illem II staking Sijbrands kiest voor afstand Veel jeugd in selectie FC Den Haag LV rslaat ™>ekse ^ys MfïEK JETTRS/ Damstrijd op hoog niveau Noach zet Borg te kijk ™)RT LEIDSE COURANT VRIIDAG 9 APRIL 1982 PAGINA 13 PSV uitverkocht RDAM De eredivisie- jussen Ajax en PSV, die op 13 april gespeeld wordt, is ►cht. dat betekent dat ruim «schouwers het duel in mpisch Stadion zullen bij- Het duel wordt vooraf ge- ior een wedstrijd tussen Rieden en oud-internatio- ior oud-Ajax komen in het Btuy. Van Duivenbode, Hulshof, Schaaphok, Mul- ,is, Nuninga, Swart, Cees- i Mulder. Het elftal van de .nationals wordt samenge- |de volgende spelers: Thie, i, Kemper V.d. Lugt, Warnas, V.d. Vall, de Vries, W. de Vries, Bosselaar, V. Ede en Openingswinst Squashteam CARDIFF het Nederlands heren-squashteam heeft op de eerste dag van de Europese ti telstrijd voor landenploegen zijn eerste wedstrijd tegen Dene marken, met 4-1 gewonnen. De Hagenaar Ric Zandvliet verloor van de Deen Makalainen met 5- 9, 8-10; en 3-9. Sjoerd Veerkamp uit Schaik debuteerde in de Ne derlandse ploeg met een vloote zege op Kristensen: 9-2, 9-1 en 9-5. Routinier Robert-Jan Anje- ma had nog de meeste moeite om zijn partij, tegen Jakobson, te winnen: 9-7,4-9, 9-é en 9-7. Het Nederlandse damesteam kwam tegen België eveneeens tot winst: 3-0 Honderdduizendste lid korfbalbond DEN HAAG De Ko- ninklijk Nederlandse Korfbalbond (KNKV) heeft gisteren het 100.000e lid verwelkomd. Het is de achtjarige Vin cent d'Aversa uit Am sterdam, die zich aan sloot bij de korfbalvere niging KCS. De KNKV is opgericht op 2 juni 1903. In 1943 passeerde men de 20.000 leden. In 1971 waren 50.000 korf ballers bij verenigingen ingeschreven en ruim tien jaar later is dat aan tal verdubbeld. Tervoort vier duels geschorst ZEIST De tuchtcommissie van de KNVB heeft in de afgelo pen week slechts één zaak te behan delen gekregen. FC Utrecht-speler Gerard Tervoort liep, als gevolg van zijn derde gele kaart, een schorsing op van vier wedstrijden. Teven kreeg hij een boete van 250 gulden opgelegd. Ontvoerders Quini wacht 21 jaar cel BARCELONA Volgens een artikel in het dagblad „La Vanguardia" in Barcelona eist de officier van justitie in de Catalaanse stad een gevangenis straf van 21 jaar tegen de ontvoerders van de Spaanse international Enrique Castro „Quini". De speler van Barce lona werd vorig jaar maart doordrie ontvoerders ruim drie weken vastge houden, waarbij aan de Catalaanse club een hoog losgeld werd gevraagd. De politie bevrijdde Quini op 25 maart uit een huis in Zaragozza, waarin hij sinds 1 maért gevangen werd gehouden. De straf is de hoog ste die in Spanje in een geval van ontvoering kan worden geëist, het proces heeft vermoedelijk in septem- JRG Spelers en f van de eredivisie- ging Willem II (i gistermiddag met dellijke ingang het peergelegd. Aanlei- ot de stakingsactie, fc overleg met de jiden VVCS (spiers) 'ON (oefenmeesters) uitgeroepen, is de ing van de bewind- tr Franken en het r van de in sursean- betaling verkeren- b over te gaan tot lling van de salaris- er de maanden fe- en maart. houding van bewind- Franken bestaat bij en trainer weinig be- ij had toegezegd de blichtingen onmiddel- e komen, indien de ge- Tilburg akkoord zou (t de uitkering van een bt van 350.000 gulden, eavond besloot de ge- laad met krappe meer- |(20 tegen 19 stemmen) i aan die uitkering te franken kwam giste- ig op zijn toezegging, iet besluit van de ge- aad formeel nog moet worden goedgekeurd door de gedeputeerde staten van