ABN Spaardeposito 5 iaar vast. ÏO'A d amp in Harrisburg zware klap oor Amerikaanse kernindustrie Nu ook met maandrente! Italië weer in trek bij toeristen ABN Bank yerpletter Palestijnse bases' Reagan wil gesprek met Sovjet-leider ITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 6 APRIL 1982 PAGINA 11 -ES CE] sident van livia afgetreden AZ Het Boliviaanse ka- van president Torrelio is •ren afgetreden. In de hoofd- La Paz werd gisteravond be- gemaakt, dat nu een nieu- •gering, welke zal moeten an uit leden van partijen ;n nationale consensus voor- i, een oplossing moet vinden de economische en sociale lemen van het land. Jgtereden ministers zijn van ng dat de huidige crisis its door een verreikende leming van alle belange- n kan worden opgelost. St.-Helens weer actief VANCOUVER Na een rustpe riode van twee weken is de vul kaan St.-Helens in de noordwes telijk gelegen Amerikaanse staat Washington in de nacht van zon dag op maandag opnieuw actief geworden. Zondagavond werd een lichte uitbarsting geregi streerd, gevolgd door twee korte „stoten" in de vroege maandag ochtend. Er is geen melding ge maakt van slachtoffers, schade aan bezittingen of overstromin gen. Evenmin waren er evacuatie- maatregelen getroffen. De geolo gen beschouwen de recente uit barstingen als een voortzetting van een eruptieve fase die op 19 en 20 maart is begonnen met het uitstoten van stoom en as. Saoedi-Arabië krijgt islamitische democratie RIAD Over drie maanden zal in Saoedi- Arabië een „democratie op islamitische basis" worden ingesteld. De nieuwe grondwet van het koninkrijk is in opdracht van koning Kha- led door adviseurs ontworpen. De nieuwe grondwet is gebaseerd op de strenge principes van de koran. De leden van de raadgevende vergadering worden door de koning gekozen en zullen de heerser bij zijn wetgevende arbeid adviseren. Volgens kroonprins Fahd moeten de leden goed-opgeleide mensen zijn. Totnutoe raadpleegt de koning bij regeringsbesluiten een raad van oelema's (islamitische rechtsge leerden), die hij zelf heeft benoemd. Koning Khaled besloot echter een „democratie op isla mitische basis" in te voeren, nadat in novem ber 1979 honderden religieuze fanatici de grote moskee in Mekka hadden bestormd. Nieuw proces tegen Ecevit ANKARA In Turkije komt er op 29 april een nieuw proces tegen ex-pre mier Ecevit. Tegelijkertijd is het on derzoek tegen de rechtse ex-premier Demirel stopgezet. Dit is vanochtend vernomeh uit goedingelichte bronnen in Ankara en Istanboel. De vroegere leider van de sociaal-d emocratische partij Ecevit kan een gevangenisstraf krijgen van zeven maanden, wegens een interview in februari met NCRV'S Hier en Nu en een in maart met het het Westduitse blad Der Spiegel. In beide interviews bekritiseerde Ecevit het militaire regime in Turkije. Ecevit heeft onlangs de actualiteitenrubriek Hier en Nu in een brief al laten weten ervan uit te gaan de gevangenis in te moeten, maar zal toch interviews blij ven geven. Spectaculaire vlucht van vier Oostduitsers MUNCHEN Vier Oostduitsers zijn het afgelopen weekeinde op dramati sche wijze naar het Westen gevlucht. Volgens het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken vluchtten een 38- jarige en een 21-jarige man zondag op klaarlichte dag naar Hessen over een stuk land, dat met mijnen bezaaid is. Een derde vluchteling, een 18-jarige jongeman knipte het prikkeldraad door op een punt waar geen booby-traps langs de grens liggen en zwom vervol gens over een zestig meter brede rivier. Over de vierde vluchteling, een 17-jari: ge jongen die ook naar Hessen ont kwam, willen de autoriteiten niets los laten. Volgens een woordvoerder zijn alle vluchtelingen in een kamp opgeno men en zullen zij politiek asiel krijgen. |/e jaar na het ongeluk in de kerncentrale in Harrisburg lakt de Amerikaanse