m Misschien een museumpje voorde opgezette dieren Joorman -■voornaamste loeiwit Written £eidóc@(Mi/ia/nt VA-fractie: in del ijk maatregelen Verdeelde meningen over Voorjaarsnota Nu de daad bij het woord Zinloze vernieling Laat de schilder het beschermen. Mexicanen zoeken tussen lava naar overlevenden S SÏNNENLAND/3UITENLAND leidse courant ZATERDAG 10 APRIL 1982 PAGINA 7 Winkeliers tegen plar. penhouder» winkel ra zes uur (EN HAAG Meer dan de nelft van de on- ■memers in het midden- en kleinbedrijf ver acht een zeer matige omzet als de winkel na [S uur zou openblijven. Nog jeen tien procent an hen is voorstander vai een dergelijke aatregel. Dit blijkt uit een oiderzoek van het ederlands Christelijk Ondenemers Verbond ICOV). et kabinet heeft plannen wnkels niet langer verplichten om om zes uu' te sluiten opdat et name werkende vrouwet meer kans zou- en krijgen boodschappen te loen. Volgens het COV staat de regering onde' druk van consu- entenorganisaties en mag de ondernemer aar voor bloeden. Behalve Ie 58 procent die n matige omzet voorziet, ienkt 71 procent in de ondernemers dat hun gezinsleven onder maatregel zal leiden. Reagan op het verkeerde spoor" BONN Paul Warnke, onder presi dent Carter de Amerikaanse onder handelaar tijdens de Salt-besprekin- gen met de Sovjet-Unie in Genève, heeft ernstige kritiek geleverd op de bewapeningspolitiek van president Reagan. „Wanneer de president ver klaart dat de Sovjets een nucleair overwicht hebben, dan zit hij op een fout spoor", aldus Warnke in een in terview met het weekblad Der Spie gel. Ook de overtuiging van de rege ring Reagan dat een Amerikaans atoom-overwicht de Russen naar de onderhandelingstafel zal dwingen wordt door Warnke afgewezen. Vol gens hem zal de Sovjet-Unie alles doen om de Amerikanen in de bewa peningsrace bij te kunnen benen. Veerdiensten op Engeland hervat HOEK VAN HOLLAND De veerdiensten vanuit Hoek van Holland op Har wich in Engeland zijn gis teravond volledig hervat. De staking van de beman ning op de twee Engelse veerschepen in Harwich is opgeheven. Dit heeft de Stoomvaartmaatschappij Zeeland, die met twee Ne derlandse veerschepen de helft van de diensten on derhoudt, gisteren be kendgemaakt. Waarom de bemanning van de Engelse schepen staakten, is nog niet bekend gemaakt. Medische behandeling taboe voor Sacharov NEW YORK De dissidente Rus sische atoomgeleerde Sacharov heeft van de Sovjet-autoriteiten geen toestemming gekregen om op genomen te worden in een sanato rium. Dat heeft mevrouw Sacharov verklaard in een vraaggesprek met de New York Times. Als lid van de Russische Academie van Weten-, schappen heeft Sacharov recht op opname in een sanatorium van deze academie. Sacharov wordt echter niet toegelaten, ondanks het feit dat hij nog steeds de gevolgen ondervindt van zijn hartkwaal. Zijn 17-daagse hongerstaker eind vorig jaar heeft de gezondheid van de Nobelprijswinnaar verder ver slechterd. Moorden op diplomaten in Parijs met zelfde wapen gepleegd PARIJS De Parijse politie heefl aan de hand van ballistische proe ven vastgesteld dat de moord van een week geleden op de Israëlische diplomaat Barsimantov en die op 18 januari op de Amerikaanse diplo maat Ray met hetzelfde wapen zijn gepleegd. Voor beide moorden in de Franse hoofdstad heeft een vrijwel- onbekende groepering, de „Libane se Gewapende Revolutionaire Frac ties" zich verantwoordelijk gesteld. Volgens Israël is de moord van vo rige week het werk geweest van de PLO. De Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie heeft deze beschuldiging van de hand gewezen. INDEN