Ga nooit een stoel kopen als je moe bent tlïïTiS Terras geeft tuin meer waarde Nieuwtjes Tuin als verlengstuk van heihuis Bollen en knollen ook in de zomer APRIL 1982 'PAGINA 7' Het lijkt nu misschien nog wat onwaarschijnlijk, maar over enkele weken kan de temperatuur overdag al zo aangenaam zijn dat we met warme trui of omslagdoek gewapend, de koffie in de tuin kunnen drinken. Nog wat verder in de tijd en de avonden zijn mooi genoeg voor een maaltijd, klaarge maakt op de barbecue. Veel Nederlanders worden' elk voorjaar weer overvallen door de aangename zon. Heb ben geen maatregelen getrof fen om dan ook meteen het onderste uit de kan te halen waar het de mogelijkheden van de tuin betreft. In zuidelijker landen leeft men meer buiten en daar zien we dan ook dat die tuin of het terras beter is uitgerust met allerlei technische voor zieningen die een verblijf buiten aangenamer maken. Wie dat ook in ons land wil kan daar nu werk van ma ken. De tuin ligt er nu immers nog wat rommelig bij, er moeten nog veel werkjes ge daan worden voor er zicht is op enige orde. Daarom kan nu het tuinplan nog op vele manieren wor den veranderd. Iedereen kan dat naar eigen inzicht doen, maar enkele grondregels gel den voor elke tuin. Wie echt wil profiteren van dit stukje eigen buiten moet er aan denken dat voor eten, drinken, kokkerellen in de Voor eten, drinken of kokkerel steen, hout of beton erg gema tuin een klein terrasje van steen, hout of beton erg mak kelijk is. Tafels en stoelen zakken meestal scheef op een gazon. Onaangenaam bij de maaltijd en bovendien slecht, voor meubilair en grasmat. Leg dus op een zonnig en liefst windvrij plekje een ter rasje aan en voorzie dat van enkele gemakken als kleine verhoginkjes voor het plaat sen van bloembakken en dergelijke. Ook handig om dingetjes weg te leggen als er inderdaad gebakken wordt op de barbecue. Wie van plan is de lange zo meravonden tot in het diepst in de tuin is een terras van van de nacht uit te buiten doet er goed aan bij dat terras een lichtbron te hebben. Voor de aanleg van licht en elektrische contactdozen zijn op het ogenblik goede syste men in de handel waarmee iedere leek uit de voeten kan op een veilige manier. De aanleg moet natuurlijk wel gekeurd worden. Nu is het de tijd om dat te doen, met wei nig vernielingen in het plan tenrijk. Wacht u daar enkele maanden mee dan worden ongetwijfeld meer planten de dupe van de graafwerkzaam heden. Één ding staat vast: laat u nooit verleiden om na een vermoeiend dagje winke len een stoel te kopen die op dat moment lekker zit. Want als je moe bent zit elke stoel lekker. Probeer hem, in uitgeruste toestand, eerst een half uurtje uit. Iedere wo ninginrichter zal daar begrip voor hebben. En hetzelfde geldt uiteraard voor de aan schaf van een nieuw bed. De meeste rugklachten ont staan doordat bij het zitten en liggen een verkeerde hou ding wordt aangenomen. Zit ten doen we bijna de hele dag: op kantoor, in de auto en thuis aan de buis. Vooral oudere mensen brengen meer dan tien uur per dag zittend door. En aan liggen besteden we bijna een derde deel van ons leven. Niet zo gek dus bij de aanschaf wat langer stil te staan. De gevol gen van de aanschaf van te veel doorzakkende of te har de matrassen worden al ja renlang onder onze aandacht gebracht. Maar ook de zit meubelen moeten niet tot rugklachten leiden. Lang niet alle stoelen waarop we zitten of waarin we hangen, zijn geschikt voor ons. Waar je op moet letten bij de aankoop van een stoel zijn zithoogte, dus de hoogte van de zitting tot de vloer, de zit- diepte, d.w.z. de lengte van het zitvlak, en de hoogte van de rug. Bij de zithoogte is het belang rijk dat de armen (samen 10 procent van het lichaamsge wicht, dus een behoorlijke belasting voor de nekwervel- kolom) ondersteund worden. Armleuningen zijn dus erg