ritse vloot stoomt op 1I t)ORLOG DREIGT OM FALKLAND EILANDEN Vanavond overleg over voortbestaan betaald voetbal in Den Haag ■frezjnev weer it ziekenhuis Consument koopt minder BRAND TRIBUNE DIEPTEPUNT GEWELDDADIG WEEKEINDE WORTELTJES EN RUNDERTARTAAR 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. KeicUe 6oma/nt Maandag 5 april 1982,72e jaargang no. 22236 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes Z0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0.75. Problemen rond het piraten- schip „Mi Amigo" vanavond in „Achter het nieuws" op Ned. II om 20.27 uur. Sonja om 22.35 uur o.a. over isoleercel len. Op Ned. I om 19.25 uur „Tien kamp tussen topsporters" en om 20.25 uur de jonge jaren van Godfried Bomans. HET WEER Vannacht weinig bewolking met minimumptemperatuur ongeveer 7 graden. Morgen meer bewolking en mogelijk een bui. In de middag van 12 graden in het zuidwesten tot 17 graden in het noordoosten van het land. Zon op: 7.05; onder: 20.22 uur. Schev. hoogw.: 2.52 en 14.58 uur. Laag: 10.40 en 23.08 uur. )SKOU Vanuit betrouwbare bron in skou werd gisteren vernomen, dat presi- it Brezjnev uit het ziekenhuis is ontsla- i en langzaam herstelt van een kwaal, arvoor hij tien dagen geleden werd opge- nen. Uit beschrijvingen van verschillen- Sovjet-bronnen kon worden opgemaakt Brezjnev's kwaal leek op uitputting of beroerte. De officiële media hebben its over zijn ziekte gemeld. Hij zou onder rmanente bewaking staan, t Amerikaanse weekblad Newsweek be lt deze week, dat Brezjnev door een >èr ernstige" beroerte werd getroffen en mei zal aftreden. Newsweek zegt zich te te 4 leren op een rapport van de Amerikaanse fora ichtingendienst CIA. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse consument is zuiniger geworden. De totale consumptie is terug op het niveau van 1977. Per hoofd van de bevolking zijn de beste dingen vorig jaar met liefst 3,5 procent ingezakt. De mensen ga ven vooral minder geld uit aan duurzame goederen. Eén en an der blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Zowel in 1981 als in 1980 bedroeg de achteruitgang in de sector „duurzame goederen" zo'n acht procent. Er werd vorig jaar voor al minder geld uitgegeven aan woningtextiel, meubelen, (mo torfietsen, sport- en spelartike- len, huishoudelijke artikelen en kleding. In 1980 werden met name minder auto's, caravans, boten en sieraden gekocht. Opmerkelijk is, dat vorig jaar ook de verkoop van voedings- en genotmiddelen te lijden had van de lagere koopkracht. Zo werden minder vlees(waren), aardappe len, groenten en fruit, tabakswa ren, banket, chocolade en ijs ge consumeerd. „KOM IN DE KAS' TREKT 130.000 BEZOEKERS DEN HAAG De voor de vijfde keer gehouden open dag in de glas tuinbouw „Kom in de kas" heeft zaterdag ongeveer 130.000 mensen getrokken. In de kassen van de tal rijke deelnemende glastuinders in bijna alle provincies konden de be zoekers groenten, bloemen en plan ten bekijken. De grote belangstel ling is volgens de Nederlandse ver eniging van Tuinbouwstudieclubs vooral aan het mooie weer te dan ken. Journalist weigert ere-Loeres ZANDVOORT Martin van Ame- rongen, journalist bij het weekblad Vrij Nederland, heeft zaterdag een ere-Loeres van het 1-Aprilgenoot- schap geweigerd. De andere twee prijswinnaars, tekenaar Wouter Lap en humorist Jos Brink kwamen de onderscheiding wèl in ontvangst. Van Amerongen die zijn Lores