Britse militiire deskundigen zijn van me- ,g dat als het in het pschil tussen Groot-Brittanniè ps v°° Argentinië ovder de 'alkland-Eilanden tot een ge- ipend treffen komt, he Argentijnse vliegdekschip de Se Mei", de vroegere Parel Doorman, het voornaam- e el i doelwit van de Brittn zal zijn. Het vliegdekschip orziet in de tactische seun in de lucht voor de troe- scherp n die de archipel beet houden. Een tweede pro- eem voor de Britten 'ormt Argentijnse luchtmacht n 140 gevechtsvliegtugen, die Buenos Aires in de Leider :ht zeker in aantal eei overwicht geeft. ilgens berichten uit Argeitinië is de „25e Mei" inmiddels uit door Londen afgekondigle 200-mijlszone rond de Falkland- landen teruggetrokken envoor 's lands voornaamste marine- loijis in Puerto Belgrano vor anker gegaan. Maandagmorgen 04.00 uur wordt rond deomstreden eilanden de Britse blok- irdwijk(je van kracht. Argentijns schepen die zich dan vertonen lo- js aann grote kans in de grond te worden geboord. te kl en. Ki wetsbaar Argentijnse luchtmacht leschikt over Skyhawks, Mirages en in Israël ontwikkelde lësher, of Dagger, toestellen die in it zijn het luchtruim bovn de Falkland-Eilanden vrij te hou- van vijandige vliegtuign. Verder beschikt Argentinië over eskader verouderde tctische Canberra bommenwerpers n Britse makelij, die echer kwetsbaar zijn voor luchtdoelra- ARATl|tten. De Argentijnse lucltmachtbases bevinden zich op ten- Elke d« nste 643 kilometer afstaid van het oorlogsgebied, hetgeen Iv'ant gens deskundigen de nieste Argentijnse gevechtëtoestellen ll meer dan *5 tot 20 miniten de tijd geeft om boven de eilan- Leidei i actief te zijn. en van de doorslaggevend factoren zal zijn hoeveel toestellen Argentijnen op het enig vliegveld van het eiland bezitten, de eenheid daar arriveer", aldus een zegsman. De baan nabij rt Stanley was ongeveer .000 meter lang toen de Argentijnen rp inenvielen. Volgens deslundigen laat dit „zeer weinig ruim- voor de Argentijnse to6tellen, „maar is het mogelijk". „Ik n ik dat je het soort blitz-anvallen van Israëlische allure tegen iok ievegentijnse luchtmachtbase wel kunt vergeten, omdat de Britse stellen eenvoudigweg niit in staat zijn om zo snel te naderen door de radar te weden opgemerkt", aldus de zegsman, het nadeel van de Argntijnen is volgens hem dat bij de nst van de winter de wersomstandigheden in het zuidelijke pTT"» 1 van de Atlantische Oeaan achteruitgaan. Dit zou de Ar- rNI itijnse gevechtsvliegtuigen grote beperkingen opleggen. de vraag of de blokkade kans van slagen heeft en het gestel- c£| het afsnijden vande Argentijnse bevoorradingsroutes jngMi| ir de Falkland-Eilanden haalbaar is, verklaarden de zegslie- l| i dat Buenos Aires wellcht zal proberen om de eilanden via mi luchtbrug te bevoorradn. „Het vergroot hun problemen ze- omdat zij over slechs weinig bevoorradingsschepen be- ia ikken. Dit betekent da hun marineschepen terug moeten LëwI ln naar ^un hases om te herladen". 8wl t grote vraag is of de 3ritten werkelijk van plan zijn om 116*1 ePen to* z'n^en te brenjen", aldus een zegsman. „De Britten CV gen van wel, maar zij zatden wel eens een groot aantal sche- moeten laten zinken im die boodschap over te laten ko- n". Aangewezen om d< eerste schoten af te vuren lijken iralsnog de met kernenegie aangedreven onderzeeërs, waar ds™ twee zich mogelijk reds ter plaatse bevinden. Deze onder- ërs zijn uitgerust met 25Tigerfish torpedo's met een grote ac- adius, die kunnen wordn afgevuurd van een diepte van 152 ter. Theoretisch zijn zij n staat om het Argentijnse vliegdek- tbank ip en een