4fl G wil verhoging salaris wethouders ■De Pijpsleutels" had blauwe middag eerste rokerswedstrijd *ubhelafscheid van „premier"en 'andweercommandant Van der Hoorn /REGIO ^RSTELLEN IN RAPPORT VOOR REGERING LEIDSE COURANT DINSDAG 30 MAART 1982 PAGINA 5. WIM 40 JAAR AMBTELIJKE EN MAATSCHAPPELIJKE ENDPOOT TE ZIJN GEWEEST rste ambtenaar, ge- '-ontvanger tevens, iljders commandant van -meentelijke vrijwillige -eer, noem je niet bij z n am als je niet tot z'n jke haard bent toegela ten. Komt daarbij nog, dat miin gastheer (in de lege, stijl volle raadzaal van Leimuidens gemeentehuis; een bode kijkt even om de hoek, maar er volgt geen verversing) ook nog fungeert als loco-secretaris als meneer Kuilboer afwezig is. Kortom: de heer H.W. van der Hoorn. Hij is het, die deze week uitvoerig te kijk staat. Niet zozeer omdat hij niet te gen hetere vuren bestand zou zijn, maar tweemaal afscheid nemen en dan nog een keer ja rig zijn ook, moet zelfs een duizendpoot die H.W. toch is niet onberoerd laten. Gis teren 63 geworden, koffie en gebak ten raadhuize, even, in pepita-ruitjespak, acte de pré- sence geven, daarna bij moe der de vrouw de verdere feli citaties afwachten, „ofschoon de meesten zondag al zijn ge weest". En dan, vanmiddag en vrijdag, twee grote strepen zet ten achter veel ambtelijk en maatschappelijk betoon. Van wege het Vervroegd Uittre den. In één klap is H.W. van der Hoorn geen „eerste ambte naar" en geen brandweercom mandant meer. Na veertig ja ren gaat "hij freewheelen. VUT doet bij hem, als een bevrij dingsfront, de deur dicht. Tuinderszoon uit Ter Aar, die sinds 1939 veel zaken dubbel moest zien. Trad destijds in dienst van de gemeenten Lei- muiden en Rijnsaterwoude. Als je H.W. hoort praten, had den daar best nog twee ge meenten bij gekund. Hemel, wat heeft die man veel oin handen gehad. Eerst als volon tair, „werkén om niet", en vanaf '41 ambtenaar in vaste dienst, opklimmend tot Hoofd Algemene Zaken en loco-se cretaris („maar dat laatste stelt niet veel voor"). Wist uitste kend met cijfers en geld om te gaan, hetgeen hem de positie van gemeente-ontvanger ver schafte. Ik kan slechts een zwakke weergave produceren van Van der Hoorns loopbaan, want 's mans activiteiten-zijn niet onder één noemer te van gen. Hoeft ook helemaal niet van hem: „ik heb alles met plezier gedaan, en dat is het voornaamste". Hobby's Tweeënveertig en een half jaar Leimuiden-Rijnsaterwou. „Dat is lang genoeg; ofschoon ik hier prettig heb gewerkt en met iedereen merakel best kon opschieten. Maar zie je, als je 65 geweest bent zeggen ze: een aardige vent hoor, die Van der Hoorn, maar laat hij nou maar eens ophoepelen. Die VUT is een goede regeling (met twee jaar winst), hoewel een grote verandering". Een verande ring die de scheidende gaat opvangen met tientallen hobby's, zoals daar zijn de mooie, flinke tuin, het schil derwerk en onderhoud, het timmeren en zijn drie ge trouwde dochters „die ge noeg werk voor me,hebben, al is het alleen maar' „even de straat ophalen" meer uit gaan en fietsen. „Ik heb nog geen jaar mijn volledige va kantie opgenomen. Vooral vroeger niet. Toen ik in '39 be gon zaten we met z'n vieren op het gemeentehuis: ambte naar-ontvanger, secretaris en twee volontairs. Daar deed je alles mee. Vandaag bedienen wij twee gemeenten met twin tig mensen". Inderdaad zag H.W. meer dan veertig jaar alles dubbel (zijn burgemeester ziet zelfs „drie dubbel", want die heeft er nog Nieuwveen bij), in Leimuidén en Rijnsaterwou: „dubbele re keningen, dubbele begrotin gen; elk negatief berichtje moet je dubbel doen". Sedert '48 is de heer Van der Hoorn „premier" onder de ambtena ren geweest en gemeente-ont vanger. In '44 had hij al be hoorlijk wat extra hooi op zijn vork geladen door kassier van de Boerenleenbank te worden, en moest hij van Ter Aar naar Leimliiden verhuizen, na vier jaar op en neer gefietst te heb ben. „Maar in '48 namen de bankwerkzaamheden dermate toe en ik zat er'alleen voor, met drie zittingen per week dat ik die functie moest opge ven. Tegenwoordig zitten er aan de bank een stuk of tien mensen. Ik ben daar nog be gonnen met losbladige kasboe ken. Nu