ien heren voor één „Volle Bak EIDSE SOFTBALCLUB HEEFT g PORT/LEIDEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 10 APRIL 1982 PAGINA 13 :RK0 !d: 10.00-1 ITS IDEM Het is 'De ille Bak' dan toch ge- idiurken^en eindeloze adver- ltiecampagne in de lidse week- en dagbla- l00S n heeft op het laatste •ondmoi ,pertje resultaat opgele- ag'geo' rcl- dertien heren beslo- i zich aan te melden als van de niéuwe Leidse E [tbal vereniging. Vol- ende voor de vorming n een team, dat vrijdag april zijn eerste officië- garanti* competitiewedstrijd af- rkt. De Volle Bak heeft erigens ook een dames- Si|B voor de competitie ;eschreven. De vorming n dat damesteam gaf EREf20 n Pr°bleem, de Ise club heeft zelfs al (bescheiden) wacht- moeten opstellen. Dat aanmelding bij de annen z(T moeizaam ver heeft ondermeer te n het bekende voor- jeel dat softbal honk- voor vrouwen is, dat tbal een meidensport is. ;uursleden Ruud Smit Paul de Jonge, beide op het veld actief De Volle Bak, zijn met dat laatste niet verklaren dat soft- ook voor mannen best flitsende sport kan I de Jonge en Ruud Smit met hun wederhelften ian de Valk en Henny van iten. de oprichters van de b. Het idee, een softbalclub te richten', werd op een ge lig avondje geboren. Marian Valk en Henny van Santen, beide lid van een softbal- eniging waren geweest, Iden best wel weer zin om gaan softballen. En dus rd, min of meer als grap, loten een eigen vereniging op te richten. Besloten werd informatie in te winnen. De honkbalbond en de gemeente Leiden werden aangeschre ven. De Leidse Sportstichting reageerde zeer positief, toonde zich volgens De Jonge en Smit erg hulpvaardig. De Sport stichting begon met het zoe ken van een veld voor de club. Na twee mislukte pogingen (het veld bij het Rijnlands Ly ceum en het terrein van de Leiderdorpse korfbalclub Ve- locitas vielen af) was het bij de derde wel raak. De Volle Bak kon het schoolsportveld aan de Eijmerspoelstraat huren. Kleedkamers waren ook voor handen, die werden gehuurd van scholengemeenschap Vis ser 't Hooft, medegebruiker van het sportveld. In oktober van het vorige jaar was het veldenprobleem opgelost. Subsidie Eenmaal in het bezit van een accommodatie kon het viertal serieus aan de slag. Geholpen dpor startsubsidies van de Sportstichting (650 gulden) en de bond (200 gulden) werden de eerste kosten overwonnen. Zo moest de club de notaris en de inschrijving in het vereni- gingsregister betalen en moes ten de nodige attributen (knuppels, catchersuitrusting en dergelijke) worden aange schaft. Op 20 april 198J werd De Volle Bak een officiële club. De naam, Volle Bak, werd ook dat gezellige avondje geboren. Volle Bak is een soft- balterm die betekent dat de slagman op 2 slag en 3 wijd staat. En dat is een spelsituatie waarin een beslissing moet vallen. Goed, de vereniging had een veld en was officieel. Inmiddels was men eind no vember met de zaaltraining gestart. Onder leiding van trainer'Anne de Bruyne werd met de voorbereidingen op het komende seizoen begonnen. Naast de sportieve kanten van de zaak, bekwaamde het vier tal zich verder in bestuurlijke Paul de Jonge (links) en Ruud Smit: In Leiden groot potentieel softballers aanwezig. en softbaltechnische zaken. Zo werd een scheidrechterscursus bezocht en werd geleerd hoe het ingewikkelde wedstrijd- formulier moest worden inge vuld. Het waren drukke dagen voor de vier bestuursleden. Wat als een grap begon, mond de uit n eer zeer ernstige zaak. Er waren weken waarin drie tot vjer avonden aan soft bal werden besteed. En in die situatie is geen verandering gekomen. Ruud Smit is vice- voorzitter, wedstrijdsecretaris en consul. Paul de Jonge is se cretaris. Marian de Valk is voorzitster en Henny van San ten vervult de functies van penningmeester en materiaal commissaris. Daarnaast is het viertal actief als speler, scheidsrechter en scorer (bij houden van het wedstrijdfor- Onder redactie van Gert Jan Onvlee met ingang van zaterdag drie april op zaterdagmorgen vóór elf uur geen alcoholhoudende dranken meer te schenken. Door deze maatregel kan alle