het hard egen hart inal fieidócGoiwant Kenmerken van het A-type ZATERDAG 3 APRIL 1982 .HAAG Even voorstel- jMeneer 't Hart. Hij lijdt de haastziekte. Sympto- rüYoè 6enoeê Hij verkeert °|anent in tijdnood. In zijn n vanda is geen gaatje meer te gescpn. Meneer 't Hart bouwt tijn carrière. Hoog, hoger, °P de maatschappelij- feavrer®adder„Doe het wat ler aan, breek er eens uit, trtoont stress-verschijnse- luyti waarschuwt zijn arts. meneer 't Hart neemt j^aad niet ter harte. Geen MonciHij rent en vliegt. Snel, j/u?tgPr' snelst. Aan ontspan- komt hij niet toe. Zonde le tijd. en drinken hebben z'n hart en. Hij eet verkeerd, vreet ip van de zenuwen en bekom- zich niet om de goedbedoelde ichuwingen van de reclame- re, die meervoudig onverza- c|m3 vetzuren en linolzuur aan- ti als probaat middel tegen ^ans-slagaders. Bij meneer 't staat „prestatie" met gouden in het vaandel. Goed, beter, Aftrtis z'n devies. Zijn aanzien en van p zijn hoog. Dat geldt ook voor loeddruk, zijn gewicht en het in zijn bloed. 5den heneer 't Hart zo doorholt. hij waarschijnlijk de vut niet. Stan(^ns bestaat dat zijn hart voor f.P vroeg uittreden zorgt. De heeft voor zulke haas- nerveuze, dravende en ge- onti iien baasjes een etiket klaarlig- views^e behoren tot het zogenaam- aard^ypg Hun tegenpool is het B- er vat)at type is veel minder ambi- Bn treedt veel meer ontspan- e wereld tegemoet ifgev^s prof. dr. P. B. Defares, ;raar sociale psychologie aan ter jndbouwhogeschool in Wage- ujlgfi, tonen onderzoekingen aan, lensen die vaak onder span- tectivp gebukt gaan (A-types) van (ïaal vaker een hartinfarct n dan mensen die het wat ïr wjr aan doen (B-types). kVO tl Schadelijk Een van de oorzaken zou kunnen zijn, dat ons lichaam onder span ning hormonen produceert, die schadelijk zijn voor hart en bloed vaten. Een ervan is nor-adrenaline, dat de bloedvaten vernauwt. Spah<' ning jaagt ook de produktie op van cholesterol, een smerig goedje, dat de bloedvaten vetmest en dicht- metselt. Een Amerikaans onder zoek toonde aan, dat zo rond 15 april de datum waarop de Ame rikanen hun belastingbiljet moeten hebben ingevuld het cholesterol gehalte in het bloed van accoun tants en belastingconsulenten sterk steeg. Na die kritieke datum daalde het gehalte weer. Deskundigen schrijven die verhoging toe aan spanningen, want eet-, drink- en rookgewoonten waren vóór, tijdens en na de druk(te)periode precies hetzelfde. Kortom, als er sprake is van stress, gaat het hard tegen hart. Stress, managersziekte, overspan ning, of hoe men de haastziekte ook wil noemen, ontstaat niet al leen door te hard werken. Ook in grijpende veranderingen in de om geving, zoals het verlies van een partner of familjelid, een verhui zing, verandering van baan, ruzie, onvrede over het huwelijk, té zwa re belasting, zorgen, vrees voor het ouder worden, geldgebrek of angst voor de kwalen waarmee de we reld sukkelt, als toenemende werk loosheid, bedrijfssluitingen, oor logsdreiging, onveiligheid en het langs elkaar heenleven, kunnen als stress worden ervaren. Twijfel Er zijn aanwijzingen, dat dergelijke gebeurtenissen, als ze vaak en lang durig voorkomen, hun tol eisen in de vorm van hart- en vaatziekten. „Onder déskundigen, is er echter nog twijfel op dit punt", aldus de cardioloog dr. E. Dekker, medisch directeur van de Nederlandse Hart stichting. In Nederland vindt slechts 8 procent van de cardiolo gen bewezen, dat stress hartinfarc ten kan veroorzaken; 38 procent vindt dat redelijk geloofwaardig. De rest vindt het dubieus, onbewe