heb je de ontvanger- nieuwe stijl, met comptabe len". Van der Hoorn is bij de bank wel een „man van miljoenen" geweest. Geldzuivering in '46: met twee koffers vol briefjes van 1000 en 500 naar Leiden. „Inleveren. In september van dat jaar kfeeg je de totale geld zuivering. Toen sjouwde ik me beroerd met koffers, tonnen tegelijk". Alarm Komt er alarm, dan is H.W. weg. „Een uurtje of anderhalf, Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke.morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u, graag in deze rübriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. of anders kom de volgende dag wel weer". Want sinds '54 is deze ambtenaar ook hoofd van de gemeentelijke brand weer. „Acht tot achttien keer in het jaar alarm, van een leuk brandje tot net niet of niks. Een kwartier en het is ge beurd. Meestal 's avonds, of 's zondags. De branden zijn afge nomen; we rukken wel meer uit, maar de „gevallen" zijn minder ernstig van aard. Vroeger had je meer kachel- brandjes bij boerderijen met een rieten dak, vonken van een waterfornuis, om kaas te maken, vlogen op het dak. Je hebt geen hooibroei meer, geen kinderen die met lucifers spelen want iedereen heeft een aansteker op zak. Er wordt minder met hout ge stookt". En dan de verbeteringen, bij de brandbestrijding. „De alar mering is vlotter. Vroeger moest iedere brandweerman persoonlijk worden opgeroe pen. In '48 kwam de „brand- bel" bij iedereen thuis, maar nu hebben we de „pieper" bij ons, via de Alarmcentrale in Alphen. Twintig leden van de vrijwillige brandweer, die bij alarm voor 80 pet. opkomen. Jaren geleden had je alleen een grote opkomst 's avonds of 's nachts, als ze thuis waren en de bel hoorden. Veel beter ma teriaal ook: in*'80 een nieuwe autospuit (lage druk, hoge druk 1500 liter watertank) en een splinternieuwe prachti ge garage. En ze leren veel meer hè, via prima cursussen. Ik heb opleidingsbevoegdheid: 2e en 1ste klas, perslucht en hoofd brandwacht, die instruc tie geef ik. Dat is van de week ook mij afgelopen, die brand weer. Ik blijf nog een beetje in de opleiding zitten, in de exa mencommissie of in ee;n wed strijdjury". Brandweerman in Leimuiden- Rijnsaterwoude. Een serieuze aangelegenheid. „Lang gele den werd de spuit drie keer per jaar geprobeerd: jongens, hij doet 't nog! Nu is het twee maal in de maand oefenen, 's avonds, buiten die cursussen Veel contacten Van der Hoorn is ambteloos burger geworden. Daar zal hij zelf het meest van staan te kij ken. „Ik had veel contacten met het publiek, op een prach tige afdeling. Visvergunningen en akten, paspoorten, toeris- tenkaarten, verkiezingen, doorlichtingen, in de oorlog vingerafdrukken voor het per soonsbewijs maken. En aan de kas zitten, voor de uitkerin gen. Ik ken hier de meeste mensen wel, voor 80 procent, ook in Rijnsaterwoude en ook de adressen". Men wist H. W. te vinden en hij liet zich strikken: voorzit terschappen van Kruisvereni ging, Kiesvereniging, zangve reniging Gloria Deo (sinds twee jaar ter ziele), de gymve reniging. Administrateur van het parochiehuis. „Ik heb me er los van gemaakt, de laatste jaren. En ik ben nóg geen avond thuis. Alleen de week einden zijn voor mijn vrouw en mijn dochters". Vanaf '44 heeft Van der Hoorn als amb tenaar van de burgerlijke stand meer dan 500 huwelij ken voltrokken. „Ongeveer dertig per jaar. Echtscheidin gen? Valt hier best mee; vorig jaar werden er drie ingeschre ven. De verhoudingen liggen op het platteland anders dan in de stad. Enfin, huwelijken sluiten blijf ik nog een poosje doen. Dat is plezierig. In de toespraakjes probeer ik iets persoonlijks te leggen, omdat ik toch de meesten ken. Al een jaar of wat sluit ik met een ge dicht, variabel; die maak ik zelf ia. Maar ik ben geen dich ter hoor, schrijf geen lieder bundels of geef iets uit Hoog tepunten? Zeker: ik heb mijn drie dochters mogen trouwen". Aanpassen De heer Van der Hoorn heeft vier burgemeesters en drie se cretarissen meegemaakt „Het is een kwestie van je aanpas sen en plezier in je werk trachten te vinden. Dat is me vrij goed gelukt. Je moet alles rustig bekijken, vooral in een kleine gemeente. Je hebt wei