KessSer laat toch in Alkmaar topteam achter Haarlem-FC Utrecht aanzien niet waard „Kampioenschap moet spektakelstuk van de eerste orde worden" Zoetemelk moet harder rijden Olympisch elftal gelijk tegen Belgen aw SPORT LEIDSE COURANT 1! I, ver [ack de Heer niet naar HYS t OEN HAAG Enerzijds lichtelijk teleurge steld, anderzijds opgelucht reageerde George 'eternousek op het bericht, dat Jack de Heer n het nieuwe ijshockeyseizoen niet voor HYS "0 uitkomt, maar terugkeert naar landskampi- n Feenstra Flyers. „Publicitair was het wel iantrekkelijk geweest, maar of Jack de Heer /el paste in het team, daarover had ik voort- lurend mijn twijfels", aldus de trainer/coach an HYS '80. Lange tijd heeft het er naar uit ;ezien, dat De Heer, die de afgelopen twee jaar litkwam voor het Zwitserse Arosa uitkwam, IYS '80 als zijn nieuwe club zou kiezen. De in- Vrnational heeft uiteindelijk gekozen voor het inancieel meer aantrekkelijke Heerenveen. IYS '80 heeft inmiddels zijn aandacht verlegd ïaar de gebroeders Andy en Jim van der Lee. Twee jaar geleden kwamen zij al uit voor de laagse formatie. Toen HYS zich vorig jaar uit le eerste divisie terugtrok en een klasse lager 'ing spelen, stapten de twee broers over naar Amsterdam. Ajax toch in Amsterdam 707 AMSTERDAM Organisa tor Jack van Zanten en het bestuur van Ajax hebben gisteravond overeenstem ming bereikt over de deelna me van Ajax aan het toer nooi Amsterdam 707, dat op 13 en 15 augustus plaats heeft. Eerder contracteerde Van Zanten AZ'67, FC Köln en Tottenham Hotspur. Er is enige tijd sprake van ge weest, dat Ajax begin augus tus zou spelen in een voet baltoernooi in Rio de Janei- Weer omkoopschandaal in Italië ROME In Italië is er opnieuw sprake van een omkoopschandaal. De tuchtcommissie van de Italiaanse voetbalbond heeft een onderzoek in gesteld naar de vermeende omkooppraktijken bij de tweede-divisie club Lazio Roma. Dit keer heeft de directeur van de club, Antonio Sbardella, de affaire in de openbaarheid gebracht. Volgens hem is de uitslag van de wedstrijd Lazio-Rimini, die op 21 februari van dit jaar werd gespeeld, op ongeoorloofde wijze beïnvloed. De bezoekende ploeg won verrassend met 21. Sbardella beweerde, dat voor dat duel voor enorme bedragen is gewed bij de bookmakers, terwijl de „cote" voor Rimini, een ploeg die een bescheiden klassering inneemt in de tweede divisie, elf tegen een be droeg. Volgens Sbardella hebben vier gokkers op die manier 275 mil joen lire verdiend bij een inzet van 25 miljoen lire. Drie spelers van Lazio, doelman Pulici, verdediger Spinozzi en spitsspeler Viola, die al len zeggen „onschuldig" te zijn, zijn tot nader order buiten het elftal gezet. Aan het einde van het seizoen 1979/80 is Lazio teruggezet naar de tweede divisie vanwege het aandeel in het omkoopschandaal in Italië. Bovendien werden de twee beste spelers, Bruno Giordano en Lionello Manfredonia, geschorst voor 3 Vi jaar. PARIJS De wielrenners en de ploegleider van de Franse profformatie Coop-Mercier heb ben gisteren een aangetekende brief ontvan gen van de heer Mairal, de directeur van de sponsorende firma. Hij verwijt de renners, on der wie Joop Zoetemelk, een gebrek aan resul taten en een grote mate van passiviteit in de koers. Ploegleider Jean-Pierre Danguillaume heeft zich niet uitgesproken over de handelwijze van zijn baas. Wel verklaarde hij ook teleurgesteld te zijn in het huidige optreden van zijn ren ners. Hij wees erop dat er gedurende dit sei zoen nog ontslagen zullen vallen, indien de prestaties niet verbeteren. D'66: „Er wordt te