£eidóc6omcmt Vijfentwintig jaar Anne Frank Stichting Destijds inregen we ïïiet door, ioen het drama 1 een feit was" iart 1945 stierf in het ncentratiekamp rgen-Belsen de nsterdamse jodin Anne ank aan de gevolgen n tyfus. Haar dagboek >ef bewaard, werd na oorlog uitgegeven, reikte in korte tijd een ljoenenoplage en had der meer tot gevolg dat op 3 mei 1957 de Anne Frank Stichting werd opgericht. Volgende maand wordt dat feit herdacht met de opening van de tentoonstelling „Vijfentwintig jaar Anne Frank Stichting Reacties op het Dagboek". Ook verschijnen er een paar boeken ter gelegenheid van het jubileum. Een opstellenbundel onder de titel „Oud en Nieuw Fascisme" is inmiddels al uitgebracht. „Anne Frank was niet van gisteren", van de hand van Mies Bouhuys en bedoeld voor kinderen tot 12 jaar ligt op de persen. Evenals een boekje van voorzitter Dick Houwaart over de teksten die de bezoekers van het Anne Frank Huis in de loop der jaren in het gastenboek hebben geschreven. 90, ge STERDAM Anne Frank op n zegduli 1944, drie weken voor haar --^statie: „Het is een groot wonder ik niet al mijn verwachtingen •W. Ai opgegeven, want zij lijken ab- nk vanjl en onuitvoerbaar. Toch houd vast, ondanks alles, omdat ik atenujsteeds aan de innerlijke goed- a de mens geloof. Het is me ene male onmogelijk alles op te re staijwen op de basis van dood, el- vanl e en verwarring. Ik zie hoe de Keun eid langzaam steeds meer in woestijn herschapen wordt, ik j steeds harder de aanrollende waS 'er> ons °°k doden; ik het leed van miljoenen men- mee en toch, als ik naar de he- kijk, denk ik dat alles zich ten goede zal wenden, dat ook hardheid zal ophouden, dat er rust en vrede in de wereld zal il 1982 is Nederland een stulqe eld, dat in elk geval tamelijk va ig en vredig is. Geen oorlog, i honger, geen onderdrukking, heid van meningsuiting. Een DAVO ring die onder controle staat een democratisch gekozen par- ïnt. Een parlement, waarvan reweg de meeste leden de ge- (vaardigheid van alle mensen F ans als uitgangspunt belijden. ih is er de gedachte aan Anne nks „aanrollende donder" als je en dag, wachtend bij een tram- e, een medewerker van de ibiele Leuzenverwijderings- ist" in de weer ziet met de aan- „TURKEN ROT OP", ^om. Bij de jongste kamer- aoooe [jezjngen haalde de Nederland- volksunie 0,12 procent van de Jimen. De Centrumpartij 0,14 «nt. Beledig je Anne Frank H 1 door het geritsel van nu te ver- I iken met de donder van toen? Z I vertelt een joodse kennis dat zoon is thuisgekomen met een enkruis op zijn jas. Pesterijtje een klasgenoot. r een maand later ligt er het teTKa Oet, dat de Viking Jeugd in sterdam heeft verspreid: „Wist chter dat wij een bacteriologi- bom in ons midden hebben, veel gevaarlijker is dan alle iwapens bij elkaar? Deze bacte- Jgische bom bestaat uit besmet met muzelmanitis Denkt een maar aan al die Nederlan- ïdie in de loop der laatste 10, 15 ten offer zijn gevallen aan de steken, bijlslagen en pistoolko- van vreemde booswichten die Alott tot c'e klam bekennen daar dat ze zich zo graag opdof- om in café's, disco's, ja zelfs op It met westerse vrouwen aan te Tpen en deze tot de Islam beke- te Hih 10 van der Wal, directeur van tone Frank Stichting: „We hoe- heus niet bang te zijn dat er gen een coup zal worden ge- gd. Niet door meneer Glim- veen en niet door rechtse mili- to. Zo acuut is de situatie niet. f Hitler en Mussolini zijn ook van de ene dag op de andere de macht gekomen. Het fascis- van toen is ook op kleine schaal tonen, met voorzichtige ma- uvres. Destijds kregen we dat door, toen het drama al een feit was. Daaruit moeten we lering trekken". Gel^kwaa^igheid^ Leren van het verleden, dat is het wachtwoord van de Anne Frank Stichting, die op 3 mei 1957 tot stand werd gebracht met een twee ledig doel. Op de eerste plaats het instandhouden van het