CDA en VVD ontevreden over Leids parkeerbeleid wet Nieuw voorstel voor sluitingstijden van cafés slecht ontvangen Zijlpoort blijft dicht voor fietsers Aan parkeerzone kom t geen einde Succesje huurders PCW-flats „Illegaal" plakken straks toegestaan LEIDSE COURANT DINSDAG 30 MAART 1982 PAGINA 3 deemoedige jlDEN Met kleine liep de verdachte Lr het beklaagdenbank en zette onderweg, met efende hand, het aan oor klevende gehoor- Laraatje een toontje ho- Niets kon hem meer gaan. Zelfs het meest luidende kuchje ach- de zaal klonk hem en duidelijk in de eerder was de man ir dit gerecht versche- Vanwege de beschul- ing, dat hij op het Le- idaal door het rode it zou zijn gereden. Tij de vorigé zitting be- trde hij, bij hoog en verontwaardigd, dat licht nog geel was. De lachte was er heilig overtuigd, dat hem [n blaam trof. Zodoende de politie gevraagd aanvullend proces ial op te maken. De ivulling werd gisteren De motor- n}nt, die de automobilist jtijds had betrapt, bleef zijn standpunt. Het r e lichtje, aan de achter- at van het verkeers- 'ït, had aan de agent fdelijk verklikt, dat het 1 it rood was toen de ver- 'jhte de stopstreep pas- tDe officier van jus- evr. mr. Gerretsen- hield zich aan de btseed opgemaakte en verbaal. Zij eiste nj boete van 110 gulden, Groenen- '4 vroeg wat de verdach- jdaar van vond. „Het l er somber uit. Net als 4 weer," zei de verdach- Itemmig. Hij wees naar hoge ramen, die achter |rechter verrezen. Eén itgeweven regensluier loodrecht achter het ;ere vensterglas. „Ik in mijn recht, echt Ir," vervolgde de man loedig. komt het wel vaker dat automobilisten illen jaren hebben Igereden zonder ooit maar een parkeero- [reding te hebben be- Niet zelden worden rijders volledig van stuk gebracht zodra 'egens een 'onbenullig' door een agent op de [ers getikt worden, irblijkelijk voelde ook verdachte zich eens- _j gedegradeerd tot De kan- -echter probeerde de veroordeelde gerust dien: „U zult er be- voor hebben, dat uw laring mij minder ob- f voorkomt dan die de agent. Bij u zijn er iers belangen mee ge- }id. U hebt kennelijk abuis een overtreding laakt. Het beste paard Likelt wel eens. Ik heb ook geenszins het dat u er een gewoon- 1 in maakt door rood te De verdachte ig een boete van 75 len. Ook de psychische "|bde moet daarmee wel rkt zijn gebleven. fister' andere verdachte het „een hele duiste- zaak". Hij zou als rood zijn gereden, is al bijna een jaar ®[den. Sinds die tijd heb lergens iets van ge- Onlangs kreeg ik ns een dagvaarding in irievenbus. Maar toen destijds het stoplicht eerde, zag ik de agen- heus wel staan. Dus lfl4zou ik wel gek zijn om rood te rijden," zei de lachte verongelijkt. Hij de overtreding te- lisch door de politie ord en omdat hij al ijd niets meer van de had vernomen, ide hij verheugd, dat telefoongesprek de ie had afgesloten. Iduister is het allemaal Omdat u tegenover •litie ontkende, heb- |de agenten u de kans 'en uw verhaal ook kantonrechter uit de ;n te doen. Dan duurt enige tijd voordat u 'komt. Ik ben echter lening, dat u een be- ilingsfout heeft, ge- t 'en door het rode bent gereden," aldus die een boete 110 gulden eiste. De ichte kreeg het „De gevraagde daar kan ik toch aan tornen," zei hij, laarmee te kennen gaf vaste klant van het 'ngerecht te zijn. Zijn izing was groot, -toen echter hem zonder en een boete van 75 ïn oplegde. WIM BUNSCHOTEN LEIDEN De parkeerzone strekt zich momenteel eindeloos uit: wel, staat aangegeven waar de zone begint, maar nergens waar hij eindigt. De officier van justitie verzoekt de politie een dezer dagen om een einde aan de situatie te maken. Gisteren verscheen een verdachte voor het kantongerecht, die ervan werd beschuldigd, dat hij geen parkeerschijf in zijn auto had aangebracht. De