KNVB bereidt harde acties voor Onzekerheid beheerst biljarters in NK-vijfkamp Nederland in finale na winst op Belgen Verzet tegenregeringsplannen sport te belasten groeit _eckenbauer: 1 ^scheurde nier Björn Borg: rentree met winst voetballerlei -f 'agikQRT LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 APRIL 1982 PAGINA 9 Frede in beroep (IAAG De beroep er en -pikeur De uit Ureterp heeft <jn raadsman mr. J. ing beroep aangete- I OCbij de Raad van ap- de stichting Neder-, i Draf- en Rensport. sthesiee^c 's enkele weken i om door de tuchtcom- jmen.l van de NDR we- men, a onregelmatigheden >aarmofeven 3aar» waarvan lit prefaar voorwaardelijk, i, bii^S uitgesloten, lerhalsinde de uitspraak ie Raad van appèl, ing tot korte termijn wordt lisschieht, is de straf van i Van rede opgeschort, ang aa armate HAAG De Ko- greeP. Jjke Nederlandse bond zal zich met al td en dood verzeten het standpunt van Derti^inisterie van finan- a de \oais dat is verwoord ie loon brief van 22 maart 3aar e Nederlandse Sport Jatie en waarin het Terie stelt, dat sport- igingen in principe nemers zijn. juni van het vorig jaar T i de afgevaardigden van ^Amateurvoetbal van de in Zeist een buitenge- algemene vergadering aan anleiding van fiscale en ,sPorajhe maatregelen, die de Rob Clerc lid van RDG DEN HA .G De dam- grootmec. clt Rob Clerc is lid geworden van het Haagse RDG De oud wereldkampioen bij de jeugd en ook oud-kam pioen van Nederland is vanhet Gelderse Huis- sen, waar hij speelde voor de gelijknamige club, in Scheveningen komen wonen. Het is overigens nog niet be kend, of de huidige trai ner van de Koninklijke Nederlandse Dambond in de nieuwe damcompetitie zal uitkomen voor het eerste team van RDG: Ro Clerc: naar RB. Kees Akerboom toch geschorst DEN HAAG Kees Akerboom is voor vier wed strijden van het nationale basketbalteam ge schorst. De commissie van beroep van de Neder landse Basketbalbond wees het beroep van de scheidsrechters van de wedstrijd tussen het Ne derlands team en Jong Oranje tegen de uitspraak van de tuchtcommissie toe. De arbiters hadden in dat duel, dat op 13 december in Nieuwerkerk aan de IJssel werd gespeeld, Akerboom wegens wan gedrag uit het veld gestuurd. De tuchtcommissie van de NBB verklaarde in eerste instantie de zaak tegen Akerboom niet ontvankelijk, omdat uit in formatie van de topsportliga was gebleken, dat het hier om een oefenpartijtje ging. Tegen die uit spraak tekenden de scheidsrechters beroep aan. Voor de commissie kwam de topsportliga terug op zijn eerder verstekte informatie en daai%p werd Akerboom met ingang van 1 april alsnog voor vier wedstrijden van het nationale team uitgeslo ten. De Oliveira aan beterende hand CAMPINAS Joao de Oliveira zal begin juni het ziekenhuis in Cam pinas waarschijnlijk verlaten. De Brazi liaanse wereldrecord houder hinkstapsprin- gen raakte op 22 decem ber bij een auto-onge val zo ernstig gewond aan zijn rechterbeen, dat voor een amputatie gevreesd werd. Een ge slaagde orthopedische ingreep voorkwam dat. De Oliveira zal niet meer in de atletiekare- na terugkeren. Eric Heiden weer record kwijt ALMA Ata Eric Heiden heeft weer een record moeten afstaan. Het puntenklassement van de grote schaatsvierkamp, dat de Amerikaan op 10 en 11 februari 1979 op het Bislet-ijs in Oslo met 162.972 punten naar recordhoogte voerde, werd gisteren verbeterd door Viktor Sjaserin. De 20- jarige schaatser uit de Sowjet- Unie voert nu de wereldrang lijst aan met het totaal van 162.312punten. Sjaserin reed op de 500 meter de tijd van 38,37 seconden, op