Extreem-rechts aan de macht in El Salvador Bom ontploft in Franse trein: acht doden a :ars voor veteranen PARTIJEN SLUITEN COALITIE, DUARTE BUITEN SPEL Miljoenenschade bij brand in Dordtse binnenstad POLITIE ARRESTEERT DADERS MIJOENENKRAAK Omdat kwaliteit mmm* nu meer dan ooit Slsfjg belangrijk is... i|§|§|f £eidóe 6oma/nt Dinsdag 30 maart 1982,72ejaargnagno.22231 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholf Pets. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Uirecleur-hooldredacteur: I I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0.56 per mm. Kleintjes 10.34 per mm. Abonnementen: kwartaal /S7.35: jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 lot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0 75 Op Ned. II om 19.05 uur .Top- pop" met de jongste dalingen en stijgingen, om 21.20 uur „Wie van de drie" en om 21.50 uur vijfde deel van „Hollands glorie". Op Ned. I om 19.55 uur „Laat je zoon studeren" over de waarde van de wetenschap en om 22.10 uur Kerbosch-film over zijn eigen familie. HET WEER Droog weer en zonnige perio den. Minimumtemperatuur ongeveer 1 graad. Middagtem- peratuur ongeveer II graden. Zwakke tot matige noordelijke wind. Zon op: 07.18, onder 20.11. Scheven ingen hoog wa ter: 07.51 en 20.31. Laag water 3.29 en 16.06. Fonda (76) en Katherine Hep- (74) waren de grote winnaars renavond bij de 54-e Oscar- entatie in Los Angeles. Voor rollen als het bejaarde echt- Thayer in Mark Rydell's „On ten Pond" ontvingen beide ve en in het vak een Academy d. Voor Fonda, die alleen maar Oscar kreeg voor zijn totale •e, maar nooit voor een be- je filmrol, was dit de bekroning zijn carrière. Katherine Hep- ontving haar vierde beeldje, •roverde er al een in 1933 voor •ning glory" en voegde er in en 1968 nog twee aan toe „Guess who's coming to din- .The lion in winter". Koffie morgen 19 cent duurder DEN HAAG Een pak koffie van 250 gram wordt morgen 19 cent duurder. De adviesprijs van de bekende merken komt hiermee op 4,29. De prijsstij ging is het gevolg van hogere kosten van fabrikanten. Daar door is de prijs op de wereld markt gestegen. De laatste prijsverandering van koffie vond plaats op 2 november vo rig jaar. Toen daalde de prijs1 met 7 cent per pak. De prijs van oploskoffie gaat per 50 gram een stuiver omhoog. Paarsmerkkoffie wordt 15 cent per pak van 250 gram duurder. Componist Carl Orff overleden MüNCHEN De West- duitse componist en mu ziekpedagoog Carl Orff is gisteren op 86-jarige leef tijd in een ziekenhuis te München overleden. Hij werd wereldberoemd door composities als 'Car- mina Burana' en 'Die Kluge' en door zijn peda gogische arbeid ('Schul- werk für Kinder'). De componist woonde de laatste jaren teruggetrok ken in Diesseri am Am- STORM VERHINDERT LANDING COLUMBIA CAPE CANAVERAL De landing van het Amerikaanse ruimteveer Columbia is gistera vond in verband met de slechte weersomstan digheden uitgesteld. Waarschijnlijk zal de Co lumbia vanavond landen. Het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart (NASA) had gisteravond laten weten, dat een harde wind veel zand op de landingsbaan in de Amerikaanse staat New-Mexico opgewaaid. Het besluit tot uitstel kwam een half uur voordat de astronauten Jack Lousma en Gor don Fullerton de ruimte zouden verlaten. Bei den troffen toen al voorbereidingen voor de terugkeer. Tot uitsel werd besloten nadat ruimtevaarder John Young, commandant van de eerste vlucht met de Columbia, vanaf de landingsplaats in White Sands had gemeld dat de omstandigheden onaanvaardbaar waren. DRUKKER SCHRIJFT BOEK OVER TOILETPAPIER OXFORD De Engelse drukker en pa- pierkernner Barry McKay heeft een boekje samengesteld over het gebruik van toilet papier door de eeuwen heen. Volgens dit boek stammen de oudste bewijzen voor het gebruik van toiletpapier uit het jaar 875 uit China. McKay noemt de geschiedenis van het toiletpapier een ernstig verwaarloosd onderdeel van de papier geschiedenis. De tekst is geïllustreerd met originele stukken toiletpapier uit plaatsen als het Vatic aan, het Louvre en het Alhambra. De oplage van het