Vrolijk geconfronteerd met gemeentelijke knelpunten BESTEMMINGSPLAN DE KAAG NU DEFINITIEF VASTGESTELD £eïcUe@öwn Voor kleine klaasjes. la REGIO Woonerven in Schoterveld niet haalbaar TIJDENS BEZOEK AAN WOUBRUGGE REGI0U0UR1NAAI LEIDSE COURANT DINSDAG 30 MAART 1982 PAGM Documentaire over Hazerswoude HAZERSWOUDE Mevrouw P. Kerbl en de heer G. de Boer hebben een documentaire gemaakt over wo nen, werken en leven in Hazerswou de. Zii vervaardigden hun rolprent In 1981, het jaar waarin op velerlei wij zen het zevenhonderjarig bestaan van Hazerswoude werd gevierd. Ge noemd tweetal schoot zoveel mate riaal bij elkaar in genoemd feestjaar dat een documentaire van hondert wintig minuten het resultaat is. De premiere hiervan is op maandag 5 april aanstaande in het Michelshuis te Hazerswoude-dorp. Om half acht begint de voorstelling, die toeganke- lijk is voor genodigden. NIEUWVEEN Er zullen geen woonerven in de wijk Schoter- veld-zuid worden ingericht. De raadscommissie openbare werken acht de realisering hiervan niet haalbaar. Dit bleek gisteravond tij dens een drukbezochte vergade ring van de raadscommissie. Een aantal verontruste bewoners van Schoterveld-zuid gaf een toelich ting op een eerder gestuurde brief aan B en W. De bewoners, die éen buurtgroep hebben gevormd, plei ten voor een betere verkeerssitua tie, meer speelgelegenheid en oe verbeveiliging voor aangrenzende sloten. De technische dienst, die om ad vies was gevraagd, vond dat de be woners de zaak nogal 'overtrok ken. Met name twijfelt de dienst aan de bewering dat de Koren- veldweg als racebaan wordt ge bruikt. De wijkdelen tot wooner ven maken zou teveel consequen ties hebben, aldus de technische dienst, er zou dan aan een aantal eisen van het verkeersreglement tegemoet moeten worden geko men. Dit zou onder meer parkeer plaatsen kosten en deze zijn al schaars in de wijk. Wel kon de raadscommissie zich vinden in het idee om een duidelijkere wijkkaar- ten aan te brengen. In het verle den heeft de onduidelijke situatie bij weekendartsen tot problemen geleid, doordat zij een adres waar dringend medische hulp nodig was niet konden vinden. De buurtgroep Schoterveld-zuid wil een enquête houden onder de bewoners naar hun mening over de leefbaarheid in de wijk. De raadscommissie zal hiervan een verslag ontvangen. Een ander punt in deze openbare vergadering was de bij de algeme ne beschouwingen als prioriteit ge stelde reconstructie van de W.P. Speelmanweg. De technische dienst stelde voor het wegdek en de fundering te vervangen en het trottoir te verbreden. Het plan was echter te weinig uitgewerkt om ter vergadering een „gefundeerd" ad vies uit te halen. Fancy fair brengt drie mille op HAZERSWOUDE De bezoekers aan de fancy fair die werd gehouden in de christelijke lagere school De Rhynen- burch en de christelijke kleuterschool De Kleuterwei te Hazerswoude-Rijndijk, hebben een respectabel bedrag voor het goede doel bijeengespeeld. In totaal 3087.19 kan worden overgemaakt ten behoeve van een project in Limbe in het Afrikaanse land Malawi. Oudercommis sie en leerkrachten van beide scholen verwachten dat dit bedrag een steun zal zijn voor de mensen die daar werken aan de werkplaats voor de" jonge gehandicap ten zodat ze op een aangepaste wijze kun nen leren hoe ze later een beroep kunnen uitoefenen. WOUBRUGGE Mr. M. Vrolijk, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, bracht gisteren een bezoek aan Woubrugge. Tijdens dat bezoek werd Vrolijk via pamfletten en spandoeken attent gemaakt op een twee tal knelpunten in deze gemeente; de gemeentelijke herindeling en de verkeersproblemen in de Hoogma- dese Kerkstraat. Dat laatste punt werd in de middaguren nog eens toege licht door de heer A. de Jongh van het actiecomité 'Kerk straat'. De Jongh had Vrolijk enige weken geleden uitgeno digd om tijdens het spitsuur een kopje thee te komen drin ken. Op die wijze zou Vrolijk eens 'aan den lijve' kunnen ondervinden, wat de bewoners van de Kerkstraat dagelijks doormaken. Vrolijk aanvaard de de invitatie en betrad gis termiddag in gezelschap van een groot deel van de Wou- brugse gemeenteraad De Jongh's woning aan de Kerk straat. Daar benadrukte