de 5000: 7.00.76, legde de 1500 meter af in 1.55.83 en finishte op de 10 kilometer in 14.25.29. Ir. T. ïneeskl n kind Op initiatief van de rman Kaspers, voorzit- i de Landelijke Bond .Amateur-voetbalvereni- 1 "K (LBA) namen de afge- °PSe^den toen met algemene en zc£n een motje aan in die /Kercl gesteld dat de af- n ./tiigden, die in het sport- °Ptlek!n van de KNVB met bijeen ernstig verontrust en Vltawaardigd waren over de uitenl^n en genomen fiscale met Êdische maatregelen van tegen de sport, t besttgevaardigden droegen net amateurbestuur toe op, de NSF dringend te ver^ken voor 1 november 1981 over eenstemming te bereike met de overheid over de vï pun ten, die in de motie êrden genoemd (btw over canne-in- komsten, loon- en inkosten- belasting, aansprakejkheid voor verenigingsbesturders en huurtarieven voor Jortac- commodaties). Bij het'iet in willigen van deze eèn zou het amateurvoetbal acties voorbereiden, die doe de ge hele Nederlandse spö gedra gen zouden moeten worden, zoals een weekeinde zonder sport, bezetting van sportac commodaties en andere massa le demonstraties. Naar aanleiding van de brief van het ministerie van finan ciën aan de NSF kondigt de KNVB in een communique aan zich met woord en daad te zullen verzetten, omdat de op vatting van het ministerie van financiën, dat sportverenigin gen in principe ondernemers zijn, betekent, dat overschot ten uit de kantine-opbrengers, die door clubleden als vrijwil ligers bijeen zijn gebracht, zul len worden onderworpen aan vennootschapsbelasting. Einde „Het bestuur van het amateur voetbal", aldus het communi que, realiseert zich, dat uitvoe ring van deze plannen het ein de van de georganiseerde sport betekent. Alle verwachtingen, die vorig jaar na het aanne men van de motie op de bui tengewone algemene vergade ring op 20 juni in Zeist in ge sprekken waren gewekt, zijn met deze ingreep totaal ver nietigd". Het communiqué gaat verder: „Het amateur voetbal eist binnen enige da gen een gesprek met de staats secretaris van financiën. Op korte termijn zal ook met de vaste kamercommissie voor sport worden gesproken. In deze periode zal het bestuur amateurvoetbal er naar stre ven de harde acties, die bij de verenigingen worden voorbe reid, in goede banen te Leiden. Het bestuur van de Neder landse Sport Federatie is over deze zaak uitvoerig ingelicht. Maandagavond houdt het be stuur van de NSF een verga dering, waarin de brief van het ministerie van financiën aan de orde zal komen. Alle belangenverenigingen in de KNVB zijn vandaag in het sportcentrum in Zeist in een speciale vergadering bijeenge komen om de situatie te be spreken. HULST Onzekerheid kenmerkte de openings ronde van het toernooi om het Nederlands biljart- kampioenschap vijfkamp. De ongewisse toekomst van het Nederlandse top- biljarten leek Christ van der Smissen gistermiddag in het bijzonder uit zijn goede doen te hebben ge bracht. De titelhouder verloor in het gemeen schapscentrum Den Dul- laet in Hulst het eerste onderdeel van zijn partij tegen Velthuis, het libre. Later zette de biljarter uit St. Willebrord zijn tegen stander weliswaar op zijn plaats, maar dat gebeurde zonder al te veel overtui ging. De ereklassers zijn het oneens met de door het hoofdbestuur van de KNBB vastgestelde op zet voor nationale kampioen- schapstoernooien, die vanaf het komende seizoen voor het grootste gedeelte met twee poules van vier deelnemers over drie dagen worden ver werkt. De biljarters drongen aan op handhaving van de vierdaagse evenementen en poules van twee keer vijf. De