„Alternatief brood bakken: een strijd tussen idealen en Midas en Karei: huiselijke katten "REGIO LEIDSE COURANT CARLA, GREET BENNO EN OTTO RUNNEN STOMP- WIJICSE BAKKERIJ nog niet wist dat Midas echt niets hoort. Triest voor Midas, die dol is op aandacht en ei genlijk niets liever doet dan de lokroepen van de mede mens met ferme kopstoten te beantwoorden. Maar wie niets hoort, kan moeilijk iets beant woorden. Hoe het ook zij, de dame van de dierenbescher ming pakte Midas bij zijn nekvel en ging met hem op huis aan. Het was Midas om. het even. Toen de eigenaar van Midas zich niet bij de die renbescherming meldde, werd de poes onder politiebegelei ding'naar het Leidse Dierena siel gebracht. Achter de tra lies zet Midas het voortdurend op een hartverscheurend miauwen. Aangezien hij zich zelf nog nooit heeft mogen be luisteren, kan hem dat niet kwalijk genomen worden. Het stokdove beest vreemd ge noeg reageert hij wel op een stofzuiger ontpopte zich als een schrandere allemans vriend. Buiten het onpersoon lijke hok heeft men eigenlijk geen kind, maar des temeer een poes aan hem. Tevreden wandelt hij heen en weer en kopt af en toe bij de mensen aan, op zoek naar een beetje aandacht Het is een goedige poes, die echter van spelen bepaald niet vies is. Zelfs aardsvijand de hond kan hem niet van zijn stuk bren gen. Op luid geblaf reageert hij toch al niet, maar ook het brutale hondetronie kan Mi das niet van zijn stuk bren gen. Midas is eigenlijk een 'flatpoes', zo niet een echte huispoes. Naar buitenspelen gaat zijn voorkeur niet uit. Maar goed ook, want zijn op merkelijk fraaie, smetteloos witte jas zou in een mum van tijd rijp zijn voor de stomerij. Ook zou Midas buiten een ge vaar voor zichzelf en anderen zijn. Zijn defecte gehooror gaan weerhoudt hem er al thans niet van als een dolle man de autoweg over te ren nen, met alle mogelijke cata strofale gevolgen van dien. Karei De volvette kater Karei (6) is meer een eigenzinnig type. Ook hij werd gevonden, in Leiden, om precies te zijn. Niet lang na de vondst werd hij herkend. Het dier bleek "in 1979 door het asiel aan een bejaard heer te zijn toever trouwd. De man is enige tijd geleden overleden. De fami lieleden van de overledene bedankten Karei hartelijk voor de bewezen diensten en zetten hem vervolgens harte loos buiten de deur. Zo trok Karei, enigszins teleurgesteld, de wijde wereld in. Karei is rustig, eigenlijk zelf een beetje bejaard. Als iemand voor zijn kooi naar binnen gluurt, springt hij niet als een bezete ne overeind, zoals collega's vaak wel doen. Karei vindt dat alles pure aanstellerij en Wekelijks verschijnt In de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vol slagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeönt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. Dove Midas. blijft dan ook rustig in zijn kartonnen doosje liggen. Hij zal misschien even een ooglid naar boven schuiven, maar zal door het bezoek niet tot veel meer activiteit bewogen worden. Het dier is zelfverze kerd, doch allerminst on vriendelijk. Aanvankelijk reageerde hij nogal knorrig als deze of gene aan hem be gon te plukken, maar naar het schijnt, is het dier lang zaam aan het ontdooien. Af en toe wil hij wel eens buiten een kijkje nemen, maar zijn voorkeur gaat toch uit naar een gemakkelijke grote stoel, waar hij gemoedelijk in kan liggen sudderen. Een hapje eten, fijn bij iemand op schoot liggen en een beetje slapen, zijn zijn favoriete tijdverdrij- ven. Zo is ook deze giganti sche rood-witte rolmops ideaal voor in huis. Joris De bonte driekleur van vorige week, Joris genaamd, is onder de pannen. Het drie jaar oude dier bevindt zich nog in het asiel, maar gaat vanmiddag naar een huis een boerderij nog wel in Ter Aar. Aan gezien het niet de bedoeling is, dat Joris op vrijersvoeten gaat (hij moet op het erf blij ven) heeft men besloten tot castratie over te gaan. Toch een hele ingreep, maar van middag is hij weer mans ge noeg en wordt Joris door zijn bazen afgehaald. Volvette Karei. Benno, Greet en Carla werken zonder baas aan gezond brood. STOMPWIJK „Bewust met brood bezig