Zestig uur afzien in ruil voor handjevol nostalgie Jnalë Niet iedere Brit gelukkig met bezoek paus aan Groot-Brittannië ORIENT EXPRESS ANNO 1982 GEEN INTERCITY, MAAR EEN INTER-STAAT-IE ZATERDAG 3 APRIL 1982 i HENE-DEN HAAG S e kwartier na de start van- het vliegveld van Athene J ldde gezagvoerder De J $n zich via de intercom van i gloednieuwe, verlengde rtinair DC9. Tot ieders aan name verrassing bleek hij te Jichikken over een donker Jirerende bas, die sinds jaar dag het handelsmerk is Si vrijwel alle actieve lucht- Iders in onze samenleving. Jür dit geluid krijgen de •isagiers achter hen, die j)rgaans stervend van angst ..hun tuigjes hangen, toch |?n het geruststellende ge- «ï»l dat het stuurwiel daar- ds in vertrouwde handen is een goedmoedige Bom- ■Mlfiguur, die in een huisjasje tressen en met een geuri- bolknak in de mondhoek I klusje opknapt, waar geen tel risico aan verbonden is. imes en heren", zei hij, terwijl hoorbaar een schaterlach ter- iwernood achter de haag zijner 1 welen kon blokkeren, „wij vliegen genteelop een hoogte van Pa5 i0 meter boven de stad Skopje vertfeuid-Joegoslavië. Dat betekent dat we Griekenland inmiddels - laten hebben. Dat is wel even vlugger dan uw reis met de Pknt-Express, zou'ik zo denken. had voor dezelfde afstand ruim J*\r\ uur nodig" n Haan* hot k Haan: het kan niet ontkend - den, dat hij in de kegel van zijn f rende klapsigaar met alumini um dekblad de voorste was. Maar niettemin had hij er geen bal van begrepen. De stumper verkeert nog steeds in de mening, dat een reis dan pas geslaagd kan worden ge noemd, als men er zo weinig moge lijk tijd aan spendeert. En in die dwaling volhardend durfde hij waarachtig even later ook nog triomfantelijk te roepen: „Dames en heren. Ik kan U nu melden, dat we op dit moment Villach passeren. De stad ligt aan uw linkerzijde. Maar door de dichte bewolking is zij helaas onzichtbaar". De Haan Was op dat moment dus kennelijk nog niet op de hoogte van het feit, dat voor mensen, die in koortsachtig tempo over de aar de blijven scheren, elk land en elke stad ook bij een wolkenloze hemel onzichtbaar blijven. Zij ijlen door het zwerk en schieten hun doel jammerlijk voorbij. En met de ver halen, waarmee ze uiteindelijk thuis komen, kun je een vinger hoed ternauwernood vullen. Sorry De Haan: wie haast heeft kan beter thuis blijven en in de gezinsatlas de plaatsen opzoeken, die hij tijdens zijn vlucht gegarandeerd zou heb ben gemist. Dwangbuis Hoe onvergelijkelijk veel door- dachter reisden de bevoorrechten, die zich op vrijdag 26 maart geheel vrijwillig lieten opsluiten in de dwangbuis van de Orient-Express en zich, toegejuicht door duizenden jaloerse treinfanaten, op sleeptouw lieten nemen door de zwartgebla kerde Germaan „Ochsenloc", die sissend en kreunend zijn aambor stig lijf afbeulde op het eerste traject naar Den Bosch. Zij wisten, wat hun te wachten stond: 3203 taaie kilometers dwars door de Lage Landen, West-Duitsland, Oos tenrijk, Joegoslavië en Grieken land naar de Akropolis, die tot na der order in wankel evenwicht de glorie van het oude Hellas symboli seert. Maar toen de hoogbejaarde loc ter hoogte van Woerden voor het eerst rochelend stoom afblies en gelijk voor ruim drie kwartier wortel schoot tussen de biels, be grepen ze, dat de post „onvoorzien" het tempo van de reis zou bepalen. Ditmaal zaten zij niet in een Inter city, maar in de Inter-staat-ie, die op zijn elf en dertigst door Europa kroop en als een loopse hond lang durig aan elk station snuffelde en zich daarna gewillig liet verbannen naar een doodlopend spoor om trei nen uit de normale dienstregeling slaafs voorrang te verlenen. Voorrecht Zo te mogen reizen is een goddelijk voorrecht, dat slechts- is voorbehou den aan hen, die geen