boek, dat binnenkort zal worden gepubliceerd, zal niet boven de dertig ko- SAN SALVADOR Hoewel nog lang niet alle uitslagen van de zondag in El Salvador gehouden verkiezingen bekend zijn, zijn de rechtse partijen een i coalitie aangaan, waar mee de christen-demo cratische partij van pre sident Duarte, de groot ste partij van het land, vrijwel zeker buiten spel wordt gezet. Onder druk van de Ameri kaanse regering is van morgen nog wel een po ging gedaan om de christen-democraten aan de coalitie deel te laten nemen. Maar deze verzoeningspoging is, zo bleek na een lunch van de zes partijen op de 1 Amerikaanse ambassa de in San Salvador, op niets uitgelopen. De vijf rechtse en ex treem-rechtse partijen hebben vanmorgen, voor uitlopend op hun zeer waarschijnlijke meerder heid in de zondag gekozen grondwetgevende verga dering, een verklaring uit gegeven. Daarin wordt een regering voorgesteld van „een burger en twee goede militairen". Verder spreken de partijen zich uit voor het vrije onderne merschap, tegen elke vorm van communisme en tegen de gematigde rege ringsvorm die de christen democraten van Duartes voorstonden. In de grondwetgevende vergadering worden de christen-democraten wel de grootste partij, maar krijgen zij niet de absolute meerderheid: 24 van de 60 zetels. De tweede partij wordt de extreem-rechtse Arena-partij van ex- majoor Robert D'Aubuis- son. Samen met vijf klei- I nere rechtse partijen kan D'Aubuisson zeer waar schijnlijk rekenen op een meerderheid in de zondag gekozen vergadering, die in eerste instantie een waarnemend president moet aanwijzen. Daarna moet een nieuwe grond wet worden opgesteld en voor volgend jaar presi dentsverkiezingen worden uitgeschreven. De leider van de ex- treem-rechtse Arena- partij, ex-majoor D'Au buisson, steekt zijn vreugde niet onder stoe len of banken als blijkt dat zijn partij in de ver kiezingen in El Salvador bijna dertig procent van de stemmen heeft ge kregen. De bom die gisteravond in een Franse trein tot ontploffing kwam veroorzaakte niet alleen veel slachtoffers, maar richtte ook een enorme ravage aan in een van de wagons. LIMOGES Eeen ontploffing in de sneltrein Parijs- Toulouse heeft gisteravond aan zeker acht passagiers het leven gekost. Zevenentwintig personen raakten ge wond, van wie zes ernstig. De Franse autoritietien vermoeden dat de explosie is veroor zaakt door een bom, die per ongeluk of opzettelijk tot ontplof fing is gekomen. Op het moment van de ontploffing reed de trein met een snelheid van 140 kilometer per uur door een heu velachtig gebied ten noordoosten van Limoges. De woordvoerder van de Franse Spoorwegen zei dat het de eer ste keer is dat in Frankrijk treinpassagiers om het leven zijn ge komen bij een explosie van criminele aard. De autoriteiten on derzoeken de mogelijkheid dat terroristen aan boord van de trein een explosieve lading vervoerden en dat deze bij toeval tot ontploffing is gekomen. Vanochtend was de politie nog bezig met het verhoor van een jonge vrouwelijke passagier. Ook wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de ex plosie een opzettelijke aanslag was. Er zijn aanwijzingen dat de explosie in verband staat met het dreigement van de internatio nale terrorist Carlos, dat hij een aanslag op de Franse regering zu plegen tenzij voor donderdag aanstaande twee gevangen ter roristen worden vrijgelaten. Carlos had zijn dreigementval op 1 maart geuit en de Franse minister van Deferre zei afgelopen za terdag dat deze daarom niet meer van kracht was. krant ontvangen? Bel 18.00 en 19.00 uur sr 071-122248 en uw wordt dezelfde avond lorgd. 