zijn" be tekent gezond brood ma ken onder goede arbeids verhoudingen. Dat is de filosofie van vier jonge bakkers in Stompwijk, die met hart en ziel in hun zes jaar oude alternatieve bakkerij „De Schalm" aan de Dr. Van Noordstraat werken. Drie maal per week schuiven per keer ongeveer vijfhonderd bro den de ovens van dit be drijfje uit. De produktie bestaat voornamelijk uit vloerbrood, roggebrood, notenbrood en verschil lende soorten banket. Steeds meer mensen gaan gezonder eten en komen dus bij dit soort brood te recht. Vooral de laatste ja ren is het alternatieve brood goed gaan verko pen. Toch gaat het pad niet alleen over rozen: „Zo lang als we nu al be staan, blijft het voor ons een strijd tussen je idealen en je bestaansrecht", ver telt de Noordwijkse Carla Warmerdam, die al sinds 1977 bij de bakkerij werkt. Niet alleen het brood is anders dan wat men gewend is, ook de werkwijze en de arbeids verhoudingen in de bakkerij verschillen sterk met die in andere bedrijven. Zo is er bij voorbeeld geen baas. Iedereen heeft evenveel zeggenschap. Het beleid wordt elke week tijdens een gezamenlijke ver gadering vastgelegd. Ook de verdiensten worden zo eerlijk mogelijk verdeeld. „Iedereen krijgt wat hij nodig heeft" zegt Carla. In haar geval is dat een kleine 800 gulden per maand. Benno van der Meer uit Roelö- farendsveen, die ook aan de bakkerij verbonden is, heeft wat meer verplichtingen en krijgt daarom 1200 gulden in de maand. De 29-jarige Benno heeft in zijn leven veel baan tjes gehad. Ook als bakkers- leerling bij een commerciële bakkerij. „Ik werkte daar vlak nadat ik mijn LTS-diploma behaalde. Negentig gulden per week kreeg ik voor zestig uren werk. Je had daar totaal geen verantwoordelijkheden". Bij De Schalm heeft hij veel meer voldoening van zijn werk: „Vorig jaar ben ik in totaal een week ziek geweest, dat zegt wel wat, want bij mijn oude bakkerij was ik elke maand wel een paar dagen weg" Transport Een van de andere bakkers is Otto Rodewijk. Hij zorgt sa men met Carla voor het trans port van het brood. Met een besteleend rijdt hij de broden naar zestien winkels in half Zuid-Holland. „Als we hem volgeladen hebben, hangt de uitlaat bijna op de grond." De lading bestaat voornamelijk uit vloerbrood. Carla: „dat is brood dat op de vloer van de oven gebakken wordt, verder niets bijzonders" In totaal gaan er negentien kratten met elk twintig broden in de wagen. De inkoopsprijs voor de \yin- kelier bedraagt twee gulden. De consument krijgt het brood voor ongeveer twee gulden tachtig! Het gewicht van het brood is hetzelfde als gewoon brood. De voedingswaarde is volgens Carla echter veel gro ter. „Je eet van het zogenaam de commerciële brood veel meer en bent daardoor waar schijnlijk duurder uit". De bakkers aan de Van Noordstraat proberen ook zo 'bewust' mogelijk te bakken. Benno: „Op een gegeven mo ment hoorden we dat de rozij nen, die we in het brood ver werkten, uit Afghanistan af komstig waren. Daar zijn we toen meteen mee gestopt. Ook sesamzaad uit El Salvador ge bruiken we niet meer. Het probleem is echter dat er aleen sesamzaad uit Middenameri- kaanse landen te krijgen is. Voor de consument lijkt dat misschien een beetje overdre ven, maar de alternatieve bak kerijen gebruiken vele tonnen van deze grondstof. Ik vind dat je dan wel degelijk reke ning moet houden met de her komst van de grondstoffen." Carla: „Je kan natuurlijk wel gezond voedsel eten maar wij vinden dan dat niet ten koste mag gaan van landen waar wordt gemarteld en gemoord". Ondanks het feit dat er een tendens bestaat dat de mensen steeds gezonder gaan eten, vreest Carla toch dat de alter natieve bakkerijen randver schijnselen zullen blijven. „In een crisistijd duiken de men sen waarschijnlijk toch weer de supermarkt in om een paar dubbeltjes te besparen". ROEL DEN OUTER ZATERDAG 3 APRIL 1982 LEIDEN Hoe het vinden van een poes in z'n werk gaat, is nog steeds niet echt duide lijk, maar de feiten liegen nu eenmaal niet: Midas en Karei' zijn gevonden. Dierenbescher mers hebben kennelijk een zoveelste zintuig, waarmee beoordeeld kan worden of een loslopend poezebeest