enkel con creet doel voor ogen hebben. Het eindpunt Athene was slechts een bedrieglijk "voorwendsel, waarmee de reizigers het thuisfront zand in de ogen probeerden te strooien. Zij hadden namelijk niets in Athene te zoeken en wat hen betrof had de Oriënt-Express dan ook halverwe ge resoluut in de richting van Tim- boektoe of Wladiwostok mogen af buigen. Het ging immers duidelijk om het schokschouderend samen zijn en het verrukkelijk afzien in groepsverband. Eensgezind lijden en langzaam vervuilen, terwijl zij uur na uur op het zoethout van het en; d -dig r el is>ral langs de rugnlange route, irlangs de ént-Express r een mairnationale jeze mf stoomde, en, csdansgroepen Tg5tengestroomd 7+ |de koene "len een de <tteli]k welkom lat biereiden- rendochters, al niet besnord, jen ertussen doende rond lokale rwateren. taaie ongerief kauwden: dat was het enige doel, waar zij koppig naar bleven streven. Talmen Achteraf kan worden vastgesteld, dat de deelnemers rijkelijk aan hun trekken zijn gekomen. Al gelijk in die eerste, lange nacht konden ze een diepgaande studie maken van verlaten Duitse emplacementen, waar de veertien wagons schijn baar doelloos werden gedumpt. Op zulke momenten steeg in de coupés de feestvreugde wederom ten top. Want elke vertraging betekende immers, dat het avontuur nog ver der gerekt werd. Talmen in de nacht was de btw op hun investe ring, die voornamelijk bestond uit een engelachtig geduld en een kin derlijk verlangen naar romantiek van vooroorlogse kwaliteit. Vanwege hun bereidheid om elke ontbering voor lief te nemen in ruil voor een handjevol nostalgie tegen dagwaarde accepteerden de deelne mers (150 genodigde bofkonten en 250 betalende passagiers) ook zon der morren, dat deze Oriënt-Ex press alleen de naam, de forse ver tragingen en een 53 jaar oud Pull- man-salonrijtuig gemeen had met het even legendarische als beruchte brok spoorweghistorie, dat in 1977 voor het laatst geschreven werd. De Oriënt-Express, een uitvinding van de Belg George Nagelmackers, die vanaf 5 juni 1883 koningen, kei zers, gentleman-spitsboeven, zwaar geparfumeerde maïtressen, diplo maten, spionnen en miljonairs tus sen Parijs en Istanbul in de luxe li- grijtuigen van zijn Wagons Lits in slaap had gewiegd, zakte toen red deloos door de assen en sneefde roemloos. Slechts twintig passagiers maakten die laatste rit mee. in een uitgewoonde trein ponder restaura tie en barrijtuig. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat zij in Mi laan uitgehonderd de buffetten plunderden en hun buit naar de trein sleepten, die met een vertra ging van ruim zes uur in Istanbul arriveerde. Drie-in-de-pan In de gelegenheids Oriënt-Express anno 1982 een cadeautje, waar mee Touroperator Hotelplan zich zelf had bedacht om de 30e verjaar dag van zijn Hotelplan Trein te vieren hadden de vorsten en rij ken der aarde plaats gemaakt voor het eenvoudig, zelfreizend voet volk, dat genoegen nam met een couchette als legerstede. Achter deze frivool klinkende Franse naam gaat al geruime tijd een cu rieus stukje slaapgenot van Madu- rodamformaat schuil, waarbij zes reizigers zowel verticaal als hori zontaal één coupé delen. De kwali teit van deze stereofonische drie- in-de-pan is reeds na één nacht sudderen uiterst dubieus en in feite al niet meer geschikt voor mense lijke consumptie. Ondanks het feit, dat ditmaal per coupé slechts vier passagiers hun nachtwake behoefden te houden, was ter hoogte van de Duits-Oos tenrijkse grens toch al duidelijk sprake van een intense verwilde ring en verslonzing. Daar dit echter pnede bijdraagt tot de authentieke sfeer van de Oriënt-Express damp ten' de rijtuigen van walmende te vredenheid. Als je samen drie da gen niet uit de kleren stapt en ten slotte niet eens