Kans op breuk over H bezuinigingsnota Vier doden bij twee helikopter-ongelukken peen steun voor ïuiseigenaren met Tenteproblemen Brand legt Koene Huis in de as: 6 miljoen schade mm Nu ieder weekend Argentijnse vloot pleegt invasie op F alkland-eilanden Van der Doef wil handel in zend apparatuur beperken fife £eicUe0omontH \)SKÊ Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/217.90. f Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Vrijdag 2 april 1982,72e jaargang no. 22234 Na Holland-België met Theo Koomen op Ned. I om 19.00 uur volgt om 20.10 uur de uit* reiking van de Oscars in Hollywood. Om 22.35 uur film „Villa rides" met Yul Brynner als Mexicaanse boef. Op Ned. II om 18.59 uur „De Hulk" en om 21.30 uur tv- show met Paay-sisters. Er zijn aanwijzingen dat wij een goed vooijaarsweekeinde tegemoet gaan. April is giste- ren al met een volop zonnige dag begonnen, waarbij de tem peratuur al iets hoger kwam: tot 14 a 15 graden. L. van Duist (CDA) burgemeester ran Tietjerksteradeel )EN HAAG De heer A. J. van Duist, sinds 1980 lid 'an de Haagse gemeenteraad voor het CDA, is per 1 nei benoemd tot burgemeester van de Friese gemeente ^"Jetjerksteradeel. Behalve raadslid is de heer A. van' 'ulst (52) momenteel directeur van de Nuffic, de uni- ersitaire stichting voor internationale samenwerking, lij is binnen een jaar de vierde „politieke" Hagenaar t burgemeester is benoemd. Eerst was het me- Vos (VVD) die naar Utrecht ging, vervolgens wethouder Du Chatinier (CDA) die eerste burger van tucphen yverd en nog deze maand vertrekt wethouder Tan Lier (PvdA) naar de gemeente Vlaardingen. Van Juist: „Kennelijk vormt de Haagse gemeenteraad een oetbalelftal, waarin goede spelers worden opgeleid". Tietjerksteradeel is qua oppervlakte en inwonertal de kierde gemeente van de provincie Friesland. Reagan maakt het goed De Amerikaanse presi dent Reagan heeft giste ren in een militair hospi taal bij Washington een onderzoek naar zijn uri newegen ondergaan, om dat hij daar de afgelopen weken enige pijn had. Na afloop van het onderzoek verklaarden de artsen, dat de president goed ge zond is en geen behande ling nodig heeft. „Ik voel me prima", zei Reagan bij terugkeer in het Witte huis. In 1967 heeft Reagan een prostaat-operatie on dergaan.' Koningin verleent zieke oorlogsmisdadiger gratie DEN HAAG Koningin Beatrix heeft afgelopen woensdag gratie verleend aan de Duitse oorlogs misdadiger Martin Jacobs (59) die in de rijkswer kinrichting Norgerhaven gevangen zat. De gratie, is op voordracht van staatssecretaris Scheltema (Justitie) verleend wegens de slechte gezondheids toestand van Jacobs. In 1951 wist Jacobs uit de ge vangenis te ontsnappen nadat hij twee jaar eerder voor het gewelddadig plunderen van woningen tot 12 jaarNgevangenisstraf was veroordeeld. De Duitser werd vorig jaar opnieuw gearresteerd toen hij de Limburgse grenspost Siebengewald passeer de. Een woordvoerder van het ministerie van Jus titie ontkende vanmorgen met klem de geruchten 'dat op het ministerie nu ook gewerkt wordt aan voorstellen tot gratieverlening aan de oorlogsmis dadigers Pieter Menten en de twee van Breda. Wellicht Elfstedentocht in Verenigde Staten DEN HAAG De Stichting Alternatieve Elfstedentocht is van plan in het kader van de herdenking van het 200-jarig bestaan van de diplomatieke betrekkingen tussen Neder land en de Verenigde staten, een schaatstocht over 200 kilometer in dat land te organiseren. De voorzitter van de stichting is na een ver kenningstocht in de VS tot de slotsom geko men dat de staat Vermont en vooral de staat New York met zijn vele kanalen, zich uitste kend lenen voor een dergelijke tocht. Velen van de ongeveer 400 rijders 4ie normaliter aan de barre Elfstedentochten van de stich ting in Finland en Noorwegen deelnemen, hebben zich ingenomen getoond met het plan. In februari '83 zou de tocht moeten plaatsvinden. Onderhandelingen met spon sors, een Nederlandse omroep en de Ameri kaanse tv-gigant ABC zijn gaande. Verdachte doodslag ontsnapt ARNHEM Een 19-jarige jon geman uit Gouda, die wordt Verdacht van een in Den Bosch gepleegde doodslag, is woens dagavond ontsnapt uit de Arn hemse koepelgevangenis. Hij heeft waarschijnlijk gebruik ge maakt van bouwsteigers, die daar stonden in verband met een grote opknapbeurt van het dak van de gevangenis. Dit heeft de directeur van de koe pel gisteren bevestigd. Een uit gebreid onderzoek door politie en gevangenispersoneel na de ontsnapping had geen resultaat De jongeman was toen waar schijnlijk al meer dan twee uur op vrije voeten. ZZL__;ZZTJZ2: VAN AGT KOMT MOGELIJK MET EIGEN VOORSTEL (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het is zo goed als zeker dat het kabinet er niet in slaagt de Voorjaarsnota nog voor het eind van deze week gereed te krijgen. De verschillen tussen met name de ministers van PvdA en CDA zou den daarvoor nog steeds te groot zijn. Volgens in gewijden komt het mo ment steeds naderbij, waarop premier Van Agt een eigen eindvoor stel zal doen. Daarmee zou het risico ontstaan van een kabinetscrisis, omdat de ministers dan hun definitieve houding moeten bepalen. Toch komen steeds meer be windslieden, onder wie ook Van Agt zelf, tot de overtui ging dat de tijd van praten zo goed als voorbij is en dat er nu beslissingen genomen moeten worden. De minis ter-president heeft al een en andermaal laten weten dat uiterlijk begin volgende week de Voorjaarsnota er moet zijn of dat anders het kabinet zich maar als mis lukt moet beschouwen. De verschillen in het kabi net betreffen niet meer zo zeer de omvang "van de be zuinigingen als wel de ma nier waarop die gerealiseerd moeten worden. De PvdA- ministers zijn bereid voor 2,5 miljard gulden om te buigen, terwijl hun collega's van het CDA de door hen geëiste 4,5 miljard als een bedrag op jaarbasis zien en dus voor 1982 genoegen willen nemen met veel minder. Maar waar de socialisten echte ingrepen *6a ■HHhhbi in met name het stelsel van sociale zekerheid nog willen uitstellen, wensen de chris ten-democraten daarmee in elk geval nu een begin te maken. Zo bepleiten zij het bevriezen per 1 juli van alle sociale uitkeringen behalve de (echte) minima. Op die manier zou de zekerheid ontstaan dat de overheid in volgende jaren wel fors kan (Van c parlementaire redactie) c )EN HAAG Minister Van Dam (volkshuisvesting en uimtelijke ordening) zal geen financiële steun verle- len aan eigenaar/bewoners, die door het stijgen van de 1 lypotheekrente in moeilijkheden zijn gekomen. De be windsman zegt geen kans te zien de betreffende ka mermotie uit te voeren. De motie, ingediend door de )'66'ers Nypels en Cotterell, vroeg om een overbrug- ingssubsidie voor de betrokkenen. )e redenen, waarom Van Dam weigert, zijn velerlei. De belang-, ijkste is dat de minister het benodigde geld niet heeft. Hij wijst rop dat voor elk procent dat de rente hoger is dan 9, hij vier liljoen gulden moet hebben. Een andere reden is dat volgens em slechts een klein deel van de in moeilijkheden verkerende igenaar/bewoners de dupe zijn van de rentestijging. ij voert aan dat zo blijkt uit vorig jaar ingestelde onderzoe- ongeveer honderdduizend huishoudens problemen heb- met het betalen van hun hypotheeklasten. Van Dam veron- erstelt dat dit aantal inmiddels 'nog iets groter is geworden. De orzaken van de betalingsmoeilijkheden zijn volgens de betrok- énen zelf in volgorde van belangrijkheid: echtscheiding, werk- losheid, overkreditering, overschatting van verwachte inko- lensstijging, verminderde inkomsten door het aangewezen zijn p sociale voorzieningen. Miljoenenschade bij brand in Delden Op het complex van de chemische fa briek „Servo" in Delden heeft gister avond een felle brand voor zeker enkele miljoenen guldens schade aangericht. Een ge bouw met kostbare apparatuur, een drukkerij en een ga rage gingen in de vlammen op. Per soonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De directie van Servo vermoedt dat de brand is ont staan in de buurt van een oliekachel. Op het moment dat de brand uitbrak waren in het bewus te gebouw enkele medewerkers aan wezig. Lawine dringt huis binnen Patrick Fogg, een inwoner van het Califori- nische plaatsje Squaw Valley, geeft via de te lefoon een be schrijving van de puinhoop die een lawine in zijn huis heeft aange richt. Op de voorgrond staat de eettafel, die nog net niet he lemaal onder de sneeuw kwam te zitten. Drie mensen kwamen als ge volg van de la wine om. >EN HELDER Binnen 4 uur zijn gisteren twee elikopters van de Ko- inklijke Marine veronge- ïkt, een in de buurt van )en Helder, de ander oor de Amerikaanse ostkust.Daarbij kwamen totaal vier bemannings- :den om het leven. Beide elikopters waren van het yrpe Lynx, maar er be- taan geen aanwijzingen dat er verband moet wor den gelegd tussen de bei de ongelukken. Het ene toestel was voor een nachtvlucht opgestegen van de basis „De Kooy" bij Den Hel der. Direct nadat de vermis sing was bemerkt kwam een uitgebreide zoekactie op gang. Tegen drie uur vanmorgen vond een boot van de rijkspo litie wrakstukken in zee voor de kust van Texel. Van de in zittenden geen spoor. gestegen vanaf het bevoorradingsschip Zuiderkruis, dat deel uitmaakt van het Nederlandse vlootes- kader dat een bezoek brengt aan de VS in het kader van de 200-jarige viering van de di plomatieke betrekkingen met Nederland. De vlieger en de boorwerktuigkundige konden worden gered. De derde inzit tende, een 40-jarige luitenant ter zee verdween met het wrak in de diepte. ADVERTENTIES 1 GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET EN EEN COMPLETE AGENDA Iedere maandag OPEN BUFFET d.w.z. onbeperkt eten van ons lopend buffet voor slechts 41 iWVp.p. \n Indonesisch Restaurant LIVE MUSIC mogen we zeggen lot vanavond? Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. Liever huidverzorger dan specialist DEN HAAG Schoonheids specialisten willen van hun naam af. Zij willen liever huid- of schoonheidsverzor- gende genoemd worden. Ver der moet de opleiding tot schoonheidsspecialist ver zwaard en verbreed worden. Waar veel bezoekers van schoonheidsinstituten over vallen is de relatief grote aan dacht die aan make-up wordt besteed. De rest van de li chaamsverzorging zou te wei nig aandacht krijgen. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Alge mene Nederiandse Bond van Schoonheidsinstituten heeft laten houden in het beroeps veld. De resultaten hiervan zijn vanochtend in het Con gresgebouw bekendgemaakt bij de opening van het 24ste congres van de ANBOS. BUENOS AIRES Ar gentijnse land-, lucht macht en marine zijn van morgen in alle vroegte be gonnen aan een gezamen lijke militaire operatie om de onder Brits bestuur staande Falk-eilanden in de Atlantische Oceaan te veroveren. Dit is bekend gemaakt door het Argentijnse persbureau Dyn. De invasie zou zijn inge zet met een commando-aanval op het vliegveld te Porty Stan ley, de hoofdstad van de eilan dengroep, met behulp van het vliegdekschip, de 25-ste Mei, de vroegere Karei Doorman. Het nieuws kwam na een spoedzitting van de Veilig heidsraad die op voorstel van Groot-Brittannië bijeen was geroepen omdat er een Argen tijnse aanval dreigde. De raad drong er bij Argentinië en Groot-Brittannië op aan zich te onthouden van het gebruik van geweld en „te blijven zoe ken naar een diplomatieke op lossing". De Engelsen hebben rond de eilanden officieel een patrouiileschip, de Endurance gestationeerd. Daarnaast zou Engeland deze week twee ul tramoderne kernonderzeeërs naar de eilanden hebben ge stuurd. De huidige spanning is het ge volg van de landing "van een groep Argentijnen op 19 maart op een van. de eilanden. De Argentijnen eisen de eilanden op, maar de ongeveer 2000 be woners verzetten zich daarte- gsn. Het gebied is sinds 1833 rits. In dat jaar werden de Argentijnse autoriteiten van de Falkeilanden verdreven. DEN HAAG De groot handel in sanitaire voor zieningen „Het Koene Huis" aan de Binckhorst- laan in Den Haag is van morgen vroeg geheel door brand verwoest. De scha de bedraagt ongeveer zes miljoen gulden. Aan de voorzijde was een ruit in geslagen en trof de re cherche een voetafdruk in de aarde aan. Op grond hiervan wordt brandstich ting niet uitgesloten. Rond kwart voor vijf brak door nog onbekende oorzaak brand uit aan de achterzijde van het bedrijf, waar de expe ditie is gevestigd en waar hout en keukens lagen opgeslagen. Bij aankomst van de brand weer sloegen de vlammen al door het dak. Men probeerde aanvankelijk het vuur van binnenuit te bestrijden, maar het greep zo snel om zich heen dat men al snel via de buiten kant moest blussen. De brand weer zette dertien voertuigen en 32 man in om de brand, die ongekend fel was, te bestrij den. Burgemeester F. Schols van Den Haag is ter plaatse geweest om zich van de toe stand op de hoogte te stellen. Om half zeven was men de brand meester, maar het na blussen vergde nog enige uren. Het aangrenzende autobedrijf Louwman Parqui werd voortdurend natgehouden en kon daardoor worden behou den. Als gevolg van de brand is de Binckhorstlaan geruime tijd voor alle verkeer afgesloten geweest, hetgeen op andere plaatsen in de stad tot grote verkeersopstoppingen leidde. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Van der Doef van Verkeer en Waterstaat wil de invoer en de verkoop van illegale zendappara tuur aan banden leggen. Dit soort zendapparatuur zal straks moeten worden geregistreerd en mag dan niet langer op voor publiek vrij toegankelijke plaatsen worden opgesteld. Hij zei dit in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van een tweetal wetswijzigingen met als doel beperking van zendpiraterij en aanpassing aan internationale verdragen. De import en handel in illegale zendapparatuur is in ons land nog altijd niet verbo den. Alleen voor de verkoop gelden beperkende regels.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1