Wij zijn allemaal een beetje hobbyist Vujadin Boskov neemt ontslag ïn Rietschoten wacht in nning verder verloop af iRT LEIDSE COURANT DINSDAG 30 MAART 1982 PAGINA 13 zege balteam nV Het Ne- heren volley- is het oefen- in Israël voor rooi om de Len- dat volgende Griekenland louden, begon- een ruime aing op Oosten- 30 voor Ne uriet de setstan- !L6, 15—11 en 1 Beste Neder- (eler was Marco Israël ver- West-Duitsland met 3—0 5—9 en 16— Bokser bijt tegenstander MÜNCHEN De Westduitse amateur- bokser Markus Bott is door zijn nationale bond voorlopig geschorst. De gewicht beet in een competitiewedstrijd zijn tegenstander Stefan Kessler in de hals. Tij dens de partij grepen de scheidsrechter noch de ringrechters in. Bott verloor overigens op punten. Dauphiné Libéré minder zwaar AVIGNON De Dauphiné Libéré, de eerste confrontatie van de beroepsrenners met het hooggebergte, is dit jaar minder zwaar. De organisatoren ontvingen vorig jaar verschillende klachten van renners en ploegleiders over het parcours met vier echte bergetappes. Bernard Hinault zette in die wedstrijd het complete peloton op vele minuten. De Dauphiné Libéré 1982 krijgt slechts twee bergritten. De achtdaagse generale repetitie voor de Ronde van Frankrijk begint op 31 mei in Avignon met een proloogtijdrit over 5 kilo meter. Op 5 juni eindigt de eerste bergetappe in Grenoble op de top van de Bastille. Op 6 juni moeten de renners over de Cham- rousse, de Coq, de Chamette en de Placette, vier Cols van de eerste categorie. Het eerste echte obstakel voor de renners is Col de Romeyere op 5 juni. Geen enkel coureur van de huidige generatie heeft deze berg ooit beklommen. De Dauphiné Libéré eindigt op maandag 7 juni met een individuele tijdrit over 38 kilometer rond het meer van Annecy. De beklimming van de Mont Ventoux komt dit jaar te vervallen. Tegenslag Van Raamsdonk LOS ANGELES De Amsterdamse bok ser Pedro van Raamsdonk heeft gisteren een tegenslag te verwerken gekregen. Hij wilde zich op de wereldkampioenschap pen voor amateurs voorbereiden in het toernooi om de Golden Gloves in Kansas City. Van Raamsdonk mocht meedoen als lid van de afvaardiging van Californië. Vlak voor het vertrek uit Los Angeles kreeg de ploegleiding echter de medede ling dat het Californische team niet werd toegelaten tot het toernooi. De ploeg zou de reglementen betreffende de aanwijzing van scheidsrechters over treden bij amateur- en profpartijen. Ook de teams van New Mexico en West-Vigi- nia werden om die reden geweigerd. Van Raamsdonk zal nu waarschijnlijk in Euro pa tegenstanders zoeken om zich op de strijd om de wereldtitels voor te bereiden. Loting WK handbal PAPENDAL De Neder- landse handbalploeg heeft voor het toernooi om het wereldkampioenschap 1983 in de B-groep West-Duitsland, Tsjechoslowakijke en Frank rijk als tegenstanders getrof fen. De heren spelen hun wed strijden voor poule B. De loting voor dit evenement, dat volgend jaar van 25 febru ari tot 6 maart in Nederland wordt gehouden, had gisteren plaats op het nationale sport centrum Papendal. De trek king voor de andere poules had het volgende resultaat: Poule A: Hongarije, Zweden, Bulgarije en Israël; poule C: Spanje, Zwitserland, IJsland en België. Tania naar Zuid-Af rika DEN HAAG Cees Ta- nia, de bondscoach van Jong Oranje die door de Koninklijke Nederlandse Hockeybond per 1 april is ontslagen, gaat