meer de moeite neemt om je ordehtelijk te wassen op vitale plaatsen, ontstaat er van zelf een verbroedering, waar de Rotary en de Vrijmetselaars terecht hevig jaloers op mogen zijn. Tel daar nog bij op, dat ter hoogte van het Griekse Platamos de loco motief reutelend de geest gaf (we derom een vertraging van twee uur: hoera, hoera, hoera) en dat vlak vóór Larissa de trein vanwege een tweevoudige bommelding uit Thessaloniki werd besprongen door een inderhaast opgetrommelde le germacht van rijk besnorde, goud- op-snee- officieren, die hun man schappen opdracht gaven om een deel der passagiers in wapperende winteronderbroeken en négligés de perrons op te drijven, dan begrijpt zelfs een minder begaafde treino- fiel, dat deze rit regelrecht op een internationale triomf afstoomde. Terecht hadden de regeringen van Oostenrijk, Joegoslavië en Grie kenland daarom uit de algemene middelen hun beste volksdansers en boerendochters naar de trein ge stuurd, waar ze weldoende rond gingen met lokale vuurwateren. Omdat er overigens ook na inten sief speurwerk geen bom tussen de zacht geurende bagage werd ge vonden, ging alras het gerucht, dat Hotelplandirecteur Leo Verburg dit explosieve opontholid had ingelast om zijn Oriëntaals avontuur extra reliëf te geven. Algemeen werd dan ook verwacht, dat korte tijd la ter aan de reizigers wedstrijdfor mulieren zouden worden uitge reikt, waarop zij konden invullen, wie van de Griekse officieren vol gens hun mening Rudy Falkenha- gen was geweest. Heffingen In het barrijtuig en in de Pullman- Salon, die met zijn roze lampjes en bijna kamerbrede crapeauds nog het meest leek op de wachtkamer van een luxe bordeel, had men overigens niets gemerkt van dit kleine incident in de marge van de Grote Reis. Daar gingen de alcoho lische heffingen in geforceerd tem po door en vroeg men zich alleen bezorgd af, of de trein nog op tijd in Athene zou zijn om het zestigja rig bestaan van de Hotelplan Trein te kunnen meevieren. In dat verband was het zeer begrij pelijk, dat de roep om kerstkaarten steeds luider klonk. LEO THURING 31 2( ?t. ENDEN Paus Johannes* inut<Uus, die van 28 mei tot 2 echt^ een bezoek brengt aan frónfeland, Schotland en Wa- ■24 1 beschouwt zijn voorgeno- !9 lli reis als een apostolische 7 7. bevaart van groot oecume- 8-43'h t»e^anê- Maar zoals te I i4-i^vachten was, prqberen »3 igds meer anti-roomsgezinde 39xjse groeperingen te verhin- 5-39 fen dat het pauselijke be- plaatsvindt in een geest Stilg vrec*e en eensgezindheid. d^cie weken geleden werd de an- conjanse aartsbisschop van Canter gendi' <*r- Robert Runcie, door fana- anti-roomse protestanten uit- ïwd. Volgens zijn aanklagers is Engelse kerkyorst in twee op- :en schuldig aan landverraad, e eerste plaats heeft hij de paus Rome uitgenodigd om Groot- annië te bezoeken. Dr. Run invitatie dateert van mei 1980, >e dl» 3 ise protestanten zeggen, dat die ushOjjgjjjkg uitnodiging van de an- Inatianse aartsbisschop strijdig was pse Pde Britse grondwet. e» cde vijanden van de paus be- nesis heeft dr. Runcie de zaak nog lpenr gemaakt door Johannes Pau- Aangok te verzoeken met hem te iekten voorgaan in een oecumeni- rfge\dienst in de historische kathe- velkl van Canterbury. David Sa- e did. secretaris-generaal van de aang£stantse Reformatie Vereni- ;0'n j zegt bitter: „Dr. Runcie is een soor tot bet uiterste gaat en hef*oor °°k extreme reacties zal crzaken". larlijke betogingen worden facht in de Noordengelse ha- id Liverpool en in het Schot- igow. Hoewel in beide steden katholieken wonen, zijn het lwerken van fanatiek anti- igezinde protestanten. De bezoekt Liverpool op 30 mei llasgow op 1 juni. rootste demonstratie tegen zijn 'ezigheid in Engeland vindt op De paus heeft de Britse vorstin en haar gemaal, prins Philip, al een paar maal ontvangen in het Vaticaan. Elizabeth was toen op de gebruikelijke manier, in het zwart, gekleed. 