Noord-Brabant. Zolang deze instantie zijn handtekening nog niet onder de transactie heeft gezet, mag Franken op grond van zijn bevoegdheden niet tot uitbetaling overgaan. Spelers en trainer wijzen er verder op, dat de kas van Wil lem II momenteel ongeveer honderdduizend gulden bevat, die om voor hen onduidelijke begrippen eveneens niet wor den aangesproken om de ach terstallige lonen over te ma ken. Ook in dit geval is Fran ken evenwel formeel aan han den en voeten gebonden. Hij heeft niet het recht en de be voegdheid aan de verlangens van de werknemers te vol doen. Manager Bert Schenk kan be grip opbrengen voor de actie van de spelers en trainer. „Na tuurlijk is het een teleurstel ling dat de problemen niet op een andere manier opgelost zijn, maar ik kan mij de hou ding van de spelers en trainer wel voorstellen. Zij denken, dat ze aan het lijntje worden gehouden, omdat de uitbeta ling van de salarissen al meer dere keren op formele gron den werd uitgesteld. De be windvoerder is niet bij machte zijn toezegging hard te maken. VAN HOLLAND ie IToorschotense voet- 5-M*niging SVLV heeft h in een tussenron- ir de KNVB-beker Rfên |kse Boys verslagen it. t«5. De tussenronde n- Eigenlijk voor zater- lter$ het Programma, p verband met Pa- de Voorschotena- laterfisteren al naar van Holland ge- '.trijd begon voor de avonitenaren aanvankelijk '9® gelukkig, doordat Ad 3® 47fs voor rust in eigen ^rpot. Vlak na rust zorg- m nJ[Gossens eerst voor de er en even daarna voudér 1-2. Martin van der 'egde daar nog een ir SVLV aan toe voor van de Boys-spelers eerste 'echte' Hoekse Iq PqI kon zorgen. Wilco jt zorgde voor 2-4 en «rzeiji Gils bepaalde vanuit gem.|schop de eindstand. Voor de spelers en de trainer was gisteren kennelijk de maat vol. Met hun actie willen zij bestuur en bewindvoerder tonen, dat het hun ernst is". Harde opstelling Over de harde opstelling van de spelers en trainer is Schenk wel verrast. „Er zijn al eerder problemen geweest met de sa- iarisoverdrachten. Toen werd de zaak ook op formele gron den vertraagd. In die gevallen hebben de spelers geen wan klank laten horen. Natuurlijk werd individueel wel eens wat gemopperd, maar ze zijn altijd keurig hun verplichtingen na gekomen en hebben de zaak altijd binnenkamers gehouden. Daarom verbaast het mij toch enigszins, dat zij nu voor deze weg gekozen hebben". Het is de vraag of Willem II op Tweede Paasdag aan zijn competitieverplichtingen zal voldoen. Voor de Tilburgers staat de uitwedstrijd tegen Roda JC op het programma. Schenk: „We werken hard aan een oplossing van de kwestie. Maar of die er voor maandag zal zijn, betwijfel ik. Als de spelers en trainer op hun standpunt blijven staan, heb ik er een hard hoofd in.. Binnen de termijn van drié dagen Waarborgfonds: Ruim miljoen voor de sport DEN HAAG De stichting waarborg fonds sport heeft in zijn eerste boekjaar voor een bedrag van 1.290.000 gulden aan garanties voor de bouw of verbetering van sportaccommodaties toegekend. Dit staat te lezen in het jaarverslag van de stichting, die in 1981 voor het eerst vbol- waardig heeft gefunctioneerd. Het fonds heeft de beschikking over een beginkapi taal van tien miljoen gulden, dat afkom stig is van de stichting de nationale sport- totalisator. In 1981 werd in acht gevallen - aan drie hockey-, drie tennis-, één rugby en één voetbalclub een garantie verstrekt op een totale lening van 2.105.000 gulden en een investering van 5.047.000 gulden. Verwacht wordt dat in 1982 verder garan ties tot 4.000.000 gulden zullen