investeringsloon is van de baan „Grootste vernedering sinds de Suez-crisis" Amerikaanse vrouwen keren zich af van Reagan Zuidafrikanen beëindigen hongerstaking £eid6C0oma4it De VS en de kernwapens Kerk en staat Polen willen brede discussie Met uw krant naar Marokko BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 APRIL 1982 PAGINA S rcc O: stenrijk weigert itlevering piloten ENEN Oostenrijk is niet n plan twee Poolse lucht- ichtpiloten uit te leveren die ;t een gekaapt vliegtuig naar t Westen zijn gevlucht. Hier- ie heeft de Oostenrijkse rege- ig gisteren een formeel ver- ek van Warschau tot uitleve- ig van de vluchtelingen afge- ïzen. •n woordvoerder van het Oos- nrijkse ministerie van justitie rklaarde dat de piloten in >stenrijk zullen worden he cht. Ze kunnen worden ver- rdeeld tot maximaal vijf jaar ivangenisstraf, maar in het irleden zijn dergelijke vergrij- |n alleen maar voorwaardelijk traft. Banken wijzen bemiddeling af UTRECHT De werkgeversorganisatie in de bankwereld ziet geen heil in een be middelingspoging door ex-minister van sociale zaken Albeda in het conflict over de kortere werkweek. Albeda heeft op verzoek van de dienstenbond CNV, die hem als bemiddelaar had gevraagd, con tact gehad met werkgeversonderhande laar, dr. J. Crijns. De banken blijven ech ter bij hun standpunt dat zij geen bemid delaars nodig hebben: de kortere werk week blijft .voor hen onaanvaardbaar. Ongeveer zeventig stakende ABN-werk- nemers hebben gisteren aan ABN-topman Visser een resolutie overhandigd, waarin zij zeggen verbaasd te zijn over het feit dat de bank zich niet soepeler opstelt in zake arbeidstijdverkorting. Bij het distri butiecentrum van de Amro-bank in Wcesp kwam het gistermiddag tot een korte blokkade. Voormalig verzet verontrust over gratieverlening AMSTERDAM Het centraal orgaan voorihalig verzet heeft in een tele gram aan koningin Beatrix en de mi nister van justitie zijn verontrusting uitgesproken over de vrijlating van de Duitse oorlogsmisdadiger Martin Ja cobs. De man is gratie verleend in verband met zijn gezondheidstoe stand. Het voormalig verzet zegt te- leurgsteld te zijn dat de vrijlating ge schiedt zonder overleg en zonder me disch onderzoek door de vertrouwen sarts van het voormalig verzet. Het samenwerkend verzet vraagt zich af of de gratiëring een „proefballon" is en of wellicht ook weldra de vrijlating van anderen spoedig kan worden ver wacht. Cao-overleg bij Gist- Brocades muurvast DELFT De CAO-onderhande- lingen bij het chemisch concern Gist-Brocades in Delft (driedui zend werknemers) zijn vastgelo pen op het ziekengeld. Volgens bestuurder Nol de Jong van de industriebond FNV wil de direc tie van het bedrijf niet garande ren dat de werknemers het zie-' kengëld voor de volle honderd procent krijgen doorbetaald. De directie wil zich niet vastleggen zolang de regeringsvoorstellen over het ziekengeld nog niet de finitief zijn. De vakbonden gaan nu met hun leden overleggen wat er verder te doen staat. Acties zijn volgens De Jong niet uitge sloten. Paus vier dagen in Portugal VATIKAANSTAD Paus Johannes Paulus II zal van 12 tot en met 15 mei een vier daags bezoek brengen aan Portugal, zo heeft het Vati- kaan gisteren aangekondigd. Eerder hadden het Vatikaan en Portugese regeringsfunctio narissen laten weten dat de paus slechts één dag in het land zou blijven, voor een be-' zoek aan het bedevaartsoord Fatima. De paus zal op zijn elf de buitenlandse reis zes Portu