oordwi jks bedrijf «etrokken bij ontwerp oedkope woningen Wassenaar bezuinigt niet, •fnaar schuift kosten vooruit Levensgrote problemen Katwi jkse rondvisseri j Verontrusting in Voorschoten over vandalisme ZOETERWOUDE WIL ENERGIE BESPAREN IN ZWEMBAD 'LEIDEN LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 APRIL 1982 PAGINA7 Bouw werkplaats gemeentewerken igisteren van start jETERWOUDE De heer A. Kleijweg, oudste werknemer derdvan de dienst gemeentewerken sloeg gistermorgen de eerste ial voor de nieuwbouw van de afdeling gemeentewerken te jeterwoude. De nieuwbouw wordt gerealiseerd achter het ge- jeentehuis aan de Noordbuurtseweg en komt in de plaats voor jet huidige onderkomen aan de Miening en enkele andere loka- ies in het dorp. 3 werkplaats annex opslagruimte gaat 1,1 miljoen gulden kos tten. Het gebouw wordt 15 x 25 meter, telt twee verdiepingen en °is voorzien van een schaft-annex kantoorruimte, een unit voor 'was- en kleedgelegenheid en toiletgroep. Er komt een zoutop- slagplaats en voldoende ruimte voor andere materialen. Na af koop van het slaan van de eerste paal memoreerde de wethouder hran openbare werken, A.R. van der Heijden, het belang van een roede accommodatie voor gemeentewerken waardoor eindelijk [lies op één plaats is gesitueerd. KATWIJK De vereniging van schipperseigenaren ziet voorlopig nog geen oplossing voor de problemen van de Katwijkse rondvissers. Hon derd bemanningsleden zijn aangemeld bij het Geweste lijk Arbeidsbureau in af wachting van een werkloos heidsuitkering nadat de zes tien schepen van de rondvis- vloot aan het begin van deze week aan de kade bleven lig gen. Burgemeester C. A. Bos heeft intussen bemiddeld tussen de vereniging voor schipperseigenaren en het ministerie van Landbouw en Visserij om zo snel mogelijk te komen tot een gesprek over de rond visserij. Ver wacht wordt echter dat dit gesprek niet eerder kan plaatsvinden dan in het mid den van de volgende week. De vangsten in de rondvisserij zijn in de afgelopen maanden sterk teiTJggelopen. Nog voor de jaarlijkse „magere periode", die meestal rond Pasen ligt, lij ken de kabeljauw en de wij ting al door overbevissing uit de Noordzee verdwenen. Om rendabel te kunnen varen moeten de schepen iedere week een opbrengst halen van 20.000 gulden, maar de laatste weken komt het maximum niet boven de 6.000 gulden uit. Al enige tijd worden er door de vissers dus flinke verliezen geleden en aan het begin van deze week werd dan ook be sloten om niet uit te varen. De reden voor de overbevis sing van kabeljauw en wijting is vreemd genoeg de ongelimi teerde uitbreiding van de boomkorvloot, die voorname lijk op tong en schol vist. De oude schepen van deze vloot worden afgestoten naar de rondvisserij waardoor de con currentie voor de speciaal op deze vorm van visserij afge stemde schepen steeds groter is geworden. Juist omdat de Katwijkse schepen alleen ge schikt zijn voor de vangst van rondvis kunnen zij momenteel niet overschakelen op een an dere vissoort. Ook de haringstand, die de laatste jaren fors is toegeno men, is voor een deel debet aan de slechte situatie in de rondvisserij. De haring doet zich tegoed aan het kuit van de kabeljauw en de wijting zo dat de natuurlijke aanwas van deze twee vissoorten sterk achterblijft. Inmiddels is door de Katwijk se vereniging van schippersei genaren al een telegram naar minister De Koning gestuurd, waarin om aandacht wordt ge vraagd voor de huidige proble matiek. Tot nu toe heeft het ministerie echter niets van zich laten horen en het ziet er naar uit dat de vissers pas vol gende week zullen worden uit genodigd voor een gesprek. Of het ministerie dan bereid zal zijn om de Katwijkse rondvis sers financieel te steunen is echter nog maar de vraag. Padden-trek NOORDW1JK De jaar- lijkse trek naar de slootkant om te paren, dreigt ook dit jaar weer vele padden