eens al je overredingskracht nodig om het gemeentebestuur van iets te overtuigen. Ervoor strijden, dat is het. We hebben nu toch maar die brandweer- voorzieningen. En je moet het kunnen verzetten, verdragen, als je advies anders wordt ont vangen en B en W een ander besluit nemen. Je doet je best, dat is het. Nee, ik ben geen ru zie-type. Daar heb ik geen zin in. Ben ook niet driftig, nee; dat is slecht voor het hart". H.W. wordt deze week publie kelijk nog twee keer „geknipt en geschoren", in het zonnetje gezet. Afscheid nemen van dingen die zich in je binnenste hebben vastgezet Dan zeggen ze: het ga je goed en word je in het diepe van je nazomerse levenszee gesmeten. Maar H. W. van der Hoorn zal daar wel raad mee weten. STGEESTENAAR V.D.LUGT ZUINIGJES MET 77 NUTEN; EN RIA WERD NIET MISSELIJK schatbewaarster, had ien Hollandse erw- en bruinebonensoep inwendige mens" ge- Jefhebbers te veel, Tiny. Eéft van de inten tijdens de eerste .wedstrijd van de ;idse club „De Pijps- zaterdagmiddag ge- Wat overbleef in het intrum Noord, Van irpstraat, waren i, veel voldoening en alias inwendi- n. Gezellig, belang- _en supportend dona- ipubliek, dat de ernst zaak terdege beseite ■Ji onvertogen woord ïïfen. Een paar buiten- ■R met blocnotes (dus öeteen uit welke hoek I waaide) hadden er ioeite mee. Dat wil e wisten de lachspie- tnaar daar had ispie- Tiny geen remedie voor nauwe- jks in de hand te houden, als u zich dat kunt voorstellen. Ze hadden echter ongelijk. Een pijprookwedstrijd is een bloedserieuze aangelegenheid en zeker geen grap. Wie aan iets dergelijks ooit wil mee doen zij gewaarschuwd en late zijn lachspieren thuis. Vijftien mannen en vier vrouwen, zuinigjes zuigend. Dat was negentienmaal 3 gram mixture, dus 57 gram ta bak. Daar kon Stichting Pijp, overkoepelend, stimulerend en voorzieningen treffend, geen buil aan vallen. Deelne mers kregen ieder twee minu ten de tijd om met twee luci fers het, met een houten stok je aangestampte, plukje ir. de pijp aan te steken. Inmiddels vertelde Tiny in feite de actieve vrouw van clubvoor zitter Freek de Graaf, die e- venals andere rookfenomenen met tal van onderscheidingen gesierd was: „Onze Duitse vrienden uit Bremen zijn ook gekomen om mee te roken". Freek hield onderwijl een openingsspeech, die door Tiny in de hoek onderbroken werd: „Harder Freek, harder, ze kunnen je niet verstaan Freek". En zo'n opening is toch al niet Freeks sterkste kant, neem ik aan. 77 minuten Wat allemaal niet wegnam, dat de winnaar 77 minuten en geen seconde langer over z'n pijpje deed. Dat was drs. ing. F.J. v.d. Lugt uit Oegstgeest, onmiddellijk, op een paar mi nuten afstand, gevolgd door good old Ben Hemerik, Lei den, en Jan Vink, Noordwijk. De vier vrouwen kon je prak tisch „halveren"; die rookten wel aardige tijden, maar de beste kwam niet verder dan 39 minuten (2 seconden erbij en, het waren er 40 geweest). Trotse Tiny, later: „Mijn dochter Ria rookte bijna 35 minuten en werd niet misse lijk". De poedelprijs was voor dè eerste uitvaller, die na 3 minuten en 22 seconden al zo'n beekje de pijp aan een ar-, biter (die toevallig Maarten heette) moest geven. Na afloop een grote tombola' met 60 fraaie prijzen; batig saldo voor de clubkas. De ro- kersprijzen waren ook niet mis: tabakspotten met en zon der tabak, pijpen en boeken over pijpengeschiedenis. Geen uur rookgenot, maar gespannen concentratie. En steeds maar die lurkende overbuurman, gebrand op je (schenking van Tabakologisch roemloze ondergang. Museum Groningen). Mineur- tje in de beste stemming: de runner van het dienstencen trum, ome Joop Vervoorn, kon er niet bij wezen. Tiny: „Die ligt aan de monitor in het Diakonessenhuis. Heeft zich denkelijk in Leiden Noord te druk gemaakt". Buiten scheen de zon, en bin nen in de hartjes ook. Het dienstencentrum Noord had er nooit zo wazig en blauw bij gelegen. Voor herhaling vat baar, vond de organisatie. Maar dan nog meer leden en donateurs én een grotere zaal, zou de organisatie best willen. Rook ze, beste mensen Tiny en Freek zien jullie komen, de volgende keer. &G Het salaris van de wethouders in alle ■fen verhogen, de wethouders