bij de Na tionale Sport Federatie van Zuid-Afrika werken. Tania zal zich voor de Zuidafrikaanse hockey bond de komende vijf jaar bezig houden met de trai ningsopleiding en kader vorming. Een officiële functie als coach zal Tania, die binnenkort met zijn gezin naar Zuid-Afrika vertrekt, nog niet gaan be kleden. WK ijshockey groep B 1983 in Japan TILBURG De strijd om het wereldkampioenschap ijshockey groep B worden volgend jaar niet gehouden in Nederland, maar in Japan. Nederland en Japan waren kandidaat voor de organisatie van deze titelstrijd. Er waren reeds be sprekingen geweest tussen de NYB en het Haagse schaatscentrum De Uithof. Rob van Rijswijk van de NYB: „Nu wij het volgend jaar in de C- poule uitkomen heeft het geen zin om de B-kampioenschappen te or ganiseren. Er is ook geen publieke belangstelling voor". Binnen de veertien dagen zal de Nederlandse IJshockeybond beslissen, of coach Bubnik aan zal blijven. /ER VAN ESVOLLE V9) ImOVE „De Heidsieck moet 8,5 mijl per uur ,<*n vrijdagmorgen uur binnen zijn, 7de Flyer te kun- |nnen", zegt de »nde dochter van Vollenhovense iouwer Wolter i tegen de ad- •ecteur Maarten „Achteneenhal- ■j? Dat haalt de Jk met zo weinig pit. Maar goed, la- alsjeblieft niet te vroeg juichen, het is nog geen vrijdag". Het is één uur maandagmid dag. Een paar uur geleden is de bij de Overijsselse jachtwerf W. Huisman gebouwde Flyer na een zeven maanden duren de afmattingsslag rond de we reld in de eindhaven Ports mouth binnengelopen. Nummer twee in het klasse ment, het Franse zeiljacht Charles Heidsieck, mag er door de vrij zware „handicap" van de Flyer, zo'n vier dagen langer over doen om tóch nog op de eerste plaats beslag te kunnen leggen. Wolter Huis man zelf brengt de spannende laatste paar dagen in Ports mouth door. Samen met schip per Connie van Rietschoten en zijn bemanning. Kort na elf uur schalde het nieuws over de aankomst van de Flyer door de luidsprekers over de werf. In de loodsen ging een gejuich ,op. Buiten werd de Nederlandse drie kleur in top gehesen. Gepaste trots en een klein beetje feest stemming bij het personeel. Maar nuchterheid, puur Hol landse nuchterheid voert de boventoon. „O ja, voor ik het vergeet: er doen nog twee andere bij ons gebouwde schepen mee aan deze Whitbreadrace", schiet Boutkan te binnen. Het succes van de Flyer had hem de min dere goden in deze strijd rond de wereld bijna doen vergeten. Het zijn de Alaska Evil, de vijf jaar geleden en inmiddels op tal van punten aangepaste eer ste Flyer, en de Traité, het schip van de Europese Ge meenschap met aan 1 I be- èpER VAN SNELSTE SCHIP IN RACE OM WERELD manningsleden uit alle lidsta- TOEVAL Het is overigens min of meer toeval, dat schipper Connie van Rietschoten, evenals vier jaar geleden, weer mee heeft gedaan aan deze monsterzeil wedstrijd. De Argentijn Ger man Frers ontwierp enige ja ren geleden een supersnel zeil jacht voor de beroemde Bér- lijnse dirigent Herbert von Karajan-. Het werd gebouwd op de werf van Wolter Huis man in Vollenhove („Elke ont werper heeft een voorkeur voor een bepaalde werf"). Connie van Rietschoten kwam daar op zekere dag eens kij ken. Hij zag het prachtige zeil schip en besloot min of meer ter plekke toch maar weer deel te nemen aan de tocht rond de wereld, geheel tegen alle oorspronkelijke bedoelin gen in., „Van het begin tot het laatste