kernindustrie de rekening op. ree Miles Island is nu de grootste grafzerk van heel nerika. IASHINGTON Begin week heeft de commissie reactors besteld. In de afgelo pen vijf jaar zijn er slechts binnenlandse zaken van twee orders geplaatst, beide in Amerikaanse Huis van 1977. Sinds het ongeluk zijn er vaardigen een bezoek ge- helemaal geen reactors meer it aan Harrisburg besteld. Eind 1981 had de innsylvania) om op Three commissie belast met het toe- Island de grootste graf- zicht op de kerncentrales drie vergunningen verstrekt voor nieuwe reactors. Een hiervan werd ingetrokken toen duide lijk werd dat de opvattingen van de ontwerper ten aanzien van de aardbevingsbestendig heid van de centrale, die be doeld was voor het kwetsbare Diablo Canyon (Californië), totaal verschilden van die van de commissie. Van de overige twee vergunningen was er een voorlopig. Alleen de cen trale William McGuire in North-Carolina ging op volle toeren draaien. Daarentegen werden in de zelfde periode zes projecten geheel afgelast en 44 op de lange baan geschoven. Van de 78 commerciële reactoren in de Verenigde Staten die in bedrijf zijn, zijn er vier om veiligheidsredenen geheel ge sloten en is van een andere centrale de vergunning opge schort. Het laatste doelwit van de verhitte discussie over heel Amerika te in (Beteren. Uiteraard werd het lel Van hun reis officieel fet in deze termen omschre- n. In naam ging het gezel nap kijken hoever de noonmaakwerkzaamheden I de kerncentrale gevorderd 'JL ®ren ^r'e ^aar na ^et ke" ichte ongeluk. Maar ze had- in net zo goed een paar graf- •ansen kunnen leggen en ngtolar huis kunnen gaan. ft g^t de dag wordt duidelijker js eél de alarmbellen die op 28 tchePart de contr°leka- er begonnen te rinkelen, aDwfet alleen luidden voor Ge- iral Public Utilities, de eige- lar van de centrale. Het on- »rpe Huk waarbij miljoenen liters lit heelwater ontsnapten, bete ten ande een zware klap voor de /erartnerikaanse kernindustrie. >rd oeofficiële cijfers spreken K>r zich. Van 1970 tot 1975 et d«rden er in heel Amerika nieuwe, commerciële De kerncentrale in Harris- burg kernenergie was de staat Washington die ondanks de enorme kosten heeft besloten de bouw van drie centrales waarmee reeds was begonnen voor onbeperkte tijd stil te leggen. Wie betaalt Ook de discussie over de vraag wie gaat betalen voor de schoonmaakoperatie in Harrisburg blijft onvermin derd voortwoeden. De totale kosten worden nu geschat op een miljard dollar (2.6 miljard gulden). De eigenaar van de centrale kreeg van de verze kering 300 miljoen dollar uit betaald, maar dat bedrag is nu bijna helemaal opgesoupeerd. Als gevolg daarvan wordt door de eigenaar nu druk be pleit bij het Congres dat het hier gaat om een nationaal probleem waarvan de kosten moeten worden gedragen door de federale regering. Maar in deze eeuw van bezui nigingen zijn er maar weinig mensen die het hiermee eens zijn. En evenmin hebben de collega-fabrikanten in de energie-industrie een groot enthousiasme aan de dag ge legd voor een voorstel om ge zamenlijk de lasten te dragen. De miljoenen liters radio-ac tief water die zijn ontsnapt, zijn nu goeddeels wegge pompt, maar met het opdro gen van de financiële midde len komt het werk geleidelijk aan stil te liggen. En het weg pompen van het koelwater is nog maar het begin. Vervol gens moet het gebouw zelf ontsmet worden en daarna wacht de onbeschrijflijk zwa re klus om tot de kern van de reactor door te dringen. Nie mand weet precies wat daar aangetroffen zal worden. On derzoek onmiddellijk na de ramp toonde aan^dat de kost bare verhittingsstaven geheel waren gesmolten of zwaar be schadigd waren. De raming van een miljard dollar gaat ervan uit dat de schade niet erger is dan nu wordt aange nomen. Dit alles is in reactor nummer 2; een nog beklemmender