nood lottig te worden. Om dat te voorkomen heeft de Noord- wijkse politie in samenwer king met Staatsbosbeheer in het Langeveld emmers met water langs de bosrand gezet, waarin de padden worden opgevangen. Bij de Kapelle- boslaan en de Vogelaarsdreel worden de dieren opgevan gen en later naar de over kant gebracht 5NERGIEBESPARING EN LUCHTVERWARMING CENTRAAL de ..lie 7 oi RDWIJK Hei rdwijkse bouwbedrijf Raad heeft met negen idere aannemingsbedrij- Nederland een ieuw type woningwetwo- ing ontwikkeld. Unièk is ierin, behalve de lage tuwkosten en de goede ilatie, het luchtverwar- linssysteem dat de tradi- onele cv-ketel vervangt, et 'K-400 woningcon- ipt' is vandaag in het ra msterdamse Hiltonhotel in tal van gemeente- en •ovinciebesturen en gepresen- erd. Bouwbedrijf De aad verwacht in Noord- ijk dit soort woningen te innen gaan bouwen in ft plan Vinkeveld 2. antwoord op de tendens om edkoper „en vaak slechter" jgaan bouwen in deze bezui- in allerlei vormenworden toe- I0.45gingstijd zijn de tien kleine- gepast. Uitgegaan wordt van lard kalk lage energiekosten, minimale onderhoudskosten en maxi maal comfort, zodat de wonin gen niet alleen bij de bouw maar ook in het verdere leven goedkoop zijn. Kleinere bedrij ven kunnen de research indi vidueel financieel niet opbren gen. De tien bedrijven zijn De Raad Noordwijk b.v., Geveke in het Groningse Haren, Friso Sneek b.v. uit Sneek, Herman Geveke b.v. uit Den Helder, Van Westen uit Schagen, Van der Grift b.v. uit Soest, Rijn- bouw b.v. uit Dieren, Den Hartog b.v. uit Zeeland, Bak ker Bennebroek b.v. uit Roo sendaal en Adriaans b.v. uit Helmond. Basismaten Het K-400 woningconcept gaat uit van een aantal basismaten en voorzieningen waaromheen een architect een woning kan ontwerpen. Het is dus geen vaststaand ontwerp, maar kan bouwbedrijven uit heel Ne- mls- ïrland met het Centraal Ver koopkantoor voor Kalkzand- eenindustrie samen onder- lek gaan doen naar een goed- 10. Ipe bouwwijze. Uitgangspun- neJ^ji daarbij waren lage huren, ,r- standaard kalkzandsteenblok ken voor de buitenmuren, waardoor deruwbouw van een huis in tien dagen klaar kan zijn. Voordeel van dit ma teriaal is dat de spuwmuren tussen de woningen niet ver ankerd zijn, waardoor geluids overlast van de buren tot het minimum beperkt wordt en bovendien de warmte beter wordt vastgehouden. Een ander voordeel van dit soort systeembouw is dat er verschillende soorten wonin gen mee gebouwd kunnen worden. Bij de voorbeeld dat is uitgewerkt, wordt uitgegaan van drie typen woningen: een gezinswoning met drie slaap kamers, een kleiner type met twee slaapkamers en een wo ning voor één- en/of tweeper soonshuishoudens met één slaapkamer. De woonkamers zijn allemaal, door de kalk zandsteenblokken, van dezelf de maat, waarmee tegemoet wordt gekomen aan de woon wensen van vooral alleen staanden, die ook een ruime woonkamer willen. Verder wordt ervan uitgegaan dat bepaalde voorzieningen, die na de bouw moeilijk of niet meer aan te brengen zijn, direct worden ingepast. Een voorbeeld daarvan is dubbele beglazing op de benedenver dieping. Bij de bovenverdie ping is later aanbrengen van dubbel glas mogelijk door spe ciale kozijnen. Door alleen be neden dubbel glas aan te bren gen zijn de kosten beperkt. Bo vendien zijn de ontwikkelaars ervan uitgegaan dat isolatie in een woonkamer meer gewenst is als isolatie op de doorgaans minder gebruikte en minder verwarmde slaapkamers. Verwarming Een voor Nederland nieuwe manier van woningverwar ming, -ventilatie en -afzuiging is één van de belangrijke ele menten van het K-400 wo ningconcept. Door het lucht- verwarmingssysteem alleen toepasbaar bij een goed geïso leerde woning wordt de wo ning warm gehouden, tocht uitgesloten en de lucht toch ververst, iets dat vooral in de zomer belangrijk is. Het be staat uit een luchtbehande lingsinstallatie op de zolder