louteplan moet jelemmeringen oor Katwijkse ehandicapten wegnemen 10,68% •GIO Hoge rente en uwgeld blijft -lijks opvraagbaar* l-Jfa-j? Problemen over samenstelling welzijnscommissie Scholieren morgen aan de slag tijdens Nationale Boomfeestdag iicces voor jonge Deterwoudse schaatsers Paraatheidsoefening reserve-rijkspolitie Voorschotense ooievaar overleden „Warme bakker" lijsttrekker Zoeterwouds CDA LEIDSECOURAÜT DINSDAG 30 MAART 1982 PAGINA 7 NMB Kapitaalmarkt-Renterekening Rente voor de maand april. De NMB Kapitaal markt-Rentereke ning geeft een rente die gebaseerd is op het ge middelde rendement van een groep aflosbare Nederlandse staatsle ningen. Een hoog ren dement dus. *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Meer informatie? Stuur onderstaande cou pon in of haal de folder bij uw NMB-kantoor. Viditel pagina 484. I fYninnn Ja, ikwU graag j «-«Upon Kapitaalmarkt- Stuurt u mij meer informatie. meer weten over de NMB Renterekening. j De heer/mevrouw I Straat I Postcode I I Woonplaats I In een gesloten envelop zonder postzegel opsturen I aan de NMB, Afdeling KMR, Antwoordnummer 131, I 1000 PA Amsterdam. •WIJK De Kat- se wegen zijn over het meen moeilijk toegan- k voor lichamelijk ge- licapten. Dit is de lusie die wordt ge- ken in het „Routeplan rijk" waarvan het !e exemplaar gisteren Kees van Haastrecht 'erhandigd aan burge ster C.A. Bos. Kees Haastrecht, zelf rol- gebruiker, stelde bij aanbieding van het eplan te verwachten het gemeentebestuur de belemmeringen voor gehandicapten spoedig zal wegnemen. Het routeplan is opgesteld door de werkgroep. Toeganke lijkheid Katwijk die is opge richt in de zomer van 1981, het internationale jaar voor ge handicapten. In de werkgroep zijn onder meer vertegenwoor digers van het Rijnlands Zee hospitium en het verpleegte huis De Wilbert opgenomen, terwijl voor de technische ad viezen gebruik is gemaakt van de Provinciale Revalidatie Stichting. Het doel van de werkgroep is om de mogelijk heden tot zelfstandig functio neren van de gehandicapten in Katwijk te verbeteren. De na druk ligt hierbij op de bereik baarheid, toegankelijkheid en bruikbaarheid van openbare voorzieningen. Door de werk groep is een toegankelijkheid- sonderzoek verricht om een inzicht te krijgen in de proble men die een gehandicapte in Katwijk ondervindt. Met be woners van het Zeehospitium zijn een aantal veelgebruikte routes in het dorp onderzocht op mogelijke obstakels en de resultaten hiervan zijn ver werkt in het routeplan. De routes die veelvuldig wor den gebruikt moeten volgens de werkgroep met voorrang geschikt worden gemaakt voor de gehandicapten. De obsta kels die zij hier tegenkomen moeten door verkeerstechni sche maatregelen worden weg genomen zodat zij zich overal zonder hulp van derden kun nen verplaatsen. De hoogste prioriteit heeft volgens de werkgroep de route van het Zeehospitium via de Boule vard, Princestraat, Voorstraat, Zeeweg en Kerkstraat naar De Wilbert. Het streven is er ech ter op gericht om alle straten in Katwijk obstakelvrij te ma ken. Het gaat dan vooral om niveauverschillen weg te ne men, stoeprandverlaging, het verbreden van trottoirs, de be veiliging van voetgangersover steekplaatsen met rateltikkers en het markeren van overhan gende obstakels. burgemeester Bos zegde toe dat het gemeentebestuur zo snel mogelijk zal komen met de financiële invulling van het routeplan waarna kan worden overgegaan tot de eerste aan passingen. Niet alle wensen van de werkgroep kunnen echter worden verwezenlijkt, zo waarschuwde de heer Bos, omdat een aantal aanpassingen gewoonweg te kostbaar zal zijn. De burgemeester noemde hier als voorbeeld het Katwijkse gemeentehuis dat vrijwel op geen enkele manier in zijn ge heel voor gehandicapten toe gankelijk te maken is. Bij de aanleg van nieuwe wegen zal in de toekomst wel voortdu-' rend