verdachte verklaarde echter, dat hij zijn auto buiten de parkeerzone, op het Rapenburg, had geparkeerd. Een niet bijster ingewijde parkeerwachter had hem desondanks op een bon getrakteerd. Bij de restauratiewerkzaamheden aan de Nonnenbrug was het bord dat het einde van de parkeerzone aangeeft, verwijderd. Dat is dan ook de oorzaak van het misver stand. LEIDEN De huurders van de flats van de PCW (Protes tant Christelijke Woning bouwvereniging) in de Me- renwijk krijgen tachtig gul den aan te veel betaalde ser vicekosten terug. Het gaat om 484 bewoners van flats aan de Milanenhorst, Kie kendiefhorst, Valkenhorst, Buizerdhorst en Havikshorst Verder is de PCW begonnen met het isoleren van de ver warmingsbuizen in de trap penhuizen. De terugbetaling en de werkzaamheden zijn een ge volg van een actie van huur ders en de hulp- en informa tiedienst van de Socialisti sche Partij. In 1981 werd een zwartboek over de flats op gesteld. Geklaagd werd over de hoge stand van het grond water, het warmteverlies van de verwarmingsbuizen, lekkages, tocht en vocht en het bestuur van de PCW, dat te weinig zou doen om de klachten te verhelpen. Al eerder nadat ook de ge meenteraad zich met de zaak had bemoeid werden de daken gerepareerd en werd begonnen met drainage. Het isoleren en het terijgbetalen van de servicekosten over de periode september 1978 tot en met juni 1980 wordt door de actievoerders een stap in de goede richting genoemd. De actievoeders zijn van me ning dat het veel te lang heeft geduurd voordat de PCW aan het werk ging. LEIDEN CDA en VVD hebben zich gisteravond bij de behandeling van de nota over de parkeerpoli tie in de commissie poli- tiojiele aangelegenheden zeer ontvreden over het gemeentelijk parkeerbe leid uitgelaten. Beide par tijen vinden dat de par keerpolitie de gevolgen van een falend collegebe- leid in de schoenen ge schoven krijgt. Het VVD-raadslid M. Zon- nevylle stelde dat de parkeer politie de dupe wordt van het febrek aan gemeentelijk par- eerbeleid. Walenkamp (CDA-fractievoorzitter) was het daarin met hem eens maar wees de VVD er op dat zij als collegepartij medé verant woordelijk is. „Niet de politie maar het college moet de pro blemen oplossen", stelde Wa lenkamp. Hij meende dat het bouwen van een parkeergara ge een goede stap in de rich ting van een oplossing zou zijn. Hij vroeg zich af waarom het Leiden zoveel moeite kost een parkeergarage van de grond te krijgen terwijl tal van andere, volgens Walenkamp vergelijk bare, steden reeds verschillen de garages bezitten. Volgens PvdA-fractieleider J. Peters moet men niet al te optimisti sche verwachtingen van par keergarages hebben. Hij be twijfelde of het parkeerpro bleem in de door Walenkamp opgesomde steden uit de we reld geholpen was. „Was het maar waar dat via beleidsaf spraken het probleem kan worden opgelost", aldus Pe ters. Meer surveillance In de nabije toekomst zullen maatregelen genomen worden om het,, administratieve werk van de parkeerpolitie te ver-' lichten zodat er meer surveil lance kan worden verricht. Zo zullen foutparkeerders vanaf 1 juli geen bon meer onder hun voorruit.vinden maar een ac cept-girokaart. Dit vergemak kelijkt de betaling van de bon nen. Daarnaast kondigde bur gemeester Goekoop aan dat er bij justitie wordt overwogen de parkeerovertredingen uit de justitiële sfeer te halen. De af-\ werking van een uitgeschre ven parkeerbon zou een puur administratieve aangelegen heid worden. Nu is het nog zo dat, wanneer een foutparkeer- der zijn bon niet betaald, hij voor de rechter gedaagd wordt. Het nieuwe systeem zou betekenen dat de foutpar- keerder verplicht is zijn bon te betalen. Is hij het er niet mee eens dan kan hij de parkeer bon voor de kantonrechter aanvechten. Ook