veel gepraat over profvoetbal (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractie van D'66 in de Kamer wil, dat minister Van der Louw (CRM) zo snel mogelijk een notitie gaat maken over de taken, die hij ziet voor de overheid op sportgebied en welke gevolgen dat heeft voor de financiële middelen, die CRM geeft aan de sport. Het D'66-kamerlid Bakker heeft deze wens gisteren ingebracht in een overleg van de kamercom missie voor CRM. De commissie heeft Bakker echter te verstaan gegeven eerst zelf maar een lijst te gaan maken met de onderwerpen, die hij in de notitie van Van der Louw wil zien staan. Op basis daarvan wil de commissie een definitief besluit nemen. Bij D'66 leeft onvrede over het feit dat bij de begrotingsbehandeling van CRM alleen gesproken wordt over de steun die de overheid geeft aan het betaalde voetbal. Dit terwijl al het andere sportgebeuren er bekaaid afkomt. Volgens D'66 is dat onjuist. strat p Dale weining enpaarden VASSENAAR Er is op het igenblik een behoorlijk te kort lan volbloeds voor de ren- In komende weekeinde pijn er zowel op zaterdag als op sondag slechts twee rennen op Duindigt en de volgende week 'ee i woensdag slechts één ren. En ls vivat er gistermiddag aan de tart verscheen op Duindigt n all iad niet veel kwaliteit, er nln de eerste ren om de Cap en Martinprijs kwamen paarden „Pin actie, die nog nimmer de urs haver voor hun eigenaar heb- lan Iben verdiend. Sally's Job beliikwam als minst slechte uit het mi veld van acht te voorschijn en io C won voor Sen's Folly en eën Candy. In de tweede ren om n Lide Mentonprijs was het geluk- kig iets beter. Lucky Raap- n, z<horst sloeg in de eindfase toe die en zegevierde voor de nieuwe tatie Ierse import Wallyfred. Royal hedt Ballet werd derde. De ren- lerla sportliefhebbers, die in onze n zi tips voor deze ren vertrouwen leef hadden kregen voor elke gul- t be den een uitbetaling van ƒ64,20. horiDe uitslagen: anta; n -S' Eerste koers, 2100 m: 1. Volando igw onker (H. Langeweg) 3.02.3, 2.' Vi- ikeli rianne Star, 3. Vivo Sypesteyn. Toto: en winnend: ƒ7,60; plaats: ƒ1,60 - 1,20 eind /4-3°: koppel: ƒ4,90; trio: ƒ581,70. ftreede koers, 2100 m: 1. Vaudeville K. (A. Mollema) 3.00.0, 2. Udet Brian; 3. Ulrica Wilkes. Toto: winnend: oem 4.20; plaats: ƒ1,90 - ƒ3,40 - ƒ3,40; C koppel: 22,60; trio: 214,00. Derde ebru^1 koers, 2040 m: 1. Vera van irnjum (L. Dooper) 2.48.1; 2. Uniek 'ortuna; 3. Veike Zuidvelde. Toto: H winnend: 1,90; plaats: 1,80 - 1,40 3dac 0,en 1 umm Vierde koers, 1300 m: 1. Sally's Job (J. Luyten) 1.23.7, 2. Sens Folly, 3. I in/li Candy. Toto: winnend; 13,20; plaats: «m2 3,30 - 2,10 - 2,10; koppel: 23,90; PJJ rio: 184.20. L - an tinjfde koers 2520 m: 1. Trudy Hol- jitgaj/andia (A. Harmsen) 3.32.5, 2. Sjalom pjAntole, 3. Tresor Kandia. Toto: v:- nend: ƒ3.00; plaats: ƒ1,20 - ƒ1,5 '1,30; koppel: ƒ5,90; trio: ƒ62,40. Zesde koers, 2040 m: 1. Unanieme I |y(D. Suykerbuyk) 2.50.4, 2. Usta Hano ver, 3. Urica Marijke. Toto: winnend: 3,80; plaats: ƒ1,10 - ƒ1,40 - ƒ1,20; koppel: ƒ4,50; trio: ƒ38,90. Niet tart: Undine Baker. ter tvende koers, 1800 m: 1. Lucky aaphorst (K. Davies) 2.00.2, 2. Wallyfred; 3. Royal Ballet. Toto: win- nend: ƒ4,40; plaats: ƒ1,50 -ƒ2,00 - ■em«f 1,80; koppel: ƒ9,80; trio: ƒ64,10. Achtste koers, 1609 m: 1. Uclipse Lelystad (S. Hartman) 2.08.0 - 1.19.6, Ünri Zuidvelde, 3. Unlimited Star. ito: winnend: ƒ15,00; plaats: ƒ2,40 - ,,1(4.10 - ƒ1,60; koppel: ƒ53,70; trio: 325,10. Niet gestart: Untold D. Negende koers, 2100 m: 1. Useful Prince (S. Hanselaar) 2.57.1, 2. Sapeli I Dl du Bois, 3. Teetje Óssewaard. Toto: 'innend: ƒ2,70; plaats: ƒ1,50 -ƒ3,60 f 1,40; koppel: ƒ50,80; trio: ƒ181,00. liet gestart: Tsjeempie en Sofia. P' Tiende koers. 