41UEN ER tflfT LAH6 V. ?LE2)HR W HE88R ■ademy Awards gingen r naar een (samen) 150 1 filmechtpaar. >s re TJJD VAJJ r SHlRLEV TEMPLE GEÏLEV»! isfe vrouwelijke bijrol was r oud. DORDRECHT In het cen trum van Dordrecht heeft een felle brand een meubelzaak in drie aaneengesloten panden volledig verwoest. Andere winkels, een bioscoop en een kerkgebouw liepen voortdu rend gevaar eveneens in brand te raken. De brandweer, 150 man sterk en uitgerust met zeven auto spuiten, twee ladderwagens en twee hoogwerkers met water kanonnen, wist echter erger te voorkomen. De eigenaar van de meubelzaak schat de schade aan winkel en inventaris op ruim vijf miljoen gulden. De brand- en waterschade aan de panden in de omgeving be loopt ongeveer een zelfde be drag. Het vuur in de meubel- en stofferingszaak werd om streeks half zeven ontdekt. Mogelijk is een mankement aan de centrale-verwarmings installatie de oorzaak van de' brand geweest. Een bewoon sters van een woning tegeno ver de winkel heeft een explo sie gehoord, voordat de brand uitbrak. In korte tijd stonden alle eta ges van de meubelzaak in lich terlaaie. De brandweerkorpsen van Dordrecht en vijf omlig gende gemeenten moesten het vuur danook uan alle kanten bestrijden. De brand was zeer gevaarlijk voor de aan de overzijde van de smalle Voor straat gelegen winkels, waar van de gevels steeds door het vuur werden geraakt. De poli tie moest een deel van de bin nenstad afsluiten om de mas saal opgekomen toeschouwers op veilige afstand te houden. Dikke rookwolken boven de oude binnenstad van Dordrecht tijdens de miljoenen kostende brand. Kinsbergen naar Leiden LEIDEN 'Theo Kinsbergen wordt de nieuwe coach van de basketbalvereniging Leiden,' die volgend seizoen onder de naam Elmex gaat spelen. Dit werd bekend bij het af scheid van Robert Bock weg als sponsor van Parker/Lei den. Kinsbergen verlaat BV Amstelveen en zal een aan zienlijk bedrag in Leiden pom pen. 1o zal hij waarschijnlijk de spelers Washington, Richel en mogelijk ook Runia meene men. Amstelveen komt vol gend seizoen niet meer in de eredivisie uit. Kamer: Rechtspositie patiënten nu snel regelen DEN HAAG Het wordt hoog tijd voor het wettelijk regelen van de rechten van de patiënt in ziekenhuizen en verpleeginrichtingen, vindt de Tweede Kamer. Mi- nister Gardeniers van volks gezondheid kreeg gisteren van de kamercommissie voor volksgezondheid het verzoek spoedig met een aantal wet telijke maatregelen te ko- In vijf moties werd de minis ter aangezet tot meer spoed. Met name werd verzocht tot het snel in de wet opnemen van een medisch contract, het recht op inzage in het eigen medische dossier, van klach tenbehandeling en bescher ming bij medische experimen ten. Pag. 9: Juridische haken en ogen. AMSTERDAM De daders van de in het weekend ge pleegde kraak van de safelo ketten in de Van Slavenburgs Bank in Amsterdam-zuid, zijn vannacht aangehouden. Het betreft vier broers van acht tien, 23, 32 en 35 jaar oud, een 28-jarige vrouw eri 33-jarige man, allen woonachtig in de hoofdstad. De politie wilde vanochtend geen mededeling doen over de wijze waarop op zij op het spoor van de daders is gekomen, noch of alle da ders zijn gegrepen. De verho ren van de vijf, die vannacht in verzekerde bewaring zijn gesteld, zijn in de loop van vandaag begonnen. De politie weet daarom ook nu nog niet hoeveel er in totaal is gestolen aan geld, waardepa pieren, goud en juwelen. Vol gens een politiewoordvoerder hebben verschillende gedu peerden nog geen aangifte ge daan. De bank schat de buit op enkele miljoenen, maar de po litie meent dat het zo goed kunnen tientallen miljoenen guldens zijn. Adjudant C. Simbum van de politie betitêlde de kraak gis teren als vakwerk. De inbre kers hebben een flinke ravage achtergelaten. Volgens Sibum kwamen zij de bank binnen door een ruitje aan de achter zijde in te slaan. Hoe dat mo gelijk is bij een bankgebouw, wilde de politiewoorvoerder vanochtend geen mededelin gen doen uit het oogpunt van veiligheid voor de bank. Na hetuitschakelen van de alarminstallatie verschaften de daders zich toegang tot de di rectiekamer waar zij sleutels aantroffen die echter niet op de kluisdeur pastten. Vervol gens maakten zij een gat in de muur, kropen naar binnen en braken de kluisdeur met geweld van binnen open. In de kluis werden tussen de vijftig en zeventig safeloketten open gebroken. Pag.9: Superkraak wellicht ouderwets hakwerk. te. Meubelfabriek Oisterwijk Tbonaangevend in eiken. Berkel: Noordeindseweg 116 Beverwijk: Parallelweg 100

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1