perceel Prinsengracht 263 in Amsterdam en speciaal van het daartoe beho rende achterhuis, dat de joodse fa milies Frank en Van Daan tot schuilplaats heeft gediend in de pe riode juli 1942 tot hun arrestatie in augustus 1944. Op de tweede plaats het uitdragen van de idealen zoals Anne Frank die in haar dagboek heeft neergelegd. Idealen die op roepen tot vrede, in een wereld waarin de mensen op voet van ge lijkwaardigheid met elkaar samen leven en waar geen plaats is voor discriminatie, rascisme, anti-semi- tisme en fascisme. „We willen uitdrukkelijk meer doen dan het onderhouden van een gedenkteken", aldus de 37-jarige socioloog Van der Wal. „We willen meer zijn dan een gedenkhuis, waar de bezoekers een uurtje stil staan bij de verschrikkingen van het verleden om vervolgens weer opgelucht de deur achter zich dicht te kunnen trekken. De waarschu wing die van het verleden uitgaat moet werken als een oproep om in het heden te werken aan democra tie en solidariteit tussen de men sen". Vandaar dat een bezoek aan het Anne Frank Huis onvermijdelijk uitmondt in een confrontatie met problemen die in de wereld van vandaag spelen. Steeds zijn er ten toonstellingen die een actuele be dreiging van democratie en gelijk waardigheid belichten. Ze behan delen bijvoorbeeld de toenemende onverdraagzaamheid ten opzichte van buitenlanders. Het anti-semi- tisme in de Oostbloklanden. Aard en omvang van de extreem rechtse groeperingen. Dat daarbij politiek stelling wordt genomen, spreekt vanzelf. De Stichting schrikt er niet voor terug om het „soms opvallend harde op treden" van de politie tegen kleur lingen aan de kaak te stellen. Of om te wijzen op „het discrimine rende karakter" van de zogeheten 1-novemberwet, die buitenlandse werknemers op straffe van uitwij zing verplicht drie jaar bij dezelfde werkgever te werken. Met betrek king tot de gewelddadige confron taties die zich soms voordoen tus sen overheid en groepen burgers wordt geconstateerd dat „de over heid reageert en provoceert met harde tegenacties". En aan het adres van de politici luidt een van de waarschuwingen: „Naar het zich laat aanzien heeft het optreden van de eerste twee kabinetten-Van Agt het vertrouwen in de politiek niet bepaald versterkt". Roept die poli tieke stellingname geen weerstan den op? Bauco van der Wal: ,3innen Ne derland niet of nauwelijks. Ver moedelijk heeft dat ook hiermee te maken, dat we er niet op uit zijn morele verontwaardiging te uiten in de schreeuwerige sfeer van ,jij bent een fascist". Waar het ons om gaat is zo helder mogelijk uit te leg gen waarom bepaalde ontwikkelin gen gevaarlijk zijn. Van partij-poli tiek proberen we ons verre te hou den". „Op internationaal niveau doen zich wel eens irritaties voor. Nog niet zo lang geleden hadden we een foto hangen van de CDU-politicus dr. Wörner die een vergadering van de HIAG, ex-SS'ers, toesprak. De man is binnen zijn partij scha- duwminister voor defensie. Komt er een brief van hem, waarin we erop geattendeerd worden dat hij goede relaties met Israël onder houdt en of we de foto maar wil den verwijderen. We hebben hem beleefd deelgenoot gemaakt van onze verbijstering dat een gerespec teerd politicus als dr. Wörner een bende moordenaars toespreekt Waarop hij weer concludeerde dat het dus toch echt waar was dat de Anne Frank Stichting een ultra linkse organisatie was geworden". „Met de Poolse ambassadeur heb ben we vorig jaar uitvoerig gecor respondeerd over het anti-semitis- me in zijn land, waarop we in onze vitrines de aandacht vestigden. En een DDR-minister heeft op een ge- Ëeven moment geweigerd hier te omen omdat we informatie gaven over dissidenten in de Sovjet-Unie. Maar ook met de andere kant heb ben we wel problemen. Toen we in de tijd van Vietnam informatie ga ven over de ontbladeringstechnie- ken van de Verenigde Staten, leid