met een luchtkoker, een warmtewisselaar en een rook gasafvoer. De aangezogen bui tenlucht wordt verwarmd met houdskosten van het huis wor- De maquete van het K-400 woningconcept, waarin de drie type woningen zijn uitgewerkt. cent bereikt, hetgeen volgens de bouwbedrijven per jaar voor een woning al snel neer komt op een besparing van 1.300 gulden. Lage onder- de lucht en het af te voeren rookgas binnen het huis. In de kamers zullen daarvan alleen uitblaasroosters in de vloer of deurkozijnen en vuren raam den bereikt door het gebruik van hoogwaardige materialen zoals hardhouten of stalen wanden zijn te zien. De kosten van dit soort wonin gen zijn laag. Door het lucht verwarmingssysteem, de spouwmuurisolatie en de dub bele beglazing wordt al eer energiebesparing van 45 pro kozijnen. De bouwkosten be dragen tussen de 63.000 en 71.500 gulden per woning, daardoor zullen de huurprij zen, afhankelijk van het woontype, variëren tussen de 352 en 422 gulden. En dat ter wijl de gemiddelde nieuw bouw woningwetwoning te genwoordig rond de 450 gul den huur per maand moet op brengen. De bouwbedrijven hebben ook een vergelijking gemaakt met soortgelijke wo ningen. Bij het drie-slaapka mertype is het verschil in woonlasten (huur plus energie) per jaar al 1.391 gulden per jaar ten gunste van het K-400 woningconcept. Over tien jaar zou dat zelfs kunnen oplopen tot 2.678 gulden per jaar, uit gaande van de jaarlijkse huur- en enrgieprijsverhogingen. d: 10! loogr m %K.la verweidesch ooi rmeemt speelobject eestelijk in gebruik )ETERWOUDE Op de speelplaats van de Zoeterwoudse la- re school „Klaverweide" is gisteren het kunstwerk in gebruik nomen. Het is een speelobjekt, ontworpen door de Zeeuwse ml» "instenaar Sander Littel, dat de toepasselijke naam „Weide- 5 1Q ïkken" meekreeg. naam is ingezonden door de vijfjarige kleuter Willemijn Jol werd gekozen uit 125 suggesties. Een jury, bestaande uit acht ideren van de kleuterklas tot klas zes, heeft zich over alle in- ïdingen gebogen en uiteindelijk kwam „Weideblokken" als 3UT):eest originele uit de bus. Die jury van acht verrichtte ook de 'ficiële ingebruikneming door het doorknippen van een lint, larna alle schoolkinderen in koor het „Kunstwerklied" zon- ®f. Kt n. ds. J j de bouw van de school werd geld beschikbaar gesteld voor t realiseren van een kunstwerk. Het schoolbestuur heeft toen rn diei samensPraak met leerkrachten en enkele ouders gesteld dat jasp 1 kunstwerk in ieder geval een functioneel aspect zou moeten p. glbben en met name bestemd voor de kinderen. Van meet af n hebben we gestreefd naar natuurlijke materialen. Tevens G*u het kunstwerk moeten passen in de omgeving. Kerk; 1 Het was een vrolijke boel op de speelplaats van de Klaverweideschool. '66 RAADSLID NIEUWENHOVEN: Spi K 18.30 1e p ASSENAAR Van de Gemiim zes ton, die de ge- dj eente Wassenaar op al- eref.j riei technische diensten «gen. ior volgend jaar wil be- 6 p linigen, is een groot ge- elte geen bezuinigen, JJJ*! lar kosten vooruit essiai huiven. Dit zei de heer 30 ds Nieuwenhoven van i.*Me< 66 gisteravond tijdens ds. i n commissievergadering 3(Hd£, 'er de te nemen bezuini- 1 ngsmaatregelen. In to- anc?1 moeten de technische ensten in 1986 ruim een 1® 5 iljoen gulden hebben in- lieverd. Voor volgend ir is dat zes ton Wethouder A. Van der Klaauw legde uit dat een aan tal bezuinigingen alleen be staan uit het uitstellen van on derhoud of het vooruitschui ven van plannen die al op de begrotingen waren vermeld. Dit zijn dus alleen bezuinigin gen op papier. Een van de grootste bezuini gingsposten is het gemeente lijk woningbezit. In een voor stel van B en W staat dat de gemeente moet proberen zo veel mogelijk huizen af moet stoten om zo minder onder houd te hoeven doen. Dat moet tot 1986 in totaal drie en een kwart ton opleveren. De meeste commissieleden wilden zen die op de nominatie