leef ie met zo'n race mee", vertelt een blijde Boutkan. „Je vraagt je steeds weer af, hoe het schip het blijft doen, hoe die zich onder de verschillen de omstandigheden houdt. En zo nu en dan heb je contact met collega Van Rietschoten: Een telefoontje vanuit Nieuw Zeeland, dat er een zwaarder zeil moet komen. Met de werf wordt daarover overlegd en we regelen dat dan, inclusief het transport. Of een telefoon tje vanuit de Stille Zuidzee, dat er een ander stuk mast no dig is. Je bent eigenlijk de hele race door met je hoofd bij zo'n schip". BESCHEIDEN Ondanks de stroom van suc cessen blijven directeur Huis man, adjunct Boutkant en zijn mensen zich heel bescheiden opstellen. Ze schuiven het grootste deel van de glorie van het schip af naar de ontwer- Na zijn vrouw (In lichte jack) te hebben begroet viert schipper Cornells van Rietscho ten feest met zijn bemanning en supporters. (Van on2e ent Roger Simons) Hoewel de Ne- niljonair-zeiler Cor- Rietschoten (57) het i de race om de we- !)eertïen dagen heeft 1 hij pas donder- ,1 of zijn jacht Flyer winnaar van de ^-zeilwedstrijd is. De j uitslag hangt af (likkelde handicapre- 't 27.000 mijl afge- 0 dagen. Dat is de reis om de wereld, >r een zeilboot is ge- or de aankomst >uth is het 22,5 me- 1 jacht met zijn be- yan zestien koppen lopen op de beruch- -zandbank in de So- |at moment bevond het Nederlandse jacht zich op nauwelijks twintig mijl van de finish, met 'zijn grootste con current 700 mijl achter zich. Cornelis van Rietschoten en zijn bemanning hadden echter niet veel tijd nodig om de Flyer weer vlot 'te krijgen. Bij het aanbreken van de dag zeil den zij rnet een snelheid van tien knopen in de richting van Spithead in Portsmouth. Een eenheid van de Nederlandse marine escorteerde hen triom fantelijk naar de finish. De Bemanning had toen meer dan een maand op zee achter de rug voor het vierde deel van de wedstrijd, dat was begon nen in het Argentijnse Mar del Plata. Van Rietschoten werd op de kade opgewacht door zijn vrouw Inge, die hem feestelijk in de bloemen zette. Ze was kennelijk opgetogen, toen ze hoorde ,dat Cornelis het jacht wil verkopen. Hij vraagt voor Flyer ongeveer een half mil joen pond. De volgende Whit- bread-race om de wereld heeft pas plaats over vier jaar. Op de vraag of hij daaraan zal deel-' nemen, antwoordde Van Riet schoten: „Ik kan het u nu ver tellen, want mijn vrouw luis tert mee". Voor de bemanning heeft Flyer bijzonder spannende momenten beleefd op het zui delijke deel van de Atlantische* Oceaan. „Op een gegeven mo ment raasdenwe met een snel heid van 35 knopen door de branding", vertelde Van Riet schoten. „Rondom ons dreven grote ijsschotsen. Het was spannend, omdat we wisten, dat als we daarmee in aanra king kwamen, het met ons was gedaan". De Flyer meert als eerste af aan de kade In de haven van Portsmouth. per. „Die heeft de uiteindelijke verantwoordelijkheid voor de lijn en de eigenschappen van het schip; hoe gedraagt het zich onder de verschillende omstandigheden, wat kun je eruit halen?", zegt Boutkan. Tegelijkertijd geeft hij toe dat de inbreng van een jachtwerf wel degelijk zeer aanzienlijk is: „Van een scheepsarchitect krijg je nooit honderd procent uitgewerkte tekeningen. Het uiteindelijke schip blijft een samenspel tussen architect, op drachtgever en werf. Veel din gen moet je zelf invullen. En natuurlijk, dan