gese steden aandoen. Hij zal een onderhoud hebben met onder anderen regerings- en kerkelijke leiders maar ook met studenten, boeren en etni sche groepen. H itighi ;n Ac JKEFr i u de k(erv van voorpagina) an ^par er zijn ook andere ^gelijkheden om uit de Ne< iblemen te komen, al en HP Van Agt. Hij wees nöqPP dat de regering ook% ier^ in besluiten in alle inko- ens in te grijpen. Daarbij u dan geen uitzondering maakt worden voor de inimuminkomens, die ider het huidige regeer- ;koord de garantie heb- in dat zij er dit jaar ioguit één procent ifi lopkracht op achteruit jyjp de Voorjaarsnota er nog altijd niet is, komt volgens- Van Agt doordat de drie par tijen in het kabinet het nog al tijd niet eens zijn over ruwweg drie zaken: wat voor besparingen sorte ren er dit jaar nog voldoende effect? wat is economisch raadzaam en wat niet? wat is politik mogelijk? Het lijstje overziende vergt het, zo meende de premier, „weinig voorstellingsvermo gen om te zien hoe levendig deze punten conflicteren". Wat het tweede punt betreft merkt hij op dat het daarbij gaat om de botsing van twee filosofieën. Wat hemzelf be treft is het uitgesloten dat wordt afgezien van het verla gen van het financieel tekort van de overheid, dat nu al zo'n tien procent zou bedragen. Daarbij verwees hij naar de Franse president Mitterrand het voorbeeld voor veel so cialisten die in Brussel had meegedeeld dat het financie ringstekort in zijn land niet hoger mocht worden dan 3,5 procent. Nu kan een regering haar te kort ook verminderen door een verhoging van de inkom sten (belastingen of sociale premies). Van Agt liet door schemeren dat voor met name de PvdA-ministers de verlei ding groot is voor deze oplos sing te kiezen. In dat opzicht zien zij er niet tegenop het re geerakkoord te wijzigen. Vol gens de premier is een derge lijke verhoging „één van de kardinale vragen in de vijf hoek". Een verplicht investeringsloon van één procent, op te leggen per 1 juli bij wet, is van de baan. De CDA-ministers heb ben zich daar tegen verklaard, omdat minister Den Uyl (so ciale zaken en werkgelegen heid) andere bedoelingen ge had zou hebben. „In deze op zet was hét niets anders dan een verkapte belastinghef fing", aldus Van Agt. Naast de solidariteitsheffing, waar schijnlijk via een verhoging van de BTW, was dat echt te veel gevraagd, zo gaf de pre mier aan. 'Vaude bij •mvlfopambtenaar iroeti i lijk onderzoekt Ook leent ten 'an h ..Ktfegenaanleg 'an onze parlementaire re- DE dactie) f' *EN HAAG Ir. P.C. de w,an, secretaris-generaal in het ministerie van ®»rkeer en waterstaat, d?erweegt disciplinaire aatregelen tegen ambte- iren van het ministerie verband met de moge- -u. kp verduistering van r jna 3,4 miljoen gulden, e verduistering zou heb- ïn plaatsgevonden bij de irectie Wegen van Rijks- aterstaat en in 1978 ,aats gevonden hebben. - Je verduistering is ont- Vpkt door de Algemene ^tekenkamer. jébleken is dat een deel van administratie over het aan- llegde stuk weg ontbreekt, jwijl in de rest van de be reiden onjuistheden en hia- h geconstateerd zijn. Een Irantwoorde controle van de Agaven was daardoor niet pgelijk, aldus de Rekenkar fcr. Inmiddels is ir. De Man llast met het onderzoek naar l zaak dat medio van dit jaar gerond moet worden. lar wordt vermoed door de kenkamer hebben ambtena- i met de aannemer(s) bij de OnuÊgaanieg samengewerkt b»j abbr mogelijke verduistering. De Or htkenkamer heeft namelijk stgesteld dat niet valt