rekening worden gehou den met de wensen van de ge handicapten. De werkgroep Toegankelijk heid Katwijk zal over enkele maanden een tweede rapport uitbrengen dat ditmaal han delt over de bereikbaarheid van openbare gebouwen en winkels. ornes/ insoever jgt <?en iderkomen fWIJK Wijkvereni- Hoornes Rijnsoever met ingang van 1 imber definitief de ikking over een zelf- ig onderkomen. De •ereniging, met het ite aantal leden in de llaats, verhuist op datum van de zalen podia naar het ge- van de voormalige rschool „De Schelp" Ie Van Houtenstraat. "3korte termijn zal er het bestuur van de H vereniging met het iiige van B en W wor- jonderhandeld over de kouwing van de kleu- fiool. Ie toezegging dat het ge- - van „De Schelp" in ge- kan worden genomen ens een einde gekomen e plannen die zijn opge- voor een eventuele uit- ing van Tripodia. Plan die tot stand zijn geko- onder het bewind van >uder J.J. van Oosten, tijd te kennen heeft ge- i een eigen gebouw Lilde wijkvereniging „niet >elen zitten". Tekeningen tsaren opgesteld voor de ïiding van het multi- Jionele complex aan de neslaan gaven echter ^lat de kosten ongeveer de 800.000 gulden zou- tomen te liggen en voor I el alle frakties in de ge- teraad was dit bedrag n ivaardbaar hoog. de heer Van Oosten jaar dan ook opstapte ^ethouder werd eerst burgemeester C.A- Bos ■iter ook door Van ins opvolger J. Vink af- Ipt van de uitbreiding STripodia. Gezocht werd sn*en zelfstandig onder- n voor de wijkvereni- •n met het leegkomen kleuterschool „De bleek deze ruimte I den. Wel zal het ge- voor het gebruik door es/Rijnsoever geschikt 1 worden gemaakt. Te len voor een eventuele iwing zijn door het be- van de wijkvereniging "dels bij het college van >1W ingediend. ZOETERWOUDE De leden van de Zoeterwoud- se raadscommissie alge mene zaken zijn het nog niet met elkaar eens ge worden over de vraag of er nu wel of geen burgers zitting moeten krijgen in de nieuw te vormen com missie welzijn. Het college van burgemeester en wet houders is er in ieder ge val geen voorstander van. De WD-vertegenwoor- diger P. Kremer kon zich goed vinden in de mening van het college. De pro gressieven willen evenwel niets liever dan zoveel mogelijk niet-raadsleden in de diverse raadscom missies. CDA-woordvoer- der R. Hogenelst vond het een tamelijk groot pro bleem en hij diende dan ook een tussenvoorstel in. De voorman van'de christen democraten noemde het een verschraling en teruggang als de commissie louter uit raads leden zou gaan bestaan. In de huidige werkgroep welzijn die momenteel nog functioneert hebben namelijk wel burgers zitting. Hogenelst: „De kloof tussen bestuurderen en het particulier initiatief wordt gro ter. Een soort planningscom missie kan wellicht een oplos sing zijn. Onderlinge commu nicatieverbetering tussen de' verenigingen is erg nuttig. Daarbij kan de gemeentelijke overheid sturend optreden". Burgemeester Houdijk verde digde al^ voorzitter van de raadscommissie algemene za ken het collegestandpunt. „In verband met de politieke ver antwoordelijkheid is het heel belangrijk dat raadsleden^ zit ting zullén hebben ïn de com missie welzijn. De verenigin gen kunnen op specifieke pun ten wel worden ingeschakeld maar de commissie is beleids matig bezig en die verant woordelijkheid behoort aan de raadsleden", aldus Houdijk die alle steun kreeg bij zijn voor stel een hoorzitting te houden zodat ook de mening van het particulier initiatief gehoord zal kunnen worden. Indertijd heeft het college van B en W bij de samenstelling van de werkgroep welzijn (de voorloper van de toekomstige commissie welzijn, red.) er juist op gelet zoveel mogelijk niet-verenigingsgebonden bur gers te benoemen om te voor komen, dat in de werkgroep bepaalde verenigingsbelangen zouden gaan prevaleren boven het gemeentelijk belang. Om dat bij de installatie van de nieuwe