actie voerder De Jongh de proble men voor de Kerkstraat-bewo ners nog eens. Om te voorko men, dat Vrolijk het besproke ne weer al te snel zou verge ten, bood hij hem een fotoboek aan over het leven in de Kerkstraat', een reeks plaatjes van de dagelijkse verkeers stroom en daaruit voort vloeiende problemen voor fiet- sters en voetgangers. Vrolijk liet daarop weten, dat het Hoogmadese probleem genoeg zaam bekend is bij de provin cie. „Het geld ontbreekt een voudig. Het rijk heeft namelijk een fout gemaakt bij de bere kening van het aantal auto's, dat zich op de Zuidhollandse wegen ophoudt. En juist aan de hand van die berekening wordt een bijdrage aan de pro vincie uitgekeerd. Nu die fout ontdekt is, kan ook het pro bleem van de Hoogmadese Kerkstraat met spoed ter hand genomen worden", verklaarde Vrolijk. Overigens betekent dat „met spoed" niet, dat de 16 miljoen gulden kostende om- leidingsweg er nu één, twee, drie zal komen. Wel kan men nu verder gaan met de grond verwerving. Voordat de weg er werkelijk komt zal Hoog- made het met de dagelijkse uit 10.000 auto's bestaande ver keersstroom moeten stellen. Dat besefte ook de heer De Jongh. Hij vroeg daarom om veiligheidsmaatregelen, zoals trottoirs en het instellen van een maximum snelheid van 30 kilometer per uur. Gesprek ken met de directie Verkeers veiligheid over die laatste maatregel hebben tot nog toe niets opgeleverd. Burgemees ter D. Brouwer de .Koning sprak de verwachting uit, dat overeenstemming hierover nog wel een jaar op zich zal la ten wachten. Herindeling Tijdens het bezoek van de commissaris van de koningin werd ook ruimschoots aan dacht besteed aan de voor Woubrugge dreigende herin deling. Een idee dat in Wou brugge niet bepaald wordt toe gejuicht. Achter veel ramen prijkten gisteren biljetten met de tekst 'herindeling nee'. Een standpunt, dat door de vier plaatselijke politieke partijen wordt gedeeld. Zij zijn allen actief in een actie-werkgroep, die tegen de herindeling vecht. In de ochtenduren was Vrolijk vooral in Woubrugge actief. Zo sloeg hij de eerste paal voor een complex van 81 woningen. Deze huizen worden gebouwd in het kader van het bestem mingsplan „Bate weg-Noord". De eerste bouwactiviteit in Woubrugge sinds jaren. In het gebied zullen zo'n tweehon derd woningen verrijzen. Het geheel moet in 1990 gereed zijn. De eerste 81 woningen bestaan uit 15 premie-A-wo- ningen, 24 Van Dam-eenheden en 42 één-gezinswoningen. Na het slaan van de eerste paal begaf Vrolijk zich naar de Boddens Hosangweg, waar hij de riolering voor Woubrugge- oost officieel in gebruik stelde. De nieuwe installatie maakt een einde aan het lozen op het open water, zoals bewoners van de Boddens Hosangweg, Vierambachtsweg en Van He- messenkade dat jaren lang noodgedwongen deden. De kosten van de nieuwe riole ring bedroegen ruim 3,5 mil joen gulden en komen geheel voor rekening van het rijk. Dat gebeurt in het kader van de zogenaamde 'Verfijningsre- geling rioleringen'. De grootte van de uitkering van deze sub sidie wordt berekend per aan sluiting. Om uit de kosten te komen moesten er 351 aanslui tingen komen. Uiteindelijk zijn het er 470 geworden. Woubrugge houdt daardoor geld over. Deze gelden zullen waarschijnlijk ten goede ko men aan het rioleringsplan voor de Vrouwgeestweg. Vrolijk bracht gisteren ook een bezoek aan de uit 1729 da terende Hervormde kerk in Hoogmade. Daar werd hij ge-, confronteerd met de slechte staat waarin de kerk verkeert. Voor de restauratie hebben ge meente en provincie reeds subsidies toegezegd. Het rijk laat het tot nog toe echter af weten. Mr. M. Vrolijk kijkt het boek door dat de heer De Jongh (tweede van rechts) hem heelt aangeboden. Burgemeester Brouwer de Koning (zittend) kijkt toe. Overal in het dorp hingen spandoeken tegen de gemeentelijke herindeling. De inzet toont mr. Vrolijk in de heimachine bij het slaan van de eerste paal voor Bateweg-Noord. ALKEMADE Het nieu we bestemmingsplan Kaag is gisteravond door de Alkemadese gemeente raad vastgesteld. Hieraan zijn jarenlange voorberei dingen voorafgegaan, in de vorm van overleg met de bevolking, de dorps raad, de commissie ruim telijke ordening en een stedebouwkundig