na te an wat de aannemers in fei- hebben geleverd voor de ïgenaanleg en welke hoe- elheden materiaal gebruikt n. Daardoor zijn waarschijn- k te hoge betalingen gedaan. PRESTIGE THATCHER GEKNAKT (Vervolg voorpagina) BUENOS AIRES De Argentijnse invasie van de Falkland-eilanden heeft niet alleen internationaal verontwaardiging gewekt, maar ook de Britse rege ring in diskrediet ge bracht. David Steel, leider van de liberale partij, ver klaarde dat de gebeurte nissen getoond hebben dat de prententie van de con servatieven dat zij de par tij van de defensie zijn, onzinnig is. Een ander parlementslid zei: „Dit is de verschrikkelijkse ver nedering sinds de Suez- crisis van 1956". Vandaag zal de regering van Mar garet Thatcher zich in een spoedzitting van het par lement moeten verant woorden. De feitelijk onmacht van de Britse regering om zijn mini- kolonie in de Atlantische Oceaan te beschermen tegen agressors is wel het meest schrijnende feit in de Falk land-affaire. Tijdens een pers conferentie vroegen verslagge vers de Britse ministers Nott (Defensie) en Carrington (Bui tenlandse Zaken) of zij naar aanleiding van de crisis zou-, den aftreden, maar zij ontken den dat. Op de vraag waarom er niet eerder een vlooteen- heid naar Falkland was ge stuurd, zei Nott dat de Britse regering verplicht was eerst op Het conflict met Argentinië laaide zoals gemeld 19 maart op, toen een groep Argentijnse arbeiders zich op de eilanden installeerde. De Argentijnen eisten de eilanden op, die sinds 1833 onder Brits gezag staan. Een meerderheid van de bijna 2000 inwoners is Brits-gezind. De invasie heeft de Argentijn se junta in eigen land veel goodwill opgeleverd, Circa 20.000 Argentijnen verzamel- Triomf en versla genheid: twee rege ringsleiders tonen hun gevoelens over de recente ontwik kelingen op de Falk- 'land-eilanden. De Argentijnse presi dent werd onthaald door een enthou siast publiek en was daar zichtbaar ge lukkig mee. De Brit se premier Marga ret Thatcher Is met lood in de schoenen op weg naar een Kabinetsberaad over de invasie van de eilandengroep. den zich gistermiddag bij het regeringsgebouw in Buenos Aires om hun president, Leo pold Galteiri, toe te juichen. Vrijwel alle belangrijke orga nisaties in Argentinië hebben hun steun betuigd aan de actie. Volgens Galteiri is bij de actie slechts één dodelijk slachtoffer gevallen: een militair. De Ar gentijnse afgevaardigde, Edu- ardo Roca, zei dat zijn land wel met Londen wil onder handelen maar dat de soeve reiniteit van de eilanden niet bespreekbaar is. ruim 400 projecten in Alrika, Azlé en Latijns-Amerika vastenaktie girö 5 85 0 KAAPSTAD De hon gerstaking in Nyanga bij Kaapstad, waarmee gepro testeerd tegen deportatie van familieleden van zwarte werknemers naar de thuislanden, is beëin digd. De actievoerders hebben hiertoe besloten nadat minister Koornhof (rassenzaken) had toege zegd dat binnen drie we ken alle gevallen indivi dueel zullenworden be keken. De hongerstakers hebben la ten weten de hongerstaking te zullen hervatten indien de uit komst van het onderzoek van het ministerie daartoe aanlei ding geeft. Het katholiek wel- zijnsbureau te Kaapstad heeft gemeld dat alle 900 gevallen uit Nyanga, die de Zuidafri- kaanse overheid rond de jaar wisseling heeft geregistreerd, in behandeling zullen worden genomen. De zwarte bewoners van Ny anga begonnen op 9 maart met hun actie in de Anglicaanse kathedraal van Kaapstad om te protesteren tegen het