zen of kent geen spoor van bewijs. Bij de huisartsen ligt dat anders. In belangrijkheid waarderen dezen stress als oorzaak van het hartin farct met 45 procent ver boven za ken als hoge bloeddruk (29 pro cent), vet eten (20 procent) en hoog cholesterolgehalte (15 procent). Uit een deze week door de Hart stichting gepubliceerd onderzoek blijkt, dat de man in de straat het hartgrondig met de deskundigen oneens is. Zevenentachtig procent van de Nederlanders is ervan over tuigd dat stress èn de zenuwachtige spanningen waaraan we in deze roerige tijden blootstaan dé oorzaak kunnen zijn van een hartaanval. Nog een paar cijfers: één op de vijf Nederlanders zegt altijd of vaak aan sterke spanningen bloot te staan, 44 procent lijdt zo nu en dan aan stress. Onverwachte bevindin gen van de Nederlandse onderzoe kers: vrouwen (26 procent) staan veel vaker onder sterke stress dan mannen (18 procent). Twaalf pro cent lijdt nooit aan de haastziekte. Het zijn vooral ouderen die zo ont spannen leven. Hart- en vaatziekten vormen in ons land de belangrijkste doodsoor zaak. Er sterven elk jaar 50.000 mensen aan. Dat is 47 procent van- het totaal aantal overledenen. Ter vergelijking: de op één na grootste volksvijand kanker neemt 26 procent voor zijn rekëning. De risicofactoren voor hart- en vaatziekten zijn iedereen bekend: roken, hoge bloeddruk, verhoogd cholesterolgehalte en een verhoogd bloedsuikergehalte. Is één of een aantal van deze risicofactoren aan wezig, dan is de kans op het krijgen van een hart- of vaataandoening groter. Let wel: de kans. Want het wil helemaal niet zeggen, dat bij voorbeeld hoge bloeddruk onher roepelijk tot een hartziekte leidt. Zoals niet iedere roker aan long kanker overlijdt, zo krijgt niet ie dereen met hoge bloeddruk of te veel cholesterol een hartaandoe- ning. Ps^ chisch De Nederlandse Hartstichting steunt dit jaar vier projecten, die het antwoord moeten geven op de vraag of aan het rijtje bekende risi cofactoren ook stress moet worden toegevoegd. Volgens Amerikaanse onderzoekers moet de helft van alle hart- en vaatziekten worden gezocht in de psychische sfeer. Het bewijs is moeilijk te leveren. Een spreekbuis van de Hartstichting: „Een belangrijk probleem bij het onderzoek naar psychische invloe den op lichamelijke ziekten is het gegeven, dat de toestand van de geest zich niet zo eenvoudig laat meten als bijvoorbeeld de bloed druk. Dat houdt tevens in dat er over de psychologische invloeden op hart- en vaatziekten ook veel minder met zekerheid vaststaat Hoe iemand zich voelt is moeilijk in een getal uit te drukken. En dat kan op zichzelf weer reden zijn ge weest, dat er meer onderzoek is verricht naar goed meetbare risico factoren dan naar die moeilijk meetbare, waardoor er ook méér bekend is over die klassieke risico factoren en die kennis gemakkelij ker wordt aanvaard". Schurk De gedachte, dat de geest van in vloed kan zijn op de gezondheid en met name op het hart is al oud. Eind achttiende eeuw zei de be roemde Engelse arts John Hunter: „Mijn leven is in handen van iede re schurk, die er schik in heeft mij woedend te maken". Hunter had last van pijn op de borst, „angina pectoris, een symptoom van een hartziekte". In 1793 bleken Hun ters woorden profetisch: hij stierf na een ruzie met een bestuurslid We leven snel, sneller, snelst in een drukker wordende wereld, ritme niet bijbenen. lij velen kan het hart dat van het ziekenhuis waar hij werk te. De ruzie ging over artsensalaris sen. Nog een anekdote: de Ajnerikaanse hartspecialisten