advies bureau. Centraal stond daarbij steeds dat De Kaag een schilderachtig dorp moest blijven. Met de af handeling door het .colle ge van B en W van de meeste ingediende be zwaarschriften konden de raadsleden akkoord gaan. Alleen het ongegrond verkla ren van het bezwaar van de heer J. van Asselt en het ge grond verklaren van het be zwaar van Jacht- en Scheeps werf C. van Lent Zonen hadden niet de instemming van het PPR-raadslid H. van Tol. Bezwaarde J. van Assélt van de Julianalaan had een meer op zijn bedrijf afgestem de bestemming voor de grond ten westen van zijn water sport- en recreatiebedrijf ge vraagd. De onderhavige grond wordt gebruikt als botenstal- ling, caravanstandplaats en parkeerterrein. Het college wil de grond voor woningbouw blijven bestemmen vanwege de zeer beperkte bouwmoge lijkheden in De Kaag. Van Tol echter twijfelt aan de econo mische haalbaarheid van be perkte woningbouw in De Kaag en bovendien heeft hij op planologisch gebied zo zijn twijfels. Het bezwaar van de jachtenbouwer Van Lent be treft de hoogte van zijn be drijfsgebouwen alsmede de mogelijkheid tot uitbreiding van het bedrijf achter de hui dige hallen. Het college wil aan deze wenzen tegemoet ko men door bewust te kiezen voor het belang van economie en werkgelegenheid. Van Tol vindt dat de jachtwerf allang geleden elders gehuisvest had moeten worden. Hij wees B en W op hun eigen doelstelling dat Kaageiland moet blijven zoals het is met hooguit enige verbeteringen. Voorts pleitte het progressieve raadslid voor het snel invoe ren van een monumenten- en kapverordening. Wethouder Van Duykeren antwoordde dat het aanwijzen van bepaal de karakteristieke panden als monument onplezierige ver plichtingen voor de eigenaars kan veroorzaken. Daarom had hij vergeefs geprobeerd een deel van De Kaag te doen aan wijzen als beschermd dorpsge zicht. Echter het ministerie was niet akkoord gegaan. „Aaneen kapverordening wprdt gewerkt", zegde hij voorts toe. Onroerendgoedbelasting Mevrouw P. van Aken-Rens (VVD) hield een gloedvol be toog over de hertaxaties op on roerende goederen in Alkema de. Zij wees erop dat de waar destijgingen van vooral wo ningen ten opzichte van 1977 aanzienlijk zullen zijn. Dit, on danks het feit dat de werkelij ke marktprijzen zich thans be vinden op het niveau dat reeds medio 1977 was bereikt. Zij achtte de kans reëel dat de nieuwe aanslagwaarden een groot aantal bezwaarschriften teweeg zullen brengen. Dit, ondanks het feit dat het be drag van de aanslag in veruit de meeste gevallen niet méér zal stijgen dan de prijsindex aangeeft. Mevrouw Van Aken verwachtte dat dit een groot tijdsbeslag zal leggen op het gemeentelijk apparaat. Zij con cludeerde dat Alkemade de wrange vruchten van een ver ouderde waarde uit 1977 moet plukken, daarbij trachtend de schade middels een uitgekien de tekst op een bijsluiter zo-, veel mogelijk te beperken, en aldus het aantal bezwaar schriften zo klein mogelijk te houden. Als positief nevenef- fekt van de huidige verhoging van de OGB-waarde zag zij dat de tarieven thans in verge lijking met die van de omlig gende gemeenten lager liggen. De totale raad ging vervolgens akkoord met de nieuw vastge stelde tarieven van 3,55 per f 3000 economische waarde voor gebruikers en 4,90 per f 3000 economische waarde voor eigenaren. Vorig jaar wa ren deze tarieven nog respec tievelijk 5,13 en 7. Vergoeding raadsleden De vergoeding voor raadsle den werd gisteravond conform ministerieel advies verhoogd met 5%. De onkostenvergoe ding ging 7% omhoog. PPR en PvdA gingen niet akkoord. A. Verdel (VVD) stelde een door lopend besluit voor, opdat niet jaarlijks de vergoeding voor raadsleden in het openbaar ter sprake hoeft te komen. De voltallige frakties van CDA en VVD gaven hun fiat aan dit voorstel. Cursus (1) De cursus Nederlands voor buitenlanders van Ki Oegstgeest in 't Drieluik duurt vijf weken en wordt houden op maandagen donderdagavond van acht tien uur. De cursus is bedoeld voor degenen die al Y Nederland wonen en iets kunnen verstaan. Enig gn maticaal inzicht is gewenst Er wordt gewerkt volg[ de methode 'Levend Nederlands' met oefeningen cassettes. Per les zijn enkele uren