resultaten van de eerste ronde van toernooi om het Ne derlands kampioenschap vijf kamp zijn: Christ van der Smissen (St. Wiiie- brord) - Ben Velthuis (Oldenzaal) 8 2: libre: 186 - 250 in 13 beurten, anker kader 47/1: 150-125 in 8 beurten; bandstoten: 100-9 in 7 beurten; anker kader 71/2: 150-98 in 7 beurten; drie banden: 30-21 in 33 beurten. Jos Bongers (Nijmegen) - Willy Steu- res (Nijmegen) 73: libre: 250-0 in 1 beurt; 47/1: 150-137 in 10 beurten; bandstoten: 82-100 in 19 beurten; 71/2: 150-120 in 3 beurten; drieban den: 30-30 in 38 beurten. Jan Arnouts (Etten-Leur) - Piet Vet (Berkhout) 73: libre: 250-0 in 1 beurt; 47/1: 150-30 in 6 beurten; bandstoten: 100-100 in 9 beurten; 71/2: 22-150 in 2 beurten; driebanden: 30-20 in 38 beurten. Duiten alterr geen BURG De botsing van Franz' Btkenbauer mogtijn clubgenoot Horst Hrubesch van d Hambur- gey- woensdagavond in de Bundesligavdstrijd te- eer8 ee^® Stuttgard blijkt ernstiger gevolge te hebben ing ovianvankelijk werd gedacht, in hel nacht van woensdag op donderdag wercBeckenbauers ■en ziekenhuis in Hamburg overgebracht, ndat bloed in 'ine was aangetroffen. De verwachting w; dat Becken- na enkele in de universiteitskliniek van Hnburg dat een I- nieren van.Beckenbauer een scheurtje Vtoont. •loog, die Beckenbauer heeft onderzocht, irmoedt dat de jitse rëcordinternationaal tenminste "noglrie weken in kenhuis zal moeten blijven. VFL Bochum S Zestien landen hebben ingeschrevi voor de pre- van de strijd om het Europese voetbkampioenschap ames. De zestien werden verdeeld ove.vier poules van 'aarvan de winnaars zich kwalificeren v>r de eindronde, 1984 gehouden wordt. Het Nederlands ameselftal werd eld in groep 4 met België, West-Duitslid en Denemar- e loting had verder het volgende resuiat: groep 1: Ijs- Finland, Noorwegen en Zweden; grp 2: Engeland, Ierland, Ierland en Schotland; groep 3Frankrijk, Italië, al én Zwitserland. luiter trainer SVV IDAM Nol de Ruiter wordt het koende seizoen trai- n SVV. Hij volgt bij de Schiedamse eeie-divisie dus Rob die naar Excelsior gaat, op. De 42-jaie De Ruiter heeft ntract voor een jaar getekend. Hij waeerder werkzaam pen 3oscb en Cambuur. Momenteeleeft hij Wagenin- rekem.der zijn hoede. J ri«. progra Björn Borg heeft zijn eerste partij sinds vier maanden achter de rug. Tegenstander Paolo Bartolucci (links) feliciteert hem met de zege. MONTE CARLO De in de eerste ronde van de in de eerste set had de Zweed Zweed Björn Borg heeft na kwalificaties voor het tennis- nogal wat problemen met zijn een afwezigheid van ruim vier toernooi van Monte carlo. De ritme. Toen hij dat hervonden maanden gisteren in Monte Zweed versloeg in twee sets had, was Bertolucci, die op de Carlo zijn rentree op de ten- zijn Italiaanse tegenstander honderdste van de wereld- nisbaan in een officiële wed- Paolo Bertolucci. De cijfers raneliist staat kansloos strijd gemaakt. Borg deed dat waren: 7—5 en 6-0. J ïss wil wraak Weisweiler ner Gilbert Gress van Zwitserse Xamax Neu- heeft zich hevig opge- den over de arrogantie de Westduitse pers ten tien van zijn club. Hij ng bijna uit zijn vel bij opmerking van Hennes sweiler, die had ver- ird, dat Hamburger SV in 5- cwartfinales van de strijd de UEFA Cup Xamax chatel niet serieus had )men. „Dat zal meneer sweiler nog wel mer- riep Gress uit. Weis- 20013er is komend seizoen ler van Grasshoppers uit ich en komt het „ploegje" to- Gress minstens twee- 1 tegen. I ondei enis valt tegen angs betreurde de Zwit- e club FC Aarau het rlijden van een 90-jarig ring Het bestuur van de club ook benieuwd