2120 m: 1. Romaja E. (W. Duivenvoorden) 2.56.5, 2. Seredi- vrie ne Forest, 3. Torpedo Fortuna. Toto: winnend: ƒ57,80; trio: ƒ404,00. Elfde koers, 2040 m: 1. Ravino (A. 6 1 Suykerbuyk) 2.48.5 - 1.22.6, 2. Sieg- uitei fried Dakota, 3. Ronnie Bunt. Toto: Pf winnend: 2,50; plaats: 1,30 - 1,30; 37U!": 'otalisatoromzet: 408.848. ROTTERDAM - Georg Kessler laat Alkmaar op zijn minst een finaleplaats in het nationale bekertoernooi en wellicht deelneming aan het Europa Cupgebeuren der bekerhouders na. De coach, die vorige week voor opschudding in het Noordhollandse zorgde door af te zien van ziin kapitale salaris van naar verluidt drie ton jaar 's jaars en onder het mom van slechts bij een topclub te wil len werken afzag van uitdie- ning van zijn nog twee jaar lo pende contract, zag 'zijn' AZ '67 gisteravond met 2-1 bij Sparta winnen. En die zege, tot stand gekomen dank zij een sterke tweede helft, geeft de Alkmaarders een zeer goed perspectief op het bereiken van de eindstrijd. Waarin Barry Hughes, de coach van Sparta, zoals hij na afloop meedeelde, nauwelijks meer gelooft. Hoewel hij zich vast klampt aan het feit dat in de over drie weken te spelen re turn de zes duels geschorste David Loggie en diens landge noot Robinson weer van de partij zijn. „Met Loggie er bij kunnen wij veel meer pressie uitoefenen", verklaarde een nogal ontdane Hughes, die zijn équipe na een zeer sterke opening had zien afglijden naar een zeer beden kelijk niveau. „Bovendien liet een aantal spelers het bij ons nadat het 1-1 was geworden op ernstige wijze afweten. En dan kom je er tegen een ploeg als AZ naturlijk niet meer aan te pas". Barry Hughes doelde vooral op de enige 'vedette', die hij in zijn ploeg heeft, René van der Gijp. De man, die de seizoen start - die voor Sparta toch zeer florissant was - miste, om dat hij zich niet niet wenste te schikken naar de financiële voorstellen van de club van Spangen, begon gisteravond opvallend sterk, trok niet al leen de aandacht met zijn de marrages maar stichtte er eveneens veel gevaar mee. Maar nadat Sparta van zijn grote aantal kansen er slechts een (Lengkeek) had benut, doch er niet in slaagde verder afstand te nemen van een e- venals afgelopen weekeinde tegen Haarlem bijna apathisch ogend AZ '67 verloren de Rot terdammers gaandeweg de controle. Kessler zou die eerste fase van het duel later kenschetsen als 'erg zwak' van zijn team, wel licht nog als voortvloeisel van de verwikkelingen van vorige week. „Maar nadat we een maal op 1-1 waren gekomen kregen we de wedstrijd in onze greep", aldus Kessler, die in ieder geval - zoals later bleek - nog een nationaal top- Ronald Lengkeek passeert doelman Eddie Treytel en brengt Sparta aan de leiding. team onder zijn hoede heeft. Waarin een aantal dingen op viel: Pier Tol is weer vrijwel in zijn oude doen en Jan Pe ters kampt kennelijk nog met de naweeën van zijn mislukte interland tegen de Schotten. Maar over het geheel genomen etaleerde AZ '67 na Sparta's 'geprolongeerde kwartiertje', zoals het eigenlijk ook behoort gezien de financiële lading, meer inhoud, persoonlijke klasse en uiteindelijk toch ook meer felheid en agressie. En 1'uist die laatste twee kenmer- cen typeerden Sparta zo zeer begin dit seizoen, dat uiteinde lijk nog tot een trieste slotfase kan leiden, omdat de Rotter dammers nu èn naast UEFA Cupvoetbal grijpen en óók de beker waarschijnlijk niet meer kunnen