aandacht van de mensen ach ter de bar worden besteed aan de jeugd, die op zaterdagmor gen het merendeel van onze klandizie vormt. Vóór elf uur op zaterdag dus uitsluitend koffie, frisdranken, snoep en ijs; na elf uur staan de mensen ook paraat voor uw biertje of aperitief. Een aardige mededeling toch, van dat SVLV-bestuur. En vooral de, waarschijnlijk on bewust, in die mededeling verpakte conclusie dat het ge middelde seniorlid toch niet voor een kopje koffie langs zal komen. Een echt gezellige clubje dus, daar in Voorschoten. binnenkort in dit theater ver wacht. „In de aanbieding. Voor al uw feestelijke partijen. Een met twee man opererend trio. Eén piano en één drumstel en af en toe één nauwelijks ver sterkte gitaar sterk. Optre dend tegen een zeer concurre rende prijs, mits voldoende consumptiebonnen worden verstrekt en een gezellige avond met wat bekenden wordt gegarandeerd. Naam: „Trio Philipsen". Voor meer informatie: schrijf onder nummer 0001 aan Redactie, Hutspo(r)t, Postbus 11, Lei den. Telefonisch kan men overdaghet beste het num mer van het Leidse Stadhuis draaien. Wethouder Dick Tes- selaar helpt u dan ongetwij feld verder. Wat een flonkerende zaal voetbalshow had moeten wor den, werd vorige week in de Aanbieding. Groenoordhal dus typisch een slaapverwekkend gebeuren. De eerste officieuze Europese Kampioenschappen zaalvoet- mulier). Een situatie die Paul de Jonge doet verzuchten dat hij er waarschijnlijk niet aan was begonnen als hij dit alle maal van tevoren had gewe ten. Zeker omdat de in totaal 28 leden alleen maar spelen en op het moment weinig zin hebben in andere activiteiten. Zonnig Een tijdelijke inzinking van de secretaris, want Paul de Jonge blikt vol goede moed in de toe komst, hoopt dat De Volle Bak in de loop der jaren uitgroeit tot een flinke vereniging met een eigen accommodatie. „Ik zie de toekomst zonnig tege moet. We hebben de eerste problemen gehad, het is nu een kwestie van de zaak draaiende houden," merkt hij optimistisch op. Het viertal wil eerst de competitie afwerken en daarna beslissen hoe het verder moet. Ook trainer Anne de Bruyne heeft zich op dat standpunt gesteld. Het be stuur van De Volle Bak kan twee kanten op. De vereniging bewust klein houden of de club groter laten worden. Dat laatste is natuurlijk sterk af hankelijk van een geschikte accommodatie en het feit of er in Leiden voldoende belang stelling is voor softbal. Gezien het zeer trage tempo waarin vooral de heren zich aanmeld den, vaft dat vooralsnog te be twijfelen. „Maar" zegt De Jon ge: „Als we wat meer bekend heid krijgen dan is het moge lijk dat meer mensen in Lei den en omgeving belangstel ling krijgen voor softbal. Op middelbare scholen wordt veel softbal gespeeld, dus is er een groot potentieel aan softballers aanwezig." Een ander pro bleem is de accommodatie. Het veld aan de Eijmerspoelstraat is voor softbal niet ideaal en vooral het ontbreken van een clubhuis kan op den duur na delig werken. Gedacht is aan intrekken bij een voetbalver eniging. Een voetbalveld is ge schikt voor softbal en dan zou ook direct een kantine voor handen zijn: „Probleem is, dat softbal gespeeld wordt in de maanden dat de voetbalvelden moeten rusten en daarbij is het gezamenlijk gebruiken van een sportcomplex nooit ideaal," weet De Jonge. Een eigen accommodatie zou het beste zijn. Maar sportvelden liggen zeker in Leiden niet voor het oprapen. De Jonge ziet het toch niet zo somber in: „Er zijn nog stukjes groen ge noeg," merkt hij optimistisch op. Succes Deze maand spelen het heren en damesteam van Volle Bak de eerste compëtitiewedstrij- den. Beide ploegen zijn inge deeld in de derde klasse van het rayon Den Haag. Voor de heren is dat de laagste afde ling. Voor de dames niet. Dat team was oorspronkelijk inge deeld in de vierde klasse, maar is op verzoek van het bestuur van De Volle Bak alsnog in de derde klasse geplaatst. „De da mes zijn al gepromoveerd, het eerste succes is dus al binnen," zegt De Jonge. Smit en De Jonge verwachten dat de twee ploegen in de middenmoot zul len meedraaien. Probleem