groot aantal aidere schepen tot. zinken te brengen cura- irdat het grootste deel fan de Britse vloot de eilanden be- kt. „Zij zijn sneller dar iets wat de Argentijnen hebben en oef ezien van m°gehjkhdd dat zij in ondiep water worden ge- 255, [fen Jqqj. helicopters mit dieptebommen, praktisch onkwets- aldus een woordvoeder van Defensie. Is ik een Argentijnse kaoitein zou zijn, zou ik voortdurend op n hoede zijn. Zij weten niet waar deze onderzeeërs zich be lden. Zij hebben geen icee. Zij vormen een groot gevaar voor Argentijnen en kunnet onder de Argentijnse schepen grote woestingen aanrichten'. rpedo's irvolg voorpagina) !N HAAG PvdA fractieleider Meijer toonde zich verontrust dat van de bezuinigingen 1,1 miljard den direct uit de bïgroting komt. Volgens hem zal effecten hebben of de werkgelegenheid die voor men dienen te worcen. Dat de bedrijven dit jaar en 1983 ongeveee 4,5 niljard gulden krijgen voor extra rtedingen noemde Neijer gerechtvaardigd. het CDA was men teveden dat er nu eindelijk maatregelen rden genomen. Men constateerde met voldoening dat erdoor miljard gulden wordt vrijgemaakt en noemde de lastenver- iting voor de bedrijven mede doordat werknemers meer pre- s gaan betalen voor soiiale verzekeringen waardoor werkge- s minder, van groot behng. Bij het CDA vraag men zich af of e verschuiving niet neg verder kan. Verder stemde men bij CDA in met een bepeiking van de kinderbijslag die 150 mil- i» gulden moet opleveen. Dit door een tijdelijke bevriezing an en een aanpassing tan de bijslagen voor kinderen in het tenland aan de inflatiedaar. Een inkomens afhankelijke kin bijslag wees het CDA »f in het commentaar, iets waar PvdA »rman Meijer juist weer op aandrong. P'66 was men kort in het commentaar. Dit is precies wat we n bepleit, zo stelde een woordvoeder. Evangelist/preparateur en amateur bioloog „Ome Sjon" Roeleveld, naar zijn zeggen trouw slaaf van de Heer, hief gisteren bij zijn woning in Eerbeek de armen ten hemel tijdens een moment van religieuze bezinning. Naast hem een rijkspolitieman, die na de vondst van een kwart miljoen opgezette dieren, zo te zien nergens meer van opkijkt. EERBEEK Nog steeds wordt met man en macht gewerkt aan het opruimen en sorteren van de grote collectie opgezette dieren die de rijkspolitie van Brummen woensdagmnid- dag heeft aangetroffen achter de villa „Takken bos" aan de Eerbeekse Imbosweg. Nu pas is ge bleken dat de evangelist Joannes Roeleveld niet al leen tienduizenden dieren heeft geprepareerd, maar dat de wat wonderlijke man ook in het bezit is van een uitgebreide we tenschappelijke verzame ling van de meest uiteen lopende dieren. Zo werd gisterochtend bijvoorbeeld een zeer fraaie collectie vlinders gevonden maar ook een verzameling vo geleieren van de meest vreemde vogels. Achter het huis van de familie Roeleveld is het een druk te van belang. De politie heeft erg veel moeite om nieuwsgierigen op een af stand te houden. Daar naast heeft men veel per soneel moeten inzetten om de zelf gemaakte bun kers leeg te halen. Roele veld is bij het bouwen daarvan professioneel te werk gegaan. De man is naast een prima bouwvak ker echter ook een bio loog van formaat. Mevrouw G. van den Bosch- Brethouwer, burgemeester van de gemeente Brummen meent dat het ontzettend jammer zou zijn als de gehele verzameling van Roeleveld vernietigd zou worden. „De dieren die niet meer in goede staat zijn kun nen we natuurlijk niet bewa ren, maar voor de andere op gezette dieren die hij zelf niet in zijn bezit mag hebben, is het wellicht mogelijk dat we er gens in Brummen of