veroveren. Waaraan de absentie van David Loggie voornamelijk debet is, zodat de zo succesvolle, maar even on besuisde Brit - die net terug na een schorsing van vier duels weer in de fout ging en er zes aan de broek kreeg - een ste vig stempel heeft gedrukt op dit Spartaanse jaar. Zeker verder AZ '67 bekert dus vrijwel ze ker verder en ontmoet naar het zich laat aanzien FC Utrecht, dat ook nog in de race is naar UEFA Cupvoetbal. Met de ploeg uit de Domstad, die wekelijks op de tenen moet lo pen om in de strijd te blijven, als finale-opponent zien de kansen voor de Alkmaarders op Europa Cup Il-voetbal er goed uit. Te meer ook daar AZ '67 zich lijkt te hebben opge richt uit de depressie, die ont stond voor Kesslers aangekon digde vertrek en de geannon ceerde bezuinigingen in de spelerssalarissen, waarvan Arntz, Jonker, Peters en Spel- bos de 'dupe' zullen worden. Het was ook juist dit kwartet, dat gisteravond wat minder dan normaal opereerde, hoe wel Jonker een briljante tref fer op zijn naam bracht, die zijn ploeg de zege op Spangen opleverde. Dat doelpunt bete kende de genadeklap voor Sparta, welks trainer Hughes de bui al bij de 1-1 in de rust had zien hangen. „Toen dat tweede doelpunt van ons uit bleef en we daar bovenop die gelijkmaker moesten incasse ren zag ik de koppetjes al om laag gaan. Ik heb in de rust nog geprobeerd de jongens op te peppen, maar vergeefs". FRANK WERKMAN Scoreverloop: 23. Lengkeek 1-0; 36. Kist 1-1; 67.. Jonker 1-2; Scheidsrech ter: Thomas; toeschouwers: 7.500. Sparta: Formannoy; Blind, Dekker, Andriessen, Van Tiggelen; Advocaat, Tiktak, Meijer; Lengkeek, Van Gaal, Van der Gijp. AZ *67: Treijtel; Reynders, Metgod, Spelbos, Hovenkamp; Arntz, Peters, Nygaard, Jonker; Kist, Tol. HAARLEM Het was eigen lijk maar goed, dat Studio Sport gisteravond geen samen vatting verzorgde van de eer ste wedstrijd tussen Haarlem en FC Utrecht voor de halve finales van de strijd om de KNVB-beker. De heren pro gramma-makers zouden an ders namelijk de grootste moeite hebben gekregen om de, inmiddels beruchte, twee minuten durende samenvat ting met enigszins aanvaard bare beelden te vullen. Want dergelijke bezienswaardige ac ties waren gisteravond buiten gewoon schaars. Haarlem-FC Utrecht leverde de enig juiste uitslag op: 0-0. En de televisie kijkers bleef dit trieste treffen aldus in ieder geval bespaard. Haarlem bezweek voor eigen publiek onder de druk te moe ten presteren. In de competitie draait de formatie van trainer Hans van Doorneveld zeker verdienstelijk mee (afgelopen .weekeinde nog werd AZ '67 in Alkmaar geklopt) en gezien de verworven plaats bij de laatste vier in het bekertoernooi, kwamen de Haarlemmers tot nu toe ook hierin behoorlijk uit de verf. Maar nu waren plotseling alle schijnwerpers op het onervaren elftal gericht en daar wist men geen raad mee. De te verwachtingsvolle ambiance deed de thuisclub al lerminst goed. Nervositeit sloop in het spel van Haarlem, dat het nogal verdedigend in gestelde en met het eindresul taat wel tevreden FC Utrecht vrijwel geen ogenblik daad werkelijk in gevaar kon bren gen. De thuisclub wilde best aanvallen, maar deed dat ver volgens zo doorzichtig en zon der enige overtuiging, dat FC Utrecht de opbouw telkens vroegtijdig kon verstoren. Haarlem durfde geen risico's te nemen en werd daarvoor koelbloedig bestraft. Door het systeem van uit- en thuiswedstrijden zijn de ploe gen, die bij de loting het geluk hadden eerst op vreemde bo dem de kat uit de boom te mo gen kijken, steeds in het voor deel. Ook het negentig minu ten