ras- senbeleid, dat hen verbiedt in voor blanken bestemde gebie den te wonen. Ruim een jaar geleden bouwden zij in de buurt van Kaapstad de hutten- wijk Nyanga. De politie hield daar geregeld razzia's. (Van onze correspondent Dick Toet) :|fASHINGTON Vrou- |en krijgen in veel ster- pr toenemende mate ge- 'eg van president Rea- dan mannen, zo blijkt recente Amerikaanse ^rkiezingsonderzoeken. jeagan is van het begin af |n populairder geweest j mannen, maar het ver- ERSfhil in waardering is in- jor fjiddels zo opvallend ge- dagfoeid, dat Amerikaanse 0nv#rkiezingsonderzoekers reken van „een histori- ie verschuiving". pre. the Hoewel de opinie van mannen en vrouwen met name bij za ken als oorlog en vrede, mi lieubescherming en kernener gie wel vaker flink heeft ver schild, met de Amerikaanse vrouwen per traditie aan de meer progressieve kant van de zaak, is in de mening over de president nog nooit eerder een aanmerkelijk verschil opgetre den. In feite zijn sinds de in trede van de moderne onder zoekmethoden onder Eisenho wer alle presidenten opvallend gelijk door mannen en vrou wen in Amerika beoordeeld. Een recente opiniepeiling van de Washington Post en tv-gi- gant ABC vond uit dat thans een ruime meerderheid van de Amerikaanse vrouwen nega tief óver Reagan oordeelt: 50 tegen 43 procent. Bij de Ame rikaanse mannen slaat de ba lans nog naar de positieve kant door: 53 procent meent dat Reagan het goed doet, 41 procent van de mannen beoor deelt zijn presidentschap nega tief. De afwijzing van Reagan heeft zich bij de Amerikaanse vrou wen bovendien doorgezet in een opmerkelijk negatieve waardering voor Reagans Re publikeinse partij. In hetzelfde Washington Post-ABC-onder- zoek zei 45 procent van de vrouwen zich Democraat te voelen. Slechts 17 procent van de ondervraagden noemde zich Republikein. Deze ontwikkeling kan van grote invloed zijn op de ver kiezingen van november van dit jaar, als ondermeer een nieuw Huis van Afgevaardig den en een gedeeltelijke nieu we Senaat worden gekozen. Met de komst van Reagan kreeg de Senaat voor het eerst in tientallen jaren een Repu blikeinse meerderheid. In het Huis van Afgevaardigden heb ben de Democraten het nog voor het zeggen. Hoe belang rijk de vrouwen-stemmen kunnen zijn, bleek onlangs bij een belangrijke verkiezing in de staat Virginia. De staat koos voor het eerst in meer dan 20 jaar een Democratische sena tor, Charles Robb, getrouwd met een dochter van wijlen president Johnson, omdat Robb 56 'procent kreeg van de vrouwen-stemmen tegen zijn Republikeinse tegenstander 46 procent. Reagans slechte reputatie bij de Amerikaanse vrouwen wordt volgens de meeste ex perts voor een belangrijk deel veroorzaakt door zijn „onge voeligheid" ten opzichte van voor vrouwen belangrijke za ken als een grondwettelijke gelijkberechtiging en abortus. Reagans oorlogszuchtige taal heeft er eveneens toe bijgedra gen, maar ook zaken als El Salvador en de economie. Rea gans economisch beleid wordt door de vrouwen met 56 tegen 48 procent afgewezen. Sociologen menen, dat het niet alleen maar gaat om een afwij zing van Reagans „macho-po litiek", maar om een al veel eerder begonnen bewustwor dingsproces onder de Ameri kaanse vrouwen, dat sinds Reagan in een stroomversnel ling is geraakt. „Vrouwen volgen steeds meer hun eigen economisch belang en hun eigen stemgedrag", al dus Eleanor Smeal, presidente van de nationale organisatie voor vrouwen. De organisatie heeft er 117.000 