbezettingen elders in >t land. Niet in het minst Twente. Actiegroepen :hoten de Syrisch- rhodoxe en Armeense luchtelingen te hulp. [artverscheurende iferelen speelden zich af ij het terugsturen van rrpj eze mensen naar Turkije. Ihristen-Turken doken bf nder. De regering stelde en visumplicht in voor ürken. Tenslotte weet de B st0 aad van Kerken in te ederland een v0 wapenstilstand" te :afoi uiten met de toenmalige Blac aatsecretaris van justitie aut0 aars. Plannen worden te 8ebl erde gebracht om naar migratiemogelijkheden dert. zoeken. In juli 1981 egon de Raad van rerken met een toen nog reinig perspectief ndeh 'e<^enc^e P°êing andere n e inden bereid te vinden, i Nederland wonende spara hristen-Turken, op te de h emen, die niet worden u regelaten en waarvoor *'J itwijzing dreigt. Nu, egen maanden later opge ekt Henk ter Veen, de lan die de Raad van .erken inhuurde, om de Jmigratiekansen te ffiltï Verzoeken, voorzichtig vuil, in conclusie. „Gezien ater fat er nu bereikt is, durf te zeggen dat ik rreden ben. Het ziet naar uit dat het wel in J de komt. Via emigratie anderszins. We kunnen ielijkerwijs verwachten n aanvaardbare ilossing voor iedereen te n inden". Drie jaar na de ezetting van de Sint Jan reekt voor het eerst wat wtm jtimisme door bij de lensen die nauw etrokken zijn bij de oblematiek van de yrisch-orthodoxe en rmeense vluchtelingen. De Christen-Turken herschiepen de Bossche kathedraal in een „gewijd hotel". Door uitspraken van staatse cretaris Scheltema verliep die bereidheid echter. Begin maart had die namelijk bepaald de indruk gewekt, dat een even tuele restgroep niet terugge stuurd zou worden naar Tur kije. Twee weken later bleek dat het terugsturen nog steeds aanvaardbaar was voor de staatssecretaris. Dit veroor zaakte na de opluchting van 1 maart de nodige ongerustheid. Glimmerveen: „We vinden dat erg dat er door die wisselende berichten mensen toch weer heen en weer worden geslin gerd tussen hoop en vrees. Aan de andere kant maken we ons daar nu niet al te veel zor gen over. Wat op 1 maart is gezegd, blijft gezegd. De voor zichtige houding van Schelte ma is niet geheel onbegrijpe lijk, hij zou anders geen kant meer op kunnen. Hij kijkt de kat nog even uit de boom. Steeds opnieuw hebben we tij dens ons werk de betrokken staatssecretaris voor ogen ge houden dat we niet alle Chris ten-Turken kunnen helpen". Ook voor hen die, door de lan ge termijnen van de procedu res aantoonbaar in psychische nood zijn komen te verkeren, vestigt Henk glimmerveen zijn hoop op Scheltema. „Ik hoop dat hij van tijd tot tijd mensen in zulke situatie buiten het normale jurdische patroon om, zo spoedig mogelijk verblijfs vergunningen verleent". De Christen-Turken zelf staan vooralsnog huiverig tegenover emigratie. Mevrouw Buysse, coördinatrice voor de Vereni ging Vluchtelingenwerk Ne derland in Enschede bevestigt dat „Ze verwachten dat ze er gens anders weer dezelfde moeilijkheden moeten door maken. De jongere generatie wil, als je het goed uilegt, emi gratie nog wel accepteren. De ouderen zien het over het al gemeen echter donker in. Het is ook moeilijk voor mensen die vaak al 4 of 5 jaar hier zit ten om ergens anders opnieuw te beginnen. De meesten ho pen in Nederland te mogen blijven. Emigratie overzee be tekent het verbreken van con tacten met familieleden in Ne derland of andere Westeuro- pese landen". De positie van de vrijwilligers die de Christen-Turken bege leiden, wordt er ondanks alles niet veel beter