lang scherp geconcentreer de FC Utrecht maakte daar dankbaar gebruik van. Trai ner Han Berger pakte de voor bereiding grondig aan, vertrok met zijn selectie al vroeg rich ting Zandvoort en wees de spelers daar in alle rust op de van hen verjvachte werk zaamheden. Leo van Veen, an ders vanuit zijn libero-positié maar al te graag oprukkend, bleef bijvoorbeeld consequent op eigen helft. Hij leidde zijn verdediging in alle rust, ter wijl de Haarlemmers vruchte loos naar enig teamverband bleven speuren. Dat de Haarlemse doelman Edward Metgod zodoende een zeer rustige avond beleefde, kon FC Utrecht weinig sche len. Over veertien dagen mag de return voor de in dit soort situaties meer gelouterde ploeg geen onoverkomelijke proble men opleveren. „We hebben natuurlijk nog geen enkele de finitieve garantie voor het be reiken van de finale, maar dit gelijke spel is een redelijk uit gangspunt", aldus trainer Han Berger na afloop. Al te nega tief speelde FC Utrecht gister avond overigens ook weer niet. De gasten lieten de bal goed circuleren, ondermijnden zo weliswaar het ritme van de Haarlemmers, ma^r het was toch met name de zwakte Van Haarlem, die leidde tot een zo teleurstellende vèrtoning. Alleen in het prille beginfase van zowel de eerste als tweede helft kwam Haarlem even dreigend in de buurt van het doel van Hans van Breukelen. Deze redde in eerste instantie bij een effectvol genomen vrije trap van Wim Balm en na de hervatting op vrijwel identie ke wijze bij een afstandsschot van Gerrie Kleton. Halverwe ge de tweede helft besloot Van Doorneveld om zijn aanval via twee wissels meer gewicht te geven. Inderdaad leefde de strijd even op, maar verder dan een gemiste kans van de eveneens in de algehele malai se delende Ruud Gullit (die in de eerste helft een doelpunt door scheidsrechter Weerink zag afgekeurd wegens vooraf gaand hands van een medes- gïler) kwam de thuisclub niet. n nauwelijks vijf minuten la ter was het niveau vervolgens telkens weer tot onrustbaren de diepten gezakt. DICK KIERS Scheidsrechter Weerink; toeschou wers: 7000. Haarlem: Metgod; Masefield, Haar, Huijg, Verkaik; Balm, Kleton (Hen driks), Nijholt (Keur); Böckling, Gul lit, Leijsner. FC Utrecht: Van Breukelen; Van Tamelen, Du Chatinier, Van Veen. Tervoort; Flight, Kruijs, Wouters, Adelaar (De Kruijk); Van der Lem, Carbo (Van de Akker). ZOUTELANDE De Nederlandse Olympische voetbalploeg heeft gisteravond in Zoutelande tegen zijn Belgische tegenhan ger gelijk gespeeld met 22. Nederland begon agressief, maar kon het duidelijke veldover- wicht in de beginfase niet in treffers uitdrukken. Pas in de tweede helft vielen de doelpunten. De Belgen begonnen na de hervatting net zo fanatiek als Nederland in de eerste helft. Het leverde hen, door Luc van Bergen van Lokeren, in de 54e mi nuut wel een doelpunt op. De invallers aan Nederlandse kant, Ted Venema van Emmen en Peter van Veelen van Excelsior Pernis, zetten de Nederlandse Olympiërs op voorsprong: 21. Vijf minuten voor het einde van een tegen het einde matige par tij bracht Van Bergen België op gelijke hoogte: 22. Scoreverloop: 54. Van Bergen 01, 69. Venema 11, 74. Van Veelen 21. 