komt onze er varing en kennis om de hoek kijken. Wij kunnen ook zo'n beetje alles in eigen bedrijf doen: de bewerking van het aluminium, het maken van de ingewikkelde elektronische voorzieningen aan boord, in feite alles wat er bij het bou wen van een schip komt kij ken. En wat belangrijker is: we zijn hier allemaal een beetje hobbyist. Het gaat ons er niet om een grote produktie te bereiken. We zitten nu echt mooi op een dusdanig niveau, dat het allemaal goed is te over zien, we kunnen nu alles nog in eigen hand hou den. Ik denk dat dat één van de hoofdredenen is zijn door FC r van verwittigd, dat j het gewestelijke ar- "eau hebben te ver- i weer, aan de slag i. De FC Twente [et spel zo listig en uit- 'i zo met de reken- in de weer geweest, 1 weer twee spelers kunnen worden. !emde manier van be- i trouwens. Zes rede lende fietsen inruilen jvee «auto's, die hele 'enzine gaan slurpen, 1FC Twente die twee ^voetballers denkt op frelen is nog niet dui kel is mij ter ore geko- t een speciale commis sie land zal gaan af- Te beginnen bij de 'ureaus natuurlijk teur Nico van der lotenmaker in De Te legraaf) bied de spelers niks, lies wat je verbiedt, toch. Of het nou Duit- i of Belgen of Hollan- it maakt niet uit. Ik trign niet zien, dat ze ro- doen ze maar op de of op de WC, maar r ik het zie. Dat heb gehad, ook bij Feye- t weet nog wel, dat ik Willem van Hanegem imer kwam, die lag met Theo Laseroms al in bed. Maar ik rook direct, dat ze aan het roken waren. Willem had zijn sigaret onder dekens in zijn vingers. Ik bleef ex pres een paar minuten langer en zei toen: „Pas op Willem, dat je je vingers niet brandt". Toen ben ik weggegaan, een beetje lachen natuurlijk. Zo moet je dat af en toe oplos- .sen". (Ernst Happel in Elf) „Ik ben een slechte verliezer, dat is bekend. Bij een neder laag héb ik hevig de pest in. Nou verliezen we veel op dit moment. Tegen Beveren-uit speelden die gasten de beste partij van het seizoen en zes ervan gaan met kramp het veld af. Prima, maar ik ver wacht, dat er de week daarop wéér gepresteerd wordt. En wat gebeurt er dan? De instel ling is die van een caféploeg. Zo hebben we een hele reeks wedstrijden gespeeld. Gent, Mechelen, Waregem, Tonge ren, één punt uit vier wed strijden. Sterker nog, ik ge loof dat we uit de laatste acht wedstrijden vier punten ge pakt hebben. Ik zit ermee; ik ben prof". (Voetballer Jan Boskamp van RWDM in Voetbal In ternational) „Privé heb ik met „Maitre Jacques" altijd goed kunnen opschieten, tijdens de koersen vond ik hem een grote egoïst. Toen ik in zijn ploeg mijn geld verdiende, was ik bij de zware meerdaagse ronden al tijd voor hem in de weer, dat Rudi Altig: Maitre Jac ques, egoïst tijdens koer sen". was geen punt van discussie. Bij ééndaagse klassiekers zou Anquetil mij helpen. Dat zou hij tenminste..." (Oud-wielrenner Rudi Altig in Sport Illustrierte) „Op het hoogtepunt van zijn carrière was Wil Hartog ver der dan ik nu ben. Hij fun geerde echt als tweede man van het fabrieksteam, inder tijd. Ik heb nu wel steun van de fabriek, maar ik zal mijn plaats nog moeten veroveren. Het staat vast, dat het moei lijk wordt. De Amerikaan Mamola krijgt de voorkeur. Want sinds de rijders uit de States meedoen wil Japan een van hen graag aan het wereldkampioenschap helpen. Of het verder een Engelsman of een Nederlander wordt maakt weinig