„Ons land heeft een andere democratie nodig Gerard Lutz en zijn leerlingen Mededeling aan onze verbruikers J3—I Energiebedrijf Rijnland 1 Prof. Van Hall: „Misschien te veel baarmoederoperaties? Veel gevallen p van Engelse ziekteS Spinazie goed voor wie ze goed behandelt Weer Westerse vlootoefening in Caraïbisch gebied QB de rijksoverheid vraagt 'I BINNENLAND BUITENLAND LODSE COURANT ZATERDAG 3 APRIL 1982 PAGI1 SURINAAMSE MINISTER BUITENLANSE ZAKEN: PARAMARIBO „Suriname heeft een andere vorm van de mocratie nodig om dit land tot ontwikkeling te brengen, maar onze democratie zal geen par lementaire democratie zijn naar Europees lees: Neder lands model. De afgelopen dertig jaar hebben duidelijk aangetoond dat de parlemen taire democratie in Suriname niet heeft gefunctioneerd". Dit zegt mr. H.H. Naarendorp, minister van Buitenlandse Za ken van Suriname, in een vraaggesprek op zijn ministe rie in Paramaribo. Volgens minister Naarendorp heeft een periode van dertig jaar parle mentaire democratie in Suri name een aantal leiders opge leverd die zich uiteindelijk al leen maar bezig hebben ge houden met hun eigenbelang. Het is een uitdaging voor de nieuwe regering om te streven naar een „werkelijke" demo cratie, aldus Naarendorp. „Wanneer je uit dertig jaar po litieke analyse van dit land concludeert dat de democratie maar voor, een kleine bevoor rechte groep heeft gewerkt, dan heeft het geen zin die vorm te handhaven. Wat de afgelopen twee jaar is gepro beerd en thar>s wordt voortge zet is een vorm van directe de mocratie in plaats van verte- DEN HAAG Het zal nog even duren eer Nederland besluit of het de ontwikkelingshulp aan Suriname zal hervatten. De inhoud van de regeringsverklaring van het Kabinet-Nijhorst zal bepalend zijn, aldus premier Van Agt gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. Bij de beoordeling van het beleid in Suriname zal minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) er vooral op letten of het nieuwe Kabinet in Paramaribo uitzicht biedt op herstel van de democratische verhoudingen en of het de mensenrechten blijvend wil eerbiedigen. Ambassa deur Hoekman gaat volgende week terug naar Para maribo. Hij was naar Den Haag teruggeroepen na de jongste troebelen- in Suriname, waarbij op 13 maart ser geant-majoor Hawker werd gefusilleerd. genwoordigende democratie", aldus Naarendorp. Buitenlandse politiek De minister is voorts van oor deel dat de buitenlandse poli tiek van Suriname nu erop ge richt moet zijn om de belang rijkste sociaal-economische problemen van het land op te lossen, waarbij zaken als werkgelegenheid en het func tioneren van het onderwijssys teem centraal moeten staan. „Het streven naar een be heersbare economie betekent dat wij de diverse sectoren in tern beter moeten organiseren, en dat wij tot onderhandelin gen moeten komen met bui tenlandse ondernemingen die op vitale plaatsen in onze eco nomie opereren,,, aldus de mi nister, die vindt dat bedrijfsbe langen en nationale belangen beter op elkaar afgestemd moeten worden. Ontwikkelingshulp Volgens Naarendorp is er in de afgelopen dertig jaar veel geld in Suriname gestopt, zon der dat dit het gewenste effect heeft opgeleverd. „Als wij nu praten over rijst, dan willen wij kijken naar de mogelijk heid tot financiering van rijst- projecten en tegelijkertijd na gaan of de financierder ook geen afnemer kan zijn", aldus Naarendorp. „Dat vinden wij een betere vorm van ontwik kelingssamenwerking dan al leen maar financiering van polderaanleg en de opdracht aan de boeren om rijst te ver bouwen. Zo gebeurde het in het verleden. Ontwikkelings samenwerking betekent de wederzijdse verhouding tussen de betrokken landen op een hoger niveau te