85. Van Bergen 22. Scheidsrechter. Geurds. Toeschouwers: 800. NEDERLAND: Drost (Bennekom); De Poorter (DHC). Verrips (FC Utrecht). Schrijver (GA Eagles), (Venema van Emmen), Den Bakker (DS'79); Norbart (Elinkwijk), De Graaf (IJsselrneervogels), (Van Veelen van Exc. Pernis), Van den Akker (De Treffers); Steur (Volendam), Verdonkschot (Panningen) en Boere (Excelsior). BELGIË: Vandewalle (Club Brugge); Poorteman (Cerkel Brugge), Vannuffe- len (R. Meehelen). Van Rethy (Beringen), Van Bergen (Lokeren): Thijs (Win- terslag), Englebert (Standard Luik), Van Baeckel (Lierse), (Van Raemsdonck van Lokeren); Sanders (Club Brugge), Creve (Beveren) en Jean-Marie Claes (Sint Truiden). HSV gelijk DÜSSELDORF Hamburger SV heeft gisteravond de inhaal wedstrijd in de Westduitse voetbalcompetitie tegen VFB Stutt gart met 11 gelijk gespeeld. Bij de rust leidde de thuisclub door een doelpunt van Horst Hrubesch. HSV, dat voor het eerst sinds enkele weken Frans Beckenbauer weer in de gelederen had, moest in de tweede helft echter VFB Stuttgart naast zich dulden door een treffer van Hadewicz. Voorts versloeg Borussia Dortmund op eigen terrein Bayer Le- verkusen met 20. Beide doelpunten, die in de tweede helft vielen, werden geproduceerd door aanvoerder Manfred Burgs- müller. Celtic.steviger op kop GLASGOW In de Schotse voetbalcompetitie werden gistera vond in de eredivisie twee wedstrijden gespeeld. Celtic verste vigde door een zege van 20 op en bij Dundee United zijn lei dende positie op de ranglijst. Glasgow Rangers won met 10 van Airdrieonians. Real en Gijon in finale MADRID Real Madrid en Sporting Gijon hebben zich gister avond geplaatst voor de finale van het toernooi om de Spaanse beker. Gijon won met 30 van Rayo Vallecano. Het eerste duel was ook al in een overwinning voor Gijon geëindigd: 10. Real Madrid won op eigen terrein met 10 van Real Sociedad. Dat was niet voldoende, omdat Sociedad het eerste treffen met dezelfde cijfers had gewonnen. In de verlenging werd niet ge scoord. De Madrilenen waren evenwel beter in het nemen van strafschoppen. Peru verslaat Chili LIMA Het nationale voetbalelftal van Peru heeft in een vriendschappelijke interlandwedstrijd Chili met 10 verslagen. De 39.000 toeschouwers in het stadion van Lima zagen de wed strijd, die voor beide landen diende als voorbereiding op de wereldtitelstrijd in Spanje, al na 38 minuten beslist worden. Na varro zorgde voor het doelpunt. Dave Clement dood aangetroffen LONDEN De voormalige Engelse voetbalinternational Dave Clement is gisteren in Londen dood aangetroffen in een flat van een kennis. Het lichaam vertoonde een aantal snijwonden. De politie denkt aan zelfmoord. Clement, 34 jaar, speelde vijf keer in het Engelse elftal in de periode 1976/77. Hij kwam achtereenvolgens uit voor Queens Park Rangers, Fulham, Bolton Wanderers en Wimbledon. Trainer wordt land uitgezet ATHENE Het Griekse secretariaat van de sport heeft de po litie van Athene opdracht gegeven maatregelen te nemen om de Westduitse trainer van de voetbalclub Apollon, Gert Prokop, het land uit te zetten. Prokop heeft tot nu toe nog steeds zijn diplo ma's niet laten zien aan het secretariaat van de sport en heeft daarom ook geen werkvergunning gekregen. Spelers in opstand tegen trainer WENEN De spelers van de Oostenrijkse eerste divisie club Rapid Wien zijn in opstand gekomen tegen hun trainer Walter Skocik. Zij hebben het bestuur gevraagd de trainer te ontslaan. Initiatiefnemer van de actie van de spelers is international Hans Krankl, die zich heeft opgewonden over het feit dat Skocik in het openbaar kritiek heeft geuit op zijn prestaties. Krankl riep zijn ploeggenoten bijeen waarna zij met het verzoek aan Skocik kwamen te vertrekken. Skocik heeft inmiddels meegedeeld te zullen opstappen tenzij hij grotere bevoegdheden van het be stuur krijgt. n 0 LEIDEN Veel proble- verwacht Piet van rtga der Raadt tijdens het offi- Prjcieuze Europese Kam- Dioenschap zaalvoetbal, 