nieuwe leden bij gekregen, sinds Reagan het Witte Huis betrad. In een stu die werd onlangs vastgesteld, dat het gezinshoofd van bijna een-vijfde van alle Ameri kaanse families een alleen staande vrouw is. Nu de kwestie Polen en in nog sterkere mate de kwestie Afghanistan uit het Westers gezichtsveld aan het verdwijnen zijn, komt de kernwapendiscussiev weer in alle hevigheid te rug. De voornaamste impuls tot het debat komt ditmaal niet uit Europa, maar uit de Verenigde Staten. Onder druk van de steeds meer aan invloed winnende Amerikaanse vredes beweging heeft president Reagan geprobeerd die beweging deze week een stap voor te zijn, door op een persconferentie te verklaren dat ook hij voor een beperking van de kernar senalen is, zoals door de vredesbeweging wordt geëist. Maar Reagan is pas bereid tot bevriezing daarvan over te gaan wanneer er sprake is van een redelijke evenwicht. HOE dit evenwicht echter bereikt moet worden, is nu juist de grote strijdvraag tussen beide machtsblokken. Terwijl voor de vredesdemonstranten de enorme hoeveelheid kern wapens reden genoeg is om af te zien van verdere bewape ning, betogen de militaire deskundigen aan de hand van strategische theorieën dat de moderne afschrikkingsfunctie van kernwapens steeds grotere leemten vertoont en dat dit wordt veroorzaakt door de voortdurende uitbreiding van de kernbewapening aan Russische zijde. De jongste voorstellen van Brezjnev en Reagan tot bevrie zing van de kernwapens hebben weinig waarde, nu het enige overleg in Genève dat in principe zou kunnen leiden tot een gevoelige vermindering van het kernwapenarsenaal al geruime tijd stilligt. Beide supermachten zien duidelijk meer heil in het beïnvloeden van de publieke opinie, die zoals in de afgelopen jaren gebleken is', zo'n beslissend stem pel heeft gedrukt op de richting die het kernwapendebat uit gaat. Daarbij verbaast het niet dat de Russische president Brezjnev, ondanks de ontwikkelingen in Polen, in deze dis cussie meer zijde gesponnen heeft dan Reagan, wiens bewa peningsplannen al te opzichtig moesten worden bemanteld met een formele, maar weinigzeggende concessie aan de vre desbeweging. EeN onverwacht effect van de groeiende oppositie in de VS tegen de miljarden kostende bewapeningswedloop zou kun nen zijn dat de Amerikaanse regering haar prioriteiten op dit gebied zal willen verleggen of beperken. Zij zal, als zij een keus moet maken, uiteindelijk eerder kiezen voor een bewa pening die het grondgebied van de VS veilig stelt. Het be hoeft geen betoog dat een dergelijke situatie uiteindelijk nooit gunstig kan zijn voor West-Europa. WARSCHAU Vertegen woordigers van de katholieke kerk en de regering van Polen hebben zich gisteren in War schau uitgesproken voor een „brede maatschappelijke dis cussie" over de crisis in het land en haar overwinning. „Harmonie in de samenleving is noodzakelijk en mogelijk. Dat maakt echter een dialoog tussen regering en vertegen woordigers van de maatschap pelijke stromingen tot een ge biedende eis", aldus een ge meenschappelijk communiqué dat werd uitgegeven na een vergadering van de gemengde commissie van vertegenwoor digers van overheid en episco paat. De EG-commissie in Brussel heeft gisteren besloten een be drag van 6,7 miljoen gulden te verdelen onder 23 Europese niet-gouvernementele organi satie? die er hulp mee gaan verlenen aan de Poolse bevol king. Het is de bedoeling dat er deze maand 113 vrachtwa gens naar Polen