LondenroeptBrittenop Argentinië te verlaten Kans op een Witte Paas-Show in eiken Meubelfabriek Oisteiwijk 'e weinig F. ris: Latwijker isvloot Jijft aan (ral Van Agt legt „laatste bod" voor aan fractieleiders Voortbestaan FC Den Haag is verzekerd dagblad, voor zuid-holland gMÊJ Uitgave Westerpers, behorende tot SijthoH Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. W Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0,75. Dinsdag 6 april 1982,72e jaargang no. 22237 tu-tips HET WEER De kwestie Falkland en de vredesbeweging in Amerika vanavond in „Televizier" op Ned. II om 22.45 uur. Om 19.05 uur "Toppop". Op Ned. I om 21.55 uur docu mentaire over schilder Joe- roen Bosch en om 23.10 uur voetbalfragmenten. Geleidelijk meer bewolking en temperatuur oplopend tot circa 18 graden, 's Middags afkoe ling en mogelijk een bui. Mati ge wind, draaiend naar zuid west Voor de komende dagen: Wisselend bewolkt met regen en sneeuwbuien. Koud, 's mid dags rond 7 graden. Kans op nachtvorst erheid steunt RSV opnieuw met ximaal 50 min (van één onzer verslaggevers) HAAG De Nederlandse belastingbetaler zal luw een forse veer moeten laten om de scheeps eer RSV overeind te houden. Het concern, dat in als 280 min uit de staatskas ontving, krijgt een we financiële injectie van 30 tot 50 miljoen. De heid moet nog beslissen over een aanvullende i van maximaal 165 miljoen. Als dat geld be- .baar komt, zit er voor bijna een half miljard ;n overheidsgeld in de scheepsbouwer, ster Terlouw van Economische Zaken maakt laag bekend onder welke voorwaarden de mil- •nsteun verleend wordt. De overheidssteun moet komen dat RSV bezwijkt aan de stroppen die ;eleden op de bouw van het wandelend bagger- orm „Simon Stevin". M>k pag 9: „Terlouw mag de portefeuille trek- Wijziging premie AOW en AWW uitgesteld DEN HAAG De premieper- centages voor de AOW, Algeme ne Ouderdomswet, en de AWW, Algemene Weduwen- en Wezen wet, die per 1 januari 1982 zijn vastgesteld, blijven van kracht tot 1 juli. De premies zouden per 1 april worden gewijzigd, maar omdat de vervanging van de loonbelasting- en premietabel len is uitgesteld van 1 april tot 1 juli, blijven de sinds 1 januari geldende premiepercentages voor AOW en AWW ook van kracht tot 1 juli. De AOW-pre- mie gaat dan omhoog van 11 naar 11,1 procent en de AWW van 1,4 tot 1,5. lbonaangevend in eiken. Jan Terlouw Geen daling van gaspri js HILVERSUM Minister Terlouw van eco nomische zaken ziet geen reden om het gast- arief voor huishoudens per 1 juli te verho gen. Maar van een daling kan ook geen sprake zijn. De minister zei gisteravond voor de radüo te willen vasthouden aan een zekere koppeling tussen de prijs van aard gas en die van huisbrandolie. Aardgas is momenteel stukken goedkoper. Hij is ook geen voorstander van een laag (4 btw-ta- rief voor aardgas, zoals dit weekeinde was geëist op een manifestatie in Amersfoort. Vrachtwagen met mest kantelt: 2 gewonden HARDERWIJK De chauf- feur van een vrachtwagen combinatie met stalmest en een 10-jarige passagier, beide uit Ermelo, zijn gistermiddag ernstig gewond geraakt toen de wagen op de Flevoweg ter hoogte van Speuld (gemeente Ermelo) kantelde. Zij moesten uit de auto worden gezaagd. Het verkeer op d$ weg was de hele middag gestremd door de grote hoeveelheid mest die er terechtkwam. Het ongeluk ontstond doordat de vrachwa- gencombinatie ging „scharen" in de bocht. Demonstratie vrouwen tegen sextoerisme SCHIPHOL Een groep Nederlandse en Aziatische vrouwen heeft gistermiddag op Schiphol geprotesteerd tegen het sextoerisme naar landen in het verre oosten. De vrouwen willen dat de Nederlandse regering alles doet om aan deze vormen van „uitbuiting en on derdrukking" een einde te maken. De vrou wen lieten op niet mis te verstane wijze we ten wat zij vonden van mannen die vanwege de prostitutie vakantiereizen naar onder an dere Thailand en de Filippijnen maken. Vol gens een woordvoerster zouden gisteren 27 Nederlanders met een vlucht van de Filip pijnse luchtvaartmaatschappij vertrekken. Zij zouden hebben geboekt voor een sexvakantie, georganiseerd door een in deze reizen gespe cialiseerd reisbureau in Hoorn. I 6 7 8 9 10 IXI 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I U bent van harte welkom op