belangrijk. Mankeren ze aan de stoel, dan leg je meestal de armen op tafel of je vlijt met ingezakt lijf de armen in de schoot. Gaat het om een „werkstoel", dan is een instelbare zithoog te van belang. Dan bestaat immers de mogelijkheid de zithoogte zo in te stellen, dat de ellebogen zich op de hoog te van het werkvlak bevin den en de schouders ontspan nen zijn. Is een stoelzitting te hoog, dan wordt druk uitge oefend op de bloedvaten in de bovenbenen. Een voeten bankje kan dan uitkomst bie den. Trombosevorming, vooral bij oudere mensen, kan ontstaan door een ver keerde „zit" waardoor de bloedsomloop in het gedrang komt. Staat de zitting te schuin, dan komt er druk op de liezen, is die te diep dan komt de knieholte in de knel, wat ook weer niet zo aardig is voor het bloedvatenstelsel. Profiel Het profiel van het zitmeubel speelt ook een rol. Op een te zachte zitting zak je weg, een schaalvormige zitting kan be lemmerend werken op het gaan „verzitten"; je zit te veel gemetseld in één houding. En stoelen met polyether kus sens kunnen bij langdurig zitten een broeieffect veroor zaken. Oudere mensen doen er daarom verstandig aan te informeren naar stoelen met binnenvering. Ook de rugleuning is mede bepalend voor het comfort. Een kaarsrechte stoelleuning die tot aan de zitting door loopt, steunt de natuurlijk S- vorm van de wervelkolom onvoldoende; het prettigst is een stoelleuning die niet te ver naar achteren helt. Bij een „werkstoel" of een eet- kamerstoel moet tussen leu ning en zitting feitelijk een gat zitten van minimaal 12 cm, zodat het onderste deel van het bekken vrijgelaten wordt, maar de plaats vlak boven het bekken, de zwak ste plek van de rug, toch vol doende ondersteund wordt. W oon wensenlijst Wanneer we bij de lentever nieuwing of aanvulling .van het meubilair uitgaan van een gezinssituatie, bespaart het gezeur en ontevreden ge zichten als we 's avonds met elkaar een woonwensenlijst maken. Daarop kunnen bij voorbeeld staan: een lekkere fauteuil, een knutselbank, een vergaderhoek, een thee meubel, een handwerktafel, schrijfbureau, hifi-toren, vi deoplek, enzovoort. Elke in breng krijgt een aantal pun ten, die je afzonderlijk maar onder elkaar toekent. De één geeft misschien een tien voor een hifi-plek, terwijl de an der dit niet zo ziet zitten en er maar een vijQe voor uit trekt, omdat hij of zij liever de makkelijke bank heeft. Hoe belangrijk is voor de een dit en voor de ander dat? Nu krijgt iedereen een keuze kans door een lijst met moge lijkheden en puntentoeken ning en zo komt u er met een optelsom precies achter welk element voor de hele familie het hoogste scoort. Zo'n woonspel geeft iedereen de kans zijn zegje te doen, eventueel ook met betrek king tot kleur- en materiaal keuze. Er kan een leuk on derling gesprek uit voortko men, waarbij wensen tegen elkaar worden afgewogen en besproken. TINY FRANCIS Hoewel de mens al vanaf het begin van zijn bestaan bezig is uit de natuur te halen wat van zijn gading is en de eerste „tuin" of „akker" al vele duizenden jaren geleden werd aangelegd, komen er toch elk jaar nog nieuwe dingen op de markt die het tuinieren aangenamer ofmakkelijker maken. Enkele van die nieuwtjes: Fanaten die hun eigen compost maken, kunnen dat nu doen met behulp van een composthouder van kunststof die een zeshoekige vorm heeft. De houder wordt in elkaar ge zet uit zes kunststof platen van 50 x 50 cm. ,Wie veel com post wil maken kan de houders stapelen. Per stuk kosten ze rond de zeventig gulden. Op het gebied van gereedschap staat de ontwikkeling ook niet stil. De vooraanstaande fabrikant Wolf brengt dit- voorjaar onder meer een frais waaraan een klein cultiva- tortje gekoppeld kan worden. De tanden van de cultivator verbeteren de structuur van de grond, de frais maakt on kruid een kopje kleiner. Allemaal voor