verhaal voor de industrie komt uit nummer 1. Dat ge deelte van de centrale was ge sloten toen het ongeluk met nummer 2 gebeurde en de ei genaren hadden herhaalde keren om toestemming ge vraagd dit gedeelte weer te mogen opstarten. De controle commissie gaf uiteindelijk toestemming, maar werd later in een gerechtelijke procedure overstemd. De inkt van de ge rechtelijke uitspraak was nog niet droog of er werd ontdekt dat de stoomgenerator in nummer 1 ernstig aangetast was en er minstens een jaar nodig is om hem te repareren. Inmiddels is bekend gewor den dat deze aantasting op gaat voor alle drukwaterreac- toren (DWR) en te wijten is aan een niet voorziene chemi sche reactie tussen de radio actieve kern waar het water gekoeld wordt en de pijpen waardoor het water wordt vervoerd. Van de 72 reacto ren die momenteel in de Ver enigde Staten in gebruik zijn, zijn er 49 van het type DWR, hetgeen betekent dat daarmee hetzelfde kap gebeuren. Maar dat is nog lang het einde niet van het verhaal. John Stephens, een student van de Cornell Universiteit heeft on langs een nieuwe verplette rende ontdekking gedaan ten aanzien van deze chemische aanvreting. Hij ontdekte dat een van de elementen die worden toegevoegd om het staal te verharden, verandert in het zeer radio-actieve Nio- bium-94 dat krachtige gam ma-stralen uitzendt en een le vensduur van 20.300 jaar heeft. Dit betekent dat wanneer een kerncentrale ontmanteld moet worden aan het eind van een nuttig leven (en op sommige plaatsen gebeurt dat nu reeds) er een veel groter gevaar is ten aanzien van ra- dio-actief afval dan tot dusver werd verondersteld. De kos tenberekeningen voor ont manteling, gebaseerd op een afvalprobleem van dertig jaar, zijn al beangstigend genoeg. Volgens berekeningen uit 1978 komt dit voor een gemiddelde centrale neer op ongeveer 100 miljoen dollar; het afvalpro bleem slokt daarvan bijna tweederde op. Wat zullen de kosten wel niet zijn als het af val 700 keer langer veilig bewaard moet worden? HAROLD JACKSON THE GUARDIAN AMIR BIJ BEGRAFENIS DIPLOMAAT: Carl plomi jever vani, AV1V Oe lsraëli- minister van buiten zaken, Shamir, gisteren bij de be- van de zaterdag darijs vermoorde Israë- wafce diplomaat gezegd, -n dc zijn land genadeloos bearf0eS^aan naar Pa^es" tiek fe guerrillastrijders, oor #nir gaat ervan uit dat landPLO verantwoordelijk loedipor de aanslag, hoewel Palestijnse bevrijdings- 'har<rnisatie e^e bemoeie- ,met de moordaanslag funcfarijs heeft ontkend, erige velfen emotionele toespraak M^et graf van de omgeko- fensil f dha; men diplomaat zei Shamir, dat „wij onze kracht zullen ge bruiken om deze terroristische organisatie, hun leiders, hun hoofdkwartieren en hun bases, waar ter wereld, te verplette ren. De diplomaat werd giste ren begraven in de voorstad Holon bij Tel Aviv. Enkele Israëlische dagbladen hebben gisteren de regering gevraagd terughoudendheid bij de moord te betrachten en geen represaillemaatregelen te nemen voordat zeker is dat de PLO verantwoordelijk is voor de aanslag. „Het is niet bewe zen dat de terroriste, die de di plomaat doodschoot, een agent van de PLO was", aldus de avondkrant Ma'ariv. Volgens dit blad zaten anti-semitische groeperingen in Frankrijk achter de aanslag. Het vak bondsblad Davar adviseerde de regering-Begin zich niet door emoties te laten leiden en het onderzoek naar de daders af te wachten. „Het is niet in Israël's belang nu een massale aanval op PLO-bases in Zuid- Libanon uit te voeren", zo schreef Davar. In Parijs bespraken de Franse premier, Mauroy, en de am bassadeur bvan Israël, Meir Rosenne, het onderzoek naar de aanslag. Premier Mauroy wees de Israëlsiche eis, dat het kantoor van de PLO moet worden gesloten, van de hand. Mauroy zei de Israëlische ver ontwaardiging te delen, maar er is geen bewijs dat de PLO de aanslag