de dat tot heel heftige reacties van Amerikaanse bezoekers. Het was hier een communistisch bolwerk gewordendat soort verwijten". Tegen het hoofd... Niet zelden, zo is de ervaring van de Stichting, houdt de irritatie ver band met een neiging het symbool Anne Frank aan te wenden ten nutte van de eigen ideologie. Com munisten die het fascisme beschou wen als een in wezen kapitalisti sche uitwas, hebben Anne Frank trachten bij te schaven tot slachtof fer van het kapitalistisch systeem. Kapitalisten probeerden Anne Frank als waarschuwing te inter preteren tegen zowel fascisme als communisme en aan haar een ar gument te ontlenen om nu verder ook zonder dralen ten strijde te trekken tegen de Sovjet-Unie. De Stichting verzet zich tegen dat soort roofzuchtige neigingen en stoot daarbij regelmatig deze en gene tegen het hoofd. Duidelijk maken wat fascisme nu werkelijk inhoudt, blijft daarbij een moeilijk punt Van der Wal: „Het begrip is aan het verwateren tot een algemeen scheldwoord. Kra kers en overheid beschuldigen el kaar van.fascisme, porno is fascis me en een politieman die een wiel rijder aanhoudt omdat het achter licht defect is, wordt bij voorkeur ook gerubriceerd als een „vuile fas cist". Iedereen heeft vandaag de dag zijn eigen fascist Het jammer lijke daarvan is dat het zicht op fas cisme als maatschappelijk systeem, zoals ons land dat in de oorlog aan den lijve heeft ondervonden, dreigt te vertroebelen. Waardoor het moeilijker wordt een goed zicht te krijgen op ontwikkelingen die naar een herhaling tenderen". Anne Frank Krant In de voor het onderwijs bedoelde Anne Frank Krant, waarvan in middels 100.000 exemplaren zijn verspreid, wordt een helder over zicht gegeven van het ideeën-com- {>lex waardoor fascisten zich laten eiden. Daarbij komen fascistische uitgangspunten aan de orde als: de ongelijkwaardigheid van mensen; de meerwaarde van het eigen volk; de ontkenning van belangente genstellingen binnen een samenle ving; de gewelddadige vervolging van tegenstanders; de behoefte aan zondebokken; de voorkeur voor het appelleren aan gevoelens; de verheerlijking van geweld; het inspelen op angst en onze kerheid. De Anne Frank Krant is geprodu ceerd door de afdeling educatie, een vermoedelijk minder bekende tak van de stichting, die echter zo wel nationaal als internationaal ac tief is. „In ons eigen land richten we ons voornamelijk op het lager beroepsonderwijs. Juist daar blij ken de leraren die wat aan „fascis me toen en nu" willen doen, vaak met lege handen te staan. Goed les materiaal ontbreekt We hebben geprobeerd daarin verandering te brengen door een serie lessen te ontwikkelen in samenwerking met de leraren zelf en met de muziek- theatergroep Werk in Uitvoering". Nog een andere tak van de Anne Frank Stichting is het voorlich- tings- en documentatiecentrum, dat functioneert als een vraagbaak voor leraren, journalisten, actieco mités, vormingscentra enz. Alles bij elkaar werken er in het pand aan de Prinsengracht nu 45 meq^en. Ter vergelijking: in 1971 waren ze nog met z'n elven. Ook het bezoe kersaantal is lawine-achtig toege nomen. Vóór 1960 kochten zo'n 10.000 mensen per jaar een en treekaartje. In 1971 waren dat er 196.000 en momenteel ligt het aan tal rond de 400.000. Van hen is 90 procent buitenlander. Veertig pro cent komt uit Duitsland. Interessant is de ontwikkeling in de commentaren die de bezoekers in de afgelopen kwart eeuw heb ben neergeschreven in het gasten boek van het Anne Frank Huis. Bauco van der Wal: „In de beginja ren zijn de teksten overwegend eerbiedig, onder de indruk. „Dass nie wieder", lees je dikwijls, „never again". Tegenwoordig wordt er heel vaak een relatie met de actua liteit gelegd. „Dat betekent dat we achter Israël moeten staan", schrij ven de bezoekers nü bijvoorbeeld. Of: „Daarom moet we solidair zijn met