commissie het stre ven is bij aanvang van de nieuwe raadsperiode in sep tember onder meer de hui dige raadscommissie sport-, re creatie en jeugdzaken wordt opgeheven zal de commissie welzijn een uitgestrekt terrein gaan omvatten. Het gaat dan niet alleen om de welzijns planning (onder meer maken van vierjarenplan en jaarpro gramma) maar ook om alle za ken rond subsidiëring van het accommodatiegebeuren, jeugd-: werk, peuterspeelzalen, mu ziekonderwijs, bibliotheken Diploma's voor Sassenheimse schaatsertjes In het Sassenheimse „Ontmoeting" werd gisteravond een feestelijke bijeenkomst gehouden voor de jeugd van de Sas senheimse IJsclub, met uitreiking van de prijzen van de club kampioenschappen, en het uitreiken van de behaalde diplo ma's. Met het laatst genoemde werd begonnen, waarbij trai ner Meeuwlssen aan 6 pupillen het schaatsproefdiploma uit reikte, en aan 3 het schaatsvaardigheidsdiploma A. Daarna reikte hij 8 schaatsvaardigheiddiploma's B uit, één C, en 4 D. Hierna waren de 18 aan de beurt, van de clubkampioenschap pen waarvan er 6 groepen van drie waren, w.v.^de eerste een schaatsstatief '82 uitgereikt kreeg, de tweede een plaquette, en de derde een herinneringsmedallle. Van de kabouters was John Nijenhuis eerste; Herman Wesseld tweede, en Joh. Kar- remans derde. Van de puppies was Marcel Westerwaal (uit Hoofddorp) eerste; Hugo v. Nobelen tweede, en Erwin van Rijn derde. Van de pupillen was Marcel Bliek (uit Lisse) eerste; Jan Lemmers (uit Voorhout) tweede, en Angélique v. Essen derde. Van Junioren C was Harke Dijkman eerste; Jos Rossenberg tweede, en Frits Kaptijn derde. Bij de senioren was Jan v.d. Zwet eerste; Jan Bliek (uit Lisse) tweede, en Jan Hoogenboom derde. De Buurman-wisselbeker ging dit jaar naar Vincent Au- diffred, en de Runner-up beker naar Rosa Bliek (uit Lisse) en Robert Jan Oost. Na dankwoorden door voorzitter v. Nobelen van de Jeugdcommissie, kregen trainer Meeuwlssen en diens assistenten Bliek, Hoogenboom en Vos, bloemen, en ook de dames Baak en v. Reisen, die de training van de allerjongsten verzorgen. STREEK De Nationale Boomfeestdag is morgen voor veel lagere schoolleerlingen weer de gelegenheid om zelf eens bomen te planten. In de verschillende gemeenten zijn daarvoor speciale plaatsen waar honderden bomen en struiken in de grond worden geplant. Alleen in Valken burg en Sassenheim is er dit jaar geen geschikt plantgebiedt aanwezig. De kinderen daar krijgen wel het knip- en plak- pakket van Staatsbosbeheer. In Warmond gaan leerlingen van de basisscholen onder lei ding van gedeputeerde me vrouw I. Günther een aantal boompjes en struikjes planten langs de weg in de Veerpolder. Om tien uur gaan de leerlin gen van de rk school „Leer- hoeve" aan het werk en om elf uur is de schooljeugd van de pc School met de Bijbel aan de beurt. In Oegstgeest worden de 40 Jeugdnatuurwachtertjes ingeschakeld. Zij gaan planten bomen en struiken in het eer ste deelplan van Haaswijk. Wethouder mevrouw T.L. Blom-De Koek van Leeuwen zal om tien uur het startsein geven. In Voorschoten plan ten de leerlingen van de Wet houder Schramaschool en Het Kompas bomen aan de Admi raal de Ruytersingel. Om tien uur gaan de leerlingen van de Laurentiusschool aan de slag aan de Koolmeeslaan in Bij dorp. De kinderen van de Noorderhof en de Vlietschool planten op hun eigen school pleinen 2 platanen. Kinderen van alle lagere scholen in Lei derdorp zullen het zogenaam de bosplantsoen inplanten op de groenstrook langs de Dwarswatering van de rijks weg tot het Elisabethzieken- huis. Burgemeester van der Have en wethouder Bezemer begeleiden de eerste groep vanaf half tien, wethouder Gehner gaat in de slag met groep twee vanaf elf uur. Bur gemeester A. Houdijk houdt in Zoeterwoude toezicht oo de beplanting van het kruispunt Ambachtsherenweg/ Keer- weer/Burg. Smeetsweg, nabij de