sneller benoemen in met full-time wethouders in gemeenten die Wners of meer hebben. Dit zijn de drie voor- nbevelingen die de Vereniging Van Neder- lemeenten (VNG) doet in haar rapport „De er gewaardeerd", dat vanmorgen aan minister (binnenlandse zaken) is aangeboden. t is opgesteld naar aanleiding van een onderzoek dat heeft ingesteld naar werkomstandigheden en de de )sitie van de wethouders in ons land. >ort wordt gesteld dat de wethouder sinds het midden en zestig steeds meer een centrale positie is aan inne- !n het gemeentebestuur. En uit het onderzoek is geble- rechtspositie van de wethouder bij die ontwikkeling "bleven. rwoord van het rapport stelt de VNG dat er dit jaar Iwat nieuwe wethouders zullen worden aangesteld. V dan de plicht op zich om gedurende in beginsel vier jaar hun beste krachten te wijden aan het lokaal bestuur. Men hoort in dit verband wel eens zeggen dat de kiezers de bestuur ders krijgen, die zij verdienen. Als de aanbevelingen in dit rap port worden gevolgd krijgen ook de bestuurders wat zij verdie nen", aldus het voorwoord. De rapportschrijvers stellen dat op basis van het onderzoek is gebleken dat het wethouderschap in gemeenten vanaf 18000 een volledig dagtaak vormt. „In gemeenten met tussen de 18,000 en '30.000 inwoners wordt momenteel fysiek en psychisch roofbouw gepleegd op de persoon van de wethouder", aldus het rapport Daarom wordt er gepleit wordt voor een full-time wethouder schap in gemeenten met 18.000 of meer inwoners. De hoogte van het salaris van zo'n wethouder moet dan volgens de VNG tach tig procent zijn van hetgeen zijn burgemeester verdient In gemeenten tot 8.000 inwoners, vergt het wethouderschap vol gens het rapport tenminste twee dagen per week. Zijn wedde moet dan ook aldus het rapportschrijvers overeenkomen met 2/5 van tachtig procent van het maximum salaris van de burge meester krijgen. En als een wethouder drie dagen per week in touw is voor zijn gemeenten (in gemeenten van -8000 tot 18.000 inwoners) dan moet zijn wedde 3/5 zijn van tachtig procent van Maandsalarisvoorstellen van de VNG voor full time wethouders. In gemeenten met 18001 t/m 24000 inwoners 6.463, - gulden (nu 3.761,12), t/m 40.000 inwoners 7.058, - gul den (nu 5.414), t/m 60.000 inwoners 7.698,- gulden (6.661), t/m 100.000 inwoners 8.419, - (nu 7.698,), t/m 150.000 inwoners 9.197,- gulden (nu 8.678), tot en met 375.000 inwoners 10.037,60 gulden (nu 9.456) en in ge meenten met meer dan 375.000 inwoners 10.952 gul den (nu 10.525). hetgeen de burgemeester verdient. Andere aanbevelingen op fi nancieel gebied zijn onder meer: een vergoedingsregeling voor wethouder voor autokosten analoog aan die van de burgmeester, een belastingvrije onkostenvergoeding voor wethouders, een verhoging van de wethouderspensioenen en een pensioenrege ling voor de nabestaanden van gehuwde vrouwelijke wethou der. Benoemingen Het rapport stelt dat het tijdstip van de wethoudersbenoemingen na de verkiezingen moet worden vervroegd, dit in verband met de voorbereidingen op de gemeentebegrotingen, al mag dat niet ten koste gaan van de college-onderhandelingen. Maar stelt het VNG: „De praktische betekenis van een verplicht vooroverleg tussen alle in de raad aanwezige partijen bij de wethoudersbe noeming, zoals de regering vindt, is niet duidelijk aangetoond". Het VGN wijst de mogelijkheid van de hand om door middel van delegatie bevoegdheden van het college van B en W aan een wethouder te geven. Het VGN meent dat het huidige sy steem waarin de wethouder altijd namens en onder verantwoor- delijheid van het hele college handelt, gehandhaafd dient te blij ven. De mogelijkheid om wethouders buiten de kring van de raadsleden te benoemen, wordt eveneens afgewezen. Wel onder schrijft het VNG het in het wetsontwerp voor de Gemeentewet neergelegde voorstel voor de uitbreiding van het aantal wethou ders: gemeenten tot 15.000 inwoners twee wethouders, van 15 tot 25.000 inwoners drie van 25 tot 60.000 vier, van 60 tot 100.000 vijf, van 100 tot 200.000 zes, van 2 tot 500.000 zeven en meer dan 500.000 inwoners acht wethouders.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5