heeft beraamd. De Franse dag bladen wijdden gisteren hoofdartikelen aan het toenemende aantal terro ristische acties in Frankrijk. Het rechtse blad Le Figaro schreef dat het regeringsbe leid, dat verbale steun geeft aan de guerrillastrijd in La tijns Amerika tegenstrijdig is. Le Figaro meent dat steun aan terroristen elders de terroris ten in Frankrijk aanmoedigt. Het regeringsgezinde Le Matin schreef echter, dat de Franse regering weinig aan de recente aanslagen kan doen, omdat de meeste ervan „geïmporteerd" zijn. „Hun afdelingen en me dewerkers in het buitenland maken het onmogelijk deze terroristen te arresteren. Zij verlaten het land zodra zij hun opdracht hebben uitgevoerd", aldus Le Matin. lal triekwart merikanen tor bevriezing trn wapens HN YORK Drie op de Amerikanen is voor riezing van kernwapens tjzowel de Verenigde Sta- I als de Sovjet-Unie. Dit |ek na een onderzoek van oniroepmaatschappij |C en het persbureau AP, eind maart werd gehou- i. Vijftig procent is tegen zijdige ontwapening de VS, veertien pro- is hier voor en zesen- itig procent vindt dat land helemaal niet it ontwapenen. inde- Laatste paasmaaltijd in Sinai Leden van de „Stop de Terugtrekking uit de Sinai"-beweging plaatsen geheel volgens joodse traditie potten, pannen en bestek in een ton met kokend water ter voorbereiding van de paasmaal- tijd. De kolonisten kregen begin deze week te horen, dat de hun regering had besloten het in de Sinai gelegen nederzetting Yamit pas na pasen te zullen ontruimen. Voor 26 april moet Israël de Sinai aan Egypte hebben teruggeven. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Doziers bevrijding uit handen van de terroristen heeft Italië in het buitenland een beter image gegeven en volgens de toeristenindustrie is dat nu al te merken bij het aantal boekingen voor deze zo mer. Vorig jaar bleven de bui tenlanders weg uit Italië. On gebreidelde prijsverhogingen, wilde stakignen in de dienst verlenende sector en vooral het feit dat de Italiaanse staat de buitenlanders geen onge stoorde vakantie kon garande ren waren daar debet aan. In 1981 beleefde het Italiaanse terrorisme een topjaar, met drie ontvoeringen tegelijker tijd en de aanslag op de paus op 13 mei, die alleen al goed was voor het annuleren van talloze boekingen. Nu, een jaar later, is er van de terroristi sche bendes weinig meer over: spectaculaire (Doziers bevrij ding) en minder spectaculaire acties (bijvoorbeeld de arresta tie van 35 Rode Brigadisten het afgelopen weekend nog) hebben er toe geleid dat het terroristisch gevaar goeddeels is gekeerd. „De buitenlandse toerist heeft weer vertrouwen in ons," zegt de minister van Toerisme, Signorello, „en Do- zier heeft daar een belangrijke rol in gespeeld". Minstens zo belangrijk als Do- zier is het succes dat de Ita liaanse regering heeft in de strijd tegen de inflatie. Verge leken met 1980 gaven de ho- telprijzen in 1981 een verho ging van 25 tot 30 procent te zien, en dat waren prijsverho gingen die vele buitenlanders ertoe noopten een andere va kantiebestemming op te zoe ken. Dit jaar geven de prijzen' slechts een verhoging van rond de 15 procent te zien, nog net onder het „inflatie-dak" van 16 procent dat de regering voor alle prijsverhogingen in het land heeft vastgesteld. Bijkomend voordeel dit jaar vormen de toeristenreducties op benzine en op de tolgelden voor autowegen. Wat de dienstverlening aan de. toeris ten betreft, hebben de Ita liaanse vakbonden beloofd dit keer geen stakingen te houden in de sectoren van de maat schappij waar buitenlandse toeristen mee te maken zullen krijgen, althans niet geduren de de „heetste" vakantieperio des. Dit kan betekenen dat de treinen normaal zullen rijden, de vluchtcontroleurs op hun post zullen blijven, en het ho telpersoneel de bedden in het hotel normaal zullen