Liston Friedman en Rosenman (de „uitvinders" van de indeling in A- en B-types), lie ten op een dag een meubelmaker stoelen in de wachtkamer van hun praktijk vernieuwen, omdat de zit tingen versleten waren. Toen het karwei geklaard was, vroeg de man aan beide artsen, wat voor soort praktijk zij voerden. „Wij zijn hart specialisten, waarom vraagt u dat?" „Wel", antwoordde de meubelma ker, „het viel me op dat alleen aan de voorkant van de stoelen de ve ren versleten waren". „Achteraf bezien", zo schreven Friedman en Rosenman later, „hadden we uit die opmerking heel wat af kunnen leiden". Maar het idee dat er met hartpatiënten nog wel iets meer aan de nand kan zijn dan alleen een té hoog cholesterol gehalte of e^n té hoge bloeddruk, rijpte ook bij deze twee grondleg gers van de psychologische benade ring van hartziekten slechts lang zaam. Pas later kregen ze in de ga ten, dat hartpatiënten kennelijk ongedurige types zijn, die altijd op het puntje van hun stoel zitten. En nóg later gingen zij vermoeden, dat die ongedurigheid misschien van betekenis was voor het ontstaan van de hartkwaal. Een hartinfarct is dus geen don derslag bij heldere hemeL Er gaan signalen aan vooraf. Op .het dash board van ons lichaam gaan waar schuwingslampjes branden, die aangeven dat er met de motor iets misgaat. Professor dr. A. Appels, medisch-psycholoog aan de Rijksu niversiteit Limburg: „We kennen twee waarschuwingssignalen: toe nemende pijn op de borst en een gevoel van lichte overspannenheid. Dat gevoel van overspannenheid komt niet uit de lucht vallen. A-ty pes hebben de neiging zichzelf te overwerken. Zij tasten té vaak té diep in hun reserves. Het zijn auto mobilisten, die ,te vaak op hun re servetank rijden. Dat hoeft niét tot ongelukken te leiden. Maar o wee, als er een moeilijke taak, een lasti ge, onvoorziene „rit" gemaakt moet worden. Dan is er niet genoeg energie meer. Een zorgvuldige analyse van de levensloop van hartpatiënten, leert dat de helft van heit eens overspannen is ge weest Dat is twee keer zoveel als bij gezonde mensen". v Waarschuwingen De Hartstichting financiert een on derzoek aan de Limburgse univer siteit om de waarschuwingssignalen beter en nauwkeuriger te leren kennen. Prof. Appels: „Het doel is duidelijk: leren we de alarmsigna len, dan kunnen we in de toekomst infarcten voorkomen. Enkele alarmsignalen zijn: drukkende pijn op de borst, die erger wordt en steeds vaker voorkomt; het lichaam voelt zich als een fietsband die over een punaise gereden is; ongewoon veel aan overleden kennissen en familieleden denken; het gevoel hebben dat men in het slop zit; on gewoon vaak controleren of men wel iets goed gedaan heeft". Ontspannen Bij dit alles moet de lezer de schrik niet om het bart slaan. Stress hoort bij het leven. Het is de prijs die we voor onze welvaart betalen. Er zijn zelfs mensen, die stressrijke situa ties opzoeken om te ontspannen (bijvoorbeeld bergbeklimmers en rallyrijders), of die alleen goede prestaties kunnen leveren als er druk op de ketel staat Maar als de boog te lang en té vaak gespannen staat, kan het hartgrondig misgaan. Daarom staat tijdens de Nationale Hart week, die maandag begint en tot 13 april duurt het thema stress centraal. De Nederlandse Hart stichting wil de mensen op het hart binden, toch vooral tijdig te ont spannen door aandacht te besteden aan het gezin, sport recreatie, wan delen, hobby's, uitgaan en dergelij ke zaken. Wie bovendien niet rookt gezond eet, goed uitrust en in beweging blijft verkleint de kans op