wat hij achtergelaten. Geduren- 9vanl.ijn leven had hij immers i brief y verkondigd, dat hij de B'zen<> iets zou nalaten. FC Aa- sMaur was voj verwachting, iA i het testament werd geo- d. De club werd bedacht llicitat 200 franken. Voorzitter 1 Stehrenberger verklaar- „Ik ben blij, dat het testa- ït was opgemaakt, voor wij tegen Chiasso verlo- Anders waren het er schien wel honderd fran- i minder geweest." Milan fikolic (ex-PSV) trainebij FC Luzern Milan (ikolic, ooit speler- /trainebij Willem II, speler, later fofdtrainer vaa PSV (van 1>6 tot 1968) waar hij bekemwerd omdat hij zijn spelerjet roeien, is na jaren in deanoniemiteit te zijn verblen, weer in de publi citeit 'treden. Dat deed hij door ;n trainersfunctie te aanvaden bij FC Luzern. Daarolgt hij Paul Wolfis- berg die zich nu uitslui tend at richten op het trai- nersap bij de Zwitserse voetfcbond. Milan Nikolic, die égoslaaf van geboorte is, «ar het Nederlandse staaturgerschap heeft, is in- mides 51 jaar. Rayond Goethals en De leesterzet Leo Canjels gaat Cercle Bru.e aan het einde van het seizn verlaten. Dit gebeurt in vriendschap, de Ne- derkder wil zich meer op het nanagement van een proub gaan richten. De groite kandidaat voor Can- jels>pvolging is ook al ge- noed: Raymond Goethals vaihet dit seizoen verras- sersterke AA Gent. Daar is het/erkklimaat voor Goet- hahiet meer optimaal. Af- gelen zondag bij de uit- wetrijd tegen Standard Lu moest hij zelfs inmen- ginin het technisch beleid duin van voorzitter De Meter. De praeses bepaalde, Gilbert Gress: boos op Weisweiler. dat André Raes na rust als bewaker yan de weer langs iedereen snellende Simon Tahamata moest worden op gesteld iri plaats van Toni Rombouts. Goethals had ove rigens een andere wissel in gedachten. Schachner wil naar hoogste podium Walter Schachner is een ge renommeerde aanvaller van het Oostenrijkse elftal. Hij maakt opvallend vaak be langrijke doelpunten, evenals Hans Krankl. Merkwaardig genoeg is hij in clubverband altijd op betrekkelijk beschei den niveau actief gebleven. Toen de „wereld" hem op het WK in 1978 in Argentinië be zig zag, was hij nog lid van Alpine Donawitz, dat toen niet eens in de hoogste afde ling van het Oostenrijkse voetbal uitkwam. Nu speelt hij evenmin bij een hoogvlie ger, het Italiaanse Cesena. Schachner, die ooit bij Her- xtha Berlin op proef trainde, maar werd afgewezen, droomt ervan ooit bij Bayern München te spelen. Hij on derhandelde in, 1980 al met de Beierse club, die uiteinde lijk voor Calle Del' Haye koos. Toch is zijn „zwak" voor Bayern gebleven. „Als ik mag kiezen tussen Juven- tus. Real Madrid en Bayern, dan kies ik voor de laatste". Evangelist schiet Bristol te hulp Bristol City hoopt, dat de macht van de evangelist Billy Graham de club uit de financiële nood helpt. De plaatselijke volgelingen van Graham gaan bekijken, hoe zij het nodige geld bij elkaar kunnen krijgen om de club te redden. Zij willen er in ieder geval voor zorgen, dat het stadion van de derde-divisie club, Ashton Gate, blijft staan. In het stadion is name lijk voor 1984 een kruisvaart van Grahams volgelingen van het westelijk halfrond gepland. Sluiting van het sta dion zou impliceren, dat de plannen moeten worden ver anderd en dat kost ook geld. Nigel Short, die de publicitai re belangen van Graham verzorgt in het westen: „Vele enthousiaste predikers zullen zondag hierover ongetwijfeld praten. Hoe meer de kerk en de voetbalclubs samenwer ken, des te beter het is. De kerk moet een grote rol kun nen spelen in het terugdrin gen van het vandalisme. Ik