blijven opmaken. President Reagan heeft gisteren tijdens een persconferentie la ten weten met de Sovjetleider Brezjnev over wapenbehersing te willen praten. WASHINGTON President Reagan heeft de Sovjet-Unie giste ren opnieuw veroordeeld voor zijn activiteiten in Afghanistan, maar tevens gezegd te hopen op een ontmoeting met president Brezjnev deze zomer voor besprekingen over wapenbeheresing. Tijdens de eerste informele bijeenkomst op het Witte Huis her haalde Reagan tegenover de aanwezige verslaggevers nog eens dat de Sovjet-Unie een nucleair overwicht heeft op de VS. Rea gan liet daarop weten dat hij in juni een conferentie van de VN over ontwapening zou toespreken in New York en hij sugge reerde dat Brezjnev hetzelfde zou doen. Daarna, zo voegde Rea gan eraan toe, zouden de leiders van de grootmachten bij elkaar kunnen komen en een gesprek hebben. Belgische arbeiders geven strijd op tegen bezuinigingen (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De 12.000 werk nemers van de staalfabrieken van Cockerill-Sambre rond Luik zijn gisteren na een sta king van vijf weken weer aan het werk gegaan, nadat een voorlopig compromis over het behoud van hun werkgelegen heid was aanvaard. Daarmee is een lange serie van sociale acties, in tal -van regio's en be drijfstakken tegen de rege- ring-Martens voorlopig afge sloten. De Belgen lijken zich te hebben neergelegd bij het har de bezuinigingsbeleid nu het katholiek-liberale kabinet niet blijkt te bezwijken onder de druk van de sociale onrust. Martens-V dankt zijn voortbe staan vooral aan de katholieke vakcentrale in Vlaanderen (ACV) die de- voorbije maan den steeds geweigerd heeft om met de socialistische centrale (ABVV) een gemeenschappe lijk actie-front tegen het rege ringsbeleid te vormen. Het ACV protesteert wel tegen de ingevoerde kortingen op lonen maar wijst stakingen af. Door die gematigde houding kon de regerings-coalitie in stand blij ven. Sinds jaar en dag bestaat ongeveer de helft van de Ka merleden en de ministers van de CVP ('s lands grootste poli tieke partij) uit leden van het ACV. Het bezuinigingsbeleid van het kabinet-Martens dreigt wel de vakbondswereld in afzonder lijke Vlaamse en Waalse orga nisaties uiteen te drijven. De Franstalige afdelingen van het ACV zijn eerder geneigd tot harde acties en tot een ge meenschappelijk front met de socialistische oppositie. De Franstalige ABVV-afdelingen hebben afgelopen weekeinde tijdens een eigen Waals bonds- congres hun katholieke colle ga's opgeroepen tot een hechte Waalse frontvorming tegen de regering. ADVERTENTIE rijda 0.69 3md ABN Spaardeposito met maandelijkse rentevergoeding stortingen giraal of per kas vanaf f 15.000,- vaste rente: nominaal 9,80%, effectief rendement lO'/Wo looptijd 5 jaar tussentijdse opname is niet mogelijk, maar bij overlijden is de inleg beschikbaar ADVERTENTIE Londen wil beperkt zelfbestuur voor Noord- Ierland LONDEN De Britse re gering heeft gisteren haar plan voor een 78 leden tellende gekozen assem blee voor het door twisten verscheurde Noord-Ier- land bekend gemaakt. Het is een nieuwe poging de protestanten en katholieken er toe te brengen de macht te delen. In Noord-Ierland be staat evenwel grote tegen stand tegen het al eerder uit gelekte plan. De minister voor Noordierse zaken, Prior, die het plan gisteren aankondigde in het Lager huis, zei dat de bevolking van Noord-Ierland dringend beghoefte heeft om eigen aangelegenheden zelf in de hand te nemen. Sinds 1972 wordt Ulster be stuurd door de Engelse rege ring, nadat zij het door pro testanten overheerste parle ment had opgeheven. In 1974 had Londen geprobeerd een zekere mate van zelfbestuur terug te geven, maar dit mis lukte omdat de protestanten een staking van 15 dagen hadden uitgeroepen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11