nieuwe provinciale Burg. Detmersweg. De leerlingen van de lagere scholen zullen tussen negen en elf uur aan het werk zijn. Aansluitend wordt in de Sjaloomschool nog een bijeenkomst voor de kin deren georganiseerd. De leer lingen van de Aloysiusschool doen niet mee, want die gaan vrijdag bomen planten met mr, M. Vrolijk, commissaris der koningin op het terrein van Swetterhage. Bollenstreek Burgemeester en wethouders van Lisse zullen woensdag om negen uur het startsein geven voor de Boomfeestdag in hun woonplaats. Zij zullen de eer ste boom planten bij de Keu- kenhofdreef en daarna is het de beurt aan de 400 leerlingen van lagere scholen, die na mens hun school een boom planten en elk nog een struik. De lagere schoolleerlingen van Noordwijkerhout hebben al bomen geplant op 16 en 17 maart rond het nieuwe sport en sociaal-cultureel centrum De Schelft. Zij krijgen woens dag op de echte plantdag een filmvoorstelling aangeboden in De Schelft en in De Duin pan in De Zilk. In Katwijk verleent gedeputeerde J. Noorland zijn medewerking aan de Boomfeestdag. Hij as sisteert de leerlingen van De Vierbot, de school van het Rijnlands Zeehospitium, bij het planten van 25 bomen in Rijnsoever 5. Dat gebeurt om kwart voor elf. 's Middags zul len kinderen uit de wijk de overige bomen planten. Burge meester Bos en enkele wet houders zullen daarbij zijn. Het duinengebied van Staats bosbeheer is in Noordwijk zoals gebruikelijk het terrein van de boomplantdag. De leer lingen van vier lagere scholen zullen in twee groepen na een toespraak van wethouder Be- dijn om kwart over negen denneboompjes planten. De Rijnsburgse scholieren begin nen om tien uur met het plan ten van bomen in Plan De Hoek nabij de nieuwbouwwo ningen aan het eind van de Boslaan. Ruim 200 kinderen zullen daar onder het toeziend oog van burgemeester Roos het groen in de grond planten. Het Domineesbos aan de Prof. Aalberselaan in Voorhout wordt door 250 Voorhoutse scholieren in het groen gezet. Dat gebeurt in twee groepen en men begint om pegen uur. Burgemeester Van 't Wout zal in het Jeugdcentrum een toe spraak houden en daar wor den beurtelings voor beide groepen ook films vertoond. TERWOUDE Hoewel de lente inmiddels al is aangebro- en niemand meer aan schaatsen denkt, zijn toch drie jeugdi- •haatsenrijders nog in actie geweest. Het ging om de natio- •jeugdcompetitie short-track. Het afgelopen weekeinde werd Friese hoofdstad Leeuwarden de laatste wedstrijd voor dé i D-junioren verreden. Bij deze afsluiting van het schaats en wisten de drie gebroeders Koeken de goede klasseringen nsolideren of zelfs nog te verbeteren. Walter Koeken gaf in otwedstrijd zijn winnende positie niet meer uit handen en 1 gehuldigd als (zij het officieus want de KNSB heeft deze petitie nog niet als zodanig erkend) nationaal kampioen, het 'Hollandse' succes kompleet te maken werd Richard en uit Stompwijk tweede, Lard Koeken derde en Marcel een vierde. Een prima prestatie van de leden van de IJsclub erwoude die de laatste jaren erg succesvol is met de jeugd rij- Volksdansen in Sassenheim SAèSENHEIM De volksdansgroepen onder leiding van de dames De Geus en Wagenmakers hielden gis teravond voor het eerst in „De Oude Tol" een instuif- avond. De opkomst was groot. Voor het merendeel waren net groepen 60-plussers, maar er waren er ook van 45-plussers, terwijl met de dames Kulk (30), Langeveld (33) en Post (33) de jongeren acte de présence gaven. Behalve de groepen uit Sassenheim, waren er ook twee van daarbuiten, te weten één uit Voorhout, en één uit Hillegom. De volksdansen waaraan door de ruim 100 deelne mers enthousiast werd meegedaan, droegen een internatio naal karakter. Zo waren er uit Israël, Amerika, Engeland eri ook Griekse en Joegoslavische. Voor nadere informatie kan men zich tot hen wenden op de telefoonnummers 13783 en 12422. SASSENHEIM