uit". (Motorcoureur Jack Mid delburg in het Algemeen Dagblad) „Vooral de laatste jaren is het gat tussen DVC en de rest in de competitie groter gewor den. Blijkbaar botert het el ders niet zo goed tussen coa ches en speelsters. Ik wil daarom mijn energie steken in de opbouw van het vrou wenvolleybal. Ik wil helpen die opbouw goed te laten ver lopen, want daar heb ik als bondscoach uiteindelijk voor deel mee. Ik heb tegen AMVJ echter duidelijk gezegd dat mijn baan op de eerste plaats staat, het Nederlandse vrou wenteam op de tweede en dan pas komt AMVJ. Je moet niet als trainer ëens in de drie maanden bij een wedstrijd aanwezig zijn. Coaching is een vak, dat je veelvuldig moet doen. Het is daarom beter als een coach wekelijks met een wedstrijd bezig is. Als bonds coach ervoer ik het als een manco dat ik er niet echt bij betrokken was". (Volleybaltrainer Johan van der Haar in Trouw) „Als ik in het tweede van AHC '31 ga handballen, weet ik zeker dat ik toch weer wil presteren. Ik moet dan tegen ploegen spelen, die, met alle respect, nooit van mijn niveau zijn geweest. Het gebrek aan kwaliteit wordt bij die teams gecompenseerd door hard heid, die soms ontaardt in grofheid. Ik zou me ergeren aan het matige peil van spe lers en scheidsrechters. Uit een soort zelfbescherming kan ik beter iets doen, dat ik niet goed kan". (Handbalinternational Bob Sondaar in Het Parool) Nikl Lauda: „Keiharde strijd". „Het ongeluk heeft mijn hou ding en gedachten over de formule 1-racerij niet veran derd. Immers, toen ik dit be roep koos, was ik mij de mo gelijkheid van een ongeluk wel degelijk bewust. Ik heb mij er ook consequent geeste lijk op ingesteld en mij er naar gedragen. Nadat ik in het ziekenhuis de meest kri tieke momenten had door staan, ben ik weer direct aan mijzelf gaan werken met de gedachte weer te gaan racen. En dit met het doel, dat ik zo wel moreel als lichamelijk zo snel mogelijk weer aan de gang kon gaan. Dat was in derdaad een keiharde strijd". (Autocoureur Nik! Lauda in Welt am Sonntag) Bestuur De Drafsport treedt af BARENDRECHT Het be- stuur van de eigehaarsvereni- ging De Drafsport heeft una niem besloten op de in juni te houden jaarvergadering en bloc af te treden. Tussen De Drafsport en de NDR bestaan al enige maan den grote geschillen, waarna De Drafsport onlangs tot een boycot van de supertrio-drave rij van zondag 4 april besloot. Het overgrote deel van de le den stond achter dit initiatief, maar omdat er toch elf eige naars hebben ingeschreven, heeft de boycot geen effect. Het bestuur heeft daar nu haar conclusies uit getrokken. SPORTWERELD AMSTERDAM Oud Ajax ontmoet op 18 april in een voorwedstrijd van Ajax-PSV in het Olympisch Stadion in Amsterdam ae Oud Interna tionals. Bij Oud Ajax doen Swart, Mulder, Nuninga, Huls- hoff en Pronk mee. In Oud Oranje staan Jongbloed, Mou- lijn, Heyerman en Bouwmees ter. LONDEN Door zijn recnte overwinningen in de Grand Prixtoernooien in Rotterdam en Milaan is de Argentijn Guillermo Vilas gestegen naar de tweede plaats op de GP- ranglijst. Vilas heeft nu 675 punten. Eerste is Jim Connors met 1030 punten. DEN HAAG In een wed strijd voor de eredivisie dames basketbal won Landlust gister avond met 77-39 van Leiden. MADRID Vujadin Boskov heeft gisteren ont slag genomen als trainer-coach van Real Madrid. Het bestuur van de Spaanse club, dat in een