worden verstrekt. Donar favoriet voor basketbaltitel DEN BOSCH Donar heeftde strijd om de vaderlandse basketbaltitel een merkwaardig aanzien gegeven door op nieuw in Den Bosch van de plaatselijke club te winnen: 87-85. Donar, nu toch favoriet voor de hoofd prijs, dankte dat succes vooral aan een voortreffelijke eerste helft die bij de stand 54-39 in Gronings voordeel aan brak. De Groningers kunnen daardoor zaterdag in eigen hal kampioen worden. Daarvoor is een zege nodig en gezien het opmerkelijke verloop van de drie voor gaande duels, waarin de thuisploeg steeds verloor, is dat nog allesbehalve zeker. Den Bosch moet winnen om nog een vijfde, beslissend duel te realiseren. Bert Jacobs, de trainer van'Willem II die met zijn spelers in staking ging. kunnen wij natuurlijk niet aan die eisen voldoen". Overigens heeft de Tilburgse club een dag langer respijt een oplos sing te vinden. Oorspronkdlijk stond het duel tegen Roda JC voor zaterdagavond op het programma. De stakingsactie komt voor Willem II op een ongelegen moment. De ploeg was juist bezig zich te bevrijden van de omstrengeling door het degra datiespook. Indien de Tilbur gers maandag niet zullen aan treden, betekent dat reglemen tair twee winstpunten in min dering. In dat geval duikelt de club naar de met MVV gedeel de zestiende plaats en verkeert die in één klap weer midden in de degradatiezorgen. Over de verdere sancties tegen de club beslist de tuchtcommissie van de KNVB. imenj advertentie! ste plaats üüjde Berg iELS ckeui? Meervoudig tanto "npioen Stefan van is te Kailua Beach {eworden in de strid 'anam Cup. Aan dze j. namen honderdvijf- KE keilers deel. de zege apa de Amerikaan Robby Noórtfe tweede plaats voor iwin^Van Wangaard. DEN HAAG Voorzitter Pieter den Duik van FC Den Haag wilde gisteren niet al te veel zeggen over het gesprek, dat hij had gevoerd met secretaris Van Hal, de gemeente Den Haag, de politie en de officier van justi tie naar aanleiding van de brand van zondagmorgen, die de overdekte zuidtribune volledig verwoestte. Hij volstond slechts met te zeggen, dat van de zijde van FC Den Haag de wensen zijn geuit over de condities waarop de veilig heid van publiek, spelers en bestuur zoveel mogelijk moesten worden gegarandeerd. Verder verwees hij naar het (summiere en nietszeggende) communiqué, dat na het gesprek bij burge meester Schols op het stadhuis was uitgegeven. De seizoenkaarthouders van de afgebrande overdekte zuidtribu ne hebben voor de thuiswedstrijd tegen FC Groningen (maan dag, 14.30 uur) toegang tot de gezinstribune aan de noordzijde van het stadion. Invaliden kunnen plaats nemen op de speciale tribune aan de zuidzijde, die niet door de brand is aangetast. Vóór het karwei tegen FC Groningen wacht FC Den Haag mor gen (19.30 uur) een uitwedstrijd tegen Sparta. Zoals bekend gaat trainer Cor van der Hart, hoewel degradatie naar de eerste divi sie nog geen feit is, op een enigszins experimentele toer. Dit im pliceert, dat FC Den Haag in principe met spelers gaat optreden, die wellicht ook volgend seizoen van de partij zijn. Aad Mans veld speelt in ieder geval niet vanwege een rugblessure. Ook Melis sukkelt nog met een blessure (enkel). Schoenmaker is evenmin fit. Of Nicky Morgan in het Paasweekeinde opdraaft, was tot gisteren vooralsnog onduidelijk. De verwachting is, dat Van der Hart een aantal jongeren zal proberen. In ieder geval zitten Groen, Lelieveld, Purvis en Prevo bij de selectie FC Den Haag 2 trekt morgen naar Leeuwarden, waar SC Cam- buur als gastheer