toe gekend kreeg voor de gebundelde brieven van „ir. H.A. Schuringa" aan bekende Nederlanders, weigerde telegrafisch de bekroning omdat die ook ten deel zou vallen aan Jos Brink, die hij onlangs nog in zijn blad heeft neergesabeld als „specias- list in hemeltergende ongein 'iYMOUTH PORT- John Nott, vastbesloten OUTH Een grote het Britse bestuur over de vlooteenheid is eilanden te herstellen, de ook als daarvoor zal moe ten worden gevochten. Bij de gevechten van de afge lopen dagen tussen op de it al op zee rondvarende eilanden aanwezige Britse logsbodems zet de een- militairen en Argentijnen zouden zeker vier doden zijn gevallen. nmorgen vanuit pdengelse marinebases Plymouth en Port- uth vertrokken. Samen d koers naar de door •gentinië bezette Falk- id-Eilanden in het ui- "9(jste zuiden van de de L°Jantische Oceaan. De ;ering Thatcher is, zo Momenteel zijn ongeveer veer tig schepen tweee derde van de totale Britse marine- sterkte onderweg naar de (rklaarde gistermiddag Falkland-eilanden. Daarbij nister van defensie zijn de vliegdekschepen „In vincible,, en „Hermes", een aantal mijnenvegers en fregat ten en zeker een door kerne nergie aangedraven onder zeeër. De reis naar de 13.000 kilometer van Londen gelegen kroonkolonie gaat naar ver wachting twee weken duren. In Porthmouth zijn de oorlogs bodems de afgelopen dagen volgestouwd met wapentuig, voorraden en munitie. Aan boord van de „Invincible" be vindt zich prins Andrew (22), de jongste zoon van koningin Elizabeth en prins Philip, die als helikopterpiloot de reis zal meemaken. Onderweg kan de vloot gebruik maken van de Portugees-Amerikaans mari nebasis Lajes op de Azoren, zo'n 1300 kilometer ten westen van Lissabon in de Atlantische Oceaan. De Portugese regering heeft Groot-Brittannië giste ren het gebruik van de haven aangeboden. Inmiddels zou al een Britse kernonderzeeër voor de Argentijnse kust zijn gesignaleerd. Het Britse minis terie van defensie wilde op sterkte de posities met enkele deze berichten echter geen gentijnse volk door militairen de Veiligheidraad aangeno- wordt aangevallen, zal de Ar- men resolutie, waarin wordt gentijnse natie met alle ter be- opgeroepen het conflict langs schikking staande middelen de diplomatieke kanalen op te strijd aanbinden", aldus junta- lossen. Aan de eveneens in de leider Galtieri. Argentinië resolutie verwoorde eis om heeft na het bekend worden alle Argentijnse troepen van van de Britse plannen de be- de eilanden terug te trekken voorrrading van de troepen op de Falkland-eilanden ver sneld. Vooral de marine ver- commentaar geven. De Argentijnse militare leiders hebben gisteren benadrukt dat ook zij bereid zijn voor het be zit van de Falkland-eilanden te vechten. „Wanneer het Ar- ging Buenos Aires evenwel voorbij. Intussen hebben Ar gentinië en Groot-Brittannië alle onderlinge betrekkingen zware eenheden waaronder afgebroken en bezittingen van drie onderzeeërs. Ziekenhui- de ander in eigen land bevro- zen troffen maatregelen om „eventuele slachtoffers" kunnen opvangen. Pagina >7: Aftreden geëist En; Argentinië heeft zich akkoord gelse ministers. Feestend verklaard met een door Groot- Argentinië in politiek isole- Brittannië ingediende en door ment. (eisje (13) ider trein )ORHOUT De 13-iarige Krijgsman uit Óegst- it is zaterdagavond om half alf op de spoorwegover ig aan de Jacoba van Beie- kweg in Voorhout gedood ?r een passerende trein, slachtoffer zag de trein ^Aarlem-Leiden passeren en ^ld geen rekening met de ►gelijkheid dat er een twee- ■"■trein kon passeren. Ze ging EDÉier de automatische halve ceer^orwegoverbomen door en '6ird gegrepen door de trein d. Qiden-Haarlem. Het meisje 5i. oferleed aan zware inwendige iedingen. Petra Krijgsman is in gezelschap van haar 14- v°°jg zusje, dat voor de spoor- ofnen bleef wachten. De •isjes logeerden in Voorhout 1 ivaren een nachtelijke wan- ng aan het maken. 