op. Ze vechten al jarenlang samen met de Christen-Turken om een ver blijfsvergunning. En uiteinde lijk moeten ze deze mensen weer de nodige moed gaan in praten om, als het niet anders kan, te emigreren. Volgens mevrouw Buysse willen de meeste Christen-Turken in ons land blijven en eindelijk van alle onzekerheid verlost worden. Velen hebben na ja ren van ongewisheid niet meer de kracht om elders op nieuw te beginnen. HARRY COERVER DEN BOSCH Hoe breng je, Christen-Turken die het eigen land niet wil en niet erkent, onder bij andere landen? Ter Veen licht een tipje van de sluier op van negen maanden hard werken en internationaal lobbyen. „Je moet andere lan den overtuigen van het vluch- telingsschap van deze Chris ten-Turken. Een erkenning die de Nederlandse regering ze onthoudt. Je vraagt een ande re regering iets, waar je eigen regering nee op zegt". Toch stond de Raad van Kerken niet helemaal zonder hulp in het buitenland. Zusterorgani saties benaderden daar hun re gering. Maakten duidelijk hoe de zaken ervoor stonden in Nederland en in Turkije. Ook de buitenlandse Armeense en Syrisch-orthodoxe gemeen schappen liepen de deuren plat bij de landsbestuurders. Dit werk, deze invloed, blijkt achteraf van groot belang te zijn geweest. Zonder deze con tacten was er waarschijnlijk weinig bereikt. Gelukkig kon Ter Veen voortbouwen op nuttig werk dat eerder was ge daan: contacten gelegd door de Stichting Oecumenische Hulp en door enkele vrijwilligers met waardevolle relaties in de traditionele immigratielanden. °P. dit moment bestaan er mo gelijkheden om Christen-Tur ken onder te brengen in Cana da, de VS en Australië. Voorzien van informatie uit Nederland gingen de „diplo maten" van de Raad van Ker ken aan het werk. Helemaal met lege handen hoefden ze niet op pad. De argumenten leverde de Raad van Kerken. Ter Veen: „Ondanks de situa tie in Nederland blijven er toch nog redelijke argumenten over, om emigratie naar een ander land aannemlijk te ma ken. Zo kun je aanvoeren dat Nederland al aan een grote groep Christen-Turken een verblijfsvergunning heeft ver leend. Denk maar aan die col lectieve toelatingen in 1976 en 1977. Met wat daarna aan indi viduele positieve beschikkin gen volgde, gaat het hier in to taal om een groep van onge veer 1800 personen. Iets an ders waar je op kunt wijzen, is dat Nederland een van de dichtstbevolkte landen ter we reld is. Ook de acute noodsitu aties om mensen hier, zijn steeds geschilderd". Tegenover de omstandigheid dat Nederland het vluchte- lingsschap van Christen-Tur ken niet erkende, is aldus Ter Veen, verwezen naar de hou ding van bijvoorbeeld Besië. Daar ontving wel een hele groep de status van vluchte ling, wat toch wel een sterke aanwijzing is voor het „vluch- teling-gehalte" van de Chris ten-Turken. Verder is naar voren gebracht dat erkenning van het vluchtelingsschap voor Nederland een precedent zou scheppen, wat voor de overzeese gebieden nauwelijks effect heeft. Amsterdam of Hengelo ligt nu eenmaal dich ter bij Istanboel en is gemak kelijker te bereiken, dan bij voorbeeld Montreal of Sydney. Tenslotte hebben de buiten landse pleitbezorgers gewezen op de Syrisch-orthodoxe ge loofsgenoten die al in het im migratieland in spe wonen en daar kunnen en willen mee helpen aan de opvang Zuid-Amerika De afgelopen maanden hebben talrijke geruchten de ronde ge daan over landen die bena derd zouden zijn. Behalve Ca nada, de VS en Australië, vie len de namen van België, Frankrijk, Zweden, en