fungeert. Sportwereld STUTTGART Hansi Mul ler, J middenvelder van VFB Stuttgart en de nationale Westduitse ploeg, komt het volgend seizoen uit voor Inter Milan. OSAKA De Japanse bokser Jiro Watanabe heeft de wereldtitel in het zwaarvlieg- gewicht (WBA-versie) overge nomen van Rafael Pedroza uit Panama. Watanabe won op punten. WESTERBORK Om dat oud-wereldkampioen dammen Ton Sijbrands zelden thuis is, is het moeilijk om een gesprek met hem te regelen. Is dat echter toch gelukt, dan kom je nauwelijks meer van hem af. Goed bedoeld overigens, want Ton Sijbrands is een ui terst prettige gespreks partner. Nauwelijks ver anderd, misschien iets wat corpulenter dan voorheen is Ton Sij brands aanwezig in hotel Meursinge in Westerbork ter gelegenheid van het Nederlands kampioen schap dat daar wordt ge houden. Sijbrands dingt niet mee naar de titel, maar voorziet wel op verschillende dagen de belangrijkste partijen van commentaar. De 32-jarige Amsterdamse vertegenwoordiger, vroeger als wonderkind bestempeld, is blij om weer eens irt Dren the te zijn. „Ik had jaren ge leden, nadat ik wereldkam pioen was geworden zelf de intentie om me in Assen te vestigen, vertelt Sijbrands. „Toen ik mijn wereldtitel met succes had verdedigd te gen Andreiko was ik geeste lijk volledig kapot. Ik ben toen op uitnodiging van Harry Muskee drie weken in Assen geweest. Ik ben in die tijd de gemoedelijk sfeer van Drenthe, die men in het wes ten van het land niet aan treft, vreselijk gaan waarde ren. Het is er echter niet van gekomen, maar Assen ligt me zeer na aan het hart, vooral ook omdat ik er vele fijne vrienden heb getroffen". Op die periode blikt Ton Sij brands graag terug. De tijd dat hij nog in de internatio nale top speelde is voor hem slechts een bittere ervaring. De damkwaliteiten zijn nog steeds aanwezig, maar van een terugkeer is, op dit mo ment althans, geen sprake. Na de met succes verdedigde wereldtitel tegen Andreiko was Sijbrands van slag. „Die titelstrijd was in vele opzich ten mislukt", zegt hij. „Spor tief gezien was het wel een succes, maar verder was het een oninteressante krachtme ting. Geen propaganda voor de damsport in ieder geval. Ton Sijbrands: „Uiterlijk lijk ik onbewogen, maar Innerlijk kan ik de spanningen bij een wedstrijd niet meer verdragen". Dat lag grotendeels aan An dreiko. Ik was namelijk titel houder en toen ik de tweede partij won, moest AndreiKo in feite wel aanvallen, omdat ik aan een remise al voldoen de had. Hij deed echter geen enkele poging, omdat hij to taal geen zelfvertrouwen had. Daarom is het voor mij geen plezierig titeltoernooi geworden. Andrëiko was in die tijd beslist niet zwakker, maar ik had een mentaal overwicht. Je kiest dan voor «gressieve varianten. Andrei ko was meestal bang. Toch was dat geen leuke tijd voor mij, wat dat betreft ben ik blij dat ik er afstand van ge nomen heb, ^ant ik leef nu veel relaxter' Inderdaad, Ton Sijbrands maakt een ontspannen in druk, als hij hotel Meursinge gekleed in spijkerbroek en colbert binnneloopt. De plas tic zak van de supermarkt, waarin alle benodigheden zitten, is een onderdeel van Sijbrands levensstijl. Een maal in het hotel toont hij zich geen opdringerige fi guur. Stil in een hoekje laat hij zich verwelkomen door allerlei dambonzen. Frappant ANNEN In de derde ronde van de strijd om de persoonlijke nationale damtitel behield Rob Clerc alleen de leiding. Hij wordt op een punt gevolgd door Jannes van der Wal en Ruud Pal mer. De vele toeschou wers in het Noorddrentse Annen