'romfietsers Aangereden (.PHEN AAN DEN RIJN 17-jarige bromfietser en ri93J* even ouc*e duo-passagier i zaterdagmorgen om kwart r tien gewond geraakt bij aanrijding op de parallel- van de Herenweg in Al- i. Het tweetal werd met rtrek inbreuken opgenomen in Rijnoordziekenhuis. Het val ontstond toen een 60- Tge automobilist een uitrit ■jreed zonder voorrang te tienen aan de bromfiets. r,rekk-oomstoring ^p'ndert jubileum '■""ïlUWVEEN Door een -Mjmstoring heeft Nieuw- jn vrijdagavond twee uur 0der licht gezeten. De oor- was een gebroken hoog- ningskabel in de regio, inder gedupeerd werd de nastiekvereniging Kwiek, J in een overvolle Ringkamp 4 demonstraties gaf ter gele- Iheid van het 15-jarig jubi- kzij snel ingrijpen van de idweer was binnen twintig tuten een noodstroomvoor- iing aanwezig. Wel teleur- deilend voor Kwiek: dankzij i toestand kon geen ge- ik worden gemaakt van de liaal voor dit doel aange- henjchte licht- en geluidsinstal- Toch werkten alle groe- van kleuter tot huis- w en van keurturners tot rnnasten, hun program- af. DEN HAAG —.Het be stuur van FC Den Haag vergadert vanavond met de gemeente Den Haag over de situatie waarin de club is verzeild geraakt na de geweldadigheden van het afgelopen weekeinde. Centraal hierbij zal staan, of het nog wel zin heeft de club, geconfronteerd wordende met een steeds verdergaande mate van vandalisme en criminali teit, te laten voortbestaan. Triest dieptepunt van de ex cessen het afgelopen weekein de was de brand die de oude Zuidtribune van het Zuider- parkstadion zondagmorgen vroeg geheel verwoestte. Er zijn aanwijzingen van brand stichting: op tal van plaatsen onder de tribune zijn sporen van benzine gevonden. De schade wordt geschat op an derhalf miljoen gulden. De ge meente Den Haag, eigenaar van het stadion, is verzekerd. De brand werd zaterdagnacht omstreeks drie uur ontdekt, nadat FC Den Haag de avond daarvoor met 4-0 had verloren van Haarlem. Overigens wa ren er vantevoren al wat aan wijzingen dat er iets stond te gebeuren, omdat er anonieme meldingen waren binnen ge komen. Voorzitter Den Duik en een vertegenwoordiger van de gemeente Den Haag wer den ook tijdens de wedstrijd door jongelui bedreigd. Door de brand zijn onder meer elektriciteitskabels onklaar ge raakt, waardoor twee licht masten, de geluidsinstallatie en scoreborden niet kunnen werken. In verband hiermee heeft FC Den Haag de KNVB verzocht de voor morgen vast gesteld thuiswedstrijd tegen FC Groningen uit te stellen. De bond is daarmee akkoord gegaan. Voorzitter Pieter den Duik: „Ons hoofd staat er ook niet naar om wedstrijden te la ten spelen". Ongeveer honderd jongelui stonden in de nacht van zater dag op zondag vanaf de Noordtribune aan de overzijde van het stadion naar de brand te kijken. Ze waren er al voor dat de brandweer arriveerde. Toen de politie hen sommeer de weg te gaan, ontstonden schermutselingen. Een 22-jari- ge