kan wel twintig voorbeelden geven van het afgelopen jaar van gevallen, waarbij jonge mensen van notoire relschop- Walter Schachner: „zwak" voor Bayern. pers bij voetbalwedstrijden zijn veranderd in vrome christenen". Joao Havelange- opnieuw kandidaat Dr. Joao Havelange peinst er nog niet over het voorzitter schap van de FIFA op te ge ven. In Sao Paulo gaf de Bra ziliaan te kennen, dat hij zich opnieuw kandidaat stelt. Ha velange bekleedt de functie al acht jaar. Om de vier jaar, tijdens het conrgrès dat sa menvalt met de eindronde van het wereldkampioen schap, komt de opvolging aan de orde. Havelange volgde in 1974 de Brit Sir Stanley Rous op en werd daarna in Argen tinië herkozen. De kans, dat Havelange aanblijft is groot. Er zijn nog geen tegenkandi daten. De sluitingsdatum om deze melden is 9 mei. IN OPGEWAARDEERDE „EUROPESE" TITELSTRIJD ZAALVOETBAL: LEIDEN „Nodig de teams van België en Nederland uit, vraag Italië daarbij, leg de Spanjaarden de avond tevoren nog even de spelregels uit en wanneer je dat geheel dan Eu ropees Kampioenschap zaal voetbal noemt, dan krijg je daar nog wel een Groenoord- hal mee vol." Zo ongeveer moeten de organisatoren van de EK zaalvoetbal, die giste renavond in Leiden van start ging, gedacht hebben. Zij had den het duidelijk mis. De ge middelde korfballiefhebber laat zich op deze wijze mis schien een Europese titelstrijd voorzetten, het voetbalpubliek trapt daar duidelijk niet in. Slechts vijfhonderd toeschou wers passeerden de kassa's en gezien het vertoonde spel is het maar de vraag of die van daag nog terugkomen. Wel licht dat het feit dat Neder land dan in de eindstrijd tegen de verrassende mede-finalist Spanje zal uitkomen, nog voor enige drukte in de hal zal zor gen. De Nederlandse bondscoach Bert van Lingen was overi gens met de beste bedoelingen naar Leiden gekomen. Hij wil de met zijn ploeg de finale be reiken en daarbij het spekta kel niet vergeten. Het eerste lukte, door een 5-4 zege op België plaatste Nederland zich voor de eindstrijd tegen Span je, het tweede duidelijk niet. André van der Ley kreeg te weinig ruimte voor een aar dige individuele actie en ook balgoochelaar Arie Ried ijk kon zich niet vrijspelen. On danks de bijna voortdurende 'man meer' situatie, doelman Anton van Binsbergen scha kelde zich steeds aanvallend in/slaagde Oranje er zelden in zich een kansje te scheppen. De doelman lijkt bij zaalvoet bal ook niet de geschiktste fi guur om als spelbepaler te fungeren. Van Binsbergen wist niet goed raad met de ge boden vrijheid en tegenover die ene actie die een doelpunt opleverde stonden er twee, die een doelpunt kostten. Al in de derde minuut ver speelde Vic Hermans de bal en doelman Van Binsbergen, die z'n doel verlaten had, kon niet anders dan door het maken van hands een doelpunt voor komen. Bastiaans verzilverde de strafschop. Even daarvoor was Nederland overigens op 1- 0 gekomen door een treffer van Gilbert Heylige. Even la ter volgde dan die ene sterke aanvallende actie van Van Binsbergen. Hij omspeelde twee man en z'n afzwaaiende schot werd door Van der Ley ingetikt: 2-1. .Vijf minuten la ter was het weer gelijk, toen de Nederlandse sluitpost bij de middenlijn de bal verspeelde en Marc van Immerseele voor 2-2 zorgde. Het Nederlands team kwam bijzonder goed koop aan de derde treffer. Henk tén Kley loste een schot, de bal ging in het zijnet en op advies van de grensrechter be sloot scheidsrechter Corion tot een doelpunt. Overigens werd ook in de wedstrijd tussen Ita lië en Spanje een schot in het zijnet tot