voor verkoop staan. De wethouder beloofde de lijst binnenkort te overhandigen. Achterstallig onderhoud De heer A. Lodder van de Partij Wassenaar merkte op dat niemand huizen van de ge meente wil kopen waar al veel achterstallig onderhoud aan is. Het is volgens hem nog maar de vraag of Wassenaar de hui zen kwijtraakt. Lodder stelde voor om de groenstroken die tussen hui zen liggen en door de gemeen te worden onderhouden, over zo op de plantsoenendienst te besparen. Wethouder Van der Klaauw merkte hierbij op dat de gemeente heel voorzichtig moet zijn met de uitgifte van dit soort terreintjes. „Als we ze eenmaal verkocht hebben, kunnen we niet meer terug. De grond is dus niet meer te gebruiken." Wel wilde hij „Kritisch" kijken welke stuk ken grond in Wassenaar in aanmerking voor verkoop ko men. Ook in de gemeentelijke be stratingen moet flink worden gesnoeid. Tot 1986 een totaal bedrag van tweeenhalve ton. Volgens de wethouder is met deze laatste besparing -wel de uiterste grens bereikt: „Nog meer bezuinigen maakt de het liefst een lijst met de hui- A te doen aan omwonenden om straten verkeersonveilig". Grote paasmanifestatie in veiling „Flora" RIJNSBURG De commissie bijzondere diensten houdt zon dag 11 april, Eerste Paasdag, een grote paasmanifestatie in de nieuwe veiling Flora. De speciale dienst begint om half elf. Spreker is de heer Gert Door nenbal, directeur van de evan gelisatie-organisatie „De Navi gators" in Driebergen. Verder werken aan de paasmanifesta tie het duo John en Babs van der Lucht uit België en de Flo raband uit Rijnsburg mee. Er kunnen ruim 2500 personen in de openbare kopersruimte worden ondergebracht. Aan de ingang van de nieuwe veiling staat aangegeven hoe men het beste bij deze ruimte kan ko men. Na de dienst is er gele genheid om een kopje koffie te drinken en met de spreker of een van de leden van het or ganiserend comité te spreken. De kerkdiensten in Rijnsburg gaan gewoon door. Alleen in de Immanuelkerk zal een morgendienst worden gehou den. Harmonie Valkenburg woedend VALKENBURG De Val- kenburgse Harmonie is boos op het college van B en W. In een brief aan de raadsleden beklaagt het bestuur van de Harmonie zich over het colle ge. De Harmonie bestaat dit jaar tachtig jaar. Zij had het college van B en W gevraagd dit heu glijke feit te mogen vieren te gelijk met de opening van de nieuwe sportzaal in oktober. In principe was het college hiermee akkoord gegaan, maar het had de Harmonie wel een aantal voorwaarden gesteld. Zo zou zij aansprake lijk worden gesteld voor even tueel aan te richten schade in de sportzaal. Tijdens de vergadering van gisteravond viel de gemeente raad het college aan op deze voorwaarde. De raadsleden stelden voor de kwestie verder te laten behandelen door de beheerscommissie. Burgemeester Van 't Wout stelde dat het niet meer dan normaal is dat aan de gemeen teraad toestemming wordt ge vraagd wanneer de sportzaal voor een ander doel dan voor sport wordt gebruikt. Uitein delijk werd in principe beslo ten dat de Harmonie toch ge bruik mag maken van de nieuwe sportzaal. VOORSCHOTEN De commissie algemene za ken discussieerde twee uur lang over het politio nele beleid in Voorscho ten en de verontrusting onder de burgerij over de veiligheid, die aangetast wordt door enige jeugd groepen, die optreden met integraal helmen op en daardoor veelal niet her kend worden. De burgemeester beperkte zich tot het eigen gezagsgebied van de openbare orde en hij wenste niet dat in de openbare vergadering een oordeel zou gegeven worden over de poli- tie-ambtenaren. Dat was niet geheel volgens de wens van drs. C. Meershoek (CDA) die constateerde dat een groot aantal mensen angst heeft en bang is dat het aangeven van ordeverstoringen gevolgd wor den door represaillemaatrege len. J. Aikens (D'66) steunde hem door te benadrukken dat veel mensen hun gevoel