De jaarlijkse grote paraatheidsoefening van de reserve-rijkspolitie van de groepen Sassenheim, Oegstgeest, Rijnsburg en Voorschoten had gisteravond in Sassenheim plaats. De oefening werd door dertig reservisten bijgewoond (waaron der vier dames). Er waren vier afzonderlijke oefeningen be staande uit het controleren van automobilisten wat betreft het rijden onder invloed; diefstal vanuit een sigarenmagazijn (waar onder bedreiging van de winkelier); het controleren van een au tomobilist, die bleek gesignaleerd te staan voor een misdrijf, en tot slot het controleren van motorvoertuigen, waarbij de nadruk lag op technische gebreken. Deze vier oefeningen werden op twee afzonderlijke controlepunten gehouden. Alles verliep goed, al werden er uiteraard hier en daar foutjes gemaakt, maar daar kon men van leren. In de ontvangstzaal van het raadhuis werd een nabespreking gehouden over de oefeningen, die door de plaatselijke instructeurs werden opgezet.x Twee gewonden na aanrijding HAZERSWOUDE Een Alphense automobilist is gisteren met borstletsel naar het Academisch Ziekenhuis Leiden gebracht na een aanrijding op de Rijndijk. Hij botste op een bestelauto, die ook richting Leiden wilde. De bestelauto, bestuurd door een 58- jarige mamuit Amersfoort, stond bij een bushalte en sloeg plotse ling linksaf. Een inzittende van het busje werd met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis Rijnoord in Alphen gebracht. VOORSCHOTEN De Voorschotense ooievaar is dood. De eigenaar van het wegrestaurant „Het Eiland van Ome Nic" zag de ooievaar gistermorgen als een zielige hoop veren in elkaar gedoken zitten op een wei land en bracht het over naar het dierenpark Wasse naar. Een half uur na aankomst daar, overleed het dier. Volgens de heer Louwman van het dierenpark was de ooievaar totaal uitgeput. Het dier hield zich de laatste jaren op tussen de reigers in het bos van Dui venvoorde. De hevige regenval is waarschijnlijk net iets te veel geweest voor het dier, dat al in zeer slechte conditie en uitermate vroeg vanuit zijn winterverblijf in Noord-Afrika naar Voorschoten kwam. Volgens een verzorger van het dierenpark betrof het een echte wilde trekooievaar. Het dier is enige jaren geleden geringd door een trekstation. Volgens de heer Louwman is het dezelfde ooievaar die al een paar keer in het dierenpark Wassenaar te gast was geweest. ZOETERWOUDE Geheel volgens de verwachting is evenals vier jaar geleden Koos van der Geest ge kozen tot lijsttrekker van het Zoeterwoudse CDA. De „warme bakker" van het Watertje wordt op de lijst van de christen democraten gevolgd door de huidige wet houder van openbare werken en ruimtelijke ordening A. R. van der Heijden. Fractievoorzitter R. Hogenelst staat als derde genoteerd. De leden van het CDA be zorgden gisteravond in Don Bosco mevrouw E. Platinga- van Heerde de vierde plaats op de groslijst, zodat zij ver zekerd is van haar derde zit tingsperiode in de raad. Ver rassend is de vijfde plaats van de heer G. Belt van de Weipoortseweg. Het CDA- bestuur had hem op een ze vende plaats gezet maar daar namen de leden geen genoe gen mee. Dit-ging ten koste van het huidige raadslid C. Roessen die duikelde van de vijfde naar de zevende plaats. Als nummer zes handhaafde zich de heer C. Remijnse; als hij in de raad komt is dat de tweede CDA- debutant. Achter C. Roessen bezet de heer J. Laman de achtste positie. Momenteel heeft het CDA met acht van de dertien zetels veruit de meerderheid in de gemeente raad. De plaatsen negen tot en met vijftien worden inge nomen door mej. M. van Bemmelen en de heren Th. van Steijn, J. Versteegen, H. Berk, Th. van Leeuwen, B. Beskers en L. van der Post. CDA- lljsttrekker K. van der Geest. Kees van Haastrecht (rechts) en burgemeester Bos buigen zich over het plan.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7