1ta*dat morgen en zaterdag- avond in de Leidse [g4 Groenoordhal wordt ge- i houden, niet te ontmoe ten. De nu 47-jarige Leidse :heidsrechter, die in ieder ge- val op de finaleavond van dit 1 vierlanden-toernooi in actie tal komen, heeft dan ook in t zijn nu twaalf seizoenen tel- 4 lende loopbaan als zaalvoetbal- 4 tcheidsrechter voldoende er- f varing opgedaan om spelregel- ■4 technische hindernissen een- voudig te kunnen nemen. „Hooguit dat de gesproken ta il len in die wedstrijd wat pro- j blematisch zouden kunnen werken", weet Van der Raadt. „Ik spreek m'n vreemde talen a best wel redelijk, daar niet - van, maar Spaans is bijvoor- J beeld nie m'n beste onder- - ieel. En hoewel ik officieel nog van niets weet, is dë kans - dat ik een wedstrijd van het - Spaanse team zal mogen flui- ten, vrij nadrukkelijk aanwe- .i ig." ;n simpel sommetje leert dat inderdaad een grote kans is it Van der Raadt (hij zorgt i het afvallen van alle Leide- lars voor de nationale selec- - tie, met Wijnand Rijsdam voor de Leidse inbreng in het ge- heel) voor een duel van de ipanjaarden zal worden aan- ewezen. De nog onervaren ,a Spaanse zaalvoetbalploeg lijkt jn de eerste wedstrijd van het loernooi kansloos tegen Italië omdat het eveneens waar PIET VAN DER RAADT SLUIT (NATIONALE) CARRIERE AF TIJDENS EERSTE EUROPESE TITELSTRUD ZAALVOETBAL schijnlijk is dat Nederland van België zal winnen en met die zege de echte eindstrijd ontoe gankelijk zal maken voor een Nederlandse scheidsrechter, lijkt de strijd om de derde en vierde plaats (met Spanje en België) voor Van der Raadt gereserveerd. Afsluiting „Aan een kant zou het natuur lijk jammer zijn dat ik per soonlijk de grote finale zou missen, maar daar is dan niets aan te doen. Ik vind het al een eer actief deel te mogen ne men aan dit toernooi. Daar ben ik echt trots op. Ik zie het ook als een erkenning, een unieke afsluiting van mijn landelijke carriëre als zaal- voetbalscheidsrechter." Een einde dat - nationaal gezien - inderdaad met rasse schreden nadert voor Van der Raadt. Zevenenveertig jaar is nu een maal de landelijk gehanteerde leeftijdsgrens voor zaalvoet balscheidsrechters van Groep 1 en mogelijkheden tot dispen satie zijn niet of nauwelijks aanwezig. Van der Raadt zal daar ook geen moeite voor doen. „Ik heb nu zo lang als ik zaalvoetbal fluit, zo'n twaalf jaar dus, op die lijst gestaan, ik vind het mooi genoeg geweest. Het is wat mijn plaats betreft tijd om een andere scheids rechter gelukkig te maken. Daarbij kan ik voorlopig op interregionaal niveau nog ge woon doorgaan met fluiten." Van der Raadt, die overigens waar het het veldvoetbal be treft nog wel een gesprek zal aanvragen om langer in de hoogste groep van de Afdeling Leiden te mogen fluiten, had overigens niet verwacht te worden aangewezen voor het zaalvoetbalspektakel in de Groenoordhal. Van september tot en met november, kampte hij met een hinderlijke blessu re aan de achillespees die hem volledig uit het wedstrijdge- beuren hield. „Als ik die bles sure niet zou hebben gehad, zou ik waarschijnlijk meer op een aanstelling hebben gere kend. Nu ik een seizoen met minder fluitwerk achter de rug had, mocht ik gewoon niet zoveel verwachten." „Self-made" Piet van der Raadt mag op zaalvoetbalgebied zonder over drijven een „self-made-arbi- terworden genoemd. Toen hij zo'n twaalf jaar geleden, kort na het opstarten van het Programma Vrijdag 19.00 uur: Dameszaalvoet- balwedstrijd. 20.00 uur: Spanje - Italië. 21.30 uur: Nederland België, Zaterdag 10.00 uur: aanvang jeugd- zaal voetbaltoernooi 18.45 uur: jeugdwedstrijd om 3de en 4de plaats. 