brengen. Het is voor ons een kwantitatief en een kwalitatief gegeven. Men moet beter en meer gaan pro duceren". „Suriname is solidair met het streven van Derde Wereld- -landen naar een rechtvaardi ger economische verhouding in de wereld". Naarendorp voegt hieraan toe, dat Surina me geen neutralistische bui tenlandse politiek voert. „Dat wij thans samenwerken met landen als Cuba, Nicaragua, El Salvador, Mexico, Trinidad, Guyana en Barbados heeft te maken met het feit dat wij ons richten op de bescherming van onze veiligheid en beheers baarheid van onze economie". Minister Naarendorp. Nederlandse media „Wij willen met elk land, on geacht zijn politiek of ideolo gisch systeem, samenwerken in de overtuiging dat zij ons op beide gebieden kunnen onder steunen of helpen. In principe gaat het niet om met wie je sa menwerkt maar waarop die samenwerking gericht is". Naarendorp maakt daarbij een kritische kanttekening over de Nederlandse media. „Het komt mij voor dat de Nederlandse pers de laatste tijd doet alsof onze regering intensief de Cu baanse lijn volgt. De regerin- g-Aron heeft diplomatieke be trekkingen met Cuba gesloten. Wij hebben op een gelijkmati ge manier daar inhoud aan ge geven en hebben tot nu toe die betrekkingen ontwikkeld die in het belang zijn van Surina- Iedereen mag ons gedrag in de internationale organisaties nagaan om zich ervan te over tuigen dat wij een echte onaf hankelijke lijn volgen. Als de Nederlandse politici in de Tweede Kamer blijven bewe ren dat onze buitenlandse poli tiek onduidelijk is, dan is dat voor hun rekening, want", zegt Naarendorp, „de feiten liggen er. Ons stemgedrag bij de internationale organisaties is verifieerbaar. Wij weigeren mee te doen met bepaalde groepen in.Nederland, die vin den dat wij niet anti- of pro-A- merikaans moeten zijn. Wij vechten niet tegen Washing ton, wij vechten voor een be heersbare economie in Surina me en yoor de bescherming van onze revolutionaire doe len". Bedreigd „Wij weten dat er buitenland se, maar ook binnenlandse krachten zijn die veel belang hebben bij de oude situatie van voor 25 februari 1980. Het bui tenland deed zaken met een centrum dat steunde op een zwakke coalitie, dus dat was veel prettiger voor buitenland se maatschappijen. De regerin- g-Aron kon daar maar niet te genop". Hij vervolgt: „En bin nen Suriname zijn er groepen die zowel hun economische positie als hun sociale status meer ontlenen aan het ten dienste staan van het buiten land dan aan het werkelijk ne men van risico's. Het is een parasitair deel van onze bevol king die politiek het meest agressief is". ARCHIE SUMMER UTRECHT Het aantal operaties waarbij de baar moeder wordt verwijderd is in Nederland toegeno men van 19.000 in '71 tot 28.000 in '79. Dat komt neer op een stijging van 44 procent, terwijl het aantal vrouwen in die tijd maar zeven procent toe nam. De Leidse gynaeco loog vraagt zich in het art senblad Medisch Contact af, of niet vaker dan no dig tot deze operatie wordt besloten. Volgens prof. Van Hall wordt de operatie in Nederland va ker uitgevoerd om bepaalde gynaecologische klachten te beëindigen. Daarbij is het ope ratie-risico verminderd dank I zij verbeterde anesthesie'^ meer mogelijkheden om plica ties te voorkomen. 