vertrekken, elk geladen met 20 tot 22 ton levensmiddelèn en medica menten die rechtstreeks onder de Poolse bevolking verdeeld worden. In samenwerking met Holiday Club: Een geheel andere vakantie. Zo kunnen wij de reis, die wij in samenwerking met Holiday Club voor u hebben georganiseerd naar Marokko, gerust noemen. De reis het zijn er drie, vertrekdata de zaterdagen 15, 22 en 29 mei valt uiteen in twee delen. De eerste week van de trip, die veertien dagen duurt, wordt door gebracht in de Holiday Club M'Diq, een in schittérende Marokkaanse stijl opgetrokken hotél, dat aan het strand van de Middellandse Zee ligt, aan de voet van het impo sante Rif-gebergte. Alle kamers hebben douche en toi let. Voor de zeilers liggen er op het strand gratis zeilbo-» ten gereed. Er zijn ook excursie-mogelijkheden. Na een week lang genoten te hebben van de Afrikaanse zon, volgt een rondreis door Marokko per luxe en air conditioned touringcar. Deze rondreis wordt begeleid door een Nederlands sprekende gids e>i duurt een week. Onderweg wordt gelogeerd in eerste' klas hotels, alle ka mers hebben privé faciliteiten. Eerste dag: M'Diq - Tetouan - Chaouen. Na het ontbijt vertrek naar Tetouan. Hier wordt het midoeleeuwse stadscentrum, de Medina, bezocht. In de middag gaat het verder naar Chaouen, in het Rif-gebergte. Er wordt overnacht in hotel Asmaa. Tweede dag: Chaouen - Volubilis - Meknes. Na het ont bijt vertrek naar Meknes. Onderweg wordt Volubilis, centrum van oudheidkundige onderzoekingen, bezocht. Hier zijn prachtige Romeinse" ruïnes te bezichtigen. Daarna door naar Meknes met zijn bonte kasbahs. Mek nes is de eerste van de vier koningssteden, welke op het programma staan. Overnachting in het Rif-hotel. Derde dag: Meknes - Fes. Fes is de oudste der konings steden en is het godsdienstige en politieke centrum van Marokko. Overnachting in Hotel de Fes. Vierde dag: Fes - Beni Mellal - Marrakesh. Na het ontbijt eerst naar Azrou, een stadje midden in een cederwoud. Vandaar langs het Atlasgebergte naar Kasbah Tadia. De oase Beni Mellal aan de oude karavaanweg is de volgen de halte. In de late namiddag aankomst.in Marrakesh, waar wordt overnacht in hotel Le Marrakesh. Vijfde dag: Marrakesh. Na het ontbijt rondleiding door Marrakesh. Omstreeks het jaar 1000 was dit de hoofd stad van het grote Morenrijk, dat toen ook een groot deel van Spanje in bezit had. Bezichtiging van het Bahia- paleis, de Saadische graven, de Koutoubia-moskee en de soukhs. Zesde dag: Marrakesh - Casablanca - Rabat. Na het ontbijt door een steppelandschap naar Casablanca aan de Atlantische kust. Tot 1515 was dit een piratennest. Inl de middag wordt doorgereden naar de hoofdstad Ra bat, de residentie van koning Hassan II en zijn regering. Overnachting in hotel Tour Hassan. Zevende dag: Rabat - Tanger. Bezichtiging van Tanger. Aanvang van de terugreis naar Amsterdam. De prijs van deze aantrekkelijke reis bedraagt 1975,- p.p. op basis van een tweepersoonskamer en vol pen sion, ook tijdens de rondreis. Eènpersoonskamers op aanvraag. De vliegreis Amsterdam Tanger v.v. is hier vanzelfsprekend bij inbegrepen. Inlichtingen en boekingen: Telefonisch (na 9 uur; van maandag tot en met vrij dag! bij Sijthoff Pers Reisorganisatie: 070-190.696 of 190.698. Wie in of bij Den Haag woont, kan op bovengenoem de dagen ook terecht bij onze stadsvestiging in Den Haag: Spuistraat 71 (op de hoek van het Spui).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5