29 mei plaats op Londens Trafalgar Square, terwijl de paus in Canter bury deelneemt aan de anglicaanse dienst. Die kerkelijke plechtigheid zal drie elementen bevatten: bijbel lezing, bevestiging van het geloof gebaseerd op de doop en bevesti ging van de gezamenlijke hoop op de toekomst. David Samuel vertrouwt dit niet. „Dr. Runcie wil van de paus het hoofd van de kerk van Engeland maken en dat komt neer op ernsti ge afvalligheid onder onze leiders", zegt hij. De anglicaanse kerk van Engeland en ook de kerk van Schotland zijn in zoverre staatskerken, dat ze be stuurd worden door het land. Het salaris van de geestelijkheid wordt betaald door de staat. De positie van de kerk van Engeland is even wel de belangrijkste, hoofdzakelijk omdat de Britse soeverein altijd een anglicaan of een anglicaanse moet zijn. Door dik en dun Deze vorst of vorstin moet trou wens beloven het anglicaanse ge loof door dik en dun te verdedigen. Hij of zij draagt immers de eretitel: „Defender of the Faith" (Defensor videi; verdediger van het geloof). Deze eer werd omstreeks 1523 door paus Clemens VII aan koning Hen drik VIII verstrekt als beloning voor diens „Verdediging van de Zeven Sacramenten", tegen de leer van Maarten Luther. De meeste Britse protestanten zijn het allang vergeten, dat die trotse eretitel dateert uit de tijd toen het land nog erg groot was. In 1529 scheelde het trouwens niet veel of. ene kardinaal Thomas Wolsey, die door Hendrik VIII benoemd was, werd in Rome tot paus gekozen. Hij zou dan de tweede Engelse paus ge weest zijn. De eerste, Adriaan IV (Nicholas Breakspear, 1154-59) keerde na zijn verkiezing nooit meer terug naar zijn geboorteland. Johannes Paulus II is dan ook de eerste regerende paus van Rome die Groot-Brittannië bezoekt. De eerste rooms-katholiek die En geland bezocht, was St.-Augustinus in het jaar 597. Hij was gezonden door paus Gregorius, die in het fo rum van Rome jonge angelsaksi- sche slaven gezien had. De paus vond, dat ze er bepaald engelachtig uitzagen. Ook de heilige Augusti- nus stelde vast, dat deze voorzaten van de huidige Engelsen hem ge willig gehoor gaven. In minder dan een jaar had hij in Kent al tiendui zend bekeerlingen gedoopt. Tegen het jaar 1000 telde Engeland acht tien rooms-katholieke diocesen. Het is ironisch, dat de bloei van de roomse kerk in Engeland uiteinde lijk onderdrukt werd door koning Hendrik VIII, de zes maal ge trouwde „Grote Verdediger van het Geloof". De liefde van deze vorst voor hofdame Anne Boleyn leidde tot de grote breuk met Rome. Hendrik had van Clemens VII toestemming nodig om te scheiden van Catharina van Ara- gon, maar de paus weigerde. Tussen 1532 en 1534 werden in Londen zeven wetten goedgekeurd, die de banden tussen Engeland en Rome doorsneden. Op raad van Cromwell liet Hendrik zich in 1533 door het parlement tot hoofd van de anglicaanse kerk benoemen. Al wie weigerde de suprematie-eed af te leggen, werd naar het schavot gestuurd. Een successiewet maakte de echtscheiding van de koning mogelijk, omdat Engelse vorsten voortaan geen rooms-katholieken huwen. Door een dispensatie wet werden de pauselijke bevoegdhe den inzake vrijstellingen overge dragen op de anglicaanse bisschop van Canterbury. Onder de regering van Hendriks dochter Mary werd nog een poging gedaan tot contra-reformatie. Deze vorstin spande zich hard in om wat nog overbleef van het katholicisme, nieuw leven in te blazen. Haar zus ter, Elizabeth I, onderdrukte even wel elke nieuwe bedrijvigheid van de katholieken. Zij deed het traag, maar doeltreffend en werd door de paus geëxcommuniceerd. De beslissende slag tussen