hebben kunnen genieten van speltech- nish hoogstaande par tijen. Zo versloeg Palmer met schitterend aanvalsspel de toch potentiële titelkandidaat Jansen. De zege van Clerc was niet minder, al kwam deze op geheel andere wijze tot stand. De gave techniek van de koploper dwong Van den Borst er tenslotte toe tot het nemen van een dure doorbraak na dam, die ver liezend bleek. Van der Wal bleef de aansluiting houden maar had niet over geluk te klagen toen Bronstring in de tijdnoodfase een remiseva riant miste. Vermin viel te rug uit de kopgroep door ver lies tegen Heusdens in een partij waarin beide spelers de ene fout na de andere had den afgegeven. Debutant Ron Heusdens klasseerde zich door zijn zege op de vierde* E laats. itslagen derde ronde: Smeenk— Stokkel 0—2, Van de BorstClerc O—2. JansenPalmer 0—2, Lu- teynBies 1—1, BronstringVan de Wal 02, HeusdensVermin 2—0. Stand: 1. Clerc 6 punten, 2. Palmer en Van de Wal 5, 4. Heus dens 4. 5. Vermin, Bies en Jansen 3. 8. Stokkel en Bronstring 2, 10. Smeenk, Van de Borst en Luteyn 1. is wel dat oud-wereldkam pioen Piet Rozenburg én de huidige wereldkampioen Harm Wiersma Sijbrands in dat hoekje opzoeken en ook' dat de huidige nationale kampioen Jannes van der Wal graag in het gezelschap van Ton Sijbrands vertoeft. Sijbrands geldt nog steeds als een persoonlijkheid in de damwereld. Hij heeft nog al tijd veel verdiensten en pro duceert zinnige literatuur. „Dat is eigenlijk een teer punt. Het is jammer dat daar steeds verlies op geleden wordt. De uitgevers zien daar meestal geen brood in, wat ik me uit commercieel oogpunt best kan voorstellen. Over Andreiko, mijn tegenstander om het wereldkampioen schap, maak ik een boekje, waar ik inmiddels al drie jaar mee bezig ben. Het is helaas moeilijk om daar een uitgè- ver voor te vinden, misschien dat subsidie van CRM uit komst kan bieden". Sijbrands kan de spanningen van een toernooi als nu in Wetsterbork wordt gespeeld, nauwelijk meer aan. „Uiter lijk lijk ik onbewogen", bena drukt hij., „maar innerlijk kan ik de spanningen niet meer verdragen". Toch analyseert Sijbrands regel matig, zoals onlangs nog bij de tweekamp om de wereld titel tussen Wiersma en Gantwarg. „Ook al verdiep ik me er dan hevig in, ik kan er erg gemakkelijk afstand van doen". Bewust gekozen afstand door de grootmeester, die na zijn vele uren damarbeid interes se aan de dag legt voor tal van andere zaken, zoals ge zin, literatuur, film en mu ziek. Ton Sijbrands: „Ik ben inmiddels getrouwd en be steed veel tijd aan lezen van ondermeer Russische litera tuur. Ik heb een absoluut ge hoor voor muziek, de blues spreekt mij nog altijd aan. Het is frappant dat ik dezelf de gevoelens en interesses heb als Ctiby (Harry Mus kee). Laatst droomde ik over hem. Hij was een totaal ande re persoon geworden dan vroeger. Dat was een nacht merrie voor mij". Ton Sijbrands praat net zo graag over andere zaken als over dammen. In zijn hoeda nigheid als sportjournalist bij de Volkskrant, moet hij ech ter wel. Als geen andere kan hij het verschil tussen de kracht van de beide toplan- den Nederland en Rusland vaststellen. „In Nederland is de tendens steeds interessan ter. De vechtlust is enorm en we zien gelukkig bij ons veel winstpartijen, waardoor het veel aantrekkelijker is. Rus land is in de breedte sterker dan Nederland. Er wordt he laas veel voorzichtiger ge speeld. Ze winnen eenter al tijd van ons, omdat ze veel solider spelen". Nederlaag handbalsters ERLANGEN Het Neder lands dames zaalhandbalteam heeft