Hagenaar, die de politie te lijf wilde met een zaterdag tij dens de wedstrijd FC Den Haag-Haarlem buit gemaakte wapenstok van de ME, werd aangehouden wegens verbo den wapenbezit en diefstal. Voorts arresteerde de politie een 18-jarige Haagse militair, die zich niet wilde verwijde ren. Toen de brandweer arri veerde, kon zij niet direct aan het blussingswerk beginnen, omdat de toegang naar de plaats van de brand was ge blokkeerd met dwars op de weg gezette auto's. De Haagse recherche, die de brand in onderzoek heeft, ver zoekt ieder die inlichtingen kan verschaffen omtrent de mogelijke dader(s) contact op te nemen met het hoofdbureau van politie in Den Haag, tele foon 070-104911. Zie verder Sporttribune. Reeks inbraken ALPHEN AAN DEN RIJN Vijf winkels in winkelcentrum Ridderhof zijn in de nacht van zaterdag op zondag door inbre kers bezocht. De buit bestond vooral uit kasgeld, in totaal ruim 1300 gulden. De inbra ken werden alle op identieke wijze gepleegd: men forceerde overal de glazen toegangsdeu ren. STAAT DER NEDERLANDEN LENING 1382 PER 1SSS/1SS2 inschrijving volgens het tendersysteem op 6 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Worteltjes, zak 500 gram Rundertartaar, 500 gram JrfS N I- V WASSENAAR - Zoals was aan gekondigd heeft gisteren een aantal actievoer ders op Duindigt de supertriodra- verij onmogelijk gemaakt door de baan te blok keren. Een half uur voor de start van de Quicksil ver S-prijs wer den hekken en versperringen met auto's omver gereden. Het bleek daarna onmogelijk de twaalf deelnemers alsnog te la ten starten. Overigens heeft het publiek komende za terdag gratis toegang als compensatie voor het on dervonden ongemak. Draw weg bij cricket UTRECHT - In de Nederlandse cricketcompetitie zal de draw (het onbesliste resultaat) voortaan tot het verleden behoren. Deze beslissing, die een omwente ling betekent in het cricket, viel zaterdag op de jaar vergadering van de cricketbond (KNCB). Het bestuur van de KNCB achtte deze koerswijziging noodzakelijk gezien de dalende belangstelling voor het spel bij spe lers en publiek. Het afschaffen van de draw moet lei den tot attractiever spel en een grotere aantrekkings kracht op de jeugd. Miljonair redt Chelsea LONDEN Door ingrijpen van een Engelse zaken man is Chelsea gered voor een bankroet. De tweede- divisieclub, die met een schuld van ongeveer vier mil joen gulden worstelt, werd opgekocht door vrachtwa gen-miljonair Kenneth Bates. Door die transactie is het voortbestaan van Chelsea weer voor enkele jaren gegarandeerd. Schipper Flyer had hartinfarct ROTTERDAM - Pas enige dagen na zijn aankomst in Portsmouth heeft Conny van Rietschoten bekend ge maakt dat hij tijdens de zeiltocht om de wereld met de Flyer een hartinfarct heeft gehad. Half november, toen de latere winnaar van de zeilrace op weg was naar Auckland in Nieuw Zeeland, werd de schipper van het Nederlandse jacht getroffen door ernstige hartklach ten. De 56-jarige Van Rietschoten herstelde echter snel, mede als gevolg van de inbreng van scheepsarts Julian Fuller uit Zuid-Afrika. Kombrink vindt reactie sport over fiscale aanpak voorbarig DEN HAAG - Staatssecretaris Hans Kombrink van Fi nanciën vindt eventuele acties van de sportwereld te gen de fiscale plannen ten aanzien van opbrengsten van kantines voorbarig. Kombrink zegt dat de brief van zijn departement aan de Nederlandse Sportfede