zelfstudie nodig. Jee een te is mevrouw drs. M.B. Meijer Drees. De curie* gaat op 19 april van start en kost/135. Voor inlicht\dt gen: tel. 154160 en 152434. Cursus (2) p K&O-Leiderdorp start vanaf 21 april een kennismakh cursus yoga voor de jeugd. In deze cursus worden adem lings- en ontspanningsoefeningen gedaan, evenwichts- spieroefeningen om zo tot evenwicht in ademhaling en weging te komen, weldadig bijvoorbeeld voor overacti of asmatische kinderen, maar ook goed voor het doors kind. De cursus bestaat uit zes lessen op de woensdagn dag vanaf 21 april. De leeftijdsgroep 8 tot 10 jaar krijgt van half twee tot kwart over twee, 11 jaar en ouder van half drie tot kwart over drie aan de beurt. Bij voldo de belangstelling wordt de cursus voortgezet. Kos 22,50 Cursus (3) K&O-Leiderdorp organiseert in samenwerking j1 dierenarts G. Roest nogmaals een korte cursus diei verzorging op de woensdagen 21 en 28 april en 5 il Behandeld worden gezondheid en ziekte, waar men moet letten, alarmsignalen, het inentingsschema i bonden en katten, voeding en verzorging van hx vacht, nagels, oren en dergelijke. De deelnemers k gen ruimschoots gelegenheid om vragen te stellen o alle soorten huisdieren. Kosten f22,50. De cursus wo I gehouden van kwart over. acht tot kwart over tien vonds in het K&O-gebouw, Splinterlaan 91. Daar l men zich voor alle cursussen aanmelden op werkda, tussen half tien en half twaalf s'morgens, tel. 4117. Talentenjacht In het Wassenaarse Jeroenhuis aan de Kerkstraat 75 wc 1 mei een talentenjacht gehouden. Amateur-orkest duo's, aankomende popgroepen, country-formaties en meer kunnen meedoen aan deze wedstrijd. Ook zangers zangeressen, mits zij zich door een geluidsband of casse bandje kunnen laten begeleiden. Belangstellenden kunt t zich opgeven bij JWR Productions, Postbus 2109 in leid j De winnaar ontvangt een opname van zijn uitvoering nog een leuke prijs. Het inschrijfgeld bedraagt f5. De tree tot de talentenjacht, die ook een modeshow omvat draagt f2,50. Bloedafname De Leldschendamse afdeling van het Rode Ki houdt morgenavond voor de dertigste maal een bh plasma-actie In Stompwijk. Tussen kwart voor ze en half tien kan iedereen zich voor deze noodzakeli, hulp aan de medemens melden aan de kantine vai W Stompwijkse Boys artn de Meerlaan. Alle gezo mensen tussen de 18 en 65 jaar zijn zonder dat dit volgen heeft voor de gezondheid in staat een halvx ter bloed at te staan. Inlichtingen zijn nog te verk gen bij An van Bohemen, tel. 278164. Patiënten De Patiëntenvereniging Alkemade en Omstreken hi vanavond een algemene kennismakingsavond in Do huis Alkeburcht. De hèer Hubert, voorzitter van de A mene Vereniging van Patiëntenbelangen zal een moge. aansluiting van de Alkemadese vereniging bij de A VP pleiten. Verder kunnen er vragen worden gesteld en er een film over patiëntenbelangen gedraaid. EHBO- Woubrugge De EHBO afdeling Woubrugge houdt morgenav een buitenoefening op het plein van de ChristeÊ Nationale school aan de Cornelis Kempenaarlaan den en jeugdledèn van de E.H.B.O. zullen daar de s. lopen winterseizoen opgedane kennis in praktijk gen. Dat gebeurt vanaf zeven uur. In totaal hebb jeugdigen de cursus gevolgd. Milieu ten toonstelling In de openbare bibliotheek aan de Kerklaan is tot 16 i een tentoonstelling met als onderwerp „Milieu, vervuil bescherming en beheer" te bezichtigen. Van 6 tot 24 a is er op de jeugdafdeling een tentoonstelling onder de „Niemand is volmaakt!" ingericht. De bibliotheek is Goede Vrijdag en Tweede Paasdag gesloten. Klaverjassen De leden van de Zoeterwoudse katholieke bond ouderen worden morgenmiddag om twee uur verws in Huize'Emma us om te klaverjassen. Enkele aanti kelijke prijzen vormen de inzet van het spel met klavers, harten, schoppen en ruiten. Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant Naam_ Adres_ Postcode/Plaats^ Betaald wordt per maand (met automatische afschrijv I.. per kwartaal Stuur een miniatuur bankschroefje naar: Naam_ Adres Postcode/Plaats_ Telefoon- Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakl naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, ^2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4