voor veiligheid kwijt zijn en de volksmond zegt: „De politie, die deed niks". J. Visser (PvdA) miste de preventie en vond de opbouw van de groep Voorschoten van de rijkspoli tie erg jong met een groot ge mis aan oudere politiefunctio narissen. E. de Keuning (VVD) verzocht om een beslo ten behandeling, waardoor man en paard genoemd zou den kunnen worden. Daartoe was de burgemeester slechts bereid na afloop van de nor male vergadering. Mr. Cannegieter betoogde dat er een totaal verkeerd beeld bestaat over de Voorschotense politie. Natuurlijk kan de poli tie niet overal tegelijk zijn. De meeste ordeverstoringen vin den plaats tijdens de avond uren of in de nacht en dan rs de bezetting van de groep zeer miniem. Indien de burger niet meewerkt, dan kan de politie niets uitrichten. Burgers wil len geen aangifte doen van or deverstoringen. maar daardoor ontstaan maffiaanse situaties. In zijn algemeenheid is de bal dadigheid van de jeugd niet groter dan elders in het land. De politie wordt geconfron teerd met een nieuwe groep jeugdigen, die her en der pro beren de orde te verstoren. De preventie ontstaat eerst indien verenigingen en andere in stanties werkelijk een vergun ning aanvragen voor een groot evenement geheel volgens.de algemene politieverordening en dan is ook de politie op de hoogte van eventuele moeilijk heden. Daarmee verklaarde de burgemeester de grote rel tij dens een disco-avond bij de tennisvereniging Forescate, waarbij een bestuurslid gemo lesteerd werd en enige auto's beschadigd. De vereniging had een vergunning moeten aan vragen en dat had dan tevens de politie voor verrassingen kunnen behoeden. ZOETERWOUDE Naar aanleiding van de steeds stij gende energielasten van het gemeentelijk zwembad (nu reeds 8.000.- per maand) is het college van burgemeester en wethouders van Zoeter- woude van mening dat ener giebesparende maatregelen moeten worden uitgevoerd. Om een energierapport te kunnen laten opstellen zal de raadscommissie financiën van avond een advies moeten uit brengen over een krediet van f 6.200.-. De mogelijkheden om energie te besparen zijn ruimschoots aanwezig, zowel op bouwkun dig als installatie-technisch ge bied. Als onderdelen die veel energie verbruiken kunnen onder meer worden aange merkt: het niet optimaal func tioneren van de technische in stallatie wat inhoudt dat de temperatuur en de vochtigheid (soms erg hoog) niet bewaakt worden; het in bedrijf zijn van tien douche-sproeiers terwijl er minder benut worden; het niet afdekken van het binnen bad buiten de gebruiksuren; slechte of totaal ontbrekende isolatie. Maatregelen die in dit geval zeker tot energiebesparing zul len leiden zijn onder meer warmteterugwinning; optima lisering van de technische in stallatie; afdekken van het wa teroppervlak; toepassen van nieuwtjes op verlichting- en verwarmingsgebied zoals energiezuinige lampen, rook- gaskleppen, condensors, HR- ketel enz. alsmede de moge lijkheid tot het toepassen van zonne- en windenergie. Sa mengevat, aldus het college, kan worden gesteld dat er veel mogelijkheden zijn die kunnen leiden tot besparing van ener gie. Het college heeft het voorne men bij Sportfondsen Neder land B.V. een rapport te laten opstellen waarin worden opge nomen alle besparende maat regelen op bouwkundig en technisch gebied en in het energiebeheer. Voorts het toe lichten van die besparingen met een kosten- en batenover zicht over de verschillende ja ren. Voor de eventueel te ne men energiebesparende maat regelen voor het zwembad zijn diverse subsidiemogelijkheden aanwezig. Zo bedraagt het sub sidie op advieskosten 50%; 25% van het investeringsbedrag met een maximum van twee miljoen gulden. Voor een aan tal voorzieningen geldt dat de besparing per jaar tenminste 0,5 m3 aardgas per geïnves teerde gulden dient te bedra gen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7