al dan niet tot de categorie der ge vonden voorwerpen behoort. Dat de beesten gevonden zijn, is maar goed, want beide voe len zich in huis pas echt thuis. Midas (3) wandelde in de be gindagen van maart door Ha- zerswoude. De immer alerte leden van de dierenbescher ming kregen het geheel in het wit gestoken exemplaar in het vizier. Aanvankelijk had Mi das geen oren naar de plotse linge aandacht. Niet verwon derlijk, want Midas is stok doof. Door haar stem aan doenlijk te vervormen, pro beerde een mevrouw Midas naar zich toe te lokken. „Het dier doet alsof hij niets hoort," dacht de mevrouw, die toen HET ONGELUKKIGE REUZENSTOOMSCHIP TITANIC. DAT OP ZIJN EERSjhU REIS VERGING, „gekiekt bij het verlaten der haven van Southampton voor H'dc aanvaarden van den eersten tocht over den Oceaan, die zoo noodlottig drie dagtoei later eindigde, in de donkerte van den nacht, bij scherpe koude en op het onv#rk wachtst". >rel the DE HAAGSCHE FIETSCLUB „VOORUIT", „opgericht 22 Sept. 1911. Men ondtw scheidt de voorzitter-secretaris J. N. Selgel, en de penningmeester J. N. Pabbr mc vel". Op de linkerschouder gemerkt 1 en 2. De anderen fietsten mee voor htker plezier. Alleen de dames, met suffragettebloed, vingen veel wind. sts« EEN ZELDZAAM JU? C LEUM. „De heer Streng te Alphen, vitV zijn 50-jarig jubileum f Armmeester der Paroch St. Michaël te Rijndijk olll der Hazerswoude. Ook hij vanaf 1871 Gemeent.a raadslid van Alphen maakt hij deel uit van h Bestuur der Polder „Ke^e en Zanen". an JACOBUS VAN Dl BEU, „de molenaar vPN den Boterhuis-polder or1' der de gemeente VJr mond, die dezer dag;",, zijn 50-Jarig jubileum L™ zoodanig vierde. Inde daad een zeldzaam fe^J Onder redactie van Ton Pieters. )ei o De zaterdagse terugblik op wordt. De Raadselrëdac- milllardalrs en huns ge|_ 1912. Gepresenteerd door teur deelt den lezers en Ie- ken!" Zestienhonderd het GeHustreerd Zondags- zeresjes hierbij mede dat gelukkigen kwamen in blad, door een krachtige gelooide kattevellen te Ijszee om. combinatie met andere koop zijn bij den heer J. F. roomse dagbladen welwil- Hoffschulte te Zwolle. Daar In dit verband is een „U lend aangeboden, ook aan kunt ge dus terecht, als ge JE" misschien niet op de lezers en lezeressen tot dusver u met wat an- plaats, maar wel treffer' ders beholpen hebt". Het Bewijs. „Dokter: „2 er in uwe familie wel e« gevallen van verstandsvf Prachtig. Johan heeft ge- bijstering voorgekomen lukkig de chip, of welk stil Patiënt: „Ja, mijn zustl geweld computergeweld heeft eens een million! ook, niet meer meege- een blauwtje laten loop- maakt. Maar inmiddels en", verging in april 1912 wel van De Leidsche Courant. Het was april '12, en volop lente. Niet aldus bij De Raadselredacteur, die nog steeds ijverig in de weer was met de Beste Vriend jes en Vriendinnetjes, en de geheimenissen van de Electriciteit voor de kin derkamer trachtte te onts luieren. Niks te batterijen roemloos de „Titanic"; Vort, naar de plaatjes. H i H „het schoonste en rijkste ik u al laten zien hoe of zo; dat hoefde helegaar en grootste reuzenstoom- de Koningin over een niet. „Ik zeide immers schip dat ooit door men- gelegd karpet liep, toi dat ge het lichaam van den schenhanden gebouwd zij, in alle doorluchtighi persoon, die zich laat elee- werd, doch dat zijn eerste een bezoek bracht triseeren, op den rug moet reis over den Oceaan niet verwacht, natuurlijk j slaan met een kattevel of eens heeft mogen volbren- de bloemenvelden en A<- wollen kous. Immers, ter- gen. Deze naam zal tot in meer (in een SPIJKEI wijl ge slaat, ontstaat er lengte van dagen niet dan een kleine wrijving tus- met een rilling van afgrij- schen het kattevel en het zen en medelijden worden lichaam. Door dus herhaal- genoemd. Walging ook, delijk te slaan, ontstaan er voor zóó hoog opgedreven Geen nood; we zullen hI meer wrijvingen, waardoor luxe, die een sport is ge- op aardige kiekjes nog Pp, meer tegenkomen. in herkenbaar door de k(er ninklijke kroon aan dfar achterzijde, boven her?1; kenteken H 3632) Nefbl het lichaam electrisch worden ten behoeve van

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4