dit systeem zou bij invoering een aanzien lijke verlichting van het werk van de parkeerpolitie beteke nen. In Leiden wordt de oplossing vooralsnog gezocht in een in tensievere controle van een kleiner gebied (de binnenstad). Hiermee hoopt men te berei ken dat de foutparkeerder door een regelmatiger surveil lance van de parkeerpolitie (één maal per twee uur), wordt afgeschrikt en zijn auto legaal parkeert Verloting Voormalig CDA-fractievoor zitter H. Driessen kwam met de origineelste oplossing om het werk van de parkeerpoli tie te verlichten. Veel werk gaat zitten in de opsporing van overtreders die hun bon niet vrijwillig betalen. Driessen stélde vóór wekelijks" duizend gulden te verloten onder die genen die hun bon vrijwillig op het politiebureau hadden betaald. Driessen zei te ver wachten dat het aantal vrijwil lige betalingen hierdoor aan zienlijk toe zou nemen, het geen alweer een verlichting voor de parkeerpolitie zou be tekenen. Breestraat: altijd goed voor werkgelegenheid De gemeente is in de nacht van zondag op maandag maar weer eens in de slag gegaan met het wegdek van de Bree straat. Nadat er vorig jaar juni werd geasfalteerd en het ge deelte voor het Stadhuis bij de historische omgeving werd aangepast door een klinkerbe- stïating, is in de afgelopen we ken een dusdanig aantal ga ten, kuilen en bobbels gesig naleerd dat een grote onder houdsbeurt noodzakelijk bleek. Met name de klinkerbe strating is er al weer slecht aan toe. Bovendien heeft een eige naar van een pand aan de Breestraat bij de gemeente ge klaagd over trillingen. Het be wuste pand staat op de grens van de asfaltering en de klin kers. De grens tussen beide soorten bestratingen en het vele (zware) verkeer dat er overheen rijdt, hebben de tril lingen tot gevolg, zo is gecon stateerd. Daarom is maandag het geasfalteerde gedeelte wat verlengd. Gisteravond is met de herbestrating begonnen. Telkens in kleine stukjes wordt er gewerkt, zodat de Bree straat overdag gewoon door het verkeer te gebruiken is. Als het weer meezit wordt er vana vond, morgenavond, volgende week maandag-, en dinsdaga vond verder gewerkt en wordt het karwei volgende week woensdagavond voltooid. Het verkeer wordt tijdens de werk zaamheden omgeleid via de Marktenroute, de Hooigracht en de Langegracht. De bussen rijden in beide richtingen via de Hooigracht en de Lange- jgracht. Spijt komt na de zonde' LEIDEN Een vrouw kwam gisteren bij de politie informe ren of het wel geoorloofd is ie mand 50 pakjes stofdoeken aan te smeren. „Ja," luidde het antwoord en de vrouw kan tij dens de grote schoonmaak voorlopig vooruit. Bij de dame werd onlangs aan gebeld door een man, die haar haar 25 pakjes stofdoeken (a ƒ6,50) te koop aanbood. Dat leek de dame wel wat, temeer daar de man er gratis een zelf de hoeveelheid stoflappen bij leverde. De koop was snel ge sloten. Bij thuiskomst van de echtgenoot van de huisvrouw deed de kwestie echter nogal wat stof opwaaien. Hij zette een dikke onvoldoende in het huishuidboekje van zijn ega. Samen togen zij vervolgens naar de politie om te vragen of de verkoper niet illegaal ge handeld had. Diefstal strippenkaarten bij NZH LEIDEN Een 37-jarige Lei- denaar is gisteren aangehou den op verdenking van dief stal. De man, een personeelslid van de NZH, heeft een grote hoeveelheid strippenkaarten en 700 gulden buitgemaakt. Uit een personeelskaste in de NZH-garage aan de Rijnsbur- gerweg zijn de 140 strippen kaarten ontvreemd. De totale schade bedraagt ongeveer 1300 gulden. LEIDEN Het ziet er naar uit dat het voorstel van burgemeester Goe koop om de Leidse cafés drie avonden per maand toestemming te geven tot drie uur open te blijven in de raad wordt afgekeurd. Gisteravond lieten PvdA, CDA en D'66 