Eerbeek een museumpje inrichten", al dus de burgemeester. Na de Pasen komen deskundi gen van CRM naar Eerbeek om de politie te assisteren bij het sorteerwerk. Omdat het in veel gevallen gaat om dieren die op of om de Veluwe nau welijks bekend zijn, moet be keken woiden welke dieren wel of niet beschermd zijn. Mevrouw van den Bosch-Bret- houwer zegt over het in beslag nemen van de vondst: „We moeten wel erg goed beseffen wat we de heer Roeleveld aan doen. Het is zijn levenswerk. We kunnen als overheid niets voor hem doen. We kunnen er alleen voor zorgen dat hij mensen krijgt die hem terzijde kunnen staan. Want het zou me niet verbazen als deze man nog een enorme inzinking krijgt". Zoon Een van de twee zonen van het echtpaar Roeleveld. een verzekeringsman uit Utrecht, was gisterochtend bij zijn ou ders thuis. Hij stond welwil lend enkele persmensen te woord. „We hebben vader al tijd maar zijn gang laten gaan. Hij deed niemand kwaad en werkte van de vroege morgen tot de late avond aan zijn le venswerk. Zelfs op onze trouwdag was hij niet aanwe zig omdat hij het naar zijn zeg gen te druk had. Ook verjaar dagen bezocht hij om die re den nooit. Wat er allemaal achter het huis is opgeslagen weet ik niet. Natuurlijk heb ik wel eens een kijkje genomen. Trouwens vader heeft a'tijd al dieren verzameld. Hij kreeg zijn exemplaren van alle kan ten toegestuurd. Ik denk dat mijn vader inderdaad een beetje ziek is maar nogmaals hij doet niemand kwaad. En of de volksgezondheid door deze dieren inderdaad in gevaar komt, dat meen ik te moeten betwijfelen. Omdat mijn vader erg gezond is en nog nooit ziek is geweest. Mijn moeder is eveneens erg gelovig maar denkt in veel gevallen anders dan vader. Ik kom hier een keer in de week kijken. Mijn ouders wonen hier inderdaad erg eenzaam maar ik ben niet anders gewend", zegt Roele veld jr. Vriendelijk Joannes Roeleveld blijft on danks alle drukte om zijn huis de vriendelijkheid zelve. Be leefd nodigt hij „zijn gasten uit om naar binnen te gaan". Daar vertelt hij vele bijbelse verha len en trekt vergelijkingen tussen de bijbelse plaatsen en de plek waar hij woont. Ook twee volgelingen, de heer Mulder en zijn zoon uit Utrecht, volgen de gesprekken die worden gevoerd. Zij ko men eens per week naar de Imbosweg om Roeleveld te helpen bij de bouwwerkzaam heden. Trouwens zij zeggen niet veel. Zij kijken alleen maar naar het drukke gedoe om hen heen. Ze willen beslist niet op de foto. Tijdens de Paasdagen gaat de politie een extra oogje in het zeil houden omdat men nogal wat drukte verwacht aan de Imbosweg. Vooral om het gaat om soms kostbare verzamelingen is men bang dat wellicht oneer lijke lieden een kijkje komen nemen. Aan Joannes Roele veld werd nog de vraag ge steld of hij blij is met een dode mus. „Natuurlijk! Ik ben blij met alle dode dieren!". CNV: „OUDE WIJN IN NIEUWE ZAKKEN" DEN HAAG De tevreden heid van de drie regeringspar tijen over het door de regering bereikte akkoord over de Voorjaarsnota, steekt schril af tegen de kritiek van werkge vers- en werknemersorganisa ties alsmede van VVD en CPN. Te laat, te weinig en boven dien niet goed, zegt de VVD in haar commentaar. Het kabinet houdt via de maatregelen in feite de eigen tekorten op de rijksbegroting gelijk op 25 mil jard gulden. De VVD noemt dit onverantwoord hoog. „Het getij wordt niet gekeerd". Bij de CPN spreekt men van een afbraak van het sociale stelsel die door het- akkoord van het kabinet plaatsvindt. Men wijst er op dat de koop kracht van de laagstbetaalden nog verder achteruit gaat, ter wijl de ondernemers zonder