handbediening, dus vriendelijk voor de oren van de buren. Prijs: rond de zestig gulden. Zaden in blik (omdat daarin de kiemkracht van het zaad beter bewaard blijft dan in een papieren zakje) worden op de markt gebracht door TS-zaden in Zwijndrecht. Postbus 263 voor meer inlichtingen. Er zijn verschillende series za den bij elkaar verpakt in één blik: daarbij onder meer een speciale verpakking voor de vensterbank met een kleine kersen-tomaat en een baby-komkommer en zes verschil lende kruiden. De prijzen van de pakketten lopen uiteen van vijftien tot veertig gulden. Hout voor de open haard wordt meestal in de tuin opgesla gen. Tegen een gevel van huis of garage. Dat hout wordt nat en geeft dan problemen bij de verbranding. Een nieuw huisje, de Houthopper, maakt daar een eind aan. De Hout hopper bestaat uit twee wanden met een schuin aflopend dak en heeft een roostervloer waardoor de wind vrij spel heeft om het hout droog te houden. Kosten rond de 300 gulden (inclusief verzending). N.C. v.d. Zalm, Postbus 7, Noordwijkerhout geeft meer inlichtingen. Een nieuw kweekkastje voor op de vensterbank bestaat uit een kunststof element dat uitgevouwen kan worden en dan talloze zeshoekige potjes bevat. Het ziet er uit als de honingraat in de bijenkorf en wordt geleverd met twee boogjes en doorzichtige folie voor de overkappig. Bij de tuincentra voor iets meer dan een tientje te koop. Het aanhalen van de broekriem betekent onder meer dat de aandacht voor het eigen stukje .buiten" in tuin of op balkon is toegenomen. Er is minder geld voor verre vakanties, voor extra weekeindjes uit of voor zondagse tochten met de auto. Daarvan profiteert de handel in tuinarti- kelen in de ruimste zin. Er wordt meer in de tuin gewerkt en geluierd dan vroeger, er zijn weer veel mensen die merken dat een slakrop of een bos radijs uit eigen tuin niet alleen lek kerder maar ook veel goedkoper is dan die van de groenteman of uit de supermarkt. En waarom zou je niet in je eigen tuin met de buren samen even lekker kunnen barbecuen, net als met kampeerburen op een camping in Frankrijk of een van de Waddeneilanden? Smaakt de koffie op een zonnig terras bij het ei-■ gen woonplekje niet even lekker als op een ter rasje in Parijs of Rome? Daarom aandacht voor de tuin als verlengstuk van het huis..., met in het achterhoofd de hoop op veel mooie zomerse dagen. Voor veel mensen begint het voorjaar met de eerste krokus. Maar daarvóór heeft een ander bolgewas, het sneeuw klokje, de komst van het nieuwe seizoen al aangekondigd. Na de krokus komen tulpen, hyacinten en narcissen wat uit bundiger vertellen dat de dagen gaan lengen en de zon wat meer op ons half rond te zien is. Bol- en knolgewassen zijn dankbare planten in de tuin en niet alleen in het voorjaar. Wie ook in de zomermaanden wil genieten van rijkbloeiende planten kan nu nog talloze soorten zomerbloeien de bollen en knollen in de grond stop pen. U bent dan verzekerd van uitmun tende snijbloemen uit eigen tuin. Hoe wel in de tuin staan ze wel zo aardig als in een vaas. Ook voor het balkon leveren deze vrien delijke planten alle mogelijkheden die men zich wensen kan. In kuipen, bloem bakken of potten zijn ze tevreden met elk gaatje of hoekje op een balkon. Zorg voor een goede draaineerlaag in de grond en laat overtollig water de moge lijkheid weg te stromen uit wat gaatjes in de bodem. Vuistregel voor het planten van bollen: tweemaal zo diep als de bollen hoog zijn. Voor wie een border van zomerbloeien de bolgewassen wil maken heeft het In ternationaal Bloembollencentrum een handig overzicht gemaakt van de bloei- hoogten van de verschillende planten. De laagste vooraan en de hoogste op de achtergrond. Pergola Het terras biedt ook de mogelijkheid een vast punt voor de stevige plaat sing van de parasol te ma ken. Tuinparasols, ook al zijn ze nog zo