weten het voorstel in tegenspraak te achten met eerder gedane uitspraken van de raad. Goekoop's voorstel behelst dat elk Leids café, dat nu in het weekend tot twee uur open blijft, per maand drie bonnen krijgt. Tegen inleve ring van één bon mag op za terdag tot drie uur worden opengebleven. De caféhou ders mogen zelf kiezen op welke avonden zij langer open wensen te blijven. Zij moeten dit bij de politie vooraf melden. Willen zij door de week een avond lan ger openblijven, dan moet speciale toestemming worden gevraagd. Ook dit kost even wel een bon. Het gaat voor alsnog om een experiment. Goekoop's voorstel volgt op de proef waarbij vijf cafés in de Leidse binnenstad op vrij dag en zaterdag een uur lan ger open mochten blijven. De vijf café's waren geselec teerd op een aantal criteria waaronder „genoeg parkeer ruimte in de naaste omge ving" en „geen dreigende overlast voor de buurt". Goe koop achtte de proef ge slaagd en wil nu ook andere cafés, middels het bon nensysteem, de kans geven langer open te blijven. De burgemeester is van plan om- eerst de meningen van de Leidse horeca en inwoners te peilen om daarna een defini tief voorstel aan de raad voor te leggen. PvdA-fractieleider J. Peters kondigde gisteren aan dat zijn fractie in de raad vierkant tegen dit voorstel zou stemmen. Hij adviseerde Goekoop eerst maar eens de mening van de raad te peilen alvorens het plan in de in spraak te brengen. Ook D'66 en CDA lijken niet akkoord te zullen gaan met het plan. Beide partijen vin den het verlengen van het sluitingsuur een goede zaak, maar vinden Goekoop's voorstel te ver gaan. Zij acht ten het onjuist dat Goekoop de bij het vorige experiment gehanteerde criteria heeft la ten vallen. PvdA, CDA en D'66 zijn vooral bang voor overlast voor de bewoners in de Pie- terswijk. De gemeenteraad stelde al eerder vast dat de Pieterswijk zich niet leende voor 'nacht'café's. Ook op dit punt is Goekoop bezig een raadsuitspraak te negeren, is het verwijt van de drie par tijen. PvdA, CDA en D'66 bezitten in de raad een ruime meerderheid. Goekoop heeft vooralsnog te kennen gege ven zijn plan eerst in de in spraak te brengen alvorens de raad te consulteren. Dat zou te veel tijd in beslag ne men. vindt de burgemeester Kinderfilm De film „Ontsnapping per ballonwordt morgen ver toond in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. Het voorprogramma bevat enkele tekenfilms. Toegang tot de voorstelling kost drie gulden, een bekertje ranja is inbegrepen. Vereniging van huisvrouwen De activiteiten van de Nederlandse vereniging voor huis vrouwen voor de maand april zien er als volgt uit: donder dag 1 april houdt in het verenigingsgebouw 't Want Noordeinde 2A) mevrouw Moerman een lezing met dia's over de Leidse gifmengster Goeie Mie. Vrijdag 16 april wordt een bezoek gebracht aan de Lakenhal. Woensdag 20 en donderdag 21 april wordt in 't Want in samenwerking met het UW een kledingbeurs georganiseerd. Vrijdag 23 april gaat de vereniging op excursie naar Den Helder. Ten slotte heeft op 29 april om 13.45 uur in de Vredeskerk een bijeenkomst plaats waarop het thema „Kraambezoek in 1800" centraal staat. Inlichtingen over het programma via de telefoonnummers 121777 en 215903. WAC Het WAC (Werklozen Advies Centrumis op zoek naar mensen die behulpzaam willen zijn bij het opzet ten van en ideeën hebben over alternatieve projecten voor werklozen. Het WAC is bang dat de plannen van de gemeente zonder inspraak tot stand worden ge bracht De gemeente bereidt momenteel een nota over dit onderwerp voor. Aanmelden bij het WAC, Bree straat 19, telefoonnummer 122000. Bibliotheek De Openbare Bibliotheek aan de Nieuwstraat viert vrijdag avond feest ter gelegenheid van het afscheid van de voor