19.45 uur: verliezersronde E.K. 20.45 uur: jeugdfinale. 21.30 uur: finale E.K. Leidse zaalvoetbalgebeuren, liet weten het spelletje wel aantrekkelijk te vinden, werd hij onmiddellijk voor zaal- wedstrijden aangesteld. „Een cursus zaalvoetbalscheidsrech ter heb ik dan ook nooit ge volgd", zegt Van der Raadt la chend. „Natuurlijk heb ik toen wat spelregelboekjes doorge nomen, maar in feite heb ik het fluiten in de praktijk ge leerd. Door het zelf te doen, maar vooral door in die begin fase goed naar Bert van de Al^ker Je kijken. Je mag Van de Akker ook zonder meer zien als mijn „leermeester". Hetgeen natuurlijk niet weg neemt dat Van der Raadt er in de loop der seizoenen een aparte fluitstijl op na is gaan houden. Een stijl die zich het beste als „uiterst streng" laat omschrijven. Van der Raadt zelf: „Je mag het streng noe men, persoonlijk hou ik het op eerlijk, consequent Je bent als scheidsrechter aangesteld om Piet van der Raadt: „De scheidsrechter bepaalt voor een groot deel hoe een wedstrijd zal verlopen." de het spel via de daartoe ge maakte spelregels te laten ver lopen, anders gezegd, om de orde in het veld te bewaren. Nu, die opdracht krijg je mee, die opdracht heb ik altijd zo eerlijk mogelijk trachten uit te voeren." Harder Van der Raadt beaamt dat het spel in de loop der jaren „an ders" is geworden. Harder ook. „Maar dat is een ontwik keling die je overal tegenkomt, binnen en buiten de sportvel den. En het zou dan wel erg vreemd zijn als je die maat schappelijke ontwikkeling bij het ook steeds professioneler wordende zaalvoetbal niet zou zijn tegengekomen. Maar op zich heeft dat het fluiten er niet veel moeilijker op ge maakt. Een wedstrijd werd twaalf jaar geleden al gedra gen door het optreden van een scheidsrechter en dat is ook nu nog zo. Op welk niveau dan ook bepaalt hij hoe een wed strijd verloopt, in welke sfeer het gebeuren plaatsvindt. Geeft zo'n man teveel crediet, dan loopt een partij uit de hand. Dat is nu het geval, maar dat gebeurde tien jaar geleden ook al." Hoewel het zaalvoetbal als kijksport de laatste jaren dui delijk minder populair is ge worden, voorziet Van der Raadt nog immer een grote toekomst voor de sport die nu al door meer dan honderddui zend voetballers en voetbal sters wordt beoefend. „Óe nieuwigheid is er nu een beet je af, dat vind je terug in de bezoekersaantallen. Daarbij ondervindt de zaalvoetbalsport op de woensdagavond neel duidelijk concurrentie van Eu ropa Cup-voetbal, van al die andere buitenlandse televisie zenders. Maar dat neemt niet weg dat het op dit moment de tweede sport van Nederland is en dat alle zaalsporten de laat ste jaren een sterke groei door maken. Daarom geloof ik zon der meer in de toekomst van het zaalvoetbal." Steen Een geslaagd toernooi om de eerste officieuze Europese zaalvoetbaltitel zou aan die verdere ontwikkeling vanzelf sprekend een forse steen kun nen bijdragen. Weet ook Van der Raadt: „Het is erg belang rijk dat dit Europese kam pioenschap een spektakel van de eerste orde gaat worden. Zeker nu de televisie aandacht aan het gebeuren zal besteden, is het voor iedereen een abso lute noodzaak dat er op het veld een waar propagandastuk van gemaakt gaat worden. Ik ben er zelf ook van overtuigd dat een ieder die iets met het gebeuren te maken heeft daar van doordrongen is. Weet dat er dit weekeinde weer een grote stap op weg naar volwas senheid van de zaalvoetbal- sport kan worden gezet." GERT-JAN ONVLEF

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11