spoedzitting bijeenkwam, heeft het ontslag van de Joegoslaaf aanvaard. Tot het einde van de lopende competitie werd Luis Molowny met de leiding van het elftal belast. Boskov, in het verleden trainer van FC Den Haag en Feyenoord, diende zijn ontslagaanvraag in on middellijk na afloop van de uitwedstrijd tegen Las Palmas. Dat duel werd door Real Madrid met 10 verloren, waardoor de laatste kans op het kam pioenschap verloren ging. Tweemaal „rood" Tijdens de voetbalwedstrijd Tottenham HotspurArsenal in de Engelse eerste divisie zijn gisteravond twee spelers uit het veld gestuurd. Zeven minuten voor tijd raakten Sunderland van Arsenal en Hughton van Tottenham slaags met elkaar en konden naar de kleedkamer vertrek ken. De inhaalwedstrijd eindigde in 22. Arsenal verspeelde een voorsprong van 20 uit de eerste helft (doelpunten van Sunderland) na de pauze. Archibald tekende voor 2 1, Hughton voor de gelijkmaker. Er waren veel irritaties tiidens deze Londense derby. Nog vier spelers kregen een officiële waarschuwing. O'Leary, Robson en Hollins "an Arsenal en Hazard van Tottenham. Platini Michel Platini, het Franse voetbalidool, vertrekt na het WK in Spanje niet naar het buitenland. Ondanks talrijke aanbiedingen van Italiaanse clubs, heeft de middenvelder van St. Etienne en het Franse elftal besloten zeker tot het EK 1984 in zijn vaderland te blijven spelen. De „vrije trap-specialist" wist nog niet voor welke ploeg hij het komende seizoen zal spelen. Behalve van zijn club St. Etienne heeft Platini ook een lucratieve aanbieding gekre gen van Paris St. Germain. Frankrijk is in 1984 het gast land voor het toernooi om het Europees kampioenschap. Zeven Ajacieden Zeven spelers van Ajax spelen vanavond in het Neder lands UEFA-jeugdelftal tegen Wales in de voorronden van het Europees kampioenschap. De wedstrijd wordt gespeeld in het stadion van Telstar te Velsen, aanvang half acht. De eerste wedstrijd tussen beide jeugdteams eindigde in 11. De opstelling van Nederland is: Menso (Ajax), Brinkman (FC Twente), Duut (Feyenoord), Kramer (Vitesse), Godee (Ajax), Silooy (Ajax), Haatrecht (Ajax), Vanenburg (Ajax), Van 't Schip (Ajax), Van Basten (Ajax), Cornelissen (NAC). Vier ton voor PEC Met krappe meerderheid (2017) heeft de gemeenteraad van Zwolle gisteravond een subsidievoorstel voor de be taalde voetbalclubs PEC/Zwolle aangenomen. PEC /Zwolle krijgt twee jaar 200.000 gulden van de gemeente om te pro beren een gezonde bedrijfsvoering te creëren. Het betaalde voetbal in de Overijsselse hoofdstad is daarmee voor twee jaar gered. In de gemeenteraad was het CDA over het algemeen tegen subsidieverlening aan het betaalde voetbal. Wethouder Terbekke van sportzaken, zelf een CDA'er, hield echter een warm pleidooi vóór toekenning. Hij kreeg nog één CDA'er op zijn hand, waardoor er een positieve uitslag voor de voetbalclub uit de stemming rolde. Scheidsrechter aangeklaagd De 29-jarige W. v.d. H. uit Heerenveen heeft gisteren bij de- politie een aanklacht ingediend tegen scheidsrechter M. F. van D. Tijdens een wedstrijd in een zaalvoetbaltoernooi, zaterdag in Heerenveen, zou de arbiter hem in het gezicht geslagen hebben na een denigrerende opmerking van de betreffen de speler aan zijn adres. Bij V. d. H. zouden door de scheidsrechter drie tanden door de lip zijn geslagen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13