onderscheid 2,3 miljard krij gen toegeschoven. CNV-voorman Van der Meu- len noemde het bezuinigings plan „Oude wijn in nieuwe zakken". „Een voortzetting van het oude recept: geen groei van de werkgelegen heid". Het bedrag van 300 mil joen dat minister Den Uyl krijgt om banen mee te schep pen noemde hij klein. „De gro te mep, 2,3 miljard gulden, blijft in handen van het be drijfsleven. Welke garantie is er dat dat geld niet naar het buitenland wegvloeit?", zo vroeg hij zich af. Verder zei hij zich zorgen te maken over de ontwikkeling van de koop kracht en het onjuist te vinden dat het kabinet via het optrek ken van sociale verzekerings premies een soort inkomens politiek gaat voeren. De FNV heeft grote twijfels over de effecten van de maat regelen op de werkgelegen heid en mist maatregelen inza ke de inkomens van de vrije beroepen. „Wat de regering doet staat haaks op de doelstel lingen van de FNV, namelijk handhaving van de koop kracht van de minima", aldus Herman Bode, vice-voorzitter van de FNV. Werkgeversvoorman Van Veen (VNO) vindt het bereik te akkoord nog onvoldoende, ookal „lijkt er sprake te zijn van enige lastenverlichting voor het bedrijfsleven". Het fi nancieringstekort wordt niet teruggedrongen. De hoge rente wordt daarmee niet terugge drongen, aldus Van Veen. Het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV) zei in een reactie dat het akkoord nog met veel on zekerheden omkleed is. De koopkracht krijgt weer extra klappen hetgeen ten nadele is van midden- en kleinbedrijf, zo stelde men. Enige ruimte lijkt er echter te komen door werknemers meer premies te laten betalen voor sociale ver zekeringen waardoor werkge vers dat minder hoeven te doen. Bij de vakcentrale voor Mid delbaar en Hoger Personeel (MHP) noemde men het ak koord van het kabinet „schijnovereenkomst". De 300 miljoen voor het scheppen van banen noemde men „ronduit belachelijk" omdat met dat be drag nog geen duizend banen geschapen kunnen worden. De lang verbeide voorjaarsnota is gelukkig geen midzomer- nachtdroom geworden, hoewel het daar de laatste weken meer dan eens naar heeft uitgezien. Het pakket maatregelen, waarover het kabinet uiteindelijk een akkoord heeft bereikt, is fors en ingrijpend. Het geeft bovendien een duidelijke richting aan voor een te voeren beleid en daaraan heeft het bij dit kabinet nog al eens ontbroken. VRIJ evenwichtig zijn de zware lasten van de sterk ver slechterde economie verdeeld over de verschillende groepen: ambtenaren, andere werknemers en uitkeringstrekkers; een goed besluit. Het standpunt is duidelijk onderstreept dat werkgelegenheid zwaarder weegt dan inkomensverbetering. Als alles naar wens gaat, zal dit kabinet er in slagen een al jaren groeiend financieringstekort nu eindelijk eens te stabi liseren en bovendien uitzicht te geven op een daadwerkelijke vermindering van dit tekort volgend jaar. Dat is bij de sterk verslechterde economische omstandigheden van het laatste jaar een huzarenstukje, waarover men niet te licht moet den ken. In de presentatie en besluitvorming van het kabinet had evenwel best wat meer nadruk kunnen worden gegeven aan de bescherming van de koopkracht van de zogenaamde echte minima, zij die van hun uitkering nog een ander dan alleen zichzelf moeten onderhouden. Dat zijn de échte zwaksten in de samenleving. Zij kunnen dit jaar niet zo maar een extra procent koopkracht missen. Daarom zou wat ons betreft de bescherming van de echte minima meer nadrukkelijk gere geld moeten worden dan het tot nu toe lijkt te gebeuren. WAAR het nu vooral op aankomt is de