onze sfeervolle Paas-Show in: Berkel: Noordeindseweg 116 Beverwijk: Parallelweg 100, tTWIJK De Katwij- r rondvisvloot, 15 sche- n met 100 bemannings- len, blijft deze week aan 11. Er is te weinig vis te pgen en de prijzen zijn cht, aldus secretaris Ou- hand van de vereniging o schipper-eigenaren in itwijk. De opbrengst is ;t groot genoeg om er de e van te betalen, laat an de bemanning, zo ;ent hij. Voor die 6e- inning is voor de stilig- riode een voorziening grond van de werkloos- idswet gevraagd. De jot heeft minister De >ning van landbouw en >serij vorige week ge- aagd om financiële »un om de vloot varende kunnen houden en de ïrkgelegenheid zeker te ;llen. Dat er in deze tijd in het jaar weinig rond- s te vangen valt is vol- ns Ouwehand normaal. LONDEN/BUENOS AI RES De Britse rege ring Thatcher heeft alle Britten die geen drin gende redenen hebben om in Argentinië <te blij ven opgeroepen het land te verlaten. Sinds gister avond wordt na elk nieuwsbulletin van de World Service van de BBC een speciale rege- ringsboodschap voorge lezen, waarin de Britten het advies wordt gege ven Argentinië op korte termijn met de gewone commerciële middelen (vliegtuig, boot), maar niet in paniek te verla ten. Het gaat daarbij om in totaal 16.000 mannen, vrouwen en kinderen. De vertrekkende Brit ten kunnen niet reke nen op de steun van hun ambassade, die is sinds zaterdag gesloten. Zwit serland behartigt in Bu enos Aires voorlopig de Engelse belangen. In Washington heeft de Amerikaanse president Rea gan een beroep gedaan op Argentinië en Groot-Brit- tannië niet om de Falkland- Eilanden te vechten. De ei landen zijn dat, volgens hem, niet waard. Hij riep beide partijen op weer plaats te nemen aan de onderhan delingstafel, om de al jaren slepende besprekingen te hervatten. In Engeland zelf is men nog maar nauwelijks bekomen van de politiek schok, die het aftreden van minister van buitenlandse zaken Car- rington gisteren heeft te weeggebracht. Samen met Carrington namen ook zijn onderminister Humphrey Atkins en staatssecretaris Richard Luce ontslag. Zij achtten zich verantwoorde lijk voor het huidige con flict, omdat zij de Argentijn se invasie niet hadden voor zien. Carrington is opge volgd Francis Pym. Minster van defensie Nott, die even als Carrington een golf van kritiek over zich heen heeft gekregen, mocht van pre mier Thatcher nog niet ver trekken. Hij moet nu eerst leiding geven aan de komen de militaire operaties. Waar nemers verwachten echter dat wanneer het conflict niet door onderhandelen maar door vechten moet worden geslecht, ook Nott zijn bie zen zal mogen pakken. Pagina 9 Argentijnse lei ders riskeren oorlog om gezicht te redden. Over macht van „Royal Navy" geen garantie voor succes. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Onver wacht heeft premier Van Agt vanochtend de leiders van de drie regeringspar tijen in de Tweede Ka mer, Lubbers (CDA), Meijer (PvdA) en Brink horst (D'66) bij zich uitge nodigd voor een gesprek over de Voorjaarsnota. Naar verwachting heeft Van Agt in dit gesprek een door hem opgesteld voorstel gedaan dat onge veer drie miljard gulden aan ombuigingen behelst. Daarvan zou ongeveer één miljard moeten worden gevonden in een verho ging van de WW-premie en een ingreep in de so ciale uitkeringen en amb tenarensalarissen. Het zou hier gaan om „een laatste bod" dat Van Agt vervol gens in het kabinet wil brengen en waartegen al leen nog ja of nee gezegd kan worden. Pvd A-fractievoorzitter Wim Meijer heeft gisteravond voor de tv al laten weten dat zo'n voorstel voor de socialisten al leen bespreekbaar is, indien minister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid een miljard gulden toegewezen krijgt voor de bestrijding van de werkloosheid. Dat laatste lijkt een definitief compromis tussen de drie regeringspar tijen nu nog in de weg te lig gen. Een op de agenda staand be raad van de zogenaamde vijf hoek van de ministerraad ging gisteravond onverwacht niet door. Het was eerst de bedoe ling van Van Agt met de mi nisters Den Uyl, Van der Stee, Van Thijn en Terlouw verder te praten over de Voorjaarsno ta. Vervolgens zou vandaag het voltallige kabinet in extra beraad bijeenkomen. Volgens de rijksvoorlichtingsdienst zijn beide