1 kan zelfs zo ver komen, A Van Hall, dat de baarmofe^ wordt verwijderd uit prei.32 tieve overwegingen, bijv1*» beeld om baarmoederhalssm ker voor te zijn. Ie De vraag of de neiging tot ki rurgisch ingrijpen misschifch groot is, is volgens Van red des te meer van belang aa zien de kans op psycho-sor- problemen na de operatie toe te nemen naarmate noodzaak tot de ingreep fci. der groot is. Het verwijf, van de baarmoeder behoor1 de VS en Australië al t<J meest uitgevoerde grotere h ratieve ingrepen. Dertigir veertig procent van de \0i wen raakt daar in de loon j. het leven hun baarm<f kwijt. r ir al UTRECHT Engelse ziekte (rachitis) door een tekort aan .n mine D kwam een jaar of vijftien geleden nog maar spora^t voor in Nederland. De laatste jaren is er echter sprake vaiij duidelijke toeneming. De Utrechtse kinderarts dr. T. acj Schulpen meldt in het Nederlands tijdschrift voor geneeski r dat in de kinderklinieken jaarlijks weer bij honderden kint£ een vitamine-D-tekort wordt vastgesteld. Hij acht het waarschijnlijk, dat een dergelijk tekort zich bij j veel meer kinderen voordoet zonder dat het wordt opgeir^ en dat die kinderen langzaam genezen „via de lente- en zo£n zonnestralen". Rachitis is met de komst van buitenlandse vfve nemers, de grote stroom rijksgenoten uit Suriname en de len en de overkomst van duizenden buitenlandse adoptiek^* ren weer een actuele ziekte geworden, aldus dr. Schulpen,ei Hij noemt drie oorzaken. In de eerste plaats het niet inné e van de door de consultatiebureaus voorgeschreven vitawa A/D-druppels. In de tweede plaats blijven veel buitenl^n moeders en kinderen voornamelijk binnenshuis, vaak met ten gordijnen, terwijl ook „overmatig" kleding wordt gedi^ zodat de huid te weinig met ultraviolet licht wordt bestcge Tenslotte consumeren deze gezinnen meestal olie of eig» maakte boter in plaats van de met vitamine D verrijkte m rine. Engelse ziekte komt echter niet alleen voor in „buiten se" gezinnen, maar ook bij kinderen van ouders met alterr ve voedingswijzen. f DEN HAAG Het voorlich tingsbureau voor de voeding 'heeft een aantal tips gegeven om bladgroenten zodanig te behandelen dat daarin ge vormd nitriet geen schade kan veroorzaken. Spinazie, andij vie en postelein, vooral die uit de kas, bevatten vrij veel van het onschadelijke nitraat. Ni traat wordt echter het bewa ren van de groenten omgezet in nitriet, dat bij grote hoe veelheden schadelijk is voor de gezondheid. Dit proces valt te voorkomen door afwisselend verschillende soorten blad- en andere groen ten te eten. Gebruik verse, niet verlepte bladgroenten, be waar die na aankoop niet te lang en liefst in de koelkast, aldus het voorlichtingsbureau voor de voeding. Was ze meer malen in koud water. Warm resten bereide bladgroenten niet meer op, want het koken vormt nog meer nitriet. Het kookvocht moet dan ook ner gens voor gebruikt worden. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,E*POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA NORFOLK De aanwezig heid van de NAVO-marine in de Caribische Zee zal volgende week opnieuw benadrukt wor den door een gezamenlijke Brits-Amerikaanse vlootoefe ning, waaraan zal worden deelgenomen door 39 schepen en meer dan 200 vliegtuigen. Dat is door Amerikaanse mari nefunctionarissen gezegd. De vijf weken durende paraat heidsoefening, die dinsdag be gint, wordt gehouden van de kust an Virginia tot en met de Caraïbische Zee. Er zullen twee vliegdekschepen bij be trokken zijn. De oefening, Readex 2-82, wordt van 27 april tot half mei gevolgd door een grootscheepse manoeuvre onder de naam Ocean Ventu re. Aan die oefening zullen meer dan 40 schepen meedoen en een aantal b52 bommen werpers van de Amerikaanse luchtmacht. Marinewoordvoerders z« dat de oefeningen geen BI band houden met mogijjr crisis-situaties in het gey zoals de burgeroorlog bp Salvador. Het is meer ee. ting van verontrusting ov^r algehele toestand in hei bied. -/EN HAAG Lesgeven i i een bijzonder moeilijke taak en vereist een grote kennis-vaardigheid om anderen bij te brengen wat men zelf al weet en kan, maar het is een ex cellente gave om die an dere tegelijk zó te leren en op te voeden dat hij