een hartaandoening. Neem die raad ter harte. AAD STRUIJS Bent u een A- of een B-type? De Amerikaanse hartspecialisten Friedman en Rosenman hebben een lijstje met dertien punten op gesteld, waarop u na kunt gaan, of u tot het drukke A-type be hoort. Die kenmerken zijn: 1. Als u de gewoonte hebt, be paalde woorden zeer nadrukke lijk te accentueren, ook als er geen noodzaak is om dat te doen, of als u de neiging hebt de laatste woorden van een zin af te raffe len. De nadrukkelijkheid van de spraak kan agressie of vijandig heid verbergen, het afraffelen wijst op ongeduld; 2. Als u altijd snel beweegt, loopt en eet; 3. Als u ongeduldig wordt over de traagheid waarmee dingen verlopen. Dat kan zich uiten door anderen aan te sporen wat vlotter te spreken („Ja, ja, ja, ja, dat weet ik wel" en dat soort tussenwer- pingen) of door zelf hun zinnen snel af te maken. Het kan zich ook uiten in buitensporige kwaadheid over een auto vóór u, die naar uw zin te langzaam rijdt, of als u het onverdraaglijk vindt aan te moeten zien hoe mensen dingen doen, die u zelf tienmaal zo snel kunt, of als u ongeduldig wordt bij het uitvoeren van steeds wederkerende klussen als bijvoorbeeld de afwas; 4. Als u twee of meer dingen tegelijk doet of deed. Bijvoor beeld tijdens het luisteren naar anderen met eigen gedachten be zig blijven, of onder het autorij den brieven dicteren. Meer din gen tegelijk doen is volgens Friedman en Rosenman één van de meest voorkomende trekken van A-type-mensen. Sommigen van hen slagen er zelfs in zich te gelijkertijd te scheren, te ontbij ten en het ochtendblad te lezen; 5. Als u het altijd moeilijk vindt na te laten een thema aan te snijden, dat uw speciale belangstelling heeft; 6. Als u zich altijd een beetje schuldig voelt als u een tijdje niets doet; 7. Als u niet langer dingen op vallen, die u belangrijk, interes sant of liefelijk vindt voor uw omgeving; 8. Als u geen tijd over hebt om iets waardevols te worden, in plaats van iets waardevols te ver krijgen; 9. Als u probeert steeds meer dingen in steeds minder tijd te doen en steeds minder ruimte laat voor onvoorziene zaken, die er tussen kunnen komen; 10. Als u een ander type A te genkomt, en In plaats van mede lijden met hem te hebben er nog eens een schepje bovenop doet door hem uit te dagen; 11. Als u bepaalde karakteris tieke gebaren maakt bij het spre ken, bijvoorbeeld de vuist balt, met de hand op tafel slaat of uw kaken op elkaar klemt, dat geeft aan, dat u voortdurend in ge vecht bent Dat is een kernpunt van type-A gedrag; 12. Als u gelooft, dat eik succes dat u bereikt, te danken'is aan het feit, dat u dingen sneller kunt doen dan uw buurman; 13. Als u steeds vaker en on willekeurig uw eigen en ander mans activiteiten alleen nog maar in getallen kunt uitdrukken. Wie géén van deze kenmerken vertoont, zou volgens Friedman en Rosenman als type-B kunnen worden beschouwd. Dat lijkt wat extreem, omdat vele mensen wel één of meer kenmerken van bo vengenoemd lijstje zullen verto nen. Men neigt er dan ook meer naar te stellen, dat het type-A ge noemde en gelijksoortige ken merken in extreem sterke mate vertoont B-types daarentegen zijn mensen, die zich niet geplaagd voelen door de druk van de tijd, die bij voorbeeld een spelletje kunnen doen voor hun plezier en niet om te winnen. Die zich kunnen ont spannen zonder last te krijgen van schuldgevoelens. Kenmerken van type-A èn type-B gedrag kunnen ook bij één en dezelfde persoon tegelijk voorkomen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 17