zelfs Zuid-Amerika. Ter Veen zegt daar nu over: „Hoewel België en Frankrijk niet geheel van de baan zijn, geldt voor deze twee landen dat ze nu er naar de achtergrond zijn geschoven vanwege de perspectieven el ders. Zweden heeft wel ge speeld bj de vrijwilligers, maar niet bij de Raad van Kerken. Zuid-Amerika viel af, omdat er goede opvangmoglijkheden door geloofsgenoten ontbra ken. In Canada boekte de Raad van Kerken zijn eerste succes. Nog deze maand stapt een groep van ongeveer 40 personen in het vliegtuig naar een nieuw vaderland dat Canada heet. Een tweede groep van 10 a 20 mensen volgt niet lang daarna, inmiddels is er toelating ge vraagd voor een nieuwe groep. In Australië blijkt zich de laat ste weken een nog groter suc ces aan te kondigen. De Au stralische regering heeft een programma opgesteld, waar door mensen mogen immigre ren die in hun eigen land ver volgd worden, tijdelijk elders een onderkomen gevonden hebben, maar niet vallen on der de Conventie van Genève. 'Hoe belangrijk dit programma voor de Christen-Turken in ons land is, wordt te meer dui delijk wanneer men weet dat de Australische regering aan dit programma geen maxium- aantal heeft verbonden. Ook de werkingsduur blijkt geen knellende banden te scheppen. De enige befferking bestaat uit de opvangcapaciteit van de daar gevestigde geloofsgeno ten. Ter Veen legt er de na druk op dat afwijzing na het noodzakelijke medisch onder zoek en antecedentenonder zoek mogelijk blijft. Gastarbeiders Ook in de VS ligt het eerste succesje in het verschiet. Ter Veen: „We mogen erop reken al voor oktober een klein aan tal gezinnen te kunnen voor dragen. Na oktober, het begin van het Amerikaanse fiscale jaar, reken we op de toelating van een grotere groep". In de VS gelden evenals elders de voorwaarden van opvang door geloofsgenoten, medische keu ring en antecedentenonder zoek. De huidige situatie over ziende, constateert Ter Veen dat er meer emigratiemoge lijkheden bestaan dan er men sen voor handen zijn die in Nederland uitgeprocedeerd zijn. Of dit zo zal blijven naar mate er meer mensen uitge procedeerd raken, is nog de vraag. Volgens hem betekent de immigratie voor mensen die niet in ons land mogen blijven, niet altijd de slechtste oplossing. „Het bijzondere aan deze traditionele immigratie landen is dat de Christen-Tur ken er niet als gastarbeiders beschouwd worden. Ook het zoeken naar werk of huisves ting heeft daar eerder succes dan bij ons". Klinkt het voorgaande erg hoopvol, er blijven toch nog donkere wolken hangen boven het werk voor de asielzoeken- de Christen-Turken. Wat ge beurt er met de mensen die ondanks alles toch net kunnen emigreren Hoe staan de Christen-Turken zelf tegeno ver emigratie Henk Glim merveen is nauw betrokken bij dit vluchtelingenprobleem en heeft onder meer zitting in de Adviescommissie Vluchte lingenproblemen van de Raad van Kerken. Hij voorziet dat er hoe dan ook een restgroep overblijft. Over de omvang van die groep wil hij niet spe culeren. De adviescommissie onderhoudt namens de Raad van Kerken de contacten met de staatssecretaris van justitie. Glimmerveen vestigt zijn hoop voor de restgroep op de be reidheid van staatssecretaris Scheltema om daar een oplos sing voor te zoeken. „Jubileum" Eind februari bestonden bij ac tiegroepen en Christen-Tur ken plannen om rond Pasen, bij het driejarig .jubileum" van de bezetting van de Sint Jan, acties te gaan voeren.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9