bijeenkomsten uitgesteld in afwachting van „meer con creet cijfermateriaal". Intussen heeft de PvdA giste ren een poging gedaan het vastgelopen overleg los te trekken door een nieuw voor stel voor bezuinigingen te ma ken als handreiking naar CDA en D'66; deze zitten wat het te bezuinigen bedrag betreft thans vrijwel op een lijn: 3.5 tot 3,8 miljard gulden. De PvdA had steeds laten weten de uiterste grens te leggen bij twee miljard. In het nieuwe voorstel gaat het bij het extra miljard niet om echte bezuini gingen, maar voor een groot deel om lastenverzwaringen: een forse verhoging van de werknemerspremies voor AOW en WW zou meer dan een half miljard gulden extra opbrengen, en via een inko mensmaatregel zou dit door werken in de sociale uitkerin gen en ambtenarensalarissen en daarmee nog eens een half miljard opleveren. Het aloude gezegde „April doet wat hij wil", gaat dit jaar weer eens op. Nog maar nau welijks zijn er een paar fraaie voorjaarsdagen achter de rug, of het weer slaat drastisch om. Morgen al wordt het flink wat kouder, er vallen hier en daar buien en de temperatuur zal niet hoger komen dan zo'n graad of dertien. Degenen die er met de Paasdagen op uit willen, wordt aangeraden de warme wollen winterjas maar weer uit de kast te halen, want donderdag al gaat er over onze streken een noordwestenwind waaien die koude Poollucht met zich meebrengt. En daar kan van alles inzitten: regen, hagel en zelfs sneeuw. De thermometer zal niet méér kunnen opbrengen dan zes a zeven graden. Dat is weer la ger dan vorig jaar, toen het op Pasen tien graden was, en be duidend lager dan in 1979, toen er twintig graden geme ten werd. Het nationaal Bu reau voor Toerisme verwacht desondanks een grote toeloop van buitenlanders, meer dan vorig jaar toen de teller bij 925.000 stopte. Het meest in trek bij de buitenlanders - dat valt aan de reserveringen te merken - zijn de bollenvelden, de Keukenhof en de Floriade. Nederlandse vakantiegangers gaan zich voornamelijk op de Waddeneilanden nestelen. Daar is bijna alles volgeboekt. DEN HAAG - Het voortbestaan van FC Den Haag is verzekerd. Gisteren vond er op een aantal niveau's overleg plaats en de conclusie luidde dat het bestuur van de profclub aanblijft en dat de gemeentelijke steun wordt gecontinueerd. Een grote rol bij de afwegingen over de situatie, waarin FC Den Haag zich na de brand van zaterdagnacht bevindt, vormde de gedachte dat niet mag worden geweken voor zich crimineel gedragende gedeeltes van de aanhang van de Haagse club. Wel werd besloten dat er nieuw contact tussen voetbadclub en politie-autoriteiten moet plaats vinden om te bepalen of de aanpak van de beveiliging en preventie beter kan worden geregeld. Scholier mishandeld Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur telefoonnummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. LEIDEN Een 15-jarige jon gen is gistermiddag mishan deld door een nog onbekende man. De jongen werd onder meer met een mes bedreigd. De jongen wilde om zes uur de Boshuizerkade oversteken. Bij een bushalte liep hij de weg op richting zijn woning. De scho lier moest wegrennen toen er een auto met hoge snelheid naderde, waardoor de jongen ten val kwam en een scheur in zijn broek opliep. De jongen schreeuwde de automobilist toe dat hij uit moest kijken. De man stapte toen uit zijn auto, gaf de jongen een klap in zijn gezicht en schold hem uit. De man pakte een mes en be dreigde de jongen ermee. De jongen greep de arm van de man en weerde het mes af waardoor 'de man een snij- wond in zijn hand opliep. De man sprong toen in zijn auto en ging er vandoor. De ministers Van der Stee en Den Uyl overlegden gisteren in de tuin van het Catshuis over de voortgang van de besprekingen. Premiers nemen afscheid van huisbewaarder Catshuis Huisbewaarder W. Axe van het Catshuis is gis teren met pen sioen gegaan. Alle premiers hij de afgelopen achttien jaar diende kwamen langs om tijdens een receptie af scheid te nemen. Samen gingen ze ook op de foto. Van links naar rechts: Van Agt, Den Uyl, Biesheuvel, het echtpaar Axe, De Jong en Zijl stra. Foto: MILAN KONVALINKA Pagina 14: "Poli tiek Den Haag zwaaide huis bewaarder W. Axe uit

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1