of zij zich toch zelfstandig kan ontwikkelen. En voorzover we dat kunnen zien, heeft de graficus en kunstschilder Gerard Lutz dit zeker weten te volbrengen. Veertien oud-leerlingen van alle leeftijden stellen samen met dat van de meester hun grafiek ten toon in de Haag se Kunstkring t/m de 17de en dit is eert fijne en varia bele expositie waarop veel „Haags" werk te bekijken valt. En zo goed als allemaal bekende namen: Bettenhau- sen, Meerts, Mürer, Gente naar, Blans, Mooyman, Mo- ritz, van Schaik (de laatste erg bekend geworden door het Poezenkwartet waarvan een Duitse, Italiaanse en Ja panse uitgave op stapel staat) maar hoe ze ook mo gen heten en hoe dikwijls we hun werk ook wel zien hier of elders, men bemerkt het met één oogopslag: ze hebben ieder in hun eigen methode die vaste, accurate hand van werken om hun visie zo duidelijk mogelijk kenbaar te maken. Frans de Haas en Bettanhansen zijn o.i. de meest markante toe- lichters onder dit gezelschap en Ronnie Meerts geeft voortdurend een lyrische parafrase op onderwerpen, bekend of minder bekend, die doof een ander mogelijk wat té traditioneel zouden worden. Het is eigenlijk niet goed ons te laten leiden door die afpalende begrippen; er zijn vroeger ook misbaksels gemaakt en er worden mo menteel prachtige dingen verricht. De etsen van Mo- ritz en Matthews b.v. kun je als zeer traditioneel bestem pelen, maar het zijn uitne mende stukken terwijl het werk van Carla Hartjesveld een sterke fantastische ex pressie heeft die weer hele maal in onze gedachtenwe- reld past. Maar wat hebben die veertien nu bedacht? Zij kopen ieder voor zich één van die wonderlijk mooie kleine etsen van hun mees ter en schenken die aan de HKK als een permanent be zit. Verdient zulk een geste geen navolging? Staalkaart In Pulchri loopt de Voor jaarstentoonstelling van le den t/m 18 april en daar krijgen we weer dat zelfde beeld van eke lente of herst: een keur van kunstwerken in zoveel stijlen en opvattin gen die als een enorme staalkaart van eigentijdse expressie kan voldoen. Veel figuratief, weinig abstract en bovenal een ernstige ij ver om te assimileren, om de voorstellingswijze van voor gaande periode in een nieu we blik te vangen. Waarom anders zou b.v. een Roel Jonges zo'n gevel aan de Haagse Stationsweg onder gebracht hebben in zijn streng en ritmische lijnenpa- troon waarbij hij de weer spiegelingen in de ruiten- parterre precies zo geschil derd heeft als die in werke lijkheid met een bepaald te genlicht zich aan ons oog voordoen? En wat weet Ferry Sleebe van de buur- kat te vertellen op zijn onge compliceerde manier, zo op de rand van het naïeve af. Maar hij heeft niet alleen de anecdote in bezit, want dicht bij hem hangt die „Stations wachtkamer" van Peter de Leeuwe, eveneens in een li neair kader gezet, maar dit is het compleet: de troostelo ze avond, het wachten onder de schrale lampen op een trein die misschien niet meer komt.Illustratie bij een novelle die nog geschre ven moet worden? Hoe ook, hier vindt een overdracht plaats die ons zeker langer bezig zal houden dan de „Gele balk met tekens" van Herman van Tongeren, de butant, of de „Rode planeet met horizontale fixatie" van Piet Smissaert. Beide wer ken gaan gewoon door als non-figuaratieven, zo talrijk en zo heel veel op elkaar lij kend. De „Invading angles" van Paul Louwers komt hier toch gelukkig even bo venuit door de briljante kleuren-uitstraling. Verder een kapitale reeks van heel mooie dingen: Maarten Kemper op 'n andere toer dan Ijij gewoon is te nemen, maar met een boeiend stuk oud-Rotterdam. En, dat zou 'n gemis zijn als er geen por tret van Van Boxel hing, ditmaal van Munnik, de voorzitter van Pulchri. Ber- serik is ook zo