zitter van het bestuur, mr. F.G. Kool. Op het programma staat onder meer de lezing „Boeken lenen, dat nooit meer" door Kees Fens en een optreden van The Sweet Wood Dixie Stompers. Bluegrass De groep Jerrycan en de groep Tijdverdrijf treden vrij dag 2 april op in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Zij brengen Bluegrass muziek. Het optreden begint om kwart over acht Kaarten be steld worden bij K&O, telefoonnummer 141141. Cursus Portugees Het LOI heeft een cursus Portugees op het programma staan. De cursus heeft het Portugees zoals het in Portugal wordt gesproken als uitgangspunt genomen. Waar van be lang wordt aandacht besteed aan Braziliaanse "varianten. De cursus telt veertig lessen *en duurt tien maanden. Meer inlichtingen over de cursus zijn verkrijgbaar bij het LOI, telefoonnummer 899225. LEIDEN In elk geval tot en met de zomer zul len fietsters om inplaats van door de Zijpoort moe ten pendelen. De restau ratiewerkzaamheden die aan de historische poort plaats hebben, laten het voorlopig niet toe, dat deze yoon het langzaam verkeer wordt openge steld. Dit hebben B en W geant woord op vragen van het PPR-raadslid Frits van Oos ten. Deze had zich afgevraagd waarom de gemeente fietspa den aan weerszijden van de poort had aangelegd en wilde weten waarom het zo lang duurde voordat de poort weer open kon voor het verkeer. Van Oosten suggereerde bo vendien dat de eigenaar van de Zijlpoort de kosten van aanleg van de (tijdelijke) fiets paden maar moest betalen. Tussen gemeente en eigenaar Melkert, hij kocht de Zijlpoort voor een symbolisch bedrag van één gulden met de ver plichting de poort te restaure ren, zijn echter geen afspraken gemaakt over het gebruik van de poort door fietsers. Wel is afgesproken dat de restauratie in 1984 gereed moet zijn. De verwachting is echter dat de restauratie van de poort deze zomer voltooid is. Daarna kan" de poort voor het langzaam verkeer worden opengesteld. De kosten van de aanleg van de tijdelijke fietspaden komen voor rekening van de gemeen- LEIDEN Het illegaal beplakken of bespuiten van muren behoort tot de vrijheid van meningsui ting. Gebleken is dat de op grond van deze consta tering illegale plakkers of spuiters door de rechter in het gelijk kunnen worden gesteld. Wanneer dergelij ke praktijken worden ver boden is de veel geroemde vrijheid van meningsui ting in het geding, vindt de rechter. Daarom wil het gemeentebe stuur de algemene politiever ordening wijzigen. Aan het momenteel niet functione rende artikel waarin illegaal plakken wordt verboden, zal worden toegevoegd „behou dens op de door de gemeente aangewezen plaatsen". Bin nen afzienbare tijd zullen aan de veelal nachtelijke plakkers muren of borden ter beschikking worden ge steld waarop zij straffeloos hun gang kunnen gaan. Kinderen vinden speelgoed LEIDEN Spelende kinderen hebben gisteren in de bosjes naast hun school vijftig pijlen en bogen gevonden. Het speelgoed was nog voorzien van prijskaartjes. De kinderen toonden hun vondst aan de schoolleiding, die de politie inschakelde. Het speelgoed is waarschijnlijk gestolen. Van de diefstal is nog geen aangifte gedaan. Garagehouder wil auto van klant wegslepen LEIDEN Een garagehouder aan het Utrechtseveer heeft de politie gisteren verzocht een voor zijn garage geparkeerde auto weg te slepen. Even later bleek de auto van een klant te zijn. Via de computer werd nagegaan van wie de auto het eigendom was. De eigenaar werd opgebeld en verklaarde, dat hij de auto voor een servicebeurt naar de garage had gebracht De sleutels lagen in de brievenbus. Daarmee was het wegslepen van de baan. De garagehouder behoefde alleen de auto even naar bin nen te rijden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3