van beide teams is, dat er geen goede werper voorhanden is, aan slag staan zowel de dames en de heren van De Volle Bak hun mannetje. De Jonge: „Het gaat erom dat we leuk spelen, de gezelligheid is erg belang rijk. We zijn niet echt presta tiegericht bezig, maar we spe len ook geen recreatiesoftbal. We zoeken eigenlijk een tus senweg. Voordeel van softbal is, dat het een zomeravond- sport is. Het wordt op doorde weekse dagen gespeeld zodat de weekeinden met andere be zigheden kunnen worden ge vuld. Belangstellenden voor de Softbalclub kunnen zich nog altijd aanmelden als lid (149759). Voor zo'n vierhon derd gulden (contributie ƒ200, pak ƒ100, handschoen 110) is de softballer in spé onder de pannen. Smit, tenslotte: „Soft bal is een sport die je erg lang kunt blijven beoefenen. Want als je hard kunt slaan hoef je nooit hard te lopen." KEES VAN HERPEN Hoofdklasse ASC Alkmania KRV St. Boys Warmunda VNL Eerste klasse ZLC Al phi.i Kickers'69 Leidse B Oranje G Unitas L VNA 18 13 2 3 28 52-19 16 12 3 1 27 41-16 17 10 4 3 24 36-21 17 8 6 3 22 33-20 17 9 3 5 21 39-25 17 8 4 5 20 33-19 17 8 3 6 19 38-23 18 6 3 9 17 34-32 16 6 2 8 14 30-25 18 6 2 10 14 22-38 18 5 3 10 13 20-27 18 2 1 15 5 11-63 17 0 0 17 0 13-73 bal mochten Nederland dan de eerste plaats brengen, een voldoende voor amusements waarde zat er, in tegenstelling bijvoorbeeld tot de als vierde en laatste eindigende Italiaan se ploeg, toch voor de Hol landse formatie niet in. Wij van Hutspofrjt verbazen ons over de daardoor ontstane verbazing. Het is immers al jaren zo dat in de zaalvoetbal- sport niet het meest aantrek kelijke, maar het meest effec tieve spelletje vaak wint. LDWS bijvoorbeeld, speelde in de beginperiode van het zaalvoetbal, zo'n twaalf jaar geleden, echt niet opmerkelijk offensief. Toch bracht het be tere verdedigende werk de Vlietbewoners vijf Leidse kampioenschappen. En de huidige hoofdklasser Noord- wijk mag dan allerwegen ge prezen worden voor de aan trekkelijke wijze waarop het team de zaalvoetbalsport be oefent, meer dan een plaats net boven de rode streep zit er voor die rakkers toch niet Aanpassen (2) Om kort te gaan: echt offen sief zaalvoetbal en prestaties is een combinatie die in de zaal - op niveau - maar zeer zelden voorkomt. En als coach Bert van Lingen dan zoals vrijwel iedere trainer kiest voor prestaties, dan mag het niet verbazend heten dat het spelletje er nogal steriel op wordt. In plaats van hard schreeuwen dat Van Lingen dat „eigenlijk niet mag doen", lijkt het ons dan ook zinvoller zaalvoetbal-reglementen maar wat aan te passen. Het invoeren van in de basketbal- wereld gevonden alternatie ven als niet over de midden lijn terugspelen en binnen 'ertig seconden schieten bij voorbeeld, zou de aantrekke lijkheid van het spel zeer be vorderen. Of een ploeg nu prestatief be zig is of niet... Negen In het kader van ons pleidooi voor de instelling van een, elk half seizoen van samenstel ling wisselende zondagse hoofd- en eerste klasse - u weet wel, dat voorstel dat het Leidse afdelingsbestuur in en- quetevorm aan de clubs heeft gedaan - nog even een blik op de ranglijst. Op dit moment doen nog maar twee clubs mee in de race om de titel: Alkmania en ASC. De elf res terende ploegen kijken reeds verlangend uit naar de vol gende jaargang. Gesteld, dat VNL op dit mo ment nummer zes en laatst zou zijn van de hoofdklasse en ZLC koploper van de eerste klasse, dan zouden op dit mo ment minimaal nog negen elf tallen doelgericht in actie zijn. Alkmania en ASC nog altijd met de eerste, op promotie rechtgevende plaats van de hoofdklasse; KR V, Stomp- wijkse Boys, Warmunda en VNL met het ontlopen van de „degradatiegevoelige" vijfde en zesde plek in die hoogste afdeling; ZLC, Alphia en Kic kers '69 met het veroveren van „promotieplaatseneen en twee van de eerste klasse. Het scheelt echt Bloemen Een goede traditie volgend, zei RCL het zaterdag met bloemen. Koos Haneveld,*250 wedstrijden, zeg maar tien jaar, in RCL één. Inderdaad een bloemetje waard.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13