gevoelig en inventief om het verhaal om te zetten in beeld met dat „Pakje van Hans uit Ameri ka" terwijl Aat Verhoog ge woon, zo maar even aange- schetst, een man en vrouw foto's laat kijken. Maar welk 'n pure tekenkunst zoals we die van de groten zagen in musea en kostbare albums. Het royale palet en het bre de doek komt er weer hele maal in: Dora Dolz met „Astrid en Lydia" en het echte stilleven gevuld met een innig schoonheidsgevoel ontbreekt evenmin, Louis Meys bewijst het zonder twijfel evenals Claudine Doorman of Jaap Kuypers. En in de plastiek heeft o.i. Jaroslawa Dankova nog eens de voorkeur met haar „Muur". Gezegend licht Gerard Huysman, in het Kunstcentrum, heeft 15 april als sluitingsdatum. Dit is een naturalist van het zui verste water, maar iemand die de atmosferische toon eerder laat horen dan het scherpe aftekenen der verre dingen. In landschappen is hij goed maar in de intimi teit van het interieur ligt zijn kracht. Mensen en din gen worden daar omsloten door een bijna gezegend licht dat ons aan Aart van der Leeuw herinnert. Maar ook dit kan alleen te voor schijn komen wanneer een schilder dat alles in zich en bij zich heeft: tekentalent, kennis van de materie, toe gespitst gevoel voor kleur- verhoudingen, compositie- vermogen en nog zo heel veel meer. JAN VERHEYEN Roel Jonges: Gevel Stationsweg In zijn vergadering van 31 maart 1982 heeft de Algemene Raad van het Energiebedrijf Rijnland de volgende regelingen gewijzigd: Tarieven- en vergoedingsregeling behorende bij de Verordening Algemene Voorwaarden voor de levering van elektrische energie; Tarieven- en vergoedingsregeling behorende bij de Verordening Algemene- Voorwaarden voor de levering van gas. Deze regelingen treden in werking op 1 mei 1982; tegelijkertijd worden de tot dan geldende regelingen ingetrokken. De nieuwe regelingen zijn gedeponeerd bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en voor Gouda en Omstreken en liggen van 1 april 1982,af ter inzage ten kantore van het Energiebedrijf Rijnland, Langegracht 70 te Leiden. De Directeur. De rijksoverheid wil meer vrouwen in dienst nemen. Daarom worden vooral ook zij uitgenodigd te solliciteren. programmeurs (mni./vri.) vac. nr. 2-4711/0167 id: Functie-informatie: vertalen van een gedetailleerd systeemontwerp tot programma's, daarbij rekenii^ houdend met de vastgestelde regels inzake: de d< matigheid, beveiliging en controle; de normen. ric~— lijnen en werksystematiek betreffende het progra. meren; het gebruik van standaardprogrammatuu| Uitvoeren van programmatests; verzorgen en uit voeren van programma-onderhoud. Vereist: diploma HAVO (wiskunde); minimaal opl ding tot applicatieprogrammeur; meerjarige erva ring incobol. Standplaats: Voorburg. Salaris: max. f 3786,- per maand. Sollicitaties inzenden vóór 24 april 1982. Informatiecentrum Rijks Psychologische Dienst. "t Eisenhowerlaan 138. Corr. adres: Postbus 20013e'r 2500 EA 's-Gravenhage. ier Geopend maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 16.30 uur. Maandag en dinsdag ook van 16.30 tol 21.00 uur. Telefonische inlichtingen worden verstrekt ondei nummer (070)-501226. en anj e Bovengenoemd salaris is in het algemeen rliji afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring He en is exclusief 7%S vakantie-uitkering. o< ac Schriftelijke sollicitaties onder vermelding van t jjn vacaturenummer (in linkerbovenhoek van brief y" enveloppe) en uw huisadres met postcode, zen^ ,e aan de Rijks Psychologische Dienst, Prins Maur v laan 1. Corr. adres: Postbus 20013,2500 EA 's-Gravenhage. y Een mededeling van ontvangst van uw sollicitat 2 briet wordt u door het CBS toegezonden. I S „Ik

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8