doelpunt gepromo veerd. Na de doelwisseling werd het duel nóg minder aantrekke lijk. De ploeg van Bert van Lingen volhield stug in de door de bondscoach zo trots aangekondigde 'vaste spelpa- tronen', die inhielden dat» de bal tussen doelman en verde digers wat heen en weer werd geschoven, waarna beide ver dedigers zelfs van positie wis selden. Voldoende aanleiding voor het publiek derhalve, om een 'slow hand-clap' in te zet ten. Wederom met hulp van de arbiter kwam de vierde treffer tot stand. Gilbert Hey- gele wrong zich tussen wat verdedigers door, kwam ten val en mocht als troost een strafschop nemen: 4-2. Arie v Riedijk stond even later aan het einde van een door hem vloeiend opgezette aanval en dat betekende 5-2. België kwam in de slotfase nog dicht bij. Scheidsrechter Corion schonk ook die ploeg een strafschop (opnieuw Maes) en door een van richting veran derd schot van Yves Cartuy- vels werd het nog 5-4. Oranje gooide echter nog wat vaste spelpatronen in de strijd, zodat de finaleplaats veilig gesteld werd. Eerder op de avond was het duel tussen Italië en Spanje aardiger om te zien. De Italia nen hadden een keertje van Nederland gewonnen en wa ren daarom favoriet, voor de Spanjaarden was het het eerste internationale optreden. On der aanvoering van de voor treffelijk spelende Ignado Gis- pert, die de volle vijftig minu ten in het veld bleef, werd Ita lië met een listig counterspel letje verrast. Door twee fraaie treffers - eentje van Gispert en een lobje van Vituco namen de Spanjaarden een 2-0 voor sprong. De Italianen kwamen terug via Marco Franco, die weliswaar naast schoot, maar ook dat kon gisterenavond best eens een doelpuntje ople veren: 2-1. Na rust verruimde Vituco de marge, kwam Italië door een rommelgoaltje van Franco nog even terug en maakte de beste man van de avond, Ignado Gispert, er vlak voor tijd 4-2 van Ook het Nederlands Dames zaalvoetbalteam kwam in ac tie. De ploeg klopte een selec tie van het district West II met 6-4. WILLEM SPIERDIJK Sportwereld DEN HAAG De amateur wedstrijd Zwart Blauw-SEP (Hoofdklasse HVB zondag), die dinsdagavond zou worden ge speeld, is verplaatst naar woensdag 18.45 uur. AVIEMORE De Nederland se Katusha Esser is tijdens de open Britse skikampioen schappen in Aviemore als tweede geëindigd in de combi natie bij de dames. Eerste werd de Westduitse Heidi Weisier. PAU De Fransman Lucien Rodriguez heeft zijn eruopese titel in het zwaargewicht bok sen met succes verdedigd te gen de Joegoslaaf Mikan Po- povic. Rodriguez won op pun ten. UTRECHT De NK zwem men worden komende zomer in twee weekeinden afgewerkt in het Sportfondsen bad in Amersfoort. De data zijn 9, 10 en 11 juli en 16, 17 en 18 juli. De zwemmers en zwemsters, die zijn geselecteerd voor de WK, doen niet mee aan de NK. UDEN Joep Esser keert te rug in het begeleidingsteam van dé nationale waterpolose- lectie. Hij wordt assistent van de bondscoach Denes Pocsik en zal voornamelijk de selectie tot 20 jaar coachen en begelei den. Esser, die een dergelijke functie ook uitoefende in de periode van Trumpic, bedank te in 1979 na onenigheid. UTRECHT Marijke Enge len, Catrien Eijken, Judith van der Berg, Ilse lWestbroek, Marleen Engelen en Petri En gels vormen de Nederlandse kunstzwemploeg, die van 8 tot en met 11 april deelneemt aan een vijflandentoernooi in het Zwitserse Regendorf. PRAAG De ijshockeyploe- gen van Tsjechoslowakije en Zweden hebben met 4-4 tegen elkaar gelijk gespeeld. De tus senstanden waren 1-1, 3-1 en 0-2.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9