gisteravond in Erlangen de eerste van twee vriend schappelijke interlandwedstrij den tegen West-Duitsland ver loren. Na een ruststand van 105 wonnen de Westduitse dames het duel met 2313. Voor Oranje werd het duel te gen West-Duitsland be schouwd als eerste aanzet in de opbouw naar een verjongd team. Na het WK in de b- groep in Denemarken zetten een aantal speelsters een punt achter de interlandcarrière, waardoor bondscoach Kecske- methy gisteravond zes debu tantes in de ploeg telde. Van het zestal kwamen doelvrouwe Yvonne Otto en de speelsters Carla Kleintjes en Marianne van Leeuwen met elk twee treffers het beste voor de dag. Van echt verweer tegen de Westduitse dames, die in De nemarken naar de a-groep promoveerden, was evenwel geen sprake. Daar had in het Nederlandse kamp ook eigen lijk niemand op gerekend. Ze ker niet toen bekend werd dat Diana Niemandsverdriet we gens ziekte de trip niet kon meemaken. Het is twijfelach tig of de Hellas-speelster over veertien dagen van de partij zal zijn. als de damesselectie een week in Tsjecho-Slowakije gaat trainen. Volleybalploeg in finale ATHENE De finale in het toernooi om de lentebeker zal zondag in Athene gaan tussen Nederland en gastland Grie kenland. Nederland plaatste zich voor de eindstrijd door moeizaam het zwakke Spanje te verslaan met 3-1 15-10, 15- 6, 7-15 en 15-12). Griekenland won in de ahdere halve finale van het verrassend goed spe lende Israël met 3-1 (15-7, 13- 15, 15-6, 15-6). Voor de ploeg van Rob Hach- mang betekende de plaatsing voor de finale eigenlijk datge ne wat men in dit toernooi in ieder geval wilde bereiken. Tegen Spanje werd, ondanks de zege met 3-1, echter niet al te sterk gespeeld. De 2000 toe schouwers zagen niets terug van het sprankelende spel, waarmee België een wedstrijd eerder in het toernooi aan de kant werd gezet. Het Nederlandse damesteam plaatste zich moeiteloos voor de halve eindstrijd in hun toernooi om de lentebeker. In Helchteren, onder de rook van Hasselt, werden de Spaanse dames binnen 40 minuten op gerold met 3-0 (15-5, 15-4, 15- 5)- MONTE CARLO De Frans man Yannick Noach heeft Björn Borg gisteren in de kwartfinales van het tennis toernooi in Monte Carlo op onthutsende wijze te kijk ge zet. Binnen 55 minuten schaarde Noach zich bij de laatste vier met de alleszeg gende cijfers: 6-1, 6-2. In de halve eindstrijd komt de Franse nummer één uit tegen Ivan Lendl. De als eerste ge plaatste Tsjech maakte zo mo gelijk nog meer indruk met de manier waarop hij de Hon gaarse kampioen Taroczy dis kwalificeerde. Zegge en schrij ve één game kon Taroczy op zijn naam brengen: 6-0, 6-1. Niet Lendls razendknappe overwinning, maar Borgs ver nederende nederlaag vormde het gespreksthema van de dag in Monte Carlo. De Zweed, die zich na een rustperiode van vijf maanden via de kwalifica ties voor het hoofdtoernooi plaatste, was geen schaduw van de introverte speler, die vroeger met geen kanonschot uit zijn concentratie was te ha len. Tegen Noach stond hii te trappelen van ongeduld, floot hij een vrolijk deuntje tijdens de wisseling van speelhelften en maakte hij de indruk, alsof de partij niet snel genoeg afge lopen kon zijn. Borg: „Ik maak mij geen zor gen over deze nederlaag. Vijf maanden niets doen brengt elke speler in verlegenheid. Het gebrek aan ritme was op vallend. Mijn eerste opslag leek nergens naar en de con centratie verdween halverwe ge de eerste set. Daarna ben ik nooit meer in de partij ge weest".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13