El Salvador". De commentaren van kinderen kenmerken zich in toenemende mate door verbazing. „Dat heb ik nooit geweten". „Nie mand heeft mij daarover verteld". En de Duitse jeugd raakt god zij dank verlost van het idee dat ook zij verantwoordelijkheid dragen voor het nazi-regime. Uitspraken als „Daar dragen wij schuld aan", kom je haast niet meer tegen. Ook bij de Duitse jongeren is de afstand tot het verleden groter geworden, waardoor ruimte is ontstaan voor een diepgaander betrokkenheid bij de actualitiet". In de kaart Actualiteit èn geschiedenis worden heel helder in kaart gebracht in een opstellenbundel die de Anne Frank Stichting ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan heeft uit gebracht onder de titel „Oud en Nieuw Fascisme". In het bij de Kri- tiese Bibliotheek Van Gennep ver schenen boek zet Aik Meeuse een aantal tendensen op een rijtje die neo-fascisten anno 1982 in de kaart kunnen spelen. Belangrijkste daarvan is ongetwij feld de sociaal-economische crisis, die 500.000 mensen van hun baan zowel als van een deel van hun in komen heeft beroofd. Ook de werknemers die hun baan houden zullen de komende jaren vermoe delijk met minder loon genoegen moeten nemen. Dat komt het hardst aan bij mensen die toch al in een slechte woon- en leefsituatie zitten en het perspectief op verbe tering nu helemaal dreigen te ver liezen. Velen van de 500.000 buitenlanders en niet autochtone Nederlanders maken eveneens deel uit van de laagstbetaalde en laagstopgeleide sector van de samenleving. Van el kaar gescheiden door taal en cul tuur, moeten deze twee groeperin gen ook nog eens met elkaar con curreren op de arbeids- en woning markt. Aik Meeuse: „Het is dan ook niet verwonderlijk dat juist on der invloed van deze concurrentie verhoudingen, racistische vooroor delen het scherpst waar te nemen zijn in bijvoorbeeld de oude stads buurten. In situaties waar mensen reële overlast van elkaar ondervin den krijgen al gauw de personen de schuld en wordt niet gekeken naar de achterliggende structurele oor zaken, waarvan die overlast een gevolg is". „Als mensen in slechte, gehorige en te kleine woningen moeten wonen, is het geen wonder dat er wel eens ruzies ontstaan. Het zijn dan de bu ren die de schuld krijgen, niet de slechte woonsituatie of het huisves tingsbeleid". „Opvallend is dat zodra de buren deel uitmaken van een minder heidsgroep, de hele groep over één kam wordt geschoren en iedereen uit die groep verantwoordelijk voor de problemen wordt gesteld. Het racistische vooroordelen het scherpst waar te nemen in oude stads beelden zijn met vele uit te brei den. Mensen die deze ideeën ver kondigen zijn op zich nog geen fas cist, maar op al deze punten zal een echte fascist het met ze eens zijn. Het valt helaas te verwachten dat bij een toenemende verslechtering van het toekomstperspectief velen bereid zijn radicaler oplossingen voor maatschappelijke problemen voor te staan, iets waaruit extreem rechts zal proberen munt te slaan". zijn dan dé Turken of dé Surina- mers. Worden de problemen ver oorzaakt door de zogenaamde autochtonen, dan zal men niet de „blanke Nederlanders" als groep verantwoordelijk stellen". Het in allerlei situaties steeds vaker toegepaste geweld, signaleert Meeuse, is een andere ontwikke ling die neo-fascisten welkom is. Zonder zich te verdiepen in de oor zaken van de conflicten verlangen steeds meer mensen naar orde en rust. Sommigen willen die rust te gen elke prijs en vragen om een ge- zagsapparaat dat korte metten maakt met alle „oproerkraaiers". Dan is er het almaar ingewikkelder en ondoorzichtiger worden van de samenleving. De ambtelijke molen draait traag, de politieke besluit vorming is vaak raadselachtig en waar de economische machtheb bers zitten, lijkt dikwijls helemaal niet meer te achterhalen. Dat lokt reacties uit van het