daadwerkelijke uit voering van de schone voornemens van het kabinet. De mi nisters zullen elkaar moeten houden aan een zeer concrete en vooral snelle uitwerking van de besluiten. Verdere ver traging kan de economie niet meer velen. De ministers heb ben het echter niet alleen voor het zeggen. Ook de belangen organisaties en maatschappelijke groeperingen kunnen in vloed uitoefenen op het tempo en de kracht waarmee maat regelen worden genomen. Zij kunnen een maatschappelijke blokkade voorkomen. Vooral de verantwoordelijkheid van de organisaties van werkgevers en werknemers telt de ko mende weken zeer zwaar. Op zich is het een goede zaak dat de burgers in alle vrijheid in het openbaar van hun mening blijk kunnen geven. Vreed zame demonstraties kunnen worden beschouwd als een waardevolle uitingsvorm van onze democratie. Maar deze vorm van meningsuiting wordt vooral de laatste jaren in toe nemende mate in diskrediet gebracht door lieden, die niet te rugdeinzen voor zinloze vernielingen. OOK Den Haag is de dans niet ontsprongen. Nog onlangs meenden onbezonnen lieden hun protest tegen de gang van zaken bij FC Den Haag te moeten uiten door een tribune in brand te steken. Gisternacht moest het miniatuur-model van het Amerikaanse Witte Huis, dat tijdelijk is tentoongesteld in Madurodam, het ontgelden. DEZE zinloze vernieling heeft een smet geworpen op de viering van de 200-jarige vriendschapsbanden tussen de Ver enigde Staten en Nederland. Maar ook de Nederlandse sa menleving ondervindt uiteraard schade van dit soort wanda den. De samenleving zal duidelijk moeten maken dat zij der gelijke vernielingen ten zeerste veroordeelt. i°tip Uw huis is waarschijnlijk uw meest waardevolle bezit. Dus is het dubbel en dwars regelmatig onderhoud waard Natuurlijk, schilderen kost geld. Maar repareren is stukken duurder. Stel daarom samen met de schilder een onderhoudsplan voor uw huis op. Publikatie van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk (ZH). MEXICO Terwijl de vulkaan Chinchodal in het zuiden van Mexico opnieuw tot uitbarsting is gekomen, wordt op de hellin gen van deze ruim 1.300 meter hoge berg nog steeds gezocht naar 4.800 mensen, die sinds de eerste eruptie op 29 maart wor den vermist en door bergen vulkanische as en lavastromen van de buitenwereld zijn afgesloten. Gisteren werden in een dorpje 200 overlevenden aangetroffen. De mensen waren ziek en zaten vol brandwonden. De redders waren met een parachute gedropt en hadden zich door een meter hoge laag vulkanische as moeten graven. Verwacht wordt dat de vulkaan nog een aantal malen tot uitbarsting zal komen. Stofdeeltjes die bij een van de erupties de lucht zijn ingeslingerd zijn tot op ruim 400 kilometer afstand teruggevonden. Oostduitse dissident Havemann overleden STUTTGART E>n van de opvallendste critici in de DDR. professor Robert Havemann, is gisteren op 72-jarige leeftijd in Oost-Berlijn overleden. Tij dens de Tweede Wereldoorlog werd de natuurkundige Have mann door de Nazi's ter dood veroordeeld, maar hij wist te ontkomen. Na de oorlog, in 1963, begon hij het Oostduitse systeem kritisch onder de loep te nemen en kritiek te leveren op de starheid van de leiders in Oost-Berlijn. Hij heeft meerdere malen huisarrest ge kregen en is uit de communis tische partij gezet. De laatste tijd was Havemann actief in de Oostduitse vredesbeweging en ondertekende hij onder meer het „Duits-Duitse Vrede sinitiatief" en het „Appel van Berlijn", waarin wordt opge roepen tot een wederzijdse Duitse ontwapening.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7