ratie. waarover vooral in de voetbalwereld veel boos heid Is ontstaan, slechts een tussenfase is. Met de NSF is de afspraak gemaakt, aldus Kombrink, dat de kwestie van belastingheffing over kantine-opbreng sten nog onderwerp van studie is en dat dit voor de zomer kan zijn geregeld. De staatssecretaris vindt het dan ook onzin om nu al met de KNVB rond de tafel te gaan zitten. Overigens, meldt Kombrink, is er niets nieuws onder de zon, omdat het slechts zou gaan om de vraag wat de juiste toepassing van de bestaande wet is. Een doodsteek voor de sport, zoals de voetbal wereld, de plannen noemt, acht Kombrink een erg wil de kwallfikatie. Zaterdag waren vertegenwoordigers van de federatie van belangenverenigingen uit de amateursport bijeen in Zeist. Besloten werd dat als 'Financiën' tot de uitvoering van de plannen tot belas tingheffing over de kantine-opbrengsten boven 125.000 gulden zou overgaan er acties zullen worden ontketend. Heidsieck III geen bedreiging voor Flyer PORTSMOUTH Het Franse jacht Charles Heidsieck III, met schipper Alain Gabbay, is zaterdag In de ha ven van Portsmouth gearriveerd. Het bereikte daar mee het eindpunt van de race om de wereld. Om de Flyer van Conny van Rietschoten te verslaan, had de Franse boot al vrijdag om 03.42 uur binnen moeten zijn. Het aantal gefinishte boten is inmiddels gekomen op vijf. Ria Stalman weer verder TEMPE - Ria Stalman blijft vooruitgaan. De Haagse discuswerpster, die al enige jaren in Amerika traint en studeert, verbeterde zaterdag opnieuw haar Neder landse record met een worp van maar liefst 64,32 me ter. Daarmee bleef ze 72 centimeter boven het record, dat ze op 27 maart ook in Tempe al op 63.60 meter bracht. Sinds haar 54,14 meter van 3 augustus 1974 op Papendal verbeterde Ria Stalman zich voortdu rend, waarbij zij op 4 april 1981 voor het eerst boven de zestig meter kwam. Ria Stalman kwam zaterdag in drie van haar zes pogingen boven haar record, dat in totaal voor de negende keer werd verbeterd. Onrust bij Leiden De rust is nog lang niet weergekeerd bij het huidige Parker Lelden. Nu het vertrek van coach Ton Boot op de officiële mededeling na zeker is, is de kans dat de huidige Leidse selectie volledig uiteen zal vallen bij zonder groot geworden. Het onderling (Hennie Blom en Frans van Egmond) ruzieënde Leiden-management zal vandaag trachten een dergelijke desastreuze ont wikkeling te voorkomen door smaakmaker Mitchell Plaat voor het komende seizoen aan zich te binden. De kans dat dat lukt is echter zeer klein. Plaat zelf heeft reeds „voor 75 procent" voor Boot en Den Bosch gekozen en zal zijn besluit vandaag bekend maken. De komst van Theo Kinsbergen en Wilson Washington daarentegen lijkt redelijk zeker. Hoewel Kinsbergen tot na de play-offs elk commentaar wei gert, schijnen bijvoorbeeld de onderhandelingen met Wilson Washington ai ver gevorderd. Het feit dat nieu we geldschieter Aardse namens Elmex nog geen over eenkomst met de Leidse club heeft getekend, schijnt deze contacten verder niet In de weg te staan. Qeen Tourstart '83 in Amsterdam LEIDEN De Tour de France zal In 1983 niet vanuit Amsterdam vertrekken. Joop Riethoven, de Leidse aportorganisator die in 1978 de Tour nog naar Leiden haalde, heeft Rondebaas Felix Lévitan deze week ge meld dat hij afziet van de organisatie van een Tour- start In Amsterdam.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1