genre „Gooi het maar in m'n pet, alles is toch één pot nat". En „Politiek is niks voor ons soort mensen", al die factoren bij elkaar kweken geleidelijk aan een voedingsbodem voor de goo chelaars met de makkelijke oplos singen. Vijfhonderdduizend werk lozen kunnen we toch wegstrepen tegen vijfhonderdduizend buiten landers? En als we de economische macht nu eens een tijdje in handen geven van een sterke persoonlijk heid met verreikende bevoegdhe den? Niet de aantallen In een ander artikel in „Oud en Nieuw Fascisme" signaleert Joke Kniesmeyer dat de getalsmatige sterkte van'de extreem rechtse en neo-fascistische clubs in Nederland nog geen reden geeft tot echt grote bezorgdheid. Ook van bomaansla gen en rassenrellen, zoals die met toenemende regelmaat uit ons om ringende landen worden gemeld, zijn we tot nu toe verschoond ge bleven. Joke Kniesmeyer: „Het ge vaar van de Nederlandse Volksu nie en Centrumpartij zit niet in de grote aantallen mensen die ze op de been krijgen, de waarheid gebiedt ons te zeggen dat beide als organi satie een moeizaam bestaan leiden. Ze zijn er de laatste jaren niet in geslaagd ongestoord een openbare vergadering te houden. Nee, ge vaarlijker is het feit dat veel ideeën die neo-nazi's verkondigen bij bre dere lagen van de bevolking ge hoor vinden. Weliswaar geïsoleerd en niet in dezelfde ideologische sa menhang, maar ze leven: de ge dachten aan een sterke leider die een eind maakt aan al dat geouwe hoer in Den Haag, de gedachte dat het een schande is dat een vrouw werkt waar een man werkloos is, de gedachte dat alles stukken beter zou gaan als grote groepen buiten landers, niet goedschiks, dan maar kwaadschiks, uit ons land verwij derd zouden worden, en deze voor Relatieve luwte Of dan ook de joden weer mikpunt zullen worden? Tot nu toe lijkt de joodse bevolkingsgroep zich nog in een relatieve luwte te bevinden. Er wordt wel eens wat geschreeuwd door een maffe dominee, een'ge frustreerde tekenaar maakt wel eens een vunzige karikatuur, maar de herinnering aan de zes miljoen slachtoffers lijkt voor serieus anti semitisme toch nog te vers. Dick Houwaart, voorzitter van de Anne Frank Stichting en lid van de or thodoxe joodse gemeenten in Den Haag: „De omvang van de joodse gemeenschap in ons land is mo menteel vermoedelijk te klein om als bedreigend te worden ervaren. Als er nog 150.000 joden waren ge weest, vrees ik dat de kaarten an ders hadden gelegen. Dat er al wel degelijk sprake van serieuze aan vallen zou zijn geweest". „Verder mag je niet vergeten dat ook de jodenvervolging onder Hit- Ier is begonnen met heel subtiele, ogenschijnlijk vrij onschuldige vor men van antisemitisme. Destijds is er geen aandacht aan besteed en mede daardoor hebben die eerste aanzetten de gelegenheid gekregen zich te ontwikkelen. Die fout mag niet nog eens worden gemaakt Probleem is dat het zeker voor niet-joden heel moeilijk is die eer ste tekenen te herkennen. Antise mitisme in zijn beginfase manifes teert zich vaak heel verhuld. Zo zie je in onze tijd dat velen hun antise mitisme vermommen als anti-zio- nisme. Vreselijk geraffineerd, want op anti-zionisme ben je moeilijk te pakken. Er zijn ook anti-zionisti sche joden. Maar tegelijkertijd is duidelijk dat een aanval op het be-* staansrecht van Israël door de meeste joden wordt ervaren als een aanval op hun persoonlijk be staansrecht Israël is het hart van het huidige jodendom. Hoe kun je je hart aanvallen en nog pretende ren het jodendom zelf ongemoeid te laten?' In het Anne Frank Huis is het in middels vijf uur geworden. De be zoekers verlaten het pand en de (Marokkaanse) schoonmakers be ginnen met hun werk. Bauco van der Wal: „De buitenlan ders in je samenleving opzadelen met het schoonmaakwerk is een vorm van discriminatie, ongetwij feld". WILLEM SCHEER

Leidse Courant | 1982 | | pagina 17