het Brit se protestantisme en katholicisme vond plaats in 1690, op de oevers van Boyle, een rivier in Ierlartd. De protestantse koning William (Willem III van Oranje) behaalde daar een grote overwinning op het leger van de katholieke James II, die gesteund werd door de Fran sen. Maar de paus van Rome was toen anti-Frans. Politieke en ande re belangen speelden toen vaak een ondergeschikte rol aan godsdienst. Paus Alexander VIII gaf morele steun aan koning William, de trots van de Noordierse protestanten, die hem nog altijd liefdevol „King Bil- lie" noemen. Ulster herdenkt elk jaar met luisterrijke protestantse demonstraties de historische slag aan de Boyle. Het grote belang dat aan die datum gehecht word%, be wijst hoe groot de kloof tussen fa natiek anti-roomsgezinde protes tanten en katholieken vandaag de dag nog is. Illegaal bezoek? De rooms-katholieke hiërarchie van Engeland, opgeheven in de 16e eeuw, werd pas in 1850 hersteld; die van Schotland, die niet meer Dr. Robert Runcie, aartsbisschop van Canterbury, uitgejouwd bestond sedert het begin van de 17e eeuw, pas in 1878. Sindsdien mogen de geëmancipeerde Britse katholie ken weer een zwaard dragen, te paard rijden en zich politiek kandi daat stellen. Nauwelijks een eeuw geleden werden geen katholieke studenten aanvaard aan de univer siteiten van Oxford en Cambridge. Maar de Britse soeverein mag nog steeds geen katholiek zijn. Even min is het gebruikelijk dat het hoofd van de Britse regering tot de rooms-katholieke godsdienst be hoort De Britse souverein be noemt, op advies van de premier, alle aartsbisschoppen, bisschoppen en dekens van de anglicaanse kerk. Iedere anglicaanse geestelijke legt een eed van trouw af aan de kroon. Dat zijn de redenen waarom fana tiek Britse protestanten het geplan de pauselijke bezoek aan hun land illegaal vinden. Officieel denkt men daar anders over; de diploma tieke relaties tussen Londen en het Vaticaan zijn sinds afgelopen janu ari volledig genormaliseerd. Lon den had al sinds de Eerste Wereld oorlog een legatie bij de Heilige Stoel. Dat het Vaticaan nu ook in de Britse hoofdstad een pauselijke nuntius heeft, betekent dat beide staten officieel de spons geveegd hebben over het verleden. Paus Johannes Paulus brengt niet als staatshoofd van het Vaticaan een staatsiebezoek aan Groot-Brit tannië. De koningin zal hem dus niet opwachten bij zijn aankomst en hem ook geen staatsiebanket aanbieden. Maar de paus brengt wel een informeel beleefdheidsbe zoek aan Elizabeth II. Dat zij het ti- telvoerende hoofd van de angli caanse kerk is, schijnt daarbij geen rol te spelen. Dit informele bezoek vindt op 28 mei plaats in Bucking ham Palace. De paus heeft de Brit se vorstin en haar gemaal, prins Philip, al een paar maal ontvangen in het Vaticaan. Elizabeth II was toen op de gebruikelijke manier in het zwart gekleed. De paus van Rome heeft ook bezoek gekregen van dr. Runcie en diverse andere aartsbisschoppen van Canterbury. Dr. Runcie beschouwt de over komst van paus Johannes Paulus dan ook als een tegenbezoek, dat volkomen normaal is. Maar zo zién protestantse fanatici het niet Volgens ds. George Ash- down, secretaris-generaal van het Protestantse Verbond, is de paus van Rome een anti-christ „Dat is de officiële leer van de kerk van Engeland", zegt hij boos. „De paus komt naar ons land om de protes tantse aard van onze kroon en grondwet te vernietigen. Groot- Brittannië is altijd het bastion ge weest van de protestantse gods dienst. Dat is de reden waarom Rome dit bezoek van de paus zo be langrijk vindt Als hij het Huis van Windsor kan verleiden en als hij intrekking van onze historische protestantse wetten kan bekomen, heeft de paus gewonnen". ROGER SIMONS

Leidse Courant | 1982 | | pagina 23