stevig, heb ben nu eenmaal de neiging om te waaien bij een wat sterke wind. Wanneer in het terras met behulp van wat beton een stevige an kerplaats voor deze scha- duwbrenger wordt ge maakt is dat gevaar gewe ken. Als afscheiding tussen ter ras en tuin kan een pergo la dienen. Die geeft een intiem karakter aan zo'n eetkamertje buiten, kan te nieuwsgierige blikken van buren op een afstand hou den en geeft meteen de mogelijkheid wat hangen de planten te bergen. Ook klimmers als bepaalde ro zen, bruidssluier of blauwe regen voelen zich gelukkig met een pergola. Zet rond het terras geen al te kwetsbare planten. Bij een regelmatig gebruik van zo'n terras is er altijd wel iemand die naast de bestrating stapt. En daarbij planten beschadigt. Een paar stevige dwerg-rodo dendrons of andere hees tertjes kunnen voor een uitstekende begrenzing van het terras zorgen. Denk er verder aan dat op donkere zomeravonden een lichtje bij elke traptre de en elk niveauverschil in de tuin ongelukken kan voorkomen. Een aansluiting van de waterleiding en een zink put op het laagst gelegen punt van het terras zijn makkelijk om alles schoon te houden. het stukje eigen buiten Meubilair Er is een grote keus in tuinmeubilair, maar wie over weinig bergruimte beschikt kan het best enkele schragen en een massief houten tafel blad kopen. Elke doe- het-zelf-winkel heeft die in het assortiment. Met enkele eenvoudige klapstoeltjes erbij is dat een prima uitrusting voor een maaltijd bui ten. In de wintermaan den nemen die attribu ten ingeklapt en wel bijna geen ruimte in. Het voordeel boven een normale opvouwbare tuintafel is een grotere stabiliteit en meer keus in maten waar het om het tafelblad gaat.Wie het helemaal goed wil aanpakken kan op het terras een vaste barbe cue bouwen. Er ziin verschillende mogelijk heden. Belangrijk is dat de luchttoevoer van on der de vuurbak gere geld kan worden en dat er een windscherm wordt gemaakt dat ver schuifbaar is, omdat de wind niet altijd uit de zelfde hoek waait. Straatmakerswerk Zelf een terras aanleggen is niet moeilijk. Belangrijk is dat het karwei goed voorbereid wordt en stipt de hand wordt gehou den aan een aantal regels die ervaren straatmakers uit hun hoofd kennen. Begin met het afsteken van de teelaarde tot een diepte van on geveer 20 cm. Sla die aarde op of gebruik haar voor het opho gen van laaggelegen tuindelen. Zet met wat paaltjes en touw precies uit waar u de bestrating wilt aanbrengen. Timmer daarna de kanten van het aan te leg gen terras af met planken en paaltjes. Vul de zo gemaakte „kist" met wit vulzand dat goed aangestampt moet worden. Veel water erover zorgt dat het bed goed „inklinkt". Strooi daarna wat cement over het zand en hark dat lichtjes in. Daar na kan de ondergrond nog eens goed aangestampt worden en glad gemaakt met een plank. Leg paden altijd een beetje bol zodat het regenwater naar de zijkanten kan aflopen. Het terras zelf moet ook naar één of twee kanten wat aflopen om bij stortbuien de kans op plassen te verkleinen. Er is keus uit vele soorten bestratingsmateriaal. Gewone trot toirtegels, gewassen betomegels (zwaar en daarom moeilijk te verwerken) kinderkopjes, metselstenen in vele kleuren, ronde steentjes en talloze fantasievormen. Een combinatie van ver schillende soorten kan erg decoratief en ruimtelijk werken. Breng de bestrating zorgvuldig aan en zorg voor een goede aansluiting. Was de naden in met fijn zand en veel water. Wanneer na verloop van tijd een deel van de bestrating ver zakt, aarzel dan niet het stuk helemaal opnieuw te leggen. Ook met hout kan een mooi terras gemaakt worden. Er zijn. kant-en-klare korte paaltjes in de handel. Hout wordt wel snel ler glad door vocht dan steen. JAN VAN KOOTEN Er is keus uit vele soorten bestratingsmateriaal.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7